WINTERSPORT als gewone man kun je beter gif nemen OP VERKENNING ROND HET MEER VAN GENEVE ZATERDAG 6 JANUARI 196S voor 63 gulden per dag met vier kinderen niet duur als je de weg weet (Van t i nieuwe wintersportliefhebber) Ik zal de juiste ligging van het plaatsje niet verklappen, want het is er nog zo heerlijk rustig en vooral: goedkoop. Het kwam zo: de zomervakantie was vorig jaar door ziekte en regen nogal in het water gevallen. Mijn vrouw was enthousiast gemaakt door wat vrienden en kennissen om de sneeuw in de bergen op te zoeken. Maar ik bleef er koud onder. Wat wil je tenslotte: we hebben vier kinderen: 13, 11, 5 en 3 jaar. Waar laat je die en als je ze meeneemt is het niet meer te betalen. Maar je wilt niet helemaal on willig zijn en daarom kwamen toch de folders van de reisbu reaus op tafel. Daar waren we gauw mee klaar: als we de kerst vakantie eraan besteedden en de kinderen meenamen, kwam de goedkoopste mogelijkheid, en dat was Zuid-Tirol, op maar liefst 1000 gulden. Zonder koffie en andere drankjes, zonder de prij zen van liftjes en sleetjes. In geen 1600 jaar, moesten we vaststellen. Maar uiteindelijk zal 't wel ieder jaar worden, want we zijn met 't hele gezin voor een krats gegaan en gaan eind dit jaar weer. We kregen kort na de schrik over de kosten kennissen op bezoek, die hun zomervakantie in een fami liepension in westelijk Oosten rijk (Vorarlberg) hadden doorge bracht. U kent die enthousiaste verhalen, opgesierd met dia's. De plichtmatige belangstelling ver anderde in heftige interesse, toen de enthousiaste kennissen vertel den, dat daar op 1.000 meter in december al volop sneeuw ligt En dat het gezellige, gastvrije en goedkope pension dan open stond voor de liefhebbers van sneeuw en ski's. Onze gasten waren kri tisch, dus als die al enthousiast Hele gezin Een brief was gauw geschreven en werd even snel door Oosten rijkse Franz beantwoord: we konden daar met het hele gezin van 24 december tot 3 januari terecht voor totaal 450 schilling per dag. Dat is zo'n 63 gulden, alles en alles inbegrepen. Ook de vriendelijke bediening, de sleetjes en we moesten zelfs aandringen om de geleende ski's voor de oudste zoons te betalen. Wijn en sterkere alcoholica tegen slijters- prijs. Het eten was nog lekkerder dan thuis. De houten stoelen in de eet- en conversatiezaal waren op den duur wat hard, maar het bed was heel zacht en schoon. Wel moeten we erbij vertellen dat voor de kinderen een sterk gereduceerde prijs gold en dat we twee driebedskamers had den. Maar een echtpaar betaalt ook niet meer dan 28 gulden per dag, alles inclusief, voor een tweepersoonskamer. De reis per auto verliep zowel heen als terug, onvoorstelbaar vlot. De Duitse autobaan tot Ulm was zeer rustig en het koele weer maakte het rijden veel gemakke lijker dan in de zomer. Zodoende uit Utrecht vertrokken te zijn, al om half drie in Ulm, waar we aanvankelijk hadden willen overnachten. We gingen toen maar door met de gedachte: we zien wel hoever we komen. Maar ook de laatste dik 300 kilome ters gingen zo vlot, langs secun daire wegen, dat we al om half zeven aan de grens en een uur tje later ter plaatse waren. We schoven zo het lange dal van Vor arlberg in met maximale stij gingen van 7 procent. En net toen we begonnen te vrezen dat het zou blijven bij de sneeuw- hoopjes langs de weg, kwamen we de laatste 20 kilometer in de verlangde witte wereld. De laats te 150 meter de berghelling op, waren zelfs niet zonder sneeuw kettingen te overwinnen maar dat was alleen maar een aanlei ding tot algemene vreugde. Een romantische glijwandeling be sloot de dagreis en voor de kin deren stond na een telefoon tje vanaf de grens eten, dou che en bed klaar. We waren de eerste gasten van het winter seizoen. Voor Kerstmis kwamen nog twee gezinnen en daarna liep het aantal gasten tot 30 op. Waaghalzerij Over het verblijf daar is niet zo veel te vertellen, want dat moet je meemaken. De rust, de avon tuurlijke wandelingen langs smalle paadjes door de bergen, de waaghalzerige afdalingen per slee als beloning voor lang klim men, de kerstnacht in een mid deleeuws dorpskerkje, het be wonderen van de skiërs want daar waagden we ons niet meer .aan. Het was zo fijn dat we eind dit jaar weer gaan. Het weer had iets beter gekund en de zon was wat gauw weg achter de bergen. Maar we willen u hier niet over tuigen van het genot van een wintervakantie. Alleen maar dat het niet zoveel hoeft te kosten, zelfs al ga je met het hele gezin. Want u mag de hoge kosten, die Kerstmis en nieuwjaar gewoon lijk meebrengen, ook nog in zo'n vakantie steken. Het kostte dit keer ook niet zoveel vakantie dagen. Maar als u het kunt plooien, mag u ook later gaan. De vraag is maar net: hoe kom je aan zo'n goedkoop adresje, waar het toch goed is? Recom mandatie is de beste weg. Maar u kunt ook zo'n klein plaatsje in de buurt van de „echte" cen tra prikken en daar de VW aan schrijven. Er zit wat meer risico in. Als uw verblijf niet helemaal zou bevallen, kunt u ter plaatse uitkijken naar iets beters voor een volgend jaar. Want wie er een keer geweest is, blijft warm lopen voor en in de sneeuw. kilometervreten is er niet altijd bij met de eigen auto naar de sneeuw blijft een gok (Van een onzer verslaggevers) Met de auto naar de wintersport: het klinkt zo eenvoudig, zo ver leidelijk ook. Geen gesjouw met koffers, geen verplichte conver satie in een snikhete conpé en eindeloos trekkebekken over „ja raam dicht, neen raam open". Gewoon de deur van je eigen wagen achter je dichttrekken, de verwarming op hoog en dan Nou vergeet het maar rustig. Kilometervreten een speciali teit van Nederlandse toeristen is in deze wintermaanden een geweldige gok. Het kan gebeu ren, dat je zonder een centje pijn van Arnhem naar Zwitserland of Oostenrijk snelt en de gas pedaal voortdurend op de plank kan houden, (zoals blijkt uit nevenstaand reisverslag van „een nieuwe wintersportliefhebber"). Voor hetzelfde geld zeil je ech ter in Gouda al een mistbank binnen, waarvan de rente tot voorbij Franfurt wordt bijge schreven op je klamme voor- Zeg nu niet: daar is weer de grote pessimist aan het woord, want de werkelijkheid geeft ons op negen van de tien dagen ge lijk. Natuurlijk kunt u de ANWÉ bellen (814381), maar de slape rige stem, die u daar inlicht, beschikt ook niet over orakel kracht en de pijn is juist, dat weersveranderingen in deze maanden altijd la carte wor den geserveerd en nooit tevoren op het menu staan. Wij kunnen u een recent voorbeeld aanrei ken: wij gingen op 12 december 1967 weg, belden 's nachts om vier uur de ANWB, hoorden daar, dat de toestand van de wegen tot aan Bazel excellent was. Gingen derhalve boordevol optimisme op pad en belandden bij Gouda prompt in een woes tijn van grijze mistwatten. „Dat gaat over", riepen wij opgelucht, „dat is gewoon een broddellap, die de ANWB over het alwetend hoofd heeft gezien". Bij Utrecht was ie nog niet weg, bij Arnhem zaten we er dan ook nog in en die toestand duurde tot voorbij Frankfurt. Vanaf Keulen hadden we ook nog te kampen met ijzel, die de Autobahn veranderde in een langgerekt schaatsstadion. Resultaat: wrakken links en rechts langs de weg, meer dan volwassen opstoppingen (van drie kwartier tot een uur) en *n tempo, dat niet hoger lag dan twintig kilometer per uur. Bij niet 's nachts Wij willen u het autorijden in de winter niet tegenmaken, maar houd wel rekening met de vol gende punten: a) Ga niet te vroeg van huis. Niet zeggen: „Als ik in het holst van de nacht vertrek, haal ik het in één dag", want juist in die vroege uurtjes gebeuren de meeste ongelukken. Er is dan nog niet gestrooid en een plotse linge ijzeltoestand moet u dan zelf het hoofd bieden. b) Trek u niks aan van de bor den „Glatteis-Achtung". Het zijn nuttige borden, maar ze worden alleen per 1 december geplaatst en per 1 april weggehaald. Ze staan er alleen ter vrome herin nering. Over de toestand van de weg op dat ogenblik zeggen ze c) Zorg, dat u beste banden hebt. Banden van tachtig procent, waar u in Holland zo aardig mee uit de voeten kunt, moet u beslist vervangen. Het beste is om winterhanden te laten mon teren, die door hun progressief profiel een maximumgreep op de weg garanderen. d) C niet af op de nonchalante opmerkingen van Zwitserse of Oostenrijkse eigenheimers, die aan 't begin van een ten hemel schreiende klim of afdaling mompelen, dat u rustig verder kunt gaan op uw half versleten zomerbanden. Deze mensen over schatten uw rij techniek en hou den er geen rekening mee, dat u zelden manoeuvreert op be sneeuwde wegen. Zorg, dat u sneeuwkettingen bij de hand hebt. De fabel, dat sneeuwket tingen in Zwitserland en Oosten rijk even gemakkelijk gehuurd kunnen worden als bij ons fiet sen, is niet waar. De meeste ga rages verhuren geen sneeuwket tingen meer, omdat de organi satie voor het terugbrengen te duur is geworden. Koop liever een stel (reken op veertig gul den). Doe ka lm aa n Als u voor het eerst naar de wintersport gaat, kunt u zich veel kosten en ergernis besparen door niet meteen ski's, schoenen en abonnementen voor twee we ken of langer te huren. Begin rustig aan, kijk eerst de be sneeuwde kat uit de boom. Huur uw ski's voor één dag, merkt u dan dat het lukt, ga dan een stap verder en verleng de huur- periode met drie dagen. Hetzelf de geldt voor skilessen en ski liften. Per doz' n is niet altijd voordeliger. Er zijn ook dagen dat er niet geskied kan worden en dan raken de knipkaarten niet tijdig voor het vertrek op. Neem nooit genoegen met afge trapte ski's in hun bittere na dagen. Zeg niet: „Het is maar voor de aardigheid, ik doe het wel op houten latten", want juist op slechte ski's zeilt u re gelrecht op een beenbreuk af. Roep ook niet: „Ik ben een slimme jongen, ik geef mezelf wel les", want u kent de verra derlijkheden van de skipiste niet. Gooi die zes gulden voor een lesje er maar rustig tegenaan. Dat scheelt u honderden guldens dokterskosten. En zonder stevig lesje techniek krijgt u het skiën nooit onder de knie. Reisbureau: veilig Als u nog geen winteraccommo- datie hebt: pionier niet op eigen houtje, ga niet af op een vage folder, maar neem een goed reis bureau in de arm. Daar weten; ze alles van sneeuw, ski's, en hotels. Vraag er gelijk bij, op hoeveel uur zon u kunt reke nen. Het kan gebeuren, dat het idyllische hotelletje van de fol der net aan de verkeerde kant ligt en u nooit zon krijgt. Hebt u uw zinnen gezet op een chalet, houd er dan rekening mee, dat men in de wintersport- centra alles, wat een dak heeft, grootmoedig chalet noemt. U zult tien tegen één opgescheept wor den met een optrekje dat mis schien wel uw zomerwensen in willigt, maar volstrekt onvol doende is om u winterweelde te garanderen. Een kleine, waarde-' volle tip: in Nederland opereert j sinds kort Swiss Chalets, eer waterdichte organisatie, die alle aanbiedingen voor meer dar 100 procent garandeert Adres' Straat van Makassar 13, Amstel veen. Telefoon 12934-11623. een riks per slok; Links: Noem het ter plaatse nooit Meer van Genève, maar Lac Lcman. want Lausanne, Vevey en Montreux vinden, dat het ook van hen is en de chauvinis tische tenen z(jn daar lang. Rechts: Regen Is in Lausanne niets bfl- pg zonders in de winter. Wie daarvan houdt SJy kan goedkoper thuis bljjven. ÜI (Van een onzer verslaggevers) GENèVE Rekenen met Paul Henri Jaccard de man. die het niet te schatten voordeel heeft. VVV-directeur te zi|n in een paradijs als Lausanne is een interessante zaak. Hu doet het in La Voile d'Or. een etablissement annex strand aan het Meer van Genève. dat een rake illustratie is van zün doelstellingen. .Men kan namelijk in La Voile d'Or a la carte eten en is dan zo'n veertig gulden kwijt. Men kan er ook een menuutje krijgen en betaalt dan ongeveer 7 gulden. Men kan er tenslotte en daar gaat het om een uitstekende warme hap tot zich nemen voor een riks. In alle drie de gevallen is het uitzicht even rraai. mag men zwemmen in het zelfde water en zonnebaden op hetzelfde strand. „Waarom niet?" zegt Jaooard. „We hebben hier aan het Meer van Genève al te lang de neiging gehad, alleen maar duur te willen zijn. Dat moet veranderen, want zo komen wc er op den duur niet. Het is bovendien onverstandig, want met goedkoop zijn kun je nog geld verdienen ook". Ten bewijze pakt hü de menukaart en begint te cijferen. Ik geef zijn berekening weer. niet alleen omdat zij interessant is, maar vooral, opdat u weet, waarom de gewone man nu nog niet, maar binnenkort wel vakantie kan vieren in de exclusieve enclave, die dit met een oveidadige flora en adembenemende decors begenadigde stukje Zwitserland is althans: als het streven van Paul Henri Jaccard succes heeft. We kwamen op het onderwerp naar aanleiding van het nieuwe Eurohotel, dat in Montreux is geopend. Men rekent daar niet schrikken voor een kale over nachting 34 gulden per nacht per persoon. Een dubbele kamer kost dus 68 gulden en dan heb je niet eens televisie - die kun je er raison van een rijksdaalder per dag bijhuren. Het feit, dat de 16 verdiepingen, die bij elkaar 320 gasten kunnen herberen, bediend worden door zegge en schrijve twee liften, getuigt bovendien van iöq üinki portie minachting voor de klant, Dokken mag hij wel, maai voor de rest moet hij, trappelvoetend voui de liftdeur, maar zien, hoe hij beneden of boven komt. Heel dom van dat hotel", zegt Jaccard, deze aan merkingen mijnerzijds aanhoord hebbende. En hij rekent „Laat 'ons de kostenbasis van een hotelbed stellen op 12 franc per dag. Wil een hotelier 8 franc per dag per bed winst maken, dan komt zijn prijs op 20 franc per bed per dag. Wil hij integendeel 20 franc winst vangen, clan moet hij de klant 32 franc rekenen. Nu is het zo, dut een prijs van 20 frane een bezettingsgraad van 100 percent garandeert, terwijl je met een prijs van 32 franc niet hoger komt dan 50 percent. Met andere woorden: bij een prijs van 20 franc ben je 30 dagen per maand vol, bij een prijs van 32 franc maar 15 dagen. Nu eens kijken, wat het voordeligst is. Inkomsten per maand bij een prijs van 20 franc 30 x 20 600 franc per bed Inkomsten bij een prijs van 32 frane 15 x 32 480 franc In beide gevallen kosten van 30 x 12 franc 360 franc Winst voor de goedkope hotelier 240 franc, die voor de dure slechts 120 franc. Dit is natuurlijk een imaginair voorbeeld. Ik wil maar zeggen: een lage prijs, die je een uitverkocht huls oplevert, is veel lucratiever dan een hoge prijs, die dat niet doet. Je kunt toeristisch -esproken als streek niet langer van de happy few leven Dure hotels, vanzelf. Maar daarnaast goedkope, zodat er all-inclusive-tours kunnen komen. De deur moet open voor het sociale toerisme". Ik heb Paul Henri Jaccard na dit betoog hartelijk de hand gedrukt en succes gewenst, er de hoop aan toe voegend, dat zijn prijsverlagende kruistocht zich niet zal beperken tot de hotels, maar ook tot andere toeris tische rekwisieten. Tot de nachtclub in Genève bijvoor beeld, waar ik de vorige avond pils had gedronken raison van twaalf gulden per glas. Een rijksdaalder per slokals gewone man kun je beter vergif nemen. Overigens ook een ontdekking in de andere richting, tijdens deze verkenning van de omstreken van het Meer van Genève en wel het rustieke dorpje Entreves, meteen rechts, als u aan de Italiaanse kant de Mont- Blanctunnel uitkomt. Daar staat hebt u een potlood klaar? „La Maison de Filippo" en wat er geschiedt, houdt u niet voor mogelijk. Men eet er, zoals vroeger vorsten gegeten moeten hebben een vage, Brueghel i- aanse herinnering tot watertandende werkelijkheid geworden. U begint met hors d'oeuvre. Niet zomaar een v erlept slaatje of, als u het duurdere werk wilt, 'n kreeft cocktail, nee: men poot zes, zeven lokale hors d'oeuvres voor u neer, die allemaal even apart zijn van geur en smaak en u mag er mee doen, wat u wilt. Idem met de soepen, die volgen, de vissen, de antipasta's en de vlees- spijzen. U krijgt, bij dit laatste punt aangeland, niet óf reerug. óf gems, óf wild zwijn voorgeschoteld, maar alle drie tegelijk en daarnaast nog een stuk of wat soorten. Fruit na? Onmiddellijk wordt een mand aan gedragen, die nauwelijks te torsen is, plus een vijftal schalen met verschillende soorten noten. Kruidig land- wijntje erbij. Koffie met likeur na. Twee volle uren heeft men nodig om al dat lekkers te proeven en dan mag men geen minuut verloren laten gaan. Maar men kan er ook veel langer over doen het deert de uitbater niet, noch neemt hij het u kwalijk, als u een en ander in de zak zou steken. De kosten? Dertien gulden per persoon. Jazeker: voor het Italiaanse equivalent van dertien Nederlandse Inflatoire guldens mag men in „La Maison de Filippo" precies zoveel en zolang eten als men wil. Een culinaire Mont Blanc aan de voet van de •chte een ander woord kan ik er niet voor vinden. De man doet het voor de lol of er schuilt een Mecenas achter, die voor zijn geld liever pollepels in beweging ziet dan penselen: het is de enige verklaring. Eiffeltoren Ontdekkingen, dio eerder de ziel dan de maag ver rijken? Ook die zijn er rond het Meer van Genève te kust en te keur als men de ogen open heeft. Men kan zich gaan vergapen aan het fontein ln Genève, die meer dan honderd meter hoog spuit qua prestatie een soort Eiffeltoren van water, als ik de trotse technici goed begrepen heb maar ik prefereer de Rochers de Naye. met 2405 meter het hoogste punt in de omgeving, bereik baar per comfortabele tandradbaan of na een fascine rende voettocht. Beide geven een steeds wisselend, steeds verrassend uitzicht op Montreux, het meer en de Franse Jura aan de overkant. Eenmaal boven gekomen gelooft men zijn ogen niet. De top ligt zo gunstig, dat men het hele Zwitserse Alpengebied panoramisch voor zich ziet rechts de norse Mont Blanc, links de gracieuze Jungfrau, de strenge Mönch en de dodelijke Eiger, daartussen de Matterhorn. Aan alle kanten honderd kilometer maag delijke schoonheid. Een vergezicht, dat slechts fluiste rend geprezen mag worden. Iets heel anders is het ChSteau dl Chillon, welks fun damenten pootjebaden in het Meer van Genève en binnen welks muren het licht wisselt met de tinten van het water. Het is in de dertiende eeuw gebouwd door Pierre de Savtty, die om zt)n uitzonderlijke gaven wel „de kleine Karei de Grote" wordt genoemd en diende onder meer als zetel voor dl bekende tegenpaus Felix V. De sfeer uit die feodale dagen, toen levenslust meer telde dan godsdienstzin laMirt neer dan ascese, is puntgaaf bewaard gebleven dank zij het feit, dat het kasteel nooit veroverd is. Vergeet, dat de Engelse bard Lord Byron er een vrij larmoyant gedicht over schreef, dat lange tijd loodzwaar op allerlei literatuurlijsten van middelbare scholen heeft gewogen, maar droom, in deze authentieke omgeving, gewoon weg. Na een uur of wat buiten komend, verbaast men zich over het bestaan van auto's. Historische woorden van een Amerikaan tegen zijn gids, nadat hij dit juweeltje van Romaanse bouwkunst had bezocht: „Waarom hebben jullie het in 's hemelsnaam zo dicht bij een spoorlijn neergezet?" Dwaas als de opmerking is, tekent ze wel de absoluut wereldvreemde sfeer, waardoor de bezoeker aan hM Chüteau de Chillon bevangen wordt. Vooral gaan zie®^ als u in de buurt van Montreux bent. Prijsbewust Tot zover deze neerslag van een steekproef ge wij ze va« j kenningstocht rond het Meer van Genève, dat men ta plekke nooit zó moet noemen, maar Lac Leman, omdat Lausanne, Vevey en Montreux vinden, dat het ook van hen is. en de chauvenlstische tenen zijn lang daarginds. Wat de VW's verschrikkelijk graag zouden hebben, is, j dat de toerist ook eens aan hun kanton Vaud wild! j denken, als hij wintersportplannen heeft. „Want zie", 1 spreken zij wervend, „vanuit onze steden kan mei binnen een uur wel op dertig verschillende skihellingci zijn. Dat is nog eens wat anders dan opgesloten te zitted in zo'n centrum hoog in de bergen. Bij ons kun je ieder* dag iets nieuws kiezen en 's avonds krijg je het vertiel i van een mondaine stad op de koop (nou ja) toe." Per soonlijk weet ik dat allemaal nog zo niet. Ik heb d« indruk, dat het 's winters veel regent rond het Meer van Genève, en wie daarvan houdt, kan goedkoper thuis i blijven. Maar de zomer Is er toeristisch zeer interessant Zeker, nu de Engelse aristocratie, gedwongen door de deviezenbeperkingen van zuinige premier Wilson, weg i moet blijven, hetgeen Paul Henri Jaccard en in zijn voetspoor hopelijk allerlei andere lieden, die het op onze portemonnee hebben gemunt zèèr prijsbewust heeft gemaakt

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10