Tevredenheid over sluitende begroting, maar vele wensen LEIDSE RAAD NAM AFSCHEID VAN DRIE „TEGENSTANDERS EN VRIENDEN" SLEUTELGAT BURGEMEESTER GALLAS NAM HET OP VOOR LEIDSE COLLEGA Algemene beschouwingen in Leiderdorpse gemeenteraad PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 19 DECEMBER 1967 KAMPEERVERORDENING HAD ALLER INSTEMMING „Compromissen zijn het onmisbare resultaat van ons aller samen werking. Met die compromissen nam u altijd genoegen". Dit zei gis teravond burgemeester mr. G. C. van der Willigen, toen hij aan het eind van de raadsvergadering afscheid nam van drie leden van dit stadsbestuurlij k college, nl. de heren B. de Kier (Prot. Chr.), mr. M. L. Kuyt (P.v.d.A.) en drs. G. J. de Bruyn (PSP). In de kleine drie jaar, dat de burgemeester de raad had mogen voorzitten, was hem duidelijk geworden, dat ondanks grote politieke verschillen bij de gehele raad een duidelijk gevoel van „bij elkaar horen" bestaat. „De menselijke verhoudingen zijn altijd bijzonder prettig geweest. U was geen van drieën op een bepaalde manier een scherpslijper". De heer De Kier was van de schei denden het langst raadslid geweest. Vijf verkiezingen hebben hem In de raad gehouden. „Als u niet vertrokken was, zou men nog vele keren vertrou wen in u hebben gesteld", aldus mr. Van der Willigen, die ook de sociale arbeid van de heer De Kier bulten de raadskrlng memoreerde. De voorzitter vond het vooral spijtig, dat de heer Kuyt wegens gezondheids redenen heen moest gaan. „U mist nu in elk geval de verzwaarde druk van het raadslidmaatschap". De heer Kuyt werd bijzonder gewaardeerd om al zijn bijdragen: „u heeft gezorgd, dat wij daar wijzer van werden. Uw fijn juri disch gevoel zullen wij missen, ook uw goed overwogen adviezen, zoals u dat gewend bent in de Raad van State". De heer De Bruyn - het kortst raads lid - werd door de burgemeester ge schetst als een karakteristieke figuur, niet alleen door „de goed staande baard", maar ook door de wijze van debatteren. Hij wist zijn standpunt op een zeer verdraagzame manier naar voren gebracht, „zoals dat Iemand van uw groepering (socialistisch pacifis tisch red.) past", zei de heer Van der Willigen. Het betoog van de heer De Bruyn was scherp en flitsend, duidelijk op een niveau van „he, Ik wou, dat lk op het niveau van De Bruyn kon spre- Presse-papler Voor alle drie had de burgemeester als geschenk het presse-papler van de gemeente, welke zware voorwerpen hij van onder zijn tafel te voorschijn haal de, ongeveer ter hoogte van de plaats, waar hy nog geen week geleden de roestige buis van zwembad De Vliet gedeponeerd had. In zijn dankwoord zei de heer De Kier o.a., dat liet er ln de raad om gaat, samen Iets voor de gemeente te zjjn. „Het gaat om het belang van onze burgerij. Als het algemeen belang bo venaan staat, dienen we de gemeente het be9t". De heer De Kier dankte ook voor de tegemoetkomende houding van b. en w. en de raad, niemand uitge zonderd, voor de samenwerking. „We zijn het wel niet altijd eens, maar we traden elkaar tegemoet op een vriend schappelijke manier". Ook de ambte naren en de huishoudelijke dienst wer den ln de dank van do lieer De Kier, die 18 Jaar in de Leldse raad zat, be trokken. Do heer Kuyt vond het goed, dat raadsleden bepaalde eigenschappen hebben die hen tot lastige mensen be stempelen. De grootste indruk had hij in de raad de vriendschap ondervonden. In de dependance van de N.E.M. aan het Overrijn is in de nacht van zondag op maandag een brandkast opengebroken. De inbrekers waren via een raam naar binnen gekomen. De buit bedroeg slechts f 160.en een aantal postzegels. BENOEMING HUISH. DIENST B. en w. hebben de heer D. v. d. Tuijn, waarnemend chef van de huis houdelijke dienst ter secretarie van Leiden, met ingang van 1 januari '68 benoemd tot chef van deze afdeling. Hij volgt hiermee de heer N. Verhoe ven op, die eerder dit jaar met pen sioen ging. De heer Van der Tuijn, die op 31 december a.s. 56 jaar hoopt te worden, is sinds juli 1959 waarnemend chef van de bodedienst, waaraan hij in 1953 werd verbonden. Daarvoor was hij van 1958 af portier by de psychiatrische inrichting Endegeest. Herdenking van oud-wethouder Maarten Splinter Aan het begin van de gisteren gehouden raadsvergadering heeft burgemeester mr. R. M. Gallas de vrijdag overleden heer Maarten Paulus Splinter herdacht. De heer M. P. Splinter, die 93 jaar oud werd, heeft ln een zeer lange pe- riode sterk z(Jn stempel gedrukt op de Lelderdorpse samenleving. Van 1923 tot 1949 was hy name lijk wethouder van de gemeente, van oktober 1944 tot augustus '46 als loco-burgemeester en zelfs een jaar waarnemend-burgemeester, aldus memoreerde burgemeester Gallas. In september 1948 bij zijn zil veren Jubileum als wethouder werd hfj benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, een waardige bekroning van zyn grote verdien sten voor de genjeente. De jon gere generatie heeft de heer Splin ter nauweiyks gekend, maar zyn i leeft ln dankbare herinne ring voort in de naar hem ge noemde laan. Na-broodje In de Burgerzaal kwamen college, raadsleden, hoofden van dienst en an deren die by de jongste begrotingsbe handeling waren betrokken geweest by- een voor een feesteiyk „na-broodje". De raad was gisteravond kennelijk nog ln een soort vakantie-stemming na lannemen van de begroting '68, de vorige week vrijdagavond. Er was wei nig tijd voor nodig om de agenda er door heen te krijgen. Met alle voorstel len ging men akkoord, zy het, dat de socialistische leden mevr. Kerllng, Mol- le. Versnel, en Gransch en de PSP'ers De Bruyn, Frans en Koopmans tegen het aanbrengen van hekken rond de r.k.-school aan de César Franckstraat (Vervolg morgenj ,Het werken hier was voor mij een groot genoegen en een voorrecht". Met klem verklaarde de heer De Bruyn, dat er bij hem geen sprake was van enig ongenoegen over het gedane werk. Alleen wegens studieredenen was hy ermee opgehouden. Hy kan zich nu concentreren op wetenschappeiyk ter rein. zyn opvolger, zei hy, zal een even positieve bydrage aan het raadswerk leveren. Hy zag op zyn kortstondig raadlldmaatachap terug met veel vol doening. „Ik was wel eens bulten de orde door zekere dingen te zeggen, maar andere plaatsen had lk niet; dus moest u het wel aanhoren......' BENOEMINGEN BIJ ONDERWIJS Door de Leldse raad zyn benoemd: als lid van het bestuur van de Stichting Leldse Avond-HBS dr. A M. M. Smit; als eerste onderdirectéur van de Louise de Coligny-scholengemeenschap: mej, N. H. Mak; als tweede onderdirecteur van de Louise de Colignyscholengemeen- schap drs. P. Bakker. BENOEMING CONTACTORGAAN Als lid van het bestuur van de Stich ting Maatschappeiyk Contactorgaan W. van Egmond beloond met koninklijk brons 40 jaar in slagerij Gisteren herdacht de heer W. v. Eg- mond de dag, dat hij veertig jaar ge leden als slagersbediende bij slagerij Bergers aan de Doezastraat in betrek king kwam. In de huiselijke sfeer, in het woonhuis van de heer G. P. Ber gers, werd dit heugelijke feit gevierd. Ook burgemeester mr. G. C. van der Willigen was aanwezig. Hij deelde mede, dat de jubilaris een koninklijke onderscheiding ten deel was gevallen, nl. de bronzen medaille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. De bur gemeester speldde het ere-teken per soonlijke de jubilaris op de borst. Burgerlijke Stand Geboren: Corine, dv. G. van Staveren C. H. de Jong Jacobi Emanuel Har- ...en, zv. S. Honsbeek en C. M. J. Bru- sche, Jacobi Catherine Bertine, dv. H. J. M. V. de Nie en G. de Ru, Bastiaan, zv. A. A. Boek en M. Ofman, Monique, dv. W. F. de la Rle en J. van Dam, Styntje Elisabeth, dv. N. Bink en E. Neuteboom, Fokke Jan, zv. J. Ebes en A. C. van Heynlngen, Monique, dv. H. de la Rle en L. Springer, Jitske, dv. G. Barkema en L. de Geus, Helena Antho- nla, dv. L. de Vogel en H. A. Zee, Jo hanna Elisabeth Diana Alexandra, dv. L. J. Henzlng en M. D. J. de Groot, Adri- ana Jantlne, dv. J. H. van der Velden M. Spies, Erik, zv. J. W. de Jong en A. D. Stolk, Karei, zv. J. Teske en S. M. Philips, Huguette Elisabeth, dv. M. P. L. Klumperbeek en E. J. Buddingh, Petro- nella Isabella, dv. J. M. van Dyke en W. Hoogendoorn, Gerdina Neeltje, dv. G. A. van Delft en N. Ammeraal, Mari- Jacqueline, dv. J. van Egmond en W. A. van Vliet, Hélène Maria Géne- viéve, dv. C. J. G. Teuns en A. M. G. de Klerk, Silvia Hendrika Johanna, dv. W. van der Velde en M. I. van der Kemp, Esther Wilhelmlna, dv. P. v. d. Kooy en J. F. Mourits, José, dv. C. Stavleu en M. van Hooidonk, Mona, dv. R. van Ryn M. A. van Egmond, Boris Anthonius Gerardus, zv. A. H. M. Molmans en A. T. J. Jansen, Abraham Hendrik, zv. C. Strydhorst en G. T. Hoogerbrug. Getrouwd: J. A. M. Verwayen en A. H. Buurman, W. C. A. v. d. Voort en A. W. van der Geest, A. M. Mout en L. Kedde, D. M. de Vries en I. Lequln, E. van Dam en H. Vyibrief, N. Blans- jaar en A. C. Blansjaar, A. de Weijer en W. Stokkel, H. W. A. Kiel en J. G. Meel, R. R. R. George en E. M. Uiterdyk, F. Bos en G. Esderts, J. A. Lamboo en M. M. Schuller, A. A. J. Niesing en A. Ber- vellng, F. Beunk en L. J. M. Verhoeven, J. J. A. de Groot en P. A. Knul, N. Kors A. H. M. van Stempvoort, R. C. van der Zeeuw en S. M. van der Vooren, P. J. Jansen en M. Fasel. GRATIEVERZOEK INGEDIENT VOOR LEIDS STUDENT STRAF VEEL TE HOOG GEACHT Zoals wy al ln de courant van zater dag berichtten, heeft een actiecomité van Leldse studenten een gratieverzoek in gediend om strafvermindering te ver- krygen voor het aspirant-raadslid voor de PSP, Herman Amptmeyer. Deze Leldse student in de geschiedenis deelde in september 1966 ln de Leldse studen tenmensa een aantal provo-pamfletten uit, waarvan de Inhoud door rechtbank en gerechtshof beledigend werd geacht voor H.M. de Koningin. In tweede in stantie werd Amptmeyer door het Haag se Gerechtshof veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 weken, welke straf vorige week vrijdag is Ingegaan. Op een persbijeenkomst, gistermiddag in het prytaneum, lichtte een woordvoerder van het actiecomité, de heer A. P. van Hoek, het gratie verzoek nader toe. De meeste Leldse studenten achten de straf, geheel afgezien Van de inhoud van het pamflet, voel te hoog. Het re quest van gratie wordt dan ook ondersteund door vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende combinaties van het Leldse studentenleven. Met na druk wil het actiecomité zich distan tiëren van do Inhoud van het pamflet. „Ook al zyn de grenzen van het ontoe laatbare ln het pamflet Frovoklamatle aangetast of overschreden, dan nog roept de buitengewoon zware straf een sfeer op van afschrikking en taboe, die absoluut niet meer te rymen Is met de mate van vryheld die op dit moment algemeen als redeiyk en dwingend nood- zakeiyk gevoeld wordt," zo stelt het comité. Men vraagt zich af of de uitspraak van de rechter niet het tegengestelde effect heeft van wat beoogd werd, daar deze uitspraak hier in Lelden vrywel unaniem als onbiliyk wordt ervaren aldus juist het rechtsgevoel verstoort ln plaats van herstelt. Al of niet geslaagde satyri De duldeiyke al of niet geslaagde satyrlsche toon van het pamflet doet de vraag rijzen, of door deze rechterlijke uitspraak niet de uitingsmogelijkheden ontnomen wordt aan een bepaalde groep politiek bewuste mensen. Aldus komt de vrijheid van meningsuiting in het ge ding. Het veranderende klimaat in Ne derland ïykt volledig aan justitie voor bij te zijn gegaan, zo meent het actie comité. Men hoopt dat de landelijke discussie over deze materie op gang blijft. Met de Indiening van dit gratie- Schedelbreuk door val van motor Zondagmiddag om 2 uur slipte een motorrijwiel met daarop twee 19-ja rige jongens en een meisje, op de Leiderdorpse brug. Een van de jon gens, die achterop zat, viel hierbij op de weg en werd met een schedelbreuk naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand was vanmorgen nog ernstig. VOORSCHOTEN FLINKE HOOFDWOND Vanmorgen liep de 50-jarige H., af komstig uit Voorschoten, de dienweg over van de Kon. Julianalaan vanachter een geparkeerde auto en liep tegen de voorzyde op van een personenauto, be stuurd door de heer M., eveneens een Voorschotenaar. H., die tegen de car rosserie opbotste en een behooriyke deuk veroorzaakte, liep een finke hoofdwond op alsmede een verwonding aan 't been. Na behandeld te zyn door dr. Kostense werd hy per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. GEMEENTERAAD De ï'aad wordt voor de laatste raads vergadering van 1967 byeengeroepen op woensdag 20 december a.s. In behan deling komt een agenda van 18 punten w.o. verkoop van bouwterrein in com plex Boschgeest aan de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten; het vo teren van een voorbereidlngskrèdiet voor het stichten van 90 woningwetwoningen en 20 bejaardenwoningen in het com plex Noord Hofland. Het treffen van voorzieningen aan het hoofdgebouw van kerk); het beschikbaarstellen van het voormalige MOC (de oude nood kerk). Het beschikbaarstellen van 15.540,— voor de uitvoering van objec ten ln het kader van de aanvullende werkgelegenheid. Voorstel tot het bou wen van een systeemschool in het complex Noord-Hofland; tenslotte diver se onderwysvoorstellen. GEVAARLIJKE TABLETTEN VERLOREN In Leiden of Voorschoten is gis- teren in de loop van de dag een papieren koffie-filterzakje ver- loren. De inhoud, 12 trombose- tabletten in verbrokkelde vorm, is voor kinderen levensgevaar- lijk! De vinder wordt verzocht zich onmiddellijk met de politie in verbinding te stellen. ZOETERWOUDE SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zoeterwoude houdt op donderdag 21 december geen spreekuur. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Het oudste beroep van de we» reld (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Ik, een killer (18 jaar). Dageiyks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lnxor: Vernietiging op Saipan (14 jr.). Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Teveel voor één man (18 jaar). Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Slachting In Chicago (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Re»: Moeras der zonde (18 jaar). Dageiyks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uui\ GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Teneinde burgemeester Van der Willigen van, zoals hy het noemde, „mogeiyk onyerdlende blaam te zuiveren", heeft burgemeester mr. R. M. Gallas van Lei derdorp in de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering verklaard, dat Leiden8 burgemeester tydens de begrotingsbehandeling niet gezegd heeft, dat Leiderdorp en Oegstgeest het samenwerkingsorgaan „Stadsgewest Leiden" zou den bezien vanuit de houding „niet dan over mijn Ijk". De uitdrukking „niet dan over myn Hjk" is door burgemeester Van der Willigen wel gebezigd, doch ln een ruimere context. „Een raadslid stelde op een bepaald moment het hele scala van samenwerkingsmogelijkheden. Als de zwaarst wegende van die agglomeratieve samenwerkingsmogelijkheden noemde hU de annexatie". „Heet van de naald", aldus burgemeester Gallas, „toen het woord annexatie viel, reageerde burgemeester Van der Willigen: als men daarmee ln Oegstgeest en Leiderdorp aankomt is het: „niet dan over myn lijk Zowel de voorzitter als verschillen de raadsleden alle fracties juichten het zonder meer toe, dat er iets in agglomeratief verband gedaan gaat worden spraken er hun voldoening over uit, dat Leiderdorp, wat de in stelling van een gemeentelijke com missie betreft, de eerste is geweest van alle gemeenten in de Leidse ag glomeratie. Mr. Gallas sprak boven dien als zijn wens uit, dat de samen werking zonder schaduw zal zijn en dat er uiteindelijk bewust gestalte ge geven zal worden aan iets wat al in allerlei vormen leeft. GROND L.O.I. Hoewel de gemeenteraad zich in even meer dan een uur door de agen da werkte voor de algemene beschou wingen op de begroting voor '68 wer den gehouden, werden er toch 'n aan tal belangrijke besluiten genomen. Het besluit tot verkoop van grond en het geven van een optie aan de N.V. Zuid-Hollandsche Beleggings maatschappij ten behoeve van de ves tiging van de Leidsche Onderwijsin stellingen (wij schreven daar vorige week reeds uitvoerig over - red.) was een van die belangrijke besluiten. Commissie gaat studeren op Stadsgewest Mogelijke misverstanden en moge lijke conflictsituaties, aldus collegiaal door burgemeester Gallas uit de weg geruimd, stemde de gemeenteraad van Leiderdorp van harte in met het voor stel van b. en w. om een raadscom missie van bijstand en advies te be noemen voor de bestudering van de agglomeratievraagstukken en de even tuele instelling van een „Stadsgewest Leiden". Het voorstel van b. en w. behelzen de een commissie samengesteld uit slechts vijf leden (van iedere fractie een) volgde men echter niet, want op voorstel van de heer Los (Prot.-chr. fractie) werd de commissie met een lid uitgebreid, nl. een tweede lid van de prot.-chr. fractie. Benoemd werden de volgende raadsleden: G. v. 't Kloos ter (KVP), drs. J. v. Oostrom (VVD), drs. J. Vlieger (CHU), J. Boot (AR), C. N. Boot (PvdA) en A.M. Kleiss (lijst Kleiss). Woordvoerders van alle fracties stemden zó in hun wooi'den van waar dering voor het beleid van het college in deze zaak overeen, dat de burge meester gevleid verzuchtte: „Wie wil er eens origineel zijn? De algemene Leidse studentenroei vereniging „Asopos" kan voor 15 jaar voor een prijs van f 1000,per jaar gaan huren in de Boterhuispolder, hoe wel de heer Kleiss pas wilde toestem men, nadat hij de verzekering had ge kregen, dat de gemeente met die huur prijs niets te kort krijgt en dat de kos ten voor het maken van een toegangs pad zeer gering zullen zijn en boven dien samen gedragen met „Asopos". RESTAURATIE MOLEN De Wipwatermolen in de Kalkpol- der, welke reeds eerder door de ge meente werd aangekocht, zal als mo nument en als reserve-bemalingsin- richting behouden kunnen blijven, dat de gemeenteraad besloot in te stemmen met het voorstel f 19.000, bij te dragen in de restauratiekosten, die begroot worden op f42.000,— aanvullende bedragen zullen, zo wachten b. en w. gefourneerd worden door het Rijk en de Provincie. Op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan zullen nog twee noodbankgebouwtjes komen. Een van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Leiderdop" en een van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank Haarlem. De raad besloot namelijk de benodigde grond voor de gebouwtjes aan de instellingen te verhuren, waar mee t.z.t. vier bankinstellingen eikaars buren zijn. Alle overige voorstellen, zoals wij die vorige week bespraken of ver meldden, werdén eveneens aangeno men en wel zonder op- en aanmer kingen. POSITIEVE GELUIDEN OVER SAMENWERKING IN AGGLOMERATIE De sluitende Leiderdorpse gemeen telijke begroting voor het eerst in de geschiedenis overschreed 't budget van de gewone dienst de 4.- miljoen hebben de woordvoerders van de verschillende fracties, die zonder uit zondering overigens hun voldoening uitspraken over het sluitend-zijn niet kunnen weerhouden de nodige stof aan te dragen voor een vruchtbare discussie woensdagavond aanstaande. Prot. Chr. fractie Een menigte van grote en kleine wensen voor het gemeentelijk beleid in het dienstjaar 1968 is aan het col lege voorgelegd. De heer J. W. Boot optredend voor de grootste raadsfrac tie, de prot, christelijke, hield ook de grootste algemene beschouwing aan 't slot waarvan hij een lijst met 24 wen sen en vragen deponeerde op de tafel van b. en w. Kort geformuleerd ko men zij hierop neer: wanneer is de grond rijp voor vrije-sectorbouw ii plan Binnenhof, nu de percelen Zijlhof en Berendrecht nagenoeg alle zijn uitgegeven?; welke bestemming krijgt de „Kleine (gedempte) Zand- put"?; wil het college iets doen ter stimulering van de berm-recreatie langs de Zijl?; snelle ontwikkeling van de Houtkamp; wordt de ongelijkvloerse kruising Laan van Ouderzorg-Engelen- dael aangelegd voor of na de door trekking van de Engelendaal?; kan het college wat minder bescheiden zijn met de toepassing van lichtreclames?; niet minstens 1 straatklok per verzoek wordt dus méér beoogd dan jaar geplaatst worden en begint hel hoognodig te worden, dal er ook openbare sanitaire voorzieningen komen?mogen er pompen voor vloei bare brandstof geplaatst worden bij de jachthaven?; uitbreiding van het ten nispark tot acht banen is wenselijk; een sporthal, iets voor een bouwcom missie of echt een zaak voor het „Stadsgewest", bijvoorbeeld in samen werking met Leiden-Noord?; het i; wenselijk Sport en Cultuur in de Cul turele Raad te scheiden; de Muziek school en de Openbare Bibliotheek kunnen wellicht beter rechtstreeks en niet meer via het Cultuurfonds gesub sidieerd worden; komt er spoedig een subsidievoorstel voor de restauratie alleen een verlichting van de straf voor Amptmeyer. De heer Van Hoek zei, dat het argu ment van generale preventie. d.w.z. het stellen van een voorbeeld ter afschrik king, ln Leiden niet opgaat. Niet alleen was destijds de sfeer in de Leidse stu dentenwereld bepaald niet explosief (zo als ln Amsterdam), maar ook ziet men de laatste tijd een andere, positieve waar dering van het provo-verschijnsel. Kortom: het comité achtte de zwaarte van de straf in geen enkele verhouding met het gepleegde feit Zolang de behandeling van het request loopt la het comité niet van plan ver dere acties te ondernemen. de hervormde dorpskerk?; bij de subsidie aan de autotocht bejaarden mag wel eens rekening gehouden wor den met de verminderde waarde van gulden; is er door het college het uiterste gedaan aan de luchtverontrei niging door de Grofsmederij?; de prot. chr. fractie vertrouwt erop, dat het college de drinkwaterverontreiniging nauwlettend in het oog houdt; wordt het geen tijd, dat Leiderdorp een eigen notariaat krijgt?; wat is het standpunt van het college over het zgn. koel systeem Ykema voor de geplande elek triciteitscentrale in de Barre Polder te Zoeterwoude?; tussen G.S. en Rijn land bestaat er enige onenigheid, maar heeft dat geen nadelige gevolgen voor noodzakelijke voorzieningen aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie?de naam „Stadsgewest" hoewel men positief staat t.o.v. de gedachte is minder geslaagd; verdient het geen aanbeveling de westelijke tunneluit gang bij de Leiderdorpse brug nader met verkeersdeskundigen te bezien?; hoe staat het met de doortrekking van de Mauritssingel en is er een mogelijkheid om een parkeersplaats voor grote vrachtwagens te vinden?; een excursie naar het winkelcentrum „De Meerpaal" in Dronten kan het gemeentebestuur wellicht bruikbare ideeën aan de hand doen voor de „Winkelhof'. Vooral de opname van enkele „gemeenschapsvoorzieningen" in dit winkelcentrum van Oostelijke Flevoland was voor de heer Boot de prot. chr. fractie een vondst. KVP De heer J- Tieken (KVP) ging zijn algemene beschouwing uitvoerig in op de relatie overheid-burgerij. De informatie-avonden voor inwoners van bepaalde wijken achtte hij een goed initiatief, maar deze dienen tevens de ouverture te zijn voor een inspraak op grotere schaal op de verschillende gebieden van bestuur. Met name op I het gebied van de woningbouw, de1 vormgeving van de bestemmingsplan nen en de recreatieve mogelijkheden voor jong en oud. Meer inspraak bij voorbeeld door het betrekken in een vroeg stadium, vroeg de heer Tieken ook voor de raad op het gebied van de ruimtelijke ordening. Op dit punt hecht de KVP-fractie ook veel ge wicht aan het beschikbaar zijn van alternatieve mogelijkheden. Het kwam de heer Tieken vreemd voor, dat de vergunning voor 'n nieuw gymnastieklokaal gebruikt zal worden voor een lokaal in de Oranje- ert Kerkwijk, hoewel de behoefte in de Zijllaan- en Meyepolder minstens even groot is en juist daar een grote be volkingsgroei verwacht wordt. De middenstanders van de Hoofd straat en omgeving dienen tijdig in gelicht te worden over de sanering van de oude dorpskern. Veel onzeker heid kan daardoor voorkomen worden, zodat men rustig besluiten kan nemen tot bijv. bedrijfsverplaatsing of filiaal stichting. Zijn opmerkingen over het inversteringsschema besloot de heer Tieken met het stellen van de nood zaak van een urgentieschema. Verontwaardigd Met verontwaardiging had de KVP in het scholenhoofdzaak gelezen, dat er ondanks „herhaalde betuigingen van urgentie en inzicht in de noodzake lijkheid" weinig vooruitzicht was om de uitbreiding van de r.k. lagere school aan de Ericalaan van de grond te krij gen, hoewel daarvoor 180.000.- was begroot. „Welke superlatieven moeten dan gebruikt worden om voorrang te hebben?" zo vroeg de heer Tieken, Het hoofdstuk over de recreatie had de katholieke fractie wat mager ge vonden. Meer speelplaatsen, direct bij de woningen, vooral belangrijk voor de kleinere kinderen, bestemming van de Kleine Zandput voor volkstuinen door de bouw van meer flatwonin gen zal de behoefte daaraan stellig stijgen waren punten, die de heer Tieken van harte aanbeval. Aandacht schonk hij uiteraard aan de wonin- bouw: „Uw aandacht voor een goede differentiatie gelet op bijzondere groepen, zoals de bejaarden. Het gaat daarbij niet alleen om geëigende woon ruimten, zoals bejaardenwoningen, maar ook in het ontnemen van een extra kamer in een aantal woningen, waarin een bejaarde vader of moeder gehuisvest kan worden," aldus de heer Tieken, die besloot met de wens, dat de arbeid voor het algemene belang ook in agglomeratieverband voorrang zal blijven hebben. Lijst Kleiss „Dit of dat is geen haalbare kaart voor de gemeente. Ik heb iets tegen die te vaak en te onpas uitgesproken gedachte," zo stelde de heer Kleiss, die het college met klem adviseerde in de herhaling de kracht van de re clame te zoeken bij hogere organen zo men zelf de dringende noodzaak van bepaalde voorzieningen ziet. De passage over de huisvestingsmoeilijk- heden van de r.k. lagere school had de heer Kleiss ook niet tot voldoe ning gestemd. Concreet stelde hij de vraag: „Zijn b. en w. niet van me ning, dat eerst en voor alles hier iets aan dient te worden gedaan?" De aangekondigde reconstructie van het kruispunt Spanjaardsbrug had de heer Kleiss tot grote voldoening ge stemd, evenzo het bericht, dat binnen kort een adviescommissie voor eer sportgebouw ingesteld zou worden. „Wat verstaan b. en w, onder binnen kort?" Over het algemeen wenste dit raadslid ook meer achtergrond-infor matie over in voorbereiding zijnde be stemmingsplannen. De heer Kleiss on derschreef ook wat de heer Tieken had betoogd over „de recreatie met de kleine r": de wijkspeelplaatsjes en de trapveldjes. De volgende vragen en wensen bracht hij o.m. nog onder de aandacht: zijn er ook in 1969 weer plannen voor de verkoop van premie woningen aan de eigen woningzoeken den?; wordt er zodra dat mogelijk is opgaand-groen geplant?; hoe denken b. en w. over een nieuwe politie-veror- dening? en kunnen b. en w- bevorde ren, dat er bij eventuele verpachting van gronden in wijder kring bekend heid aan gegeven kan worden, zodat afweging van belangen kan :u den? Mej. M. van der Voort, sprekend namens de P.v.d.A.-fractie gaf het college in overweging voortdurend de vinger aan de pols te houden met be trekking tot de bevolkingssamenstel ling, want na verloop van een over zienbaar aantal jaren zal er in Lei derdorp een overwegend verouderde bevolking worden aangetroffen. Omdat de woningnood nog steeds het ergste knelt onder de lagere inko mensgroepen zal er naar het oordeel van de P.v.d.A. overwegend in de ge subsidieerde sector gebouwd moeten worden. Daarbij dient voldoende reke ning gehouden te worden met alleen staande. De woordvoerster van de P.v.d.A. achtte worts een verkeersplan nood zakelijk: toekomstig wegennet binnen de bebouwde kom, toekomstige par keervoorzieningen, verkeersregelende en veiligheidsmaatregelen- De speel- gelegenheden, welke door de gemeente werden gecreëerd, blijken naar het gevoel van de socialistische fractie niet geheel te voldoen. Voornamelijk we gens het ontbreken van een of andere beheersvorm. Initiatieven tot oprich ting van meer speeltuinverenigingen zullen zeker komen indien men zich overtuigd weet van de loyale mede werking, aldus meende mej. Van der Voort. De P.v.d.A.-fractie vertrouwt erop, dat het college, zo zich daartoe een mogelijkheid voordoet een openbare school voor voortgezet onderwijs in 't leven roept. Over het eventuele sa menwerken met andere gemeenten zei mej. Van der Voort te hopen, dat zo- PUNT Niet klein te krijgen vertegenwoordigen KORRELTJE Marktberichten BODEGRAVEN, 19 deo. - Kaas Aanvoer 16 partyen Goudse kaas. Pry- i: le kwal. 8,80-3,92, extra kwal. tot 3,97. Handel kalm. Volgende week is de kaasmarkt niet op dinsdag, maar op woensdag. ROTTERDAM, 19 dec. Vee Aan voer totaal 2796; weekaanvoer 4828; slachtrunderen 225, gebruiksvee 538, vette kalveren 120, graskalveren 220, nuchtere kalveren 1391, varkens 1, biggen 29, paarden 11, veulens 3, scha pen of lammeren 236, bokken of gei ten 22. Prijzen: slachtrunderen extra kw. 4,30-4.70, le kw. 3.90-4.25, 2e kw. 3.45-3.70, 3e kw. 3.25-3.35; vette kal veren le kw. 3.90-4.15, 2e kw. 3.65- 3.85, 3e kw. 3.40-3.60, stieren 4.00-4.60; worstkoeien 3.00-3.20; kalf en melk koeien 1025-1500; vare koeien 225-1075J zen 675-875; pinken 475-625; gras- kalveren 290-460; nuchtere kalveren 1.50-1.60; mestkalveren 70-195 scha pen 90-135; lammeren 100-150. Markt- overzicht, resp. aanvoer, handel en prijzen: slachtrunderen, ruimer, kalm, als gisteren; kalf- en melkkoeien, als vorige week, stil, constant; vare koei en, gewoon, kalm, vooral niet hoger; vaarzen en pinken, kort, matig, sta biel; graskalveren, groter, stroef, als vorige week; vette kalveren, iets gro ter, vlug, even hoger; nuchtere kal ve even ruimer, levendiger, goed prijshoudend; schapen en lammeren, korter, kalm, constant. veel mogelijk openbaarheid bij de be handeling van de publieke zaken be tracht wordt, terwijl bij het bestaan van een orgaan van gemeenschappe lijke regeling (met bevoegdheden van de raad) de aanwezigheid van geko zenen (raadsleden) gewaarborgd blijft. VVD „De structuur van het Stadsgewest Leiden mag in het begin slechts van intergemeentelijke aard zijn, dus voor lopig nog geen bovengemeentelijk or gaan," zo stelde het VVD-raadslid ir. R. Poels. Voor evenwel de verschil lende gemeenteraden tot een wilsover eenstemming komen zal er bovendien een gemeenteraadsverkiezing geweest moeten zijn waarbij het ontwerp voor een Stadsgewest tijdig bekend gemaakt is. „In inder geval moet gewaakt wor den tegen overeenstemming van klei nere gemeenten bij strijdigheid van belangen," aldus ir. Poels, die stelde, dat de VVD met het nodige voorbe houd bereid is in positieve zin mee te werken aan de totstandkoming van een Stadsgewest. Met voldoening constateerde de libe rale fractievoorzitter voorts, dat Lei derdorp aantrekkelijk is geworden voor institutionele beleggers waardoor verwerkelijking van voldoende bouw- stromen in de premiesector mogelijk was geworden. Discriminatie Ten aanzien van de sportzaken merk te hij op, dat bij de vaststelling van de huurprijs van de accommodaties terecht enige rekening wordt gehou den met de draagkracht van de vereni gingen. „Omgekeerd mag dit niet tot discriminatie leiden van een groep, die men toerekent wél een hoge prijs te kunnen betalen." Als voorbeeld noemde ir. Poels de tennisclub „De Munnik". Hij herinnerde het collega bovendien nog eens aan een toezeg ging aan mr. De Groot over een sport- nota, welke tot een gerichter beleid kan voeren. De bouw van een in- structiebad staat niet op het investe ringsplan, doch aan een dergelijke voorziening bestaat in Leiderdorp de grootste behoefte, stelde ir. Poels. Combinatie van het tot mislukking neigende plan van een verpleeghuis voor langdurig zieke bejaarden en de plannen van de vereniging algemene bejaardenzorg is een punt, waar het college ook eens aan kan denken. Daarmee zou tevens de verkoop van een belangrijk stuk bouwgrond gereali seerd kunnen worden, aldus de heer Poels. Na gewezen tc hebben op de nood zaak tot goede voorlichting aan de middenstand zij moeten de bakens tijdig verzetten en de overige in woners, liet het liberale raadslid en kele waarschuwingen horen over het bouwbeleid. Openbaar gebruiksgroen en een bescheiden aandeel van de hoogbouw is noodzakelijk, ter stimu lering van de doorstroming moeten er passende alternatieven geboden wor den en een gesaneerd bestemmings plan voor de bebouwde kom moet er komen. De begrotingsbehandeling wordt woensdag voortgezet met de beant woording door b. en w. en de re- en I dupliek.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4