Ard Schenk in Hamar: „niet ondersteboven van record Stiansen" ,M0ET KNVB DAN ALLES MAAR CADEAU KRIJGEN? JAN BOLS KANDIDAAT VOOR SCHAATSPLOEG Voetbal bezig aan zelfvernietiging Interlandspelers hoger verzekerd VERKERK HOORDE HET ONDER DE DEKENS FELLE KRITIEK VAN VOETBAL- LEIDERS Selectie geplaagd door griep MAANDAG 15 JANUARI 1968 oztPiimne SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT' Het gezicht ander de ene bontmuts t-s herkenbaar als dat van Kees Verkerk. Onder de andere muts gaat vader Pleun Verkerk schuil, die achter de tapkast van zijn café in Puttershoek zich afvraagt of zijn zoon tijdig hersteld zal zijn en op krachten om in Oslo tijdens de Europese schaatskampioenschappen zijn titel te kunnen verdedigen. Bij het afscheid hoe lang is dat al geleden heeft vader Pleun zijn zoon waarschijnlijk in het oor gefluisterd: ,J>as op, jongen, dat je geen kou vat". En nu heeft Kees toch griep (Van o 2 sportredactie) HAMAR. In het Viktoriahotel in Hamar lag Kees Verkerk gisteravond om half tien in bed. Hü heeft griep. Zaterdagavond belde vader Pleun Ver kerk en hoorde van zyn zoon dat hij 39,6 koorts had. Een paar uur later kwam van dr. Lap uit Hamar in het café van vader Pleun in Puttershoek de gerust stellende mededeling dat de koorts af nam. In elk geval moest de wereldkam pioen het bed houden. Daar hoorde hij ook gisteravond dat de Noor Svein Erik Stiansen in het Italiaanse Madonna di Campiglio hem het wereldrecord over de vier afstanden afhandig had ge maakt. Stiansen had in totaal 176.982 punten behaald; Verkers record stond op 178.058. Trainer Wim de Graaff was gister avond niet aanwezig in het Viktoria hotel, Verkerk was uiteraard niet te spreken maar Ard Schenk wilde de honneurs wel waar nemen. Hy zei door de telefoon: „Kees is inderdaad flink ziek. Maar hy zal er in Oslo zeker by zyn. Wanneer we daarheen gaan, weten we nog niet. Hy heeft de tyd nog om op te knappen". Op zyn bed vernam Verkerk dat hy zyn wereldrecord kwyt was. Daarvan zei Ard Schenk: „Kunst op zo'n baan. Ai biyft het natuuriyk een prestatie, daar niet van. Stiansen is goed in vorm maar er gaat wat glans van zyn pres tatie af omdat we er niet allemaal waren. Dan had er mischien voor een ander een record in gezeten. Hy was daar de enige klassementsryder en het lag in .de iyn der verwachtingen dat het record van Kees eens gebroken zou worden. Dat heeft Stiansen dus gedaan maar we zyn er niet ondersteboven van. Het enige beroerde is dat Kees zoiets heeft moeten horen terwyi hy onder de dekens ligt. Het is nooit prettig om op zo'n manier je record kwyt te raken. Maar nogmaals, het doet ons niet zo veel, al blijft het een knappe prestatie". DEN HAAG Voorzitter Couwenberg van Feijenoord, fit en zongebruind terug van een wintervakantie in Joego-Slavië, vindt het maar een vreemde zaak: „Je leent je beste spelers aan het Nederlands elftal, voor niemandal, je krijgt er geen rooie cent voor. En dan moet je nog weten, dat die jongens, die een enorm kapitaal voor de club betekenen, voor zo'n interland door de KNVB slechts voor anderhalve ton verzekerd (Van onze sportredactie) Dit was een van de punten, die een voetbalforum kreeg te behandelen, waar in beide voetballeiders zitting hadden. Dat gebeurde in het Feyenoordstadion in Rotterdam. Als derde man was Jaap van Praag (Ajax) geïnviteerd, maar in verband met de „wedstrijd van de waar heid" (mooie aanduiding voor het voet balgevecht tussen Ajax en Feijenoord) had de heer Van Praag moeten afzeg gen. Zijn plaats werd ingenomen door Karei Jansen, de niet op zijn mondje ge vallen secretaris van de V.V.C.S. (Ver. van Contractspelers). De verzekeringspremie van een half miljoen lokte nogal kritiek uit bij het auditorium. Een van de felste was: „U hebt het wel over een half miljoen, maar volgens mij is geen voetballer in Nederlana dat waard, zelfs nog geen an derhalve ton. Wat presteert 't Nederlands elftal eigenlijk? Een overwinning op wat schamel voetballende Russen, dat is al les. En als we Ajax en Feijenoord heb ben gehad, is het met de kwaliteit van clubs op. Internationaal betekent de rest bar weinig. Mijn vraag is of dat voetbal niet verschrikkelijk wordt overtrokken. Bflna alles moet voor voetbal wijken, juist de sport waarin we Internationaal maar een beetje meelopen, terwijl we in andere takken enorm goed voor de dag komen. Het is gewoon een opbieden te gen elkaar geworden om een speler te kopen. Daar zijn die krankzinnige be dragen het gevolg van". Karei Jansen, de mening van de V.V.C.S. vertolkend, zei: „We moeten ook van dat vreemde transfersysteem af. Juist daardoor worden die bedra gen almaar hoger opgetrokken". Ook dat bleek niet zo eenvoudig. Een bestuurslid van Sparta merkte op: „Als er geen transfers meer zouden zijn, zou het Nederlandse voetbal in een omme- zjjn. Moet er eens wat gebeuren, moet zo'n jongen zo geblesseerd raken dat er van voet ballen niets meer komt. Dan zit zo'n club en die voetballer met die anderhalve ton opgescheept. We hebben over die armoedige premie wel eens met de KNVB gesproken. Ze vonden het zelf ook aan de lage kant. Maar er is nog niets ge beurd." Rondborstige Leidschendamse vlees handelaar Steef van der Laan, die het „mee- runnen" van Holland Sport als een hobby zij het een wat kostbare beschouwt, is het vol komen met Feijenoords praeses eens: „Die spelers voor het Nederlands elftal moeten voor elke interland voor een half miljoen worden verzekerd. De club heeft voor het engageren van zo'n talent enorme kapitalen over gehad. Moet de KNVB dan alles zo maar cadeau krijgen Sneeuw of geen sneeuw voetbal bleef taboe BREMEN Het Nederlandse militair volleybalteam dat het afgelopen week einde aan een internationaal toernooi in Bremen zou deelnemen, moest op het laatste moment afzeggen omdat het laatste moment afzeggen omdat het door de slechte weeromstandigheden niet mogelijk was Bremen op tijd te be reiken. ïSfey t T r - zyn onze. spelers Inderdaad geen half miljoen verzekeringspremie waard Sprekend over de ontmoeting van zyn club Feijenoord tegen Ajax (het moet nog gebeuren) heeft Paja Samardzic, voorhoedespeler van de Rotterdamse club, gezegd: „Cruyff is een van de beste middenvoors van Europa". En zyn land genoot, de Ajacied Velibor Vasovic, over Moulijn: „Coentje is de allerbeste links buiten, die ik in Europa ooit heb ge zien". Mogen de beste Europese voetbal lers dan geen half miljoen waard zijn...? Dalende lijn voetbal. Ook achtte men het gewenst dat betaalde clubs zouden worden geleid door een directeur, die voor zyn functie behoorlijk moet worden gehonoreerd. Maar het leiden van een betaalde ver eniging moet geen hobby meer zyn voor de een of andere ryke industrieel. Zo eenvoudig zit dat niet. De heer Couwen berg wees erop, dat men wel van een club een zaak kan maken, maar dat de fiscus de vereniging dan meteen tot een besloten N.V. verklaart. „En u weet dan wel wat er op tafel moet ko- De heer v. d. Laan merkte op: „Het bestaan van tientallen betalende clubs hangt aan een griezelig dun draadje. Er zouden veel meer kapitaalkrachtige mensen geld in het voetbal willen ste ken als het voor de belasting aftrek baar zou zyn. Maar dat is niet zo. Je kunt een ton Ln zo'n club steken, maar je krygt geen cent belastingaftrek. Toch dien je daarmee de publieke recreatie". Het zit moeiiyk met de financiering. Ajax en Feyenoord zyn ln feite de enige clubs, die zich voor een fiks kapitaal in de talenten kunnen steken. Maar by- voorbeeld ADO en Sparta kunnen na een goed seizoen ze doen het momen teel toch aardig amper een ton neer tellen voor één enkele speler. Om dan niet te spreken over andere clubs. Dat er een benarde sitatie heerst in het nationale voetbal beaamde het voetbal forum volmondig. Met hangen en wur gen zou men in Nederland slechts zes clubs redeiyk op de been kunnen houden. Clubs, die dan ook behooriyk voetbal zouden presteren. Daarom moeten we ook naar een Europese competitie toe. In Frankryk en Engeland staat het prof- HAMAR Magne Thomassen, die de week tevoren de eerste plaats bezette in het individuele klassement van de landenwed- stryd NederlandNoorwegen in Deventer, heeft het algelopen weekeinde bü de sclcctiewed- strydcn van de Nederlandse ploeg in Hamar zyn meester ge vonden in Ard Schenk. De Ne derlandse kampioen bleef over de vier afstanden Thomassen byna twee punten voor. Overwinnin gen op de korte afstanden en tweede plaatsen op de 3000 en 5000 meter brachten hem op ruime afstand van zyn tcgen- i standers, by wie Kees Verkerk wegens ziekte beide dagen ont brak. Peter Nottet. die zaterdag in de baanrecordtyd van 4 min. 29.2 sec. de 3000 meter won, ont brak de tweede dag eveneens op het appèl- Ook hy werd geplaagd door griep. Vooral in verband met de te formeren afvaardiging naar de Olympische Winterspe len in Grenoble voor wat betreft de 5000 en 10.000 meter was dit j jammer, daar hierdoor van een werkelyke test voor Jan Bols geen sprake kon zyn. Zonder Nottet, de nieuwe na- I tionale recordhouder op deze af- I stand, en oud-wereldrecordhou der Kees Verkerk won Bols de I 5000 meter in 7 min. 46.0 sec., waarmee hij Schenk 3.7 sec. voor bleef. Aan deze prestatie dankte Bols ook zijn vierde plaats in het eindklassement, want Jorrit Jor- I ritsma, die met bijna 0.1 punt verschil als vijfde eindigde, bleef I hem op de overige drie afstanden voor en in Arie Eriks moest Bols I zowel op de 1500 als de 3000 me- I ter zijn meerdere erkennen. Met I zijn 7.46 0 tegen Jorritsma 7.59.8, I Eriks 7.59.9 en de over de gehele linie teleurstellende Karei te "Winkel met 8.22.8 bewees Bols nogmaals zyn superioriteit als stayer ten opzichte van de „tweede garnituur". Juist omdat bij het Europees kampioenschap op zaterdag 27 en zondag 28 januari in Oslo) in plaats van 3 en 5 km de 5000 en 10.000 meter worden gereden, waardoor het terrein waarop Bols het best tot ontplooiing komt breder wordt, mogen Bols goede kansen worden toegedacht om in de ploeg voor Oslo te worden op genomen met het driemanschap Verkerk - Schenk - Nottet en als vijfde man de internationaal reeds ervaren Jorritsma. Revanche Uit zijn verrichtingen in Hamar blijkt eens te meer, dat Schenks grote kracht dit seizoen vooral ligt op de 500 en 1500 meter, op welke afstanden hij oppermach tig was, zelfs voor de Noorse sprinter par excellence, Johan Lind, al bleef Schenk op de 3000 en 5000 meter ook dicht in het spoor van de winnaars. Vooral zyn revanche op Thomassen zal Schenk het nodige zelfvertrou wen hebben (terug) gegeven. De resultaten van de eerste dag (Ned) 42.6, 5. Claesson) (Zwed) 42.7, 6. Nottet (Ned) 42.8, 7./r a **■0 6. Forness 4.34.1, 7. 1500 m: 1. Schenk 2.07.6, 2. Thomassen 2,08.7, 3. Erlks 2.08.0, 4. Jorritsma 2.09.1, 5. Forness 2.09.2, 6. Bols 2.11.4, 3. Sandler 7.53.6, Forness 8.00.4, 9. Smoergrav 8.06.4. 10. Claesson 8.08.8, 11. Te Winkel Eindstand: 1. Schenk 175.420 pnt., 2. Thomassen 177.027 3. Forness 178.390, 4. Bols 179.150, S. Jorritsma 19.246, 6. ErlkS 179.924, 7. Henriksen 181.020, 8. Sandler 181.660, i son 182.973, 10. Smoergra Te Winkel 189.230. het eerst in zyn schaatscarriêre laten byschryven op de wereld- recordiysten. Over de vier klas sieke afstanden kwam hy tydens de wedstryden van dc driebancn- tournee in Madonna di Campiglio (Italië) resp. tot 41.8. 2.07.7, 7.27.6 en 15-57.1, waarmee hy zyn pun tentotaal op 176.982 bracht en Kees Verkerk zich andermaal door een Noor een wereldrecord zag ontfutseld. de Noor Ivar Eriksen, die de af stand in 2.06.6 aflegde. De we reldrecordpoging van Guttormsen op de tien kilometer slaagde niet door de hinderlijke wind, die nu en dan de rit beïnvloedde. De Westduitser Erhard Keiler reed de 500 meter voor de twee de maal in dit seizoen binnen de veertig seconden. Nadat Keiler in de week na Kerstmis het we reldrecord van Grisjin evenaarde (39.5) kwam hij in Madonna di Campiglio tot 39.9. De Noor Ivar Eriksen verbeterde op de 500 meter zijn persoonlijk record en bracht het op 40.7 sec. (W-Dld) 177.823, 3. Nederlagen Lydia Skoblikova, zes gouden medailles tijdens Olympische schaatswedstrijden, heeft op de eerste dag van de Russische kampioenschappen twee duidelijke nederlagen ge leden. De 28-jarige rijdster kwam op de wonderhaan van Alma Ata op de 500 meter niet verder dan een zestiende plaats met een matige tijd van 47.7 sec. Op de 1500 meter kon zijn evenmin imponeren. Zij werd vierde in 1 min. 26,7 sec. Ook de 35-jarlge Valentina Stenina stelde teleur. De kampioene van de laatste drie jaren is met 95.266 punten vierde na de eerste dag. Haar achterstand op Ludmllla Titova, de studente uit Moskou, die na twee afstanden de ranglijst aan voert, bedraagt meer dan ander half punt. Tatiana Sidorova reed bij vrij warm en zonnig weer een zeer sterke 500 meter. Hoe- Anierika De Amerikaanse dames- en he- renploeg heeft zich de afgelopen weken in alle stilte op dc baan van Milwaukee voorbereid op de Olympische Winterspelen. Er werden slechts enige tijden vrij gegeven. De 16-jarige scholiere Diane Holum leverde de beste prestaties door de 500 meter de 1000 meter te winnen. Haar tijden waren resp. 47.4 sec. 1.37.6. Jeanne Ashworth, die de 500 meter al eens in 44,4 sec legde (een tijd die overigens nooit als wereldrecord erkend werd), eindigde op beide afstanden als tweede met 47.7 en 1.39.0. De heren konden niet Imponeren. Wayne le Bombarde, vorig Jaar deelnemer aan de wereldkam pioenschappen, won de 1500 me ter in 2.17.5, voor Rill Lanigan, die 2,17.9 nodig had. Ouderling Enige leden van de Noorse kern ploeg hebben zaterdag en zon dag in Arendal deelgenomen aan onderlinge wedstrijden. De om standigheden waren ongunstig. Lichte sneeuwval belemmerde de rijders het uitzicht. De resultaten waren: De resultaten waren 500 meter: 1. Olc Iversen 41.1, 2. I'er UJoeranK - Groen void 41.0. 4. Olc 2. Tveter 4.38.4, 3. Kfsklnd 4.47.2, 4. Groenvold 5.10.0 (gevallen). 3000 m: 1. Maler 7 46 3. 2. Tveter 8.05.6. 3. Groenveld 8.10.1. Totaalultalag: 1. Tveter Ibz 050. 2. Zo lag het Olympisch Stadion er zaterdag bij. Niet zo beroerd, dacht men, want semi-profs kunnen best uit de voeten op gerolde sneeuw. De terreinenknechten hadden keurig de lijnen en de middencirkel in de sneeuw getekend. En toen ging het eerst ijzelen en daarna dooien. De sneeuw smolt en de bovenlaag van het veld veranderde in een vette pap waarop voetbal onmogelijk was. Sneeuw of geen sneeuw, het bleef om het even. Van voetbal was geen sprake meer. voetbal voor een bankroet. Het zou voor die clubs een uitkomst zyn zo'n conti nentale competitie. In Nederland zou er een club in de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag moeten zyn en drie of vier ln het land verspreid, byv. een in Limburg, een ln Brabant en een ln het noordoosten, zo werd er door het auditorium opgemerkt. Nog scherper: „Zoals het nu gaat, Is het voetbal hard bezig am z'n zelfvernietiging. Slappe leiding Dat de leiding en het beleid van de K.N.V.B. momentee. geen sterke indruk maken, daarover waren forum en audi torium net volkomen eens. De Jaariykse vergaderingen zyn schertsvertoningen geworden Vele afgevaardigden weten niet eens waarover wordt gesproken. En als er moe' worden gestemd, wordt er gevraagd op wie en wat ze dun moeten doen. De meesten begrypen helemaal niet meer waarover het gaat. Het ab surde ls dat de amateurs dapper mee beslissen over zaken van het betaalde voetbal. „Vandaar", zo merkte do heer Karei Jansen raak op, „dat elk besluit van het seml-profvoetbal door de ama teurs kan worden getorpedeerd. Hetgeen ook gebeurt en daardoor blijft verbete ring achlerwege, klets men -maar raak, zyn steeds dezelfde mensen aan het woord. Meer dan erg dat zo iets moge lijk is by de grootste sportbond van Ne derland, die bovendien met zyn betaald voetbal zo'n grote verantwoording op zich heeft genomen". Forum en toehoorders waren het roe rend eens over het slappe beleid van de K.N.V.B. Van diverse kanten worden de klachten steeds sterker en rumoeri- ger. En zo'n forum is dan weef eens een extra-stimulans om dé KN.v.B. duidelijk te m&ken dat het toch heus zó niet langer meef gaat. Als men het voetbal ten minste de „zelfvernietiging" wil besparen. En dat is zeker de wena van iedere voetballiefhebber. Tiende damduel remise TBILISI De tiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen titelhouder Iser Koeper- man en uitdager Andris Andreiko (bel den Rusland) is gisteren na zestig zet ten In remise geëindigd De v'.cid hal verwege de tweekamp Is Tl— fi jn het •oordcel van Koeperman

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7