L.BJ. niet rechtstreeks naar V.S. NAAR VIETNAM, THAILAND OF ROME Regent Zoitakis straks vervangen door Hieronymos? zh Mevr. Vlachos in Londen Slingerend gereden maar met excuus KLACHTEiN OVER MISBRUIK GIROKAART Martin Air mag ook op V.S. vliegen Gesprek met Thieu in Canberra Prof. Barnard: een nieuwe wij wachten gelegenheid Ernstige kritiek op van naasting door vergoeding Indonesië GEEN EXTRA-GELD WERKLOOSHEID Ook niet meer geld voor middenstand Jongen moet milt missen na klap van kwekeling 8 Afstoting hart niet bewezen PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFD. 20826 - GIRO 10.30.03 Dir. J F J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p mnd. 4.20; p. kwart. 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging teL 33839 (18.00—19.00 uur) VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'AANHOUDEND ZACHT De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Zacht weer met veel bewolking en af en toe wal regen of motregen. Matige tot krachtige zuid* westelijke wind. 59e jaargang, no. 17.328 Vervagend militair beeld ATHENE (AP/Reuter) De Griekse regering overweegt ernstig de huidige regent, luitenant-generaal Zoitakis in de komende dagen te vervangen door aarts bisschop Hieronymos, de primaat van d< Grieks-Orthodoxe Kerk. Hierdoor zou den alle tekenen van militaire invloed in de Griekse regering zijn weggenomen. Eerder had de junta van kolonels reeds ontslag uit het leger genomen. Aartsbisschop Hieronymos, oud-hof- geestelijke, is betrokken geweest bij de onderhandelingen om koning Konstan- tijn te bewegen zijn ballingschap in Rome op te geven. Hij zou als regent gaan op treden tot het moment dat Konstantijn terugkeert. Vanmorgen zijn twintig hoge officieren,, van wie enkelen zouden hebben deel genomen aan de tegencoup van 13 decem ber, afgezet. De Grieken hebben rigens voor het eerst gehoord dat de koning en zijn familie inmiddels in lingschap zijn gegaan. Zijn verklaring j.l. woensdag, waarin hij aandrong op (ADVERTENTIE) BUDBURY (Reuter). Een automo bilist heeft de rechtbank in Sudbury (Ontario)' omstandig uitgelegd, dat de schijn kan bedriegen. De man, die zich moest verantwoorden, omdat hij met z\jn auto slingerend over de weg had gereden, zette uiteen, dat dit door een defect aan zijn stuurinrichting kwam. Dat hij zich waggelend voortbewoog werd veroorzaakt door een ontwrichte heup en kortgeknipte vingernagels maakten dat het geruime tijd duurde voor hij zijn rijbewijs uit zijn porte feuille kon krijgen. Hij had weliswaar bloeddoorlopen ogen, maar dat kwam doordat hij ondergronds werkte. Een gewrichtsontsteking verhinderde hem een vinger-op-de-punt-van-de-neusproef met goed gevolg te doorstaan. De auto mobilist legde tenslotte nog uitwaar om hij dan wél tijdens het verhoor op een politiebureau in slaap ivas gevallen. Ik had de hele dag gewelcrt en was moe als een hond, zei hij. Tegen zoveel vindingrijkheid kon de rechter niet op en hij sprak de man vrij. Zware aardbeving treft Noord-Chili 8ANT1AGO (AP) Noord-Chili is ge troffen door een zware aardbeving. De politie maakte gisteren bekend dat een 8-Jarig jongetje werd gedood. 36 perso nen raakten gewond. De materiële schade ls groot. Een dorp werd bijna geheel ver- Ten gevolge van de aardbeving waren de verbindingen met de belangrijkste ste den in de provincies Antofagasta en Tacapaca urenlang gestoord. De autoritei ten delen mee dat rotsverschuivingen ge ruime tijd het verkeer over de hoofd wegen ln het getroffen gebied onmogelijk maakten. (ADVERTENTIE) herstel van de parlementaire democratie als voorwaarde voor zijn terugkeer, werd volledig door pers en radio gepubliceerd. Het had een dag geduurd voor de regering hiertoe toestemming had ge geven. Inmiddels is mevrouw Helen Vlachos, de Griekse uitgeefster die de verschijning van haar dagbladen staakte na de staats greep van april, aan haai- huisarrest in Athene ontsnapt en naar Londen ge vlucht Zij had bpsloten te vluchten om dat zij meende dat een proces tegen haar werd voorbereid wegens het beledigen van de regering en het niet opvolgen van militaire bevelen- (Van t r verslaggevers) DEN HAAG Van postgirokaarten voor directe betalingen wordt al vele jaren gebruik gemaakt zonder dat daar mee over het geheel genomen ongunstige ervaringen zijn opgedaan. Het aantal on gedekte girokaarten is in verhouding tot de gevallen van rechtmatig gebruik gering te noemen. Dit geeft de P.T.T. als commentaar op uitlatingen van de heer W. A. A. M. van den Born, chef van de postale recherche te Amsterdam, die gezegd heeft dat het gepropageerde systeem van betaling met girokaarten dreigt spaak te lopen door vele gevallen van misbruik, waarbij men zich goederen aanschaft tegen afgifte ongedekte cheques. De heer Van den Born zei, dat dit voor de recherche een nachtmerrie is geworden, die alleen voorkomen kan worden indien de giro dienst zou besluiten ongedekte giro biljetten niet langer terug te zenden de rekeninghouder zelf, maar aan de begunstigde. Nu gooit de malafide rekeninghouder zijn terugontvangen ongedekte girokaart veelal in de prullenmand, uitgaande van de veelal juiste veronderstelling dat de begunstigde hem toch niet meer kan achterhalen, omdat deze verzuimd heeft aam van de rekeninghouder te vra gen. Ook als de naam wel bekend is, is het bewijs nog moeilijk te leveren. Want de klant kan glashard ontkennen iets gekocht te hebben en de girokaart is niet als bewijsstuk in het bezit van de begunstigde. Retournering van ongedekte girokaarten aan de begunstigden zou daarom beter zijn, aldus de heer Van den Born. Want dan heeft men de bewijzen aankopen in de hand. De recherche kan dan in actie komen, omdat zij enig houvast heeft. De P.T.T. heeft op de suggesties van de heer Van den Bom niet gereageerd. P.T.T. vindt dat het allemaal nogal valt en dat hjj zijn onderzochte gevallen te veel verabsoluteert. Daar staat echter tegenover dat de Amsterdamse officier van Justitie, W. Tonckens, een dezer da heeft verklaard, dat het misbruik maken ongedekte girokaarten hand hand toeneemt. Dat is tenminste de er varing van justitie en politie te Amster dam. Bij het gebruik van bankcheques komt misbruik nauwelijks voor. Volgens Tonckens komt dat doordat bank chequesgebruikers een ander publiek ien dan girokaartgebruikers en om- er bij de banken betere controle mogelijk is op de bezitters van bank cheques. De bouwkraan, die in Rotterdam bij de bouw van een tram- tevens autotunnel in gebruik is genomen, kan zich erop beroepen de grootste in Nederland te zijn. Het gevaarte kost 550.000 gulden, heeft een „spreif van 187,5 meter en een hefvermogen van zeveneenlialve ton. SCHIPHOL (ANP) Nadat Transavia woensdag uit Amerika bericht had ont vangen, heeft gisteren ook Nederlands andere chartermaatschappij Martin Air Holland van de Amerikaanse regering vergunning gekregen tot het uitvoeren van chartervluchten van Amsterdam naar MELBOURNE (AP/Reuter) Tegen de bedoeling in is bekend ge worden dat het vliegtuig, waarmee president Johnson vanmorgen vroeg Australië zou verlaten, een tussenlanding heeft gemaakt in Darwin om bij te tanken. Het Wit te Huis had gehoopt de tussenlan ding geheim te kunnen houden. Darwin ligt in het noorden van Australië en niet op de gebruike lijke route van Melbourne naar de Verenigde Staten. Het reisdoel van president Johnson, die een begra- fenisdienst voor premier Holt heeft bijgewoond, wordt geheim gehou den. Er wordt echter ernstig reke ning gehouden met een bezoek van president Johnson aan Vietnam of Thailand. Ook is gesproken van een bezoek aan paus Paulus. Voor de begrafenisplechtigheid premier Holt, die zondag verdween bij het zwemmen in zee bij Portsea, waren verscheidene regeringsvertegenwoordi gers uit andere landen overgekomen. Johnson arriveerde drie kwartier na de aankomst van kroonprins Charles van Engeland, die reisde in gezelschap van premier Wilson. Ook minister Malik van Indonesië, president Marcos van de Phi- lippijnen en premier Lee Kwan Yoe van Singapore waren aanwezig. Tevoren hadden de president Johnson en Thieu van Zuid-Vietnam in Canberra onderhoud gehad. Na afloop werd verklaring uitgegeven waarin staat dat president Thieu opnieuw zijn bereidheid heeft uitgesprokn met personen die te aken hebben met het zogenaamde be vrijdingsfront te spreken. Hij stelde daar bij duidelijk dat zijn regering het front op geen enkele manier kan beschouwen en onafhankelijke organisatie. De staatslieden betreuren dat er geen enkele aanwijzing is dat Noord-Vietnam bereid n de vele wgen naar vrede die zij] geschapen, te gebruiken: Johnson ei Thieu zijn het erover eens dat in deze omstandigheden geen andere mogelijk heid overblijft dan het voortzetten van „passende militaire acties". De New York Times heeft deze klaring betreurd. Het invloedrijke blad noemt het tragisch dat opnieuw een gelijke gelegenheid om besprekingen op gang te brengen dreigt te worden ver speeld. Dit temeer omdat er de laatste maanden aanwijzingen zijn dat het be vrijdingsfront niet alleen bereid is te on derhandelen, maar zich bovendien gema tigder opstelt dan Noord-Vietnam. ADVERTENTIE i V.S. Voor deze langeafstandsvluchten over de Oceaan beschikt Martin Air o.a. over een DC-8, die reeds in het afgelopen jaar ln gebruik genomen werd. Martin Air zal volgend jaar een 70-tal vluchten over de Breestraat 123 - Haarlemmerstraat 102 Oceaan naar Noord-Amerlka uitvoeren. Foto-film Jan Wolfslag n.v. Geen krant ontvangen? Bel tussen 6.00—7.00 uur, nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zijn gevestigd wende men zich tot de agent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De met Indonesië ge troffen regeling voor de vergoeding van allerlei Nederlandse schadeclaims valt rg tegen, maar om wille van de goede verstandhouding moeten we er ons aar bij neerleggen. Zo valt de opvatting te vertalen van de meeste Tweede-Kamerleden over de met Indonesië gesloten overeenkomst in zake hangende financiële vraagstukken. In het voorlopig verslag op het wets ontwerp ter goedkeuring van deze over eenkomst zeggen vele leden te besef fen, dat Nederland in financieel opzicht zwaar offer heeft gebracht, dat in hoofdzaak de directe belanghebbenden is gevoelige mate betreft Wel Is nu een geschapen voor hernieuwde toena dering en samenwerking tussen belde landen. Vele leden vragen nog of de regering gelet op de feitelijke ontwikke ling nog steeds meent, dat dit het bes te resultaat was dat redelijkerwijs be reikbaar moest worden geacht. Eeu aantal leden aagt, dat de Inhoud Staat sleept grootste deel in de ivacht van het akkoord de broosheid van de si tuatie in Indonesië onderstreept. Met een volledig prijsgeven van activa ter waarde van 4 a 6 miljard gulden wordt slechts een schulderkenning bedongen van 600 miljoen gulden, door Indonesië te betalen over een periode van 30 jaar, te beginnen in 1973. Slechts 36 miljoen gulden hiervan blijkt Indonesië op kor te termijn te kunnen voldoen. Enkele leden menen dat de overeenkomst ten koste gaat van vele Nederlanders, cjie huns inziens ook hebben mogen ver wachten, dat Indonesië de tabaksmarkt weer zou terugbrengen van Bremen neer Amsterdam. Over de verdelingswet inzake de te rug te ontvangen gelden zeggen vele le den, dat de zogenaamde ponds-pondsge- wijze verdeling tussen staat en particu lieren in strijd is met de rechtvaardig heid en billijkheid. De Nederlandse staat is bij de overeenkmst zelf opge treden als zaakwaarnemer van belang hebbende particulieren en sleept nu nog het grootste deel van de schamele te rugbetaling in de wacht. Men vindt dat onjuist en wijst erop, dat niet de bena deelde particulieren straks voordelen zullen halen uit een betere verstandhou ding met Indonesië. De staat mag daar echter wel op hopen en had hier bij verdeling van de schadevergoeding re kening mee moeten houden, aldus de Kamerleden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Nadat minister De Block (Econ. Zaken) had verklaard z< nodig meer maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid te nemen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de motie van de socialist Den Uyl verworpen, waarbij de regering werd gevraagd nu al 200 miljoen gulden beschikbaar te stellen om werkgelegenheid ln het noorden, oosten i zuiden van ons land te stimuleren. De motie kreeg de steun van de PvdA D '66, PSP en CPN. De andere partijen ronden de motie niet nodig, omdat de minister al had toegezegd zonodig i maatregelen te nemen. D '66 trok motie in, waarin de heer Van Mierlo 300 miljoen meer voor de stimule ring van de werkgelegenheid had ge vraagd. Omdat een deel van de wenser D '66 al was gerealiseerd, steunde deze partij de motie van de heer Den Uyl. De begroting van het ministerie Economische Zaken werd aangenomen. Verworpen werd een voorstel van socialist Lems om 7 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor sanerlngs- en ontwikkelingsfonds LEEK (ANP) De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de -jarige B.S., leerling van de rijks kweekschool in Groningen, die stage loopt op de h.a-v.o./mA.va).-sehool in Leek. Hij heeft in de middagpauze, toen bij als op passer fungeerde voor overblijvende leer lingen, de 15-jarige H. Venema zodanig geslagen dat bet slachtoffer naar het academisch ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. Daar moest operatief worden ingegre pen. De milt van de jongeman moest wor den weggenomen. Zijn gezondheidstoe stand is thans goed. Door de politie wordt momenteel onderzocht of het opgelopen leteel een direct gevolg 18 van de klap die de leerling heeft gekregen, of dat de Jon geman tegen de rand van een bank ls gevallen en daardoor schade aan zijn milt opliep. het midden- en kleinbedrijf teneinde die sanering vlotter te doen verlopen. Voor stemden de PvdA, D '66, PSP CPN. Met de stemmen van alleen de soci alisten, communisten en pacifisten werd de motie van de heer Oele (PvdA) verworpen, waarin er bij de regering op werd aangedrongen de staatsmijnen te laten deelnemen in de winning bodemschatten (aardolie en gas) op 't continentale plat in de Noordzee. De staatsmijnen zelf wensen deze ..deelne ming echter niet. De heer Scholten (CH) trok zijn tie in, waarin van minister De Block werd gevraagd openstelling van jaar beurzen op zondag tegen te gaan. De minister had de Kamer beloofd hier over met de directie van de Jaarbeurs te gaan praten. Sedert 2 december wordt vermist frater onderwijzer A. G. de Leeuw (29), die werkzaam was ln Denekamp. Frater De Leeuw, die afkomstig ls uit Ootmarsum, verkeerde vrijwel zeker in overspannen toestand. Een ongeluk wordt mede daar om niet uitgesloten geacht. Engelse baby's sterven aan maag darminfectie LONDEN (AFP) In ziekenhuizen In de Engelse steden Middlesbrough Stockton zijn zeven kinderen van geen Jaar aan een maag-darminfectie gestorven. Een woordvoerder van een der ziekenhuizen, die dit meedeelde, zei dat er nog dertig baby's door de epide mie zijn getroffen. Van vijf van hen ls de toestand ernstig. Het merendeel van do medicijnen die normaal voor de be strijding van deze ziekte worden ge bruikt, helpt niet wegens de bijzondere aard van de Infectie, die doorgaans geen levensgevaar oplevert (ADVERTENTIE) KAAPSTAD (A.P.-A.F.P.) De Zuidafrlkaanse prof. Chris Bar nard beeft gisteren verklaard dat de groep artsen, die bij de inmiddels overleden Louis WasJ- kansky een ander hart had In geplant, opnieuw een dergelijke operatie zal uitvoeren zodra de gelegenheid zich voordoet. Deze operatie zou over een Jaar ver wacht kunnen worden. Er zijn volgens prof. Barnard geen kli nische bewijzen dat een afsto ting van het nieuwe weefsel een rol heeft gespeeld bU bet over lijden van de 55-Jnrlge patiënt Prof. Barnard verklaarde: „Klinisch en wat de postoperatieve zorg be treft ls een harttransplantatie niet moeilijker dan elke andere trans plantatie. Maar we bevonden ons op onbekend terrein. We wisten niet zeker waar we op moesten letten, of hoe we de dingen die zich voordeden moesten behande len. Maar het was minder moeilijk dan verwacht werd". De patholoog prof. Thomson die tot de medewerkers van prof. Bar nard behoort verklaarde dat Waej- kansky nog Jaren had kunnen leven, als hij geen dubbele long ontsteking had gekregen. Tot het laatste ogenblik had het nieuwe hart goed gefunctioneerd. Prof. Sohrire, hoofd van de hartkllnlek van het ziekenhuis Groote Schuur bevestigde dit: „Het hart viel niet uit, maar de longen. Toen het zuur stofgehalte van het bloed eenderde was van de norm ale hoeveelheid, gaf het hart geen teken van in spanning." De bacterioloog dr. A. Porder zei: „Deze operatie heeft ons veel ge leerd op het punt van Infectie. Misschien zullen we ln staat zijn onze bescherming tegen infectie te verbeteren. Inmiddels heeft het gemeente bestuur van Kaapstad besloten aan prof. Barnard het ere burgerschap van de stad te ver lenen. Mevrouw Wasjkansky, de echtgenote van de overledene, heeft een oproep gedaan voor hulp aan Edward Darvall, de vader van het overleden melaje Denlse, wier hart naar het lichaam van Wasjkansky werd overgeplant. De man heeft een zwakke gezondheid en kan vaak niet werken. Zijn bU het on geluk omgekomen vrouw en doch ter werkten beiden om het gezin, dat ook twee zoons telt. In leven te houden. Garrison beveelt arrestatie i.v.m. moord Kennedy NEW ORLEANS (AP) Officier van Justitie Jim Garrison heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Edgar Eugene Bradley, die ervan beschuldigd wordt de moord op president Kennedy te hebben beraamd. De maatregel was een eerste poging om ultfhvering te verkrijgen van Bradley, die ln Callfornlë woont en ontkent lets met de moord te maken te hebben gehad Toen Bradley (49) van Garrisons activiteiten hoorde zei hij: „Deze man wordt er flink voor betaald, of hij 1b stapelgek'

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1