Mensheid is onvoldoende voorbereid op hart operaties OPVOLGER VAN OTTAVIANI IN PRAKTIJK GESCHOOLD Prof. Van Bekkem: Sporttoto nieuwe stijl op komst Maximuminleg straks met drie gulden en aantal kolommen met 12 omhoog Met schip uit de voeten gemaakt Kard. Seper steeds meer op voorgrond Vuurgevecht tussen 1 Israël en Jordanië kamsteeg DINSDAG 9 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT ROTTERDAM (ANP) Het recente perstumult over de harttransplantaties heeft aangetoond hoe weinig het niet-medisch geschoolde publiek, maar ook de grote meerderheid van de medici op deze ontwikkeling was voorbereid. Dit zei gisteren prof. dr. D. W. van Bekkum, bijzonder hoogleraar in de experimentele transplan- tatiebiologie in Leiden, op een bijeenkomst van de remonstrantse broederschap in Rotterdam. De ontwikkeling van de biologische wetenschap is revo lutionair. aldus prof. Van Bekkum en zal in de komende jaren nog sneller verlopen, maar de mensheid is op de ver anderingen onvoldoende ingesteld en moet zich dan achteraf aanpassen. Deze aanpassing is z.i. kostbaar en bestaat ook uit menselijke ellende. Er z(jn voorlopig voor orgaantransplantaties niet genoeg donors. Ook is er niet genoeg geld beschikbaar voor de apparatuur, waarmee het thans mogelijk ls het leven van bepaalde patiënten te behouden. Het wordt dus, zei prof. Van Bekkum, aan de artsen overgelaten te beslissen welke patiënten wel en welke patiënten niet voor de nieuwe be handeling in aanmerking komen. Deze situatie kan z.i. vergeleken worden met die aan het front, waarbij de mili taire arts soms wegens beperkte middelen een selectie van de gewonden moet verrichten. Prof. Van Bekkum meent, dat zo'n situatie in vredestijd niet aanvaardbaar ls. De ver antwoording behoort te berusten b(J de gemeenschap, die de gelden moet fourneren. Het zal over enige t(Jd ook wel zo geregeld worden, zo vervolgde de hoogleraar, maar het had eerder kunnen gebeuren als het publiek eerder met de problemen grondig kennis had kunnen maken. In zijn voordracht gaf prof. Van Bekkum nog andere voorbeelden over de snelle toeneming van kennis: binnen kort zullen nieuwere biologische methoden om zwanger schap te voorkomen effectief worden, zoals bijv. de pil „for the morning after". Er is geen twijfel dat een dergelijk middel, zodra het verkrijgbaar is, op grote schaal zal wor den toegepast, maar de discussies over „de pil" zijn nog DEN HAAG. Het binnenkort verhoging van de eerste prUs in de voetbaltoto van 100.000 gulden tot maximaal 500.000 gulden zal gepaard moeten gaan met enkele wijzigingen in de opzet van de toto zelf. Zo zal naar verluidt, de maximum- tüdig zal dan het aantal lommen dat men maximaal mag invullen, worden uitge breid van 8 tot 12. Dit bete kent, dat elke ingevulde kolom dan 45 cent gaat kosten, tegen thans 30 cent. Door de maximuminleg per persoon te verhogen, hoopt men te bereiken, dat de totale we kelijkse inleg aanzienlijk wordt vergroot. Hierdoor komt dan weer automatisch meer geld beschikbaar voor het uitkeren van prijzen. Volgens de wette lijke regelingen is 33 procent van de inleg beschikbaar voor prijzen. Zoals de toto de laatste tijd draait, schommelt het aan tal deelnemers tussen 580- en 590.000 en de wekelijkse inleg tussen 800- en 820.000 gulden. Hiervan is aan prijzen weke lijks totaal ongeveer 260- a 270.000 gulden beschikbaar. De eerste prijs schommelt meestal in de buurt van 150.000 gulden. Hieruit blijkt wel, dat er heel wat moet gebeuren wil men bewerkstelligen, dat er ooit in de praktijk ook werkelijk 500.000 gulden voor de eerste prijs beschikbaar zal zijn. De totale inleg zal dan eerst meer dan verdriedubbeld moeten worden tenzij men een andere verdeelsleutel maakt, waarbij bijvoorbeeld het prijzenbedrag geen 33 procent, maar 55 pro cent of meer van de totale In leg zal bedragen. Iedere totodeelnemer weet, dat hij in de huidige situatie ma len a 30 cent per stuk. Teza men met de J0 cent voor de sportvereniging, waarbij men als deelnemer staat ingeschre ven, komt men dan op totaal 2.50 gulden per weqjc. Welis waar staat de wet reeds thans een maximuminleg van 2.80 gulden toe, maar de sporttoto heeft hiervan geen gebruik wil len maken, omdat anders iede re kolom 35 cent zou gaan kos ten en men meer voelde voor 30 cent per kolom. Nu schijnt men er echter bij de toto geen bezwaar meer tegen te hebben om de prijs per kolom te gaan verhogen van 30 naar 45 cent Een verruiming van de weke lijkse inzet zal, evenals de ver hoging van de eerste prijs, via een wijziging van de wet op de kansspelen tot stand moeten worden gebracht. Het desbe treffende wetsontwerp kan, zo als wij reeds meldden, uiterlijk eind februari worden verwacht Men hoopt, dat het parlement de wijzigingen zo snel kan en wil behandelen, dat de toto reeds bij de aanvang van het seizoen 1988/'69 volgens de nieuwe opzet kan gaan dragien. Prijzen Bij de Sporttoto vernemen wij. dat men het aantal van 13 wedstrijden op het poolformu- ller gehandhaafd wil zien. Zou men dit uitbreiden, dan wordt hot uiteraard moeilijker om „alles goed" te hebben. Dit laatste zou overigens wel het voordeel hebben dat dan de eerste prijs minder vaak ver snipperd terecht komt. Een ge liefd gezegde van toto-directeur J. Muilenburg luidt echter: „Grote prijzen trekken, maar kleine prijzen binden". Het ziet er tenslotte niet naar uit, dat het aantal toto's, dat jaarlijks maximaal gespeeld mag worden, ook uitbreiding Dit aantal be- Wtken per jaar voetbalcompel echte. en daarmee de toto stil. Daar- maal per jaar een dubbele toto, waarbij dan meestal buiten landse wedstrijden de inzef Al met al hoopt men via de toto-nieuwe-st(jl een fors deel terug te halen van de ongeveer één miljoen gulden, die wij. Nederlanders, volgens ruwe schatting wekelijks vergokken in buitenlandse kansspelen (Duitse lotto, Belgische loterij, Engelse en Duitse voetbaltoto etc.). Grotere deelname aan de eigen voetbaltoto Is tenslotte ook een groot belang voor tal loze sportverenigingen, organi saties en Instellingen, die uit de opbrengsten van de toto jaarlijks vele miljoenen gul dens toebedeeld krijgen. A HVERTFWTIE PROFESSOR VAN BEKKEM steeds aan de gang. De kwestie van de toelaatbaarheid van nieuwe methodes wordt daarbij nog nauwelijks betrokken. De moraal zal zich achteraf moeten aanpassen en een weg terug lijkt voorlopig niet mogelijk, aldus prof. Van Bekkum. De ontwikkeling in de moleculaire biologie en nauw ver bonden daarmee van de genetica z(jn voor het publiek nu nog niet duidelijk. Deze wetenschappen hebben echter zulke formidabele vorderingen gemaakt, dat het binnenkort moge lijk zal zijn om ln te grijpen in de meest fundamentele pro cessen van de mens. Het is niet meer uit te sluiten dat de produktie van levende wezens uit „dood" chemisch mate riaal op den duur zal kunnen plaatsvinden. Prof. Van Bekkum gaf drie mogelijkheden om de voor lichting van het publiek over zijn biologische toekomst stimulering van de opleiding tot wetenschaps journalist; meer ruimte by het middelbaar onderwijs vooi de menselijke biologie; een vlotter publiciteitsbeleid door de universitaire wetenschapsmensen en in het bijz< ELKE DROGIST HEEFT HET! (Van onze correspondent) WEERT. De politie in Rotterdam heeft de 28-jarige Willem S. uit Albias- serdam gearresteerd op beschuldiging van diefstal van het 113 ton metende motorschip Ankor van de eigenaar A. Beercns uit Weert. Mevrouw Beerens zegt hierover: „Toen zeven maanden geleden mijn man ziek werd hebben wij S. in dienst genomen. Enige maanden later in de vakantie vroeg hij of hij een reis mocht maken van Duitsland naar Antwerpen. Dat heeft hij gedaan, maar daarna kwam hij niet meer in Nederland terug. Pas vorige week zaterdag kregen we een tip dat de Ankor in Lage Zwaluwe voor anker lag. Het schip ziet er vreselijk uit. Het hele binnenschip is uitgebrand". Frankrijk trekt militairen terug uit Duitsland BONN (A.P.). De Franse regering ls 'olgern diplomatieke kringen in Bonn 'oornemens 5000 militairen van het Fran se leger In Wcst-Duitsland. dat momen- 65 000 manschappen telt, terug te trekken. Officiële bevestiging van dit be- van Franse of Westdultge zijde Is Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken is het kabinet van kanselier Kiesinger niet ingelicht over deze plan nen. Indien het plan doorgang vindt worden de NAVO-eenheden in West- Duitsland in de komende periode met 50.000 manschappen Conflict tehuis met Wassenaar Reeds geruime t(jd bestaat er tussen Rt gemeentebestuur van Wassenaar en eigenares van een tehuis voor ber- llende zieken een conflict als gevolg i de toepassing van de Bouwverorde- g. Deze verbiedt om een woning een Britse uitrusting is Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad gevlogen ten behoeve van dr. Blaiberg. Het is een doorzichtige flexibele tent, waarin door filters bacterievrije lucht wordt geblazen. Door openingen kunnen voedsel en instrumenten worden ingebracht, tonder dat infectieve stoffen kans krijgen binnen te dringen. Aan beide tijden van de tent zijn mouwen met handschoenen aangebracht voor verplegend personeel. Eondei Voor dit tehuis heeft het college tot :r geweigerd een vergunning af te i, zodat proces-verbaal werd opge- t en de zaak voor het kanton recht behandeld, waar bij wijze van incipiële beslissing een geldboete werd •gelegd. Van deze uitspraak kwam de genares van het tehuis in hoger beroep de Haagse rechtbank. De gemeente weigert ook een vergun- te geven voor een eventueel Iaardenhuis. waarbij de Wet op de jaardentehuizen een minimumaantal jaarden van vijf stelt. Wegens ziekte van de verdachte in zaak, besloot de rechtbank op ver van de advocaat, mr. dr. K. W. P. aassen, de behandeling van de zaak ln te houden. ZAGREB-ROME (KNP) Kardinaal Seper, de opvolger van kardinaal Otta- viani als pro-prcfect van de congrega tie voor de geloofsleer, is het type vau eeh „coming man" ln de Katholieke Kerk. Z(Jn opleiding in de theologie ont ving hij aan het Duits college te Rome, waar hij leefde toen hij er theologie en filosofie aan de romcinse universiteiten Zijn daarop volgende arbeid als narieprofessor en als rector van seminarie te Zagreb, heeft hem de nodige verdieping in de theologie ge- Natuurlijk hebben in die tijd de oor logsomstandigheden, die de Kroaten op bijzondere manier op de achter grond brachten, hem niet veel kans ge- zich intens met de nieuwe ontwik keling van de theologie bezig te hou den. Maar wel kreeg hij in die tijd ge legenheid zich op het vlak van het be stuur en van de praktische zielzocg te bekwamen. Hij stond n.l. drie jaren lang aan het hoofd van de Christus Ko ningparochie te Zagreb en moest zo de concrete moeilijkheden meemaken van het leven als katholiek in een commu nistische staat. Dat laatste stelde hem geleidelijk in staat de strakke bestuurslijn, die kardi naal Stepinac had gevolgd, om te bui- Luis Bunuel gaat toch door Luis Bunuel, die zei na „Belie de Jour" geen film meer te maken, maar hier later op terug kwam, heeft het sce nario voor zijn volgende film gereed. Samen met Jean-Claude Carrière schreef hij het scenario voor „La voie lactée" (De Melkweg); zijn allerlaat ste film? gen. Hij kreeg daartoe de gelegenh< toen hij tot diens hulpbisschop en 1960 tot diens opvolger op de zetel v Zagreb werd benoemd. In de eerste zitting van het tweed» ticaans concilie hoorde men nog veel van mgr. Seper, aartsbisschop Zagreb. Hij sprak een enkele maal de liturgische vernieuwing, een maal over de openbaring en een le maal over de nieuwe gestalte v Kerk. Geleidelijk aan groeide zijn posi ?t concilie. De bisschoppen w ijn eis dat het jodenvolk als volk >d zou worden ei kend, dat het dia een plaats zou krijgen in deze ichteruillopende pi duidelijke condities voor een eventuele hereniging van Rome en Constantinopel zelfstandigheid der orthodoxe Kerken en eerbied voor de gehuwde priesters. Ook verzette hij zich tegen elke poging tot latinisèVing van de drie Kerken. Zijn autoriteit groeide opnieuw na het concilie, toen hij, die tijdens het conci lie reeds had aangedrongen op het ge sprek met aheïstcn en communisten, erin slaagde de grondslagen te leggen voor het eerste concordaat tussen Kerk en een communistisch land. Door zijn toedoen ook werden de di plomatieke betrekkingen tussen H. Stoel TEL AVIV (Reuter) Israëlische vliegtuigen, tanks en artillerie zijn gisteren Ingezet tegen Jordaanse stellingen aan de andere kant van de Jordaan. De ge vechten vonden plaats over een front van twintig kilometer breedte. Waarne noemden de strijd een van de ernstigste Inbreuken op het vorig jaar Juni gesloten bestand. Men meent te weten, dat Israël bij de VN zal protesteren tegen het feit, dat de Jordaniërs het vuur openden op Israëlische dorpen in de vallei van Beisjean. Aanvankelijk liep dit uit op een artillerieduel, dat drie uur duurde. Toen de Jordaniërs opnieuw begonnen te schieten, wierpen de Israëliërs vliegtuigen i strijd, zo wordt van Israëlische zijde verklaard Vannacht heeft Jordanië de be schieting hervat. Gecomitteerden letten ook op leraren DEN HAAG Ook de lei •n bij de eindexamens va slum, mms en hbs in het oog ngen rapporteren wijsinspectie, heeft dit. PvdA-Kamerlld Tam t de >rige tuigende bewijzen aandragen: de committeerden krijgen een briefje de inspectie, waarin wordt gevraagd om „de waardering van de verschillen de leraren en van de gang van zaken op de school". Staatssecretaris Grosheide antwoordt dat hij enige maanden geleden hiervan niet op de hoogte was. Gebleken is, dat deze vragen eerst onlangs aan de for mulierverslagen zijn toegevoegd. Hogere begroting van Euratom Een makkelijke auto' moet ook .makkelijk' blijven Voor U is immers maar één ding belang rijk: een betrouwbare auto. Een auto zonder rare „nukken", zónder „grillen". Volkswagen is in èèn woord „makkelijk". De trouwheid van een VW- rijder ls er een bewijs voor. Een „Volkswagen-leven-lang" is een be grip in de autowereld. Voor ons zijn twee dingen belangrijk: VW, als auto voor U, en U als tevreden klant. Daar hebben wij, van Kamsteeg, vèèl voor over. Kamsteeg, een spring levend, dynamisch groeiend bedrijf. Een groot bedrijf (klinkt wat hautain, maar 't is tenslotte de waarheid), met alle service-mogelijkheden van dien. In een groot bedrijf eon onpersoonlijke behandeling Niet bij Kamsteeg I! U bent en blijft Koning Klant, helemaal per- voi kennen het auto stelt. Sn een tevreden VW-rijder is Kamsteeg tèèr veel waard. 20 Jaar Volkswagen-service Oerstgeest: Gcversstr. 30, tel. 01710-51940 Leiderdorp: v. d. Valk Boumanweg 2, lel. 01710-42041 en Joego-Slavië hersteld na 15 jaar broken te zijn geweest. Ook tijdens de bisschoppensynode september-oktober vorig jaar in Rome nam hij een bijzondere plaats in. Hij werd met de meeste stemmen gekozen tot voorzitter van de theologische com- missie, die het afgewezen rapport van kardinaal Ottaviani over geloofsdwalin gen tot volle tevredenheid van d« svno- LUXEMBURG, (A.N.P Het Euro pese parlement heeft op een speciale vergadering in Luxemburg geen genoe gen genomen met de recente drastische beperking van de Euratombegroting voor wetenschappelijk onderzoek door de Europese ministerraad. De ministerraad had begin december het bedrag van 87,9 miljoen dollar, dat de Europese commissie voor 1968 had gevraagd, nagenoeg gehalveerd. Het par lement heeft in zijn officiële advies weer 30 miljoen dollar aan het door da minis ters vastgestelde totale bedrag toege voegd. De ministerraad wenste alleen geld beschikbaar te stellen voor de di recte wetenschappelijke activiteit in eigen centra van Euratom, zulks in af wachting van een nieuw vijfjarenpro- gram, dat eigenlijk reeds op 1 januari jongstleden gereed had moeten zijn. De Rotterdam heeft weer kathedraal ROTTERDAM (KNP) Mgr. Jan sen heeft de kerk van de H. Elisabeth aan de Mathenesserlaan te Rotterdam gekozen als nieuwe kathedraal. Do vo rige kathedraal van de H Laurentius en Ignatius wordt afgebroken. Eerder dit jaar werd dit niet meer te restau reren kerkgebouw verkocht voor ruim 5 miljoen gulden. PARIJS, 4 januari (DPA) De Itali aanse filmregisseur Michelangelo Anto- nlonl heeft van de Chinese minister van Defensie, maarschalk Lln Plao, toestem ming gekregen een film in China op t« ATHENE, (Rtr De zoon van de Griekse oud-premier Papandreoe An dreas Papandreoe. krijgt een paspoort om in het buitenland te kunnen gaan werken, heeft vice-premler Pattakoa gisteravond meegedeeld. De 48-jarige Papandreoe is onlangs onder ren am nestie uit de gevangenis ontslagen en heeft nu verzocht naar een Scandina visch land of de V.S. te mogen gaan om daar zijn loopbaan als professor in de inomische coördinatie, werd rig Jaar april gearresteerd na de staats greep van het leger. Hij werd beschul digd van medeplichtigheid in de Aspida- zaak, die het land twee jaar geleden ln •ep en roer bracht. De naam Aspida (schild) werd gegeven aan een groep of ficieren, die de regering zouden hebben willen omverwerpen en van Grieken land een niet-gebonden mogendheid zouden hebben willen maken. ZIEKELIJKE KINDEREN Meer leerlingen in de klas leiden ting In Onderwijs zal ren stUgt van zeventien ni Staatssecretaris Grosheid» de werking hiervan hoewel niet zonder bezwaar ia". Dr staatssecretaris zegt dit ln antwoord op desbetreffende vragen van het PvdA- Kamerlld Tans. De socialistische afge vaardigde ontleende zijn vraag aan een telegram van de vereniging openlucht- scholen, waarin „grote verontrustheid" was uitgesproken over het gevoerde be leid. V.S. overwegen import belasting WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Nicholas Katzenbach, heeft verklaard dat de instelling vkn een belasting op de invoer, gepaard gaande met een exportrestitutie, één van de mogelijkheden is die de Amerikaanse regering overweegt om aan het tekort op de betalingsbalans een eind te maken. HIJ zei op een persconferentie dat landen van de Europese Economische Gemeenschap verklaard hebben dat zij bereid zijn tot „elke noodzakelijke aan passing" van hun belasting op toege voegde waarde (b.t.w.) en hun Invoer heffingen. Katzenbach zei echter te denken dat de E.E.G. zal doorgaan met de Invoering van deze belastingen en pas achteraf zal nagaan of aanpassingen mogelijk zijn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5