BRANDWEER ZEGEVIERT IN BOTLEK HAT Vuurzee in kerosinetank na dag bedwongen Kritieke situatie door gevaar van explosie van zeer giftige stoffen SURINAME ROEPT VRIJWILLIGERS OP FIFAX Mike Kasperak is weer geopereerd Personeelsbeleid uit handen commercie NKV tegen loonbetaling via banken Uitwijzing van Guyanezen Delegatie uit Suriname naar Nederland Naburige tank tijdig geleegd Galblaas weggenomen Actie voor giro en zelfsparen Blind door staren in de zon MAANDAG 15 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 OTTERDAM (ANP) Bij Pakhoed N.V. in Botlek heeft men sinds gisteravond een vrij auwkeurig beeld van de schade die de brand kerosinetank 525 zaterdag en zondag heeft ingericht. Een explosie had de tank met 4,5 iljoen liter vliegtuigbenzine in lichterlaaie ezet en het deksel van de tank doen wegslaan, list terwijl men bezig was met het overpompen van de kerosine uit een tanker in deze tank. Op dat moment waren tien mensen op het terrein van Pakhoed geen van hen liep verwondingen op. Nadat de brandweren van Rotterdam, Spij- kenisse en Rozenburg en de bedrijfsbrandweren van de Shell, Esso en Nieuwe Matex de vuurzee na bijna een etmaal hadden bedwongen, werd gisteravond de schade aan tanks, wegen en VORST of geen VORST DE BILT. De aanval op de vorst in grote delen van West-Europa, die tijdens het weekeinde werd ingezetduurt jon/verminderd voort. Actieve oceacmstoringen en een hogedruk- gebied boven 't Middellandse-Zee- gebied houden 'n krachtige, zuid- K.N.M.I. ]eis minder DEELT j MEDE: ZaCrlt westelijke tot westelijke stroming in stand. Hiermee wordt zachte oceanische lucht aangevoerd, waarin de temperatuur 8 tot 12 graden bedraagt. De vorstlijn was vanochtend teruggedrongen tot de lijn Midden-Scandinavië, Polen en Joego-Slavië. Ook morgen blijft ons land in een westelijke lucht stroming, waarin een wisselende bewolking voorkomt met af en toe buien en over het algemeen de zelfde temperaturen als vandaag, of iets lagere. Een volgende ac tieve depressie in het zeegebied bij de Azoren trekt naar het noordoosten, maar de storing zal waarschijnlijk niet direct het weer in onze omgeving beïnvloeden. Weer in Nederland PARAMARIBO (ANP) De Surl- aamse regering heeft zaterdag beslo- :n alle Guyanezen in het land voor iver nodig aan te zeggen Suriname ionen een door de regering te bepalen Ijd te verlaten. Dit heeft premier Pen- el meegedeeld. Voorts is besloten het mstreden gebied in staat van paraat heid te brengen en vrijwilligers op te roepen die een militaire opleiding heb ben gehad. De leeftijdsgrenzen zijn vastgesteld lp achttien tot vijfendertig jaar. Het torps zal staan onder leiding van de S. A. Lapré, oud-majoor van de roepenmacht in Suriname; de super vi- 'e zal worden uitgeoefend door de pro- ireur-generaal. De raad van ministers heeft zich za- erdagmorgen in tegenwoordigheid 'van procureur-generaal en de heer La- iré, beraden over te nemen stappen in 'erband met het conflict tussen Surina- e en Guyana. De maatregelen van premier Pengel de grenskwestie met Guyana zijn on- Jerwerp van gesprek geweest tijdens het afgelopen weekeinde. Vooral de jon- eren hebben zich met de zaak bezig- ehouden. Vrijwel iedereen keurt de tappen van premier Pengel nu goed, loewel vooral de oppositie graag had (ADVERTENTIE) Verstopt? Verstopte ELKE DROGIST HEEFT HET 1 PARAMARIBO (ANP) Eind deze maand zal een Surinaamse delegatie °it regering en parlement naar Neder land reizen om overleg te plegen met de Nederlandse regering en leden van het Nederlands parlement over het rensgeschil met Guyana. Op een te Paramaribo gehouden pers- onferentie heeft premier Pengel ge- e6d dat deze delegatie de Nederlandse utoriteiten zo uitvoerig mogelijk zal nllchten over het grensgeschil. Voorts uilen de problematiek en de consequen ces die uit het geschil voortvloeien be sroken worden. gezien dat premier Pengel eerder tot daden was overgegaan. Over het algemeen wordt verwacht, dat enkele honderden oud-dienstplichti gen gevolg zullen geven aan de oproep van de premier tot vorming van een vrijwilligerskorps. Ook bij de filmploeg van Polygoon, die momenteel in Suriname verblijft, is enige opwinding ontstaan. Op alle mo gelijke manieren proberen de twee ca meramannen naar het „betwiste ge bied" te komen. Nu het er op begint te lijken dat zij uit Paramaribo onmoge lijk naar het Oronoquekamp zullen kun nen reizen, overwegen de Polygoon mannen, via Georgetown (Guyana) te vliegen. Deense prins huwt met jeugdvriendin KOPENHAGEN (AFP) Prins In- golf van Denemarken (27), een neef van koning Frederik, is zaterdag in Lungby, een.voorstad van Kopenhagen in het hu welijk getreden met een van zijn vroege re schoolkameraadjes, Inge Terney, de dochter van een ijzerhandelaar. De prins verliest hiermee zijn rechten op de troon. Hij bevond zich voor de troonop volging op de vijfde plaats. Het paar neemt de titel aan van graaf en gravin Van Rosenborg. Directeur M. O. Cook schat de schade van de brand op ruim twee miljoen gulden. leidingen geschat op ruim twee miljoen gulden. Toch is het bedrijf van Pakhoed door het uit vallen van een tank en de beschadiging van een aantal andere reservoirs niet bijzonder zwaar getroffen. De capaciteit daarvan wordt door de directeur, de heer M. C. Cook, geschat op een kwart procent van het opslagvermogen van Pak hoed in de Botlek. Wel heeft de toestand -er aanvanke lijk kritiek uitgezien. Terwijl de brand weren met groot materieel de vuurzee gingen bestrijden, liet de politie alle wegen naar de plaats van de brand af zetten. 1 >it niet alleen om het blussings- werk ongehinderd te laten doorgaan, maar ook vanwege het grote ontplof fingsgevaar. De brand zelf was namelijk vrijwel onmogelijk te blussen. De brand weerlieden moesten zich beperken met het voorkomen van een dreigende uit breiding. Met behulp van drie blusboten erden enorme hoeveelheden water en sóhuim op en rond de tanks ln de buurt van het brandende kerosinereservoir ge bracht. Met enorme inspanning slaagde de ge zamenlijke brandweer erin het overslaan van het vuur te voorkomen. De zaak werd eenmaal bijzonder spannend toen zondagochtend plotseling het deksel van een dichtbijstaande tank wegsloeg door de enorme hitte van de brandende kero sinetank. Maar de tank was in de nacht ervoor uit veiligheidsoverwegingen vrij wel geheel leeggepompt. Groot gevaar leverden ook de nabij gelegen reservoirs met gevaarlijke stof fen op. Toen men de tanks met het uiterst giftige en explosieve acrylonytryl voldoende door water en schuimgordij- nen had afgeschermd, begon men zon dag rond half een met een massa'g schuimaanval op de nog steeds fel bran dende tark. Langzaam werd het vuur ingesloten en rond half twee doofden de laatste vlammen in de tank. Onmiddel lijk legde men een dikke schuimdeken om een plotselinge herleving van de brand te voorkomen. Twee uur later kon worden gemeld dat de brand" definitief bedwongen was. Kerkelijk huwelijk Aznavour PARIJS (Rtr) De Franse zanger Charles Aznavour is gisteravond in Pa rijs in de Armeense kerk ln het huwe lijk getreden met zijn blonde Zweedse vrouw Ulla, Het burgerlyk huwelijk werd vorig jaar in Las Vegas gesloten. Een priester verklaarde hen man en vrouw toen het paar de hoofden naar elkaar bracht zodat gouden kruisen op hun voorhoofden elkaar raakten. Na de plechtigheid vertrok het paar in een witte Rolls-Royce. Zij brengen hun wit tebroodsweken door in Tahiti. STANFORD (AP-Reuter) Mike Kas perak, de Amerikaanse barttransplanta- tiepatiënt is opnieuw geopereerd. Zijn galblaas is verwijderd. Voorts is het be gin van leverafsterving geconstateerd. Het slechte functioneren van zijn lever (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De vakbeweging heeft bezwaar tegen het overmaken van lonen en salarissen aan de werknemers via commerciële banken. Hierdoor, zo is de mening, wordt geheel ten onrechte een stukje van het personeelsbeleid ln handen gelegd van de commercie. De vakcentrales willen dan ook graag, dat alle vakbondsleden een postgirorekening' nemen, waaraan zR dan een spaarrege ling willen koppelen. Het NKV-orgaan „Ruim Zicht" schrijft, dat als alle vakbondsleden een giro rekening hebben de contributie-inning, die ettelijke miljoenen kost, eenvoudiger en enorm veel goedkoper kan geschieden. Er zal dan ook een grootscheepse actie worden ondernomen ten gunste van een girorekening. Wanneer men aan de girorekening een spaarregeling van de banken van de drie vakcentrales verbindt, kan er een sterke impuls ontstaan voor de op voering van de particuliere besparin gen. De plannen zijn in een vergevor derd stadium en het overleg met de girodienst ls al gestart, aldus ,,Ruim Zicht". Het NKV-blad schrijft letterlijk, dat de belangstelling van de vakbewe ging voor de nieuwe giroservice mede wordt beïnvloed door de sterke toename van het uitbetalen van lonen en salaris sen per giro. Zij ls van mening, dat sa menwerking van de girodienst en de vak- bondsspaarbanken ongewenste bindingen salarisbetaling kan tegengaan. Het is van bank en bedrijf bij de loon- en salarisbetaling kon tegengaan. Het is bekend, dat banken er steeds meer toe overgaan van bedrijven, aan wie zij kredieten verstrekken, te verlangen, dat de girale betaling van lonen en salaris sen via hen geschiedt. Daarmee wordt geheel ten onrechte een stukje van het personeelsbeleid in handen gelegd van de Met een aantrekkelijk alternatief ach ter de hand zou de vakbeweging daaraan een eind kunnen maken. Overigens bl(jft de werknemer uiteraard geheel vr(j om een bankgiro tc openen cn b(j de bank van zijn keuze te sparen, aldus ..Ruim .Zicht". naast de rijkspostspaarbank ook andere niet-commerciële banken bereid zouden zijn rentegevende rekeningen te koppe len aan postgirorekeningen. Technisch is het zeer wel mogelijk om snel en uiter mate eenvoudig gelden van de giroreke ning over te maken naar een rente- gevende rekening met hetzelfde nummer. De rentegevende rekening is in feite niets anders dan de gestroomlijnde op volger van het spaarbankboekje. De introductie ervan maakt, dat vele reke ninghouders, die ln de praktijk hun giro rekening als spaarpotje gebruiken, nu over dat spaargeld rente kunnen ver krijgen. Dat deze nieuwe service wordt gewaardeerd kan worden afgeleid van het feit, dat begin januari reeds 50.000 postgirorekeninghouders hebben mede gedeeld een renterekening te willen ope nen. Dit had dan betrekking op een koppeling tussen girodienst en rijkspost spaarbank Brandweerlieden hadden een kordon van waterslangen en schuimblussers rond de brandende tank getrokken. Kard. Dell'Aqua bestuurder van bisdom Rome ROME (KNP) Kardinaal Dell'Aqua ls door Paus Paulus aangesteld om bisdom Rome namens hem te besturen. HU is benoemd tot vicaris-generaal ln plaats van kardinaal Traglia (72) die tot kanselier van apostolische kanselarij is benoemd. Zijn nieuwe hart werkt uitstekend en zijn bloeddruk ls normaal. De gezond heidstoestand van de patiënt in Kaap stad, dr. Philip Blalbcrg wordt steeds beter. Hij ls in goede vorm en zijn eet lust is uitstekend. De toestand van het hart is bevredigend en Blaiberg heeft nagenoeg geen keelpijn meer. De American heart Association (AHA) heeft besloten een „morele commissie" in te stellen die tot taak heeft zich te ori ënteren en de AHA van advies te dienen over alle kwesties met betrekking tot de ethische en juridische aspecten van het klinische experiment en van de medische praktijk. Bij de vergadering waren verscheide ne van de kundlgste Amerikaanse cardio logen aanwezig. Zij besloten eenstemmig dat men moet doorgaan met het uitvoe ren van harttransplantaties, ondanks de daaraan gepaard gaande risico's. Moge lijke mislukkingen betekenen niet dat harttransplantaties voorbarig zouden zijn. Er zijn al overplantingen van nie ren en levers geslaagd, en deze organen zijn veel Ingewikkelder dan het hart, zo werd opgemerkt. Op de lange duur zou men van kunst matige harten gebruik moeten maken, waardoor afstoting cn morele bezwaren zouden wegvallen. Verwacht wordt dat dit over tien of twintig jaar mogelijk zal zijn, aldus de cardiologen. De 26-jarige vrachtautochauffeur Eugèna Wright bevindt zich ln een ziekenhui» in Stamford, Connecticut, met een kogel in zijn hoofd. Zijn vrouw heeft goed gevonden dat zijn hart na overlijden wordt geschonken aan het Malmonides- zlekenhuls in New York, waar tweemaal zonder succes een harttransplantatie is verricht en nu twee nieuwe patiënten op een ruilhart wachten. Zijn zuster en moeder maken evenwel bezwaar. De autoriteiten van Connecticut vinden echter niet goed dat Wright bij zijn leven naar een andere staat wordt ge bracht, omdat bij overlijden degene die de kogel afschoot, moord ten laste zal worden gelegd. Men moet dan het lijk bij de. hand hebben. WASHINGTON (AP) Zes studenten van een college in westelijk Bcnnsylva- nia zijn geheel cn voor goed blind ge worden door geruime tijd naar de zon tc staren terwijl zij onder de invloed van LSD verkeerden. De zes jongelui weiden door medestu denten, blind en hulpeloos gevonden op de middag van dezelfde dag, waarop het onheil was geschied. Zij hadden zich zelfs niet gerealiseerd, dat zij ln de zon keken „tot zij uit hun trance ontwaak ten". Op de bewuste dag waren zij naar een grasveld in een bos op ongeveer 800 me ter afstand van het college gegaan, had den LSD gebruikt en waren op hun rug in het gras gaan liggen, onbewust naar de zon starend. (ADVERTENTIE) - De importeur van Mazda en Rambler komt hier. - So what? - Hij is óók dealer voor Leiden en omstreken! ZOETERWOUDSEWEG II

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5