GOEDE, VEILIGE RIT IN 1968 Adèle Bloemendaal op staande voet ontslagen Verlaten Knokke, Cypriotische Turken vormen „regering Ouwe g I wil ie I een stuk I kaas I uit het I vuistje I Tot diep in de nacht naar experimentele films kijken Lr\. ZATERDAG 30 DECEMBER 196T DE LETOSE COURANT ELDORADO VOOR CINEFIELEN \L\ EORA'N' Bizar beeld uit Jamea Broughtons „The bed". „Narcoses" van de Belg Philippe Graf. AMSTERDAM (A.N.P.) - Karl Guttmann, directeur van de toneelgroep Ensemble heeft, naar eerst thans bekend is geworden, vorige week don derdag de Amsterdamse ac trice Adèle Bloemendaal op staande voet ontslagen, omdat zij zich niet gehouden heeft aan de contractbepaling, dat zij zich moeten onthouden van kritiek op het eigen ge zelschap naar buiten. „Die bepaling heeft ze op 'n dergelijke wijze overschreden dat zij eigenlijk zelf wist, meteen toen ik haar naar kantoor riep, wat haar te wachten stond. En zij heeft ais eerste het woord„Ben ik op staande voet ontsla- - --jtën?" üitgeöpröken"-, aldus Karl Guttmann. In de Haagse Post van 16 december had Adèle Bloe mendaal in een interview Guttmans artistieke beleid als „trutterig" betiteld. Ver der noemde zij hem een man die „één pond suiker twee keer heeft willen verkopen, twee keer iets verkopen wat maar één keer verkoopbaar is, namelijk zijn tijd. Hij dacht twee immense salaris sen te kunnen combineren". (Dit slaat op het directeur schap van Ensemble en een leeropdracht aan de toneel academie in Stuttgart). De heer Guttmann legt op 1 september volgend jaar zijn directeursfunctie van Ensem ble neer. Voor het overnemen van de rol van de actrice in „Het leven van Bertold Brecht", was de actrice Yoka Beretty aangezocht, die echter de heer Guttmapn telegrafisch heeft meegedeeld, dat zij dit niet zal doen. De rol in het op nieuwjaarsdag in Eindhoven in première gaande stuk „Het paard van de koning", wordt overgenomen door Heieen van Meurs. De heer Guttmann deelde nog mee, dat Adèle Bloemendaal voor het toneelseizoen 1968/ 1969 door de nieuwe directeur ROGER TAYLOR TENNISPROF LONDEN Roger Taylor, de leidende Britse tennisspeler die dit jaar in het herenenkelspel te Wimbledon de halve finales bereikte, heeft een driejarig profcontract getekend met de Ameri kaanse promotor Dave Dixon. De 26-jarige Taylor verklaarde, dat het om een bedrag van ongeveer 44.000 pond sterling (ruim 380.000 gulden) gaat. Taylor zal volgende maand zijn carrière als beroepsspeler beginnen in Australië in een televisiefilmserie. Daarna volgt in februari een lange toernee door de Ver enigde Staten. In de groep, waartoe Taylor behoort, zullen nog zeven profes sionals worden opgenomen. Men Ver wacht dat dit zullen zijn de Australiërs John Newcombeen Tony Roche, de Joe- go-Slaaf Nicola Pilic, de Amerikanen Denis Ralston en Earl Buchholz, de Fransman Pierre Barthes en de Zuid- Afrikaan Cliff Drysdale. STUDENTENDAMTITEL Bronstring al twee punten voor (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM In de tweede ronde ronde van het toernooi om de nationale studenten damtitel in het ABN-gebouw heeft de Leldenaar Bronstring zyn con currenten reeds twee of meer punten achter zich gelaten. Zelf zegevierde hij over De Groot, wiens remisecombinatie tot mislukken gedoemd was. Bronstrings clubgenoot ng hielp een handje door titelhouder Van Duyvenbode in moeilijkheden te brengen, die daardoor op de klok ver- De uitslagen van de tweede ronde waren: J. C G. Feijen—P. L. G. La- eroix 1—1; F. W. F M. Ong—C. v. Duyvenbode 20J. de GrootE. P. Brostring 02; C. L. PlppelC. Bulk 1—1. De stand: Bronstring 4, Van Duyven bode, Feijen. De Groot, Ong en Plppel 2, Bulk en Lacroix 1 pnt. 55 „ERNSTIGE SITUATIE" NICOSIA, (Reuter) De Turkse Cyprioten hebben een „overgangsrege ring" gevormd voor het bestuur over de onder hun toezicht staande gebieden op Cyprus. Volgens berichten van Turkse radiostations en bladen zal dit bewind functioneren totdat „alle bepalingen van de Cyprische grondwet weer worden toegepast". Dit laatste slaat op de omstandig heden dat de Grieks-Cypriotische pre sident Makarios de constitutie die be paalde voorrechten aan de Turkse min derheid toekende, ingrijpend heeft ge wijzigd sinds het uitbreken van gevech ten tussen de twee bevolkingsgroepen vier jaar geleden. „De vice-president van Cyprus, dr. Fazil Kutchuk, is hoofd van dè „over- Basketbalteams blijven succesvol BREMERHAVEN Zowel de Neder landse heren als dames zyn gisteren succesvol geweest In het Internationale basketbaltoernooi dat In Bremerhaven wordt gehouden. Het herenteam plaatste zich door een royale zege van 7648 (4820) op het zwakke Zwitserland voor de finalepoule. Boot en Blom waren In deze ontmoeting de beste schutters met resp. 25 en 15 treffers. Bij de dames behaalde het Nederland se team eveneens een ruime overwinning. Met 55—38 (21—13) werd een Duitse selectieploeg verslagen. gangsregering", terwijl de advocaat Raf Denktash, de verbannen voorzitter de Turks-Cypriotische volksvertegen woordiging, als zijn plaatsvervanger zal optreden. Het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken zegt in een verklaring dat de vorming van een overgangsregering een ernstige situatie heeft geschapen dat deze daad kan worden uitgelegd als een poging het werk te ondergraven vai secretaris-generaal Thant, Manlio Brost en Cyprus Vance, die erin waren ge slaagd de ernstige crisis op te lossen en de vrede op Cyprus veilig te stellen. ADVERTENTIE VOEDZAAM MAK 3 5 ^hvw imzam av (Van onze filmredactie) KNOKKE Het festival van de ex perimentele film, dat ook dit keer voor het eerst in drie jaar voor de vierde maal in Belglcs noordeiykste badplaats wordt gehouden, is er een voor uitgesproken cinefielen. Wie an ders dan dc ware filmgek laat zich in de laatste week van het jaar Inclu sief de belde kerstdagen en oudejaars nacht van huis en haard naar een guur, half uitgestorven plekje lokken om er van de vroege ochtend tot diep in de nacht films te zien? Films, die vrywel zeker nooit het „normale" bioscoopscherm halen en vaak onbe grijpelijk zijn, behalve voor dc makers zelf. Wie anders, dan degene die letter lijk alles wil weten, wat er in de film wereld omgaat, ook buiten het com merciële vlak, zal zijn feestdagen op offeren om viermaal daags een retour tje te nemen over de winderige, verla ten boulevard in Knokke gewoon Zeedijk geheten naar het Casino, waar de projecties plaatsvinden? Waaruit bestaat de horde, die elke keer weer de moed opbrengt om hoopvol de randverschijnselen van de film makerij onder deze kille omstandig heden tegemoet te treden om maar al te vaak teleurgesteld halverwege de vertoonde film de koffiebar van het Casino op te zoeken? Het zijn in de eerste plaats de film makers zelf, die het werk van hun collega's uiterst kritisch bekijken en met luide bewijzen van goed- of af keuring hun mening niet onder stoelen of banken steken. Het is een schilder achtig stel, wier artistieke ambities duidelijk van kleding en meestal be haard gezicht te lezen zijn. Dan zijn er ook nog de vele studen ten van diverse filmacademies, die meestal letterlijk op een schoen en een slof naar Knokke komen, op de trappen van de majestueuze hal van het Casino bivakkeren en ook in de zaal de traptreden de voorkeur geven boven de niet altijd even comfor tabele stoelen. Tenslotte is er nog de groep ouderen met leidende functies bij filmmusea of critici op leeftijd, die trachten iets te begrijpen van «wat er in de filmende jeugd omgaat. Zij steken in hun keuri ge kostuums in gedekte tinten wat af bij het kleurengamma waarin beide eerder genoemde groepen zich hullen. Kleuren, die vaak niet in onze ver- trouwde regenboog te vinden zijn. Selectie Voor hen heeft een selectiecomité van 358 films uit 33 landen totale pro jectieduur 120 uur! er 90 uitgezocht voor deelname aan de officiële compe titie. Een 75 niet toegelaten films wor den in de middag en in de eerste uren na middernacht vertoond. Een vijf koppige jury, waarin onder andere Shirley Clarke, Walerian Borowczijk Jeugdschaaktoernooi GRONINGEN In het leugdschaaktoer- ken partijen uit d uitgespeeld en de zijn gisteren de afgebro- partljen uit de vierde en; Tweede ronde: Boers- Llgtering"' (NedJ—E Hostalet (Sp.)—Lew (Oost.)—Meulders Vierde ronde: Le 1-0, Schaufelberg l—0. Moles (IerIJ- man (Ned.)Joch (Rusl.)Llgterink J.-Sl.) 1—0: derde ronde: an Zare (Roem.) ft—ft, 1 (Polen) ft—*4. Dudek Belg.) 1—0. *lZw°its!)—Mulders8 (Belg.) (Hong.) 0-0, karpov Nod.) ft-ft, Dan Zara (Roem.)—fucbk (j.-si.) i—u. uuaen (oosi.j— Hostalet (Sp.) 0—1. Meder (Did.)—Tate (G.-B.) Stand na vier ronden: 1. Jocha Sft pnt, 2/3/4. Dan Zara, Karpov, Llgterink, 3 pnt: 5/6/7. Hostalet, Lewi. Moles ïft pnt; S/9. Schaufelberg, Timman 3 pnt. Universitair nieuws Thlerauf (Deflt), Rok (Den Has H. H. Schuring» (Nootdor i (Den Haag), G. Goslings (Lel en Edgar Reitz moet uitmaken welke van eerstgenoemde 90 films voor de prijzen In aanmerking komen. De Ver enigde Staten met de New Ameri can Cinema als exponent van de „vrije" film heeft met 36 geselec teerde films uit 107 inzendingen het grootste aantal films in de competitie, gevolgd door Duitsland 14 uit 37, Bel gië 9 uit 37, Engeland 5 uit 19, Zwe den 4 uit 5, Zwitserland 4 uit 11 en Frankrijk 4 uit 46. Nederland met 14 inzendingen drong niet eens tot de competitie door. Wel worden „Heart beat fresco", de drie jaar oude film van Pim de la Parra en Wlm Verstappen en Wim van der Lindens „sad" movie „Hawaiian lullaby" buiten mededinging vertoond. Over het oordeel van het selectie comité kan men van mening verschil len. Enkele buiten de competitie ver toonde films zijn beduidend beter dan de geselecteerden, te meer omdat de omschrijving van experimentele film, zoals in de reglementen vastgelegd, voor velerlei uitleg vatbaar is, namelijk „elk werk, bedacht voor de bioscoop of de televisie, dat getuigt van een poging tot hernieuwing of verruiming van de kinematografisehe expressie'. Opvallend is dat bij velen van hernieu wing geen sprake is. Veelal wordt te ruggegrepen op twintig jaar oude ex perimenten en expressiemogelijkheden en b.v. Lloyd Michael Williams 46 mi nuten durende, duur verfilmde droom „Line of apogee" is niet meer dan een kruising tussen de film van Maya Deren en Hans Richters „Dreams that money can buy". Vele filmers zijn ge ïnspireerd door filmpioniers als Nor man McLaren en gaan soms zelfs terug tot Oscar Fishinger. Maar zij blijven slechts zwakke imitaties van deze grootmeesters. Ben van Meters „Make love not war" is een onoverzichtelijke serie dubbelopnamen, waarin b.v. het ritme ontbreekt dat Ronald Nameths „Andy Warhol's exploding plastic in evitable" niet in de competitie op de duur zo fascinerend maakt. Erger nog is het Duitse „S en W" van Wil helm Hein, die in de competitie nota bene een tien-minutenfilmpje afleverde, dat iemand die voor het eerst een filmcamera in handen heeft en er niet mee weet om te gaan, even goed had kunnen afleveren. Birgit Hein was met Wilhelm en Christian Michelis verantwoordelijk voor de montage. Wat zij hebben gedaan ls niet duidelijk. In ieder geval is er in de film niets van te bespeuren. Tussen de films vol flitsende beelden, die de ogen pijn doen, komt dan plot seling de 18-jarige Erward Owens met zijn film „Tomorrow's promise" een zestig minuten durende verfilming van een ongelukkige liefde. Prachtige lang aangehouden beelden met een mini mum aan beweging. Dat is het dan ook Maar na drie dagen competitie is een ding duidelijk: de films, die niet voor ^de competitie toegelaten zijn, zijn vaak veel interessanter. „Portret of Jason" bulten mede dinging omdat de film vervaardigd werd door jurylid Shirley Clarke in zwart cowboykostuum met dito hoed en kettingrokend is een zeer in dringende reportage over de neger artiest Jason Hollyday. Hij bedrinkt zich voor de camera en vertelt ruim anderhalf uur anekdotes uit zijn leven. Hij probeert joviaal en populair te zijn, maar naarmate de alcohol zich van hem meester maakt valt hij lelijk door de mand. Deze Jason, die met zijn openhartig interview voor de camera de sympathie van de kijker zo nadruk kelijk wil winnen, is niet meer dan een mannelijke prostituée. Taboes Het is trouwens duidelijk dat de ex perimentele film door te velen wordt gezien als een middel om de enkele ta boes, die er nog in de filmindustrie be staan te doorbreken. Nu de naakte vrouw ook regelmatig op het bioscoop scherm te zien is, heeft men de sen satie vaak bij de naakte man en bij overduidelijke indicaties van homo filie gezocht. Gelukkig doen lang niet alle jonge fil mers aan deze mode mee. Het zou een tonig worden. Franz Winzentsen maak te een verrukkelijk filmpje „Erlebnisse der Puppe" een goede poging levende met uitgeknipte beelden te mengen en „New tempo stimulans" van de Brit James Goddard laat zien hoe een zelf de handeling op verschillende manie ren gezien kan worden. Technisch zeer knap, waarin zeer effectief met diverse lenzen en opnamesnelheden gewerkt kan worden. Maar over het algemeen vallen de filmexperimenten van heden, zoals zij in Knokke aan de lopende band wor den vertoond, toch wel tegen. Werke- I lijke vernieuwers hebben zich op de eerste drie dagen van het festival nog 1 niet aangemeld. lilt Gcorg Radanowics' „Plcnlc". *>>- s i. -c „The great blondine", Robert Nelsons film over een koorddanseres. HM

Leidse Courant | 1967 | | pagina 17