NEDERLANDS CABARET Politieke rel rond geheim gehouden uraniumprocédé Onder de Eiffel- toren Dodencijfer Brits verkeer omlaag Belafonie bij studenten goed voor unieke l.p. UITSTEKENDE GITAAR- EN FLUITMUZIEK EEG-troef tegen houding van Frankrijk? ADEMTEST HEEFT RESULTAAT DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het is eigenlijk al te lang geleden dat Harry Belafonte in deze kolommen ter sprake kwam. Met de RCA Vic tor LSP 3779, een stereoproduktie, kunnen we dit ver zuim goed maken. Belafonte on campus heet de elpee. Onder de studenten voelt Belafonte zich, ook buiten de muziek, thuis. De plaat is een weerslag van een tournee langs meer dan veertig colleges, waar hy concerten gaf, die soms door meer dan achttienduizend studenten werden beluisterd. We kunnen ons voorstellen dat het publiek enthousiast was, want wat de zanger hier presenteert behoort tot het beste wat hy kan geven. Ook overigens ls de plaat met veel zorg omgeven, zoals alleen al biykt uit het verfijnde arrangement van The hands I love, een liefdesliedje, waarin zowel de Inzet van twee gitaren als het byna ideale invoegen van het achtergrondskoor én het unieke geluid van Belafontes stem voor een grandioos geheel hebben gezorgd. De prachtige liefdesballade Delia doet hiervoor weinig onder. We hebben aan deze plaat heel wat uren meer besteed dan voor deze regels noodzakelyk waren, maar dat was dan ook slechts voor ons eigen genoegen. Harry Belafonte grandioos. Met veel genoegen be spreken we hieronder en kele langspeelplaten met om gemakshalve een ver zamelnaam te noemen Nederlands cabaret, met veel genoegen omdat de kwaliteit voor zeker tach tig procent uitstekend is. Daarnaast is het menu zeer gevarieerd, zowel wat be treft de keuze van de liedjes als de bekendheid van de uitvoerenden. Er zijn gevestigde namen bij als Wim Sonneveld en Jules de Corte en mannen als Leen Jongewaard, Henk van Ulsen en Henk Elsink, wier kwaliteit nog niet overal is doorgedrongen. Bekeerd tot Henk Elsink Op de Philips 844 045 PY, een stereoproduktie, staat Henk Elsink met een ver rassende „Avond in de Koopermoolen". Wij waren geen Elsinkfan,. ook piet buiten de objectiviteit, die in recensies zoveel mogelijk op de voorgrond hoort te staan. Dat kwam dan met name door zijn radio presentaties. Als hij echter de gelegenheid krijgt om veel tijd te besteden aan de voorbereiding van een pro gramma, zoals dat bij een optreden als in zijn Kooper moolen mogelijk is, presen teert hij eerste klas Neder lands cabaret met de na druk op elk van de drie onderdelen van het begrip eerste klas Nederlands ca baret. De introductie met „Speciaal voor dit moment" en „Ode aan de Warmoes straat", een liedje waarvan de tekst overigens ge schreven werd door Jelle de Vries, waren nog niet over tuigend. Maar in de rest van het eigen pro gramma, dat bestaat uit de volgende nummers „Het tentje", „Harm met de harp", „Snor", „Feodale- polka", „Alleen" en „Maria Magdalena", komt er lijn in het geheel. Er is dan een opvallender muziek-tekst- eenheid. Hij zet rake typen op de planken en de vele woordvondsten doen snel de enkele cabaretgemeenplaat sen vergeten. Hoogtepunten vonden wij „Harm met de harp", waarin Henk Elsink meegesleept wordt door het enthousiasme van het pu bliek en „Feodale polka", waarin een magistraat ma gistraal op de hak wordt genomen. Van een heel an der karakter is „Alleen", dat overigens een duidelijke functie heeft te midden van de lachsuccessen. Henk van Ulsen acteert cabaret Een volkomen andere sfeer ademt de stereoplaat van Henk van Ulsen (Philips 844 043 PY) „Met het oog op de kleinkunst", een plaat overigens op de ver schijning waarvan in ons blad al geattendeerd is. Met Ruud Bos als orkest leider die af en toe iets te gewild doet heeft Henk van Ulsen twaalf liedjes afgeleverd, waarin zijn grote acteertalent dui delijk naar voren springt. Al bij het eerste van de twaalf, „Nuchter" van Jacques Brei, het sterkste van de plaat, levert Van Ulsen daarvoor een over tuigend bewijs. Een ander goed voorbeeld is zijn pre sentatie van „De dorpsgek", een onbarmhartig lied van Ghislain, waarin Henk van Ulsen én Ruud Bos op hun best zijn. Dat is niet het geval in een simpel liedje als „Ik zou je in een doosje willen doen", dat te veel nadruk krijgt. Dat neemt niet weg, dat de totale elpee een kostbaar bezit zal worden voor de eigenaar. Sonneveld De derde elpee, die in deze serie aan de orde komt, is er één die nauwelyks aan beveling behoeft: Sonneveld op z'n best, een Philips- produktic (stereo 844 042 PY). Acht liedjes en minstens zo belangrijk een flink conference (van hemzelf en van Simon Carmiggelt) zyn op deze plaat bijeen ge bracht. Na de tune brengt Sonneveld Wat moet ik doen zonder jou, Daarna eten, Onze kat. De zomer van 1910, Huwelijksreis, Het lied van Zwarte Leentje en Wel terusten. Met name de quasi-volkstoon in Het lied van Zwarte Leentje, zoals Wim Sonneveld dat in het verleden wel meer heeft toe gepast, is uitstekend getrof fen. Tekst en muziek, res pectievelijk van Michel van der Plas en Jelle de Vries dragen daartoe in niet ge ringe mate bij. Voor het overige: Sonneveld is Son neveld gebleven en dat zal voor velen voldoende zijn om deze plaat aan hun col lectie toe te voegen. Petje af lips Stereo 844 044) nemen we ons petje af. Hy heeft een eigen geluid en een daarop afgestemde reper toirekeus, die wat meer relief geven aan de popula riteit van Op 'n mooie pink sterdag en andere. Het klinkt consciëntieus en hij is zich duidelijk bewust van de beperkheid die z'n stemtype oplegt. We kunnen met ge rust hart deze elpee een ontdekking noemen. Zwakke punten in De Corte- De elpee van Jules de Corte „De Enkeling" (Dureco 51.025) viel als geheel wat tegen. Er zijn enkele fraaie exemplaren onder de vijf tien liedjes, zoals de titel song", „Je suis pauvre" en vooral de al bekende „En we lachen maar" en „Een heetje zeer". Ook de muzi kale omlijsting is over het geheel genomen goed. Maar in de teksten, vooral op het einde van de liedjes, zijn enkele dooddoeners, die de aandacht verzwakken en die de gedachten met Iets van spijt terugbrengen bij een elpee als „Liedjes, die eigenlijk niet mogen" met enkel hoogtepunten. Overi gens brengt Jules de Corte een zeer gevarieerd menu, wat moge blijken uit de titels De zwerver, Schoen makertje, Raadseltjes, Het kleine mannetje, De speur hond, 'n Petit ?a ca, Het oude orgel, Toen Ik nog klein was, De schommel, De koning is ontevreden en Romance, naast de al ge noemde. Gewoon fijn, dit kan gezegd worden van de elpee RCA Victor LSP-3723 (stereo). Daarop spelen Los Indios Tabajaros „their very special touch", zoals de titel zegt. Inderdaad is de manier, waarop het duo de gitaar bespeelt, zeer speciaal, hetgeen geaccentueerd wordt door de keuze van de nummers: Sentimental journey, Play a simple melody, You're just in love. Unchained melody, om er enkele te noemen. Rustige nummers dus, veelal in eenvoudige akkoorden gespeeld, maar met een fijn gevoel voor samenspel. Een aparte vermelding voorts voor Bachstreet, Omega 333.029, waarop Raymond Guiot als zoveelste een blik waagt op Bachpartituren, die hun waardevastheid al sinds lang bewezen hebben. De klassieke titels mogen enkelen niet al te veel zeggen, wanneer de plaat wordt opgezet en dat zullen zeker velen doen zal de melodie vertrouwd in de oren klinken. Overigens is dat helemaal niet zo belangrijk, want fluitist Raymond Guiot maakt ons al snel vertrouwd met het werk. Overigens moet ook de naam van Michel Hausser genoemd worden, die op vibrafoon een belangrijke bijdrage aan de klankkleur van de plaat. POLITIEKE MISSTAP VAN D '66? DEN HAAG Heeft minister De Block va mische Zaken Nederland een grote financiële schade post bezorgd van misschien wel 600 miljoen gulden door in de ministerraad van Euratom te zwijgen over een goedkoop Nederlands procédé voor het vervaar digen van zogenaamd verrijkt uranium De vraag is thans de oorzaak van een politieke rel rond de minister en het 39-jarige Tweede-Kamerlid de heer A. de Goede van D '66. De minister meende zich vorige week woens dag in de Tweede Kamer op beschuldigingen van dit ze parlementaire redactie) Econo- Kamerlid niet voldoende te kunnen verdedigen, omdat hij volgens zijn verklaringen gebonden was aan een geheime ministerraad van Euratom in Brussel. Hij lal ie vaste Kamercommissie voor economische aangelegen- iieden daarom vertrouwelijk inlichten over zijn ziens wijze en zijn kennis van zaken rond dit nog geheim en „geclassificeerd" procédé van de Amsterdamse hoog leraar professor Kistemaker. Het verslag van deze vergadering wordt waarschijnlijk wel openbaar ge maakt: geheel of gedeeltelijk. Het Kamerlid De Goede beschikt over allerlei gegevens uit het nog zeer ge heim onderzoek van professor Kistema ker. Hij draagt volgens zijn uitlatingen ook kennis van verschillende feiten uit de geheime ministeriële besprekingen van Euratom in Brussel. Met deze ken nis gewapend, houdt hij zijn beschuldi gingen aan het adres van mr. De Block vol, dat deze de Nederlandse be langen op een onjuiste manier naar voren gebracht heeft. „Hét zou ons land wel eens een schadepost van 600 miljoen gulden kunnen bezorgen", aldus de heer De Goede. Veel duurder Een aantal Kamerleden neemt de kwestie nogal hoog op. De vraag is na melijk of de beschuldigingen van D '66 juist zijn, of dat de heer De Goede al leen de technische kant van de zaak aanhangig gemaakt heeft. De politieke rel draait om het ver- lardigen van verrijkt uranium, dat als brandstof moet dienen voor kern reactoren. Voor de produktie ervan kan zich bedienen van zogenaamd gas- diffussie en van ultracentrifugemetho- den. De gasdiffusie wordt in de prak tijk toegepast door onder meer Ameri ka, Engeland en Frankrijk. De ultra- centrifugewinning is in Nederland nog het stadium van laboratoriumonder zoekingen bij de staf van de Amster damse professor Kistemaker. Het procé dé van professor Kistemaker moet eerst in de praktijk beproefd worden, voor dat een definitief oordeel over de we tenschappelijke waarde ervan gegeven kan worden. Feit is echter, dat de produktie van verrijkt uranium doori middel van gas diffusie volgens deskundigen veel duur der is dan die met behulp van het ultra- centrifugesysteem. Volgens het Kamer lid De Goede had minister De "Ölock de ministerraad van Euratom in kennis moeten stellen van de goedkope Ne derlandse methode, toen deze raad be sloot een algemene studie naar de pro duktie van uranium té laten maken. Het Kamerlid is namelijk bevreesd, dat Frankrijk als lid van Euratom en wer kend met het duurdere gasdiffusiesys- teem de boventoon gaat voeren bij deze studie ten koste van onder meer Neder land en zijn eigen vinding. Had de minister inderdaad deze stap pen moeten doen, ondanks zijn weten schap, dat het procédé-Kistemaker nog in de praktijk beproefd moest worden? Of heeft hij deze kennis van zaken uit het oogpunt van internationale onder handelingen onder zich gehouden, totdat de methode-Kistemaker zijn praktische waarde bewezen heeft? Of wacht hij met andere partners van Euratom op een gelegenheid ook in deze kwestie samenwerking te zoeken met Amerika en Engeland om te komen tot een nau we Atlantische of Europese technolo gische samenwerking zonder Frankrijk? Onder druk Deze drie vragen beheersen de poli tieke achtergrond van de rel, die het Kamerlid De Goede volgens een tal Kamerleden te eenzijdig in het tech nisch vlak heeft gehouden. Zijn or wachte beschuldigingen in het openbaar over een uitermate ondoorzichtige zaak heeft vele Kamerleden, ook die va oppositie, teleurgesteld. „Op grond zijn opvattingen over geheime bespre kingen en zeer geheime laboratorium onderzoekingen wilde de minister zich niet in het openbaar verdedigen. Bo vendien is hij zeer waarschijnlijk op de hoogte van onderhandelingsprocedures in de nabije toekomst over deze kwes tie, vooral ook omdat West-Duitsland met het onderzoek van de ultra-centri fugemethoden eveneens ver gevorderd is. Maar ook West-Duitsland heeft in Jn de Moskouse straten is een nieuw wagentje, de Marl, verschenen. De Mari, hier gefotografeerd op een vliegveld, heeft schuifdeuren, een achterbank, die tevens vouwbed kan zijn, en kan een snelheid van 1X0 kilometer per uur ontioikkelen. de ministerraad van Euratom gezwegen en zijn hoge troeven waarschijnlijk eveneens voor later bewaard. Mis schien wel om Frankrijk onder druk te zetten bij nieuwe besprekingen over Engelands toetreding tot de EEG", al dus deze Kamerleden. Dr. ir. A. P. Oele, Tweede-Kamerlid van de PvdA (energiedeskundige van deze partij en tevens lid van het Euro pees Parlement) verdedigde vorige week de minister, zij het wat voorzich tig. Hij reageerde gistermiddag: „Na tuurlijk moet deze kwestie uitgepraat worden. Ik ben niet zo gevoelig voor de Europese geheimhouderij. Maar ik geloof wel, dat De Goede te weinig ge dacht heeft aan de nogal ondoorzichti ge politieke kant van de zaak op dit ogenblik. Want ook in Euratom heerst door de Franse houding een levensgro te crisis en moet dan in dit stadium een andere partner zijn gégevens op tafel leggen? Of kan deze partner beter zijn troef in handen houden om wat waarschijnlijk veel beter is op tech nologisch gebied samenwerking te zoe ken met bijvoorbeeld Engeland? Ik ben bang, dat mijn collega-Kamerlid de kwestie wat te eenzijdig opgezet heeft. Dit soort zaken bestaat voor zo'n zestig procent uit politiek, zeker in dit stadium". Technische kant Bij vele Kamerleden bestaat de in druk, dat het Kamerlid De Goede, voorheen werkzaam bij het Reactor Centrum Nederland, nog te dicht bij deze onderzoekingen, ook van professor Priester naar Duitse diaspora ROTTERDAM (K.N.P.). Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft kapelaan M. A. Hekker van de parochie van het Onbevlekt Hart van Maria te Rotterdam-Hoogvliet eervol ontslagen en hem vrijgesteld voor de zielzorg in de diaspora. Kapelaan Hekker zal in het aarts bisdom Bamberg in Beieren met de ziel zorg van twee parochies worden belast. Instrumentale muziek, die bijzon der goed kan dienen als sfeervolle achtergrondmuziek, maar die ook heel goed echt „beluisterd" kan worden, omdat de kwaliteit een kritisch oor kan doorstaan. Deze kwalificatie geldt voor een drietal elpees, die getuigen van de- goede smaak van de vertolkers en voor de bij de opname verant woordelijke personen. Op RCA Victor is dat de elpee It's a guitar world van Chet Atkins, gebaseerd op de zogenaamde Nashville sound. Een plaat dus met een country- and westeminslag. Chet Atkins is in de loop van de jaren in deze rubriek al verscheidene keren aan de orde geweest en bijna altijd was het oordeel lovend. Voor zijn fijnzinnig gitaar- spél ook nu niets dan laf Rovers rammen bankgebouw LONDEN A.P.Bankrovers, ge- vuurden met revolvers op de muren en gisteren met grote kracht de deuren van een bankgebouw geforceerd. Zij vuurden met refolvers op de muren en gristen zakken mee, waarin op zijn minst 70.000 gulden zat. Terwijl de bankbedlenden zich ver scholen achter de balie, ontkwam de bende in een andere auto. Kinderbescherming De heer B. van der Haar, psyoh. drs., Is met ingang van 1 januari benoemd tot directeur van het protestants verbond voor klnderbeseher- Kistemaker, staat en zich daarom alleen in de technische vraagstukken van de- materie verdiept heeft. Vooral ook, het verdrag tot het niet verspreiden kernwapens gaat meespreken. Een verdrag waarvoor een land als Frank rijk nog steeds niets voelt. Sommige Kamerleden zeiden over dit laatste gistermiddag: De kwestie is des te onbegrijpelijker, omdat het Kamer lid Imkamp, fractiegenoot van de heer De Goede, onlangs in de openbare com missievergadering voor Defensie na drukkelijk vroeg of Nederland niet in strijd komt met het non-prollferatiever- drag, wanneer het een atoomonderzee- er aanschaft, vanwege de kernreactor in deze onderzeeër. „Toen speelde deze non-prollferatie niet. Thans echter wel, omdat de volksrepubliek China naar men zegt, verrijkt uranium heeft kun nen benutten voor zijn atoombom", al dus deze politici. (Van onze correspondent L. Kleijn De mens ls vernuftig In het ontdui ken vnn de wet. De Fransman heeft de naam daar byzondcr handig ln te *Un. want liU staat op het stand punt: de staat Is een dief en dieven van een dief is geen dieven. Hier la het laatste staaltje van zijn vernuft. Sedert een paar maanden krijgt de bekeurde automobilist geen postwis sel meer thuis gestuurd om 'n boete voor te lang of verkeerd parkeren van tien franc te betalen. Aan die administratieve rompslomp ls een einde gemaakt Er konden maanden en maanden voorbij gaan, voor de schuldige, die niet betaald had, een oproep kreeg om bij de rechter op het matje te komen. En zelfs dan nog namen velen het risico opgepikt te worden, wetende, dat er geen deur waarders genoeg zijn en de gevan genissen overvol zitten. Ook moest er een stok voor worden geschoven, dat de bekeurde automobilist op een po litiebureau of op de prefectuur een vriendje had zitten, die de bekeuring voor hem verdonkeremaande. Tegenwoordig vindt de automobilist, die een overtreding begaan heeft, een boetebriefje op de voorruit, bestaan de uit twee helften. Op beide helften staan de nummers en het type van de wagen vermeld. Op de rechter helft moet hij een zegel plakken van tien franc, die hij bij iedere tabaks winkel kan kopen. Die rechterhelft, met opgeplakte zegel, stuurt hij naar de prefectuur en dan ls hij van alles af. Aan de grote zegel zit een kleine contrazegel en die plakt hl) op de linkelhelft. Die linkerhelft bewaart hij zuinig als bewijs, dat hij betaald heeft. Wat gebeurt er nu? Een automobilist krijgt een tweede bekeuring. Weer met een rechter helft voor de prefectuur cn een lin kerhelft voor hemzelf. Die tweede rechterhelft gooit hij dadelijk in de voddenmand. Op de tweede linker helft plakt hij de contrazegel van de eerste linkerhelft, die hij cr al af heeft geweekt Daarna wacht hij rus tig af. Na verloop van tijd krijgt hij van de rechtbank een oproep om te komen, want hij heeft niet betaald. Wat? zal de automobilist zeggen. Wat? Ik niet betaald? Ziehier mijn linkerhelft met de opgeplakte contra zegel. En als u, edelachtbare, dit zegel van tien franc niet heeft ont vangen, dan moet u niet bij mij, maar bij de P.T.T. zijn. Daar is het blijkbaar een janboel Van zulke contrazegels zijn er mos sa's ln omloop. Ze kosten vijf franc, de helft van de te betalen boete, A. krijgt een bekeuring en betaalt. Maar de contrazegel houdt hij zelf of geeft die aan een van zijn vrienden. En ga zo maar door. Vooral ln de grote steden als Parijs, Lyon en Marseille ls een zwarte markt ontstaan, waar men zoveel zegeltjes kan kopen voor vijf franc als men wil. Een rechter kan van de boosdoener denken wat hij wil, maar hij maakt hem niets. Is de automobilist buiten de rechtszaal, dan zal hij er aan de comptolr een nemen en de rechter hartelijk uitlachen. En alle Fransen lachen met hem mee. ..HET MOOISTE KERSTCADEAU" De filmster Ingrid Bergman, die momenteel optreedt in O'Neills „More stately mansions", kan bogen op een bijzonder prettige kerst. Uit verschillende delen van de wereld kwamen haar kinderen over om samen met moeder de feestdagen door ts brengen. Zo was het mogelijk, dat Ingrid Bergman na vele jaren weer op de foto kon met Isabétta Roesehni, Roberto RoeeeHuè Ingrid Rossehnl van haar tweede echtgenoot/ en Pia Lende trom (uit hoor eerste huwelyk^ LONDEN (AP) De nieuwe Britse wet op de drinkgewoonten van automobilisten heeft een geweldige vermindering van het aantal verkeersslachtoffers over de kerst periode in Engeland tot gevolg gehad. Het ministerie van Vervoer schal het aantal doden dit Jaar op 98 tin minder dan ln dezelfde periode vorig Jaar. Deze grote vermindering van bijna 38 procent werd met rustige zelfverzekerd heid aangekondigd door mevrouw Bar bara Castle,'de minister die door de ge tergde caféhouders wel van hltlerlaanse praktyken wordt beschuldigd. Zelft de grootste automobielorganisaties altijd op de bres voor de icchten van de auto mobilisten waren onder de Indruk van de cijfers. Een zegsman van de Royal Automobile Club zei: „ze6tlg levens het mooiste kerstcadeau dat Iemand maar kan wensen Volgens een schatting van het ministe rie vonden, dit Jaar gedurende het kerst weekend 3 096 verkeersongelukken plaats - 1.143 minder dan vorig Jaar kerst. In totaal raakten 3.931 personen gewond vorig Jaar 5.972. Aan deze cijfers ligt een maatschappe- lijke revolutie ten grondslag. En het was de eerste vrouwelijke minister van Ver voer die de steeds toenemende verkeers ongelukken een halt toeriep door een wet voor te «tellen die de drinkgewoonten van de Britse autorijders drastisch zou ver- De wet werd in oktober van kracht. Automobilisten, waarvan wordt vermoed dat zij gedronken hebben, moeten zich onderwerpen aan een ademtest. ZU moe ten op een ballonnetje blazen, waarin jlch kristallen bevinden. Die verkleuren als het alcoholgehalte ln het bloed hoger ls dan ls toegestaan (80 milligram alco hol op 100 milliliter bloed). Overtreder* kunnen een boete krijgen van 100 pond (240 dollar) en hun rijbewijs kan voor een Jaar worden Ingetrokken. Onder de nieuwe wet kan een dronken chauffeur zelfs voor vier maanden <Je gevangenis Ingaan. Effectenfirma's gaan samen AMSTERDAM (A.N.P.). Twee effectencommlsslehulzen hebben tot een algehele samenwerking besloten. Het zyn de firma's Nachenlus en Zoon en Dudok van Heel en Co, belde te Am sterdam. De nieuwe firma zal heten: Nachenlus en Dudok van Heel. Per 31 december 1967 ls de heer C. Hulsken, oudste firmant van Dudok van Heel en Co ln verband met zyn leeftyd terug- geterden. De overige vier firmanten van Nachenlus en Zoon en Dudok van Heel en Co zyn thans de vennoten van de firma Nachenlus en Dudok van Heel. Slachtverbod In de eerste vier maanden van 1968 Is het verboden om draohtlgo ooien te elachten. Dit ls be kend gemaakt door het Produktschap voor Vee en Vies. De verordening, die voorziet ln een uitzondering voor nooó- slachtingen, heeft ten doel een sterke aantasting van de sahapenstapoi te voos», komen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7