S)e£eidócSotVïa/nt Caro1 Reeds «Trapeze" op I of satire en Lesterinterview op II Aan alle mensen die werken in een bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Financiële situatie benauwend Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. TELEVISIE VANAVOND Vrije meningsuiting ook voor de omroep PAGINA 2 WOENSDAG 3 JANUARI 1968 (ADVBRTBNTIB) Bescherming (toekomstige) donors voor transplantaties noodzakelijk /CHIRURGISCH leveren harttransplan- taties, zoals er nu twee in Kaapstad zijn uitgevoerd, nauwelijks problemen op. Het is voorts te verwachten dat het an dere grote probleem: de afstoting van het nieuwe weefsel door het lichaam over lange of korte tijd, bevredigend wordt opgelost. Kortom: transplantaties van or ganen zullen te zijner tijd aan de orde van de dag zijn. In zekere zin zijn ze dat al. Een huidtransplantatie ls een tame lijk gewone zaak. Van een niertransplan tatie kijkt niemand meer op. Het begint zaak te worden dat er aandacht wordt besteed aan de rechtsbescherming van de „donor", dus degene, die de voor trans plantatie gewenste organen levert. Daarbij moet onderscheid worden ge maakt tussen de levende en de dode do nor. Voor niertransplantaties kan zowel een levende die dus een nier zal moeten missen als een dode donor gebruikt worden (kadavernier). Een le vende donor zal terdege op de hoogte moeten zijn van de risico's van een der gelijke ingreep. Hij moet voorts zeker zijn van een behoorlijke sociale bescher ming in geval de ingreep, onverhoopt, vervelende gevolgen voor de rest van zijn leven zou hebben. Over de vrijwilligheid van het donorschap mag geen enkele twijfel bestaan. Dit alles moet nauwkeu rig schriftelijk vastgelegd worden. Iets anders ligt het met de overleden donor. Iedere gezonde, niet te oude mens, kan zich reeds bij zijn leven schriftelijk, c.q. laatste wilsbeschikking bereid ver klaren als donor op te treden ingeval hij komt te qyerlijden. De toestemming van uitsluitend de nabestaanden van een overledene, om een of meer organen voor transplantatie weg te nemen, zal lang niet iedereen als voldoende be schouwen. Uiterst belangrijk is, dat iede re toekomstige donor, die in levensgevaar verkeert naar behoren behandeld wordt. Met andere woorden, dat hij niet be schouwd wordt als toekomstige donor (wat zijn behandeling zou kunnen be ïnvloeden), maar als mens in levensge vaar, voor wiens behoud alle krachten ingespannen dienen te worden. In me dische kringen ziet men het als een zeer strikte voorwaarde, dat degenen, die een toekomstige donor behandelen, niet de zelfde mogen zijn, als degenen die een eventuele transplantatie uitvoeren. De medische wetenschap gaat met sprongen vooruit. Voorkomen moet wor den, dat er een te grote leemte gaat ontstaan tussen het peil van deze weten schap en de primaire rechten van iedere PTT nogal inhalig rSSEN de totale winst van de PTT óver vorig jaar (140 miljoen) en het zuivere exploitatieresultaat 31 miljoen ligt een flinke afstand. Maar een winst van 31 miljoen met een rendement van zes procent is voor een staatsbedrijf en voor een bedrijf in het algemeen, geen peuleschil. En dan te weten, dat de PTT- directie voor het nieuwe Jaar op een exploitatlewinst van 83 miljoen rekent! Ergens is de PTT hoewel het ple zierig is dat het bedrijf floreert een beetje te inhalerig. Want om die grotere winst te bereiken, moet de PTT haar verlies op het eigenlijke postbedrijf terugdringen. In hoofdzaak zal dat wel moeten neerkomen op hogere tarie ven en/of minder dienstverlening. Zou den inkomsten en uitgaven bij het ge hele bedrijf dicht bij elkaar liggen, dan mocht niemand tegen zo'n rentabiliteits- politiek bezwaar maken, maar nu er een winst van 85 miljoen verwacht wordt, lijkt één opmerking zeker op haar plaats. Wanneer het verlies Vc.n de posterijen tot maatregelen noopt, moet de veel grotere winst bij andere afdelingen dit dan ook niet doen? Terugdraaien van de kostenverhogende maatregelen voor telefoonabonnees, ren tevergoeding voor saldi bij de giro ko men daarvoor in aanmerking. Wanneer de overheid het bedrijfsleven aanspoort om de prijzen laag te houden, moet een staatsbedrijf zeker het goede voorbeeld geven Vijanden, Arkady Leohums eenakter, werd gisteren de Inset van'n Interessant t.v.-experlment. Het is 'n spel voor 2 mannenrollen. Het werd gespeeld door 2 van onse belangrijkste acteurs: Ko van Dijk en Max Crolset die binnen kort op 20 januari van rollen sul len wisselen. Het idee la niet nieuw. In Engeland is het al een toegepast in Anouihls „Be- chet" ten onzent was het voorgenomen in „Othello" waar Paul Steenbergen en Ko van Dijk zouden wisselen in de rol len van Othello en Jago, plan dat toen helaas niet kon doorgaan. ..Vijanden" leek ons een ideale mogelijkheid tot een dergelijke proeve van vergelijking. Waarbij wij aannemen dat de tweede vertoning de sterkste zal worden. Immers: Ko van Dijk is een acteur van een verbluffend „natuurtalent". Max Crolset is meer het type van de man die zijn rol intelligent benadert. Gisteren moest Van Dijk geleidelijk meer en meer terugnemen en kon Croi- set praktisch uitgroeien. Een omge keerde vereie lijkt ons nóg boeiender. Reden om de uitzending van 20 januari met spanning tegemoet te zien. Op ..II" brak de NTS een keer met het dinsdagse blokprogrammt vrijwel de gehele avond aan één on derwerp te wijden. Zij kreeg dat on derwerp Afrika overigens in de schoot geworpen in de vorm van een voortreffelijk Amerikaans t.v.-pro- gramma dat nagenoeg geen verdere bewerking behoefde dan de aankondi ging dat deze visie typisch Amerikaans was. Dat was inderdaad het geval. Er was voortreffelijk documentair mate riaal, maar de toon van de reportage had het typisch laatdunkende waar mee Amerikaanse, zo goed als Euro pese, reporters Afrikaanse toestanden plegen te beschouwen. Onzin eigenlijk om een werelddeel, waar de blanken honderden jaren laqg van alles ver prutst héóben, kwalijk te nemen dat ze in een kwarteeuw nóg niet, „bij." zljjt. Dat is waarachtig hun schuld niét. Vg. Aan het Dimitri Mltropoulos Muziek concours, dat voor de zesde maal te New York wordt gehouden van 8/m 29 Januari, zullen 41 jonge dirigenten uit 19 landen deelnemen. De organisa tiecommissie staat onder lelddng van Leonard Bernstein. Pablo Casals en Charles Munch zijn erevoorzitters. In Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam wordt van 10 Januari tot 3 maart een tentoonstelling gehouden van Het cubisme te Praag en va Verzameling Kramór (Braque, De- rain, Picasso, Rousseau.) De opening wordt woensdagavond 10 januari richt door Z. Exc. Josef Pospisil. Tsjechisch ambassadeur In ons land. De hoofdfilm van vanavond, „Trapeze", duurt maar liefst honderd minuten (Ned. I 20.3522.15 uur) en daardoor komt de toch wel belangrijke Spaanse film satire over de liehtzinnlgheid (Ned. II 21.8022.15) in de verdrukking. Het ver haal van „Trapeze" is gebaseerd op een roman van Max Catto en behandelt eigenlijk niets anders dan de rivaliteit tussen de partners In een groot circus nummer, die beiden verliefd zijn op hun vrouwelijke assistente. In de meeste gevallen laat de een de ander doodvallen, maar In dit verhaal stijgen de eer en de vaardigheid van hel beroep boven alles uit en komt de jongste van de twee mannen tot de hoogste prestaties. Hierdoor raakt hij enigszins los van zijn liefdesgevoel, zodat de weg voor de oudere artiest en de vrouw vrfj wordt. zijn losse zeden wijst. En dat-verbond bracht volgens de zeer persoonlijke visie van dit verhaal de invasie der barbaren uit het Noorden teweeg. Samen met Columbus stapt de dame in Amerika aan wal en ontdekt dan hoe gevaarlijk naakt de Indiaanse meisjes daar rondwandelen. De ont dekking van de film werd het grootste wapen van de lichtzinnigheid. Er rest maar één hoop: het tijdperk van de ro bots maar ook deze zullen teleurstel len, wanneer blijkt, dat die een hart hebben. Filmliefhebber komt aan zijn trekken De intrige is zo oud als de circuswe reld zelf en men zou dan ook tot de slotsom kunnen komen dat het eigen lijk maar een kitschverhaal is. Maar de waarde van de fiom wordt bepaald door de wijze waarop de regisseur de weinig oorspronkelijke inhoud in beeld brengt. Het is de verdienste van Carol Reed dat hij erin slaagt de circussfeer op bijzondere wijze te treffen. Vooral de wijze waarop de trapezenummers door de camera zijn „gevangen,, ge tuigen van een originele instelling. De sfeer is vooral aanwezig als het circus aan het oefenen is, of een voor stelling geeft. Zodra het echter gaat om het analiseren van het beeld van het liefdesdrama zelf. beperkt Reed zich tot close-ups met dialogen, zonder dat hij daarbij de kans waarneemt in dringend met de camera te werken Voor een vlot beeldverhaal zou dit van grote betekenis zijn geweest. Ook door andere oorzaken als deze is „Tra peze" niet het beste werk van Carol Reed (dezelfde van The third Man). Wel kan men vaststellen dat een regis seur aan het werk is geweest die zijn vak verstaat. De drie hoofdrollen wor den vervuld door Gina Lolobrigida aanzienlijk jonger dan nu, de film da teert uit 1956 Burt Lancaster en To ny Curtiss. Spaanse satire „De geschiedenis van de lichtzinnig heid" is de titel van een Spaanse fllm- satire over de eeuwige strijd lussen censuur en lichtzinnigheid. Vanavond zendt de KRO-telcvlsie deze Spaanse satire, die in het land van herkomst zelf nooit vertoond mocht worden uit via Ned. II (21.30 tot 22.15 uur). „De geschiedenis der lichtzinnigheid" behandelt op satirische wijze de voor naamste pikante en tot glimlachen uit nodigende gebeurtenissen der historie. Het zou in deze .satire een stelling kun nen zijn: het zijn de knappe vrouwen, de parfums, de al dan niet gewaagde japonnen die dienen als steunpilaren om het gebouw der lichtzinnigheid te schragen. Maar daar tegenover staan ln deze kleine historie der lichtzinnig heid, de krachten van de reactie, van de gestrengheid en de morele zuiver heid. In deze satire worden deze krachten gesymboliseerd door vier da mes van „De vrouwenbond tegen de lichtzinnigheid". De geschiedenis be gint bij Adam en Eva die geheel on schuldig hun leven leidden in het aards paradijs. Maar wanneer het ver haal hen voorziet van vijgeblaadjes is hun onschuld verdwenen. Al spoedig volgt de eerste striptease. „Salome en haar zeven sluiers". De zevende slui er krijgt ze echter niet los: onze puri teinse grijpt net op tijd in! „Ik heb een verbond met de duivel moeten slui ten" zegt ze, terwijl ze op Rome en ADVERTENTIE NAAM VAN Dt BANK B.M. de Vries 9 12 5 4 5 6 7 5 Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- servlce? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt Interview met Rich. Lester „Kijk op kunst", Ned. II 20.50 tot 21.30 uur is vanavond onder meer gewijd aan de Engelse speelfilm „How I won the war", die onlangs gereed kwam, bij de première in Londen middelpunt was van relletjes en verhitte discus sies in de pers en ook in Nederland is uitgebracht. Naar aanleiding van „How I won the war" een film waarin de makers zich fel afzetten te gen de heroïsche vertekening van oor log en geweld in romantische oorlogs films. de memoires van veldmaar- schalken-ln-ruste, slagveldfeuilletons en sommige televisiedocumentaires had Hans Keiler een gesprek met de regisseur-producer ervan Richard Les ter. Richard Lester heeft de afgelopen ja ren naam gemaakt met zijn twee Beatlesfilms A hard day's night en Help, de farce A funny thing happened on the way to the forum en de come- die The Knack. Naast het interview met Lester zijn ook een aantal frag menten uit How I won the war opgeno- Verder in Kijk op Kunst aandacht voor het werk van de Limburgse beeldhou wer Arthur Spronken, wiens werk op een tentoonstelling te Venlo tot half januari is te zien. Kort daarna volgt een uitvoeriger expositie van zijn beel den in het Stedelijk Museum in Am sterdam. Ook wordt aandacht besteed aan het experimentele wereld-filmfes tival dat tussen Kerstmis en nieuwjaar de Belgische badplaats Knokke uit zijn winterslaap haalt. Behalve de verto ning van tientallen „underground "- films uit de hele wereld vinden in Knokke boeiende literaire en theater- manifestaties plaats, onder anderen met medewerking van de Franse au teur Armand Gatti en de Vlaamse Ne derlander Hugo Claus. Beethovens Eroica Op 27 dec. heeft de tv-kijker kennis kunnen maken met de Berliner Phil- harmoniker en de dirigent Rafael Ku- belik bezig met de instudering aan de Derde Symfonie van Ludwig van Beet hoven. De integrale uitvoering van dit werk wordt vanavond in kleur van 22.15 tot 22.55 uur op Nederland I uit gezonden. Deze symfonie, die de bij naam ..Eroica" kreeg. („Heldensym fonie"), is door Beethoven geschreven als een puur muzikaal stuk. Toen het eenmaal klaar was droeg hij het op aan de man, die hij in zijn tijd boven al bewonderde: Napoleon Bonaparte. Voor het concert begint heeft de jon ge Nederlandse dirigent Edo de Waard een kort vraaggesprek met zijn inter nationaal beroemde collega Rafael Kubelik. JVRU-voorzitter (Van o s omroepcorrespondent) HILVERSUM „Het ongedekte tekort voor de radio-omroep sa! ln 1968 ruim vijf miljoen gulden bedragen. Ondanks alle beknibbelingen en bezui nigingen van de laatste tijd is de om roep nu In een situatie beland waarbij zeirs de reserves het exploitatietekort niet meer kunnen dekken. Als er geen maatregelen getroffen worden, sljn er dit jaar zelfs geen voldoende middelen meer om de huidige toch al bijzon der krappe situatie Ie handhaven". Al dus de voorzitter van de NRU, mr. A. Roosjenf tijdens de traditionele nieuw jaarsreceptie In Hilversum. De exploitatiecljfers zijn benauwend, aldus de heer Roosjen, te meer omdat door NRU en de omroepen uitvoerige besprekingen zijn gevoerd om dit tekort zoveel mogelijk te verminderen. Het zeer lage te besteden bedrag per zend uur (650 gulden voor Hilversum I en II en 340 gulden voor Hilver sum III) heeft een schadelijke invloed op de programma's. De situatie Is zelfs zo dat In de begroting geen extra-be drag kon worden opgenomen voor uit zendingen van het Holland Featival. Het wetsontwerp tot Invoering van een gemeenschappelijk luister- en kijkgeld van 75 gulden per jaar, laat op zich wachten Bovendien is de regering voor nemens om de Wereldomroep uit de gemeenschappelijke pot te betalen. Hiertegen heeft het beatuur van de NRU stelling genomen en het verheug de de heer Roosjen dat ook een be langrijk deel van het parlement deze mening deelt. Over de komende inwerkingtreding van de omroepwet zei de heer Roosjen dat „Den Haag" zich eens moet afvra gen of alle zendgemachtigden als „blij- vertjea" moeten woeden beschouwd. B.M. de Vries 912545675 De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En ate u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan In aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor In uw buurt Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. Radioprogramma HILVERSUM I (402 m) - NCRV: 18.00 Vo- ewapenlng: Vei leuwe Jaar? 20.00 Radlophilharmonlsch or- est en solist (oopn.): klassieke en moder- e muziek. 21.30 Wat ls er van onze Idealen eworden (V)' gesprek. 21.50 Variétés de 'aria: Franse chansons. 22.05 Spiegel van lelglë, een programma ln samenwerking iet de B.R.T. 22.20 NVSH: Sextant, radio van de NVSH. 22.30 Nieuws. 22.40 sprong ln het duister. 23.55-24.00 Melsjeakoor: lichte v R d tlng. 20.00 Stereo: Metropoleshow door6 Me- ropole orkest met zangsollsten. 20.30 Ac- rent: actuele feiten van nabij bekeken. 20.4S BRUSSEL Ned. (324 DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) - KRO: klassieke grammofoonmuziek. met Vocale en Instrumentale muziek (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Lichte Zuldamerlkaanse mu ziek (gr.). 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualitei ten. 12.50 Variant: radlosnelbuffet. 13.30 Lichte grammofoonmuziek. 14.30 Klarinet en plano: moderne Poolse muziek. 15.00 Heil en zegen: studlodlenst. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek v oor creatieve vrijetijdsbesteding. ssen viaa den. 16.25 Lichte grammofoonmuziek. 16.54 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Voor kleine bezetting: I. Viool en plano: klassieke mu ziek .II. Gitaarrecital, klassieke en moderne muziek. NCRV: 17.54 Sportactualltelten. HILVERSUM II (298 m) - AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.65 De ze dag. ^AVRO 8.00 Nieuws. 8.10 Radlojour- ziek (vervolg). (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Viool en plano: hedendaagse composities. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: popu- NEDERLAND I: (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws iri het kort' 19.06 uur: Schateiland, tv-serie (kleurentelevisie) 19.31 uur: Panoramiek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uitzending politieke partijen (PSP) 20.30 uur: Uitzending stichting Socutera NRU: 20.00—21.30 uur: Concert door Radio Philharmonisch Orkest 22.4(^—23.55 uur: sprong in het dufs programma 20.35 uur: Trapeze, film 22.15 uur: Derde symfonie van Beethoven, (kleuren televisie) 22.55 uur: Tweede journaal 23.00 uur: Sluiting NEDERLAND II: (STER- reclameultzendlngen on 18.56 en 20.16 uur) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.03 uur: Het symfonieorkest (kleurentelevisie) HILVERSUM II: VARA: 20.45—21.50 uur: Accoord, amusements programma 23.20—23.55 uur: Jazz-magazine 19.10 uur: Folklore Argentino 19.45 uur: De wijzen uit het Oosten (kleuren televisie) NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: De verloofden, tv-se 20.50 uur: Kijk op kunst 21.30 uur: De geschiedenis van de lichtzinnigheid, filmsatire NTS: 22.15 uur: Tweede journaal 22.20 uur: Pastoraal concilie 22.40 uur: Sluiting Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.( 8.30, 12.30 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Eik heel uur vanaf 9.00 lair verzoekplatenprogrs omringende landen. 17.30 Voor HILVERSUM III (240 m en FM-kanaler NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieker 10.02 Licht platenprogra NRU: 12.00 Nieuw; 13.07 Knalmuziek. 140.0 Nlei ty Rosenfeld. 15D0 Nieuws. 15.02 Where the action ls. 18.00 Nieuws. 16.02 lORRRrrr. platenshow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualitei ten. 17.07-18.00 Verzoekplatenprogramma. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, me dedelingen, programma-overzicht en SOS- de schippers. 12.48 Lichte K I RA - voorzi tter Broeksz HILVERSUM In zijn nieuwjaarstoe spraak heeft VARA*voorzitter J. B. Broeksz. gezegd het een misstand te vinden dat de omroep niet dezelfde vrijheid van meningsuiting heeft ten aanzien van z(jn programma's ais de „Nu kan iedere „gekwetste" Nederlan der vla een Kamerlid zijn klacht in het parlement brengen. De regering en niet de rechter moet dan achteraf nagaan of de uitzending in strijd was met de vei ligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Het zou voor kijkers en luisteraars ongewenst zijn als we programma's zouden krijgen die de vol ledige instemming hebben van alle par- parlementaire klagers. De heer Broeksz toonde zich bezorgd over de tv-uitzen- dingen van de olympische zomerspelen uit Mexico. Het is nog steeds niet dui delijk of de nieuw te lanceren satelliet Intelsat III zo tijdig gelanceerd wordt dat de spelen rechtstreeks naar Europa gerelayeerd kunnen worden. Anders zal dit via Noord-Amerikn en de Early I Bird moeten gebeuren, hetgeen een j lange en zeer dure weg wordt. „Het ia trouwens een dwaze situatie", I aldus de heer Broeksz, „dat men in Amerika voor het gebruik van dezelfde satelliet minder betaalt dan wij in Europa. Dat komt omdat in Amerika de regering toezicht op de tarieven uit oefent en in Europa de PTT's hun mo nopoliepositie ter zake. zonder voldoen de toezicht, onjuist hanteren. De VARA-voorzitter vroeg zich af of de Westeuropese PTT's dit Jaar zullen be sluiten om binnen enkele Jaren boven Europa een satelliet te lanceren? Als niet spoedig van Europese zijde 'n beslissing wordt genomen, dan zullen de Amerikanen ons voor zijn. Voor landen als IJsland. Griekenland, Turkije, Israël en andere landen ten oosten en zuiden van de Middel landse Zee en voor landen in Afrika en het nabije oosten zal de satelliet aan sluiting geven op het Eurovislenet, zo dat ook met deze landen programmauit wisseling tot stand kan komen. Reorganisatie Propaganda Fide VATICAANSTAD (KNP) Vooruit lopend op de afgekondiging van de ver dere curiehervorming, die wegens ziekte van de Paus tot 1 maart uitgesteld ls, heeft de H. Vader nu reeds een begin «villen maken met curiev en «leun ingen door personeelsveranderLngen. De 34 nieu we personen, die in het bestuur van de Kerk worden opgenomen, gaan voorna melijk naar de Propaganda Fide, de con gregatie, die heel bet missiewerk van de Kerk in ontwikkelingslanden onder con trole heeft. De Paus heeft, meer dan twee jaren nadat het concilie zich had uitgesproken voor een nieuw systeem, waarbij missie bisschoppen zelf ook in Rome iets te ver tellen kregen, eindelijk 16 bisschoppen voornamelijk uit de missielanden benoemd ln een „Raad van 24". Hiermede ls een eind gekomen aan een strijd, die meer dan drie Jaar geduurd heeft en waarbij de Italiaanse curie streed voor een zo groot mogelijke zeggingsmacht, terwijl de missiebisschoppen vochten voor hun deel ln het recht van beslissen. Tot tweemaal toe ln de afgelopen Jaren ls de Inspraak van de missiebisschoppen, waartoe het ooncllle uiteindelijk besloten had, vermin derd. De nu door de Paus Ingestelde „Raad van 24" is nog slechts een advies lichaam geworden, dat een of tweemaal per Jaar op initiatief van Rome bijeen geroepen kan worden, om een advies uit te brengen bij belangrijke zaken Een tweede reeks benoemingen heeft betrekking op de congregatie voor de reli gieuzen

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2