Veel waardering Leid se Raad verkeersrapport binnenstad Leiden neemt nieuwe proef met plastic zakken in vuilnisemmers eet'n appel! DE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 JANUARI 1968 LEIDSE WONINGZOEKENDEN KUNNEN ZICH OPGEVEN VOOR HUIZEN IN LISSE Het rapport „Verkeerszaken in de binnenstad van Leiden", kortweg het Verkeersrapport ge naamd, heeft gisteravond bij de Leidse gemeen teraad een over het algemeen goed onthaal ge vonden, wat niet zeggen wil, dat er geen kritiek was op sommige maatregelen, die tenslotte be schouwd moeten worden als noodingrepen in een noodsituatie. Zo vatten B en W en ook de raad het op. De parkeerkwestie nam in de beschou wingen een bijzondere plaats in, direct gevolgd door het openbaar vervoer. De heer De Bree (KVP) liet voor het eerst sinds lange tijd zijn stem weer horen en kwam meteen met een sug gestie („een gek plan eigenlijk", zei hij er zelf van) die temidden van alle hilariteit toch wel een serieuze achtergrond had: onderzoek eens ER MOET MEER PARKEERRUIMTE (OP PALEN BOVEN HET WATER) KOMEN zo gaf hij het college in overweging of het mogelijk is, dat langs kademuren en walkanten parkeerstroken op palen boven het water aan gelegd kunnen worden. Mevrouw wethouder Den Haan-Groen, de zeer gewaardeerde motor achter het gehele verkeersrapport, zegde dit onderzoek toe, „hoewel het hoogheemraadschap Rijnland niet zo gemakkelijk is in zaken die de grachten betreffen. Men zet niet zo maar ongestraft palen in zijn water". Aan een feitelijk antwoord op de vele gerezen vragen kwam de wethouder gister avond evenwel, gezien het naderen van het mid dernachtelijk uur, niet meer toe. Over drie weken zal zij nader op de geuite bedenkingen ingaan en dan kunnen ook nog de nodige re- en duplieken worden verwacht. waardering voor het rapport had, deed de suggestie, binnen drie jaar met een plan te komen voor twee ringwegen rond de city met daarlangs parkeer- Bij de KVP-fractie had het rapport, *o zei de heer De Bree, een zeer goede indruk gemaakt. Wel plaatste spr. en kele vraagtekens. Zo had hij in de plannen weinig ruimte kunnen ont dekken voor vrije parkeerplaatsen. Ook vroeg hij de aandacht van het college voor het z.g. „woonparkeren": 't is nu al vaak niet mogelijk in de bin nenstad 'n plaatsje voor de auto voor eigen huis te vinden. Door de voorge stelde maatregelen wordt dit soort parkeren helemaal in moeilijkheden gebracht. De heer De Bree vond verder, dat het toeristisch verkeer de stad niet links zal mogen laten liggen. Het had hem verwonderd, dat Rapenburg en Steensehuur pas in de tweede fase tot de „blauwe zone" gaan behoren. Proeftijden promenade In het rapport werd volgens spr. de indruk gewekt, dat met de win keliers van de Haarlemmerstraat vol ledige overeenkomst was bereikt over de tijden waarop deze straat op de proefzaterdagen voor alle verkeer zou worden afgesloten, n.l. van 9 tot half 6. Door de winkeliers is echter een andere tijd genoemd: van 10 uur tot 5 uur 's middags. Spr. brak een lans voor de artsen, vroedvrouwen en wijkverpleegsters, die geen faciliteiten hebben bij het parkeren. Zij behoren zo snel en dicht mogelijk bij hun patiënten te komen als zij in functie zijn. Ook invaliden en gehandicapten moet het met par keren gemakkelijk worden gemaakt. De heer De Bree zei te hebben ge hoord, dat de artsen van het St.- Elisabethziekenhuis overleg plegen over een „blauwe zone" op de Hooi gracht. Hij hoopte op medewerking van de kant van het gemeentebestuur. „Schep zoveel mogelijk parkeerge legenheid in de stad," aldus de heer De Bree, die met deze bedoeling zijn ,.parkeerplaatsen-op-palen"-idee lan ceerde. Ook vroeg hij nog de halve wrakken langs de straten uit de bin nenstad te doen verwijderen. Centrum „blauwe zone" De heer Pompe (Noodraad) meen de, dat het rapport weinig verande ring bracht in de verkeerssituatie. Hij vroeg naar de mogelijkheid om de gé- hele binnenstad tot „blauwe zone" te verklaren, zodat de lang-parkeerders buiten de singels gehouden worden. Voor de centrum-bewoners vroeg hij pasjes, voor de gehele zone geldend. Deze pasjes zouden nu al van belang zijn. De parkeermeters staan niet gunstig op de voorgestelde straten, aldus de heer Pompe. Ze nemen daar te veel plaats in. De Haarlemmerstraat dient volgens spr. permanent geopend te blijven voor bedienend personeel, zo als bakkers en melkslijters. Het voet gangersgebied moet gehouden wor den aan de tijd van 10 uur tot 5 uur. „Er zal nog heel wat moeten vol gen op deze nota, die een goed begin is en tegelijk het halve werk," zei de heer Roorda (P.v.d.A.). In de nota had spr. een analyse van de binnen stadsactiviteiten gemist. Naar zijn me ning moeten de lang-parkeerders ge legenheid vinden, hun auto's kwijt te raken op bewaakte terreinen met een verhoogd tarief. Sprekend over vervangend transport voor de personenauto's (die selectief gebruikt moet worden) noemde spr. de mogelijkheden van de fiets en brom fiets, waarvoor meer stallinggelegen heid moet komen tegen een laag, aan trekkelijk tarief. De taxi vond hij te duur als vervangend vervoer. Nota openbaar vervoer De bus moet frequent, comfortabel en vlug zijn, maar frequent en vlug is dit vervoer naar zijn smaak hele maal niet. Alleen de Breestraat en de regulatie van het verkeer op de Bo termarkt zijn genoemd als enige maat regel voor het openbaar vervoer. Hij drong met spoed aan op een nota voor het openbaar vervoer; „deze nota had er al moeten zijn geweest vóór de ver- keersnota," aldus de heer Roorda. Een knelpunt in het circulatieplan noemde spr. het linksafslaan op de Prinsessekade naar de Apothekersdijk. Dit is een flessehals in de doorstro ming. Ook achtte hij het niet goed, dat het verkeer van de Beestenmarkt wordt toegelaten in de Steenstraat- Rapenburg „Onzichlbare krachten binnen het college schijnen te verhinderen, dat op het Rapenburg maatregelen wor den genomen tegen het wanordelijk parkeren," zei de heer Roorda. De veiligheid van de voetgangers en fiet sers wordt hier duidelijk in gevaar gebracht. De voorgestelde parkeermaatregelen vereisen volgens spr. een goede con trole. Hieraan ontbrekt wel het een en ander in de nota. „Wie het doet laat me koud; als hel maar gebeurt, b.v. door verkeerspolitie of parkeerwach ters." Het centrum moet volgens spr. goed bereikbaar zijn voor de personen auto. Hiervoor zijn goede parkeer plaatsen nodig. De palen (van de heer De Bree) kunnen worden weggelaten. Men kan beter de grachten overklui- Niet mijmeren „Wat ons voor ogen staat is een moderne binnenstad. Mijmeren over een oud-hollandse sfeer past niet hier in. Ga dan maar bij het Rapenburg en de Pieterskerk zitten mijmeren Spr. drong aan op een spoedig voorstel over parkeerbeperkingen langs het Rapenburg-westzijde. Mevrouw Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.sprak namens de afwezige ver- keersdeskundige van haar fractie, de heer v. cL Vliet, die gewaagde van een goed rapport, maar met te veel cijfer materiaal, waardoor men door de bo men het bos bijna niet meer kan zien. Ook zij vroeg een speciale studie over het openbaar vervoer. Wat betreft de tyden voor de Haarlemmerstraat promenade achtte zij beter het aan- vangsuur van 9 op 10 uur te brengen. „Glippertje" Als de mini-bus in de Haarlemmer straat geen kans maakt, dan lijkt een soort „Glippertje" daar wel een aar dige gedachte: een tentoonstellings wagentje met 8 a 10 plaatsen b.v. voor bejaarden, die op die manier „uit de voeten" kunnen. Tenslotte wees mevr. Geelkerken op de spoorwegovergangen in de lijn Leiden-Utrecht, die straks in plaats van tweemaal per uur, vier keer de bomen gesloten zullen hebben als de treinfrequentie van een uur op een half uur is gebracht. Ook de heer Frans (PSP) achtte dit een grote handicap voor het verkeer ter plaatse. Deze spreker, die eveneens Parkeergarages De heer Portheine (VVD) noemde het rapport „een kloek stuk werk," dat snel tot stand is gekomen. Wal de afspraak voor de sluitingstijden de Haarlemmerstraat als deze wordt afgesloten voor het verkeer? Ook vroeg de heer Portheine of het gelijk is, terreinen te creëren voor lan ger parkeren dan anderhalf of twee uur. Spr. had sympathie voor het palen-idee van de heer De Bree, i voor de verkluizing van de grachten voelde hij hoegenaamd niets. Van harte pleitte hij voor de mini-bus; parkeergarages zijn volgens spr. bin nen zeer korte tijd urgent. Het was hem bekend, dat er particuliere ini tiatieven zijn op het stuk van parkeer garages. Is het college bereid met deze mensen in overleg te treden?, wilde hij weten. Mevrouw wethouder Den Haan-Groen begon om even over elven aan haar antwoord, nadat de heer Lambermont (KVP) nog had getracht, de vergade ring tot een later tijdstip geschorst te krijgen om „haastwerk" te voor komen. Mevrouw Den Haan zei in haar al gemeen antwoord, dat het verkeer de Leidse binnenstad dreigt te verstik ken. Reeds nu is een zekere verstik king aanwezig wat de parkeerruimte betreft. De langparkeerder verdringt de kortparkeerder, doordat onbelem merd gebruik wordt gemaakt van éér van de verkeerssoorten, de auto. „Wij zullen daarom het verkeer in zijn tota liteit moeten bezien: auto naast fiets, Over openbaar busvervoer het laatste woord nog niet gezegd bromfiets, voetganger en openbaar Als gemeente hebben wij te zorgen, dat in de toekomst het klimaat van de binnenstad gehandhaafd blijft, d.w.z. het woonklimaat, werkklimaat, winkelklimaal en de recreatiefunctie, aldus de wethouder. „Bij alle maat regelen die getroffen zullen moeten worden zal het centrum voor alle ver- keersoorten bereikbaar moeten blij ven. Dat is het beleid in de nota vast gelegd." Meer controle De wethouder zei het volkomen met de sprekers eens te zijn die zeggen, dat er voldoende controle zal moeten zijn. Eén van de dingen die snel ter hand worden genomen is het uitbrei den van het aantal parkeerwachters. Door herindeling van parkeerterreinen en aanleg van nieuwe en beperking van parkeertijd, zo concludeerde mevr. Den Haan, worden de parkeermogelijk- heden in het centrum belangrijk ver groot. Het effect is, dat er ruimte ge vonden wordt voor ca. 2600 kortpar- keerders extra. Binnen twee weken zal een gesprek worden geopend over de parkeerga rages. Met de winkeliers van de Haar lemmerstraat zal nog eens over de tijden der promenade worden gespro ken. Het maken van een openbaar- vervoerplan is niet alleen een zaak van Leiden; ook de omliggende ge meenten spelen hierin mee. Men kan daarom een dergelijk plan niet for- Bij een voetgangersgebied als de Haarlemmerstraat gaat worden, denkt mevrouw Den Haan aan een soort van lopende band-idee, „waar je gemak kelijk op- en afstapt en een stukje mee kan rijden." Het is toekomstmu ziek, maar daarom is ook aan de mini bus gedacht. De wethouder komt zoals in de aanhef gezegd over drie weken nader op de verkeersnota terug. Om kwart voor twaalf sloot wethouder Menken als loco( de burgemeester was reeds eerder vertrokken) de vergade ring. WIJK UITGEKOZEN IN ZUID WEST Uitgerust met stopwatches zal volgende week maandag en donderdag een ploeg van de gemeentelijke vuilnisdienst een speciale actie uitvoeren. Plaats van handeling is een gebied, dat wordt begrensd door Churchilllaan, Vijf Meilaan, Johan Wagenaarlaan, Diepenbrocklaan, Cornelis Schuytlaan en Aaltje Noorderwierlaan. In deze wijk, waar de wijze van huizenbouw zo variërend is, zal een proef worden genomen met het gebruik van plastic zakken in de vuilnisemmers. Reeds eerder heeft men een experi ment genomen met deze wijze van vuil- ophalen, zij het dat het toen op kleinere schaal gebeurde, en de bevindingen wa ren lang niet ongunstig. Voor de bewo ners is het gesjouw met de emmers van de baan en bovendien is er van het vuil worden van de emmer geen sprake meer. Daartegenover staat echter dat hete kolenas en sintels funest zijn voor de plastik zak, en dat scherpe voorwerpen, zoals glasscherven e.d. door de zak heen dringen. Om nu deze moeilijkheden het hoofd te bieden, wordt in het enquête formulier, dat iedere betrokene toege stuurd gekregen heeft, aangeraden om hete kolenas en sintels nooit rechtstreeks in de plasticzak te deponeren, maar ze eerst te laten afkoelen. Stopwatches De stopwatches dienen om de tijd op te nemen, die men nodig heeft om het uitgestippelde traject af te leggen. Deze Zaterdag 18 januari jl. is in Lisse, zoals bekend, bet gereedkomen van de duizendste woning van de woningbouw vereniging Volksbelang gevierd in com binatie met het 60-jarig bestaan van deze vereniging. Bovendien werd het hoogste punt bereikt van een complex in 552 etagewoningen in de Poelpolder. Van deze ruime, vier kamers tellende woningwetwoningen zyn er 181 bestemd Leidse woningzoekenden. Dit aan tal maakt deel uit van het Leidse wo ningcontingent 1966, dat wegens grond gebrek destijds niet op Leids gebied kon worden gebouwd. In het kader van de samenwerking in het Leidse bouwdistrict heeft Lisse de realisering van dit pro- fAUVblttrttiN'l'IEi snoep verstandig: ject toen op zich genomen. De oppervlakte van de kamers in de ze centraal verwarmde flats is als volgt: woonkamer 22 m2, keuken 12 m2, slaap kamers 11 m2, 8,65 m2 en 5,90 m2. Ver der bevatten zij een hal van 11 m2 en een douchechel van 3 m2. Elke woning krijgt 7.35 m2 berg ruimte. De huren van deze woningen, waarvan de eerste naar verwachting nog deze zomer kan worden opgeleverd, zul len omstreeks 160 170 gulden per maand bedragen, inclusief servicekos ten en centrale verwarming. Leidse wo ningzoekenden kunnen zich reeds nu als gegadigden opgeven bij het Bureau Huisvesting, Hooigracht 79. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jolanda M. d.v. L. A. Smits en C. G. van 't Hoofd; Susanna J. d.v. W. C. de Booij en S. J. Willemse; Pieternel- letje d.v. M. Jansen en L. Mooten; Wil lem Fr. z.v. W. Gijsman en C. M. Heij- mans; Richard z.v. F. Haneveld en G. Bon; Neeltje M. d.v. J. H. den Toom en C. Hoogendoorn; Nicolaas J. z.v. A. van Gelder en H. Jansen; Wilhelmus C. z.v. W. C. Verhart en A. P. den Duik; Marcel z.v. L. v. Koppenhagen en W. I. van He- mert; Andreas M. z.v. D. Plug en B. v.d. Does; Dirk R. z.v. R. Varkevisser en J. Hoek; Linda H. M. d.v. C. F. J. van Win- d en enE. M. v.d. Poel; Erwin L. z.v. I. F. Németh en E. Sanders; Johanna R. d.v. A. Vording en J. R. Koops; Willem F. z.v. B. J. Lambooij en A. E. Filippo. Gehuwd: J. P. M. v. Vuuren en S. Broer- sma; B. D. Robbers met M. Hofland. Overleden: G. Ouwersloot 74 j. w.v. S. M. v. Rijs; A. L. C. M. Decnop 52 j. e.v. J. R. M. de Vries; K. de Boer 65 j. e.v. K. de Tombe; J. Pet 69 j. man; P. J. v.d. Zeeuw 85 j. man; W. v.d. Berg 80 jaar man. Door de sterke wind die gisteren stoeide met alles wat los zat werd een Leidse jongeman van 13 jaar met fiets en al in de brede sloot achter de Ame- thyshof geslingerd. Hij wist zelf op het droge te klauteren. Zijn fiets werd later door de politie opgedregd. KVP-fractie noodgedwongen akkoord met krediet voor herstel zwembad LEIDSE RAAD SNEL DOOR AGENDA HEEN In zeer korte tyd heeft de Leidse raad onder voorzitterschap van burgemeester Van der Willigen, zich door een bijna 40 punten tellende agenda gewerkt De belangstelling op de publieke tribune was zeer groot, dit vooral met het oog op de behandeling later op de avond van de verkeersnota. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden J. A. v d. Horst (PvdA), die reeds een periode zitting in de raad lieeft gehad, en H. Amptmeyer (PSP), die op de tribune de gang van zaken gadesloeg, omringd door een aantal aanhangers, werden in orde bevonden. Bij het verlenen van het krediet van ruim 150.000 gulden voor de vernieu wing van het buizennet van zwembad De Vliet zei de heer Lambermont (KVP) tijd nu, wordt vergeleken met die welke len zijn. men nodig heeft met de gewone „ophaal- methode". Van invloed hierop zal onge twijfeld ook het aantal geparkeerde wa gens zijp en om nu een juist inzicht te krijgen op de situatie zal men deze auto's nauwkeurig registreren. Naast de genoemde data, 22 en 25 januari dus, zal ook reeds op don derdag 18 januari a.s. de medewerking van de bewoners in de genoemde wijk in Leiden Zuid-West worden gevraagd. In het onzekere verkeert men ook over de vraag hoe de oven van de vuilverbran ding zal reageren op het plastic. Een probleem waar men overigens niet zo erg tegen opziet, omdat de zakken na hun „verblijf" in de kraakwagen waar schijnlijk reeds zo goed als verteerd zul- WIM SONNEVELD EN INA VAN FAASSEN ENTHOUSIAST IN LEIDEN ONTVANGEN Leids publiek is moeilijk bespeelbaar entree gemaakt voor een reeks van zes voorstellingen in de Leidse Schouwburg. Leiden wordt met het bezoek van goede cabaretiers niet verwend en het is dus geen wonder, dat er voor deze eerste voorstelling reeds grote belangstelling bestond. De schouwburg was zo goed als uit verkocht. So„, •ld is een van de „driekoningen" het Nederlandse cabaret: Toon Hermans-Wim Sonneveld-Wim Kan. Drie groten aan de cabarethemel. drie gelijkwaardige ook maar alle drie we zenlijk verschillende figuren. Daardoor zal ook de waardering verschillend zijn, want over smaken valt tenslotte moeilijk te twisten. Feit is echter, dat het duo Wim Sonneveld en Ina van Faassen het Leidse publiek gisteren een prachtige cabaretavond heeft bezorgd, al kwam alen veeïal datzelfde publiek deze eerste avond „moeilijk los". Het contact tussen toneel en zaal was vrij moeizaam, kwam eigen lijk helemaal niet tot stand, maar aan het einde bleek tóch, dat het programma was „aangeslagen", gehoord het minu tenlange staande applaus dat deze klein kunstenaars ten deel viel. H',1' Het merkwaardige is de metamorfose van Ina van Faassen. van toneelspeelster tot cabaretière, zij het dan in de schaduw van Sonneveld. Maar het duo was vol komen homogeen, een twee-eenheid in de nummers, waarin z(j samenwerkten. Na tuurlijk bracht Ina voor sommige num mers haar toneelervaring mee, maar ook in de cabaretnummers-bij-uitstek vol- honderd procent. Zij heeft bovendien een weliswaar niet sterke maar welluidende zangstem hetgeen bij vele van de thans bekende kleinkunstenaars lang niet altijd het geval is. vas een vrij uitgebreid program- dat werd gebracht en het is on doenlijk dat programma op de voet te gaan volgen. Naast enkele mindere ge vallen waren er zeer voortreffelijke en in de conférence kan Sonneveld zich zeker meten met Wim Kan, hoewel (het moet weer gezegd) wezenlijk anders. Een hoogtepunt voor de pauze vonden wij (maar over smaak valt niet te twis ten) „Huwelijksadvertentie", waarin vooral Ina door enkele kolderachtige verbeeldingen uitblonk. Na de pauze zagen wij met veel ander goeds een prachtige creatie van „Opa": dat was kleinkunst van de hoogste orde. Wél moet gezegd worden, dat de tek- de vrijmoedige kant zijn, vol pikanteriën ,«met op het randje" en dat is wellicht een der oorzaken van het moeilijke contact met de zaal. deed zij naast Sonneveld voor de volle waren e De muzikale begeleiding was al even voortreffelijk door een kwartet bestaan de uit Jan Huydts, piano, Jan Blok, gi taar, Tom Disseveld, bas en Hans Seug- ling, slagwerk. De composities waren, behalve van Sonneveld zelf, van Jan Blok en Harry Bannink. Voor de tek sten waren o m. verantwoordelijk Wim Sonneveld zelf, Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt. Na het laatste nummer dankte de zaal ovationeel applaus en voorts SPORTHAL KOMT ER Gisteren is de rijksgoedkeuring ont vangen voor de bouw van de sporthal aan de Boshuizerlaan, zo is van de zijde van het gemeentebestuur mede gedeeld. BENOEMINGEN IN LEIDSE RAAD Door de Leidse raad werden benoemd tot lid van de Commissie voor de Open bare Werken (vacaure de heer B. de Kier) de heer A. J. Kret; tot lid van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektricieit (vacature de heer B. de Kier), de heer J. C. Elsgeest; tot lid van de Commissie voor de Inrich tingen „Endegeest" c.a (vacature de heer J. C. Elsgeest) de heer Provó Kluit; tot lid van de Commissie voor het Open baar Slachthuis (vacature de heer A. J. Kret) de heer Provó Kluit; tot lid van de Commissie voor de Gemeentelijke Werkplaats (vacature de heer A. J. Kret) de heer Provó Kluit; tot lid van de Commissie Civiele Verdediging (va cature de heer A. J. Kret) de heer Provó Kluit; tot lid van de Commissie voor de uitvoering van de Spaarverordening I960 de heer J. C Elsgeest; tot lid van de Algemene Raad van het rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam „Gemeente lijke Gasvoorziening Zuid-Holland" de heer J. C Elsgeest en als pl.v. lid de heer v. d. Vliet; tot ambtenaar,van de burger lijke stand, uitsluitend belast met het voltrekken van huwelijken mr. F. Port heine en als vertegenwoordiger om na mens de gemeenteraad bezwaren en op merkingen naar voren te brengen tegen het door het bestuur van het Centraal Orgaan voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs toegezonden ontwerpdeelplan van scholen voor gemeentelijk voortge zet onderwijs ten behoeve van het scho lenplan 1970-1971-1972 wethouder S Sannes. Industrieschap „Grote Polder" ziet schot in verwerving gronden r beide artlsten bloemen. EXPLOITATIE-OPZET VOORBEREID De raad van bestuur van het In dustrieschap „De Grote Polder" (Lei- den-Zoeterwoude) behandelde gister middag in het stadhuis te Leiden een nota over de tot dusver door het In dustrieschap verl ichte werkzaamheden. De nota behandelt de werkwijze van het Industrieschap, het vaststellen van een bestemmingsplan door de gemeen te Zoeterwoude voor dit in haar ter ritoir gelegen gebied, de pogingen tot verwerving van de agrarische gronden die mislukten en die zijn gevolgd door een aantal onteigeningsplannen (eveneens door Zoeterwoude vastge steld), de onderzoekingen ten aanzien van de civiel-technische werken, de onderhandelingen met de huidige grondeigenaar en de verwachtingen per 1 januari 1968. De raad nam de nota aan, nadat enkele wijzigingen en een aanvulling waren aangebracht. In de paragraaf over de werkwijze wordt opgemerkt, dat de omstandigheid dat het gebied wellicht door grenswijziging aan Lei den zou worden toegevoegd, vertra gend heeft gewerkt. dat z(jn fractie slechts noodgedwongen zich met dit krediet akkoord verklaarde. Het overgaan op kunststof voor de lei ding was geen nieuwtje; dit was vroeger reeds ter sprake gekomen. Voorts vroeg spr. aandacht voor het onderzoek de schuldvraag van de schade. Salarissen De raad ging o.a. eveneens akkoord met het voorstel, b. en w. te machtigen de verhoging van het salaris van daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel bij wijze van voorschot uit te betalen. Veel kritiek werd er geleverd op de gang van zaken. Veel kritiek ook op minister Beernink door de heer Van Baaren (PvdA), die zei de regering de ambtenaren met de a lopige 2 pet. ernstig te kort doet. Htf diende een motie in, waarin wordt gedrongen om het kabinet en de Tweede Kamer ter kennis te brengen, dat de raad van oordeel is, dat een voorlopige salarisverhoging van 2 pet. voor de amb tenaren in 't algemeen en voor de laagst- bezoldigden in het- bijzonder te laag if de kostenstijging in 1968 te kunnen opvangen. De motie, die mede werd dertekend door de raadsleden Ham (KVP), Lamers (Prot. Chr.) en Frans (PSP) werd met 23 tegen 11 stemmen aangenomen. Wethouder Menken had nog eerst te kennen gegeven, dat de achterstand worden ingelopen door nacalculaties als de loonstijging in het bedrijfsleven 3 a 4 pet. zou gaan worden. EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Kandex. n Gen.: de dames: P. E. M. de Haas Noordwijk aan Zee; N. R. Hen ry, Oegstgeest; R.J. F. Hudig, Rotter dam; E. Trommel, Delft; C. M. Veld kamp, Den Haag; de heren: G. W. Gemert, Den Haag; J. A. v. Hegelsom, Den Haag; R. Jonquière, Delft; J. M. Matthijsen, Midsland (Terschelling); S. Nuijen, Voorhout; J. Oudshoorn, Lel den; W. B. Ovaa, Rotterdam; H. J. v Niel, Oegstgeest; F. J. Veenland, Ha ren (Groningen); J. A. Zoneville, 'sHeer Arendskerke (Zeeland); doct.ex. Peda gogiek: de heer E. O. J. Jozefzoon, Zoe terwoude; kand.ex. Franse taal- en let terkunde: de heer I. J. A. C. Mulders, Den Haag; mevr. G. E. Chompff-Bosch, Boskoop. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: 'n Gids voor de getrouwde Vrijbuiter (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 915 uur. Lido: Coplan schiet met scherp (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7-00 en 9.15 uur. Luxor: Sartana, de schrik van Texas. (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9-15 uur, Studio: Hartenkoning (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7-00 en 9-15 uur. Trianon: Casino Royale (prol. 14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur, Rex: Meisje, minderjarig meisje (18 j.) Dagelijks: 2-30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT eindelijk op." KORRELTJE Marktberichten ROTTERDAM, 16 jan. Vee. Aan voer totaal 2488, weekaanvoer 4060. Slachtrunderen 125, gebruiksvee 475, vette kalveren 148, graskalveren 128, nuchtere kalveren 1444, paarden 8, scha pen of lammeren 141, bokken of geiten 19. Prijzen: slachtrunderen extra kwal. 450-485, le kwal. 405-440, 2e kwal. 355- 380, 3e kwal. 335-345; vette kalveren: extra kwal. geen not., le kwal. 380-400, 2e kwal. 360-370, 3e kwal. 325-345, stie ren 415-465, worstkoeien 315-335. Kalf- en melkkoeien 1100-1575, vare koeien 750-1125, vaarzen 725-925, pinken 525- 675, graskalveren 325-500, nuchtere kal veren 150-160, mestkalveren 100-190, schapen 90-150, lammeren 100-160. Over zicht: slachtrunderen iets kleiner, kalm, als gisteren; kalf- en melkkoeien korter, tamelijk, goed prijsh., vare koeien matig, redelijk, ruim prijsh., vaarzen en pinken kort, kalm, iets stijver, graskalveren als vorige week, levendiger, even hoger, vet te kalveren ruimer, stroef, lager, nuch tere kalveren iets korter, kalm, gedrukt, schapen en lammeren kleiner, kalm, a Is vorige week. BODEGRAVEN. 16 jan. Kaas. Aan voer 6 partijen. Prijzen: 3.703.96. Han del kalm. Onbekende rijdt door slagboom bij Haagse Schouw Terwijl de brug bij de Haagse Schouw over de Rijn vanmorgen om 4 uur was afgesloten voor 't verkeer, reed een personenauto met grote vaart, door zes rode knipperlichten, met een klap tegen een gesloten slagboom, die met een fraaie boog in het water be landde. De brugwachter, de heer J. Leienaar, zag de wagen aankomen. „Ik dacht nog, die heeft vast wel een glaasje op, want als je op 900 meter afstand ai met een rood knipperlicht wordt ge waarschuwd, daarna nog eens vijf keer en ten leste nog een stilstaande auto passeert, moet iemand met een helde hoofd toch wel in de gaten hebbe dat de slagboom néér is. De bestuurder moet ook wel gewond zijn gewee: want er lag heel wat glas van c voorruit op de weg. Toen de wagen de brug over was, leek het eerst nog of hij wide remmen, want de stop lichten brandden even. Maar hij gaf meteen weer vol gas en verdween in de richting Den Haag." De brugwachter is zo geschrokken, dat hij het nummer en de kleur van de wagen niet kon opnemen. Daar het trouwens ook te donker voor, vendien reed de wagen met een hoge snelheid, minstens 100 km. per V olleybal-oversicht KANGEROES-DAMES BLIJVEN STEVIG AAN DE LEIDING Aan het ingenieursbureau Sterken- burg-Drexliage c.s. is opdracht ver leend om aan de hand van het vereen voudigde ontwerp uitbreidingsplan in onderdelen een plan met kostenraming voor alle civieltechnische werken klaar te maken, waardoor ook een exploita tie-opzet kan worden opgesteld. De verwerving van ongeveer 20 ha. in het westelijke deel van het gebied door middel van onteigening zal waar schijnlijk dit jaar mogelijk worden, zodra de schadeloosstelling door des- I Cllj-, kundigen aan de rechtbank is gead- viseerd. Met de exploitatie-opzet kan tevens de vaststelling dit jaar van het gereed zijnde bestemmingsplan voor het gehele gebied worden bevorderd. Omtrent de ongeveer 40 ha. in het oostelijke deel is al in beginsel over een stemming met de eigenaar verkre gen over particuliere exploitatie, het geen definitief kan worden zodra de exploitatie-opzet klaar en aanvaard baar is. Ook die grond kan spoedig beschikbaar komen. Met de Kamer van Koophandel is intern een werk groep gevormd die op een tijdstip dat de gronduitgifte in zicht komt, de gegadigden voor industrievestiging nogmaals zal enqueteren. Vier van de vijf Leidse overgangs klasseteams hebben 1968 ingezet met een overwinning. Bij de dames bleef Kangeroes door de uitwedstrijd tegen Molenwiek 2 in Zaandam met 1—3 te winnen ongeslagen aan de kop van de ranglijst, terwijl Argos 2 door een 03 overwinning op het Haarlemse Die Raeckse 2 haar goede plaats in de kopgroep handhaafde. De Kangeroes-dames lieten zich in de le set duidelijk verrassen door Molenwiek 2, maar uitstekend aan- valsspel, gecombineerd met sterk ser veren, deed tenslotte toch de balans doorslaan in het voordeel van Kan geroes. Setstanden: 15-8, 10-15, 4-15 en 11-15. i reserves van Argos hadden tegen op de laatste plaats staande Die Raeckse 2 uit Haarlem geen moeite om tot een 0—3 zege te komen. Wel verzetten de Haarlemse dames zich bijzonder fel, maar zij misten zonder meer de kracht om Argos 2 ernstig le kunnen bedreigen. Setstanden: 11-15, 7-15 en 12-15. Bij de heren kwam VS op de twee de plaats van de ranglijst door Tyfoon met 30 te kloppen, terwijl LUSV door een benauwde 32 zege op VCY zich voorlopig wat van de onderste plaatsen distancieerde. Kangeroes 2 tenslotte ging met 13 ten onder tegen de reserves van AMVJ/RC en moet nu toch echt gaan oppassen om niet in de gevaarlijke zone te be landen. FEL VERZET Tyfoon leek in de le set wedstrijd tegen VVS regelrecht op de zege af te stevenen. Een 7-13 voor sprong van de Beverwijkers bleek ech ter niet voldoende te zijn, zodat een fel aanvallend VVS tenslotte toch met 15-13 aan het langste einde kon trek-, ken. In de volgende set wandelde VVS zonder meer naar een ruime zege, om tenslotte in de 3e set bij de stand 13-7 nog even op fel verzet zijde van Tyfoon te stuiten. VVS hield het hoofd echter koel en won ook deze set. Setstanden: 15-13, 15-4 en 15-13. MATIG SPEL LUSV heeft zich voorlopig dus wat in veiligheid weten te brengen door in de strijd tegen mede-degradatie kandidaat VCY met 32 te zegevie ren. Tweemaal moesten de Leidse stu denten een achterstand wegwerken om tenslotte de 5e set, overigens na zeer matig spel, met zeer klein ver schil af te sluiten. Setstanden: 12-15, 15-11, 9-15, 15-9, 18-16. Voor het enige Leidse verlies zorg den de heren van Kangeroes 2. Wel wisten de Leidenaars de le set op hun naam te brengen, maar in de volgende drie sets reikten hun capa citeiten net niet ver genoeg om nog maals tot winst te kunnen komen. Setstanden: 15-11, 13-15, 14-16 en 12-15.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4