DE STAD HET DORP HET DORP DE STAD kerstnummer 1967 spierwit bad, rijk betegeld toilet en een balkon rustig en gezond met tuintje voor en tuintje achter BETER VAN DAN VAN kleine broddellap in Rijswijks dierbare grond, krap 120 meter lang en 37 meter breed, een kubistische vijver met 24 een den aan de voorkant, vijf parkeerplaatsen voor 310 auto's aan de achterzijde. Daartussen vijf be tonnen giganten, waarin de rijksadministx-ateur in stugge verdraagzaamheid samenleeft met goed boerende ingenieurs, onschendbare diplomaten, slimme zakenlieden en alleenstaande dames van een prikkelend soortelijk gewicht. Ze hebben allen een spierwit ligbad, een rijk betegeld toilet en een balkoh, waar de zuidwestenwinden vrij spel hebben. Ze hebben ook allen dezelfde soort voordeur met patrijspoort, dezelfde hal, dezelfde kamerindeling. De prijs voor dit collectief randstadgerief bedraagt minimum 55.000 gulden voor de koopflats en 450 gulden de huurwoningen. Laat men het begerig oog vallen op één van de acht-kamerflats in de grauwe onderbouw dan betaalt men maandelijks een bedrag van 850 gul den. Dat is dan wel met centrale verwarming. Dat wel. Vier jaar geleden graasden op die 4440 vierkante meter Rijswijkse klei nog lome koeien, die er geen weet van hadden, dat Reindert Zwolsmans hete dadendrang niet bij het houten hek met „verboden toegang voor onbe voegden" -zou ophouden. De keizer van Scheveningen, op dat moment nog oppermachtig, had trouwens al borden laten plaatsen, die uitschreeuwden, dat binnen de kortste keren uit deze drassige bodem 360 super luxe flats zouden worden gestampt Landmeters liepen [schatplichtig tussen de uiers rond. om de invasie van draglines, bulldozers en heimachines voor te bereiden klinkerwegen werden tussen het gras uitgerold. [Zelfs de boer, die onbereikbaar ver in zijn agrarische burcht de psalmen zong, begreep op dat moment, dat s werd. Vee verdreven Eind 1964 was het zover: de boerderij, die generaties lang eenzaam in het wijde land had gestaan werd lang- ingesloten door torenhoge muren van gewapend beton, op het erf moesten de kippen de sohamele buit delen met ratten, die door het bouwgeweld verjaagd t vee werd verdreven in de richting van Delft. Het visitekaartje, dat Zwolsman in het weiland depo neerde, loog er niet om: a raison van 14 miljoen gulden creëerde hij een verticaal dorp, waarin de harde symme trie het gezicht bepaalt. De heipalen torsen een last van twaalf etages, die onderling verbonden zijn met liften, trappen en kale, winderige galerijen. Achter elke voor deur ligt een stemmige oase, waarin de homo sapiens geacht wordt zijii geluk te vinden. De kamers zijn niet kinderachtig bemeten, de salon is berekend op het «Mnrst urn m- ïtKfiiX Voor 14 miljoen gulden bouwde Reindert Zwolsman in Rijswijk een verticale dorp, waar in de harde symmetrie het gezicht bepaalt. Twaalfhonderd mensen zullen hier in de nabije toekomst het geluk moeten enteren. meest pompeuze bankstel, de grootste slaapkamer over eet zich ook niet aan een tweepersoonsbed. Alleen de bergruimte is schamel: eigenlijk niet meer dan een uit zijn krachten gegroeide kast, waarin vooral de oudere bewoners met hun herinneringen geen raad weten. „Als je hier intrekt", zegt één van hen. „moet je je vooral niet laten leiden door sentimenten. Gewoon alles weggooien, wat niet strikt noodzakelijk is. Geen pulletjes bewaren, omdat je misschien nog eens bloemen van je kleinzoon krijgt. Niet dat „gezicht op Enkhui zen" aan je hart blijven koesteren, omdat het toevallig veertig jaar in je voorkamer heeft gehangen. Weg er- Het klinkt wat wreed, maar het is gewoon een kwestie van aanpassen. Je moet in het begin ook wennen aan die blèrende kinderen op de galerijen, aan het gedreun van de lift, aan het lawaai van de waterpomp. Natuur lijk kopen de mensen zo'n flat voor hun rust, maar dat betekent nog niet, dat jc dan gelijk niks meer hoort. Er loopt hier beneden een weg. waar elke dag zo'n zes-, zevenduizend auto's overheen razen, 's Winters is dat geen probleem, maar zomers ervaar je dat geluid op een bijna pijnlijke manier. Toch is ook dat geen onover komelijkheid; je zet gewoon je televisie wat harder". Peperduur Van de 360 beschikbare flats zijn er nu 325 bewoond. Samen herbergen ze 1000 kersverse Rijswijkers, wier enige binding met de gemeente bestaat uit het feit, dat ze er vaak na eindeloos zoeken en getob een peperduur optrekje hebben gevonden. Onder hen zijn opvallend veel hoofdambtenaren, veel administrateurs bij ministeries, een handvol referendarissen, daarnaast een sterke groep technici en economen, die het kruis van hun jarenlange studie anoniem willen dragen: de meésten hebben nadrukkelijk verzocht om hun titels niet op de naambordjes te vermelden. Andere beroepen, die in de vijf flats vertegenwoordigd zijn: portretfotograaf, leraar oude talen, journalist, onderwijzer, agent van gemeentepolitie, arts en masseur. Binnenkort wordt die rij aangevuld door een tandarts die op de elfde etage van de vijfde kolos twee flats naast elkaar heeft gekocht. Kosten: 120 mille. Hij heeft wat muren laten wegbreken en kan nu beschikken over een enorme zaal, waarin hij een volwassen biljart wil plaatsen. Daarnaast was hij van plan een schouw te laten bouwen, maar de coöperatieve vereniging van eigenaars verbiedt hem een extra-verstevigde schoor steen door de twaalfde etage te boren. Commentaar van de tandarts: „Had ik dat maar eerder geweten, dan had ik die flat boven me er ook nog bijgekocht". Tieners schaars De leeftijd der duizend getekenden is kenmerkend voor de prijs der woningen: 178 van hen zijn 50 jaar of ouder, 207 zitten in de greep tussen 36 en 50 en 218 zijn onderweg van 21 naar 35 jaar. Tieners zijn in de beton nen enclave schaars vertegenwoordigd: 61 personen tus sen de 16 en 20 jaar. Met de 336 kinderen tussen 0 en 15 jaar vormen zij h?t kroost, dat de bewoners zich willen permitteren. Het aantal gezinshoofdei: bedraagt 262, het aantal al leenstaanden 46. De vrouwen zijn in de flats in de meerderheid: 508 tegenover 492 mannen. Onder hen zijn 112 buitenlanders. De duizend kunnen voor hun religieuze gevoelens terug vallen op 12 kerken in de gemeente Rijswijk. Twee honderd vijftig katholieken maken daar gebruik van, daarnaast 185 Nederlands hervormden, 63 gereformeer den en 94 personen, die tot een ander kerkgenootschap behoren. Ruim veertig procent heeft geen bindingen met een Kerk. (in geheel Rijswijk bedroeg dit percen tage op 1 januari 1967 24,06 procent). Kanttekening van één van de bewoners: „Wat opvallend is in deze flats is het individualisme, dat tot, in het absurde wordt doorgevoerd. Je hebt geen enkele binding met 'je buren, je vreet alles zelf op. Het gevolg is, dat je je nergens mee verbonden voelt. Te woont er toevallig en dat is De bewoners van de vijfde flat hebben'zich sinds kort BETER VAN DAN VAN gevonden in hun eensgezinde strijd tegen de plannen van de gemeente om viak naast hun huizen een toren van twintig verdiepingen te bouwen. „Dat is een on vergeeflijke zaak", menen ze, „het woonkomfort wordt toch al verpest door de Zoomsewcg, die straks vlak voor onze neus komt. Ze moeten nou niet bezig blijven". Opvallend in de vijf kolossen is het sterke verloop. Een ambtenaar van de afdeling huisvesting spreekt in dot verband over een achutsluiseffect. „Zo zitten ze er ln en zo krijgt je hun mutatie alweer door. Tot voor kort kwamen er ook mensen in de huurflats, die tevoren wisten, dat ze die vijf-, zeshonderd gulden met geen mogelijkheid konden opbrengen. Ze kwamen na een paar maanden bij de Sociale Dienst en zeiden doodleuk, dat ze die huur niet konden behappen. Omdat ze op dat moment Rijswijkers waren, moesten we ze wel een goedkopere woning toewijzen. We zijn er zo'n zes keer ingetrapt. Nu vragen we tevoren by hun werkgevers wat ze verdienen". Tot het servicepakket, dat de gemeente de bewoners van de flats kan aanbieden, behoren ook nog 20 kleu terscholen. 24 lagere scholen, 10 uitgebreid lagere scho len, 6 middelbaar en voorbereidend hogere scholen, twes zwembaden, drie bejaardencentra, drie postkantoren, 1 sporthal, 1 station, 1 sportpark en een Intercommu naal winkelcentrum. Hijgen telgen 60 mille „Het was een hele gok", zegt één van de bewoners, Jk had een huurhuis en Ik heb zeker een half Jaar tegen die 60 mille op zitten hijgen. Ik kan de keren niet meer tellen, dat Ik by de makelaar heb uitgehuild. Nu ik er eenmaal zit, ben Ik best tevreden. Ik ztt hier prinsheeriyk op mijn elfde etage en lk kyk tot aan d« Euromast en Hoek van Holland. Met myn kijker zie ik de schepen de zee opdraaien en als het mist, schynt bij mij de zon. Dat ls een krankzinnig gezicht: de wol ken kruipen over de grond en het enige, wat je ziet is een fabrieksschoorsteen of de top van een molen. Alleen voor dat uitzicht wil lk hier nooit meer weg". De ambachtsheerlijkheid Nieuland gesegt de Vierpolders: duizend moddervette hectaren op het eiland Voorne, voor de burgemeester gekarakteriseerd als een „rustige, gezonde, door en door Hollandse ge meenschap". Dertienhonderd vijftig mensen zijn hier, op de vlucht voor rook en smook van Europoort, neei'gestreken. De kerk in Vierpolders is een kille, witgekalkte buik, waarin de wrakke preekstoel de enige ver siering vormt N IEULAND gesegt de Vier polders", dé oude Ambachtsheerlijkheid, in 1724 door Aalbregt Nicolaas van Schagen, Heere van Goudriaan als hobbyset gekocht, ligt anno 1967 wat verloren in de groene praii-ie van het eiland Voorne. De rook- en vuui'spuwende schoorstenen van Botlek en Europoort lijken hier tekenen van een andere planeet, de horizon wordt nog gemar- keerd door een boerderij, een knotwilg, een traag herkauwende koe. De dijken liggen als mollengangen in de duizend modder vette. op zee en storm bevochten hectaren, die de spoel en leefruimte vormen voor 1350 Nederlanders. De meesten van hen zijn boeren, kleine weerbarstige vorsten, die vanuil onneembare burchten hun land besturen. Zij zijn standvastig in de hervormde leer en «even met tegenzin aan de keizer, wat de keizer toekomt. De machtigste agrariër in dit drooggemalen rijk is iviachiel Mol, de 70-jarige ex-president kerkvoogd en VVD-wethouder van openbare werken, die resideert over veertig bunder best land. In het vaal gestencilde mededelingenblad van de Nederlands Hervormde Kerk is hij zojuist begonnen met een historische parochie- kroniek, waarbij hij met de rustige gebaren van de landman teruggraaft tot 1200. In hft voorwoord schrijft hij: Degenen, die er prijs op stellen om deze geschiede nis te bewaren, kunnen de nietjes eruit halen, zodat er dan tenslotte een geheel overblijft, dat later lot een boekwerk kan worden ingebonden". De kerk zelf is een kille, witgekalkte bulk, waarin de wrakke preekstoel de enige versiering vormt. Elke zondag is er een dienst, die afwisselend geleid wordt dooi dominee Van Dijk of evangelist Do Wilde, ccn barokke kerkdienaar, die zijn preken nog steeds ver siert met hemelse banbliksems uit de godvrezende negen- Klompen vóór loket Het administratief hart van Vierpolders klopt in de oude, witte school op de dijk, waar klompen voor het loket een vingerwijzing zijn, dat burgemeester J. G. Bosch bezoek heeft. Aan de andere kant van de gang is de zaal, waai de gemeenteraad onder een goed geolied portret van d« koningin beslist over de daverende dingen binnen de dorpsgrenzen. Burgemeester Bosch heeft jaren achtereen op een politieke wip gezeten, die bij de ene verkiezing doorsloeg naar de roze kant der socialistische mannen broeders en bij de volgende een liberale reuzenzwaai maakte, maar sinds 1966 heeft ook in Vierpolders de onrust bezit genomen van het kiezersvolk. Tot verbijs tering van de nazaten van Nicolaas van Schagen kwpm er toen een vrouw uit de stembus, een import-burgeres, die de pacifistische passie kwam preken. De resterende zetels weiden ingenomen door de Partij van de Arbeid (2), de lijst Gemeentebelangen-VVD (2) en de oecumenisch opererende AR en CHU (2). „Het is een fijn groepje", stelt de burgemeester met zichtbare voldoening vast, „je moet alleen niet aan hun privébelangen tomen. Een goed geoutilleerde vuilnisbelt aan de rand van het dorp is bijvoorbeeld geen haalbare kaart. Dat vinden ze flauwekul, want ze kieperen hun rommel al eeuwen achter het huis en dat gaat best". Een ultramodern dorpshuis van vier ton daarentegen jaagt hij moeiteloos door de vergadering. Hier komen de bibliotheek, een bejaardensoos, een jeugdhonk, een feestzaal en het bureau van het Groene Kruis. Zeil' heeft hij zich grootmoedig verbannen naar de eerste etage, waar hij over enkele jaren de 3000e burger hoopt in te „Vierpolders", stelt hij nadrukkelijk, „zal ook in de toekomst een plattelandsgemeente blijven. Bij ons geen hoogbouw, geen betonnen kazernewoningen. Wel wijken met gemoedelijk eengezlnshulzén. Tuintje voor, tuintje achter. Vierpolders wordt het woondorp op Voorne voor de werkers van Europoort en Botlek". De eerste immigranten hebben zich inmiddels verschanst in de 72 woningen, die onder aan de dijk /.ijn gebouwd. I)< bewoners hebben voor hun hulzen 35.000 gulden betaald (met cv 40 mille), waarvoor ze vier kamers, i-en keuken, een doucheeel en een zolder kregen. Hun beroepen variëren van boekhouder tot leraar, van vliegenier lot ingenieur. Er zitten ook wat spijtoptanten tussen, die hun leven aanvankelijk verankerd hadden in een flat in Hoogvliet of Spijkenisse, maar haastig op hun hoog- bouwschreden terugkeerden, toen Vierpolders op d< plattelandstrom sloeg, „Op zaterdagmorgen werden die huizen in een advertentie aangeboden", zegt burgemeester Bosch, ,,'s middags waren er al veertien verkocht. We hadden er rustig 150, 200 kunnen bouwen. Ze staan te trappelen om in ons dorp te mogen wonen. Begrijpe lijk, want Vierpolders is een rustige, gezonde, door en door Hollandse gemeenschap". Om het bewijs te levei-en had burgemeester Bosch graag een 100-jarige aangereikt, maar helaas is die zojuist aan het dorp ontvallen. „Ouwe mensen genoeg zegt hij. „maar we zullen een paar jaartjes geduld moeten hebbeh, voordat er weer één de eeuw volmaakt" De culturele dadendrang in Vierpolders wordt gespuid via de volledige vergunning van caféhouder Lugtenburg die aan zijn gelagzapl met biljart (gelieve niet te pikeren) oen toneel heeft, vastgebreid, waar de lach en de traan in meerdere bedreven genoogdoening krflgen. De toneel vereniging Kunst na Kracht („vergis u niet", waar schuwt de burgemeester, „het ls Inderdaad „na" en niet „naar". Wij uitten hier ln een boerendorp, Er moet eerst gewerkt worden") tekent per jaar voor vier uit voeringen met tombola in de pauze en bal na. De leden hebben thans ln studie het drama ln zes taferelen „Ver broken banden". Zaal open om 19.30 uur. De rol van Bart Vertinden, een gemoedelijke man. ls in de bekwame handen van L. A. Steyi. die van buurvrouw Betje, een gezellige babbelkous, krijgt de ruimte in de persoon van niej, E. OuwendIJk. Het ia doodjammer, dat de dorpsfunfare De tiende penning de geest heeft gegeven, want anders had die ook nog luister aan het feest kun nen bijzetten. De televisie en onderling meningsverschil over de bezetting der instrumenten hebben hei ver dienstelijk korps reeds driemaal met stomheid geslagen, maar dc muzikanten hebben dc moed nog niet opge geven. „Als u volgend jaar terugkomt in Vierpolders", zegt oen stralende gemeentesecretaris De Groot, „dan wordt er weer een flink partytje geblazen". In onderlinge liefde bloelende zyn wel de biljartvereni ging De Poedel, de bejaardensoos, de EHBO-afdeling, het Veilig Verkeer en de BB. die dit jaar definitief de wisselbeker in de wacht heeft gesleept Trota van het dorp ls de voetbalvereniging Vierpolders, dj,e zichzelf momenteel helaas in de onderste regionen van de 2e klas der Rotterdamse Bond een verdrietige trap nageeft. De burgemeester is overigens bereid ver gif in te nemen, als zyn blnuw-zwarle rakkers niet bin nen de kortste keren weer doorstoten naar de top. Beat spettert Uil voorraad kan Vierpolders voorts nog leveren één openbare school met vier leerkrachten, één openbare kleuterschool met. twee leerkrachten, een Ralffelscnbank, een Jeugdgebouw, waar naar dc smaak van de burge meester de beat Ie luid tegen de zoldering spet, een vrijwillig brandweerkorps met afgekeurde spuit, post- commandant Hendrik van der Laan van d<- rijkspolitie, een veiling met een jaaromzet van 11 miljoen en een café bij de uitgang van het dorp, waarover B. en W. uiterst zuinig zijn met hun berichtgeving. De gemeente secretaris wil na het derde koetsiertje wel onthullen, dat het etablissement gedreven wordt door een mollige dame, dlc gul en mededeelzaam aan haar tap staat. Meer weet hij er ook niet vnn. De Ingewijden van Vicr- polders worden geacht deze broze nering niet te kennen. En voor de rest zyn er weilanden, spruitjes van goede hulahoudkwalitclt, jagende luchten In een wlde-screen- decor en steeds meer uniforme tuintjes, die naar onb- werp van B. en W. moeten worden aangelegd. Voor een doktersconsult moeten dc 1350 bevoorrechten van Vierpolders naar Heenvliet, Brielle of Nieuwen» hoorn. Geen probleem Heeft Vierpolders Immers niet sinds mensenheugenis het eeuwige loven

Leidse Courant | 1967 | | pagina 15