UITGEBREIDE RONDRIT MR. KLAASESZ BU WERKBEZOEK AAN ZOETERWOUDE eet'n appel! DINSDAG 9 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT Intensieve bespreking met de gemeenteraad komde burgemeester J. A. Detmers by de Ingang van het gemeentehuls de com missaris van de koningin ln Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, die vergezeld van de heer J. F. Meerens, wrn. chef van het kabinet, een werkbezoek bracht aan Zoe- terwoude. Nadat kennis was gemaakt met de wethouders P. van Hofwegen en H. Sies werden de leden van de gemeen teraad aan de commissaris voorgesteld. In de hal van het raadhuis stond de St.- Jansfanfare opgesteld die o.l.v. haar nieuwe voorzitter, de heer VV. Kalkers, het Wilhelmus speelde. Daarna werd nog een mars uitgevoerd. De hoge bezoeker toonde zich zeer erkenteiyk door dit onverwachte intermezzo. Onmiddellijk daarna ving de (geheime) bespreking aan met de raad. Deze was kennelijk zeer intensief, want de vast gestelde tijdsduur van 55 minuten werd met byna een kwartier overschreden. In de raadzaal was veel belangstellipg voor een kaart van de gemeente van Imposante afmetingen, die tot in de vervaardigd door de heren G. v. Leeu wen en C. Laagland, technische amb tenaren van de dienst gemeentewerken. Rondrit In de auto's waarmee gedurende 2% uur een rondrit werd gemaakt door de gemeente hadden plaats genomen mr. J. Klaasesz, burgemeester Detmers, de bei de wethouders Van Hofwegen en Sies, de heer J. F. Meerens en gemeentesecre taris H. Friebel. Geëscorteerd door de rijkspolitie werd eerst via de rijksweg 4a koers gezet naar de Hoge Rijndijk. Hier werd even als elders in de gemeente kennis geno men van objecten die de laatste jaren tot stand zijn gekomen of in uitvoering zijn. Aan de Noord Aa stapte het gezel schap uit om ten huize van de familie Otto, vanwaar men een riant uitzicht had over het water, de koffie te gebrui ken. In de Zuldbuurt bezichtigde men de herbouwde Sint-Janskerk waarbij ook een bezoek werd gebracht aan de ruïne. In de dorpskern nam men o.m. ken nis van de stand van zaken in het uit breidingsgebied Westeinde en van het in aanbouw zijnde bejaardencentrum. De rondrit werd besloten met een ex cursie in de trappenfabriek van de fa. Van Cromvoirt aan de Noordbuurtseweg. Nadat in de ambtswoning van 'de büiU gemeester de lunch was gebruikt trok mr. Klaassesz om even ovêftv^ën1 weer naar Den Haag. rechts de heer J. F. Mee- rens, waarn. chef van het kabinet van de commissaris, pater J. Scheerder, assistent in de paro- chie, mr. J. Klaasesz, wethouder H. Sies en burgemeester J. A. Detmers. Verkoop voormalige vuilstortplaats te Noordwijk Omdat van de voormalige vuilstort plaats te Noordwijk sinds 1 augustus 1964 geen gebruik meer wordt ge maakt en, aangezien de grond voor de gemeente Leiden niet meer van belang is, stellen b. en w. de raad voor, van genoemde gronden een gedeelte ter grootte van 2.40.80 ha, te ver- EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het Kand. ex. klassie ke taal- en letterkunde de heer P. F. Kühler (Breda). MOBIELE EENHEID VOOR HET RHEUMA-ONDERZOEK Het instituut voor rheuma-onderzoek, gevestigd in het Leids Academisch Ziekenhuis zal vanaf donderdag de beschikking hebben over een mobiele eenheid voor bevolkingsonderzoek op rheuma. De eenheid bestaat uit twee als kliniek/laboratorium en als rönt genonderzoekeenheid ingerichte cara vans en een landrover. De voertuigen en de daarbij beho rende apparatuur, die tot op heden uniek zijn voor het Europese vaste land, zullen donderdagmorgen tijdens een bijeenkomst in de bibliotheek van het Instituut worden overgedragen door mr. W. J. Geertsema, voorzit ter van het Nationaal Rheumafonds- j"IJSBAAN OPEN"! TE NOORDWIJK J I Noordwijk heeft vandaag de schaatsprimeur voor Leiden en I omgeving. De IJsbaan Casino is g Ivoor het publiek opengesteld, vanaf hedenmiddag twee uur en vanavond vanaf half acht. De Ibaan is in uitstekende conditie- De ijsbaan „De Krogt" te Oegst- I geest kan nog niet worden ge- I Iopend, omdat het water van de Leidse Trekvaart door het lozen van fabrieken een te hoge tem- Iperatuur heeft. Ook het tennis- park te Voorschoten is nog niet geopend. Men zal vandaag water I Iop de baan brengen, zodat, als het weer mee zit. morgen ge- I schaatst kan worden. Met de belangrijke aanwinst z?' onderzoek naar de oorzaken wijze van onstaan van rheuma ziekten in belangrijke mate geïntensi veerd kunnen worden. Mr. F. Portheine ambtenaar burgerlijke stand In verband met het bestaan van enkele vakatures in de functie van ambtenaar van de burgerlijke stand, uitsluitend be last met het voltrfekken van huwelijken, stellen b. en w. de raad voor tot amb tenaar van de burgerlijke stand te be noemen de heer mr. F. Portheine. Service-station bij Brandts Buyskade Esso Nederland N.V. te Den Haag heeft verzocht van de gemeente te mo gen huren een stuk grond, gelegen aan de zuidzijde van de Brandts Buyskade, groot ongeveer 450 m2, ten behoeve van het oprichten en exploiteren van een service-station c.a. Bedoeld service station maakt deel uit van het bouwplan voor de 336 woning wetwoningen, dagwinkels en autoboxen in Zuid-west IX aan de Churchilllaan, welk plan Inmiddels door N.V. Panagro te Warmond is gerealiseerd. aan de trappenfabriek van de flr- ma Van Cromvoirt aan de Noord- ZOETERWOUDE Bijdrage Anjerfonds voor nieuw jeugdcentrum De kerkvoogdy van de hervormde ge meente ter plaatse ontving dezer degen de verheugende tyding, dat het bestuur van het Anjerfonds Zuid-Holland be sloten heeft, een bydrage van 2.500, te verlenen in de stichtingskoston van het nieuwe jeugdcentrum. Dit bedrag dient bij voorkeur te wor den besteed aan dat gedeelte van de In richting van het gebouw dat een meer uitgesproken cultureel karakter bezit. Deze gift is een extra stimularjs voor de actlêvé bouwcommissie. Met een groep harde werkers is onder deskundige leiding het funderingswerk en bouw van een grote kelder uitgevoerd. Dit karwei waaraan men gedurende twee maanden alle zaterdagen heeft gewerkt is juist voor Kerstmis gereed gekomen. Nu kan een aanvang worden gemaakt met de op bouw van het jeugdcentrum volgens het Redwood bouwsysteem. Over vier maanden hoopt men het ge bouw gereed te hebben. De financiële acties worden nog steeds voortgezet. Naast de periodieke kaartavonden bracht heel in het bijzonder de gehouden bazar een prachtig batig saldo op. De ollebol- lenactie van 30 december vergrootte het bouwfonds met 850, KATHOLIEK VROUWENGILDE De leden van het Katholiek Vrouwen gilde worden herinnerd aan de Jaarver gadering welke morgen, woensdag 10 januari, wordt gehouden in het Don Bos- cohuis, aanvang 20.00 uur. Na de pauze zal mevrouw Van Pelt uit Leidschen- dam spreken over het Roode Kruis. Er zal ook een tentoonstelling zijn van handwerk door zieken. De verloting is ten bate van het Roode Kruis. GUNNING Geer te Voorschoten. Deze firma was bij de vorige maand gehouden aanbesteding de laagste inschrijver met een bedrag KAARTAVOND S. J. Z. Leden, donateurs en supporters van de voetbalvereniging S. J. Z. zijn mor genavond om 20.00 uur welkom in het EERSTE LAMMEREN Op het bedrijf van de veehouder C. On derwater aan de Noordbuurtseweg dar telen sedert vorige vrijdag 5 januari, in de beste gezondheid, twee lammeren rond. Zouden de eerstelingen die bijzon der vroeg ter wereld kwamen de lente in hun kielzog hebben? Kleuter te Alphen door vrachtauto overreden Gistermiddag omstreeks 12.05 uur Is In de Havenstraat, vlakby de ouderiyke woning te Alphen a.«L Rjjn het byna driejarige jongentje Marinus Vlerber- gen door een vrachtwagen overreden en op slag gedood. Marinus was met een aantal vriend jes op het trottoir aan het spelen. Op een gegeven moment draafde hij haaks de rijbaan over, vermoedelijk om een bal te pakken, toen een vrachtwagen met zandstrooier van de gemeentelijke openbare bedrijven, komende van de Prins Bernhardlaan. de Havenstraat inreed. Het jongetje kwam onder het linkerachterwiel van de wagen terecht, die door een Alphenaar werd bestuurd. Dr. A. J. Zwartendijk kon slechts de dood constateren. Pastoor dr. KI. Steur van De Zilk dit jaar met emeritaat Tijdens een nieuwjaarstoespraak tot de parochianen van De Zilk heeft pas toor dr. KI. Steur zijn voornemen bekend gemaakt 1 oktober van dit jaar, na een vierjarig pastoraat van de parochie van het H. Hart, met emeritaat te gaan. Hij gaat dan vol ledig rusten. Niet alleen zegt hij het parochiewerk vaarwel, doch zal zich ook niet meer bezig houden met theo- logisch-wetenschappelijk werk. „Het gaat zo snel tegenwoordig, dat het bijna niet meer is bij te houden," al dus de pastoor. Dr. Steur, die dit jaar zijn veertig jarig priesterfeest hoopt te vieren, zal zich na zijn vertrek uit De Zilk vestigen in zijn geboorteplaats Volen- NIEUW KREDIET VOOR HERSTEL VAN WALMUREN progrc vernieuwing van de walmuren In Idse binnenstad dient volgens b. overeenkomstig het opgestelde imma te worden voortgezet met jffen van de nodige voorzieningen aan gedeelten van de walmuur aan weerszyden van het Rapenburg, zulde- iyk van de Nonnenbrug, en langs de Oude Vest (vóór de percelen nrs. 155 tot en met 193). In verband met de slechte staat, waarin genoemde gedeel ten verkeren, Is de uitvoering van deze werken zeer urgent. Minutenlange staande ovatie voor Shakespeare's Driekoningenavond pve toneelliefhebbers die maandag U Shakespeare's Driekoningenavond (Twelfth night) hebben bezocht in de nagenoeg uitverkochte Leidse Schouw burg hebben ruim twee uur (de pauze niet meegerekend) kunnen genieten van de burleske grollen en woord spelingen van Feste (de Gek), Jonker Tobias en Jonker Andries Bibberwang. Het spel Driekoningenavond werd Open doek betekent, dat de verschil lende scènes achter elkaar door wor den gespeeld, zonder dat het doek dichtgaat. Dolf Verspoor heeft van Twelfth Night een vlotte en actueel-aandoende vertaling gemaakt. De intrige was de kapstok om het luchtige, satirische programma aan op te hangen. De ge-' schiedenis speelt zich af in het ima ginaire Illirië. Een zuster, Viola, en haar broer, Sebastiaan, weten van el kaar niet dat ze na een schipbreuk nog in leven zijn. Beiden scharrelen ze in Illirië rond, waar Viola vermomd als jongen zó sprekend op haar broer lijkt dat iedereen met hen in de war is en zo ontwikkelen zich de vreemd ste en meest amusante situaties. Jonker Tobias is de carpe-diem-fi- guur, die tot diep in de nacht zijn bier tot zich neemt en deswege nau welijks nuchter in het stuk voorkomt, dit tot wrevel van zijn nicht, de koele gravin Olivia die echter helemaal niet zo koel blijkt te zijn als ze ver liefd wordt op Viola (als man ver momd). De Don Quichotte en ridder van de droevige figuur is Jonker An dries Bibberwang. Hij symboliseert de verwaterde adel en laat zich uitbuiten door Tobias. Erg leuk was even voor de pauze de samenzang van de beide jonkers met de Gek, waarin „Kop dicht, slam pamper" de enige tekst was die in VOORSCHOTEN Fikse strafverhoging in hoger beroep Een 47-jarige inkoper reed bij de Haagse Schouw met de door hem bestuurde auto een verkeersaanwij zing omver en nadat dit was gebeurd reed hy door. Doch even verderop richting kwam, reed over het bord heen dat dwars over de weg lag en werd hierbij zwaar beschadigd. De inkoper die onder invloed van drank verkeerde, werd door de politierech ter veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. In hoger beroep heeft het Haagse gerechtshof verdachte veroordeeld tot 1000,boete en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende één jaar en zes maanden gevangenisstraf. allerlei toonaarden werd gezongen en zodoende een herkenningsmelodie van de avond is geworden. De belangrijkste rollen hadden Sjoukje Hooymaayer (gravin Oli via), Trees van der Donck (Maria, haar dienares). De broer en zus die elkaar terugvonden werden gespeeld door resp. Arthur Boni en Christine Evert. De regie berustte in handen van Hans Croiset. Malvollo, de mili tante streber die tenslotte bewijst dat hij niets in zijn mars heeft, wordt meesterlijk vertolkt door Max Croiset. Tegen Malvolio is de satire gericht en hij wordt tenslotte als outlaw uit het gezelschap gedreven. Vanavond nog een voorstelling van Shakespeare's Driekoningenavond in de Leidse Schouwburg. De voorstel ling gisteren eindigde in een minuten lange staande ovatie aan het gezel schap en Christine Ewert (Viola) in het bijzonder. Tegelijk met de vernieuwing van de walmuren zullen eveneens straatriole ringen worden gelegd. De kosten van de aanleg van deze rioleringen worden geraamd op 270.000 gulden. Op 13 mei 1963 verleende de raad ADVERTENTIE snoep verstandig: Het stukje wallekant van het Rapenburg dat thans op de no minatie staat om gerestaureerd te worden, tesamen met een ge deelte van de kademuur langs de Oude Vest. reeds een krediet van 1.656.000 gulden, welk bedrag ln 1966 werd teruggebracht tot 1.425.330 gulden en dat thans, we derom verminderd met 270 mille, te ruggebracht kan worden tot 1.153.300 Door krediet heen Door vernieuwing van de walmuren langs Rapenburg en Oude Vest zal ge heel zyn beschikt over het krediet voor het herstel van walmuren. B. en w. zyn daarom van plan, de raad binnenkort een nieuw krediet te vragen, zodat kan worden voortgegaan met het noodza kelijk herstel van andere walmuren ln de binnenstad met de daarbybehorende aanleg van straatrioleringen. Reeds vernieuwd Tot dusver zyn vernieuwd: een ge deelte walmuur langs de noordooatzyde van de Nieuwe Ryn, zuidelijk van de Vlsbrug; gedeelten malmuur langs de Herengracht, vóór de percelen 37 tot en met 45 en 53 tot en met 59; de noor- deHJke walmuur van de Nieuwe Ryn, tussen de Hartesteeg en de Hooigracht! gedeelten walmuur respectieveiyk langs het Rapenburg en de Vliet nabij de Sint- Jeroensbrug en de walmuur langs de Oude Singel naby de Lakenhal, vóór de percelen Oude Singel 10 tot en met 56. Voorts zyn enkele meer Incidentele voorzieningen getroffen, zoals het aan brengen van een stalen damwand voor een gedeelte van de Aalmarkt en de uitvoering van herstelwerkzaamheden aan de walwand by de Hoogstraat. Leidse kantonrechter VEROORDELINGEN VOOR STERKE DRANK EN GLADDE BANDEN Zes glazen bier Hoewel een 21-jarige bloemengros- sier uit Rijnsburg op de eerste nieuw jaarszitting van de Leidse kantonrech ter, mr. W. de Koning, verstek liet gaan, kreeg de tegen hem aanhangig gemaakte zaak toch een openbare be handeling en onderzoek. De reden hiervan werd spoedig dui delijk. De jeugdige grossier had na melijk met een door hem bestuurde bestelauto in de avond van de 15e oktober j.l. op het Rapenburg ter plaatse een links van de rijbaan ge parkeerde auto aangereden en deze vrij ernstig beschadigd. In plaats de konsekwenties hiervan te den, was hij er vol gas vandoor ge gaan. Een ooggetuige noteerde echter het kenteken, door middel waarvan de dader spoedig kon worden achter haald. Tijdens zijn verhoor gaf hij destijds toe 6 glazen bier te hebben gedron ken alvorens per auto huiswaarts te keren. Ondanks die biertjes voelde hij zich echter best nog in staat een auto te besturen. Van een aanrijding had hij overigens niets bemerkt. Zo- rijding, aldus de getuigen, teweeg had gebracht weerlegden echter overdui delijk verdachtes verklaring. Temeer, omdat verdachte hoewel nauwelijks 21 jaar oud, al drie veroordelingen wegens een verkeersovertreding op z'n naam had staan, de proeftijd van 'n voorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid nog niet verstreken was, en hij nu kennelijk als gevolg van alcoholgebruik wederom een ernstige overtreding had begaan, kwam de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, tot de conclusie dat de jeugdige automobilist beslist niet ach ter het stuur van een auto op de weg thuishoorde. Hij eiste daarom naast een geldboete van 100- subs. 20 dagen ditmaal de onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden. De kantonrechter vonniste bij verstek ge heel conform. Gladde banden „Die agent zoekt mij kennelijk, want anders had hij mij midden in de nacht terwijl er praktisch geen verkeer was, niet aangehouden en m'n banden on- I derzocht." Zo zei onder meer een 27- jarige barkeeper uit Noordwijk, die in de late nacht van de 15e oktober j.l. in de Hoofdstraat een proces-verbaal kreeg, omdat zijn auto van vier ver sleten en gladde banden was voorzien. „Ik had overigens 4 nieuwe banden besteld en die werden er de andere dag omgelegd," meende de barkeeper nog als een verzachtende omstandig- ter prompt. Overigens vond hij ver dachtes opmerking t.a.v. de verbali sant nogal laakbaar. Gezien het ge vaar, dat gladde banden kunnen op leveren en verdachtes nonchalance in dit opzicht eiste de officier een cor rectie van 125.- subs. 25 dagen. „Een hele hoop geld', reageerde ver dachte hierop. De kantonrechter vond daarentegen de geëiste correctie te mild. Op grond van het feit, dat het rijden met gladde banden niet alleen zeer gevaarlijk is, maar ook „met op zet" geschiedt vonniste hij de bar keeper met 160.- subs- 40 dagen. „Er lag iets op de weg" Na een geanimeerde receptie en een gezellig samenzijn daarna, begaf de 29-jarige exporteur uit Den Haag zich In de late nacht van de 20ste oktober j.l. met zijn auto huiswaarts. Op Rijks weg 4 onder Oegstgeest schoot hij tijdens een inhaalmanoeuvre de mid denberm in en aldaar met auto en al over de kop. Gezien het feit, dat zijn auto ernstige schade opliep, mocht de exporteur zich gelukkig prijzen, dat hij ,met de schrik vrij kwam." „U had nogal wat gedronken en geen nachtrust genoten. De gevolgen hadden funest kunnen zijn," merkte de kantonrechter op alvorens 't onder zoek te openen. „Ik had geen last van de slaap en maar weinig gedronken." zo verzekerde verdachte de rechter. Er moest zijns inziens een opstakel op de rijbaan hebben gelegen waar door het stuur uit zijn handen werd gerukt met alle gevolgen van dien. Daar de politie tor plaatse echter geen ënkel opstakel had gevonden, kwam de officier tot de conclusie, dat verdachte een zeer groot risico had genomen en getoond de juiste menta liteit als automobilist te missen. Bij wijze van ernstige waarschuwing eiste hij naast een geldboete van 150- subs. 30 dagen de voorwaardelijke in trekking van verdachtes rijbevoegd heid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „Er moet iets op de weg hebben gelegen," hield verdachte vol. Op grond n genpemd politioneel onderzoek „Kleine" vergissing C Cl Het feit, dat een geldboete van 75.- subs. 15 dagen tegen hem werd geëist, liet een 67-jarige exporteur uit Pijnacker gelaten over zich heengaan. Dat de officier echter daarnaast bij wijze van waarschuwing ook nog een voorwaardelijke intrekking van zijn rijbevoegdheid voor de tyd van zes maanden vroeg, „nam" de oude heer eenvoudig niet. Voor een kleine ver gissing behoefde hij toch niet zo zwaar te worden gestraft, vond hij. Zijn vergissing bestond hieruit, dat hij op Rijksweg 4 A achterop een (voor een geopende brug stilstaande) file auto's was gereden en aldoende een ketting botsing had veroorzaakt tengevolge waarvan tenminste vier auto's ernstige schade opliepen. „Het was mistig en ik dacht, dat die file in beweging was," omschreef de verdachte zijn vergissing. Dat de politie ter plaatse zelfs geen spoor van mist had waar genomen, wekte eveneens zijn „gram schap" op. Evenals de officier, was ook de kan tonrechter van oordeel, dat hier van een „grove onoplettendheid" sprake was, en het vonnis derhalve conform moest luiden. „Dan ga ik in hoger beroep," kondigde verdachte aan. Haagse politierechter Hoogmade slaags in Voorhout Een drietal Jongelieden uit Hoogmade waren naar Voorhout getogen om daar ln het Paroch!ehuia,te gaan dansen. Doch het draalde op vechten uit, waarby er twee duideiyke partyen waren te on derschelden, de „Jongens" uit Hoogmade en die uit Voorhout. Nadat eerst ln de zaal moeliykheden waren ontstaan, werd by sluiting van de zaal het gevecht op straat voortge zet. Het gevolg was. dat een ordebewa ker werd mishandeld en vry ernstig letsel bekwam. Wegens medeplichtigheid aan mishan deling waren de drie jongelieden uit Hoogmade door de Haagse politierech ter veroordeeld tot een maund gevange nisstraf. van welk vonnis zy ln hoger beroep kwamen bij het Haagse Ge rechtshof, waar de proc. generaal tegen twee verdachten twee maanden en tegen de derde drie weken gevangenisstraf eiste. Het Hof heeft arrest gewezen en de drie verdachten veroordeeld ieder tot drie weken gevangenisstraf. Onder invloed schade gemaakt op het Rapenburg Hoewel de bestuurder van een auto verklaarde, dat hij 7 glazen hier had gedronken, constateerde de proc.-gene raal bij het Haagse gerechtshof, dat de man kennelijk de tel was kwijt geraakt, omdat het alcoholpromilage van 2,05 in zyn bloed op heel wat meer dan de zeven glazen wees. Op het Rapenburg had de man een ijzeren stoeppaal omver gereden, waardoor de auto, die hij van een cafébezoeker had geleend i 1600- schade opliep. De politierechter veroordeelde we gens in dronkenschap een auto be sturen, tot twee weken gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs ge- jaar en in hoger beroep gerechtshof bevestiging dit

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3