\0fl strelen oog (en hart) zacht stralen als een kerstster IDEALE VIERING DROOM VAN IEDERE HUISVROUW TIJDSCHRIFTEN WILLEN VAN KERSTMIS FEEST VOOR SNOBS MAKEN DECEMBER 1967 DB LEIDSE COURANT Een Frans tijdschrift heeft aan artistieke beroemdhe den gevraagd hoe zij de feestdagen doorbrengen, maar vooral: hoe zij al feestend aangekleed zijn. De uitslag is buitengewoon geruststellend, want u kunt het zo gek niet bedenken of er is wel één ster die het zó doet. Brigitte naast haar Günther, Marie Laforêt, Michèle Morgan, Frangoise Sagan, Sheila, de Mireilles en alle anderen hebben zo hun eigen opvattingen over de réveillon van Kerstmis en oudjaar. Turquoise zuiver-zijden japon met empire lijfje van schitterende pailletten en aangerimpelde strook waarvan de lijn naar achteren daalt, zodat ook de rokzoom achter langer is dan voor. Ontwerp van Balmain voor zijn Miss Balmain. UITBUNDIG FLONKEREN ALS EEN OVERLADEN BOOM UIT DEN BOZE De een feest grandioos, buitenshuis in eclatante toiletten, de ander innig, tor telend in robe de cheminer in het hoekje bij de haard. Deze: spontaan met goede vrienden en in avondpanta lon; die: gezelligjes met de kindertjes, in een braaf, maar pas op, daarom niet minder geraffineerd dóódsimpel Zizi versiert de tafel waarop haar lie velingsgerechten zullen staan in groot moedertjesstijl; Zaza bedenkt even iets origineels dat het modernste blad over huisdecoratie nog niet heeft uit gevonden. De lievelingsgerechten wor den door de ster, die in een handom draai zo'n aai'dig huisvrouwtje kan zijn, zélf klaargemaakt volgens eigen recept En gij geleuft dè, zeggen ze in het zui den des lands. Dit is mode Het zijn niet de sterren, couturiers of boutiques die maken wat mode is en hoe ei die mode gedragen moet worden, maar het is de publiciteit. En wat kiest men om te publiceren? Niet in de eerste plaats wat eigenlijk mode is, maar vooral de opzienba rende uitschieters die goed gek gefo tografeerd zijn. Een paar pagina's Kerstmis worden vele ringen met kleur rijke stenen cadeau gegeven. De juwe liers zijn vooral in deze tüd ruim schoots voorzien van vele juwelen die het oog en het hart van de strelen. De edelsmeedkunst zet de edelstenen naar 's lands eer en wijs. In West- Europa houdt men van strakke vormen, waarbij dikwijls het goud of platina overheerst, ten koste van de steen. In oosterse landen gaat dat veelal anders. De oud-Indiëvaarders (ook van na '45) kunnen daarvan meepraten. In Indone sië kiest de vrouw (of de man voor zijn vrouw) een mooie edel- of halfedel steen uit Zij zegt dan tegen de juwe lier meestal een eenvoudig hand werksman met veel vakkennis op welke wijze ze de steen van haar keuze gezet wil hebben. Aan alle verlangens kan worden voldaan. Bijvoorbeeld een donkerpaarse amethist gezet in een pieterig klein koninginnenkroontje. Zo is voor de man zijn vrouw met deze ring de koningin van z'n leven. Of een goudgele kwartssteen in een kleine ze gelring. „Kindertranen" noemen ze zo'n ring in Indonesië. De man geeft 'm zijn vrouw bij de geboorte van het eerste Toverkracht In de oosterse landen, waar tenminste ei Istenen of halfedelstenen worden gevonden, vormen deze mineralen en kristallen meer dan een ver sierend element. Er worden aan kristallen bepaalde toverkrachten toe gekend. Ook neemt men aan dat ze deugden of bijzondere eigenschappen zouden verlenen. Zo is de amethist de steen tegen drankzucht. Merkwaardi gerwijs is de amethist ook de steen in de bisschopsring. Door alle eeuwen heen heeft het raad selachtige in het voorkomen der kris tallen indruk gemaakt op de mens. In sagen en sprookjes van alle volkeren wordt van edelstenen verhaald. De kei zerskroon van de sjah van Perzië is on- langs nog in alle schittering van dui zenden diamanten, paarlen en andere edelstenen op de televisie te bewonde ren geweest. De commentator sprak zelfs enthousiast van een sprookje uit duizend en een nacht, het immer jong blijvend sprookje van edelstenen. Wetenschap De wetenschapsmens spreekt (we zei den het reeds in de aanhef) van edele stenen. Wat hem op de eerste plaats in teresseert zijn de vindplaatsen, de structuren van kristallen en mineralen. Er is welhaast geen wetenschap die in de laatste jaren zo in de publieke be langstelling is komen te staan als de kristallografie en de mineralogie. Ook in Nederland zijn reeds een groot aan tal amateurs, die mineralen verzame len en/of bewerken. Het is niet in de eerste plaats de geslepen edelsteen die hen op de eerste plaats interesseert, maar het ontstaan en vindplaatsen van de stenen, de samenstelling en bewer king. Voor hen en niet alleen voor hen, maar ook voor allen die iets meer willen weten van dit sprookje is bij de uitgeverij Gebr. Zomer en Keu- nings een uniek boekje verschenen, ge schreven door dr. Rudolf Metz, ver bonden aan de technische geologische afdeling van de technische hogeschool te Karlsruhe (in het Duits heet het boekje „Edle Steine"). Hij is een des kundige bij uitstek in de bizarre we reld van mineralen en kristallen. Het boekje is verlucht met bijzonder fraaie kleurenfoto's, die Arnold E. Fanck met een speciale camera en gewapend met een grote dosis vakkennis heeft ge maakt. Hij is erin geslaagd de glans en de schoonheid van de edele stenen tref zeker te vangen; voorwaar geen geringe prestatie. Auteur en fotograaf konden bij hun werk beschikken over hand stukken en exemplaren uit wereldbe roemde collecties. Voor de amateurfoto graaf is dit boekje een waardevol be zit, voor de liefhebber van edel- en sierstenen een handige leidraad, voor de man of vrouw die gewoon van mooie dingen houdt, een sprookjesach tig bezit. kleurenfoto's van Brigitte geven de in druk dat het pruilende, nonchalante vrouwtje hoogstens een ochtend heeft willen poseren. Ze zal wel even die an dere broek aangetrokken hebben, maar nee hoor, haren kammen vond ze niet In werkelijkheid hebben die paar pa gina's precies een week hard werken gekost. Ze heeft twintig broeken ge probeerd voor deze ene is uitgekozen; de kapper heeft telkens opnieuw die quasi slordige haren millimeter voor millimeter „gelegd". Dat gekke strik je, zo maar ergens op haar hoofd ge plakt, is nauwkeurig berekend dóar vastgestoken als resultaat van einde loos experimenteren met sjaaltjes, bloemen, bont, linten. Maar de fotoreportage zegt: kijk nu toch eens hoe origineel, maar toch hoe vanzelfsprekend en hoe uitnodigend om na te volgen: dit is nu mode!!! Weids of intiem En nu gaan wij Kerstmis vieren en oudjaar. De een: groots, buitenshuis in eclatante avondjaponnen, zoals de foto's ons hebben geleerd. Maar wóar staat in ons land het restaurant dat vrouwen in haute couture om de tafels verzamelt? Hoeveel, liever: hoe weinig gastvrouwen geven op deze feestdagen partijen waarvoor groot avondtoilet wordt gevraagd? Nee, voor een gran dioze viering buitenshuis is tien tegen één het middagjurkje geschikter dan de galajapon; de „cocktail" met zijn misplaatste naam doet op Kerstmis wel de beste diensten. De ander: tortelend in het hoekje bij de haard. Wij kunnen met de beste wil van de wereld op kerstavond geen Nederlandse tortelduifjes ln négligé bij 't vuur zien zitten, een uitgebreid buf fet op de achtergrond, veel drankjes onder handbereik. Maar we laten u wél geregeld foto's zien van exotische japonnen en adembenemende dusters onder de titel.„hostess-dress" of „huis japon". Het moet er toch eens van ko men dat dit voorschotelen van mode gevolgen heeft..wie weet zal de kerst man met het een, Vader Tijd met het ander verrast worden. Bij de haard. Maar dan wél met centrale verwar ming in de rug. Spontaan, met goede vrienden. Dat klinkt meer naar de gewoonte in ons land. Behalve dan dat „spontaan". Om vrienden deze dagen om zich heen te scharen en te kunnen onthalen, heeft de huisvrouw enkele voorbereidingen te treffen die een ijzersterk zenuwge stel vragen, een voortreffelijk geheu gen, ongebreideld organisatietalent, on uitputtelijk goed humeur, enzovoorts. Ook hier hoort het „cocktailtje" thuis, zo goed als het gekleed middagjurkje. De avondpantalon die naar onderen toe uitloopt) is bar onhandig als je telkens moet opstaan, met schalen heen en weer zweeft, bukt voor de Parelmoerkleurige zijde voor de harembroek en bolero. Het geheel kan bedekt worden met een gewaad dat het midden houdt tussen cape en kazuifel. Smokwerk langs hals en enkels is met pareltjes vastgezet. Ontwerp Frans Molenaar, Amsterdam. oven; want vóór je het weet sta je met de ene voet op de wapperpijp van het andere been Gezellig met de kindertjes. Dót ligt ons na aan het hart. Nee, niet in een gewóón jurkje. Want bij ons is gewoon dan ook werkelijk niets bijzonders. Het uiterste raffinement (dat gewoon zo uniek maakt) is het geheim van ware couture en wie nog met de kindertjes zit, kan het geld béter besteden dan aan peperdure „simpele" coupe. Wat dan wél? Alweer het cocktailtje en het visitejurkje. Naar alle waarschijnlijkheid niet iets splinternieuws. Want er staan geen kinderjuffrouwen op de achtergrond om de lieve kleintjes schone slabbes en schone broeken te geven, ze te voe ren, te troosten, of uit elkander te trekken bij onvermijdelijke ruzies en dreinpartijen. Zwart of stralend Miljoenen Franse vrouwen die even ver van beroemde sterren afstaan als wij, zullen hun „kleine zwarte jurkjes" aantrekken. Mode of niet, de Frangai- se is altijd dol geweest op zwart. Maar nu is het mode en daarom zouden ook wij mee kunnen doen. Zwart met een toets van wit, en dat hoeft niet per se een jabot te zijn (de jabot is bijzonder fotogeniek daarom lijkt het alsof we niet meer verder kunnen leven). Hier bij staan donkere kousen, zelfs effen, dunne zwarte, uitstekend evenals de zwarte lakschoenen. Het zwart smeekt om échte sieraden, dus probeer eens of grootmoeder haar mooie broche nog niet wil weggeven. .Kerstmis zou daar een uitstekende en plechtige gelegen heid voor zijn! Vindt u zwart te som ber, stort u dan in een fontein van lichtstralen, uitgezonden door paillet ten of door lurexstoffen die doorwe ven zijn met zilveren, gouden en kleu rig gemetalliseerde draden, 't Geschit ter duurt al vele seizoenen lang, het boet nog steeds niet in aan luister, het blijft hoogst modieus en is nu in tegen stelling tot het zwart zelfs onontbeer lijk. Stel u een tafel met 12 personen voor, de 6 mannen in antraciet als het geen donkerblauw Is, de zes vrouwen in het zwart! Nee, gelukkig zitten er een paar echte kerststerren bij. Ze dragen weinig sieraden bij al dat ge flonker want 'n kerstster zijn is aar dig, maar op een overladen kerstboom lijken is voor een vrouw van goede smaak onmogelijk. A. Mac Gillavry In deze decembermaand zijn er maar weinig vrouwen die niet met 'n grotere gretigheid dan in de rest van 't jaar naar geïl lustreerde tijdschriften grijpen om zich te goed te doen aan de voorgespiegelde ideale kerstvie ringen. Want een ideale kerst viering zoals die in sfeervolle kleuren op grote foto's wordt voorgeschoteld is de droom van iedere huisvrouw als zij het druk krijgt met de voorberei dingen voor het eigen gezins festijn. Zoals Crl Stellwegg in een kerstbeschouwing in 't maand blad Avenue opmerkt gaat de huisvrouw een moeilijke tijd te gemoet, die zelfs nog Wordt voorafgegaan door dagen van panische bedrijvigheid, herrie en ergernissen. De compensatie hiervoor vindt zij vooral in de damesbladen die tegen Kerst mis gaan overvloeien van de klingelende klokjes, heldere jongenssopranen, zilveren kerst bomen en door een meesterkok vervaardigde en op glinsterend tafellinnen prijkende kerst diners. Vóór Kerstmis geven deze vrouwenbladingrediënten haar het stimulerend vertrou wen nodig om het dit jaar we*»- te gaan proberen. En na de kerst liggen dezelfde bladen er als het beschuldigend bewijs dat ze er weer naast gezeten heeft met de jaarlijks terugke rende kerstrollade en de rode linten en takjes hulst op tafel. Er worden maar weinig goede kerstnummers uitgegeven. Het zijn vooral de weekbladen die uitvoerig aandacht aan de sfeer rond dit feest besteden. En dat gebeurt meestal op een semi- romantisch toontje. In de maandbladen, die eind novem ber al zijn verschenen, krijgt de kerst slechts enkele, of soms in het geheel geen pagina's toe gemeten. Het Nederlandse maandblad Avenue laat Kerstmis nauwe lijks aan bod komen. Zelfs het beauty-journaal en de mode rubriek zijn dit jaar niet op schemerend kaarslicht afge steld. Alleen Cri Stellweg mij mer^ mi een» met «en wat bot ter pennetje van Saartje Bur gerhart, over de herinneringen aan feesten als Sinterklaas en Kerstmis, die de tand. des tljds zullen weerstaan. Twienerblad „TIQ" weet zich ook in het decembernummer niet tot een wat hoger peil dan het tot nu toe bereikte, te ver heffen. Hiervoor staat Kerst mis gelijk met dromen van fees ten met allemaal mooie vrou wen in het lang. TIQ brengt een reportage van avondkle ding uit Nederlandse boetiek jes. Aardige foto's, maar we dachten dat er door een jonge renblad (juist door een Jonge renblad hele andere dingen over Kerstmis gezegd konden worden. Bij het doorbladeren van een aantal kerstnummers en de cembernummers, waaruit we voor dit verhaaltje een keus maakten, viel ons op dat veel tijdschriften van Kerstmis een feest voor snobs willen maken. Slechts zelden worden bijvoor beeld bfl de talrijke tips voor een gezellige kerstviering, ook praktische tips gegeven die een doorsnee gezin, dat zich geen buitengewoon grote uitgaven kan permitteren, ook kan toe passen, Hetzelfde geldt voor de kerstldeding die door de sereen kijkende mannequins wordt ge showd. Zelfs de boetiekkleding is voor velen nog onbetaalbaar. Feestelijke kleding om zelf te maken is volop te vinden in de uitvoerige kerstnummers van bladen als Burda, Brigitte etc. Aan alles is te merken dat in Duitsland de kerstviering een grotere plaats inneemt dan bij ons. Het blad Brigitte, dat. om de veertien dagen uitkomt, wtfdt maar liefst drie achter eenvolgende nummers aan „Weihnachten" met talrijke tips voor het kopen van geschen ken (van grappige zelfgebreide poppen tot gouden ringen en zijden stropdassen die geen vuil meer opnemen), voor het maken van adventskransen en adventsboompjes, en voor het maken van kerstgebak. Want eten is natuurlek in deze dagen verschrikkelijk belangrijk. Het Duitse blad voor woninginrich ting Schöner Wohnen besteedt uitgebreid aandacht aan het festelijk dekken van de kerst- diB. In prachtige kleurendiep- druk wordt aangetoond dat zelfs pop-art de kersttafel sfeer en stijl kan verlenen, en dat het niet per se groen, rood en goud behoeft te zijn. Het kerstfeest geldt als een belevenis voor fijnproever» «n kinderen. De kinderen komen er in de ge- illustreerde bladen wat verwaar loosd af. De fijnproevers ko men op papier echter zeer dui delijk aan hun trekken. Bfl de eigenlijke viering zal het wel andersom zijn. In ieder geval kunnen de fijnproevers vast hun ogen strelen met de vele pagina's culinaire geneugten. Schöner Whonen geeft verschil lende menu's voor zes tot acht personen, waarvan de hoofd schotel gevormd wordt door ge vulde gans. Avenue verwent de lezers met de Zeven zalig heden van het Bourgondisch kerstmenu, waarvan alleen de afbeeldingen je al het water in de mond doen lopen. De Vrouw en haar Huis geeft onder het motto „Niet op het laatste mo ment" recepten voor kleine ge rechten, die reeds tijdig ge maakt kunnen worden. Regina maakt haar lezers lekker met een beschrijving van feestelijke drankjes. Brigitte onthult de geheimen van het thuis bon bons vervaardigen. Petra, een Duits zusje van Brigitte prijst menu's gebaseerd op gans en eend aan. Het Franse veertiendaagse tijd schrift Marie Claire besteedt gelukkig naast de culinaire ru briek ook in de andere rubrle- ken nogal wat aandacht aan „Noël". Elke vrouw kan, ook al beschikt zij niet over de midde len zich dergelijke dingen aan te schaffen, geweldige ideeën putten uit de modecollectie die op Kerstmis in drie stijlen Russisch, Provengaals en En gels is geïnspireerd: Kerst mis in het lang; Kerstmis op het platteland; een vrolijke en fleurige Kerstmis in jurkjes van taftzijde; kerstkleding voor de jonge moeders; Russische wintermodg; Provengaalse mid dernachtmode van warme wol len stoffen; krullerige kapsels; glanzend fluweel met daarbij aangepaste make up en voorts tal van geschenktips voor hem Een handleiding voor 't maken van kerstversiering geeft Bri gitte o.a. voor het maken van grote bloemen van zilver of goudpapier met een hart van zilveren kerstballen; kerstkran sen en enorme kerstballen van laurlergroen voor de advents tijd, en een zeer decoratief mobiel van zilveren kerstballen. Een van Diors succesnummers voor deze winter: zwart wollen crêpe met hoog, kraagloos halsje, korte mouwen en een rijk borduursel in veelkleurige pailletten, naar Mexi caanse motieven. grapjes uit Parijs Enorme (imitatie) juwelen die men costume-jewelry pleegt te noemen hoeven niet alleen op japonnen, mantels of hoeden ge dragen te worden. De handschoen is een deel van ons costume" en kan best met een steentje „bij dragen". Speciaal voor dit doel ontworpen is het bijou dat op de rug van de handschoen wordt bevestigd nadat de vingers door openingen in het sieraad zijn gestoken. Twee schakelkettingen van de zelfde makelij kunnen de uitrus ting van een sportief meisje opsierende ene ketting doet dienst als beugel voor haar tas (het mag een lange beugel zijn voor de schoudertas), de andere ketting loopt onder haar kin door als stormband voor het petjej In de grote magazijnen kun je met een op jacht of visvangst gescheurde jas terecht in de winkelhakenbar. Met een heet ijzer wordt er ter plaatse een waterproof stuk opgeplakt. Staat stoer en nonchalant, ook voor niet-jagers en -vissers. TREK OP DE FEESTDAGEN IETS FEESTELIJKS AAN!

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13