Zij wil recht op rechtvaardige wijze Yvonne Paul zit nu al 76 dagen op Schiphol en blij ft met Kerstmis Kamer achter Luns tegen De Gaulle Aan alle mensen die hun schoenen, kleren, drank, fruit, sigaren, sigaretten etc. altijd contant betalen: U kunt nu uw inkopen doen zónder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Particulier betrekken bij ontwikkelingsland Houtworm en tor bedreigt deel Roermond Ehonchï letten Jules de Corte niet als artiest naar concilie Crisis in Suriname Aan alle mensen die werken in een schoenen- mode-, drank-, groente- of tabakszaak: U kunt veilig groene Betaalcheques accepteren! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 DE T.ETD3E COURANT „Amerika is mijn tehuis" (Van o e correspondent) SCHIPHOL Als de wereld maandag Kerstmis viert, zal Yvonne Paul 76 da gen op Schiphol gezeten hebben. Het wordt een dag vol herinneringen voor haar; aan de cadeaus, die ze placht te krijgen van haar vrienden in Amerika, waarheen ze kost wat kost terug wil keren; aan de intieme diners kal koen, champagne, kaarslicht die ze placht te geven in haar New Yorkse flatje; aan de ambtenaren van de im migratiedienst ook, die weigeren dat ene papiertje te ondertekenen, dat een einde kan maken aan haar vrijwillige ballingschap in de vertrekhal van Schiphol. Het wordt een bittere dag voor haar, want de kans op terugkeer is kleiner dan ooit. Geen cadeaus dit jaar, geen etentje de luchthaven tolereert haar sjofele aanwezigheid, maar zal niets doen en zelfs in het geval van het te gendeel zal Yvonne waarschijnlijk weigeren. Zoals ze aanvankelijk ook de brie venmap weigerde, die journalisten haar met Sinterklaas hebben aangebo den. Haar standpunt is: „Ik wil geen aalmoezen, Ik wil geen medelijden. Ik wil alleen maar dóódsimpel naar huis. Als dat te veel gevraagd is, hoeft men ook niet met andere dingen aan te ko- 76 dagen lang al gaat Yvonne Paul 's avonds om elf uur slapen op een bank onder een deken, die de KLM haar heeft geleend. 76 dagen lang al staat ze 's morgens om zes uur op. Dan gaat ze naar een douche om zich op te knappen. In het begin mocht dat niet, want de douches liggen binnen het douaneterrein en haar paspoort is haar in Amerika afgenomen, maar de laatste tijd ziet de marechaussee het door de vingers. In de douche wast ze ook haar ondergoed en haar kousen. Vaak trekt ze het nat weer aan. „An dere mensen hebben de douche ook no dig", zegt ze met de vanzelfsprekend heid die haar hele optreden kenmerkt. „Ik kan niet altijd wachten, tot het spul droog is". In dezelfde blauwe regenjas die haar geleend is, toen ze als een misdadig ster aan de vliegtuigstoel geketend op Schiphol aankwam, in dezelfde zo merjurk, die ze toen droeg, maakt ze vervolgens haar opwachting in de ver trekhal. Ze blijft er zitten tot elf uur 's avonds met uitzondering van de uit stapjes, die ze maakt naar het Schip- holrestaurant om er (altijd zo goed koop mogelijk, een eentonig, armetie rig menu) te eten of naar de Ameri kaanse immigratiedienst in Rotterdam om haar zaak te bepleiten. Langer dan drie uur is ze zelden weg geweest. Hoe de herfst ls overgegaan in de win ter, hoe vallende bladeren zijn opge- wolkt door de dwarrelende vlokken van de eerste sneeuw het is allemaal aan haar voorbijgegaan. Ze leest veel kranten, alsmaar op zoek naar een bericht, dat haar hoop kan geven. Ze rekt de kopjes koffie, die medelijden de vluchthavenemployè's haar komen brengen, zo lang mogelijk. Ze praat veel met belangstellenden je ziet haar zelden alleen maar ze praat uitsluitend over haar zaak. Ze is een bezeten, zeer eenzame vrouw, deze Yvonne Paul, voor wie er dit jaar geen kerstboom zal zijn, geen kalkoen, geen gelukwens van een goede vriend. Zelfs haar ouders, die in Amsterdam wonen, zullen niet komen, want te zijn op vakantie gegaan naar hetzelfde land, dat Yvonne Paul ambtelijk ge sproken Jnist, maar menselijk? heeft uitgewezen, naar Los Angeles. „Waarom niet?" zegt Yvonne dapper. „Ik heb zelf gezegd, dat ze moesten gaan. Ik ben een volwassen mens. Ik heb de hulp van mijn ouders niet no dig". Met dezelfde dapperheid weigert ze het gebruik van de comfortabele rustkamers op Schiphol, dat haar laat stelijk is aangeboden. Ze weet, dat haar protesterende aanwezigheid op de luchthaven aan dramatiek en daarmee aan kracht zal inboeten als ze accep teerde. Ze wijst ook de huwelijksaan zoeken van de hand, die haar bereiken. Het zou simpel zijn voor haar om Amerika binnen te komen aan de arm van een Amerikaan, als zijn wettige echtgenote, maar dat wil ze niet. Ze wil haar recht krijgen op een recht vaardige manier niet slinks. „Ik voel me Amerikaanse", zegt ze. „Amerika is mijn tehuis. Ze moeten me toelaten." Ze schrijft veel brieven naar Amerika. Aan haar huisbaas, die de flat voor haar moet aanhouden. Aan de tennis club om haar lidmaatschap te verlen gen. Maar haar geld raakt op. Ze heeft om aan al haar verplichtingen in New York te kunnen voldoen al schulden moeten maken. „Ook daarom wil ik terug", zegt ze, „om er te kunnen wer ken, zodat ik mijn schulden kan beta- Ze blijft geloven dat het zal lukken ook daarin is ze een eenzaam mens, want niemand anders geeft haar een kans. Ze blijft op Schiphol, wat er ook gebeurt. Terwijl wij elkaar veel zaligs toewensen en een gelukkig nieuwjaar, zal zij in de vertrekhal luisteren naar de stem uit de luidspreker die roept: „Willen passagiers voor vlucht KL 623 naar New York zich naar de uitgang begeven". De zoveelste machine ver trekt, de zoveelste stroom passagiers gaat over de oceaan, Yvonne Paul als een menselijk stuk wrakhout achterla- (ADVERTENTIE) Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) pontant betaalt De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor In uw buurt Er ligt ëen handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. Rapport'mr. Stikker ter sprake Conferentie over wereldhandel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Op de komende we reldhandelsconferentie in New-Delhi zal een rapport van mr. D. U. Stukker, oud minister van Buitenlandse Zaken en oud- lecretaris-generaal van de N.A.V.O., aan orde komen over de betekenis van de larticuliere investeringen voor de ont wikkelingslanden. Mr. Stikker pleit er- deze investeringen te stimuleren. Dit leelde minister Udink van Ontwikke- ingshulp gisteren in de Tweede Kamer mee bij het debat over de komende we reldhandelsconferentie. De minister stelde zich achter het plei dooi van mr. Stikker en vond overigens ■wel dat het klimaat in de ontwikkel lngs- anden monetair en politiek aan trekkelijk genoeg moet zijn om de par ticuliere investeringen aan te lokken. Mi ester Udink zei dat op de wereldhan delsconferentie de problematiek van de ontwikkelingslanden uitvoerig aan de >rde zal komen. Op de conferentie zul- ®n de fundamenten worden gelegd voor de wereldhandelspolitiek ln de komen de tien jaren. Minister De Block (Econ. Zaken) sprak de hoop uit dat deze conferentie meer •ott*. mee* tosioht en mee* begrip, sal brengen. Gehoopt wordt dat als resul taat de ontwikkelingslanden op zo breed mogelijk terrein vooruitgang zullen kun nen boeken. Essentieel voor het slagen van de conferentie is de politieke wil. Die is bij Nederland in ruime mate aan wezig, aldus minister De Block. De Nederlandse delegatie zal zich laten leiden door de gedachte dat de huidige, onevenwichtige economische toestand in de wereld, door de schrille tegenstellin gen tussen rijke en arme landen, niet mag blijven voortbestaan. De delegatie zal blijk geven van groot begrip voor de ontwikkelingslanden. Echter zal ook re kening moeten worden gehouden met de verhouding tot andere landen, bij voorbeeld Indonesië, Ook moet de positie van Suriname en de Antillen in het oog worden gehouden. Minister De Block zei dat de verwach tingen ten aanzien van de resultaten van de conferentie niet te hoog gespannen mogen worden, maar er z(Jn kansen dat we vooruitgang ln de wereldeconomie kunnen boeken, aldus de minister. HU deelde mee, dat de Nederlandse delega tie onder zUn leiding en die van minis ter Udink zal staan. Zeg Kamerleden maken van de delega tie deel uit. Mr. Kronenburg (Boerenpar tij) maakt# nogal wat deining over het feit dat een Kamerlid van de kleine frac ties, als Boerenpartij, Staatkundig Gere formeerde Partij en Gereformeerde Po litiek Verbond niet In de delegatie la opgenomen, Tweemaal 3 jaar geëist in zaak gedwongen drankmisbruik GRONINGEN (ANP) Voor de Gro ninger rechtbank stond ra gisteren te recht de 25-Jarige Harm W. en de M Jarige Friese de W., beiden uit Ou de Pekela, tegen wie drie Jaar gevan genis werd geëist. Het tweetal zou op 2T Juli de «5-jarlge W. Slroobos gedwon gen hebben een grote hoeveelheid Jene ver te drinken met als mogelijk gevolg dat de heer Stroobos erdoor om het le ven ts gekomen. Daarna stalen se een bankbiljet van 25 gulden, dat werd ver- deeld. Sectie op het lijk wees uit dat de be jaarde man waarschijnlijk was gestikt, omdat er alcohol in zijn longen was ge komen. De beide verdachten waren de avond tevoren naar een bruiloft geweest bij buren van de heer Stroobos. Volgens getuigeverklaringen waren se daar »1 on der invloed van alcohol aangekomen. Tegen vijf uur ki de morgen had H. W. •en fles jenever onder zijn jas gestopt en was in gezelschap van F. d* W. «sar de heer Stroobos gegaan. H. W. ver klaarde ter zitting dat ze alleen maar naar Stroobos waren gegaan om borrel met hem te drinken. Toen de heer Stroobos geen jenever wilde drin ken grepen ze hem vest en goten heen drie bekers jenever in de keel. H. W. gaf dfet toe, maar F. de W. bleef ont kennen. De verdediger drong vooar H. W, aan op een psychiatrisch rapport en voor wait betreft F. ds W, op vrijspraak. Zon odig EEG zonder Frankrijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In haar EEG-polltiek tegenover Frankrijk weet de regering zich thans gesteund door de Kamerfrac- van de KVP, PvdA, AR. CHU, VVD, D '66, CPN en het GPV. Minister Luns had gistermorgen in een verklaring voor de Tweede Kamer al nadrukkelijk ge zegd, dat Nederland met Engeland, Ier land, Denemarken cn Noorwegen blUft overleggen over de toetreding van deze landen tot de Europese Economische Ge nschap. „Mocht de EEG in een doodlopende straat terechtkomen, dan zal de regering zich beraden over andere wegen om tot de noodzakelUke eenheid van Europa te komen". De meerderheid van de Tweede Kamer begreep dit. Frankrijk mag niet uitgeslo ten worden van de EEG. „Maar wan- president De Gaulle hardnekkig blijft in zijn afwijzende houding tegen over Engeland, dan moeten de vijf overi ge partners streven naar onder meer een Europese technologische gemeenschap. Desnoods moet met de toekomstige lid staten al een gesprek over de politieke samenwerking geopend worden", aldus de Kamer. De minister van Buitenlandse Zaken sprak 's morgens tijdens de debatten rond de jongste crisis binnen de EEG over „een ernstig uur in de na-oorlogse geschiedenis van Europa, waarover de regering diep geschokt is. Frankrijk heeft opnieuw een historisch proces van de allergrootste betekenis gefrustreerd. Hier is sprake van een hardnekkige en syste matische handelwijze", aldus een voor zijn doen zeer felle mr. Luns in een bijna voltallige Kamer. De Kamer onderstreepte dit in grote meerderheid. ,,De 5 overige EEG-part- ners moeten thans op zoek gaan naai samenwerkingsvormen met de vier toe komstige lidstaten, o.m. proberen eei Europese technologische gemeenschap tot stand te brengen als vliegwiel tot de officiële toetreding", zei de fractievoor zitter van de PvdA, drs. .1. den Uyl. Deze diende een motie In, die was mede- ondertekend door de KVP, de AR, de CHU en de VVD. Minister Luns verklaarde later de tie graag over te nemen, omdat de rege ring zich hiermee door de Kamer ge steund weet in haar politiek tegenover Frankrijk en tegenover de Europese lan den, die aansluiting bij de EEG zoeken. De Kamer nam tevens het voorstel van de fractievoorzitter van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer over om de motie ter (Van orae correspondent) ROERMOND Een stuk van het oos telijk stadsdeel van Roermond dreigt te worden opgevreten door houtwormen en huisboktorren- De dienst woningtoezicht van de gemeente heeft bij een eerste onderzoek In 99 huizen vastgesteld, dat de vraatzuchtige insekten het houtwerk van 66 hulzen ondermijnen Uit andere stadsdelen zijn eveneens klachten binnengekomen. De ergste boos doener Is de hulsboktor. Het insekt is bruin-zwart van kleur en kan een lengte van 2% centimeter bereiken. D« geel witte larve van de kever boort tal van dunne kanaaltjes ln de lengterichting van houten balken en vloerplanken. Dage lijks maalt zij een hoeveelhout ter groot te van zijn eigen gewicht- tot, poeder. Na tien Jaar vergroot de larve zich tot kever en vliegt uit. De dlen6t woningtoezicht van Roer mond raad dm burgers aan om hun hul zen te laten ondersoek en als onraad wordt vermoed Een ondersoek koe» tien gulden per woning. Het koet echter tos sen de 200 en 600 gulden kennis te brengen van de parlementen in België, Luxemburg, West-Duitsland, van 't Europees parlement en van Enge land, Ierland, Denemarken en Noorwe- „om hen duidelijk te maken hoe het Nederlands parlement denkt over de Franse houding en over de wens van de vier landen lid van de Europese econo mische gemeenschappen te worden". Duidelijk werd tijdens de debatten, dat noch de regering, noch de Kamer Iets voelt voor het opblazen van de Euro pese eenheid. Maar de regering blijft bij haar toekomstige Europese politiek uitgaan van drie overwegingen: De aanvrage van Engeland en de andere drie landen blijft op de agenda van de EEG staan; het verlenen van medewerking of het brengen van offers op dit ogenblik zijn onjuist, wanneer zij niet zinvol zijn voor een grotere EEG; de EEG-partners zonder Frankrijk moeten met eventuele toekomstige lidsta ten blijven overleggen over hun toetre ding. Gestreefd moet worden naar een i van samenwerking met deze toe komstige EEG-landen om vandaar uit tot n gemeenschappelijke actie te kun- m overgaan. Het gaat hier niet om speldeprlkkcn tegen een onwillig Frankrijk maar om wezeniyke vraagstukken. Aan de hand hiervan wordt in de nabije toekomst ook beoordeeld wat dc houding van Neder land afzonderlUk of gezamenlijk met de vier andere partners in de be sprekingen van de EEG-ministerraad moet z(jn. (ADVERTENTIE) Hoestdronk in tqbletvorm.95ct (Van i r redacteuren) DELFT De benoeming van liedjes zanger Jules de Corte als lid van de ple naire vergadering van het pastoraal con cilie heeft bij sommigen de Indruk ge wekt, dat hij als artiest voor deze functie werd aangezocht. Jules de Corte vindt dit blijkens een interview ln het Algemeen Dagblad grote onzin. „Als ze zo nodig een artiest moesten hebben, hadden ze Sonneveld moeten vragen, die is nog katholiek ook. Ik kom als medemens op dat concilie of ik kom helemaal niet." HIJ zegt gen lid van de Katholieke Kerk te zijn: op zijn dertigste is hij eruit ge stapt. „Organisatorisch behoor ik niet tot een Kerk en ik geloof ook niet ln é£n kerkelijke organisatie". Aan het pastoraal concilie wil hij graag meedoen. „Ik ge loof ln het bij elkaar gaan zitten en pra ten. Al haalt, het concilie geen pest uit, dan ls dat bij elkaar gaan zitten en gra ten toch belangrijk. Het feit dat we niet slagen in het leven zorgt voor de dyna miek". Overigens verwacht hij niet zo veel van vernieuwingen van binnen uit. „Je moet er van buitenaf met een hamer op slaan, om te kijken wat er nog bruik baar is". Of hij het concilie zal uitzitten, weet hij nog niet. „Misschien wordt het zo'n tegenvaller, dat ik na een dag al wegga". OPPOSITIE PARAMARIBO (ANP) De leider- van de Surinaamse oppositiepartijen VHP en de PNP hebben op een te Pari- mnribo gehouden persconferentie ge zegd, dat er ln Suriname sprake Is van een ernstige crisis nu de staten van Su riname een motie hebben verworpen, waarin de Surinaamse regering werd gevraagd niet te discrimineren Jegens leden der volksvertegenwoordiging van Suriname wanneer het gaat om het al dan niet beantwoorden door aan de sta ten verantwoordelijke ministers van hun zakelijke op- en aunmerklngen omtrent onderwerpen van algemeen of bijsonder landsbelang. (De betrokken motie werd met 15 stemmen voor en 23 tegen ver worpen). Een lid van de oppositie, Lachmon. noemde de opmerking van de minister president, dat de meerderheid in de sta ten het parlement uitmaakt, een verder afglijden naar dictatuur. Uit uitspraken van de premier zoals „ik bepaal" en „ik beslis", blijkt, dat de premier nu al denkt, dat hij alleen bepaalt wat er in een democratisch land moet gebeuren, aldus de heer Lachmon. Systemen van hoger onderwijs geven reden tot ongerustheid AMSTERDAM (ANP) In ontt gescholen worden de toekomstige beoe fenaars van maatschappelijke sleutel posities opgeleid. Het duidelijk niet adequaat functioneren van onze hogere ho- onderwijssystomen geeft reden tot stlge verontrusting. Die systemen zijn na toe aan een noodsituatie Zo begon dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, voorzitter van de Nationale Federatie voor dc Geestelijke Volksgezondheid, zijn inleiding van de gisteren In Amster dam gehouden conferentie over „uni versiteit cn studentcnproblemen". Circa 400 vertegenwoordigers van alle bij het universitaire onderwijs betrokken krin gen namen hieraan deel. Vier hoogleraren gaven nadere toe lichting op hun onlangs verschenen pre adviezen. Prof. dr. A. D. de Groot (Am sterdam) acht een betere selectie (bij voorbeeld een toelatingsexamen) en af schaffing van zittenblijven gewenst. Volgens prof. dr. J. H. Dijkhuis (Utrecht) moeten er in de verschillen de studle-lnrlchtingen studie-adviseurs komen, geen leiders, maar begeleiders. ZIJ kunnen veelal tijdig problemen bij de studenten ontdekken, Serieus gepoogd moet worden studenten zelf actief te be trekken bij het formuleren en oplossen van hun problemen. Prof. dr. P. C. Kuiper (Amsterdam) besprak enkele oorzaken, die leerlingen probleemstudenten doen worden, „Het betreft meestal werksfoornissen, bijvoor beeld het wel willen, maar niet kunnen. Dit kan tot oppositie lelden. Schuldge voel over oppositie maakt somber, ver drietig en moedeloos; Gevolg, nog min der werken. Vervolgens: het slecht ver dragen van krenkingen". Dr. C. J. B. J. Trimbos (Utrecht) be pleitte de totstandkoming van, per uni versiteit verschillende academiale cen tra voor geestelijke gezondheidszorg. Een vijftal studenten gaf commentaar op de inleidingen. Een vnn hen, de heer P. van Wersch (Leiden) achtte het ge wenst aanstaande studenten, vooor zij een studierichting kiezen, enige tijd op de universiteiten te laten meelopen. De heer IL van Heugden (Leiden) noemde 't toelatingsexamen een trucje. Hij acht een meer gerichte selectie gewenst, bij voorbeeld door middel van een onder zoek naar de motivering van het gaan studeren en van de keuze van het vak. (ADVERTENTIE) NAAM VAN DE BANK 0000 - No. A 000000 BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.Mde Vries 9 l Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld; (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5