deli ca tessen duur, maar in opmars kerstmenu DECEMBER 1967 DEI LE3DSB COURANT (Van een onzer verslaggevers) Voor wie zijn geweten voelt kna gen, omdat hij van Kerstmis profiteert voor zoiets profaans als lekkerbekkerij, dit been om op te staan.- De cultuurfilosofen zijn het erover eens, dat eten en drinken sinds de oertijd met het heilige verbonden zijn geweest. De schrijver Franz Werf el heeft uitgerekend, dat de mens twee- en-een-half jaar van zijn leven aan tafel doorbrengt en meent, dat daar best eens een culinair hoogtepunt bij mag zijn. Toe gegeven: Spreuken 15 luidt „be ter is een gerecht van groen moes, waar ook liefde is, dan een gemeste os, en haat daarbij", maar aangezien het kerstfeest één kolossale spirituele love-in is, die zelfs grimmige generaals het vuren doet staken, kan tegen de gemeste os geen bezwaar zijn. En laten wij niet vergeten, dat de liefde, alvorens door de maag te gaan, de smaakpapillen passeert, waarmee tong en gehemelte niet voor niets zijn bezaaid. Aldus met waardevaste excuses uitge rust, fluks het potloodje voor de dag gehaald om de boodschappenlijst te componeren. Om te beginnen, bij wij ze van hors d'oeuvre, verse Russische Beluga Malossol. Wat dat is? Niets meer of minder dan de grofkorrelige kuit van de steur, die door slaan en zeven van aanhangend bindweefsel be vrijd en dan met 10 percent keuken zout vermengd is, waarna het produkt onder de verzamelnaam kaviaar de niet zo heel wijde wereld van draag krachtige gastronomen ingaat. In uw bijzijn afgewogen uit de befaamde blikken kost 100 gram 37 gulden 50, zegt de prijscourant opgewekt, maar er is ook geconserveerde Russische ka viaar in glazen potjes van 8 gulden 50 voor elcke kerstgratificatie wat wils. Het bovenstaande maak) duidelijk, dat dit verhaal niet óver dé degelijke gestampte Hollandse pot zal gaan, maar over het frivole, hippe verschijn sel, dat „delicatesse" heet. Het is een verschijnsel, dat, na de versobering, die twee wereldoorlogen met ertussen een crisis in het voedselpakket hebben afgedwongen, weer wuft de kop op steekt. Daar is natuurlijk de heersen de welvaart voor verantwoordelijk, maar méér nog het feit, dat de grens tegenwoordig niet meer bij Venlo ligt, maar ergens halverwege de Middel landse Zee of nog verderop. Inkt vissen, die vroeger uitsluitend plach ten te figureren in griezelstrips voor kinderen, daarbij in drukletters blub- blub-blub uitstotend, liggen nu open en bloot in de viswinkel. De Nederlander heeft hem op terrasjes in het zonnige zuiden leren kennen als een niet te versmaden heerlijkheid een zinnen strelende traktatie, de genieting waar van niet tot de twee vakantieweken be perkt mag blijven. Hetzelfde geldt voor uiteenlopende zaken als olijfolie, knoflookworst, paprika's, garnalen, slakken, kaas- of vleesfondue, auber gines en camembert. Er zijn zelfs Ne derlanders, die in Portugal voor het eerst kennis hebben gemaakt met onze eigen nationale gastronomische hit: de Twee andere invloeden spelen mee. Allereerst de naoorlogse toevloed van rijksgenoten uit de voormalige en hui dige gebiedsdelen overzee, die hun eet gewoonten meebrachten en aldus ruim te schiepen voor een lucratieve nering in de onmogelijkste comestibles van bamboespruiten af tot trassi, kunjit en djeruk-purutbladen toe daarmee een exotisch vleugje brengend in de zindelijke Nederlandse keuken. En ten slotte is de groeiende tendens tot con servering van allerlei etenswaren een factor van belang. Een kippetje, een haasje, een fazant desnoods, een eend of een kalkoen, allemaal met appel moes dat kon er vroeger voor hel kerstmenu nog wel af. Maar reerug? Wild zwijn? Inclusief de Preiselbeeren, die erbij horen? Daarvoor moest men ofwel tot de tanitièmebeurende klasse WATERTANDEN OF TANDENKNARSEN MET KERSTMIS behoren ofwel door prins Bernhard uit genodigd zijn voor de jacht. Dat is veranderd. Diepvries en de techniek van het inblikken hebben deze lekker nijen, die helemaal passen in de sfeer van kaarslicht en voor de bevoor rechten knappend haardvuur, bin nen het bereik van grote groepen ge bracht. Een blik in de prijscourant leert, dat de moderne koelvitrines ge vulde wildzwijnbout vers houdt voor iedere klant, die er 1 gulden 15 per 100 gram aan wil besteden. Blikken met 'ree- of wildzwijnragout kosten tegen de 8 gulden, gevulde wilde eend 1 gulden 50 per 100 gram, echte Arden- ner ham, op houtskool gerookt, 2 gul den 75 per zelfde hoeveelheid en ge rookte ganzeborst 3 gulden 95 idem di to. Koestert u, zoals velen, de stiekeme wensdroom om u eens in uw leven te vergooien aan kikkerbilletjes? Het kan; ze kosten, in olie, 3,75 gulden per blik. Japanse inktvis in soyasaus is er voor een riks, gezouten Spaanse ansjo vis-filets voor 1,25 gld. per blik, ver se kreeft zonder baleinen voor 3 gulden per 100 gram en Noorse grote garnalen voor 2,25 gulden per zelfde hoeveel heid. En pété de foie gras„Deze de licatesse wordt door ons iedere week vers geïmporteerd, hij is niet gecon serveerd beperkt houdbaar maar veel smakelijker dan in blik", juicht de prijslijst. De prijs is er dan ook naar: 17,50 gulden per 100 gram. Een lekkernij, waar je mager van blijft.. Als financiële tegenvoeters noemt de lijst Hollandse paté met truffels en pêlté Ardennaise, die ver onder de 2 gulden blijven. Soepen? Kies maar uit: kangoeroestaartsoep, fazanten consom mé, pittige wildsoep, vissoep, Pool se gekruide soep (zeer authentiek „Bortsch" geheten), Chinese vogelnest jessoep, haaievinnensoep en zeer pitti ge kerrysoep allemaal tussen de 3 en 6,50 gulden per half blik. „Met een mooie wijn vormt kaas de apotheose van een goede maaltijd", waarschuwt de prijslijst De „gewone" soorten als camembert, brie en roque fort mogen bekend worden geacht Daarnaast is er la hippe de France (een geitekaas), banons geitekaas in druiveblad), fromage au raisln (drui- venkaas), boursin met knoflook (door schrijver dezes warm aanbevolen), ca price des dieux (die even smeltend op de tong is als zijn naam), Italiaanse gorgonzola (oppassen bij de eerste hap; hij bijt terug!) en, om een dwarsstraat te noemen, danisch chef, waarin dana- blu, ui, ham, tomaten, komijn, alpen kruiden en Deense gouda verwerkt zijn per tube 1,75 gulden Sausen en krulden zij vormen in de keukenmeidenroman der delicatessen (men vergeve de beeldspraak) een hoofdstuk apart en zijn zéér in op mars. Niet voor het eerst in onze culi naire historie. Het begon na de kruis tochten, die voor de ontdekking van specerijen zorgden, maar had een an dere reden. In die tijd kende men geen koelkasten. Slechts vorsten konden het zich permitteren, hun spijzen voor be derf te behoeden met behulp van de sneeuw, die door snelle koeriers op de dichtstbijzijnde bergtop werd gehaald. Men kan zich voorstellen, welke geur de biefstuk in die tijden op een warme dag uitwalmde. Geen nood: men gooi de er zoveel kruiden tegenaan, dat nie mand meer wist, wat hij nu rook. Te genwoordig is dat anders. Kruiden en sausen zijn „In", omdat hun geur en smaak de herinnering aan vakantiege neugten oproept of gewoon omdat de damesbladen het zeggen. Aldus kan men kiezen (wij noemen alleen de meest exotische soorten) uit wildsaus, rundsaus, kaassaus voor bij de artisjok ken, tartaarsaus voor bij gebakken vis en knoflooksaus. De tegenwoordig verkrijgbare kruiden inspireren even zeer de échte als de keukenpoëet. Bas- licum en bieslook, dille en dragon, kappertjes en kardemon, piment en mierikswortel, rozemarijn en saffraan. „Koken met kruiden is het ware ko ken", jubelt de samensteller van prijs lijst dan ook met een scheef oog op de kassa. „Het koken met fantasie en ple zier, waaruit een culinair kunstwerk kan ontstaan. Wat is een saus zonder bouquet garni, zuurkool zonder ko mijn, tomatesoep zonder dragon?" Eveneens tot de delicatessen kan men de zogenaamde „primeurs" rekenen de groente en het fruit, die, de sei zoenen tartend, in de etalage verschij nen op tijdstippen, waarop het van de natuur helemaal nog niet még. Gezien in een kerstuitstalling: haricotverts (5 gulden per pnd), asperges (variërend van 17,50 tot 25 gulden per bosje), aardbeien uit Florida en Israël van af 4 gulden 50 per doosje, perziken van 1 gulden 75 per stuk, voorts papri ka's en aubergines, allemaal peper duur, omdat ze uit verre landen moeten worden aangevoerd, maar beslist eens wat anders dan doperwtjes. Kersvers spul: de prijzen garanderen het. Een andere tendens is, het sinaasappeltje na te vervangen door meer buitenis sige tropische vruchten. Manga's, die de vorm hebben van een grote aardap pel en heerlijk fris en zoet zijn. De stuiterronde ledzees uit Zuid-Afrika, die het water letterlijk in de mond brengen, zo sappig zijn ze. Advoca- do's, de peervormige groene vrucht, die het voortreffelijk doet in de kreef» teala. Verse dadels. Woestijnvijgen. Ananas van de AzOren. In dezelfde etalage lagen ook vuistgrote weide champignons, de wilde broer van het gekweekte miezertje, dat de meesten kennen, en navenant van smaak. Het ls een ontwikkeling, zeggen de deskundigen, die niet te stuiten is. Met name de Amerikaanse keukenpie ten voorzien, dat als logisch gevolg van de wetenschappelijke en techni sche revolutie in de landbouwhuishoud- kunde en in de levensmiddelenindus trie het voedselpakket gezonder, voed zamer, smakelijker en goedkoper zal worden. Nieuwe plant- en oogstmetho- den, nieuwe methoden van verwerking, betere verpakking en sneller transport zullen ervoor zorgen, dat alle soorten groenten en fruit, ongeacht het jaar getijde, bijna overal ter wereld vers te krijgen zijn. Mocht dit verhaal ie mand watertandend, maar tevens tan denknarsend hebben achtergelaten! hij wanhope niet. De dag, dat hij met Kerstmis asperges eet, is nabij. ALS voorgerecht nemen we per persoon een niet te kleine maar goed rijpe tomaat, snijden het kapje eraf en halen de pulp met een lepel tje er oit Dan roeren we de Inhoud van een of meer blikjes tonijn door een geurige mayonaise. Reken op één blikje van ongeveer 225 gram voor vier personen. Neem tonijn in eigen gelei, zonder verdere Ingre diënten. De mayonaise nemen wo gewoon uit een potje, maar om er een extra geurig smaakje aan de geven, roeren we door het potje vier uitgeperste teentjes knoflook. Dat ls precies genoeg om de tegenstanders van deze geurige knolletjes niet op de loop te Jagen en se w zelfs voor te winnen. Zijn er dergelijke bangeriken onder uw gasten, dan moet u ze tevoren niet van de aanwezigheid van knof look in uw menu op de hoogte stel len. Misschien zijn zo er meteen voor gewonnen. Er zijn voortreffelijke persjes in de handel en ze kunnen altijd wel eens dienst doen. Geef bij dit voorgerecht een schaaltje toast. De champignonsoep nemen we voor het gemak uit een pakje. Maar omdat het Kerstmis ls versieren we die soep met een handjevol verse champig nons, die we aan schijfjes snijden en even laten meekoken, en maken we ze af met een scheut koffieroom. Geen koffiemelk, maar echte koffie room. Die geven elkaar in prijs niet zo erg veel toe maar verschillen on eindig ln smaak. HOOFDGERECHT zet het even opzij j neem ook de ana nas voorzichtig eruit en leg die bij het vlees. Zeef nu de Jus, opdat alle andere Ingrediënten ln de zeef ach terblijven. Doe de jus terug in de pan en blus die Jus af met een glas witte port Leg het vlees en de ananas er weer in terug en laat allee nog even goed heet worden; het aroma van de saus deelt zich dan ook, zij het wat oppervlakkig maar meer is niet nodig. aan, het vlees mee. Geef deze lamsbout en de ananas mot droge aardappels en spercioboontjes (liefst uit de diepvries) waar u wat verse poterselle over gestrooid hebt en een klontje boter doo* hebt ge roerd. TOETJE Na dit alles smaakt een kopje Ijs koude mousse au chocolade voortref felijk. Neem voor vier personen repen of tabletten chocolade (puur) en smelt die ln een pannetje met twee eetlepels melk boven een klein vlam metje; roer er dan vier opgehoopte eetlepels poedersuiker of witte bas terdsuiker door, zodat de suiker ook helemaal oplost. Neem het pannetje van het vuur af; laat het vijf minu ten afkoelen en roer er dan de dooiers van drie eieren door. Laat dit zalfje weer vijf minuten verder afkoelen en roer er dan de stijfge- slagen witten van de drie eieren door. Het mogen ook meer eiwitten zijn, als u die nog ergens van over hobt. Bedenk evenwel, dat u 'n eiwit nooit of te nimmer goed stijf kunt slaan als het niet vers van de kip komt. Breng dit mengsel nu over in kleine mokkakopjes en zet die in de ijskast Misschien hebt u wat meer nodig ls, als die kopjes erg klein zijn, maar het spul laat zich ln de ijskast goed voor een volgende keer bewa- WIJNADVIES Als hoofdgerecht nemen we een lamsbout Wees er wel tijdig bij om die bij de slager te bespreken, want ze zijn niet in menigte voorradig. Ze verschillen ook nogal in gewicht naargelang u een speenlammetje of een beest van enige leeftijd te pak ken krijgt. Reken er verder op, dat dit vlees bij het klaar maken nogal aan gewicht verliest. Een bout van een kilo gaat makkelijk met vijf personen op. Ik geef u twee recep ten. Eén dóódsimpel en één wat meer bewerkelijk. Het makkelijkste maar geraffineerd door zijn een voud is het volgende: wrijf het lam in met peper en thijm, verstop links en rechts in het vlees stukjes knoflook (kleine teentjes of grotere, die u aan „spijkers" snijdt). Vindt u te weinig hoekjes en gaatjes om die stukjes te verstoppen, maak die dan met een priem of een scherp mes. Schroei nu de bout aan alle kanten in weinig boter dicht; doe dan wat meer boter erbij in totaal 250 gram per kilo vlees en laat het lam in die boter moddergaar worden. Laat het vlees gerust vier tot vijf uur op een lage vlam staan. Houd het wel wat in de gaten of er nu en dan niet een lepeltje bouil lon (van een blokje) bij moet. Geef dit vlees met spruiten, die u na het schoonmaken een nacht ln het diep vrieskastje van uw koelkast hebt laten overstaan. Over spruiten en hazen moet immers de vorst gegaan zijn, volgens een oude wijsheid! Over de spruiten een tikkeltje nootmus kaat, wat verse boter en een paar druppels maggi. Geef hier droge aardappels bij. U kunt de lamsbout ook als volgt klaarmaken: Wrijf de bout in met peper en thijm. Schroei hem in 100 gram hete boter aan alle kanten dicht. Doe de reet van het pakje boter in de pan, laat die ook bruin worden en leg dan drie laurierblaad jes, een wortel aan schijfjes gesne den en twee aan ringen gesneden uien erbij. Laat dit geheel twee uur op een zacht vlammetje pruttelen. Leg dan per persoon een schijf ana nas uit een blik (goed laten uitdrui pen) en een paar flintertjes van een sinaasappelschil ln de Jus en laat alles nog een uurtje verder prutte len. Neem dan het vlees uit de pan, tomaten gevuld met tonijn champignonsoep lamsbout mousse au chocolat Als u me vraagt welke wijn u hierbij moet drinken, dan zou lk u het liefste een goede rosé aanbevelen. Die kunt u bij al deze gerechten met smaak drinken. Maar helaas I Ik heb ln dierbaar vaderland nog nooit 'n echt goede rosé kunnen kopen, gelijk je die in Frankrijk kunt krijgen: neem bij het voorgerecht en de soep een witte droge wijn uit de streok de Moezel, de Rijn of de Elzos. Uit de laatste streek komen heerlijke fruitige Gewtlrztramlner. Deze zijn wel duur, maar u zult er plezier van beleven. Bij het lam zou lk eon macon nemen van enkele jaren oud. Dit is een stevige bourgogne goede kwaliteit. 1964 was een goed jaar, maar ik zou er toch een 1961 of van 1959 prefereren. Na de mousse hebt u beslist trek in een op rechte cognac al of niet in gezelschap van een pittige kop koffie. Laat het u goed smakek. P. O. P. Lepeleer. r onvermijdelijk wacht tot slot de afwas.,.,..

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11