Schaf opkomst plicht bij verkiezing af! ^pkJi Man overleefde amputatie van het onderlichaam CIJFERS VAN „WEGBLIJVERS'' ^^^^fSÊÊÊÊiÊÊÊÊKiÊÊÊÊÊÊr' 3HH m MiM Jrww fMsam Middenstand telt nog te weinig mee Meer post kantoren open in avonduren Onderwijs voelt zich door Kamer benadeeld Houten school tot grond toe afgebrand Twintig jaar voor verkoper van giftige alcohol Maastricht op zoek naar ontsnapte DOWDERDAG 28 DECEMBER 1967 DE LE1BSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het rapport van dc commissie opkomstplicht bü verkiezingen is een overzicht opgenomen van de aantallen ingeschreven, niet opgekomen, ter i&m. T ander over de jaren 1946, 1948, 1952 en 1963. Wü laten dit overzicht hieronder volgen: 1946 1948 1952 1963 Ingeschreven kiezers 5.275.888 5.433.663 5.792.679 6.748.611 Niet opgekomen 363.873 344.081 290.953 328.647 6.9% 6,3% 5,0% 4.9% Ter verantwoording opgeroepen 75.994 46.877 30.175 33.769 =20,9% 13,6% =10,4% 11,2% Verwüzing naar kantonrechter 1.707 3.905 1.616 3-775 (Von onze parlementaire redactie) DEN HAAG Schaf de opkomstplicht bij de verkiezingen af; houd de verkiezingen voor gemeenteraden en provinciale staten op één dag; maak zoveel mogelijk gebruik van stemmachines. Dit staat in een rapport van de „commissie opkomst plicht bü verkiezingen", dat aan minister Beernink (Binnenlandse Zaken) is uitgebracht en door deze aan het parlement is aangeboden. De regering heeft het rapport om advies voorgelegd aan de kiesraad en aan de staatscommissie van advies inzake de grondwet en de kieswet. In verband daarmee heeft de regering zelf haar standpunt over het rapport nog niet bepaald. Tot afschaffing van de opkomstplicht wordt geadviseerd door een grote meerderheid van deze commissie, waar van het oud-Tweede-Kamerlid J. J. A. Berger, thans burgemeester van Groningen, voorzitter is. Alleen het commissielid mr. F. Korthals Altes wil de opkomstplicht gehandhaafd zien. Een ander commissielid, oud-staats secretaris dr. I. N. Th. Diepenhorst, wil eerst bij wijze van proef eenmaal de opkomstplicht laten vervallen bij de komende verkiezingen van Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden. Daarna zou men moeten be zien of de proef moet worden omgezet in een defini tieve regeling, bijvoorbeeld als er een opkomst is ge weest van 70 procent der kiesgerechtigden. De meerder heid der commissie is echter tegen deze suggestie, o.m. omdat zij hierin een „bevoogdingsgedachte ziet, die in strijd is met het verantwoordelijkheidsbesef van de volwassen kiezer". Dr. Diepenhorst, lid van de CHU, heeft zich als enige van de politieke partijen vóór handhaving van de op komstplicht uitgesproken, alle andere partijen hebben zich in het verleden tegen de opkomstplicht uitgespro- hem derhalve vrij staat daarvan al dan niet gebruik te maken. Het kiesrecht komt het volk als totaliteit toe en men moet het dus aan de kiezers zelf overlaten of zij er gebruik van willen maken. Mondige mensen Voor en tegen De commissie stelt in haar rapport, dat voor hand having veelal wordt aangevoerd, dat het staatsbelang eist, dat de onderdanen hun kiesrecht uitoefenen en dat zonder dat proces van wilsvorming de verkiezing de staat niet kan functioneren. Voor afwijzing van de opkomstplicht wordt in het algemeen aangevoerd, dat iedere burger aanspraak op kiesrecht heeft en dat het De commissie somt daarnaast zelf nog een aantal prak tische redenen voor afschaffing op. Er wordt bijvoor beeld aan herinnerd, dat de invoering van de opkomst plicht destijds voor een deel voortkwam uit gebrek aan vertrouwen in de bereidheid van de stemgerechtigden om aan de verkiezingen deel te nemen. Inmiddels is echter gedurende veertig jaar wel gebleken, dat een zeer groot percentage stemgerechtigden stemt. Het belang van verkiezingen wordt ten volle beseft: „De kiezers van nu zijn mondige mensen, voor wie de opkomstplicht een anachronisme is geworden". Voorts voert de com missie aan, dat de sanctie op de niet-naleving van de opkomstplicht niet voldoende kan worden toegepast. Dit ondermijnt de positie van de overheid, die immers blijk geeft een strafbedreiging niet te kunnen uitvoeren. (Als men zonder geldige reden is weggebleven kan de kantonrechter een boete van maximaal 15 gulden op leggen en bij herhaling binnen twee jaar een boete van maximaal 30 gulden.) Tenslotte stelt de commissie, dat het moet gaan om de politieke keuze van stemgerechtigden, die ernst maken met het uitbrengen van hun «tem. In de huidige situatie zal immers een aantal stemgerechtigden, die eigenlijk niet wil stemmen, daartoe gedwongen uit kregeligheid of onverschilligheid stemmen op een wijze, die aan hun onlustgevoelens of negatieve Instelling beantwoord. Commissie adviseert minister Beernink Oververmoeid De hele commissie zegt er zich wel van bewust te zün, dat bij het vervallen van de opkomstplicht de belang stelling voor de verkiezing van bepaalde vertegenwoor digende lichamen kleiner kan blijken te zün dan voor die van andere. Daarom is het volgens de commissie waard om te overwegen de verkiezingen voor Provin ciale Staten en gemeenteraden op één dag te houden. Hiertegen pleit weer. dat dan de leden van de stem bureau is ook moeilijk tc realiseren. In een aantal bureaus met oververmoeidheid bedreigd zouden worden, hetgeen tot onaanvaardbare onnauwkeurigheden bU de telling kan leiden. Verdubbeling van het aantal stem- Daarom pleit de commissie voor inschakeling van me chanische hulpmiddelen, zoals stemmachines. Het rap port zegt in dit verband: „De verkiezingen worden voor wat het werk in de stembureaus betreft nog steeds onder dezelfde omstandigheden als die in de vorige eeuw gehouden. De technische ontwikkeling en zijn mogelijkheden zijn aan deze verklezingsarbeld voorbij gegaan." De commissie-Berger werd in juni 1966 door de toen malige minister Smallenbroek ingesteld. De commissie had o.m tot lid prof. mr. L. G. A. Schlichting, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijmegen. ■IIRIlR Bij ruimtelijke ordening Betekenis wordt onderschat (Van een onze DEN HAAG Bij de ruimtelijke or dening wordt te weinig rekening gehou den met het midden- en kleinbedrijf.' Dat is een van de conclusies van een ontwerp-rapport over ruimtelijke orde ning en midden- en kleinbedrijf, dat op 17 januari in een vergadering van de raad voor het midden- en kleinbedrijf zal worden besproken. Ook in de be leidsorganen is de stem van het midden- en kleinbedrijf onvoldoende. In de twee de nota over de ruimtelijke ordening en ook in de begroting van het ministerie van Economische Zaken wordt sterk ge redeneerd vanuit de industrie. Hoewel een goed functionerend mid den- en kleinbedrijf voor het woon- en leefklimaat van wezenlijk belang is, is in de tweede nota over de ruimtelijke ordening nauwelijks aandacht aan het midden- en kleinbedrijf besteed. Volgens de commissie sociaal-economische poli tiek en arbeidsvraagstukken van de raad voor het midden- en kleinbedrijf bestaat de indruk dat de overheidsin stanties onvoldoende inzicht hebben in de plaats en betekenis van deze bedrijfs sector in een dynamische maatschap pij. Gemeend wordt dat met de specifieke eisen en behoeften van het ambachtelij ke bedrijf niet of onvoldoende rekening wordt gehouden bij de planning van win kelcentra in nieuwe woongebieden, maar ook bij de sanering van dorps- en stads- Gehuwde diakens in Frankrijk PARIJS (KNP) De 'Katholieke Kerk in Frankrijk heeft van Rome toe stemming gekregen, het ambt van dia ken in te voeren. De mogelijkheid hier toe is door het Vaticaans concilie ge opend. De toestemming kwam vlak voor Kerstmis af in een brief van kardinaal staatssecretaris Cicognani aan de voor zitter van de Franse bisschoppenconfe rentie, kardinaal Lefebvre. Het is thans aan de bisschoppen om samen met de gelovigen deze beslissing in daden om te zetten, aldus het inter nationale comité voor het diakonaat. Dat comité werd door de bisschoppen conferentie opgericht met opdracht, om binnen tien jaar de herinvoering van 't permanent ambt van diaken te verweze- lijken. In elk diocees zal nu een priester worden benoemd, die kandida ten voor het diakonaat dient te infor meren. Verwacht wordt, dat in de ko mende twee jaar al vijftig diakens aan het werk zullen gaan. Bij de 150 leken die zich thans in Frankrijk voor het dia konaat voorbereiden, bevinden zich ook gehuwden. Castro bezoekt nuntiatuur HAVANNA (KNP) De Cubaanse leider Fidel Castro heeft voor het eerst een bezoek gebracht aan de pauselijke nuntiatuur te Havanna. Aanleiding vorm de een receptie, cbie werd gegeven bij de bisschopswijding van de nieuwe zaakge lastigde van het Vaticaan bij de Cubaan se regering, mgr. Cesare Zacchi. De aanwezigheid van Castro en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Raul Roa, wordt gezien als een bewijs van een verbetering in de betrekkingen tus sen de Katholieke Kerk en het Cubaan se bewind. kernen. Zowel voor de consument als voor de ambachtsman wordt dit onbe vredigend genoemd. Gewezen wordt op de mogelijkheid om in winkelcentra con centraties van ambachtelijke bedrijven te ontwerpen. Vestigingen Over de vestigingsmogelijkheden in nieuwe woongebieden dienen tijdig in formaties aan mogelijke gegadigden te worden gegeven. Nagegaan moet wor den op welke wijze de inbreng van het midden- en kleinbedrijf in de raad van advies voor de ruimtelijke ordening kan worden vergroot. Daarbij wordt erop ge wezen dat de sector horeca en de sec tor ambachten in de raad niet zijn ver tegenwoordigd Om de raad van advies voor de ruimtelijke ordening niet te log te maken zouden subcommissies kun- worden ingesteld, waarin de ver schillende sectoren zouden kunnen wor den vertegenwoordigd. Ook in de provin ciale planologische commissies is de in breng van het midden- en kleinbedrijf onvoldoende, aldus de ontwerpnota. In een zo vroeg mogelijk stadium dient het midden- en kleinbedrijf bij de planning van winkelcentra te worden betrokken. Teneinde tijdig beslag te kunnen leggen op vestigingspunten in winkelcentra is het noodzakelijk dat het midden- en kleinbedrijf tot nauwere sa menwerking overgaat. In dit verband wordt gewezen op de stichting winkel centra Limburg, waarin Kamers van Koophandel en de Limburgse midden standsbond nauw samenwerken. Grondprijspolitiek Het rapport acht het wat betreft de financiering gewenst na te gaan welke belasting- en grondprijspolitiek de over heden voeren' met betrekking tot gron den voor winkelcentra. Bekeken moet den of de huidige financieringsmo gelijkheden wel voldoende zijn afge stemd op de behoeften van het midden- en kleinbedrijf. Samenwerking kan voor de middenstand een mogelijkheid zijn teneinde de slag om vestigingspunten in nieuwe winkelcentra te winnen. Onder zocht moet worden welke de kansen in de recreatiesector zijn. Ook moet worden bekeken of de rijdende winkels zowel in landelijke gebieden als in stadswijken niet meer mogelijkheden bieden dan tot nog toe wordt aangenomen. Gemeend wordt dat meer aandacht besteed zal moeten worden aan het consumentenge- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de PTT heeft men goede ervaringen met de avondopenstel ling van postkantoren, zoals die sinds 1 december j-1- voor ruim 200 over het hele land verspreide postkantoren geldt. Deze kantoren zün genoemd op vrüdag- avond of op de plaatselijke koopavond en wel als regel van 19 tot 20.30 uur Gebleken ls dat. de avondopenstelling bepaald in een behoefte voorziet. Er is thans besloten om het aantal van ruim 200 binnen afzienbare tijd uit te breiden tot circa 400. Over de consequenties voor het perso neel van de avondopenstelling wordt ge zegd, dat in de pproefperiode tot dusver de dienst in overwerk werd uitgevoerd Na overleg met de vakorganisaties is thans beslist dat de avonddiensten nu in het algemene werkrooster moeten worden Ingepast. „Ook in vakbondskringen is men er namelijk van overtuigd, dat het mee gaan van de PTT met de algemene maat schappelijke ontwikkeling in zaken als deze vanzelfsprekend is", aldus de perso- neelskrant van de PTT. KATH. ONDERWIJZERSVERBOND: Mammoetwet een bedreiging ARNHEM (ANP) Het lijkt er op dat de fracties in de Tweede Kamer geen werkelijke interesse hebben voor de problematiek van het onderwijs. Het heeft er veel van weg dat bU de stel- llngname ten aanzien van onderwijspro blemen vrijwel uitsluitend de politieke houding ten opzichte van de regering telt. In deze zin sprak de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond (KOV) de heer Th. M. Knippen, van morgen in zijn jaarrede tijdens de ver- bondsvergadering te Arnhem. Hij vervolgde: „Dit is politiek ver klaarbaar, maar niettemin onbevredi gend en frustrerend, omdat in feite, het nodige tegenspel tegen het departement ontbreek en omdat daaruit nooit een serieuze invloed op het beleid kan vol gen". De heer Knippen voerde daarna enke le argumenten aan om zijn stelling te bewijzen. In de onderwijsbegroting van dit jaar zijn bijvoorbeeld verhoogd het kleuterschoolgeld, cursusgelden bij het beroepsonderwijs en leerlingstelsels, in schrijfgelden en examengelden bij het wetenschappelijk onderwijs. Het beleid in de jaren na de oorlog is er echter steeds op gericht geweest zo veel gelijk te komen tot kosteloos onderwijs. „Wat nu ten aanzien van het kleuter- schoolgeld en de cursusgelden bij het nijverheidsonderwijs is gebevrd, is een noodschot", aldus de heer Knippen, „Het lijkt er op, dat deze groepen zijn uitverkoren omdat de inning van de gel den gemakkelijk gebeurt en omdat het uniforme bedragen betreft. Eenvoudiger kan het niet". En wat doet nu de Tweede Kamer ten opzichte van deze problematiek, vroeg de heer Knippen zich af. De oppo sitie, die hier politiek gezien op rozen zit, komt met een motie om de bewus te reU-ibutles niet te verhogen. De rege ringspartijen bevinden zich in een veel moeilijker situatie doch zij verwerpen de motie om politieke redenen. ,,En daarmee is de zaak afgehandeld", aldus de heer Knippen. „Maar aan de vraag, waar het om gaat, is niets gedaan". Enigszins verbitterd constateerde hij vervolgens, dat bij de onderwijsmanifes- tatie in de RAI, op 30 oktober, slechts drie leden van de Tweede-Kamercom- lissie voor Onderwijs aanwezig waren. Bij het begin van de kabinetsforma tie heeft de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie aan informateur prof. dr. Zijlstra een memorandum doen toekomen, waarin gewezen werd op de noodzakelijke onderwijsvoorzieningen. Afschriften werden gestuurd aan voor zitters van de vijf grote fracties. „En het resultaat? Een fractievoorzitter, drs. Sohmelzer van de KVP heeft de ont vangst bevestigd en meegedeeld het me morandum in handen te hebben gesteld van de KVP-onderwijsdeskundigen", al dus de heer Knippen. In zijn jaarrede sprak de heer Knip pen ook nog over de mammoetwet. Ver schillende onderwijstakken worden door deze wet bedreigd. Het basisonderwijs krijgt geen bedragen voor verdere ont wikkeling. Het kleuteronderwijs mag ruim zestien miljoen gulden meer op brengen, maar krijgt evenmin bedragen voor verbeteringen. Het zuinigheidsprincipe, waar het ka binet-De Jong vanuit gaat, mag de rech ten van de leraren niet aantasten. „Het zal voor de goede gang van zaken noodzakelijk zijn, dat de leraren de pe riode van de mammoetwet beginnen zonder het gevoel te zijn benadeeld", al dus de heer Knippen. CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP) De Dalton-h.b.s. In Capclle aan de IJssel, een houten noodgebouw, dat pas twee maanden in gebruik was, brand de gistermiddug in een half uur tijd tot de grond toe af. De brandweer probeer de nog wel met 24 hogedrukstralen het vuur te bedwingen, maar dit lukte, on der andere door de sterke wind, niet. Wel slaagde men erin een andere school, die naast het brandende gebouw stond te redden. De schade die de metershoge vlam men en de met veel rookontwikkeling gepaard gaande brand aanrichtte, loopt in vele tienduizenden guldens. Met het schoolgebouw ging ook de hele inventa ris verloren. De 40-jarige concierge J. Hansen liep bij een poging om de brand in het beginstadium te blussen, verwon dingen aan armen en benen op. Hij moest met een ambulance naar een ziekenhuis in Rotterdam worden overgebracht. Hoewel over de oorzaak van brand nog niets vaststaat houdt de brandweer er rekening mee dat het vuur in het schoolgebouw is ontstaan door dat kinderen brandende rotjes door eer geopend schoolraam naar binnen heb ben gegooid. In verband met de kerst vakantie waren er in de school geen kinderen aanwezig. OPERATIE VAN 5 UUR EAST LONDON (AP) De 21-jarige rangeerder Dirk Strydom, die op 9 november bekneld raakte tussen een lokomotief en een wagon, heeft met succes een amputatie vanaf het middel doorstaan, zo heeft een woord voerder van het Fereziekenhuis in East London bekendgemaukt. Strydom, die zich nu ligt af te vragen wat hij voortaan voor do kost zal gaan doen, liep bij het ongeluk een ruggegraatfractuur op, terwijl zijn ruggemerg eveneens werd beschadigd. Alle bekkenbeenderen en het bovenste gedeelte van zijn dijbeenderen werden verpletterd. Ook de slagaderen naar zijn benen werden afgekneld. De artsen waren van mening, dat het onderste gedeelte van Strydoms lichaam niet kon worden gered en besloten tot een amputatie, die vijf uur duurde. Blaas en darmen werden vervangen door kunstmatige hulpmiddelen. In de weken die daarop volgden overleefde de patiënt twee aanvallen van hersenvliesontsteking, zo zei de woordvoerder. Een van de artsen heeft verklaard, dat Strydom waar schijnlijk naar een ziekenhuis in Kaapstad zal worden gebracht voor verder her stel. Onder meer zal worden getracht een „kussen" van huidlagcn op te bouwen, dat de patiënt een zitvlak moet geven. Iedere twee uur wordt Strydom in een andere houding gelegd of gezet. Het grootste gedeelte van de dag brengt hij nu door op de veranda van het hospitaal. Limburg heeft al grond voor 8e universiteit (Van onze correspondent) M AAST RICHT Gisteren is de akte gepasseerd waardoor de stichting weten schappelijk onderwijs Limburg in bezit kwam van een aaneengesloten terrein van 43 hectare ten behoeve van de even tuele bouw van de in Limburg zo vurig begeerde universiteit. De stichting kon deze terreinen aankopen middels een le ning waai-voor het provinciebestuur zich garant stelde tot een bedrag van 2 mil joen gulden. De commissaris van de ko ningin, mr. dr. Van Rooy, noemde het bezit van de terreinen een pluspunt waardoor moeilijkheden kunnen worden voorkomen wanneer in Den Haag inder daad beslist zal worden dat de achtste medische faculteit in Zuid-Limburg mag worden gevestigd. ORENSE A.P.Het gerechtshof van Orense (Spanje) heeft twaalf man nen en een vrouw veroordeeld tot ge vangenisstraffen van een tot twintig jaar wegens misdaden tegen de open bare volksgezondheid, die in 1963 heb ben geleid tot de dood van 51 mensen. De doden waren het slachtoffer gewor den van alcohol, vermengd met metha nol of houtalcohol, dat door de verdach ten in de handel werd gebracht. De be schuldigden werden tevens veroordeeld tot het betalen van smartegeld aan de nabestaanden, ter somma van 19,5 mil joen pesetas (278.571 dollar). Het pro ces heeft meer dan drie weken geduurd. Buitenlandse persvereniging Medaille voor Griekse uitgeefster AMSTERDAM (A.N.P.). Het be stuur van de buitenlandse persvereni ging in Nederland heeft de zilveren medaille van deze vereniging toegekend aan de Griekse dagbladuitgeefster me vrouw Helen Vlachou, die verleden week naar Londen is gevlucht. De medaille ls bij het veertigjarig jubileum van de B.P.V. in 1965 ingesteld om personen te eren, die zich voor de zaak van de buitenlandse pers of van de vrije pers in het algemeen bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Mevrouw Vlachou Is per brief van de toekenning in kennis gesteld en tevens uitgenodigd om het aanstaande voorjaar aan het Jaardiner van de B.P.V. in Amsterdam de me daille persoonlijk in ontvangst te nemen. MAASTRICHT (ANP) Dc Maas trichtse gemeentepolitic maakt sinds af gelopen nacht jacht op een 30-jarige Griek. Sarantis Gramatopoelos, die gis teravond omstreeks half twaalf met een 28-jarige Duitser, Frledhelm Polsohadly, uit het huis van bewaring In Maastricht ls ontsnapt. De Duitser is om half drie vannacht door dc Maastrichtse politie ge grepen. De Griek Is nog voortvluchtig. De Duitser werd vastgehouden in ver band met een zedendelict. De Griek wachtte op zijn uitlevering. Hij was aan gehouden wegens landloperij, De belde gevangenen ontsnapten gisteravond door een ruit van hun cel kapot te slaan, waarna zij zich langs aaneengeknoopte lakens langs de buitenmuur van het huis van bewaring lieten zakken. De Duitaer liep tijdens zijn ontsnap ping verwondingen op. De rijkspolitie in Zuid-Limburg houdt alle wegen nauwlet tend in het oog. Afgelopen nacht worden de uitvalswegen rond Maastricht scherp gecontroleerd. De politie heeft aanwijzin gen dat de Griek zich nog in Maastricht moet bevinden. 15 MND. VOOR STEEKPARTIJ AMSTERDAM (ANP) Berouwvol be kende de 20-jarige uit Curasao afkom stige schoonmaker W. R. H. vanmorgen voor de Amsterdamse rechtbank dat hij op 16 oktober Jl. In een driftbul z|Jn land genoot Ronald Jacobs met een groot en vlijmscherp huishoudmes ernstige ver wondingen had toegebracht. „Ik ben gauw driftig edelachtbare, maar ik had beslist niet de bedoeling Ronald die lk goed ken, enig kwaad te doen. Ik wilde hem alleen maar bedreigen", zo verklaarde verdachte de steekpartij, die voor Ronald kwa mte staan op een grote wond aan een van zijn wangen, een diepe steekwond in zijn nek en bijna volledige amputatie van zijn linkerduim. Verdache beloofde de president iets dergelijks nooit meer te doen. maaor de officier van Justitie was van mening dat iemand die ln zijn drift tot dergelijke dingen ln staat ls. een gevaar voor de ge meenschap kan zijn en eiste daarom een gevangenisstraf van één Jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. Uitspraak donderdag 11 janunrl 1968. Geen voorwaarden aardgasexport DEN HAAG (A.N.P.Do minister van Economische Zaken heeft ontkend, dat de N.A.M.-gasexport ln zijn aanbod voor een verlaagde aardga.spr(].s uan een aantal distributiemaatschappijen in het zuiden en zuidwesten van Duitsland, als voorwaarde zou hebben gesteld, dat ESSO en Shell worden opgenomen in een met de Duitse distributiemaatschap pijen op te richten nieuwe distributie maatschappij. De minister deed deze mededeling in zijn antwoord op schriftelijke vragen over dit onderwerp van het Tweede- Kamerlid Oele (P.v.d.A.), die onder meer had gevraagd of de minister het, gelet op de precedentwerking en op het perspectief van een Europees energie beleid, In beginsel Juist acht, dat de prijsbepaling voor het te exporteren Nederlandse aardgas mede afhankelijk wordt gemaakt van de expanslekansen van een combinatie van twee Interna tionale concerns, die In de praktijk van de export van het Nederlandse aardgas een monopoliepositie bezitten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5