S)e CeicbeSou/ïoitt JAMIN Geea vrede in Vietnam op komst JOHNSON RETST WERFTD ROND Hongerstakers in kerstnacht uitgeput Kansen koning terugkeer gestegen Idealen drongen door in nachtmispreken Nachtelijk incident bij Jacobskerk Woonblok ontploft in Moskou: 9 doden SPANJAARD SCHOOT VERPLEEGSTER MET GEWEER NEER Bij echtelijke twisten twee doden Vondelingetje voor Britse televisie Grafzerken omgetrokken HO DOET BEROEP OM STRIJD VOORT TE ZETTEN v. d. WATER Amnestie was tegenvaller Caii(oi*ut,soep...de zon op uw tafel! Groot alarm voor lekkende tankauto PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFD. 20826 - GIRO 10.30.03 Dir. J. F. J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p. mnd. 4.20; p. kwart 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK REGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk regen, In het noord oosten van het land mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Plaatselijk ook mist. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Stijging van de temperatuur. 59e jaargang, no. 17.330 (ADVERTENTIE) DEN HAAG (A.N.P.). Op zeven plaatsen in Nederland werd gedurende de kerstdagen door groepen jongeren niet gegeten. Zi) wilden zich zo los maken van het consumptievredesfeest en protesteren tegen het onrecht, dat tweederde van de wereldbevolking hon ger lijdt. De publieke hongerstakingen hadden plaats in Den Haag, Haarlem, Maastricht, Tilburg, Utrecht, Venlo en Venray. In Den Haag hadden vijftien jongeren zich geïnstalleerd in en bij een grote legertent op de Lange Vijverberg. Met de hongerstaking namen zij stelling tegen de egoïstische instelling van de Nederlandse regering ten opzichte van de ontwikkelingslanden. Naar hun me ning is ontwikkelingshulp voor de rege ring feitelijk niets anders dan een poli tieke speelbal. In de tent werd bij het schijnsel van een gaslamp, zittend op luchtbedden en slaapzakken gediscussieerd. Een eenzame wandelaar op de Lange Vijverberg werd getroffen door spandoeken en borden. Tal van foto's beeldden oorlog en honger uit. De meeste jongens bleven 's nachts in de tent slapen; anderen brachten de nacht thuis door. Het enige dat zij nut tigden was een kop zwarte koffie. Het doel was tachtig uur achtereen niet te eten. In de kerstnacht hebben zij bij diverse kerken postgevat met sandwich- borden om kerkgangers duidelijk te maken, wat de werkelijke inhoud van het kerstfeest als vredesfeest moet zijn. Daartoe werden leuzen gebruikt als: „Ere zij God met een kalkoen in dè pot?" en „Eet en vergeet". Hun actie had in zoverre succes, dat in diverse kerken tijdens de kerstnacht is gepreekt naar aanleiding van hun optreden. Daarvan getuigden kerkgan gers, die na afloop van de kerkdiensten de jongeren in de grote tent op de Vijverberg inlichtten. Weerklank bleek volgens de honger stakers ook uit de groei van de groep. Begonnen met vijftien jongeren, moest de tent de laatste nacht onderdak bieden aan meer dan twintig personen. Er kwa men ook bijdragen voor de Nederlandse organisatie voor internationale bijstand (NOVIB) en het kinderfonds van de Ver enigde Naties (Unicef). Deze beide instel lingen ontvingen elk een paar honderd gulden. Op tweede kerstdag paradeerden de jongeren met sandwichborden in de drukke straten van de binnenstad, waar restaurants en bioscopen publiek trok- Over het algemeen hebben de honger stakers zich goed gehouden. Ze gaven grif toe, dat de staking hen nagenoeg had uitgeput. Verschillende jongeren konden het laatste etmaal een kopje koffie niet meer verdragen en lesten hun dorst met slappe thee. Gisteravond om zes uur onthaalden meelevende burgers hen op lichtverteer- bare kost en een glas warme melk. Een soldaat van het Leger des Heils bad met hen. In tegenstelling tot dit vredelievende tafereeltje was het incident bij de St.- Jacobskerk in de kerstnacht. Zonder enige aanleiding werden hongerstakende jongeren met sandwichborden lastig ge vallen.-Bij een daarop volgende vecht- Geeii copieus kerstmaal voor deze jongerengeen fraaie kerstbomen, stollen en plumpuddingen, maar meelevend idealisme, uitgedragen op spandoeken. partij kreeg ook een kerkganger slaag van- ruziezoekers. Deze, een 29-jarige woninginrichter en reserve-politieman, liep een gebroken snijtand op. Een hon gerstakende 21-jarige student uit Rijs wijk kreeg een scheurwond boven zijn linkeroog. De politie, die de vechtende scheidde, nam drie van de herrieschoppers mee. Het waren allen 18-jarigen uit Den Haag, die enigszins onder invloed van alcohol verkeerden. Na verhoor konden zij, in de kerstnacht verrijkt met een proces verbaal, huiswaarts keren. Amsterdam In Amsterdam is tweede kerstdag middag een stille Vietnamdemonstratie gehouden, die het karakter had van een rouwstoet, ter herdenking van de doden in Vietnam. Hieraan hebben, volgens een opgave van de organisatoren, een kleine duizend personen deelgenomen. Deze kerstdemonstratie, die vanaf het monu ment van de Dokwerker via de binnen stad naar het Sigmacentrum ging, waar een zestal sprekers het woord voerde, was georganiseerd door de „Actiegroep Vietnam" in samenwerking met het „Kunstenaarscomité Vietnam". Vier in het zwart geklede mannen met hoge hoed, die zwarte vlaggen droegen, openden de stoet. Daarna kwam een groot wit kruis met het opschrift „Viet nam, tweehonderd vijftigduizend doden", gevolgd door een groep jeugdige trom melaars, die- op omfloerste trommels sloegen. Er werd in de militaire begrafe- nisstap gelopen. Een zeer groot aantal jongeren liep in de stoet, waarin o.m. een model van het Amerikaanse Vrij heidsbeeld werd meegedragen, dat in de opgeheven rechteram een bom hield. Aan de voeten van het beeld lag een gewonde. Op spandoeken stonden onder meer de teksten: „Gloria in Excelsis Johnson" en „Vietnam, in Christus' naam, wat doen de kerken?". Ook werd een kleine kerst stal meegevoerd, waaronder o.m. stond: „Toen Herodes, nu Johnson". GASLEK VERMOEDELIJK OORZAAK MOSKOU (Reuter-AFP) In het centrum van Moskou, anderhalve kilometer van het Kremlin, is maandagavond een nieuw woonblok van zes verdiepingen door een ontploffing grotendeels verwoest. Negen personen kwamen om het leven. De ontploffing vermoedelijk veroorzaakt door een gaslek deed een deel van het blok, als door een mes van de rest gescheiden, instorten. Over een afstand van honderd meter knapten aan beide kanten van de straat de betonnen lantaarn palen af. Bij het licht van schijnwerpers werd gedurende de avond en nacht in het puin naar slachtoffers gezocht. Honderden belangstellenden sloegen bij een sneeuwjacht en een temperatuur van vijftien graden onder nul het opruimingswerk gade. De politie sloot direct na het ongeluk de bewuste straat af. De ontploffing deed zich kort na het ongeluk voor. Het ingestorte deel van het woonblok bevatte naar verluidt 24 woningen. Omstreeks dezelfde tijd ontplofte op de andere oever van de Moskwa de auto van de chef van het kantoor van Associated Press in Moskou, Henry Bradsher. De wagen stond geparkeerd op de binnenplaats van een woonblok. Er zat niemand in. Tot op de derde verdieping sprongen er ruiten. Volgens Bradsher moet er een bom onder zijn wagen zijn gelegd. Enig verband tussen de twee ontploffingen •chijnt er niet te zijn. (Van c correspondent MAASTRICHT Even na zeven uur zaterdagochtend heeft de Spaanse gast arbeider G. L. (30) In Maastricht twee leerling-verpleegsters beschoten op het terrein van het ziekenhuis Sint-Annadal. De 20-jarige H. van K. werd in de bulk getroffen en moest niet ernstig ge wond in het ziekenhuis worden opge nomen. Enkele uren later werd de da der in zijn pension aangehouden en over gebracht naar het hoofdbureau van po litic. Hij legde een volledige bekentenis af. Hieruit bleek, dat hij niet mejuffrouw Van K. had willen raken, maar haar collega A. G. (20) had willen laten schrikken. Met mejuffrouw G., afkom- sitig uit Gulpen, had hij drie jaar verke ring. Deze raakte echter kort Kerstmis uit. Hij werd aan de officier van justitie te Maastricht voorgeleid. De leerlingverpleegsters hadden nacht dienst gedaan en liepen in de vroege ochtend via de tuin van het ziekenhuis naar het verpleegstersflat „De Ark' die achter het ziekenhuis is gelegen. Bij de ingang aangekomen klonk plotseling een schot en zakte mejuffrouw Van K. ineen. Voor haar collega A. G. stond toen vast: dat kon alleen de Spanjaard G. L. hebberi gedaan, die het op haar had gemunt en de verkeerde had ge raakt. Met deze aanwijzing was he LONDEN (AP) Een zuigeling ver pakt in kerstpapier en achtergelaten In een openbaar toilet is het nieuwste Brits tv-sterretje geworden. Meer dan 300 mensen hebben reeds aangeboden om de mollige blonde jongen, die van de politie de naam Nicholas heeft ge kregen te adopteren. De politie zoekt nog steeds naar de moeder van Nicholas, die acht maanden oud is. Om te helpen bij het opsporen zijn foto's van Nicholas op de voorpagina's en voor tv versche nen. Lezers en kijkers is gevraagd of zij het jongetje met zijn blauwe ogen her kennen. Ondanks alle publiciteit is men nog niets over de moeder te weten gekoijien. In Pannerdcn heeft zaterdagmiddag de 36-jarige vrouw W. G. H. R. haar echtgenoot, de 40-jarige W. H. H., een bijl om het leven gebracht. Zij telde het aan buren, die de politie v schuwden. De man stond bekend als alcoholicus, die zijn geld niet thuis bracht en bovendien zijn vrouw dwong op de pof bier in huis te nemen. Ook werden de vrouw en de vijf kinderen vaak mishandeld. Ten einde raad heeft de vrouw haar echtgenoot met een bijl de schedel ingeslagen. Zij deed dit toen hij zijn roes lag uit te slapen. De kinde ren zijn ondergebracht bij zusters in Babberick. Tijdens een echtelijke twist is de 32- jarige mevrouw K. V.-van H. in haar woning te Ede gedood. Haar man kwam bij de politie vertellen, dat de vrouw tij dens de twist een mes had gegrepen. Naar zijn zeggen kwam het mes in haar hals terecht. Pas daags erna is de man naar de politie gegaan. AMSTERDAM (A.N.P.). Op de Oos terbegraafplaats in Amsterdam z(jn 24 grafzerken omgetrokken. De politie kon niet zeggen of hier grafschenners aan het werk z(jn geweest. Opvallend is dat geen van de stenen is vernield, bekrast of beschilderd. De Amsterdamse politie ziet dan ook geen direct verband met de gevallen van deze aard, die zich in het zuiden van het land hebben voorgedaan. WASHINGTON - SAIGON (Reuter - A.F.P. - A.N.P.). Amerika en z(jn bondgenoten in Vietnam zijn vastbesloten de huidige koers van de oorlog aan te houden in de overtuiging, dat dc vijand niet meer kan winnen en uiteindelijk toch naar de conferentietafel zal moeten komen. Dezt indruk overheerst in Wash ington na de wereldreis van vijf dagen, die president Johnson de afgelopen dagen maakte en die hem naar Australië en Vietnam voerde. Voor de naaste toekomst Hjken er geen vooruitzichten te bestaan voor vredesoverleg. In Australië, waar Johnson een her denkingsdienst bijwoonde voor de omge komen premier Harold Holt, pleegde de Amerikaanse president overleg met leiders van de bondgenoten in Vietnam. Vervolgens bracht hij zaterdag een blik sembezoek aan een Amerikaanse basis in Vietnam, waar hij, via Pakistan, waar hij met president Ajoeb Khan sprak, naar Rome vloog voor een ontmoeting met de Paus, die daags tevoren een be roep op Amerika had gedaan de bom bardementen op Noord-Vietnam te sta ken, en zijn bemiddeling had aangeboden. Na afloop van zijn gesprek met Paus Paulus repte Johnson niet over conces sies aangaande Vietnam. Evenmin zei hij of hij de bemiddeling van de Paus had aanvaard. De president verklaarde dat er snelle en concrete vorderingen naar de vrede gemaakt zouden worden wan neer beide partijen het beginsel vap wederzijdse matiging, als door de voorgesteld, zouden aanvaarden. Amerika zou dan bereid zijn de bombardementen stop te zetten en onmiddellijk met rieuze en vruchtbare besprekingen te beginnen. Noord-Vietnam heeft intussen laten weten dat het alle „zogenaamde vredes- oplossingen", die Johnson de afgelopen dagen heeft voorgesteld, verwerpt. President Ho Tsji Minh verscheen een dezer dagen voor het eerst sinds bijna vier maanden weer in het openbaar en deed een beroep op alle Vietnamezen, de strijd tegen de Amerikanen te ver hevigen. De Zuidvletnamese minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Tran Van Do, ver klaarde gisteren in Parijs dat zijn rege ring Noord-Vietnam heeft voorgesteld de toestand te herstellen zoals deze bestond ten tijde van de Geneefse conferentie van 1954. De strijdkrachten van Noord en Zuid-Vietnam moesten zich aan belde zijden van de zeventiende breedtegraad hergroeperen en men zou een over komst over een staken van het v door een nader te vormen internationale instantie moeten laten controleren. De minister sprak bij zijn aankomst in de Franse hoofdstad op doorreis naar een aantal Afrikaanse landen ovei brief die de Zuidvietnamese president Van Thieu zijn ambtgenoot Ho Tsji Minh zou sturen of „misschien al heeft ge stuurd". „Wij stellen directe besprekin gen tussen Saigon en Hanoi voor, want het gaat om een Vietnamees probleem dat door Vietnamezen moet worden opge lost", aldus Tran Van Do. (ADVERTENTIE) Voor HORLOGES en KLOKKEN JUWELIER - HORLOGER HAARLEMMERSTRAAT 161 A2ZV3 16571 3J OVERLEG ROME-ATHENE ROME, (A.P.-Reuter). De Griekse hofmaarschalk Leonidas Papagos, die met koning Konstantijn naar Rome is gevlucht, is naar Athene teruggekeerd. Er wordt rekening mee gehouden, dat z(jn bezoek bedoeld is om dc terugkeer van de koning voor te bereiden. Een af gezant van het Griekse bewind, Hara- iambos Potamianos, is maandag na be sprekingen met de koning naar Athene teruggekeerd. Hij verklaarde: „Ik beu er voor honderd procent zeker van, dat dc koning zal terugkeren, mogelijk reeds in de komende dagen". De Griekse ambassade heeft meege deeld, dat koningin Anne-Marie rust (ADVERTENTIE) Een onbekende heeft moet houden wegens het gevaar van een miskraam. Drie dagen nadat het Griekse regime ïn vergaande kerstamnestie had afge kondigd, wachten nog duizenden gezin nen op de terugkeer van hun familie leden van de gevangeniseilanden. Het er naar uit dat de 2600 politieke gevangenen op dc eilanden Leros en Jaros in de Egeïsche Zee daar nog wel enige tijd zullen blijven. Waarnemers zijn van mening, dat de veiligheids- autoriteiten van het regime zo hun eigen opvattingen hebben wie er onder de amnestie valt. Tientallen bitter teleurgestelde bloed verwanten hebben tevergeefs regerlngs- Instanties opgebeld om te vragen, waar om hun mannen en zoons nog niet zijn teruggekeerd. Sedert premier Papadoepolos zaterdag de amnestie afkondigde, hebben slechts zeventien mensen de gevangeniseilanden verlaten, nadat zij verklaringen hadden ondertekend, dat zij zich niet meer met politiek zouden inlaten. De zoon van de vroegere premier, Andreas Papandreoe is vrijgelaten. Ge zegd werd, dat ook de componist Theo- dorakls vrijgelaten zou worden. Hij be vindt zich evenwel nog in de Averoff- gevangenis te Athene. (Van een onzer verslaggeven) DEN HAAG Een tankauto, gela den met 28.000 liter benzine, heeft van ochtend grote consternatie veroorzaakt bij de Haagse brandweer en politie. Van een van de compartimenten van de wagen was een lasnaad gescheurd, waardoor er benzine wegstroomde. Dit gebeurde om acht uur op het parkeer terrein aan dc Kalvermarkt in de Haag se binnenstad, waar de wagen gelost De brundweer rukte uit met groot materieel: vijf spulten, twee poederwa- genn en een waterkanon. De politie zet te het terrein af en er werd een rook verbod uitgevaardigd. De weggelekt* benzine werd bedekt met zand. Tijdens het lossen bleef de brandweer paraat. Alles liep echter zonder ongelukken

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1