Indonesië Geduld van actiefronten raakt langzaam uitgeput SPANJE HOUDT ARBEIDERS DOM IS ZIEK' Kabinet nog vol onbekwame figuren DB LE3DSB COURANT De scherpste critici zijn te vinden onder Indoneslës „angry young men", de 250.000 studenten van het KAMI- actiefront en de bijna een miljoen le- middelbare scholen. Daarnaast zijn er de KAPI-studenten van de colleges en hogere burgerscholen en andere niet weg te cijferen pressiegroepen, zoals het KASI-actiefront van wetenschaps mensen. Deze en een half dozijn an dere actiefronten, die sedert oktober 1965 het spits afbijten in de strijd om vernieuwing en verbetering, zijn niet tevreden met het geruisloos aan de dijk zetten van de volksmenner Soe- karno. Zij voeren momenteel een hef tige actie om generaal Soeharto te bewegen de samenstelling van zijn ka binet opnieuw te herzien. Dit kabinet, dat nog pas in oktober werd gewijzigd (zeven ontslagenen, drie nieuwe be noemingen), moet volgens de actie fronten worden vervangen door een team van deskundigen, die niet aan politieke partijen zijn gebonden. zijdse hulp) parlement. Dit parlement, zo meent men, kan niet langer als re presentatief worden beschouwd. Minder dan eenderde van zijn 300 leden zijn indertijd door het volk in de enige Indonesische verkiezingen (van 1955) gekozen. De rest is aan het eind van de vijftiger jaren benoemd door Soe- karno. De ruim honderd communisten en communistische sympathisanten, die na de mislukte staatsgreep van oktober 1965 uit het parlement zijn ontslagen, zijn door generaal Soeharto vervangen door benoemde leden uit de klasse van zijn „nieuwe orde". Met zijn huidige samenstelling is het parlement, zo vinden de actiefronten, een aanfluiting als stem van het volk. Het is niet berekend op zijn taak om na een decennium van „geleide demo cratie" onder de grote leider van de revolutie (een inmiddels ter ziele ge- gane eretitel voor Soekarno) ook maar een schijn van parlementaire democra tie op te houden. Zeer voorzichtig Generaal Soeharto, Soekarno's 46-ja-" rige voorlopige opvolger, is het vol strekte tegendeel van zijn voorganger. De snelle opeenvolging van gebeurtenis sen na de staatsgreep (die hij in 18 uur de kop indrukte) heeft hem als het ware tegen zijn zin in de functies opgedron gen die hij nu heeft: waarnemend pre sident, eerste minister van Defensie en Veiligheid. Hij staat niet alleen bekend als een zeer integer, maar tevens als een zeer voorzichtig, vaak talmend, re- DJAKARTA Terwijl In donesië het tweede jaar van de „na-Soekarno-periode" binnentreedt, is er in rege ringskringen in Djakarta een toenemende sfeer van zorg en onbehagen. De grote vraag blijft of de waar nemend president, generaal Soeharto, in staat zal blijken te zijn het evenwicht op het strakgespannen koord van de binnenlandse politiek te bewaren. Geen sinecure voor iemand, die aan het hoofd staat van een rege ring die momenteel van veel kanten bekritiseerd wordt vanwege een onaanvaard baar hoog aantal incapabele en corrupte figuren op sleu- telposten. geerder. Zijn denken en handelen wordt bepaald door zijn afkomst, hij werd geboren in een klein dorp in Midden- Java. „Als hij uit Sumatra kwam zou hij wel wat rechter op de man af zijn", zeggen intellectuelen van buiten Java. Onder de critici van het huidige regime is de 45-jarige Sumatraanse journalist Mochtar Loebis, die in totaal 9 jaar ge vangenis en huisarrest achter de rug heeft voor zijn vroegere kritiek op het beleid van dr. Soekarno. Loebis vindt het hoog tijd voor veranderingen in In doneslës bestuur, van hoog tot laag. Het huidige bestuur heeft alle slechte eigenschappen van zijn voorgangers overgenomen, vindt Loebis. Als voor beeld noemt hij de enorm hoge meer gelden, die nog steeds door havenamb tenaren in Djakarta worden verlangd en die zakenlieden de voorkeur aan nauwelijks toereikend is voor een week levensonderhoud, zullen ze elke inte griteit die nog over is, verder kwijt raken. De vroegere hoofdredacteur van „Indonesia Raya" jaren geleden door Soekarno verboden, maar waar schijnlijk volgend jaar februari weer verschijnend oefent ook scherpe kritiek op het bankwezen, de burger luchtvaart en ander transport. „De hele Indonesische gemeenschap is ziek. Het zijn de naweeën van de periode-Soekarno", zegt Loebis. De ontbinding van het huidige parlement en van alle nu bestaande politieke par- Loebis heeft onder de huidige om standigheden een algemene verkie zing in 1968 of in 1969 hoegenaamd geen zin. De meerderheid van de stern- ongetwijfeld orthodoxe donesië. goederen bestemd Oelama"-partij Des te langer zulke toestanden getole reerd worden, des te droeviger zal In- donesiës toekomst worden, zegt Loebis. Zolang Indonesische ambtenaren op kwetsbare posities (douane en belas tingen) een maandsalaris houden dat het vestigen islamietische schriftgeleerden gaan. van wie er velen nog steeds aan hangers van Soekarno zijn. Een treem-rechtse groepering binnen deze partij meent dat zodra de partij als de grote overwinnaar uit de verkiezingen tevoorschijn komt, de tijd rijp is om hun grote droom te verwezenlijken: lamitische staat Indonesië, waarin voor andere godsdiensten geen plaats meer zou zijn. Partijbelangen Hoe vreemd het ook moge klinken: Loebis' opvattingen worden wel degelijk gedeeld door Soeharto en enigen van zijn naaste militaire medewerkers. Het is onder ingewijden bekend dat de waarnemend president zich herhaalde lijk ergert aan het dilettantistische op treden van vele parlementariërs, die mens het volk. Zij komen te vaak en te duidelijk op voor hun eigen partij belangen of wat daarvoor door heet te gaan. Soeharto is, naar mij nog zeer onlangs door een van zijn vertrouwens mannen .in Djakarta is bevestigd, vast voornemens de algemene verkiezingen nog voor verscheidene jaren uit te stellen, als dat de enige mogelijkheid zou zijn om de „victoriekreten" van de Nahdatoel Oelama in de kiem te smo ren. Soeharto, zelf een toegewijd isla miet, duldt geen ontwikkeling die ook maar in de verste verte duidt op een toeneming van kansen voor een theo cratische staat Indonesië, met de koran als enige leidraad. Het lijdt geen twijfel of Soeharto maakt momenteel een beslissende faze door in zijn hoge ambt, omgeven door problemen, die om een spoedige oplos sing vragen. Evenmin lijdt het twijfel (en hij is zich daarvan terdege bewust) de generaals in zijn kabinet absoluut ongeschikt voor hun taak zijn. Dat is hem nog zeèr re centelijk onder ogen gebracht door het KASI-actiefront, geleid door de 32- Jarige advocaat Adnan Boejoen Nasoe- tion (geen familie van generaal Na- soetion, ofschoon afkomstig uit de zelfde streek in Sumatra). „Het huidige kabinet treedt in de voetsporen van dat van Soekarno en zijn leden zijn geen deskundigen", zo heet het in een door KASI's front van wetenschaps beoefenaren afgelegde verklaring. Ook dit actiefront heeft sterk aangedrongen i de levensomstandigheden voor da grote massa". Het is een feit, dat IS van de 23 huidige ministers onder Soe karno hebben gediend en op het „we tenschappelijk enig juiste moment* zijn omgezwaaid naar Soeharto'» De militaire commandant van Djakar ta (vier miljoen inwoners) heeft zojuist zijn zoveelste verbod tot het houden van demonstraties afgekondigd. Nu de Chinese ambassade (het doelwit van zes bestormingen in twee Jaar tijds) voorgoed gesloten la, staan de studen ten bij duizenden voor de deur van generaal Soeharto's kantoor. In oktober heeft him „straatparlemenf-actie ge leid tot het annuleren van de import van 150 belastingvrije royale personen wagens uit Australië, die bestemd wa ren om tegen zeer schappelijke leve ringsvoorwaarden aan parlements leden verkocht te worden. Het huidige doelwit van de actiefronten ie de enorm hoog gestegen prijs van rijs^ in Indonesiö nog steeds het volksvoed- sel van de eerste orde. De gestegen prijzen, zo zeggen de studenten, zijn het gevolg van slecht kabinetsbeleid. Neen, zegt Soeharto in een sussende toespraak tot de studenten, het zijn de Chinese handelaren die met de prijzen manipuleren. Maar de studenten, dl» zich als „het geweten van het volk* zijn gaan beschouwen, laten zich met dit kluitje niet in het riet sturen. Lrbcidcrs in dc haven van Barcelona. :rd door de Spa; kritiek op het regime niet goed kunnei buis van een politieke stroming die mc noemt en die praktisch gelUk staat me christen-democratische partUen van E partijen mogen bestaan, gebruikt mei groepering van senor Ruiz Jimenez aar Ma afloop van het laatste Europese :ongres van Pax Romana in het Ca talaanse klooster van Montserrat, on- ier voorzitterschap van senor Ruiz limenez, schreven de tegenstanders /an „Cuadernos": „In dit Pax Romana- Cuadernosgi'oep deze gelegenheid wilde aangrijpen om zijn politieke stellingen openbaar te maken. Immers: ieder ander congres op nationale schaal voor hetzelfde doel zou logischerwijze dooi de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders van Spanje verboden zijn. In ieder geval bleek op dit congres wel duidelijk dat de Spaanse groep kon re kenen op de steun van buitenlandse groeperingen van katholieke intellec tuelen" Ketters De denkbeelden van „Cuadernos" zijn voor Spanje haast ketters. Democratie. schoonmaak" betekenen, die. op zijn zachtst gezegd, onwaai-sehijnlijk is. De aanvul op het nationalisme treft gene raal Franco's politieke bouwwerk, de „nationale beweging", die het politieke monopolie heeft, midden in het hart politiek tegenover de communistische staten, ondanks de levendige handel die Spanje direct of indirect met hen drijft, onder de huidige omstandighe- len totaal ondenkbaar. Hoewel de Cuadernosgroep alle ken .vkenen van een elite draagt, probeei i ■oij toch de oude klassenverschillen U doorbreken en om de leidende perso nen uit de lagere klassen aan te trek ken houdt hij zich sterk bezig met d> problemen van de arbeidersmassa's. Onlangs lazen wij in een speciaal num mer van Cuadernos, gewijd aan de he- mond bü heeft hei zün hard objectieve dernos" is de spreek- „de zwarte oppositie" dendaagse cultuur maatschappij", leverde de Barcelonese ingenieur on socioloog Alfonso Comin scherpe kritiek op de maatschappelijke anden in de Spaanse arbeiders- igeveer 56 procent. Ver achteraan De officiële werkloosheidscijfers zijn grove onderschattingen. Het commis sariaat voor het ontwikkelingsplan zegt dat een procent van de arbeiders werk loos is; volgens de berekeningen van het onderzoek echter verkeren 18 pro cent van de landarbeiders en 6 procent van de industriearbeiders in deze trieste situatie. Verder stelde men vast dat respectievelijk 24 procent en 7 procent van deze groepen onvoldoende De cijfers van senor Comin liegen er niet om. Terwijl de kosten van het levensonderhoud in de laatste zes ja- ren met meer dan 50 pet gestegen zijn, „is het minimumloon slechts met een belachelijk bedrag vermeerderd. En dat ondanks het feit dat het ontwikkelings plan had aangekondigd dat het mini mumloon „de levensbehoeften van de arbeiders gegarandeerd zou dekken en van tijd tot tijd herzien zou worden naar gelang de stijging van de kosten van het levensonderhoud en de ont wikkeling van de Spaanse prodixktlv De armoede van dc Spaanse arbeiders houdt direct verband met hun cultu rele poaitie. „Als mi de cultuur in de arbeiderskringen bestuderen", schrUft senor Comin, „dan blUkt dat hun po sitie werkeiUk tragisch Is. Middelbaar en hoger onderwijs zijn en blijven een „luxe" voor hen. Op de universiteiten zün slechts een percent van dc studen ten kinderen uit arbeidersgezinnen. Niettemin zjjn de eenvoudige gezinnen kinderen offers te brengen die bulten iedere verhouding staan. Meer dan 75 percent van de arbeiders neemt er geen genoegen mee dat hun kinderen slechts tot bet 14de jaar naar school gaan. Deze ontwikkeling vindt echter plaats op een moment dat de staats subsidie voor het onderwas nog altUd I is. De i ■rwUsl De produktiviteit en de kosten onderhoud zijn inderdaad gestegen, maar het minimumloon is ver achter aan komen hinken en kan slechts de grote afstanden met een klein stukje de druk die en de geringe Interesse voor leesstof spelen een grote rol. Een recent onder zoek wees uit dat de arbeiders in de stud per jaar gemiddeld 2.6 boeken kopen (vooral 5-stulverromannetJefc) en op het plattelund niet een» uxui ëén Ook de televisie doet in Spanje be paald niet veel voor de cultuur. Cijfers over kijkdichtheid en aantallen van Lv.- apparaten zijn onbelangrijk w Spaanse staatstelevisie zorgt vc politieke en sociale in slaap wiegen van de kijkers. Vandaag de dag probeert het kapita lisme in Spanje de arbeiders een mini male beroepsopleiding te geven, juist de lelfde percentage die ingei komen hebben dan 2500 pe gulden). Volgens mijn hei ■Un dat praktisch 7 miljoen personi voornamelijk in Zuid-Spanje Galicië kan men 67 procent Onwetendheid landbouw- en lndustrieai hullen. Terecht vraagt men zich af: al> men officieel verklaart dat Spanje* economische groei snellei verloopt dan die van om het even welk Europee» 'and en het desondanks onmogelijk is om het minimumloon op een reeel en actueel peil te brengen, wat zal er dan moeten gebeuren om het wel zover te Lelt wil vaststellen. Het artikel van acr een belUdenis van van de C'uadernosg l boogtU vieren In een land dat

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7