PIPINELIS ZOEKT NAAR COMPROMIS Toenadering koning-kolonels nog mogelijk; nieuwe contactman is naar Rome gezonden Wereldwijd net na fusie ABN en HBU BOYCOT DRIJFT TOT DICTATUUR PIENTERE ZUSTER WIST AUTONUMMER TAPIJTZWENDELAARS Geschenk' wel graag betalen Vrees voor bekrompen opvoeding Deli betaalt terug op aandelen Missieblad „Bijeen" ten doop gehouden Amoureuze stier zaaide leven en verderf DINSDAG 19 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 '(Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) ATHENE Pipinelis, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken en vertrouweling van koning Konstantijn, heeft zich zojuist in Athene tijdens een sobere plechtigheid laten beëdigen als lid van het zittende kabinet der kolonels. Tegelijkertijd is Potamianos, de adjudant van wjjlen koning Paul, naar Rome gegaan voor een gesprek met Konstantijn. Dit alles bewijst, dat er toenadering is tussen de kolonels en de in ballingschap vertoevende koning. Enkele uren geleden was de situatie geheel anders. Pipinelis weigerde toen, al twee dagen lang, kabinets zittingen bij te wonen en kwam niet eens op zijn bureau. Het ultimatum uit zijn huiskamer was: „Toegeven aan de eisen van de koning, anders ga ik weg". Op het laatste moment hebben de kolonels het hoofd gebogen. Zij hebben Pipinelis (de enige diplomaat met er varing in hun midden en de enige contactman met de banneling-monarch) gehandhaafd en opnieuw een afgezant naar Konstantijn gestuurd. Met welk mandaat is nog niet bekend. Wel heeft kolonel Patakos zojuist ge zegd, dat de tijd nog niet rijp is voor de terugkeer van de koning. Uit dit alles mag men concluderen, dat de junta aan stuurt op een regentschap van een ander lid der koninklijke familie. Dit zal waar schijnlijk prinses Irene worden, de zuster van Konstantijn. Men mag voorts aannemen, dat koning Konstantijn hiermee akkoord gaat. Het wordt in Athene namelijk ondenkbaar ge acht, dat Pipinelis lid van het zittende kabinet zou hebben willen worden, als er geen rekening zou zijn gehouden met de eisen van de koning. De sit-downstaklng van de minister van Buitenlandse Zaken de afgelopen twee dagen wijst daar duidelijk op. Onrust Deze ontwikkeling heeft een groot stuk onrust in Athene weggenomen. Dezelfde bronnen, waaruit ik dit nieuws heb, blij ven echter ongerust over de berichten die in Athene de ronde doen over een boycot van de Westerse landen tegen Griekenland. „Als Papadopoelos erin zou slagen, zijn land binnen enkele jaren tot economische bloei te brengen en er poli tieke stabiliteit te scheppen", aldus deze zegsman, „is de kans niet uitgesloten, dat hij zijn dictatorspositie op zou geven om als gewoon burger een politieke partij te stichten en aldus verder te proberen zijn idealen te verwezenlijken. Lukt dat niet hetgeen het geval zal zijn bij een boycot met alle economische en socia le nasleep van dien dan wordt het bewind van het kolonels alleen maar meer in de dictatoriale richting gedre ven." De nieuwe grondwet komt er en zal ongetwijfeld door het volk worden aan genomen. Dit is de mening van allen, die enigszins zijn ingewijd in de politieke verhoudingen in Griekenland. De kolo nels zullen er wei voor zorgen dat de overgrote meerderheid ermee akkoord gaat. Daar werken ze nu al aan. Ik sprak vandaag een Griek, die lang in Nederland heeft gewerkt en getrouwd is met een ex-stewardess van de KLM. Hij heeft zo juist een erfenis gekregen van anderhalf miljoen drachme (de Griekse drachme is 12 cent). Als een haas rende hij naar de bank om de buit binnen te halen en ermee naar Neder land te vertrekken, want hij voelt zich ais modern, bereisd mens niet thuis onder PAPADOPOELOS dit regiem. „Gen sprake van", kreeg hij noemen, die zal stemmen tegen een aan het loket te horen. „U mag alleen geld opnemen ais u kunt aantonen/ dat u het in Griekenland gaat besteden, en dat die besteding nodig is voor uzelf of nut tig is voor de Griekse economie. Zo niet: dan blijft u er van af. Wij geven u «i/j rente, dus u mag niet mopperen". Kort om: de bankrekeningen in Griekenland zijn allemaal geblokkeerd. Nu moet u mij eens een enkele Griek BREDA, (A.N.P.). Minstens een tiental oversten van katholieke klooster orden en vele priesters in Zeeland, Bra bant en Gelderland, zijn in de afgelo pen zomermaanden het slachtoffer ge worden van twee textielhandelaren uit Limburg, de 34-jarige F. L. uit Slttard en de 47-jarige M. B. uit Heerlen, die gistermiddag voor de Bredase rechtbank wegens oplichting terecht moesten staan. Een pientere bejaarde zuster-portierster uit Dinteloord, die het tweetal niet ver trouwde en him autonummer noteerde, heeft een eind gemaakt aan de prak tijken van het duo, dat aan hun slacht offers tapijten ten geschenke kwam aan bieden. Het verhaal dat daarbij werd verteld, was telkens hetzelfde. L. vroeg om een onderhoud met de overste of rector en vertelde dan dat zijn joodse moeder in het klooster tijdens de oorlog onderge doken was geweest. Uit dank voor de toen geboden hulp, wilde zijn moeder het klooster nu enkele Perzische tapij ten schenken. B., die als secretaris van L. optrad, kwam na deze inleiding met de tapijten uit hun auto aandragen. De tapijten leken wel op Perzen, maar het was Belgische namaak, door de twee gekocht bij een grossier in Helmond voor 125 gulden per drie stuks. L. zag altijd kans met alle mogelijke smoesjes en verhalen een vertrouwen wekkende indruk te maken en vervolg de zijn verhaal dan met de mededeling, dat de tapijten op een show in België tentoongesteld waren geweest. Hij had bij terugkeer in ons land aan de grens enkele honderden guldens aan invoer rechten moeten betalen. Dat was een onverwachte tegenvaller geweest, maar hij nam wel aan dat de ontvangers van het geschenk van zijn moeder, dat im mers drie-tot zesduizend gulden waard was, wel die invoerrechten aan hem wilden vergoeden en menige keer kreeg hij in die opvatting gelijk. In Breda betaalde de rector van een tehuis hem ruim 500 gulden. In Zundert gaven de abt en de prior van een klooster aan de twee 600 gulden in ruil voor zes tapijten. Zo moetan er veel meer mensen zijn opgelicht dan we nu weten, stelde de officier van justitie, mr. P. van Bethem in zijn requisitoir. Zij doen echter geen aangifte uit schaamte. De bejaarde zus ter-portierster in Dinteloord, waar de overste overigens het geschenk weiger de, was de slimste van allemaal. Omdat zij het autonummer had genoteerd, kon de politie, na diverse mislukte pogingen, met succes toeslaan. De twee mannen bekenden vlot en welbespraakt. „De komedie is onvoorstelbaar gespeeld", zei de officier. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan echter drie maanden voor waardelijk, omdat beide verdachten nog een blanco strafblad hebben. Dit was ook de sterkste troef van de raadsman, mr. B. Drion uit Breda. De rechtbank deed na de rol uitspraak en veroordeel de de twee Limburgers tot vijf maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Schaaktoernooien AMSTERDAM. Het internationale jeugdtoernooi schaken, dat van 27 decem ber tot 8 januari in Groningen wordt gehouden, zal zestien deelnemers tellen, afkomstig uit veertien landen. Na zeven ronden volgens het Zwitserse systeem volgt een splitsing in finale- en kwalifi- catiegroep. De volgende deelnemers wór den verwacht: Meulders (België), Atanas- sov (Buig.), Jacobson (Den.), Tate (Eng.), Jocha (Hong.), Fucak (J.-Slav.), Boersma, Ligterink en Timman (allen Ned.), Dudek (Oost.), Lewi (Polen), Zara (Roemenië), Kaplov (Rusl.), Hostalet (Sp.), Mader (W.-Dld.) en Schaufelberger (Zwits.). Er wordt ook een klokseance gehouden, waarvoor de Roemeense grootmeester Georghiu en de Nederlandse meester Bouwmeester zijn uitgenodigd. In de grootmeestergroep van het Hoog oventoernooi, van 9 tot 28 januari in Wijk aan Zee, zijn enige veranderingen aangebracht. De Duitser Darga en de Tsjech Kavalek zullen niet spelen. Hier voor komen in de plaats de Bulgaren Bobotsov en Padevski. De groep wordt verder gecompleteerd met de Joego-Slaaf In de damesgroep wordt de Francaise Chaude de Silans vervangen door de Bulgaarse Ivancrva, echtgenote van groot- meest er Bobotsov, regering, die op deze manier waakt over zijn centjes. Ik bedoel: de doomsee bevolkingfiguren als misicus-miljonair Theodorakis, die in de gevangenis zti, en de krantenkoningin Helena Vlachog, die nog steeds hulpeloos is door huisarrest, zijn uitzonderingen op de regel. Dat kan hier helemaal niet. Goed zijn voor jezelf, je kinderen en je vrouw (in die volgorde) daar gaat het de doorsnee Griek om. „Wiens brood hij eet, diens woord zal hij spreken". Een ander voorbeeld. Ik heb een eenvoudige arbeider ont moet, die eindelijk geld genoeg bij elkaar had gespaard, om zijn vader te kunnen bezoeken, die in Alexandrië woont. Nu heb je voor een reis naai- Egypte een pas poort nodie, en dat had hij niet. Dus toog hij argeloos naar het stadhuis om er een aan te vragen. Weet u wat er gebeurde? Zijn aanvraag werd niet geaccepteerd onder het motto: „Iemand, die geen stropdas draagt, krijtg geen paspoort". Zo schijnt dat momenteel in Griekenland te gaan. Stemt u niet voor de nieuwe con stitutie van de kolonels? Dan geen pas poort. In het algemeen gesproken is de situatie aldus. Voor ieder initiatief heb je de toestemming van de politie nodig, of het nu gaat om een vergunning om een kapperszaak be openen dan wel een liefdadigheidsvoorstelling te geven. Wees bevriend met de politie en het gaat je goed, ls hier het devies. Overi gens moet ik ten gunste van de kolonels aanvoeren, dat deze monstrueuze situatie niet een uitvinding van hen is. Het heeft altijd bestaan in Griekenland, de laatste Jaren. Ook toen hier democratie was. De kolonels buiten dit feit slechts uit ten bate van hun nieuwe regiem. En doen het, omdat het nu eenmaal kolonels zijn, Ietsje harder. Twijfel Bijna alle buitenlanders, ook Neder- Bijna alel buitenlanders, ook Neder landers, die sedert jaren werken in Grie kenland en waarvan ik er velen gespro ken heb, zetten daar het vraagteken. Want zij, zijn het niet oneens met de doelstellingen van het bewind. „Het was hier voorheen een enorme rotzooi", zeg gen ze onomwonden. „Het zou een zegen voor het volk zijn, als er eindelijk orde op zaken werd gesteld. Laat ons de nieu we regering althans het voordeel van de twijfel geven". Maar kolonels Het ls belachelijk, menen niet alleen deze buitenlanders, maar ook veel Grie ken die op zich blij zijn met de omwente ling, dat de kolonels de muziek van Theo dorakis verboden hebben. Wat heeft muziek te maken met poll- j tlek? Zo'n houding is symptomatisch. Je kunt je voor hetzelfde geld afvragen: wat i zullen dp kolonels van het onderwijs I brouwen, waarover zij de zeggenschap hebben? Een diplomaat formuleert liet aldus: ,,Het zal een bekrompen, eng nationa- den. Niet omdat de kolonels doel den. Nieet omdat de kolonels doel bewust zo willen, maar domweg om dat ze zelf niet beter weten. Een man als Patakos heeft een bekrompen, eng nationalistische, hellenistische opvoe ding gehad en het is hem in liet leven goed gegaan, Hy wil ongetwijfeld, dat het z\jn natie goed zal gaan. Eerlijk heid kan men de kolonels namelijk niet betwisten. Dus zal hij de natie dezelfde opvoeding willen geven die hij zelf heeft gehad. Afgrijselijk natuurlijk, maar zo is het." Geef ze het voordeel van de twijfel. Als het maar geen kolonels waren. Het zijn deze twee meningen die hier In Griekenland op de weegschaal liggen. Elk aan een kant en vaak bij dezelfde mensen. Men is bereid om de kat uit de boom te kijken. Men vreest, dat ontwikkelin gen buiten Griekenland ik had het over de boycot de zaak zullen for ceren, hetgeen mogelijk tot conflicten zal lelden, vergeleken waarbij de ge beurtenissen in de afgelopen maanden kinderspel zijn. Men weet het hier een voudig niet. Administratienummers voor gemeenten gereed (Van onze parlementaire redactie) DEN KAAG. Gemeentebesturen, die hun administratie willen gaan automatiseren, kunnen de benodigde administratienummers aanvragen bij de R.M.A. (Rijkscentrale Mechanische Administratie). De bedoeling is zoveel mogelijk Nederlanders een vast nummer toe te delen om een aantal administra tieve werkzaamheden van verschillende aard daardoor gemakkelijker en sneller te kunnen uitvoeren. Dit kan bereikt worden door iedere Nederlander in die verschillende administraties onder één nummer onder te brengen. Men heeft waterdichte maatregelen beraamd om de burger bij dit systeem bi) voorbaat tegen mogelijke inbreuken op zijn persoonlijke levenssfeer te be schermen. Daartoe zullen de cijfers, die de R.M.A. aan de diverse gemeenten zal verstrekken, volkomen willekeurige nummers zijn. De nummers zullen worden geplaatst op de „persoonskaart" die van elke inwoner in het gemeentelijk bevolkingsregister aanwezig is. (ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet 'n appel w De Haagse muziekcriticus J. van Voort- huysen is door de Franse regering be noemd tot Chevalier des Palmes Aca- démiques. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, werden hem door de Franse ambassadeur, de heer Pierre Siraud uitgereikt. AMSTERDAM (ANP) De beweegredenen voor de fusie tussen de Algemene Bank Nederland cn de Hollandse Bank-Unle zijn gistermiddag op een in het hoofd kantoor van de A.B.N. gehouden persconferentie In aanwezigheid van de gezamen lijke besturen der beide betrokken bankinstellingen uiteengezet onder leiding van de heer II. W. A. van den Wall Bake voor de A.B.N. cn mr. P. W. Rost Onnes voor de H.B.U. De A.B.N. streeft btf voortduring een verantwoorde uitbreiding na van zijn net van kantoren in het buitenland en van met hem verbonden banken in het buitenland. Ook de H.B.U. wenst uitbreiding te geven aan baar net van kantoren, niet alleen overzee, maar ook In het binnenland, om het relatieve belang van haar inkomstenbronnen te wijzigen ten gunste door haar Nederlandse bedrijf- PROBLEMEN VERLICHT i die, die worden gevormd Het stichten door de A.B.N. van een eigen kantorennet in Zuid-Amerika, naast het bestaande in Azië, het Midden- Oosten en Afrika, vereist een kostbare investering. Uitbreiding van het kanto rennet door de KB.U. vergt een verster king op korte termijn van het eigen vermogen. Door samenvoeging van het ADVERTENTIE C Snoep dl|£ I verstandig f eet 'n appel AMSTERDAM (ANP) Het ligt in het voornemen van N.V. Dellmaatschap- pU op 19 januari 1968 een buitengewone vergadering van aandeelhouders te hou den, teneinde een voorstel tot terugbeta ling van 25.per aandeel van 100. nominaal met de daarbij behorende sta tutenwijziging in behandeling te nemen. Bij goedkeuring door deze vergadering zal dan op een termijn van circa drie maanden, na vervulling van de wettelijke formaliteiten, tot terugbetaling worden overgegaan. Het ligt voorts in het voornemen de jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders te houden op 26 juni 1968. Aan deze vergadering zal worden voor gesteld de winst over 1967 aan de reser ves toe te voegen en geen dividend uit te keren. In de tien jaren die verlopen zijn se dert het teloor gaan van het Indonesi sche bedrijf, heeft de Delimaatschappij eranar gestreefd nieuw werkterrein te vinden en bestaande zaken tot een ver dere uitbreiding te brengen. Hierbij zijn tegenslagen ondervonden, maar er zijn ook een aantal zaken ondernomen, in dikwijls moeilijke omstandigheden, die gunstige resultaten hebben opgeleverd en, naar het bestuur vertrouwt, dit ook in de toekomst zullen doen. Zodoende is een werkterrein afgebakend, dat voor de maatschappij een behoorlijk rendement zal opleveren. De biometeoroloog dr. S. 17. Tromp heeft in het havenziekenhuis te Rotterdam een anti-astmaklimaatkamer ingericht. In deze lagedrukkamer kan dr. Tromp meteorologische condities nabootsen, zoals deze op grote hoogte tot 6.000 meter in de bergen bestaam. Acht patiënten Jcunnen tegelijkertijd met deze nieuwe methode worden behandeld. Vooral jonge patiënten, zo heeft de praktijk geleerd, reageren goed op de behandeling. kantorennet van beide banken worden deze problemen in aanzienlijke matt verlicht en ontstaat een bank met een zeer gunstige geografische spreiding van haar kantoren en werkzaamheden. De fusie zal vooral ln het binnenland kunnen leiden tot een belangrijke ratio nalisatie en derhalve verhoogde renta biliteit zonder de werknemers van de belde banken in Nederland in hun be staanszekerheid te bedreigen. De H.B.U. heeft de door haar wense lijk geachte samenwerking willen zoeken met een toonaangevende Nederlandse bankinstelling, waardoor het nationale karakter van haar instelling kon worden behouden. Het samengaan met de A.B.N. heeft bovendien als belangrijk voordeel, dat de besturen van beide banken ge wend zijn aan de specifieke problemen, die het bezit van een overzees kantoren net aan het bankbedrijf stelt. Het wordt van groot belang geacht voor de aandeelhouder, dat de gefusio neerde bank nationaal en internationaal een sterkere positie inneemt dan iedere instelling afzonderlijk, nog afgezien van de mogelijkheid van besparing op inves teringen en van de gunstige invloed van grotere efficiency, die door de integratie zal kunnen worden verkregen, op de rentabiliteit. De cliënten van beide banken, in het bijzonder de bedrijven die hun activi teiten op het buitenland richten, zullen kunnen profiteren van het over vrijwel de gehele wereld gespannen net van buitenlandse vestigingen en deelnemin gen, zo betoogden de besturen. Het bedrijf der H.B.U., zoals dit thans wordt gevoerd, zal ongewijzigd worden voortgezet onder de tegenwoordige be naming. Verdere uitbreiding en nieuwe vestigingen in Latijns-Amerlka zullen binnen het kader van de H.B.U. en onder de naam van deze instelling worden tot stand gebracht. De integratie der be langen in Suriname en de Ned. Antillen van de A.B.N. en de H.B.U. zal geschie den in een mate en volgens de vorm, die op grond van plaatselijke omstandig heden mogelijk en nuttig zijn. Ondanks de ongewijzigde voortzetting van het be drijf van de KB.U. zullen alle maat regelen genomen worden om tot de grootst mogelijk commerciële coördinatie en de meest volledige organisatorische en administratieve integratie der bedrij ven van de A.B.N. en de H.B.U. te ge raken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De stichting geza menlijke missiepubliciteit heeft het nieuwe missietijdschrift „Bijeen", dat 1 Januari van start gaat, aan de pers gepresenteerd. Het bind dat eens per maand verschijnt, ls het resultaat van een fusie, waaraan 16 bladen van mis sionerende orden en congregaties deel nemen, alsmede vier andere participan ten. Bij wijze van Introductie sprak mr. Bot, ex-minister en benoemd ambassa deur in Canada, zijn voldoening uit over wat hij noemde „een loffelijk initiatief, dat onder een lelijke naam schuilgaat". Hij zag de samenwerking op publicitair gebied als een aspect van de total sa menwerking, die zich opdringt aan alle instanties, die zich met ontwikkelings hulp bezighouden. Hij noemde missie en zending „de bij uitstek aangewezen Instanties voor het verrichten van de activiteiten, waaraan de overheid van de ontwikkelingslanden nog niet toe ls, bijvoorbeeld de zorg voor gehandicapten. Het eerste nummer van „Bijeen" ls in een oplage van 200.000 exempla ren gedrukt. Gerekend mag worden op een abonnementenaantal van minstens 100.000. De nieuwe hoofdredacteur J. L. Simmers SVD zei dat het nieuwe maand blad zich vooral ten doel stelde, om de missionaire opdracht der Kerk vanuit nieuwe motieven aannemenlljk te maken. „Wat vroeger tot groot eland dreef", zo zei hij, „heeft in het algemeen zijn stuw kracht verloren". Het nieuwe maand blad wil vooral laten zien, hoe het chris tendom van de plaatselijke kerken ln de ontwikkelingslanden eon eigen gestalte begint aan te nemen. (ADVERTENTIE) Snoep verstandig eet'n appel Dier al lang geconsumeerd veehouder eist schadevergoeding onder hun runderen bij de ge meente aangeklopt voor een schadevergoeding. Echter tever geefs. Thans hopen zij alsnog heeft veroorzaakt. Ik weet ook, op 'n gedeelte uit de gemeente- dat diverse landbouwers straf- kus. De eigenaar van de stier baar zijn geweest, omdat zij de beurtenissen, al tijd ziek. Hij zegt: „Ik weet, dat de stier hier en daar schade is nooit gevonden. Aangenomen wordt, dat hij na de wandaden van 'zijn „pupil" wat kopschu1 is geworden en heeft genomen ;tier uit hun weilanden hebben jojaagd, zonder aangifte tc ioen bij de politie. Hadden ze •hadepost direct gewaarschuwd, dan was niet het de schade beperkt geweest. De (Van een onzer verslaggevers) ROOSTEREN. Over de wan daden van een amoureuze Bel gische stier in de zomer van 1965 in de streek van Roosteren lot Ohé en Laak, Is nog steed* het laatste woord niet gespro ken. Dit, terwijl de tweejarige stier, die waarschijnlijk na een prestatietocht over de Maas de Nederlandse grens bereikte, je officier van justitie de stier spuitjes kosten per koe twintig opdraaien, reeds lang is geconsumeerd. toegewezen. De gemeente ver- gulden. oordeelde de stier, die in de De districtsrecherche heeft on- Souvenirs Thans heeft de districtsrecher- streek enige tientallen runderen middellijk alle oude processen- De stier heeft H che de draad van een lange, „besprong", tot de elektrische verbaal over het „gevonden tijdens zijn uitstapje in Rooste- schadeloos gesteld, o.a. de land. zondige tocht weer opgevat. Dit stoel. De opbrengst van het voorwerp", zoals de stier aan- ren diverse „souvenirs" in de bouwer, waar de stier op stal na een klacht van de veehouder kadaver werd in de gemeente- vankelijk na zijn vangst de vorm van kalveren achter- heeft gestaan. Het is jammer, V. uit Herkenbosch, die vindt, kas van Roosteren gestopt. V. officiële stukken inging, opge- gelaten. Verschillende runderen dat de gemeente die correct dat hij de schade, die hij dooi uit Herkenbosch, die zijn stam- vraagd. De dwaaltocht van de gingen ten gevolge van de heeft gehandeld, later verant- de escapades van de stier heeft boekvee in de buurt van Roos- stier van enkele maanden is amoureuze „toenaderingen" van woordelijk wordt gesteld voor geleden, op de gemeente Roos- teren had staan, kon zestten precies nagegaan. De landbou- de «tier in waarde achteruit, eventuele schade. De gemeente teren kan verhalen. De gemeen- runderen een spuitje tegen wers in Roosteren hadden reeds Burgemeester Smeets herinnert had zich er net zo goed hele- te Roosteren kreeg namelijk vla zwangerschap laten geven. Deze ra 1966 bij de geboortegolf slch nog vaag iets van de ge- maal buiten kunnen houden". tenslotte de stier aan de ge meente toegewezen. De ge meente heeft van de opbrengst elk geval van de stier diverse

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5