Feesten is er voor voetbalprofs niet bij BENNIE MULLER: Kerstnummer 1967 Na de triomf van Ajax in de hel van Liverpool was ook dochter Petra op Schiphol om papa Bennie een welkomstkusje te geven. „Als je eenmaal het topvoetbal hebt gekozen, moet je er heel wat offers voor kunnen brengen" de rommelige Amsterdamse Haar lemmerstraat valt van verre een uithangbord op waarop met fikse letters: „Sigarenwinkel Bennie Muller". Achter de toonbank is de bekende Ajacied in de week druk in de weer. Om het populair te zeggen: de zaak loopt als een trein. Een klein meisje met een kittig paar- destaartje legt een briefje neer, een gulden, wat dubbeltjes, kwartjes en centen. „Ome Bennie, dat is voor opa. Maar ik wil vloeitjes met klapkauw gum En winkelier Muller, in grijze trui met hoge col, rommelt tussen de lading pakjes maar vindt geen klap kauwgum. „Jammer Marietje, maar ze zijn op. Ik heb wel een paar lekkere snoepjes voor je". En Marietje vertrekt toch gelukkig en luidruchtig zuigend de straat op. „Zie je" zegt Bennie, een stapel sigarenkistjes versjouwend, ik heb bijna geen ogenblik vrij. We kun nen maar een half uurtje praten. .Opa, wilt u even opletten, ik zal Nellie ook even roepen of ze wat kan doenen Bennie, een en al beweeglijkheid draaft het trapje naar de achterkamer op. Het i* een wat poppig leuk hoekhuisje. Een houten wenteltrap in de achterkamer gaat naar de eerste verdieping. Zijn vrouw Nellie, blond kindvrouwtje, komt naar beneden met aan haar rok de klei ne twee jaar oude Petra. Wij klauteren de trap op. Bennie gaat ln een leren fauteuil zitten voor een glazen schuif deur waarop de beeltenissen van twee voetballers-in-aotle zijn ingebrand. Ben nie Muller ziet onze blik. „O, dat ls een cadeautje van Nellie geweest. In 1961 speelden we in Rotterdam tegen de Hongaren. We verloren met 30 en het Nederlands elftal kreeg in de kranten een kritiek waarvan de honden geen brood lusten. Toevallig had ik wel een heel goeie wedstrijd gespeeld. In de kranten gingen ze met hun loftuigingen zelfs zover dat ze me de 12e Hongaar noemden. Er was toen een foto waarop ik in duel ben met de Hongaarse spe ler Goeroecs Van die foto heeft mijn Nellie toen dat glas laten maken. Mooi Bennie Muiier zou graag een fulltime voetbalprof willen zijn. ..Met een baan erbij is eigenlijk niks. Maar je moet dan ook goed worden betaald, en dat is hier nog helemaal niet zo goed. In En geland bijvoorbeeld is voetballen een echt beroep, hier zweef je tussen de amateur en de prof. Ik heb een heel goeie zaak en ben daar blij om, maar ik heb ook bijna nooit vrij. 's Morgens sla ik in de winkel en 's middags moet ik trainen. Hot is een zwaar leven. Al leen zaterdags doe ik alleen waar ik zelf zin in heb, dun ga ik de hele dag vissen. Dat moet je ook wel om goed te relaxen. De volgende dag moet ik volop fit zijn voor de wedstrijd Als ik zateidags zo n liele dag in dp winkel i ik de dag erop Het is niet zo eenvoudig om met Bennie Muller of met welke Ajacied ook zo maar een praatje te mogen maken. Daarvoor is toestemming nodig van óf voorzitter Jaap van Praag óf van trainer Michels. Voorzitter Van Praag was in een beste bui, want zonder meer antwoordde hij op ons verzoek: „U hebt mijn toe stemming." En Bennie Muller wilde ons toen meteen ont vangen, alleen voor een half uurtje, want meer tijd had hij niet. Dat half uurtje groeide uit tot een dikke twee uur. En we hadden nog lange tijd door kunnen gaan als Bennie niet was gewaarschuwd door de klok. „O, het 6pljt mjj erg", zei hij Ineens, „maar ik moet naar het veld om te trainen zondag 24 december staat er wat op het lijstje, de uitwedstrijd tegen DOS in Utrecht. Verder niets, Ajax heeft niets in te halen. Toch is er voor de voetbalprofs weinig gelegenheid zich, zoals zo veel andere landgenoten, echt eens feestelijk uit te leven. Hij moet streng op zijns conditie letten, tijdig naar bed, geen smulpartijen, geen al cohol, geen nicotine. En.... zelfs geen bioscoopje. Bennie Muiier zegt: „Als ik op de tweede kerstdag zou moeten spelen dan zou ik de eerste zeker niet naar de bioscoop gaan. En dat ver wacht ik ook niet van de andere jon gens. Je moet jezelf in toom houden en dat vraagt behoorlijk wat zelfbe heersing en offers. Oók voor de men sen met wie je samenleeft. Voor mij is het niet zo moeilijk, ik ben Hele maal niet gek op feesten. We zullen het hier thuis ook heel rustigjes aan doen. Wat leuks voor de kleine meid Bennie Muller, behalve op vissen ook verzot op tafeltennis en biljarten, is geen geldwolf: „Het is bij mij nog net als vroeger. Als ik in het veld sta, denk ik niet aan de centen. Maar als we vijf minuten voor het einde met 10 voorstaan, zeg ik wel eens tegen mezelf: „Jongens, dat moeten we blij ven vasthouden. Ik wil eerstens graag altijd winnen en tweedens zit er aan een overwinning een goeie premie". In de loop der jaren is Bennie Muller toch wel heel wat zakelijker geworden. Hij vindt bijvoorbeeld dat hij (en vele andere topvoetballers) maar een pech vogel is geweest om in Nederland te zijn geboren. Hij heeft de gave om goed te voetballen meegekregen en in Italië of Spanje zou hij met die gave lien keer zoveel krijgen als hier, waar het voetbalsalaris maar kleintjes is ge- Bennie Muller: „De mensen kijken tegen een twintig of dertig mille op. Maar hoelang heb je dat en wat moet zo'n voetballer doen als hij is uitge speeld? Ik denk nog een vier jaar mee te kunnen, maar ik heb gelukkig een fijne zaak. Maar je moet aan je toe komst denken als voetbalprof en die is moeilijk als je niet verstandig bent en het geld maar over de balk gooit. In Engeland doen ze het beter, een AMSTERDAM Twaalf jaar geleden werd Bennie Muller voetbalprof. Hoe vreemd het ook mag klinken, voor Mullertje, zoals hij toen alom in de voetbalwereld werd genoemd, was dat geen moment om te juichen en te zingen. Integendeel toen hij het con tract had getekend, heeft hij 's nachts uren liggen huilen in bed. Het scheel de ook weinig of de voetbaltoekomst van de jonge prof was volkomen scheef gegaan. Bennie Muller, veertig interlands en vijfmaal aanvoerder van het Nederlands elftal, was lid van Ajax en hij had aan de beroemde Amsterdamse club zijn hart verpand. Maar Ajax wilde in 1955 de kleine pittige donkere jongen nog geen con tract geven. Er was wel een andere hoofdstedelijke vereniging, die Ben nie wilde hebben. De Volewijckers bood hem een contract aan en dc jonge, onervaren Bennie, die graag een graantje uit dc voetbalruif wilde meepikken, tekende zonder verder na te denken. Toen de heren van Ajax dat hoorden, schrokken zij zo zon de om zo'n fijn bijgeschaafd voetbal- talentje te laten gaan dat zjj op slag bakzeil haalden en hem eveneens een contract voorlegden. Mullertje zette er ook zijn handtekening onder. Twee semiprofclubs konden aan spraak op hem maken. Maar Dc Vole wijckers eiste hem op. hy had im mers het eerst voor hem getekend. Het werd een touwtrekkerij van je welste tussen beide clubs. De K.N.V.B. werd erbij gehaald en die kwam me teen met een simpele oplossing: beide contracten waren van nul cn geen waarde. Mullertje was nog niet meer derjarig en naast zijn handtekening had ook die van vader Muller moeten staan. Beide contracten gingen in de prullenmand en Bennie mocht opnieuw kiezen. Het werd natuurlijk Ajax. Een paar weken later werd Bennie Mul ler al in het eerste van Ajax opge steld. Ti»t dc dag van vandaag volgend jaar augustus wordt hjj der tig is Bennie Muller daar gebleven, een defensieve halfspcler van grote basissalaris en hoge premies. Ook in Duitsland is het beter geregeld. Maar wij leven in een te klein landje om top voetballers gages te betalen die zij moeten verdienen voor hun talenten. Dat doen ze toch ook met toneelspe lers en kunstenaars en met mensen van het cabaret!.." Een oud-clublid van Bennie Muller, Co Px-ins, is naar Amerika gegaan en verdient daar, heel best in het Amei'ikaanse voetbal. Co Prins is bij Bennie Muller geweest en heeft hem uitvoerig over de salaris sen in de V.S. ingelicht. Het was heel aantrekkelijk. Bennie Muller: „Als ik in de schoenen van Co Prins had ge staan, had ik het ook gedaan. Waar om zou ik niet veel geld gaan vexdie- nen met voetballen in Amerika? Maar Prins had geen baan, ik wel. ik heb bovendien een gezin en ik heb een piachtige zaak, waarin ik het heel goed kan rooien. Iedereen helpt mij als dat nodig is. Mijn moeder dikwijls als het erg druk is. En dat is het na- tuurlijk de dag Voor het lange kerst weekeinde. Ze hebben tegen me ge zegd: „Bennie je moet op 24 december voetballen en dus ga je de zaterdag er voor niet in de winkel staan. Dat doen wij wel voor jou. Ga jij maar vissen..." Het is niet te vei-wonderen. dat Ben nie Muller trots is op zijn voetbal carrière. Hij heeft er alles voor over gehad om het ver te brengen en.dat is hem, de vinnige terrier, gelukt. Als hij terugdenkt aan dat moment toen hij als jong voetballertje moest kiezen tussen De Volewijckers en Ajax. moet hij nu lachen. „Ik was in die tijd voor een reep te vangen. Het was toen een hele eer om een prof contract te krij- Op de achtergrond het gen. Ik heb ook nog een paar keer bij De Volewijckei-s getraind. Gelukkig is alles goed gegaan en ben ik toch bij Ajax gebleven. Wat een ramp, achter af bezien, als het allemaal anders was gelopen!.Het kan vreemd gaan in de wereld, óók in de voetbalwereld. Bennie Muller heeft eigenlijk het vak van diamantbewei'ker geleerd. Voor dat hij in militaire dienst ging, heeft hij daarin zijn diploma behaald. Er was èèn ambachtsschool in Amster dam, die dat vak op het lesrooster had staan. Van diamantslijper werd hij zelf „geslepen". Door opperslijper Vic Buckingham, toenmaals de trainer van Ajax, die wist wat de jongen waard was en eruit haalde wjt Ajax nodig had, een halfspelei-, die met lis tige throughpasses de weg baande voor gretige schutters in de vooxhoe- de. („Ik kan zelf ook wel schieten, maar ben er een beetje langzaam x en dat is een nadeel"). Al vroeg ben reikte hij een topvorm en hij heeft die niet meer losgelaten. Voor zijn talent, ijver en mensenkennis werd hij op 16 apiil 1967 tegen België in Antwerpen (10) gehonoreexd met het derschap van het Nedeilands elftaL „Wat je doet, moet je goed doen" luidt zijn devies. Als voetballer Bennie Muller er royaal gekomen, het zou hem als diamantbewerker ook zijn gelukt. Maar hij kon zes jaar ge leden een sigarenzaak ove de Haarlemmerstraat 96, en met de hij Aja: Nedei'lands elftal voetbalt, werkt h 11 ook voor zijn zaak. Bennie Muller is werkelijk e Ajax niks het heus zo. Je hebl het voetballen zelf ge kozen en ik vind'het heerlijk. Maar je moet er enorme offers voor brengen. Je hebt aan je leven eigenlijk weinig. Feestjes en uitgaan is er niet bij. De mooiste tijd van je leven moet je offe ren. Ik rook en drink niet. Je behoeft niet als monnik te leven, maar je moet toch wel oppassen niet over de schreef Bennie Muller heeft ook de voorver koop van Ajax. Het ls in de winkel een komen en gaan van voetballiefhebbers. Telkens klinkt de stem van opa Muller of van Nellie: „Bennie, .zijn er nog overdekte?. .Zijn er alleen nog maar ataanplaatsen?Kun je dadelijk even komen?. Aan de kerstdagen zit voor een voet balprof weinig feestelijka. De zondag voor Kerstmis is er een complete com petitie en op tweede kerstdag heeft de KNVB een inhaaldag vastgesteld. Ajax hooft het in vergelijking met ve le andere clubs gemakkelijk. Alleen op Wat is een kerstkrant zonder extra grote puzzel. Net een kerstkrans zonder sliertjes gember. Ook dit jaar ontbreekt derhalve de puzzel niet. Het is een „zoeker-van-formaat", waarvoor prijzen van 50, 25, twee van 10 en van 5 gulden beschikbaar zyn. Dc oplossing dient uiterlijk maandag 8 januari met vermelding „Kerstpuzzel" te zyn ingezonden of bezorgd aar bureau van ons blad. Een viertal dour sneeuw bestoven naaldbomen zijn volgehangen met sieringen, slingers en kaarsen en bergen voor u een gezellig maar i Op elke versiering, ook op de klokjes en zelfs op het huis en de ari-eslee, staat een klein beeldverhaal. Een rebus is hel niet. U moet in de gegeven volg orde de afgebeelde dingen naast elkaar opschrijven en dan, na uit elk woord één letter weggeschrapt te hebben, vai de rest één woord vormen. Zo ziet i b.v. in kerstklok no. 3: vat-non-ui-daf Welke vier letters streept u nu door, om het ene nieuwe woord le krijgen? AT-ON-I-AS of VA-NO-I-DA? Maar atonias en vaxxoida zijn geen goede woorden, hoewel u er met het tweede al bijna bent! Het wegstrepen moet dus anders gebeuren. Het wordt een w van zeven letters en zodra u hel vindl, vult u het in op slinger xxo. 3 (vierde boom). Een ander voorbeeldkaax-s no. 4 links boven. Deze stelt voor „dis" en Van dis streept u de achterste en st de voox-ste letter door en u krijgt „dit", welk woox-dje u dus reeds kunt hxvullen op slinger no. 4. Losse (alleen- slaande) letters neemt u als enkele let ter in de volgoxde mee. Er blijven tenslotte enkele kleine slin gertjes over en hierin vult u zelf wel de woordjes in, als u het verband ziet met de andexe gevonden woorden! Bij een kompas neemt u de aangegeven windrichting in twee letters, b.v. ZW enz. Met al dit zoeken en doorstrepen krijgt u in de slingers een toepasselijk regolig vers en de vraag is: hoe luidt het?

Leidse Courant | 1967 | | pagina 18