COBY v. d. VOORT (37) VERMOORD Penose zamelt geld in voor OMDAT ZIJ TE VEEL VAN v. Z. WIST verdediging van „ouwe Nol" Alcoholactie: 1 overtreding op elke 17 automobilisten „Tien geboden" van politie tegen kinderlokking Oude Nol zou ook aan beurt komen Nieuwe voorstellen Johnson aan Hanoi BUREN AL LANGER Z. Van Z. komt voor in Utrecht Kamerlid krijgt boete van f 300.- 42 MAAL VERBOD OM TE RIJDEN RICHTLIJN OUDERS samenwerking !.t.ZTm\Tz olkskrant- reed. Jt.- Het Parool in studie WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT (Van orrespondent UTRECHT. Roofmoordenaar Joop van Z. heeft in de avonduren van de 29e april de 37-jarige Amsterdamse Coby van der Voort met een mes op beestachtige wijze afgemaakt, omdat zij te veel van hem wist. Dat heeft hij gister avond verteld na vele uitputtende verhoren, nadat hij eerder al had laten doorschemeren er iets van te weten. Dit was een verbijsteringwekkende bekentenis, waarmee de 25-jarige Utrech ter zichzélf tot drievoudig moordenaar heeft bestempeld. Hoofdinspecteur J. A. L. Nicaise van de Amsterdamse recher che zei, dat Van Z. na zijn derde be kentenis een ontspannen indruk maakte. „Dat wil echter niet zeggen, dat hij nu ook alles bekend heeft", aldus de 'hoofd inspecteur. Inmiddels is zeker geworden, dat Van Z. de Brekelveldse moord te Rotterdam niet op zijn geweten kan hebben. Op de dag dat die moord gepleegd werd, zat hij in de gevangenis. Veel details kan de politie niet geven over de achtergronden van de moord op de Amsterdamse vrouw, De vriendin van VanZ., de 42-jarige Engelse prostituée Caroline G., met wie hij de laatste drie jaar in Utrecht heeft samengewoond, (Vat De Amsterdamse moordbrigade is in Utrecht komen horen hoe en door wie Coby v. d. Voort is vermoord. Van links naar rechts: hoofdagent Boonen, adjudant Schiet en hoofd inspecteur Nicaise. heeft tegenover de politie enige verkla ringen afgelegd, die dermate bezwarend voor Van Z. waren, dat hij moeilijk meer kon ontkennen. Van Z. kende Coby goed. Drie jaar geleden, toen hij in Amsterdam werkte, leerde hij haar kennen en knoopte hij een verhouding met haar aan. Later ging hij naar Utrecht, waar hij Caroline ont moette. De Engelse beviel hem beter. (ADVERTENTIE) Gelijk hebcu Het gaat om de smaak! 20 lange sigaretten 1.50 Coby was hierover gebelgd en schreef boze brieven, waaruit bleek, dat zij dingen van hem wist, die niet zo plezie rig waren. Uit angst, dat zij daaraan bekendheid zou geven, toog hij op 29 april naar Amsterdam met de vooropgezette bedoeling haar voorgoed de mond te snoeren. Hij had daartoe een mes bij zich gestoken. Hoe de moord precies in zijn werk is gegaan heeft Van Z. nog niet verteld. Wel weet de politic dat lip, nadat hü zijn gruwelijke daad gepleegd had, in paniek een koffer van de vermoorde vrouw ge vuld heeft met enige van haar eigen dommen en die mee naar Utrecht heeft genomen. Hij zou dit als gewoontedief niet hebben kunnen laten. Dit feit is hem bij het laatste verhoor noodlottig geworden. In de koffer nam hij mee een massage-apparaat, drie boeken over de geschiedenis van de tweede wereldoorlog en een zo goed als nieuwe witte japon, die het slachtoffer kort te voren op een bruiloft van een familielid had gedragen. Een Ronson- aanstelcer, torpedomodel, waaraan een schroefje ontbrak, stopte hij in zijn zak. De boeken heeft hij waarschijnlijk langs de deur als verkoper uitgevent. De witte japon gaf hij aan de Engelse, die met hem samenleefde. Deze gaf de japon weer aan haar hospita, die de jurk aan haar dochter schonk, die uit Amerika op vakantie bij haar was. Deze jurk is nu nog in Amerika en zal worden opge stuurd. Het massage-apparaat heeft men niet kunnen achterhalen. Het schroefje van de aansteker, die hij later weer aan een vriendinnetje weggaf, werd bij een Utrechtse sigaren handelaar bijbesteld. Toen de verdachte met deze „technische geutige", zoals de chef van de justitiële dienst, commissaris Trip, het noemde, werd geconfronteerd, moest hij wel door de knieën gaan. UTRECHT In café „Het Pierement" In de Utrechtse Willemstraat gaat ene Joop Cirkel er prat op. dat hij in vier uur tijd 650 gulden heeft ingezameld voor de verdediging van „Ouwe Nol". En de vrouw van „Joop de Lor", die even in de deur komt informeren of haar man gezien is. krijgt scheldwoorden en verwensingen naar het hoofd geslingerd, omdat haar ega tegen een krant gezegd zou hebben, dal Ouwe Nol „geen beste was". „En dat terwijl ze jarenlang op hem geleerd hebben. Ouwe Nol geen beste, als je hier stond en je had geen geld om te eten of te drinken, dan kreeg je een geeltje van hem", roept Joop Cirkel, ober bij tante Mien. Dan sluit hij een weddenschap met een stamgast om een tientje, dat ze Ouwe Nol niet kunnen pakken voor aan stichting tot moord en dat hij geen twaalf jaar zal krijgen. Dat hij zelfs volgend jaar weer in „Het Peirement" zijn borreltje zal pikken. Maar de weddenschap is in feite ca mouflage: ook dit tientje zal betaald worden aan de advocaat „de beste is niet goed genoeg voor Ouwe Nol". Geen kwaad De 75-jarige Utrechtse onderwereldfiguur kwade genius van Joop van Z. is hier zo geliefd, dat de mannen geen kwaad van hem willen horen. Zij proberen om strijd aan te tonen, dat hij niets met de gepleegde moorden uitstaande heeft. Een zwaarwegend argument is, dat de laatste moord, die Joop van Z. bekende, gepleegd werd in een tijd dat Ouwe Nol „een bakkie opknapte" (in de gevangenis zal). „Daarmee valt de hele theorie van Joop in het water", roept Joop Cirkel triomfantelijk uit. Zo praatgraag als de buren van „Ouwe Nol" in de Oude Kamp zijn, zo gesloten zijn de omwonenden van het pand aan de Leidseweg, waarin Joop van Z., de drievoudige moordenaar, sinds juli van dit jaar huisde. Gesloten misschien ook, omdat de meesten nauwelijks van het bestaan van Van Z. afwisten, die veel van huis was. Na herhaald proberen van twee bellen komt juffrouw Van Maarschalkerweerd in de voordeur. Zij bewoont de verdie- I ping boven Joop van Z. Zij deelt mee van de Utrechtse politie zwijgplicht opgelegd te hebben gekregen, maar geeft te kennen, dat zij de blonde moordenaar „wel een man met veel I flair, maar geen misdadig type heeft gevonden". Bang Voor antwoord kan men zich beter vervoegen bij de 80- jarige kapper W. G. Willemse, die ernaast woont. „Ik heb hem een paar keer geknipt", deelt hij mee. Of hij nooit iets abnormaals in het gedrag van zijn buurman bemerkte? „Hij wilde niet werken en had toch altijd geld genoeg. Na een maand ben ik daarover aan het denken gegaan. En toen veronderstelde ik al, dat het met hem geen zuivere koffie was. Toen ben ik 's avonds extra-goed de ramen en deuren gaan sluiten. Want ja, hü hoefde hier maar op het hek van onze tuin te klimmen om bij mü voor de achterdeur te staan. Ik heb wel nooit veel geld in huls, maar hij zul het toch maar eens proberen. HU maakt je koud voor Je het weet. Eigenlijk was de hele buurt wel een beetje bang. de laatste weken. En ikzelf voel me nou echt wel een beetje opgelucht nu hij is gepakt", aldus de bejaarde kapper, die de oorzaken van zijn angst nauwelijks onder woorden kan brengen. Het is voor hem meer een gevoelsmatige kwestie geweest. „Want ook de keren, dat ik hem knipte heb ik eigcnlük niets bijzonders aan hem bemerkt. We zeiden nooit veel tegen elkaar. We groetten elkaar zelfs niet als ik buiten kwam en hjj iets aan zü'n auto voor de deur prutste." Het gouden horloge van de vermoorde landbouwer Reijer di? Bruijn in Montfoort, dat door Van z. is geroofd, heeft achteraf een merkwaardige rol gespeeld in de ontknoping van deze gruwelijke moord. Terwijl de rijkspolitie nog bezig was met het zoeken naar de auto, waarmee do vermoedelijke moordenaar was gekomen en vertrokken, lag het horloge gewoon ergens in een winkel van een Utrechtse juwelier, die het op 17 oktober van de moordenaar Van z. kocht. Dczp „technische kroongetuige", met in de kast de letters J.J.B. gegraveerd, was een erfstuk van het slachtoffer. Het had toebehoord aan zijn vader. Al spoedig na het eerste onder zoek bleek, dat ook het gouden horloge was meegenomen. Bewust is daar destijds geen ruchtbaarheid aan gegeven, omdat de recherche hoopte daardoor de dpder op het spoor te komen. Iedere bonafide opkoper vim goud, zilver en ju welen is namelijk verplicht om een register bij te houden met de naam en het adres van de verkoper. Dat is ook in dit geval gebeurd. De ploeg van de rijkspolitie was echter nog te druk met het achterhalen van de 2500 Mercedesauto's en ongeveer 3000 Opeis om al intensief jacht te gaan maken op het gouden horloge. Er zijn duizenden man-uren verspild door het systeem van kentekenbewijzen, zoals dat in Neder land wordt toegepast. Meer dan dertig procent van de destijds ingevoerde Mercedessen was niet meer te achterhalen, ter wijl deze nog wel stonden geregistreerd bij de rijksdienst voor het wegverkeer ln Den Haag Na de bekentenis van Van Z. werd nog zondagmiddag dooi de rechercheurs nagegaan of zijn verhaal klopte. Inderdaad werd toen op zijn aanwijzing bij de bewuste juwelier het horloge gevonden, dat op de normale manier in de registers stond geregistreerd op de naam van Van Z. UTRECHT ANP Het is vrijwel zeker dat de drievoudige Utrechtse moor denaar Van Z. zich volgend jaar voor de Utrechtse rechtbank zal moeten verant woorden. Overleg tussen de parketten van Amsterdam en Utrecht is nog niet gepleegd, maar op het Amsterdamse par ket vindt men het niet anders dan lo gisch dat ook de moordzaak Coby van der Voort in Utrecht wordt behandeld. Deze Vietnam de j voeging van de verschillende zaken wordt Europa op de j oen formele kwestie genoemd. WASHINGTON (A.P.-Rcuter) Pre sident Johnson heeft gisteravond een uit vijf punten bestaand plan voorge steld, waarvan hü zegt dat het kan bij dragen tot het bereiken van vrede in Vietnam. De voorwaarden die vervuld moeten worden, zijn: de gevechten in de gede militariseerde zone van Vietnam moe ten worden gestaakt. De hereniging van Vietnam moet een zaak zijn van vreed zame maatregelen en onderhandelingen. De Noordvietnamese troepen moeten Laos verlaten. De Zuidvietnamezen die nu onder een Vietkongbewind leven, moeten over hum toekomst kunnen stemmen. Johnson gelooft fiiet dat door öe Ame rikaanse bemoeienii JHHHi WÊBÊÊk achtergrond zijn geraakt. Hij heeft nietpas wordt beslist na ontvangst Van Z. heeft voorts toegegeven, dat zün volgende slachtoffer „oude Nol" zou zü'n, omdat deze hem chanteerde in ver band met de moord op Coby. Onder het drinken van 'n borrel zou hij „oude Nol" van deze moord hebben verteld. Momenteel maakt de verdachte volgens de rechercheurs een ontspannen indruk, maar wat er nog aan bekentenissen „in" zit is voor de politie nog een vraag. ALKMAAR (ANP) De rechtbank van Alkmaar heeft het Ecrst-Kamerlid O. M. Boetes veroordeeld tot een boete van 300 gulden, subs, dertig dagen. De officier had twee maanden gevan genisstraf geëist wegens het in vredes tijd bevorderen van desertie. De heer Boetes had van 17 april tot 22 mei een 20-jarige militair, die uit zijn legeronder deel was gedeserteerd, in zijn woning gehuisvest. AMSTERDAM (ANP) Uit de resul taten van de landelijke verkeerscon- ole in de nacht van zaterdag op zon- ag tussen elf en twee uur is ge bleken, dat 1 op de 17 automobilisten avertreding was. Ruim 800 man rüks. gemeentepolitie hebben in nagenoeg het hele land (Overijssel, Rotterdam en Limburg uitgezonderd) op eirca 160 controleposten een kleine 17.000 automo bilisten gecontroleerd op het gebruik van alcohol bij snelverkeer. Deze actie, van de centrale politie verkcerscommls- gle (OPVC) was een voorproefje van de grote landelijke actie, die in de meeste steden van ons land wordt gehouden in de periode van 23 december tot 2 janua ri. Hoofdinspecteur van politie in Amster dam en secretaris van de CPVC, de heer J- H. Termors, maakte gistermiddag de resultaten van deze actie bekend. „In "totaal werden 42 automobilisten aange houden die onder Invloed van alcohol verkeerden, terwijl een evengroot aan tal nog juist voor het in de auto stappen in vele gevallen na een bezoek aan een café een rijverbod kon worden opgelegd", aldus de heer Termors. Bo vendien werden 836 andere overtredin gen geconstateerd, zoals defecte ver lichting, slechte autobanden, het niet in orde zijn of bij zich hebben van autopa pieren en technische gebreken (èèn au to kon direct naar de sloop). De actie leverde ook nog een geval van joyriding op en voorts werden twee jeugdige inbrekers aangehouden. Op merkelijk hoog was bet aantal „onder invloed-gevallen" in Groningen, name lijk 16. Van de ruim 2.000 automobilis ten, die in deze provincie werden door gelicht, moest aan 12 een rijverbod wor den opgelegd, hetgeen ook het geval was in Haarlem en omgeving. In Amsterdam kregen vijf automobi listen, die teveel gedronken hadden een rijverbod, in Gelderland vier, in Fries land twee, in Den Haag vijf, in West- Brabant drie en in Oost-Brabant één Zowel de Bacchusklanten, als de ande re overtreders kregen een proces-ver- De CPVC viel het hoge aantal misdrij ven (42) nogal tegen. „Dit zijn poten tiële brokkenmakers", aldus de heer Termors. Aan de andere kant werd ge constateerd. dat in vele gevallen de mede-inzittenden wel onder Invloed ver keerden, maar de bestuurder niet. Opgemerkt, werd dat de politie in ons land de bevoegdheid ontbreekt om bij drankgebruik, waarbij de politieagent niet kan bepalen of de bestuurder wel of niet bekwaam is zijn voertuig naar behoren te besturen, iets te ondernemen. In Nederland is het toepassen van de ademtest en de bloedproef dan ook vol op in studie. Gebleken is dat vele honderden auto mobilisten, die werden gecontroleerd, naderhand bekenden in horecabedrijven waarschuwden voor de controles. Verkeersongevallen marine voor vijf tig procent door alcohol (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De koninklijke marine maakt zich zeer ongerust over het toe nemend aantal verkeersongelukken, waarbij marinepersoneel betrokken is. Bij meer dan 50 percent van deze ver keersongevallen is sprake van bet rij den onder invloed van alcohol. Sinds 1 januari 1967 vielen bij de mari ne 219 verkeersslachtoffers. ,,Éen beden kelijk en triest verschijnsel", aldus schrijft de marine in haar maandblad Alle Hens. De marinemensen worden nog eens dringend gewaarschuwd, dat het rijden onder invloed een misdrijf is. De mili taire krijgen geen krijgstuchtelijke straf van hun commandant, maar zij moeten voor de zeekrijgsraad verschij-, nen. Bijna steeds wordt dit een onvoor waardelijke vrijheidsstraf. Bovendien heeft de gestrafte in deze periode van vrijheidsstraf geen aanspraak op bezol diging. gemerkt dat men er in Europi klaagt. De meeste Europese staatslieden vonden zelfs dat de laatste jaren meer vorderingen zijn gemaakt dan ooit. Wel zei de Amerikaanse president het te be treuren dat de relatie met president De Gaulle niet nauwer is en dat deze het niet vaker met hem eens is. De betrekkingen met de Sovjet-Unie zijn moeilijk, maar de toestand is niet zo ernstig als bij de bouw van de Ber- lijrise muur of de crisis met Cuba. In China gebeuren belangrijke dingen vond Johnson, die misschien zullen bijdragen tot een betere verhouding. Een nieuwe Amerikaanse legerbrigade, bestaande uit 4.300 man, is gisteren in Zuid-Vietnam aangekomen. De brigade heeft een bijzonder uitvoerige opleiding gehad in oerwoudgevechtsvoering. De nieuwaangekomenen hebben het onoffi ciële sterktecijfer van de Amerikaanse troepen boven het Koreaanse record aantal van 472.800 gebracht. de bekentenlsverha 1 en. De zaak Coby van der Voort werd behandeld door de sub stituut-griffier van justitie mr. J. J. Ab- De Utrechtse politie, de rijkspolitie en de Amsterdamse politie zijn evenwel voorlopig nog niet klaar met hun proces sen-verbaal Daaraan wordt dagelijks druk gewerkt. Het azl een dit pak papier worden van naar verwachting enkele honderden bladzijden. Over het tijdstip van de behandeling van de rechtszaak is uiteraard nog niets bekend. DEN HAAG, (A.N.P.) In Rijswijk is vannacht overleden de componist in het lichte genre Eddy Kila. Hij is 62 jaar geworden. Eddy Kila, die altijd in Den Haag heeft gewoond componeerde o.a. de K.L M.-mars, de Uivermars en recent de Willem-Alexandermars. Hij maakte ook kinderoperettes en schreef muziek voor de revues van Buziau. (Van '.sponde) ROOSENDAAL De commissaris van poli tie te Roosendaal, de heer J. W. Wijnans, heeft via de lagere scholen in Roosendaal een circulaire laten verspreiden, getiteld „Tien geboden voor ouders die hun kinde ren voor redelijke ge varen willen behoe den", Het geschrift is opgesteld op verzoek van enige schoolhoof den. De directe aanleiding hiertoe was de recente arrestatie van een man, die bekend heeft in Roosen daal en omgeving onzedelijke han delingen te hebben gepleegd met kinderen. De „tien geboden voor ouders" luiden als volgt: 1. De ouders moeten weten wie de speelkameraadjes van hun kinderen zijn en met welke volwassenen ze omgaan. 2. Het kind mag alleen met volwasse nen omgaan als de ouders deze heel goed kennen. 3. Als het kind vragen stelt, moeten deze beantwoord worden, Het mag. als het iets vraagt, niet worden teleurge steld, berispt of gestraft. 4. Als beantwoording te moeilijk wordt, dienen de ouders zich te wenden tot geestelijken, onderwijzers, huisarts of schoolarts. 5. Men moet kinderen erop wijzen, dat er abnormale mensen (mannen) zijn, die erop uit zü'n kinderen onsmakelijke din- w» te lal of hun beta: 8. Men moet alle gedane waarschu wingen bij tijd en wyie herhalen, omdat het kind kort van memorie Is. 9. De ouders moeten de kinderen door gedrag, belnngstelllng, handelwijze, en liefde duidelijk maken, dat er niemand is, ook c'e „aardige oom van de straat" niet, die hel beter met hen meent dan hun ouders. Zij moeten een onwankel baar vertrouwen in hun ouders stellen. 10. De ouders moeten er niet tegen- opzlen onmiddellijk naar de politie te gaan, als blijkt dat het kind aan een zedeiyk gpvaar bloot gesteld Is geweest. irU Wij in geeft de oudei R i dopn Q* hen dat de oudc' 6. Men moet de kinderen erop wijzens r mogen laten i Jks, voor onbekende volwassenen bood- j chappen te doen, mee te gaan ln por- j leken, parken, woningen, of gevolg te J even aan het aanbod om naar de blo-j coop te gaan of mee te rijden in een j f ander vervoermiddel. hen nli«t zondi-i toe het i de zakken van kindei .-i.irblj ze vooral moeten let-1 irklaarbaar geldbezit. Bergeijk krijgt nieuwe pastoor (Van onze correspondent lERGEIJK Up parochie van Pctr nden ('t Hof) te Bergcük heeft n c\ 1 pa8toor' de hcep L- Nabuur» uit Gel- O I schillende parochianen door mgr. J. \T 11 1 Bluyssen met vervroegd pensioen werd V/ii\kJI\I CM.1 l L rcnlang bestaande communicatlestonrnl. Dr. Guillenno SeviUa-Üacasa, ambassadeur van Nicaragua, neemt harte,lijk afscheid van president Johnson bij diens vertrek naar Australië. Johnson xal daar de rouwplechtigheden bijwonen voor de in see verdronken Australisohe premier Harold Holt. AMSTERDAM (ANP) De directies van Het Parool en De Volkskrant hebben meegedeeld te zoeken naar mogelijkheden om de reeds bestaande vormen van sa menwerking (rotatie en gezamenlijk abonnement op een persbureau) uit te breiden Gedacht ls aan nauwere samen werking op technisch en/of economisch terrein Uitgangspunt bij de besprekin gen is. dat de twee dagbladen als los van elkaar staande uitgaven blijven verschij nen met dezelfde redactionele doelstel lingen als thans. De directies hebben de hoop hun besprekingen binnen korte tijd te kunnen afsluiten. i die i Eldei i tijdig het veld /.al ruimen is nog niet bekend. Collega's verwachten „dat hij zich nu wel niet langer zal verzetten". Zoals eerder mee gedeeld heeft hIJ bij de Paus beroep aangetekend. HIJ maakt nog geen aan stalten om te vertrekken. Inmiddels heeft de bisschop hem een andere functie aan geboden ulsmede een woning in Olster- wijk. De pastoor heeft alle aanbiedingen hij kan nog een jaar wedde ontvangen van het bisdom van de hand gewezen. Pastoor Van Elderen weigert tegenover de pers een verklaring af te leggen. Ook deken Bertens uit Valkenswanrd, die op 29 december de nieuwe pastoor moet installeren, weet ln het geheel niet wat de ontslagen pastoor van plan is 1e doen. Voorzover bekend, is er geen enkel contact meer tussen de pastoor en zijn superieuren.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7