Mary van Regteren Altena Het begon allemaal met een doodgewone Pinocchio ,IN UW POPPEN HERKENNEN WE DE MENS, HERKENNEN WE ONSZELF" I in feest schuilt brandgevaar jEPgaaft 3$ jjggPHBaB mt DB LEffiSB COUKASÏ UTRECHT. „Kerstfeestdat is voor mij echt een familiefeest. Wij vieren dat dan ook helemaal gezellig onder ons. Geen feesthoedjes en geen kerstdiners buitenshuis, die je drie weken van te voren al besteld moet hebben. Ik heb een kerstboom in huis en daar leg ik wat onder voor de jongens en we zingen kerstliederen en ik lees een ver haal voor van Selma Lagerlöf. En iedere kerstnacht gaan we hier in Weesp naar de kerk. Ik ben luthers, maar ik ga toch vaak naar een katholieke kerstmis. Die grego riaanse liederen vind ik zo mooi WEESP IS TROTS OP UNIEKE KERSTGROEP VAN Iedereen in'de wijde omtrek van Weesp weet je de weg te wijzen naar het huisje van „poppenmoeder" Mary van Regteren Altena. Voor de brug rechts af, langs de kronkelende, soms zilver spattende Vecht en dan kan het niet missen. Er is knapperend open haard vuur dat weldadige warmte om je koude enkels legt, een onverdroten doorkletsende papegaai, die acrobati sche kunststukjes uithaalt in zijn kooi, een goedmoedige lobbes van een hond, een schaaltje met drie krieuwelende moerasschildpadjes, veel planten, veel boeken, veel heerlijk gemakkelijke stoelen, en daar middenin de frêle vrouw, die zo helemaal bezeten is van poppen. Zij heeft er al zo'n kleine driehonderd gemaakt, maar werd vooral beroemd door haar kerstgroep, die enige jaren geleden op een tentoonstelling in Aries als de beste uit de bus kwam. „Dat was in 1963. Ik was helemaal perplex. Ik ben naar de jury gegaan en ik zei: waarom hebben jullie nou die van mij uitgekozen, er zijn er andere die veel en veel mooier zijn! Een jurylid uit Avignon, ik zal de man nooit meer vergeten, blafte toen tegen me: me- vrouw, daar hebt u gelijk ln, maar. dat blijven poppen. In uw groep herkennen we de mens, herkennen we onszelf....". De kerstgroep bestaat uit negentien poppen. De engel, die er aanvankelijk ook bij was Is inmiddels gedemon teerd „2k kon er niks aan doen", zegt Mary van Regteren Altena peinzend, „maar ik vond hem ineens veel te pompeus, veel te dominerend. En iets waar ik niet achter kan staan dat moet weg". Inmiddels is er een aanvulling gekomen op de groep: Judas. Een prachtige schuwe bange pop, die klaar staat om verbijsterd weg te rennen, het gezicht een en al vrees. TWIJFELENDE FIGUUR „Judas, gek hè, die wordt altijd voor gesteld als de verrader, ais de grote misdadiger, maar zo zie ik hem hele maal niet. Ik zie hem als de twijfelende figuur, die steeds een wonder van Jezus heeft willen afdwingen. Ook het wonder, dat hij gered zou worden van de kruisdood. En toen Judas zag, dat dat niet lukte, heeft hij zich opgehan gen. Volgens mij moet het zo gegaan zijn. Toen de kerstgroep een keer in Hoogeveen opgesteld stond had ik Judas erbij gezet, om een hoekje. De burgemeester van Hoogeveen, die er ook naar kwam kijken, zei me toen: dat moet u nooit meer scheiden. En dat heb ik ook niet meer gedaan. Sinds dien is Judas een onderdeel van de groep. Geboorte en dood, weet u, dat hoort ook bij elkaar". De poppen staan in het heerlijk lichte atelier achter de woning, een ingetogen Maria met prachtige zwarte haren en een heel blank, heel lief, peinzend ge zichtje, een stille Jozef, het Kind, de os en de ezel en de herders, de drie koningen, lammetjes en kamelen „Morgen gaat hij weg, hij wordt opge steld in het gemeentehuis van Weesp. Tot na de kerstdagen. Weet u wat ik nou jammer vind? De groep heeft nog nooit in een kerk gestaan. Dat zou ik nou zo fijn vinden. Mijn bedoeling is om hem ooit nog eens aan een kerk i tnrh Fonnpg ionee De poppenmoeder met een van haar muzikale kinderen. n« UmpeU Imetoicn tonHiwt v«n Mw y»n KenterenAllen». wa»r,»n vooral SCHADE AAN HUIZEN DIT JAAR REEDS 12 MILJOEN GULDEN DEN HAAG. In het zich ten einde spoedende jaar hebben branden in woonhuizen reeds voor 12 miljoen gulden aan tastbare schade aangericht. Dat droeve cijfer loopt, zo zegt het Nationaal Brand Preventie Instituut in Den Haag, groot gevaar om juist in het kleine resterende deel van dit jaar met veel feest- en vrije dagen, nog fors aan te groeien. Brandgevaren schuilen in: bakken en braden branden v aansteken gebruik v gebruik v: ledigen vc roken in bed Vlam in de pan. Hiervoor heeft het Brand Preventie Instituut de volgende regels opgesteld: 1. Gebruik nooit water voor het blus- 2. Waarschuw zo spoedig mogelijk de brandweer. 3. Sluit de gaskraan af. 4. Brandende pan afdekken met een grote deksel, deken of dweil (hand en onderarm beschermen door ze in een doek te wikkelen). 5. Bij het afdekken altijd de vlam van u afdrukken. 6. Bescherm gezicht en ogen met de andere arm tegen vlammen en op spattende olie of vet. 7. Zo mogelijk de afgesloten pan met beschermde handen naar buiten brengen. 8. Deksel geruime tijd op de pan laten Bakoven. Als in de bakoven koekjes staan te verbranden, sluit ook dan eerst het gas af. Dan de keukendeur open zetten, de bakplaat met een doek uit de oven halen en buiten zetten. Kaarsen. Bij het gebruik van kaar sen oppassen dat ze niet te dicht bij - andere brandbare spullen staan, waar onder kerststukjes, en ervoor zorgen dat kinderen er niet mee spelen. Vuurwerk. Veilig opbergen voor kinderen. Niet aansteken in de nabij heid van rieten daken en andere brand bare objecten. Büverwarmiug. Bij het gebruik van straal-, buta- en petroleumkachels dient men het volgende in acht te 1. Kachel niet te dicht bij meubilair 2. Kinderen wijzen op het gevaar van kachel omstoten. Niet laten stoeien. 3. Nooit kachel aansteken, die nog heet is. 4. Let op of de reduceerinrichting goed werkt. Bij gebruik van een butagaskachel zorgen voor deugdelijke slang tussen fles en kachel, die voorzien is van verbindingsklemmen en de fles niet op brandende kachel of fornuis zetten (explosiegevaar). Niet alleen met de feestdagen, maar elke dag van het jaar dienen tenslotte de volgende punten in acht genomen te worden: Rook nooit in bed. Slechts in de openlucht vlekken met benzine verwijderen, maar liever nog een onbrandbaar middel gebrui- Bij het verlaten van het huis de aBbak met peuken ledigen, niet in de prullenbak maar in de vuilnis- In iedere pop zie je degene terug di« ze gemaakt heeft". Ieder jaar houdt ze met haar leerlin gen een tentoonstelling. Daar staan een stuk of zes poppen van haarzelf, de rest is allemaal leerlingenwerk. „Daar werken ze dan ook het hele jaar naar toe. Het is altijd een geweldig Mary van Regteren-Altena, in Enge land geboren en opgevoed, studeerde aanvankelijk voor beeldende kunsten in Amsterdam, vijf jaar. „Toen ik er amper af was kreeg ik eigenlijk niet veel gelegenheid meer om te gaan beeldhouwen. Aanvankelijk maakte ik wel veel wandkleden, want je probeert toch op alle mogelijke manieren iets aan je kunst te doen. En toen mijn zoon Maarten geboren moest worden dacht ik: weet je wat, ik ga zelf speel poppen maken. Dat heb ik gedaan. Ik maakte een Pnocchio. Dat werd mijn eersteling. Een vriendin van mij van de academie kwam eens hier en zag die pop en ze zei: wat enig, meid. Jij moet meer poppen gaan makenDat deed ik ook, maar helemaal niet met de bedoeling om er nou een handeltje van te gaan maken. Maar die vriendin stuurde achter mijn rug om een kunst handelaar naar me toe, die ook meteen wild enthousiast werd en gelijk een heleboel poppen wilde hebben. Daar moest hij natuurlijk wel een jaar latei- voor terugkomen, want ik kan ze niet zo uit de grond stampen, daar gaat eerst een heel proces aan vooraf. Na dat jaar had ik twaalf poppen. Die heeft hij toen meteen tentoongesteld. Groot succes, ik kreeg van alle kanten telefoontjes en opdrachten. Ik wist niet wat me overkwam. Toen ben ik ermee doorgegaan en ik kan er niet meer mee ophouden". Beeldhouwen heeft ze nooit meer ge daan, uitgezonderd enkele kopjes van „Je bent nooit uitgestudeerd", zegt ze, „er is altijd wel iets waardoor je weer geïnspireerd wordt, weer andere ideeën krijgt. Iedere pop is het ook nooit helemaal, je jaagt eigenlijk het vol maakte na terwijl je weet dat je het nooit kunt bereiken. Dat is aan een kant maar gelukkig ook, want dan zou de lol er voor mij af zijn". TEVJE De laatste pop, die Mary van Regteren Altena maakte, is er een van Tevje uit de musical Anatevka: een verjongde uitgave van Lex Goudsmit. Tevje, ter wijl hij praat met God. Het is een pracht van een pop. Je ziet hem ge woon zeggen: God, waarom moet u m ij nou altijd hebben? werkt kun Je over haar roddelen, want ze hoort je toch niet. Soms werk ik dan tot drie, vier uur 's nachts door, in volkomen stilte. Ik moet echt een gevecht leveren met de pop om hem te krijgen zoals ik hem hebben wil. De pop is als het ware in mij en ik knok met hem om hem eruit te krijgen. Ik zou niet kunnen werken zoals bijvoor beeld een Karei Appel, ik ben niet van ik-rotzooi-maar-wat-an, dat zou ik af schuwelijk vinden, dat zou ik niet kun nen. Ik heb een jaar aan de kerstgroep gewerkt en toen werd hij meteen ten toongesteld in Breda". Op die tentoonstelling maakte Mary van Regteren Altena kennis met mon seigneur Bekkers. „Wat een verrukke lijk mens, zo gewoon, zo eenvoudig, zo prachtig. Ik was meteen weg van hem. Toen hij de groep gezien had, zei hij: mevrouw, daar moeten we naar terug. Naar dat hele menselijke. Hij zei ook: ik zie aan de groep dat u protestant bent. Bij ons staan Maria en het kindje centraal, u heeft alle accent gelegd op het kindje en Maria staat in de scha duw". Er verdwijnt nog een blok hout in het knappende haardvuur. Ik word aangespoord mijn koffie niet koud te laten worden. Dat zou je haast, met zoveel om naar te kijken en te luiste ren Mary van Regteren Altena is een enthousiast vertelster. Ze kan met evenveel plezier praten over de voet balwedstrijd EngelandRusland („Ik ben niet voor niets met vijf broers opgegroeid. Mijn kinderen vragen me: mam, waarom fluit de scheidsrechter nou voor buitenspel? Dan zit ik er helemaal in. Wat een voetballers hè, die Russen") als over haar leerlingen, die zij een avond per week les geeft in het maken van poppen. Ze heeft er momenteel drieëndertig. „En als u ziet wat ze maken, zo leuk. Ik hoor vaak, als ze pas op les komen: nou, ik kan het niet hoor. Ik leer het nooit. En dan zeg ik: hoe weet u dat? Hebt u wel eens iets aan kunst gedaan? Want ik meen, dat ieder mens creatief ver mogen heeft. Velen zijn zich er alleen niet van bewust, zijn op een of andere manier niet geraakt. Als ze bij me komen zeg ik: nou mevrouw want ik heb meestal huisvrouwen op les u zult zien dat u het kunt. Dat u op het .laatst ook de mensen heel anders gaat zien. En dan komen ze later: het klopt. Ik heb nou een pop gezien in de treindie ga ik meteen maken". EIGEN STIJL Mevrouw Van Regteren Altena is blij te constateren dat haar leerlingen, wanneer ze zo intens creatief bezig zijn, ook een eigen stijl ontwikkelen. „Ze apen me goddank niet na, want dat is natuurlijk niet de bedoeling. Alle poppen zijn totaal verschillend. .parochies die nog geen kerstgroep heb ben. Soms kan ik wel huilen als ik zie waar sommige pastoors zo'n vijfduizend gulden voor neertellen. AFGRIJSELIJKE KITSCH Daarom begon ze enkele jaren geleden ook zelf met een kerstgroep. „Het liep tegen Kerstmis en ik was boodschappen aan het doen in Weesp. Toen zag ik zo'n winkel van religieuze artikelen en zo, u weet wel, zo'n afgrijselijke kitsch, Maria met een gouden kroontje op, nou, dat leek nergens op. Toen dacht ik: ik ga er zelf een maken". Een paar weken liep ze verdwaasd door het huis, helemaal in gedachten. „Dat heb ik altijd als ik een pop ga maken. Ik denk er eerst een hele poos over na, laat het als het ware helemaal op me af komen, ik luister. Ik zie mezelf als gereedschap in Gods hand, want zonder Hem, helemaal alleen, kan ik niets. Dan ineens heb ik het. Dan ga ik ook meteen aan de gang en hoor ik niets meer. De kinderen zeggen: als mamma

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9