Wraak Noorse schaatsers kreeg in wereldrecord Maier een climax KEES VERKERK GOKT OP HET DUEL OVER VIER AFSTANDEN SCHAATS0NDER0NSJE IN 00ST-BERLIJN Frits Bartling traint weer Stien Kaiser was enorm op dreef MAANDAG 8 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEVENTER Fred Anton Maier had nog wat bewaard voor het laatste nummer, de 5000 meter. Het klapstuk van de schaatsinterland, het duel op de vijf kilometer tussen Maier en Schenk, werd een adembenemend gevecht tegen de klok. De Noor, onbetwist 's werelds beste rijder op de 10.000 meter, had twee doelen voor ogen: Schenk terug te werpen in de persoonlijke klassering en het verlies op de 1500 meter te wreken. Dat was de enige afstand, waarop een Nederlander Kees Verkerk op de eerste plaats was geëin digd. In een ontzagwekkend tempo joeg Maier over de baan. Zo hard ging hij, dat Schenk, als altijd puttend tot de bodem, zienderogen achter raakte. Het ging soms met seconden tegelijk. Op de overvolle tribunes nog meer kijkers dan (Van onze sportredactie) zaterdag verstomden de aanmoedigingen voor Ard Schenk en kreeg de Noor alle steun. In een rakettempo plantte Maier de schaatsen tegen het ijs en hij vloog als uit een katapult geschoten over de baan. Kees Verkerk, wereldrecordhouder op deze afstand en reeds in de eerste rit uitge komen (op 7.36.6) volgde ademloos de strijd die Maier tegen de klok leverde. Tegen de tijd alleen, want Ard Schenk kon hem niet voldoende steun geven, kon hem al lang niet meer opjagen. Met de handen op de knieën reed Fred Anton Maier uit en door de luidsprekers klonk, nauwelijks verstaanbaar door een orgie van gejuich en ge roep: Fred Anton Maier 7.26.2, een wereldrecord. Onttroonde Kees Verkerk, die zijn tijd van 7.26.6 vorig jaar tijdens de recordexplosie in Inzeil had gereden, klopte zijn meester op de schouders en greep zijn handen. Met die ver bluffende recordverbetering van Maier had Noorwegen in de eerste interland voordien waren wel duels met drie of meer landen ge leverd tegen Nederland voor bijna alles ge zorgd. De Noren waren oppermachtig geweest op de sprint, zij hadden de eerste twee plaatsen opgeëist op de 3000 meter, zij deden evenzo op de vijf kilometer, zij behaalden op alle afstanden verreweg de meeste ritoverwinningen, zij sloten de interland af met de score van 331,5 tegen 212,5 punten en om het succes (vrijwel) compleet te maken nam in de individuele rangschikking Magne Thomassen de topplaats in voor Verkerk, na wie weer twee Noren volgden. tegen Eriksen. Jorritsma verspeelde de zekere kans op een ritzege tegen Lind door een val in de laatste bocht, wee laatste bocht. Met 2.7.9 kwam Schenk op de tweede plaats maar dat was bij lange na niet voldoende om iets van de achter stand weg te werken. Na drie num leidde Noorwegen met 249,5 tegen 158,5 punt. De interland was toen al definitief verloren. Met die krachtsexplosie van Maier op de 5 kilometer werd dat laatste nun een prooi van de Noren. Voor Nederland bleef er de troostprijs van een driedub bele recordverbetering Eerst kwam Ver kerk tegen Thomassen tot 7.36.6 (record Verkerk 7.45.3), daarna Bols tegen Groen - vold tot 7.36 en tenslotte greep Nottet tegen Guttormsen definitief het record met 7.34.4. Maar dat was ook nog ver verwijderd van Maier en Guttormsen (7.30.4) die Nottet tot zijn prestatie had kunnen aanzetten. „Toetje" Er zijn derhalve wel enige zaken dui delijk geworden na de interland waarin eenieder voor de punten moet strijden en het individuele klassement een „toetje" is, dat er in feite niet bijhoort. Dat is dat Fred Anton Maier naar grote kracht is gegroeid na een aanvankelijke teruggang; dat is dat de Noren over meer specialis ten beschikken (Thomassen, Eriksen, Groen void, Lind en Tveter op de sprint, Maier en Thomassen op de 3000 m, Maier en Guttormsen op de 5000 m) terwijl het voor Nederland in hoofdzaak moest ko men van Schenk en Verkerk die zich op de 1500 m als eersten plaatsten en op de 500 en 3000 m, direct na de Noren. Gun stige uitzondering was de 500 m, waarop niet de beste Nederlanders van de wereld ranglijst Verkerk, Jorritsma en Schenk de toon aangaven maar Nottet, Bols en Verkerk. Misschien hebben de Noren toch wel gelijk als ze beweren dat „die Nederlanders zich zo vroeg in het seizoen al in wedstrijden storten". Als ze daarmee bedoelen te zeggen wat zij niet beaamden dat zij naar nog betere vorm moeten groeien, worden, als vanouds, de Noren uiterst gevaarlijke tegenstan ders in Grenoble. Als het op klasse mentsrijden aankomt, heeft Neder land in Oslo met de Europese titel als inzet iets minder te vrezen. Peter Nottet was op de 6000 m de derde, die het Nederlands record verbeterde. Maar hij had het dan ook stevig in handen, want hij was de laatste. Op dit moment raast hij naar zijn knappe tijd. 75.830, 6. Tweter 176,230. Wereldelite skiën door Rus verrast BISCHOFSHOFEN De Noorse wereldkampioen schansspringen Broern Wirkola heeft gisteren de vierschansen- tournee gewonnen. Het vierde en laatste onderdeel van deze toernee leverde In Bischofshofen een overwinning op voor de Tsjech Jiri Raska, die op de grote Laidereggschans tot sprongen van 98,5 meter en 93 meter kwam. De grootste verrassing viel zaterdag op de olympische schans van Innsbruck, toen de Russen een indrukwekkende over winning behaalden. De jonge Gari Na- palkov liet de gehele wereldelite met sprongen van 87 en 91 meter achter zich, terwijl zijn landgenoot Anatoli Seglanov met 87 en 86 meter op de vierde plaats beslag legde. Jiri Raska, zaterdag in Innsbruck derde, had gisteren een grote voorsprong op de Rus Seglanov, die tot sprongen van 96 en 90,5 kwam. In het eindklassement bezette Raska de tweede plaats. Dravertrainers blij met vrijspraak (Van onze sportredactie) DEN HAAG De dravertrainers Pools en Neef mochten gisteren de baan weer op met hun dravers. De schor sing van de trainers is opgeheven. De heer Neef toonde zich er enorm blij mee. Al zesendertig jaar is hU dravertrainer en nog nooit had hij zo'n slag moeten verwerken als de uitspraak van de strafcommissie eind november. Zijn paard Dwarskop was op 8 ok tober in Alkmaar gestorven tijdens de start van een koers. De beschuldiging luidde: gebruik van doping. Twee maan den later hoorde hij pas wat. De zaak in hoger beroep werd gewonnen omdat de NDR niet goed de reglementen heeft toegepast. In het reglement staat dat de trainer-eigenaar bij het afnemen van een speekselonderzoek voor doping aan wezig moet zijn. Dat is in Alkmaar niet gebeurd. Hetzelfde geldt voor Harry Pools uit Beverwijk. „De jaar schorsing gaat ge lukkig niet door. Op deze uitspraak van de raad van beroep had ik eerlijk ge zegd wel gerekend, al had ik een vrij spraak van de strafcommissie verwacht. Als de uitspraak anders was uitgevallen had ik een kort geding tegen de stich ting Nederlandse Draf- en Rensport aan gespannen". Gisteren verscheen Harry Pools weer op de baan in Hilversum met zijn Fer nanda Hanover. De paarden van Pools die enige tijd bij Heyman in training geweest, zijn weer terug bij de trai- in Beverwijk en de paarden die trai- K. Neef had ondergebracht in het entrainement van zijn zoon. komen weer op stal bij vader terug. De kwestie is achter de rug De straf is op formele gronden vernietigd. Voor Pools en Neef goed begin van het nieuwe jaar. Met veilig afgesloten stalterrein. En zon der doping in de viervoeters! (Van onze sportredactie) DEVENTER De klap was hard aangekomen. In enigszins bedrukte stemming begaven de leden van de kernploeg zich gisteravond naar de De venter Stadsschouwburg om met de Noorse tegenstanders en officials aan te ritten aan een banket, als afsluiting van de landenwedstrijd Nederland—Noorwe gen. „Wij wisten van te voren, dat wij ■ouden verliezen", zei Peter Nottet, na rijn recordverbetering een bijzonder ge lukkig man. „Maar het verschil was veel groter dan wij hadden verwacht". Woorden van deze strekking bezigde ook Wim de Graaff. de coach van de met verpletterende cijfers verslagen Ne derlandse ploeg. „Ik had gerekend op een nederlaag. Noorwegen is ondanks onze successen van de laatste jaren nog altijd de sterkste schaatsnatie ter we reld. De Noren hebben een bijzonder brede top, terwijl wij het voornamelijk moeten hebben van Ard, Kees en Pe ter. Het verschil is ook voor mij een te leurstelling, maar toch ben ik niet hele maal ontevreden. Jan Bols heeft voor mij het weekeinde goed gemaakt. Hij reed op de verschillende afstanden ster ker dan hij ooit in ons land heeft ge daan. In klassementswedstrijden én in individuele ritten kan Bols goed mee komen. Hij behoort nu tot onze topmen sen en is voor Grenoble een belangrij ke troef". De Oylmpische Spelen te Grenoble. De leden van de kernploeg zien er ver langend naar uit. De Graaff weet het, maar zijn aandacht concentreert zich voorlopig op de Europese titelstrijd in Oslo op 27 en 28 januari. „Ondanks de nederlaag tegen de Noren blijven wij op timistisch. Maier en Thomassen zijn al geweldig in vorm en zullen in Oslo on getwijfeld ook van zich doen spreken, maar het is verheugend dat ook Kees Verkerk steeds beter gaat rijden. In De venter is dit gebleken. Verder heb ik goede hoop dat in Oslo ook Schenk, Not tet en Bols goed kunnen meekomen. De concurrentie zal groter zijn dan de laat ste jaren, maar wij werken hard om tij dig in topvorm te zijn. Wanneer die top er is, kan ik niet precies zeggen. Zoiets schud je zo maar niet uit je mouw. Ik ben dan ook van mening, dat een trainer niet van te voren kan zeg gen wanneer een rijder het best voor de dag komt. Er spelen zoveel factoren een rol „Wat, zoals van diverse zijden werd beweerd, de onderbreking van het trai ningskamp in Fagernes in verband met de interland te Deventer funest zou kunnen zijn voor de vorm van verschil lende kernploegleden, wilde De Graaff bevestigen noch ontkennen. „Er zijn natuurlijk nadelen aan verbonden, maar voor de jongens is het wel interessant om ook weer eens voor eigen publiek te rijden. Ik geloof dan ook niet dat de re sultaten op hun moreel van invloed zul len zijn. Ard Schenk bijvoorbeeld reed tegen Maier niet al te best, maar hij heeft ook nauwelijks gevochten. In 'n Europees of wereldkampioenschap zou hij nooit zo dik hebben verloren. Kees Verkerk was op de vijf kilometer veel langzamer dan Maier, die geweldig reed. Maar Verkerk startte als eerste. Hij had geen enkele houvast. Als Kees na Maier zou hebben gereden, was zijn tijd beslist beter geweest". Ongelukkig Dit laatste werd door Kees Verkerk bevestigd. „Ik wil niet zeggen, dat ik een wereldrecord zou hebben gereden. Daarvoor ben ik nog niet goed in vorm, maar ik zou beslist harder zijn gegaan dan ik nu ging. Ik heb in Deventer nog al ongelukkig gereden. Het liep allemaal nog net niet zoals ik wel had gewild. Maar de Europese kampioenschappen zijn pas over drie weken en ik heb dus nog tijd, „Verkerk is ervan overtuigd, dat Mai er in Oslo een van zijn grote concurren ten zal zijn. „Maar", vervolgde de we reldkampioen uit Puttershoek, „ook Tho massen en Stiansen zijn gevaarlijk. Zij hebben in Deventer hun kracht getoond. Ten opzichte van ons waren zij in het voordeel omdat er geen tien kilometer op het programma stond. Maier heeft getoond op de korte afstanden vooruit te zijn gegaan. Hij heeft zich bijzonder intensief op dit seizoen voorbereid en zich de laatste vier weken gespeciali seerd op Grenoble. Ikzelf hecht meer waarde aan klassementswedstrijden. Daarom kan het in Oslo nog wel eens anders lopen dan de. meeste mensen na deze teleurstellende interland verwach ten". Anti-climax Verkerk gokt du« op het duel over vier afstanden en De Graaff is het daarmee volkomen eens. Onze ploeg be staat voornamelijk uit all-rounders. Ik ben overigens van mening, dat de Euro pese en olympische kampioenschappen interessanter zullen zijn dan het toernooi in Gothenburg. Het wereldkampioenschap zou wel eens een anti-climax kunnen worden omdat het vijf dagen na de Olympische Spelen wordt gehouden. Het is omhogelijk om weken achter elkaar geconcentreerd te zijn. Je moet ook eens afreageren en ik vrees, dat na een spec taculair evenement als de Olympische Spelen de interesse van de rijders wel eens minder kan worden, te meer om dat de wereldkampioenschappen in feite een revanche zijn van het Europese ti- teltoernooi." Goed tevreden De Graaff toonde zich bijzonder ver heugd over de recordverbeteringen. „Er zijn knappe tijden gereden. Een bewijs, dat het ook in Nederland kan. Peter Not tet heeft getoond dat zijn goede presta ties in Oslo geen uitschieters waren. Toch bleef hij zaterdag een beetje bene den de verwachtingen. Peter zit er nu echter goed in. -Ik hoop dat hij deze vorm kan behouden". Nottet zelf zei vooraf weinig hoop te hebben gehad op een verbetering van het nationale record op de vijf kilometer. „Pas toen Jan Bols nog sneller ging dan Kees Verkerk ben ik mij gaan concentreren. Ik ben blij dat het gelukt is. Zaterdag ging het niet best, maar over mijn 1500 en 500 meter van zondag ben ik goed tevre den". Troostprijs Het werd zelfs geen redelijke „terug komst" want de achterstand was vergroot na de 1500 m, ook al een afstand waarop Nederland met Verkerk, Schenk en Jor ritsma op de eerste drie plaatsen figu reert. Er bleef voor Nederland dan wel de zege van Verkerk in de Nederlandse recordtijd van 2.7.1 (record op naam van Schenk met 2.7.2) maar voor het overige kwam alleen nog Schenk tot een ritaege Gebroeders Traub snel in Innsbruck INNSBRUCK. Na de wedstrijden van vorige week in Inzeil heeft de West duitser Günter Traub ook het tweede evenement van de drie banentournee in Innsbruck gewonnen. Het was trouwens een familie-aangelegenheid, want zijn jongere broer Jürgen legde beslag op de tweede plaats. Gisteren maakte het wisselvallige weer het er voor de rijders niet gemakkelijker op. De Italiaan Locatelli reed in uitste kende omstandigheden, maar een plot seling opgestoken wind stelde wereld recordhouder Erhard Keiler in de daar opvolgende rit voor een heel wat moei lijker taak. Keiler kwam dan ook 0.1 sec. te kort (41.4 voor Locatelli tegen 41.5 voor Keiler). De Nederlander Wim Beu kers liet eens te meer zien over goede stayerskwaliteiten te beschikken. Zijn tweede plaatsen op de 3000 m. (4.34.0) en de 5000 m. (7.55.9) waren van fraai gehalte. Tijdens deze wedstrijden kwamen enkele onbekende rijders tot uitstekende prestaties. Zo won de Brit Jeff Stockdail de „kleine vierkamp" voor sprinters (me de doordat Keiler en Hoefl niet op de 1500 m. startten) en maakten de Engelse nieuwelingen David Bodington en John Blewitt tijden van 2.13.1 op de 1500 m. sneeuw op de straten konden de schaat sers onder vrijwel ideale omstandigheden aantreden. Het zou nog idealer zijn ge- geweest als men op tijd was begonnen. Toen scheen de zon en die verdween op het twintig minuten te late moment van de aanvang. Het stond tevoren vast dat „het land zonder sprinters geen schijn van kans zou hebben tegen de Noorse specialisten op de 500 m. Zo kwam het ook uit. Drie Noren Thomassen, Eriksen en Groenvold lieten 41.1 afdrukken, waarmee zij het baanrecord van de Russische geweldenaar Valery Kaplan met precies een seconde ver beterden en naar de vergetelheid wezen. De beste Nederlanders op dit nummer waren Schenk en Verkerk met resp. 41.7 en 42 sec. Die tijd van Schenk betekende een Nederlands record, 0.4 sec. sneller dan zijn eigen record. Kees Verkerk kwam met zijn 42 sec. tot evenaring van zijn beste prestatie, vorig jaar in Inzeil geleverd, waar Schenk tot 40.7 was ge komen. Onderuit De overige Nederlanders plaatsten I zich in de middenmoot. Van de tien series werden er slechts drie door Nederlanders gewonnen Schenk (tegen Guttormsen), Nottet (tegen Maier) en Krook (tegen Lier). Er had een vierde zege in gezeten als Arie Eriks in zijn duel met Bollerud niet in kansrijke positie in de laatste bocht onderuit was gegaan en tegen het hekwerk was ge smakt. En er zou ook een goede tijd voor reserve Jan Bazen, die alle ritten tegen de Noorse reserve Dag Fornes op verzoek van de Noren reed, op de klok ken zijn gekomen als ook hij niet op de rug was gegaan. Omdat in deze interland de beste acht prestaties golden, kwam Verheijen nog met een puntje aandragen en vielen rijders als Guttormsen en Bollerud, die voor hem waren geëindigd, ernaast. De Noren hadden hen ook niet nodig. Na de eerste afstand stond Noorwegen voor met 86.5,-49.5. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Frits Bartling is weer in training. Gistermorgen leidde trainer Gerard Maarse de schaatsoefe- ningen van de 20-jarige Amsterdammer op de Jaap Edenbaan. Het ging uiter aard nog niet gemakkelijk, maar daar om niet minder serieus, want op 18 ja nuari zal Frits Bartling behoren tot een kleine groep jonge rijders die onder lei ding van Maarse een week lang in het Italiaanse Madonna di Campillo zullen trainen en aan internationale wedstrij den deelnemen. Btig gewond bij een auto-ongeluk op 25 november j.l. het herstel verliep echter bijzonder snel en sinds een week heeft Bartling de training hervat. Het oor spronkelijke doel van zijn sprintspecia lisatie, deelname aan de Olympische Winterspelen is nog niet helemaal ver dreven. Of, zoals Gerard Maarse het uitdrukte: „Het speelt in ons achter hoofd zeker nog wel een rol. Nuchter gesproken acht ik de kans echter bijzon der klein. Maar als het er ook maar enigszins in zit zullen we het er zeker uithalen. Vergeet niet dat Frits een har de jongen is en dan kun je veel berei ken. Bovendien beschikken wij in Ne derland maar over weinig echte sprin ters." Enige minuten Op de drie kilometer moest er meer in zitten voor Nederland, dat immers op de wereldranglijst met Schenk en Verkerk aan de top prijkt. Het liep heel anders af. Magne Thomassen begon al met het baanrecord van Liebrechts (4.44.2) te breken door er bijna 20 seconden (4.25.7) onder te blijven. Zijn tegenstander, Ver heijen, smaakte het genoegen het Neder lands record te verbeteren, dat Rob Nooitgedagt op zijn naam had met 4.43.5. Verheijen, hoewel kansloos tegen Tho massen, reed 4.37.4. Hij mocht zich slechts enige minuten recordhouder noe men want Schenk reed in de tweede rit 4.26.8. Weer gloorde de hoop dat een Nederlander zich achter Thomassen zou nestelen. Tot de in blakende vorm ver kerende Fred A. Maier tegen een kranig verweer biedende Jan Bols in de vijfde rit het vermogen bleek te bezitten om na 1800 m, toen hij nog 0.4 sec. op Schenk achter lag, harder door te gaan en op 4.25.4 uit te komen. Er zat nóg een kansje in want Kees Verkerk kwam in de voor laatste rit uit. Juist op dat moment wak kerde de wind aan, die vrijwel steeds was weggebleven. Verkerk lag na 1800 m op dezelfde tijd als Maier. Maar terwijl de Noor toen nog door kon gaan, viel Ver kerk terug om tenslotte op 4.27.3 te ein digen, ver verwijderd van zijn beste pres tatie (4.21.9). Weer had Noorwegen het leeuwedeel van de ritten opgeslokt: vijf tegen drie. Met 79 tegen 57 punten hadden de Noren na twee afstanden het totaal van 165,5 tegen 106,5 bereikt en was het zonneklaar dat die achterstand alleen door een won der nog kon worden ingelopen. OOST-BERLIJN. Het is buiten kijf, dat de Nederlandse hardrijdsters dit weekeinde in Oost-Berlijn in het schaatstoer nooi om de Dynamo Cup op alle afstanden hebben gedomineerd. Concurrentie was er in feite niet. Wereldkampioene Stien Kaiser was bij het „onderonsje" de Nederlandse meisjes reden eigen lijk tegen elkaar op veruit de snelste. Al was er toch een ver rassing. Nadat de Delftse rijdster de eerste plaatsen had veroverd op de 500, 1500 en 1000 meter, moest zij zowaar op de 3000 m, het slotnummer, de eer aan Ans Schut laten. Overigens was Stien Kaiser enorm op dreef. Op de 500 meter noteerde zij 46,4 sec, op de 1500 2.26,3, de snelste tijden, die zij dit seizoen heeft kunnen maken. De 2.26,3 betekende bovendien nog een baanrecord; het oude stond met 2.30,9 al op naam van de 28 jaar oude Delftse en de Oostduitse Helga Haase. Nu heeft Stien Kaiser het in eigen bezit. Zondag was Stien Kaiser' ook zeer snel op de 1000 meter: met 1.35,1 no teerde zij zelfs de beste prestatie van j het seizoen. Toen kwam de 3000 meter. Iedereen was ervan overtuigd, dat ook die af stand op naam van de wereldkampioene zou komen. De 3 km is immers haar beste afstand. Zijzelf dacht er kennelijk ook zo over, want zij was van plan ge weest ook op die afstand het baanrecord te verbeteren. Maar Ans Schut bleef haar op het ijs als een schaduw volgen en versloeg tot grote verbazing van de wereldkampioene en van de toeschou wers haar machtige rivale met miniem verschil op de streep: 5.04,4 tegen 5.04,5. Het was een sensationeel slot van het toernooi, waarin Stien Kaiser natuur lijk ruimschoots eerste werd in het eind klassement. Het verschil met nummer twee, Ans Schut, bedroeg bijna drie volle punten. De uitslagen waren: Sigris Sundby (Noorw) en Willy Burgmeyer (Ned) 46.9, 4. Elly van de Brom (Ned) 47.0, NEDERLAND ALLEEN OP 1500 METER Wielercross Olympia voor J. van Dyk AMSTERDAM. Het zeventigjarig bestaan van de Amsterdamse wieler vereniging Olympia is onder andere ge vierd met een cross over 21 kilometer, die werd gewonnen door de 32-jarige J. van Dijk uit Lisse met op de tweede plaats T. Meijer uit Denekamp en op de derde plaats de Rotterdammer Manus Brinkman. Van de zeventig renners, die aan de start verschenen in de wedstrijd voor profs en amateurs, vormde zich snel een kopgroepje met Van Dijk en Meijer aan het hoofd daar van. De laatste meters waren be slissend. NAAR OVER WINNING Op afdoende wijze had Noorwegen revanche en wraak genomen de bittere teleurstelling die de ploeg met de nieuwjaarswedstrijden, een week leden, de supporters in het Bisletstadion had bereid. Toen kwam Nederland op drie afstanden (tweemaal Schenk en keer Nottet) en in het eindklassement met een dubbele zege (Nottet en Ver kerk) te voorschijn. In deze interland zijn de kaarten andersom komen te liggen. En toch, ondanks het grandioze wereld record van Maier en de handvol Neder landse records, schenkt de interland niet geheel en al bevrediging. Vorige week zagen de Noren er geen been in om alle klassieke afstanden te rijden. Het afgelopen weekeinde wensten zij geen tienduizend meter te rijden. Reden: een zwaar programma voor de boeg. De tien kilometer werd vervangen door de tussen-neus-en-lippenafstand driedui zend meter. De KNSB is er voetstoots akkoord gegaan, waardoor de inter land werd gedevalueerd. Het publiek tilde er kennelijk minder vaar aan. Het bevolkte zaterdag de tribunes vrijwel geheel en in het winter landschap met rijp op de takken en

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7