NOTTET RÈËD DE ZES SECONDEN SNELLER EN VERDRONG VERKERK Export van zuivelprodukten steeg met 60 miljoen gulden Meer veiligheid en service in metro dank zij televisie Nederlands schaatsfeest in Oslo Arcl Schenk won 1500 m en kreeg rust 10 km melk aan huis verdwijnt PAGINA 6 DB LETOSE COURANT WOENSDAG 3 JANUARI 1968 Bedrijfs-t. v. onder de grond in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het aantal onderne mingen dat van de zogenaamde be- drijfstelevisie gebruik maakt is nog niet bijzonder groot. BU de Rotter damse metro wordt zowel boven gronds als onder de grond op vrU grote schaal dit medium toegepast. Hoewel bjj deze toepassing in een openbaar vervoerbedrijf, zeker ook de efficiency 'n grote rol speelt, hebben ook andere overwegingen een min stens even gewichtige rol gespeeld. De veiligheid van de passagiers bij voorbeeld. en de serviceverlening, die de efficiency naar het derde plan Ondergronds worden de t.v.-camera- installaties gebruikt voor perronbevei liging. De metro beschikt over een aantal ondergrondse stations met rechte perrons van ongeveer 120 me ter lengte en daarnaast over één sta tion met gebogen perrons. Twee te genoverliggende perrons worden ge controleerd door één, perronoprichter in een cabine op één van de perrons. Daartoe is elk station met een recht perron voorzien van twee t.v.-came- ra's op het tegenoverliggende perron, die de perronopzichter volledig in slaat stellen ook dit perron te over zien en zich er zo van te verzeke ren dat geen passagiers meer kun nen instappen als hij het vertrek signaal geeft. In zijn cabine beschikt hij in dit geval over twee monitors (beeldschermen) die weergeven wat de t.v.-camera's „zien". Bij dit alles is zoals gezegd in de eerste plaats rekening gehouden met de veiligheid. Om de wisselende belichting op te kunnen vangen, zijn de transistor televisiecamera's voorzien van een elktronische gevoeligheidsregeling, die onmiddellijk reageert op een licht sterkte wisseling. De monitors in de cabine zijn even eens geheel getransistoriseerd. In de cabine bevindt zich een omschakelaar. waardoor de perronopzichter bij het uitvallen van een monitor, de beel den van twee t.v.-camera's afwisse lend op één monitor kan overbren gen. De camera's zelf bevinden zich in spe ciale „huizen", die niet alleen be scherming bieden, maar architecto nisch in het geheel van de stations passen. Bovengronds worden televisie came ra-installaties gebruikt voor perron observatie en om het busstation te zonder te veel personeel Vanachter zijn bureau kan perronopzichter of treindienstleider nauwkeurig volgen wat er gebeurt i" het metrostation. De monitors zijn zodanig geschakeld, dat bij het wegvallen van een beeld door een technische storing een andere monitor de taak kan overnemen. De kwaliteit van de gebruikte bedrijfstelevisiecamera's moet bijzonder hoog zijn, omdat de lichtomstandigheden op de ondergrondse stations bepaald niet ideaal zijn. Bovendien moeten ze nog een beeld kunnen geven als een groep van lampen uitvalt. in te schakelen en om de aangevoerde en vertrekkende reizigers een zo groot mogelijke service te bieden. Hier werd gekozen voor volautomatische dag- en nacht-t.v.-camera's, uitgerust met rui- tewisser, die speciaal zijn ontwik keld voor permanente buitenopstel ling. Deze t.v.-camera's bezitten boven de normale elektronische lichtsterkte regeling een optisch-elektronische regelapparatuur, die de wisselingen in lichtsterkte ogenblikkelijk regis treert en het diafragma van de tv- camera's onmiddellijk aan de nieuwe i" van de Rotterdamse Metro wordt door Pyetelevisiecamera's beveiligd, •ra, die bijna onopvallend toch een belangrijke rol speelt. De waakzame ogen van de R.E.T. zou men kunnen zeggen. OSLO Peter Nottet was de grote overwinnaar in de eerste grote kracht meting van het schaatsseizoen 19671968: de nieuwjaarswedstrijden in schaatsmekka Bislet te Oslo. Duizenden Noren hebben kunnen zien, dat Nederland de overheersing handhaaft: drie individuele overwinningen op de 500 meter, de 1500 meter (beide Schenk) en de 5000 meter (Nottet) en een dubbele zege (Nottet en Verkerk) in het eindklassement. En was Schenk op de tienduizend meter ingezet, dan zou hij zeer dicht bij het wereldrecord over de vier klassieke afstanden van Kees Verkerk (178.058 punten) zijn gekomen. De enige Noorse kanshebber op de eindzege, Svein Erik Stiansen, zag zijn illusies vervliegen toen hij in zijn rit op de 1500 meter tegen Ivar Eriksen ten val kwam. Op dat ogenblik reed hij met rondetijden van 26, 32,5 en 34,5 onder het nationale record van 2.07.5 op Met een magnifieke prestatie behaal de Ard Schenk op de 1500 m voor Ne derland de derde overwinning. In het elfde paar ontmoette hij Roar Groen- vold met wie hij maandag op de 500 x de eerste plaats deelde. Eerder it seizoen had Groenvold Schenk al op de ..rnijl" verslagen, toen de Noor in Inzeil 2.07.0 noteerde en Schenk 2.07.8. Ard Schenk wilde dus re vanche nemen. Het bleek echter, dat Groenvold, die pas twintig jaar is, niet zonder meer wilde wijken. Na een he vig gevecht bleef Schenk tenslotte een halve seconde voor. De tijden waren minder dan die van de Beierse baan, maar zij mochten er wezen: 2.08,7 tegen 2.09,2. Weinigen slaagden erin onder de 2.10,0 te komen, laat staan Schenk te bedrei gen. De Noor Eriksen, een specifieke 1500-meterrijder, liet 2.00.1 note ren, tenvijl Kees Verkerk dichtbij kwam met 2.09.2. De Noor Svein Erik Stiansen beleefde dramatische ogenblikken toen hij viel in een rit tegen Ivar Eriksen. Na afstanden had Stiansen nog de leiding in het algemeen klassement voor Peter Nottet. Na zijn val, die hem zeker tien seconden deed verspelen, daalde Stiansen vele plaatsen in de rangschikking. Alle Nederlanders bleven onder de 2.13.0. Peter Nottet, kanshebber voor de eindzege, noteerde evenals Arie Eriks 2.12,3 waarmee hij iets terugviel. Overheersing Maar Bislet beleefde weer eens bruisend schaatsfeest. Reputaties den geschonden en nieuwe sterren den op. Wat bleef, was de Nederlandse schaatsoverheersing. Coach Wim de Graaff kon zich zelfs veroorloven Ard Schenk niet op de tien kilometer in te zetten, want met de overwinningen op de 500 meter (maandag) en de 1500 meter (dinsdag) had hij al vol doende aangetoond in grandioze vorm Op de tienduizend meter startten vier Nederlanders: Peter Nottet, Kees Ver kerk, Jan Bols en Jorrit Jorritsma. Zij eindigden met schitterende verrichtin gen allen in het voorste gelid. Alleen de Noorse superstayers Fred Anton Maier en Per Willy Guttormsen konden zich handhaven. Kees Verkerk kwam in de race tegen Maier, die hij vorig sei zoen zo vaak in een direct gevecht ach ter zich liet, tot 15.52.0, waarna de ruim achtduizend toeschouwers, die de barre kou (16 tot 18 graden onder nul) getrotseerd hadden, konden gaan berekenen hoeveel Peter Nottet snel ler zou moeten rijden om Verkerk te verdringen van de eerste plaats in het eindklassement. Geen enkele andere deelnemer kwam verder in aanmerking. Nottet zou ongeveer zes seconden sneller moeten rijden en hij presteerde het met 15.44.4. waarmee hij voor de derde maal een persoonlijk record vergrulzelde en op de ranglijst aller tijden oprukte naar de dertiende plaats. Hiermee kwam Nottet zelfs nog In de buurt van Maier, die In zijn rit tegen Verkerk het uiterste gaf om het Noor se prestige nog enigszins hoog te hou den. Met een prachtige tijd (15.39.7) slaagde de Noor daarin. Jan Bols bewees, dat zijn snelle tien kilometer van vorig jaar op de voor- Olympische Spelen van Grenoble geen uitschieter was. Met 15.55.2 bleef hij ruim onder de zestien-minutengrens. Viermaal was hij tijdens de nieuwjaars wedstrijden sneller dan ooit en meteen drong hij ver naar voren op de ranglijst aller tijden, naar de 42ste plaats. Resultaten De uitslagen waren: 1500 meter: 1. Schenk (Nederland) 2.08.7; 2. Eriksen (Noorw) 2.09.1; 3. en 4. Groenvold (Noorw) 2.12.0: Pikeur J. de Vlieger overleden HAARLEM Op 69-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte in een Haar lems ziekenhuis overleden de bekende- eigenaar, fokker, beroepstrainer var dravers en pikeur Jan P. de Vlieger, die zijn entrainement had gevestigd op een groot landbouwbedrijf in Nieuw- Jan de Vlieger zette een familietradi tie vooft, met evenals zijn vader een grote voorliefde voor de kortebaan- draverijen. Hij ontpopte zich niet alleen als een zeer bekwaam trainer en rijder, maar ook als een uitstekend fokker. Van de honderden paarden, die hij heeft gereden, genoten vooral de cracks Quick- looper, Calumet Aster, Prinses Olga, Bretteur, premier Mars en Determina tion grote bekendheid. Ook in de naoor logse jaren bleef zijn naam steeds on der de vooraanstaande rijders met paar den als Ironsides, Karnac, Otella, Ju Ju, Hollandia, Beminde, Sammy Mars en Vlieger D. Hij won in '42 met de schim mel Gonny D de eerste derby na het herstel van de totalisator, de sweepsta kes met Hollandia en het Van Wicke- voort Crommelinmemoriaal met Queen Zijn grootste bekendheid verwierf hij echter met de legendarische Allouez, die niet alleen op de langebaan een uit blinker was, maar tot op hoge leeftijd de snelste draver op de kortebaan en die in totaal bijna 100.000 won. Het grote succespaard, dat hij het laatst trainde, was Anton, die in het af gelopen jaar het recordaantal van 28 overwinningen boekte. De teraardebestelling heeft plaats op donderdag 4 januari, 's morgens 10 uur in Nieuw-Vennep. rel (Ned) 2.12.6; 19. id (Noonv) 2.14.5; 24. Nilsson (Zw) 2.14.9: 25. Henriksen (Noorw) 2.15.: Stensen (Noorw) 2.15.5: 27. Gjengedal (N< (Noorw) 2.21.1 (gevallen). 10.000 m: 1. Maler 15.39.7: 2. Nottet 15.44.4; 3. Verkerk 15.52.0; 4. Guttormsi i 16.36.9; 15. 16.43.3; 19. Enock 16.50.0; 20. 21. Nordskog 17.03.8. Eindklassement: 1. Nottet 179.1 Verkerk 179.157; 3. Maler 179.898 4. sen 180.802: 5. Zlmmermann 180.835 6. Bols 181.337 7. Jorritsma 181.510: 8. Guttorms» 182.197; 10. Hoeglln 182.355: i 182.438; 12 Lier 182.9; grav 183.205; 14. Cla« Jubileunicross van SIOMO DEN HAAG Traditiegetrouw organi seert de Haagse atletiekvereniging SICMO, die dit jaar het 25-jarig bestaan viert, op de eerste zondag in het nieuwe jaar een nationale cross voor atleten uit alle klassen Het programma omvat de volgen de afstanden: 600 meter meisjes D; 600 meter meisjes C: 1000 meter meisjes A en B; 1500 meter dames: 1000 meter jongens D; 1000 meter jongens C; 3000 meter jongens B; 4000 meter jongens A; 7200 meter heren. De wedstrijden beginnen om 13 uur op de renbaan Dulndlgt. Bij de heren azl Piet Beelen van De Spartaan uit Lisse. de winnaar van vorig jaar. de in zijn bezeit zijnde wisselbeker verdedigen. De Haagse atletiekvereniging Sparta zal de wisselbeker die wordt uitgeloofd voor de drie best geklasseerde B-, C- en D-klassers verdedigen. RANGERS—CELTIC Gelijkmaker met enorme schuiver GLASGOW Drie minuten voor tijd scoorde de Deense rechtsback Kaj Jo- hansen de gelijkmaker voor Glasgow- Rangers hi het duel met de eeuwige ri vaal Celtic (2—2). De ontmoeting werd gi9teren voor 73.000 toeschouwers in het Celtic Park gespeeld. Hierdoor bleef de Europese bekerwinnaar twee punten achter Glas gow Rangers op de competdtieranglijst. Het was een hard, maar niet bijzon der unfair duel, waarbij de toeschou wers zich niet zo wild gedroegen als zo vaak in de Schotse hoofdstad. In de 16e minuut gaf Auld Celtic de leiding. Wil lie Johnstone (niet te verwarren met Jimmy Johnstone, die zioh bij Celtic op de transferlijst wil laten zetten), zorgde na tien minuten in de tweede helft voor de gelijkmaker, waarna Murdoch Celtic opnieuw een voorsprong gaf. Johansen Met vlak voor het einde van vijftig meter een enorme schuiver los en reservedoelman John Fallon dook finaal over de bal heen (2—2). Schaakcracks in Wijk aan Zee DEN HAAG De volledige deelne merslijst voor de belangrijkste groepen van het Hoogovenschaaktoernooi, dat van 9 tot 28 januari in Wijk aan Zee zal wor den gespeeld, ziet er als volgt uit. GrootmeestergroepBobotsov (Bulga rije), Padewski (Bulgarije), Ciriz (J-Sl), Ivkov (J-Sl), Matanovic (J-Sl), Donner (Ned), Cheorghiu (Roem), Hort (Tsj-Sl), Kortsnoj (Rusl), Ttal (Rusl), Portisch (Hong), Rossolimo (Ver St) Karaklaic (J-Sl), Van Geest (Ned), Langeweg (Ned) en Ree (Ned). MeestergroepCiocaltea (Roem), Doda (Polen), Dunkelblum (Belg), Flesch (Hong), Marovic (J-Sl), Medina Garcia (Sp), Tatai (It), Nikolic (J-Sl), Ujtelky (J-Sl), Van Scheltinga (Ned), Jongsma (Ned), Hartisch (Ned), Crabbendam (Ned), Zuckerman (Ver Staten), Vys- louzil (Tsj-Sl), Ostojic (J-Sl). Dame8groep: Iwanova (Buig), Ivankai (Hong), Kowalska (Polen), Kozlovskaja (Rusl), Malypetrova (Tsj-Sl), Nicolau (Roem), Stadtler (J-Sl), Sunnucks (G-B), Vreeken (Ned), Heemskerk (Ned) en Tuk (Ned). Jan Timman heeft zijn eerste zege i in de finalegroep van het jeugddam- I toernooi te pakken. JEUGDSCHAAKTOERNOOI j Goede start van Jan Timman GRONINGEN Jan Tlmmai», bet zyn eerste party in de finalcgroop vjfi het jeugdtoernooi schaken, dat in Gi ningen wordt gespeeld, in winst omgezv Zijn tegenstander, de Spanjaard Pedf Enrique Hostalet, bracht kort achter kaar twee stukoffers, waarmee hij vo deel dachf te bereiken. Timman wee legde de Spaanse plannen echter treffelijk. De uitslagen waren finalegroep, ste ronde: Lewi (Polen)Jooha (Honf VjZara (Roem)Karpov (Rus VzHortalet (Sp)—Timman (Ne< 01 Ligterink (Ned)Moles (Ierl K— Klassificatiegroep, eerste ronde: Fuc; J-Sl)—Meulders (België) 10. Scha: felberger (Zwits)Dudek (Oosten 10, Maeder (W-Duitsl)Tate (Gr Brlttannië) 01, Jacobsson (Den)- Boersma (Ned) NOREN VOOR SCHAATSDUEL OSLO De Noorse schaatsploeg, die het aanstaande weekeinde in Deventer legen Nederland op de baan komt, ls als volgt samengesteld: Bollerud, Erik sen, Groenvold, Guttormsen, Lier, Lind, Maler, Stiansen, Thomassen en Tveter. Reserve: Forness. Altig-R^nz winnaar Zesdaagse van Keulen KEULEN De Duitsers Rudi Altlg en Slgi Renz hebben de zesdaagse van Keulen gewonnen na voortdurend de lei ding te hebben gehad. De Belgen Pa trick Sercu en Eddy Mercxk wexden tweede, gevolgd door de Duiteera Kem per en Oldenburg. SYDNEY De Australische Davd6 Cupspelers John Newcombe en Tony Roche hebben in Sydney 'n prof contract getekend bij een Amerikaans profoircus. Zij tekenden voor drie jaar en zullen in deze periode 'n minimumbedrag van res pectievelijk 450.000 gulden en 410.000 gulden ontvangen. (Von onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitvoer van zulvel- artikelen heeft vorig jaar büna 60 mil joen gulden meer opgeleverd dan in 1966 ondanks een daling van de kaasexport. Een nieuw record noteerde de zuivehve- reld bü de melkproduktle, die vorig jaar 7,5 miljard liter was, 4 pet. meer dan een jaar eerder. Dc boteruitvoer nam toe, maar het binnenlandse verbruik zakte met niet minder dan 16 pet. Deze cijfers werden bekendgemaakt door ir. B. van Dam, directeur van het produktschap voor suivel, die rijn nieuw jaarsrede uitsprak voor het schapsbe- I stuur. Ir. Van Dam stond o.m. stil bij een misschien minder gewichtige, maar i wel spectaculaire zaak: de zogenaamde I stuntmelk. EXCEPTIONEEL Zijn verwachtingen van vorig jaar, dat de verkoop van melk tegen lage prijzen niet lang zou duren zijn niet uitgekomen. Integendeel, het schijnt te zijn voorge komen, dat slijters de concurrentie tegen de slunters niet konden volhouden en de zaak moesten sluiten. Ir. Van Dam vreest, dat een situatie is ontstaan, die de thuisbezorging van melk in gevaar gaat brengen. Kritiek oefende Ir. Van Dam uit op het regeringsbesluit, dat er in afwij king van hetgeen de laatste 18 jaar te doen gebruikelijk is. geen inleveringsre- geling voor magere melkpoeder van kracht was. Het gevolg hiervan was een „onverantwoord" gTOte kaasproduktie en niet onaanzienlijke voorraden kaas. Teleurstelling klonk uit de woorden, die ir. Van Dam wijdde aan Frankrijks weigering met Engeland over de toetre ding tot de EEG te praten. De directeur van het produktschap meende, dat deze toetreding van 's werelds grootste import- markt op zuivelgebied van groot belang zou zijn. Eventuele tegenmaatregelen van landen buiten de EEG zouden met name de Nederlandse exporteurs van land- bouwprodukten treffen. Het zuivelbeleid zoals dat in het kader van de EEG wordt gevoerd zal er, aldus Ir. Van Dam, toe leiden, dat de prijzen van zuivelprodukten mogelijk nog zullen stijgen. Andere feiten die aandacht van ir. Van Dam kregen waren: de binnenlandse melkafzet steeg met 1 pet; de verkoop van losse melk is slechts 15 pet van het totaal; de melkverpakking was 80 pet flessen, 15 pet plastic zakjes en 5 pet papier; de afzetmogelijkheden voor melk worden snel kleiner. Cramer blijft in dienst FIFA ZüRiCH De internationale voetba federatie (FIFA) heeft het contract n de Westduitse trainer Dettmar Cram met een jaar verlengd. Cramer, die spronkelijk van april 1967 tot april 196 in dienst van de FIFA zou zijn, zal wa schijnlijk niet zijn tweede jaar voor FIFA ook in Azië volmaken. Het is verwachten dat Cramer, die al bijna jaar lid is van het FIFA-comitè ter o wikkeling van de voetbalsport in op d gebied achtergebleven landen, in tweede FIFA-jaar „voetbalontwikkelin hulp" gaat geven in Afrika en Middel Amerika. Winst voor Okker KAAPSTAD Tom Okker heeft nig moeite gehad om zich te plaatst voor de derde ronde van het herenei kelspel van het tennistoernooi kampioenschappen van de westelijl provincie, dat in Kaapstad wordt houden. Met 75, 62 versloeg hij gi teren de Zuidafrikaan Brebnor. In het herendubbelspel versloeg O: ker met de Zuidafrikaan Saul de Zuit afrikanen Summers en Lloyd. 62, 6- in de derde ronde. Weer damremise TIFLIS De tweede partij damtweekamp om het wereldkampioe: schap tussen Iser Koeperman en Andi Andretko is ook in remise geëindig Andreiko koos met wit een openin die veel werd gespeeld door de oud-w reldkampioen Marius Faber. In de b giinfaze van de partij was Koepermr enigszins inaccuraat, maar later hij telkens de beste verdedigingszette zodat op de 53ste zet tot remise besloten. De stand is nu 22. Nederlandse kunst in Japan TOKIO, (A.P.). In oktoher zulli in Tokio en Kyoto tentoonstellingen schilderijen van Rembrandt en andt Nederlandse schilders worden gehoude De tentoonstellingen worden georgan seerd door de Yomiuri Shimbun, h Japanse dagblad. Voor de tentoonste lingen zullen ruim 100 schilderijen wo den geleend van musea in Der Haa Amsterdam en Rotterdam. De tentoonstellingen vorde t gehoude in het Nationale Museum van Wester Kunst in Tokio en het stedelijk kuns museum van Kyoto. Behalve de Rembrandts zullen in zalen werken hangen van Frai Hal Jan Vermeer, Jan Steen, Paulus Pott en Meindert Hobbema.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 6