Griep? Chefarine „4" doet wonderen! pleit voor Voorzitter schaakbond gemeenschappelijke sportclub Zwarte (tennis) schaap moet terug in de kudde PRINS CLAUS ZEI HET MET BLOEMEN Hoogoven- I toernooi in feestkledij Nederland weer naar titelstrijd kunstrijden Combinatie I dagbladen ontbonden PRINCIPIËLE BASIS IS NIET EFFECTIEF VOOR IJSHOCKEY Russin verbeterde wereldrecord 500 m Actie voor toerisme in eigen land JTOENSDAG 10 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA T. trim WIJK AAN ZEE. Prins Claus heeft gistermiddag in het vakan tieoord Kennemerduin te Wijk aan Zee de opening verricht van hel dertigste Hoogovenschaaktoernooi, dat tot 28 januari zal duren. De prins liet door het openen van de toernooideuren een kleurige bloe- menkar binnenkomen. Alle deel nemers mochten een bloempot uitzoeken, gemaakt van staalplaat en met de hand beschilderd. Onder de potten bevonden zich de num mers, die de spelers kregen toe gewezen. De indeling was als volgt: grootmees- tergroep: 1. Bobotsov (Buig.); 2. Ivkov «J.-Sl.); 3 Kortsnoj (Rusl.); 4. Kara- klaic (J.-Sl.); 5. Rossolimo (V.S.); 6. Tal (Rusl.); 7. Donner (Ned.); 8. Ci ne (J.-Sl.); 9. Van Geet (Ned.); 10. Portisch (Hong.); 11. Gheorghiu (Roem.), 12. Hort (Tsj.-SL); 13. Lan- geweg (Ned.); 14. Padevski (Buig.); 15. Matanovic (J.-Sl.); 16. Ree (Ned Meestergroep: 1. Marovic (J.-Sl.); 2. Zuckerman (V.S.); 3. Crabbendam (Ned.); 4. Ciocaltea (Roem.); 5. Har- itoch (Ned.); 6. Jongsma (Ned.); 7. Do- da (Polen); 8. Medina Garcia (Sp.;) 9. Flesch (Hong); 10. Ujtelky (Tsj.-Sl.); 11. Dunkelblum (Belg.); 12. Tati (It); 13. Ostojic (J.-Sl.); 14. Vyslouzil (Tsj.- SL); 15. Van Scheltinga (Ned.); 16. Nikolic (J.-Sl.). De opening droeg een feestelijk ka rakter, want het Hoogoventoernooi viert het zesde lustrum en bovendien ral het organiserende bedrijf dit jaar het vijftigjarig bestaan vieren. De heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van de Hoogovens, rele veerde in zijn openingstoespraak dat het roemruchte toernooi dertig jaar ge leden van start ging door het enthou siasme van een kleine groep pioniers. Nadien is het hoogoventoernooi uitge- poeid in kwaliteit en kwantiteit. Het vertrouwde Kennemertheater in Beverwijk moest dit jaar noodgedwon- l MverwijK J m wijken voor de moderne omgeving inaeI mn het vakantieoord Kennemerduin in Wijk aan Zee, dat. in totaal 486 scha kers (100 meer dan vorig jaar) herbergt i vierkamper tot grootmeester. Beroeps De voorzitter van de Kon. Ned. Schaakbond, mr. F. Goudsmit, lanceer- jde in zijn rede enige nieuwe ideeën. Hij memoreerde, dat het organisatie probleem de schaakleiders constant be- lighoudt, maar dat nog geen juiste op- SAARBRUCKEN De Joego-Slaaf Milan Nikolic, die tot 1 januari trai- ras van de Eindhovense eredivisie- vereniging PSV heeft een contract als oefenmeester voor een jaar getekend bij Zuidwestdultse regionalligavereni- ging 1. FC Saarbrücken. De 39-jarige Joego-Slaaf was twee jaar hulpoefen- meester bij PSV en ruim een jaar hoofd trainer. Hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee was gisteren herschapen in een prachtige bloementuinwaarin prins Claus de rol van bloemenprins vervulde. Hij was verantwoordelijk voor de loting van het Hoogoven schaaktoernooi door de deelnemers een bloempot te overhandigen waaronder het nummer van de betreffende speler was aangebracht. ,,'k Heb mooie tulpen lijkt de prins te zeggen tot de Russische grootmeester en oud-wereldkam pioen Michael Tal. lossing is gevonden. Wat hij zich daar bij afvroeg was: „Moeten schaakleiders beroeps worden?" Volgens de heer Goudsmit zouden er overkoepelende clubs moeten komen in navolging van Oost-Europa, Spanje en Portugal. De lei ding van zo'n club moet dan een volle dige dagtaak hebben en een salaris ge nieten. „De gemeenschappelijke sport club is de oplossing voor het hoofdpro bleem in de huidige sportwereld: ge brek aan leiders". De heer Goudsmit pleitte tot slot voor toetreding tot de Nederlandse Sport Fe deratie, omdat de K.N.S.B. wil samen werken met de andere sportbonden. Speldje De voorzitter van de "Hoogo\>ëhtoer-" nooicommjssie,.. ir, W. B. Rueb, maakte bekend, dat de winnaar Tn het Grö-' ningse jeugdtoernooi 1967, de Rus Stein berg, was uitgenodigd maar door de Russische schaakbond niet was afge- j vaardigd. Men zal proberen de winnaar 1 dit jaar, de Rus Karpov, voor vol-: gend jaar vast te leggen. Ir. Rueb reikte aan enige personen, die zich voor het toernooi verdienstelijk hebben gemaakt, een verzilverd speld- an de Hoogovenvriendenkring uit. Prof. dr. Euwe (in 1940 reeds deelne mer), Fennie Heemskerk (die haar 25- toernooi ingaat), Cor Mulder (wer- van het eerste uur), Charles Hart (gastheer in het Kennemertheater), en Piet Veldheer (de „drager" van het toernooi) werden de eerste bezitters. Bij de daarop volgende loting, waar bij prins Claus niet zonder succes als „bloemenkoopman" optrad, bleken Don- Langeweg en Ree thuis te zijn ge bleven. Anneke Heijdt en Arnoud Hendriks in Euro pese titelstrijd DEN HAAG Sinds SJoukje Dijkstra in 1964 de wedstrijdsport vaarwel zei, nam geen Nederlandse kunstrijd- •ter meer deel aan de Europese kampioen schappen. Anneke Heijdt, zestien jaar en tweemaal Nederlands titelhoud8ter, gaat de ban doorbreken en is ta Vasteras (Zweden) van 24 tot en met 28 januari een van de deelneemsters aan de Europese titelstrijd. Gisteren vernam zij van de KNSB, dat haar uit zending vaststaat. Ook de 18-jarige kampioen bij de heren, Arnoud Hendriks, is ingeschre ven voor het Europees kampioenschap en ook voor hem is het een debuut. Het sterkste punt van de Haagse rijdster is de verplichte figuren. Haar Kiir is evenwel de laatste tijd sterk verbeterd, ook al doordat zij door de KNSB in staat werd gesteld enige trainingskampen in het I buitenland te volgen. Den Haag heeft Anneke Heijdt nog wel eens kunnen zien •U zij tijdens de pauze van een jjshockeywedstrijd op de HOKIJ optrad. „Dat ftiden moet men", aldus Anneke Heijdt, „niet als maatstaf zien. Het ijs is dan te bard voor kunstrijden en er zitten gaten en barsten in. Voor een Kiir met vele •prongen is dat funest." Anneke Heijdt zal in Zweden een van de rijdsters uit veertien landen zijn. Meer dan vijfentwintig kunstrijdsters doen een gooi naar een behoorlijke klassering. Anneke Heijdt hoopt op een plaats in de middenmoot. Voorzitter ILTF tot compromis bereid ROME Dr. Giorgio de niet alleen mijn taak te mogen uitkomen op Wim- Stefani, voorzitter van de straffen, maar ik moet ook bledon. Australië heeft in- internationale tennlsfede- het zwarte schaap terug- middels nog steeds niet be- ratie, heeft gisteren in Ro- brengen in de kudde. Ik sloten of Engeland in de me verklaard dat hij bereid ben altijd bereid van ge- loting voor de Davis Cup is tot een compromis met dachten te wisselen, ik ben wordt opgenomen. De Ste de Engelse tennisbond om altijd bereid tot een com- fani zei hierover, dat Au- een crisis in de tennis- promis- Soms moet iemand stralië niet gestraft zal wereld te voorkomen. Zo- iets laten schieten". Hij worden als Engeland toch als bekend heeft De Stefa- voegde er aan toe, dat hij in de loting wordt opge- ni maandag aangekondigd „niets kon laten schieten" nomen, .jomdat Engeland dat Engeland met ingang voordat het congres van nu nog niet is geschorst van.22-april als lid van de de ILTF, in juli in Teheran.,-De Stefani besloot zijn ILTF wordt geschorst om- bijeen is geweest. verklaring met de woor- dat het de scheiding tus- Zolang Engeland is ge- den: „Als de Engelsen een sen amateurs en profs wil schorst (vanaf 22 april) straaltje licht zien, ver- opheffen. zal het niet kunnen deel- anderen ze misschien nog nemen aan de strijd om de voor 2 april van gedach- De Stefani zei: „Als voor- Davis Cup en niet-Engel- ten", zitter van de ITLF is het se amateurs zullen niet Overleg over ontslag journalisten gaande (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De in de Regionale Dagbladpers (R.D.P.) samenwerkende dagbladbedrijven hebben met vier tegen twee stemmen besloten om per 29 febru ari a.s. deze vereniging te ontbinden. De directeur van het Haagse bureau, de heer J. P. Verhoek, verklaarde desge vraagd dat hij nu verwacht binnenkort opdracht te krijgen van het R.D.P.- bestuur om de tien man sterke Haagse redactie ontslag aan te zeggen. Een datum voor het ontslag is echter nog niet bepaald en evenmin is nog beslist onder welke voorwaarden dit ontslag zal worden verleend. Als vertrouwens man bij de besprekingen hierover treedt voor de journalisten op prof. mr. dr. Rooij, hoogleraar in de perswetenschap pen aan de universiteit van Amsterdam. (ADVERTENTIE) Resultaten van koersen Hilversum De uitslagen teren gehouden draverijen te UTUgérpr(Js (2000 m): X. Don (L. J Heijman' 1.28.4, 2. Elfine, Toto w. f14,10, pl. f2,-, f2,-, f5,20, koppel f7,10; trio f2486,90. otterprijs (2000 m): 1. Em Eerenberg) 1.28.4, 2. Ed: Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen t De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Technische ruggegraat door buitenlandse spelers Toen na enige jaren de zaak steen voor steen weer was opgebouwd, was Den Haag weer dat eenzame bolwerk. Een ijspiste was te weinig. Maaar Amsterdam kwam op de liquidatie terug en Deventer, Den Bosch, Tilburg en Heerenveen kregen ijs- pistes. De sport leek gered. Maar be halve Den Haag en later ook Den Bosch de overige clubs bleven hardnekkig vasthouden aan het principe dat slechts met Nederlandse spelers moest worden uitgekomen. Ook zou dit de basis zijn l nationaal team. HIJS HOKIJ daarentegen acht buiten landse spelers onmisbaar, omdat zij het team een technische ruggegraat geven in de strijd tegen ploegen die attractief ge noeg zijn om belangstelling te trekken. Onmisbaar ook omdat de jonge Neder landse spelers training en voorbeeld nodig hebben. Die spelers vond men in Canada, de bakermat van de sport. Zo verkreeg HIJS HOKIJ zijn populariteit en zijn publiek. Amsterdam en Rotterdam enga geren uit principieel of financieel oogpunt? geen buitenlanders. Men is echter niet in staat een ploeg van enig formaat op het ijs te brengen. Ook orga nisatorisch is men niet sterk, wat op za- Y.S. stond weer honkbalcoach af AMSTERDAM Met zijn vrouw en twee dochters is gisteren de nieuwe Amerikaanse honkbalcoach voor Neder land, de 38-jarige Bill Alhouse uit Palo Alto (Californië) op Schiphol aangeko men. Hij volgt Hal Smeltzy op, die vo rig jaar uit de Verenigde Staten was gekomen om de Nederlandse honkbal lers te coachen. De bond heeft dus weer een Ameri kaanse coach maar wanneer de win- tertraining zal kunnen beginnen, staat nog niet vast. Er is in Amsterdam geen zaal meer. Tot nu toe mocht de bond gebruik maken van de politie- sportzaal, maar die is niet meer be schikbaar en nu zit er niets anders op dan te proberen in de Ahoy-hal in Rot terdam een ruimte pasklaar te maken voor het honkbal. De nieuwe coach zal één seizoen in Nederland blijven. Hij wordt gehuisvest in de bondsflat te Buitenveldert, waar ook zijn voorgangers hebben gewoond. Naar bekend betekent zo'n jaar „uitbe steding" voor deze coaches een soort vakantievoorrecht, want niet het hono rarium is de trekpleister Wij hebben deze coaches nog altijd nodig, aldus Martin Bremer, secretaris van de honkbal. We kunnen veel van hen leren, al zijn wij dan de sterkste Europese honkbalnatie. Maar deze coaches hebben in Amerika 'n goed ge honoreerde baan en wij kunnen hun lang niet zo veel betalen. Daarom zijn wij er erg gelukkig mee, dat Amerika telkens bereid is zo'n coach een jaar va kantie te geven. Zij krijgen van ons een tegemoetkoming voor het levenson derhoud en gratis onderdak. Meer kun nen we niet betalen. De bond beschouwt de Amerikaanse coach als een adviseur, die niet de daadwerkelijke leiding over de Neder landse spelers krijgt, want die blijft in handen van bondscoach Charles Urba- nus. Als technisch adviseur gaat Alhou se bij de training Urbanus helpen. Skititels schuil achter sneeuw VAL d'ISéRE In verband met abominabele weersomstandigheden hevige sneeuwbuien die het zicht beper ken en het grote lawinegevaar zijn de verdere wedstrijden om de skikam pioenschappen van de Lage Landen, die in Val d'Isére werden gehouden, afge last. De resultaten van de slalomwedstrijd van maandag gelden als de uitslag van de kampioenschappen. Bij de heren werd de Brit Ian Murray winnaar en eindigde de Nederlander Willem Cal- koen als tweede. Bij de dames bezette de Britse Virginia Cox de eerste plaats voor de Deense Mirja Bulow en de Ne derlandse Eveline de Weger. In het lan- denklassement stond Groot-Brittannië eerste met Nederland op de vierde plaats. Nederlandse schaatsers weer achter Noren I MEDEO (Sovjet-Unie). De de Russische rijdster Tatjana Sido- I rova heeft gisteren het wereld record op de 500 nieter scherper gestold. Zij bracht het record, dat sinds 27 januari 1962 met 44,9 sec. op naam van haar landgenote Inga Voronina stond, met 0,4 sec. omlaag tot 44,5 sec. De 31-jarige Tatjana Sidorova uit Chelyabinsk verbeterde het wereldrecord van haar landgenote op de 1700 meter hooggelegen Medeo-ijsbaan van Alma Ata, die door grondverschuivingen en lawines vier jaar lang niet in gebruik ls geweest. Gisteren werden er voor de eerste maal weer wedstrijden op gehou den. Tatjana Sidorova, die als bouw kundig ingenieur een functie heeft in het bestuur van de Zuid-Oeralspoorlijn, won tijdens de Olympische Spelen in Innsbruck de bronzen medaille op de 500 m. Zij is tevens in het bezit van het Russische record op deze afstand op laaggelegen banen met een tijd van 45,2. Bij de heren werden eveneens goede tijden op de klokken gebracht. Anatoly Lepjoshkin liet 40,1 voor zich afdruk ken. Boris Guljajev 40.5 en Valery Mu- ratov 40,6. De viervoudige olympische kampioen en wereldrecordhouder (39,5), Jevgeni Grisjin, moest genoegen nemen met een gedeelde vijfde plaats in 41,0 Op de 333-meterbaan van Stavanger zijn gisteren schaatswedstrijden gehou den, waaraan werd deelgenomen door leden van de Nederlandse kernploeg. Ard Schenk deelde op de 500 meter de tweede plaats met de Noor Magne Tho massen in de tijd van 43,0 sec. Roar Groenvold (Noorw.) won deze afstand in 41,9. Op de 3000 meter werd Cees Ver kerk met 4.35,5 tweede achter Fred Anton Maier (4.34,3). DEN HAAG Jaren geleden heeft het niet veel gescheeld of de Neder landse ijshockeyfans hadden het moeten doen met enige televisieflitsen. Nadat Amsterdam en Tilburg hun accommodaties hadden gesloten, dreigde ook de HOKIJ, het laatste bolwerk van het nationale ijshockey, in te storten. Zo ver is het toen niet gekomen. De strijd om het behoud was lang en men hield onder bijzonder moeilijke omstandigheden vol. De kans om toch de veilige haven te bereiken wilde men onder geen beding laten glippen. terdag 6 januari werd bewezen. Alles wat bij een ijshockeywedstrijd fout kan gaan, ging fout bij Amstel Tigers—HIJS HOKIJ, een wedstrijd voor de Coupe der Lage Landen. Wedstrijden ook die weinig in de publieke belangstelling staan. Maar tegen welke ploegen moeten Rotterdam, Amsterdam en Tilburg dan spelen als HIJS HOKIJ al veel te sterk is? Gat als een hoofd En wat te zeggen als aan de elementaire eisen niei kan worden voldaan? Van de lijnen was al voor de wedstrijd de weer goden hadden toen nog geen pak sneeuw gestrooid niets te zien. In de netten van het doel van de Amsterdamse doel man Hoek zaten gaten zo groot als een hoofd. Toen die doelman kort na het be gin zijn stick brak. bleek de Amsterdam se voorraad uitgeput. De speaker vroeg het pubiek of misschien iemand als lijn rechter wilde fungeren. Toen „iemand" hiertoe bereid bleek vertikte het rode lampje het. Bij de aanvang van de derde periode was de score-official verdwenen en moest per luidspeaker worden terug geroepen, en tenslotte was de scorelijst zo slecht ingevuld dat niemand hem kon ontcijferen. Alsof dat nog niet genoeg was, wond een Amsterdams bestuurslid zich zodanig op over wat op het ijs ge beurde (HIJS had toen een voorsprong van 12—1) dat hij de Haagse spelers ver wensingen naar het hoofd slingerde. Een handgemeen kon nog neb worden voor komen. Zwakke basis Dat alles vormt een wel zeer zwakke basis om aan een nationaal team te kun nen bouwen. Dan mag men principieel van mening verschillen over de basis van HIJS HOKLJ maar die levert in elk ge val een ploeg op die in staat is voor aan trekkelijke wedstrijden te zorgen. Al ge beurt dat ook niet het gehele seizoen. En zeker niet als de „principiëlen" of „finan cieel niet in staat zijnden" op bezoek komen Randstad-er-uit Van een onzer verslaggevers) Den HAAG De Alg. Ned. Veren, voor Vreemdelingenverkeer: ANVV wil de bewoners van do Randstad wijzen op andere gedeelten van het land, waar zij him vrije tijd kunnen doorbrengen. Daar toe heeft men „Randstad-er-uit-mappen" samengesteld, die men voor tien gulden kan kopen. Voor dit bedrag heeft men in een aantal horecabedrijven, vermeld in de map, recht op korting op logies en maaltijden en is men gedurende een weekeinde in eigen land verzekerd tegen ziekte en ongevallen. In de map zitten voorts drie waarde bonnen, die recht geven op een van de toeristenkaarten van de ANWB of het boekje „12 Molentochten in Nederland", of een van de toeristische routebeschrij vingen van de ANWB en de reisverzeke ring. Verder bevat de map een wegen kaart van Nederland van de ANW en 'n pas uitgegeven folder met tientallen ge gevens over plaatsen en gebieden, waar velen uit de Randstad nog nooit zijn ge weest. Wie geen gebruik maakt van de waardebon, die recht geeft op de toe- ristenkaart of het molenboekje, kan deze bon bij de VW en de ANWB teruggeven. Men krijgt dan een bedrag van 3,50 gul den terug. De map is geldig tot en met mei en is bedoeld voor de lange weekeinden of voor een vakantie op de weekdagen. Hij ls verkrijgbaar bU de VW-kantoren ln Aalsmeer, Alkmaar, Amstelveen. Amers foort, Amsterdam, Baarn, Bergen-Bln- nen, Bllthoven, Bussum, Delft, Dor drecht, Den Haag, Gouda, Haarlem, Hil versum, Katwijk aan Zee, Lelden. Noord- wijk aan Zee, Rotterdam, Schiedam, Soest, Utrecht. Velsen-LJmuiden. Vlaar- dingen, Zaandam en Zeist en bij de kan toren van de ANWB in Alkmaar, Am sterdam, Dordrecht, Den Haag. Haarlem, Hilversum, Hoogvliet. Rotterdam en Utrecht. Kees Verkerk en Stien Kaiser zijn tot de Nederlandse sportlieden van het jaar 1967 gekozen. Dit werd gisteravond tijdens een radio uitzending van de AVRO bekend- gemaakt. De keuze werd gedaan door sportjournalisten, die tevens bepaalden, dat Den Haag het predikaat sportstad van het jaar mag voeren. Het had zijn uit verkiezing te danken aan het feit, dat er 1,3 nationale titels terecht kwamen. Met 1908 punten bleef Den Haag de sportstad van 1966, Eindhoven (1371, punten), ruim de baas. Als derde eindigde Haarlem met 937 punten. Coen Moulijn werd bij de heren tweede met 110 punten achter de gisteravond afwezige Kees Verkerk (232 punten). De verdere volgorde werd: 3. Tiemen Groen 92 punten: 1,. Dick Langer- horst 36 punten en 5. Jan Wienese 28 punten. Bij de dames was de tweede plaats voor Ada Kok met 194 punten, sportvrouw Stien Kaiser verzamelde 305 punten. Op de foto van links naar rechts: Ada Kok, Stien Kaiser en Coen Moulijn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7