Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Stoutmoedige Nederlanders verbaasden Italiaanse t.v. SeCéidócSoU/YCMlt NTS schenkt 37 uur aandacht aan het olympisch gebeuren Speciale Nederlandse reportages u Enkelaar over gesprek met Ottaviani DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JANUARI 1968 Stilte rond de bemiddelaars rén van de grote winstpunten die bet «-1 vinden van gezaghebbende bemid delaars ln de Katholieke Volkspartij afgelopen dagen al met zich heeft meegebracht, Is dat de heren politici weer geleerd hebben niet alles uit te spreken wat brandend op hun tong ligt. Wanneer politici, vooral minder ervaren politici termen als „onaanvaardbaar" of „conditio sine qua non" gebruiken, vraagt een Journalist zich meermalen af, of de man wel weet ln wat voor latere moei lijkheden hij zich blindelings stort. In andere gevallen ls de schijn heei sterk dat zulke hoge woorden alleen maar de functie hebben van een listig pionnetje op het schaakbord. Bij de kandidaatsstelling voor het K.V.P.-bestuur hebben de politici het zich al moeilijk genoeg gemaakt door in besloten vergaderingen gezichten als van „dat nooit" te trekken en door zich ook hiernaar te gedragen. Moeilijk te begrij pen valt evenwel dat men, toen duidelijk werd dat er bemiddeld zou moeten wor den om te voorkomen wat maar weinige K.V.P.'ers willen de complete breuk tussen radicalen en christen-democraten er lustig met het uitspreken van poli tieke banvloeken is door gegaan. ALLEEN reeds de figuur van Romme ls ln het kwartet van bemiddelaars zon gezaghebbende en ervaren Inbreng, dat de bemiddelaars van hun kant wel alles zullen doen om de kijfpartij van de laatste weken te doen staken. En wan neer bij alle betrokken politici Inderdaad de wil aanwezig ls om het politieke doel te bereiken waarvan zij, ieder met eigen accenten en vanuit een eigen gezichts hoek, w> hoog hebben opgegeven, zullen ze een beter evenwicht tussen spreken en zwijgen betrachten en het de publiciteits media wat moeilijker maken dan ze de laatste weken hebben gedaan. Alleen dan maken, naar onze smaak, de bemiddelaars enige kans van slagen. We hebben de indruk, dat een goed compromis toch altijd wel enig gezichts verlies gaat betekenen. Het toeval wil nu, dat het kwartet van de bemiddelaars enkele gezaghebbende figuren telt, die zelf ook wel eens gezichtsverlies hebben moeten slikken, maar door de bekwame manier van hun politiek spel daar vrij gemakkelijk over heen gekomen zijn, zodat ze in de publieke opinie nog altijd met een positief saldo geboekt staan. KENNELIJK wordt er ln kringen die de K.V.P. het liefst zouden zien ontplof fen, gevreesd dat de bemiddelaars hun werk wei eens tot een goed resultaat zouden kunnen brengen. Anders begrijpen we tenminste niet, waarom Het Vrije Volk nu reeds stelling begint te nemen tegen een K.VP. na een bestuursverkiezing waaruit radicalen zoal niet voldaan dan toch in elk geval tevre den te voorschijn komen. In het de P.v.d.A. nog altijd trouwe dagblad wordt betoogd dat zelfs een K.V.P. met drs. Bogaers als vice-voorzitter een schip onder onduidelijke vlag varend blijven zal. Bereids wordt gesuggereerd dat men om de P.v.dA. welgevalllger te zijn en daar echt als „vooruitstrevende partij" geteld te worden, ook drs. Schmelzea ca. aan de kant zou moeten zetten. En laten wij de K.V.P.-radicalen dan adviseren om te proberen de Partij van de Arbeid te bewegen zich te ontdoen van Nieuw Links, van de sterk pacifis tische partijleden, van voorzitter Tans die als het nodig ls graag een diepe buiging naar links maakt, van drs. Den Uyl die nu daden fout vindt die hij als minister accepteerde, van oud-staats- sercetaris Egas die de jonge generatie opjut enzovoort. BIJ dit soort adviezen denken we een beetje aan eventuele adviezen van AJax aan Feijenoord (of omgekeerd) om een paar spelers uit de ploeg te laten, waardoor het wat gemakkelijker zou worden om te winnen. Uiteindelijk interesseert de socialisten ln het perspectief dat de K.V.P.-radicalen voor hen openen vooral de meest Vér gaande consequentie. Al het overige is alleen een tussenoplossing waarmee men tijdelijk genoegen neemt. ,Hoepla"-makers al te bescheiden VOORLOPIG en misschien wel voor altijd moet de beeldbuis het zonder „Hoepla" gaan stellen. Zullen er veel tranen om gelaten worden? We hebben zo'n idee, dat de tranen minder ln aantal en de echte teleurstelling minder diep zal zjjn dan toen de V.A.R.A. voor „Zo ls hetde knop omdraaide. De mooiste uitlating bij „Hoepla's" overlijden kwam uit de pen van een van haar geestelijke vadersde V.P,R.O.-dlrectle heeft er geen idee van wie we zijnaldus zijn commentaar voor het Algemeen Handelsblad. We zouden eerder denken, dat de V.P.R.O.-dlrectie op het ogenblik wél precies weet, wat de leden van het ,,Hoepla"-team zijn: jonge mensen met een aantal aardige Ideeën, die de weelde van bijval niet hebben kunnen dragen en toen door hun „anti-complex" niet meer geweten hebben hoe ver ze met hun gekkigheid konden gaan zonder over de minimale grens van ethiek en gezond verstand te gaan. Het is dus van de „Hoepla"-makers echt té bescheiden, wanneer ze klagen dat anderen niet weten wie ze zijn. Hun anti-programma is nu uitgelopen op een anti-contract. En nu maar hopen, dat de N.T.S.-programmaraad geen studiegroep voor het anti-programma benoemt. Nog meer maatregelen in Engeland te verwachten PREMIER Wilson van Engeland is on verdroten voortgegaan op de moei lijke weg van de economische sanering van Engeland. HJJ heeft daarbij meer nadruk gelegd op bezuinigingen van buitenlandse dan van binnenlandse aard, ongetwijfeld om zijn minder gematigde politieke broeders niet al te boos te maken. Tot die buitenlandse bezuinigin gen behoren het reeds bekende annule ren van de order voor een aantal Ame rikaanse F-lll jachtbommenwerpers en het versnelde terugtrekken van de Brit se troepen ln het Verre Oosten en de Per zische Golf. Deze maatregelen zijn niet naar de zin van de Amerikanen. Het annuleren van de order is een tegenvaller voor de Amerikaanse vliegtuigindustrie en ook het plan de troepen uit het gebied van de Perzische Golf te halen wordt met misprijzend oog bekeken. De Amerika nen, die graag de rol van wereldwaak hond vervullen, zien ziah ln sommige ge bieden graag door de Britten bijgestaan. Dat deze bijstand komt te vervallen, Juist ln een nogal roerig gebied, waar mee de Russen ook plannen hebben, is de Amerikanen zeer onaangenaam. Het afstand doen van Engeland als wereldmacht eigenlijk gewoon aanpassing aan de realiteit valt ook niet ln goede aarde bij de conservatie ven, onder wie zich de meeste emplre- aanbidders bevinden, maar dat zal Wil son verder een zorg zijn: hy heeft min der rekening te houden met de opposi tie van zijn politieke tegenstanders dan met de oppositie in zyn eigen party. Deze laatste oppositie zal zich eerder richten op de buitenlandse bezuinigingen en daarmee heeft Wilson het nogal kalm aan gedaan. Waarsohynlijk ls dit uitstel van executie, want de thans aangekon digde maatregelen hebben eventuele on populaire maatregelen ln de toekomst niet overbodig gemaakt. (ADVERTENTIE) Vier middelen In tén tnblet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarex - helpen snel en., doen wonderen I De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. VPRO-directeur I wees samenstellers Hoepla de deur (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Naar aanleiding van het VPRO-communiqué over de redenen, waarom „Hoepla" niet meer op het scherm zal verschijnen, hadden wij gistermiddag een kort gesprek roet de verontwaardigde samenstel lers. De heren Hans Verhagen, Wim v. d. Linden en Wlm Schippers hadden kort te voren een drie kwartier durend gesprek gehad met VPRO-directeur A. J. Mulder. Tot slot had de heer Mulder hen de deur gewezen en ver zocht het pand te verlaten. Daarop was het trio naar de belendende vil la gelopen, waar de heer Arle Kley- wegt, hoofd van de VPRO-televlsie resideert- Toen zij bij hem binnentra den. belde Juist de heer Mulder op met het venoek de Hoepla-mensen niet meer te woord te staan. boekhouder en zedenmeester, die i tien jaar bij de Canadese t.v. had ge werkt", verklaarde dat het communi qué vol onjuistheden stond. Nimmer hadden zij beloofd om te allen tijde te voren de VPRO hun t.v.-magazine te tonen. Dat de directeur van het Am sterdamse bejaardetehuis St-Bernar- dus niet wist, djjt zij voor „Hoepla" opnamen kwamen maken, noemde hij een pertinente leugen. Waarom Ed v. d. Elsken geen foto's voor commerci ële doeleinden in de NTS-studio mocht maken en de dagblad- en ANP-foto- grafen wel, was hen niet duidelijk. Wim v. d. Linden zei: „Ze willen i graag kwijt en daarom verzinnen maar wat. Zo komt de jeugd nooit meer aan bod op de t.v." Uiteindelijk vond hij het een goede reclame hun omroepje in oprichting, dat de naam „Eldorado" kreeg en waarvoor naar zijn zeggen enkele duizenden aanmeldingen van sympathisanten bin nen kwamen. Eerste vlucht Concorde PARIJS (Reuter) Het Brits-Franse supersonisch passagiersvliegtuig Concor de zal in april uiterlijk mei zijn eerste vlucht maken en niet op 28 februari zo als aanvankelijk was voorgenomen. Dit heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Luchtvaart bekendge maakt. Gedurende de tiende Olympische Winterspelen, die van dinsdag 6 tot en met zondag 18 februari in Grenoble worden gehouden, zal de N.T.S. elke dag Eurovisiereportages en Eurovisiefilmoverzichten van de Franse televisie overnemen. Bovendien worden er op de dagen waarop geschaatst wordt en op de daaraan voorafgaande dagen vanuit de studio in Grenoble speciaal voor Nederland bestemde programma's uitgezonden. Deze z.g. unilaterale uitzendingen, tien in totaal, bevatten Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen van de dag. Alle filmoverzichten kunnen ook in kleur worden ontvangen. Dit geldt ook voor de reportages van de openings- en de sluitingsceremonie, het kunstrijden en een aantal ijs- hockeywedstrijden, evenwel met dien verstande, dat zich bij het relayeren van de kleurenreportages moeilijkheden mochten voordoen, deze programma's alleen in zwart-wit worden uitgezonden. DINSDAG FEBRUARI Nederland I 18.00H.50 uur: Reportage openingsceremonie (kleur) WOENSDAG 1 FEBRUARI Nederland I 10.06-18.58 uurt Reportage van de ljshockeywedatrijd 20.20—20.35 uur: Filmoverzicht (kleur). DONDERDAG 8 FEBRUARI 20.20—20.35 uur: Filmoverzicht (kleur). Nederland II 10.25—20.00 uurt Reportage Nederlands commentaar Filmoverzicht (kleur). ZATERDAG 10 FEBRUARI Nederland I 0.00—10.30 uurt Reportage 1500 m schaatsenrijden damei Nederlands commentaar 20.20—20.35 uur: Filmoverzicht (kleur). Nederland II Reportage kunstrijden dames (kleur). ZONDAG 11 FEBRUARI MAANDAG 12 FEBRUARI Nederland I 12.30—13.30 uur: Reportage 3000 m schaatsenrijden da Herhaling 3000 m dames en slalttrti Nederlands programma 20.20—20.3* nnr: Filmoverzicht (kleur). DINSDAG 13 FEBRUARI Nederland I - 18.0018.40 uur: Reportage speciale slalom dames Tsjecho-Slowakije—Canada (kleur). Filmoverzicht (kleur) (kleur). 8 DONDERDAG 15 FEBRUARI Nederland I Reportage 5' 'en nodig wordt deze reportage 18 oi^lMo'uur- Herhaling 5000 m heren 14.30 tot plxtu°lSM.e Reportage ijshockeywedstrljd 20.20—20.35 Nederland II Reportage 1500 m schaatsenrijden heren Nederlandse uitzending 22.45—23.15 uur: Reportage kunstrijden heren (kleur) Nederland I allng 1500 m heren ZATERDAG 17 FEBRUARI a speciale slalom h ^Filmoverzicht (kleur). Reportage ijshockeywedstrljd N'TS-sportprogrs Ella Fitzgerald in Amsterdam DEN HAAG Zaterdagnacht 3 fe bruari zal de vermaarde Amerikaanse jazz-vocaliste Ella Fitzgerald voo eerste maal in Nederland een volledige „Tour de Chant" presenteren in het Amsterdamse Concertgebouw. Voorgaan de jaren was het de gewoonte dat Ella Fitzgerald slechts tijdens een gedeelte van een jazzconcert op het podium scheen. Zij wordt begeleid door het Tee Carson Trio. De uitzendingen worden van commen taar voorzien door Bob Spaak (hard rijden), Jean Smits (kunstrijden). Her man Kuiphof (skiën), Frans Henrichs (ijshockey), Koen Verhoeff (bobsleeën en skiën) en Jan Kamlag, die samen met Kuiphof en Verhoef f werkzaam zal zijn voor de filmoverzichten en de unilaterale uitzendingen. Het team wordt gecompleteerd door een camera man en een geluidstechnicus en in Hilversum gesteund door een „thuis front", dat onder meer bemoeienis heeft met de presentatie, de samenvattingen, ampex-opnamen en dergelijke. De filmoverzichten worden op 'n vaste tijd uitgezonden, namelijk elke dag van 20.20 tot 20.35 uur op Nederland I, met uitzondering van de beide zonda gen. Dan worden de overzichten onder gebracht in het N.T.S.-Sportprogram- ma, dat op zondag 11 februari boven dien^ met tien minuten wordt uitge- De unilaterale programma's worden van 18.40 tot 18.50 uur op Neder land I uitgezonden, behalve op zondag 11 februari (dan in N.T.S.-Sport) en op vrijdag 16 februari (dan van 19.25 tot 19.35 uur op Nederland 2). De ijshockeywedstrijden, het kunst rijden en het hardrijden vinden in de stadions van Grenoble plaats, het skiën in de omgeving van Grenoble (in Chamrousse, St.-Nizier en Autrans) en bobsleeën in Alpe d'Huez. In totaal besteedt de N.T.S. gedurende ruim 37 uur aandacht aan de Winterspelen en wel op de hieronder vermelde dagen ANTENNE V AR A-reportage Bayreuther Festspiele In het televisieprogramma dat de VARA vanavond op het scherm brengt, is een grote filmreportage te zien over de Bayreuther Festwochen, het jaar lijks Wagner-festival en meer in het bijzonder over Wieland Wagner, klein zoon van de beroemde componist. Wieland Wagner kreeg in 1951 de ar tistieke leiding in handen van deze Festspiele van Bayreuth en hij maak te dit muziek-evenement tot een der hoogtepunten in de internationale mu ziekwereld. Het is aan zijn beleid te danken dat ook de jeugd zich meer en meer voor Wagner interesseert, jaar lijks in steeds groter aantal naar Bay reuth gaat, niet alleen om te bezoe ken maar ook om te discussiëren. Wieland Wagner heeft niet lang de re sultaten van zijn vernieuwend beleid mogen meemaken. Hij stierf in 1966, nog geen vijftig jaar oud. De cineast Klaus Wildenhahn maakte onder su pervisie van Wolf Liebermann een In dringend portret van deze grote ver nieuwer en „zijn" Bayreuther Fest spiele. De Nederlandse bewerking van deze filmreportage is van Henk de By. (Ne derland 2-20.45 uur). De film van vanavond Het is onjuist de western „Oklahoma Kid" uit 1938 een Humphrey Bogart- film te noemen. James Cagney speelt de titelrol in deze door de geroutineer de Lloyd Bacon geregisseerde film en zijn karakter, held of bandiet, is veel gecompliceerder en interessanter, dan dat van de zwarte schurk Whip Mc Cord, gespeeld door Humphrey Bogart. McCord weet het land van John Kin- caid te bemachtigen. Kincaid is geen partij voor McCord, maar dan ver schijnt de Oklahoma Kid ten tonele en neemt het voor Kincaid op. Dat mag ook wel, want het blijkt dat de Kid ei genlijk Kincaids zoon is. „Oklahoma Kid" is niet meer dan een goede routine-western uit 1938 alleen nog interessant door zijn sterke rolbe zetting, die weer eens de gangsters Cagney en Bogart tegenover elkaar zet, deze keer in de prairie. Veteraan Do nald Crisp is te zien als rechter Hard- wick en een van de zusjes Lane Ro semary speelt zijn dochter. (Nederland 1 21.00 uur). NEDERLAND I: (STER- reclameultzendlngen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 uur). NTS: 18.50 uur: Pipo de clpwn 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, tv-serie 19.31 uur: Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd pol. partijen (D '66) 20.30 uur: Uitzending stichting Socutera NRUt 19.50—21.30 uurt Concertgebouworkest 22.40—23.55 uur: Iks een sprong in 't duister, amusements programma Inburgeren 21.00 uur: Oklahoma Kid, film 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Sluiting NEDERLAND II: STER- reclameuitzendingen on 18.55 en 20.16 uur) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, tv-serie HILVERSUM II: VARA: 21.10—21.35 uur: Sores van Dorus, ami sementsprogramma 23.20—23.55 uur: Jazzmagazine 19.52 uur: De mol en de raket, tekenfilm NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Achter de schennen van Bayreuth 21.35 uur: Het begon met de Hlstadrut, documentaire NTS: 22.15 uur: Tweede journafal 22.20 uur: Sluiting Radlonlcuwsdlenst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.0 23.55 Radioprogramma WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 1 Veel gevraagde muziek (gr). 18.30 Niei 18.45 (opn): moderne muziek. 21.30 duister. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H (298 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Spreker: 21.15 Lichte muziek. HILVERSUM I (402 m) KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badlnerie: klassieke en moderne muziek (gr). (7.30 Wat heeft dat kind: gesprekker ren met opvoedingsmoeilijkheden. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (gr). KRO;. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Lichte grammofoonmuzièk. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbom Kinderkoor: lichte muziek. 18.55 Stereo: VARA-dansorkest 19.30 Nieuws. 19.35 Computer en muziek: muzikale lezing. 20.00 Stereo: Metropole orkest en solisten. 20.30 Accent: actuele feiten van nabij bekenen. 20.45 Akkoord: licht gevarieerd platenpro- gramma. 21.10 Sores van Dorus: licht pro- Samma 21.3 5 Akkoord (vervolg). 21.50 •ammelant ln Loeren aan de Hor: radio feuilleton. 22.15 Country en western muziek (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne kamermuziek (gr.). 23.20 Radio Jazz Magazine .23.55-24.00 Nieu' BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nieuws. riant: radlo-snelbuffet. 13.30 Stereo: OVer de band: gevarieerd muziekprogramma klassieke en moderne liederen. 15.00 Her vormde kerkdienst. NRU: 15.30 Banden i .45 Spel: kro- besteding. 16. r* 16.02 Burengerucht, qulzcompet 16.25 Stereo: Lichte grammofoonmuzlel Spelen met taal. 17.00 Voor HILVERSUM II (298 m) AVRO: TOO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lich te grammofoonmuzièk. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Radiojour naal. 8.20 Lichte grammofoonmuzièk (8.30- 8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. -11.02 Nieuws.) 11.55 Beursberichten. BL -14,25 I 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. De Notedop, gevarieerd programma. 17.00 Muziek uit Suriname, de Nederlandse Antil len en omringende landen. 17.30. Voor de HILVERSUM m FM-kanalen) Nieuws. 12.02 Platenkeus: bekende Neder landers op het gebied van de ernstige mu ziek kiezen lichte grammofoonplaten. KRO 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.07 TNT! senfeld. 15.00 Nieuws. 15.02 Where tion is. 16.00 Nieuws. 16.02 lORRRrrrr.i platenshow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualltel- 17.07-18.00 Verzoekplatenprograi dedelingen, pro Nieuws, weerbe- >n mededelingen. 17.15 Lichte orgel- 17.30 Gewijde muziek. Cindy Birdsong, Mary Wilson en Diana Ross tezamen vormend de Amerikaanse Supremesin actie tijdens de opname voor een A.V.R.O.-show rond dit wereld beroemde trio, die gisteravond in de Amsterdamse R.A.I. met publiek werd opgenomen. Nauwelijks een uur tevoren waren de meisjes even te gast geweest in het tiener- programma „Moej Ga Ga", waar zij naar hartelust „play-back"-ten op hun nieuwste single ,Jn and out of love". Gisteren was het de avond van Alfre do kardinaal Ottaviani. Het interview dat hij de NTS toestond vonden wij een tv-evenement van top orde. Niet op de eerste plaats om de antwoorden die hij op de erg pittige vragen van het NTS-panel gaf. Die waren belang wekkend, maar leverde au fond geen verrassing op. De persoonlijkheid van Z. Em„ zoals die uit dit Interview bleek, deed dat bepaald wél: geen adcrverkalkte prelaat, zoals hij wel eens wordt voorgesteld, wel een man, die totaal niet thuis leek te horen ln onze tijd. Alles wat hij zei klonk volkomen lo gisch en voor een man van zijn leeftijd (bovendien nagenoeg blind!) onver dacht fris en openhartig. Hij toonde zelfs een soort van humorloze bemin nelijkheid. Een man om het grootste respect voor te hebben, om zijn werke lijk bewogen pastorale zorg, en daar bij tevens blij te zijn, dal het tijdperk en de zienswijze, die hij belichaamt nu afgesloten is. De technische aanpak van de uitzen ding was voortreffelijk: de gespreks partners beluisterden elkaar in eigen taal, waardoor tal van omslachtighe den vermeden werden. WIJ hoorden de ondervragers In het Nederlands ei gen Ottavlanl's antwoorden ondertiteld (compleet mèt correcties), waardoor zijn karakteristieke stemgeluid onver zwakt beluisterd kon worden. Een kleine verduidelijking vooraf was wel licht op zijn plaats geweest. Niet-ka tholieke (en misschien ook heel wat katholieke) kijkers zullen bijvoor beeld moeite hebben gehad met de term „eucharistisch vasten" (het „nuchter blijven" vóór het ontvangen van het H. Sacrament). Vg. Voorbereidingen werden s nachts getroffen (Van O t omroepcorrespondent) HILVERSUM Met gepaste trots vertelde de heer Carel Enkelaar, hoofd van de NTS-programmaataf, hoe het de NTS was gelukt om van kardinaal Ottaviani toestemming te krijgen voor een t.v.-lntervlew, dat gisteren avond in „Denkbeeld" werd uitgezon den. Vorige week dinsdag kreeg de heer Enkelaar 't plan, om een poging te wagen voor een t.v.-vraaggesprek met de kardinaal ten behoeve van het internatianaal schakelprogramma „Denkbeeld". Hij pleegde telefonisch overleg met pater P. VVesseling CccR, pastoor te Spijkenisse, die goede rela ties onderhoudt met prof. dr. J. II. Vis ser, consultor van het II. Officie. Nog 's avonds tijdens een souper in „Het Koetshuis" te Loenen aan de Vecht, waar de heer Enkelaar zich ambtshal ve bevond, belde pater Wesseling op. dat de kardinaal In principe zich be reid had verklaard de Nederlandse t.v.- raensen te ontvangen. Tot diep In de nacht werden voorbereidingen getrof fen en de volgende ochtend vlogen pa ter Wesseling en de heer Enkelaar Eerst werd een bezoek gebracht aan de Italiaanse t.v., de RAI, waar men zich hogelijk verbaasd toonde over de stoutmoedigheid van de Nederlanders. Er waren nog nimmer t.v.-camer's tot de zalen van 't H. Officie doorgedron gen. Tezamen met een tolk van de RAI begaf de heer Enkelaar zich naar de residentie van de kardinaal, waar ze om zes uur 's avonds door een Frans sprekende portier niet verder dan de hal werden toegelaten. Na vele telefonades gelukte het hen een prelaat aan de lijn te krijgen, die de-portier toestemming gaf de Hollan ders binnen te laten. Via een lange tocht door tal van zalen en salons ar riveerden ze in een soort vestibule, waar een kleine religieuze hen naar een mooie kamer bracht. Dit ceremo nieel herhaalde zich nog driemaal. Toen waren ze eindelijk beland in een grote salon, waar vanachter een gor dijn kardinaal Ottaviani op hen toe trad, met de vraag: „Waar zijn de Hol landers?", de kardinaal kan namelijk nog zeer slecht zien. De kardinaal bleek uiterst vriendelijk en gaf alleen te kennen, dat hij de vragen zo moge lijk vooraf wilde kennen. Vergadering Nadat de kardinaal zijn over het verloop van het gesprek zeer verheug de gasten nog even had gewezen op zijn befaamde wapenspreuk boven de deur „Semper idem" (altijd dezelfde) nam hij afscheid. Buiten werden de heer Enkelaar en de tolk nageroepen door een huismeester, die zich spon taan bereid verklaarde even het burau van de kardinaal te laten zien. Uiter aard ging men op dit aanbod ln, maar bij het betreden van het kantoor bleek, dat de verhuizers kennelijk na het aftreden van de kerkvorst met de meeste spoed aan de ontruiming wa ren begonnen. Deze kantoorruimte was daardoor minder geschikt geworden voor 't te voeren t.v.-interview. Daar op werden de t.v.-mensen naar de Sal ie delle Consultazioni geleid, de zaal van de Congregatie voor de Geloofsleer zoals thans het H. Officie heet. Het is een prachtige purperen zaal met een grote u-vormige tafel vol microfoons. Afgesproken werd dat de RAI de vol gende middag om 12 uur hier de t.v. camera's mocht opstellen, alsmede de benodigde microfoons en schijnwer pers. Even dreigde er nog een spaak in het wiel te komen toen een der pre laten opmerkte, dat er die middag oir vijf uur een vergadering zou worden gehouden. Prof. dr. Visser nam direct contact op met kardinaal Ottaviani, die de vergadering uitstelde. Orthodoxe burcht In Nederland was het intussen wonder boven wonder op deze korte termyn ge lukt om zowel een dubbele geluids- als beeldverbinding en simultaanvertaler ter beschikking te krijgen. Zo kon d« kardinaal dus tijdens de uitzending een scherm het panel zien, bestaan de uit gespreksleider W. L. Brugsma, hoofdredacteur van de Haagse Post, pater P. Wesseling en de heren Jat Roos van „Het Parool" en drs. Her man v. Run van „De tijd", die hem in Nederland de vragen zouden stel len, die door pater Wesseling voorbereid. Donderdagavond om cies 6 uur was de Italiaanse t.v. ge reed voor de uitzending. Een reportage- trein van drie wagens stond voo paleis en tal van prelaten kwamen nieuwsgierig kijken naar dit hoogst gewone schouwspel in deze orthodoxe burcht. Nadat alle verbindingen nog eens nauwkeurig waren doorgemeten kon precies om half acht 's avonds het vraaggesprek met de kardinaal vi Eurovisienet beginnen en in Bussum op de beeldband worden opgenomen. Alles verliep zonder Storingen er het einde vroeg kardinaal Ottaviani be minnelijk aan de Nederlanders: „Zu- frieden?". Naar wij nog van de NTS-persdiecsi vernemen zullen zowel de WDR West-Duitsland, de CBS in de Verenig de Staten, de BRT in België, alsmed« de t.v.-organisaties in Italië en Ierland dit programma gaan uitzenden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2