„KOLONELS BLIJVEN TWINTIG JAAR IN ZADEL ZITTEN" Deense regering gevallen Leven volgend jaar aanzienlijk duurder Radicale linkse koers? Aan alle mensen die werken ineen bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Officiaal L. Meyers geeft functie terug Krd. Alfrink kreeg voorrang bij Paus ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA T ATHENE Het koninklijk paleis van Kon stantijn is een groen omzoomde poel van rust midden in de draaikolk van het verkeer in Athene. Onmiddellijk eraan grenzen de hoofd kwartieren van de Griekse marine en de Griekse luchtmacht. Op de morgen van de opstand, deze week, brachten luchtmacht en marine tanks en mitrailleurs in stelling. De lopen waren niet op het paleis gericht, maar op de straat. Prompt verschenen de artilleristen van het leger. Die richtten hun lopen niet op de straat, maar op het paleis en op de hoofdkwartieren van marine en luchtmacht. Er stonden duidelijk twee par tijen met moordende granaten schietgraag tegenover elkaar, maar de soldaten wisselden onderling, dwars door de vuurlinie heen, flesjes cola uit en maakten grapjes. Toen kwam het nieuws van Konstantijns vlucht. Er viel geen enkel schot. De marine en de luchtmacht haalden hun wapens terug. Het leger deed hetzelfde. Dat was dat, om met het liedje van Ramses Shaffy te spreken. De schooljongetjes van het puur-Britse internaat Hill House Preparatory in Knight8bridge, waaraan ook prins Charles veel dankt, krijgen onder meer lessen in beleefdheid. Als zij op een zebra oversteken, nemen gij voor stoppende automobilisten hun petje af. Soc. verzekering en huren hoger DEN HAAG Het leven zal op 1 I lanuari a.s. in Nederland opnieuw niet iqnsanzienlUk duurder .worden. De sociale verzekeringen kosten meer, de huren gaan omhoog, de omzetbelasting stijgt voor een aantal artikelen niet on merkbaar en er komt een wijziging in de loon- en inkomstenbelasting, die meer geld gaat kosten. De belangrijkste maat regelen vermelden wij hieronder. Sociale verzekering De kosten voor de sociale verzekerin gen stijgen nog voortdurend, wat tot gevolg heeft dat de premielast ook toe neemt. Er wordt hard gestudeerd om die last te verlichten, maar intussen is aan nieuwe verhogingen der premies niet te ontkomen. Verhogingen op twee fronten, want niet alleen stijgt hier en daar het percentage, ook het deel van het loon waarover premie moet worden betaald, is uitgebreid. De premieverhoging komt deze keer voornamelijk voor rekening van de ondernemers, doch de loontrek- kenden krijgen de rekening toch weer gepresenteerd, want de ruimte voor loonsverhogingen wordt erdoor beperkt. thans 1 januari l) alg. klnderbljsl.' alg. wet bljz. ziektek. (nieuwe wet) 1) wet arbeldsonge- schtktheldsverz. 1) 3.45 0.75 8.45 0.75 ziektewet (gem.) 2) 17.7 15.1 18.5 18.5 1) loongrens premte- cn uitkering p. dag 1 per dag f 18.40 t 41.— Loonbelasting Vanaf 1 Januari a.s. vallen loontrek- 1 kenden met inkomen uit dienstbetrek king van 15.000 gulden of minder alleen maar onder de loonbelasting. Zij krijgen dus geen aanslag vanwege de inkomsten belasting, tenzij zij uiteraard bijverdien sten hebben. De oude grens is 12.000 gulden. Dit kan voor degenen, die tot I de nieuwe regeling komen te behoren, een geringe belastingverlaging betekenen. Aan de andere kant is de regeling voor de aftrek van ziektekosten voor de be lastingen aanzienlijk ongunstiger gewor den, wat voor degenen, die met aanzien lijke ziektekosten kampen, een onaan gename situatie schept Omzetbelasting Onlangs besloot het parlement, ten- •lnde de staatskas op peil te houden, de omzetbelasting voor bromfietsen, wijn, bier, frisdranken, suikerwerken en chocoladewerken te verhogen van 10 tot 14 procent. Niet te zeggen valt of de prijzen, die de consumenten na 1 januari voor deze artikelen moeten betalen, in gelijke mate zullen stijgen. Concurrentie- overwegingen kunnen het nodig maken, met een geringere stijging genoegen te nemen. Anderzijds is het ook denkbaar, dat in horecabedrijven door afronding de stijging wat meer ls. Huurverhoging Eind 1905 besloot het parlement om Per i Januari 1968 te beginnen met de geleidelijke vermindering van de rijks bijdragen voor reeds tot stand gekomen I woningen. Dit betekent, dat bij de Jaar wisseling bepaalde, door de minister van Volkshuisvesting san te wijzen woning complexen, die na 5 mei 1945, doch vóór 1 januari 1967 met steun uit 'rijkskas tot stand zijn gekomen, met 4 pet in huur omhoog gaan. Voor ongesubsidieer de woningen zal er geen „huurronde" gelden, maar er is te verwachten, dat in de loop van 1968 een regeling tot stand komt, waarbij wordt toegestaan dat de huren van deze woningen in nlet- geliberaliseerde gebieden tot een maxi- van .4 pet. wórden verhoogd, zo nodig na tussenkomst van de huur adviescommissie èh''trechter. Huurbelasting Eveneens op 1 januari gaat mogelijk >or sommige Nederlanders de zoge naamde huurbelasting in. Het betreft hier de bewoners van woningwetwoningen, die in 1965 een fiscaal inkomen van meer dan 12.000 gulden hadden. Zij zullen een huurtoeslag moeten be talen gelijk aan het verschil tussen 10 pet. van dat fiscaal inkomen en de kale Die toeslag wordt verminderd met 10 :t. voor elk fiscaal kind, dat men in i65 had. De inning van de huurbelas ting geschiedt niet door de verhuurder, door een speciaal daarvoor op gerichte instantie. Of deze huurbelasting doorgaat, valt nog niet te zeggen. De plannen zijn nog niet verder dan een wetsontwerp, dat pas in februari in de Kamer aan de orde komt en waartegen stormen van protest zijn opgestoken. KOPENHAGEN (DPA) Het Deense parlement heeft gisteravond met 91 te gen 86 stemmen zijn vertrouwen aan de regering van premier Krag onthouden. De premier kondigde daarna nieuwe verkiezingen aan. Tijdens een heftig debat verbond Krag de vertrouwenskwestie aan een door zijn sociaal-democratische minderheidsrege ring voorgestelde wet, die zij in verband met de devaluatie van 20 november noodzakelijk achtte. De Deense kroon werd toen in navolging van het pond sterling met 7,9 procent gedevalueerd. Om prijsstijging tegen te gaan wilde de regering de lonen, die in Denemarken aan het prijsindexcijfer zijn gekoppeld, bevriezen. Bovendien wilde zij van alle niet-salaristrekkenden een extra-belas ting van 3 procent heffen. De regering leed een nederlaag, doordat de linker vleugel van de socialistische volkspar tij het beginsel van de lomatische loonregeling niet los wilde laten. Het be stuur van deze partij had zich donder dag al tegen het regeringsvoorstel ge keerd. Zes volkssocialisten in het parle ment tegen en de overige veertien voor het wetsontwerp. Rinaldi krijgt 15 jaar TURIJN (Reuter) De bekende Ita liaanse parachutist Giorgio Rinaldi is tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Tij dens het proces had de 39-jarige'Italiaan bekend agenten voor de Sovjet-Unie te hebben geworven en opgeleid. Zijn echt genote Angele kreeg elf Jaar en hun chauffeur Armando Girard tien jaaa. Deze lezing over de climax van de politieke operette, die zich deze week in Griekenland heeft afgespeeld, ls niet van mij. Hij is samengesteld door oog getuigen. Hun namen moeten om be grijpelijke redenen geheim blijven. Hun geloofwaardigheid echter staat buiten kijf. Mijn zegslieden behoren tot de top van het corps diplomatique, dat bij het staatshoofd koning Konstantijn is ge accrediteerd. Gelijkluidende rapporten zijn naar allerlei ministers van Buiten landse Zaken gegaan, voorzien van het stempel „topsecret". Er blijkt uit, dat de marine en de luchtmacht aanvankelijk geheel op de hand van hun rebellerende vorst waren. Pas toen het leger (lees: de kolonels) de zaak in handen bleken te hebben, bogen zij het hoofd. „Uiteraard" „Uiteraard", zeggen de diplomaten in Athene, die de komedie vanaf hun on schendbare hoogte glimlachend hebben aangezien. „Ze moesten wel, wat kan een marine doen en wat kan een luchtmacht doen, als ze geen basis hebben op de vaste grond? Je kunt blijven varen en vliegen, maar dat is een beetje onprak tisch, nietwaar?" Als leek zeg je dan tegen die diplomaten: „Ze hadden ge woon kunnen schieten." Uiteindelijk stond hun geschut zeer demonstratief in stelling naast het paleis van de koning, die ze kennelijk zo nodig moesten ver dedigen tegen de opkomende dictatuur. Een machteloos handgebaar is het ant woord. „Ach, meneer", zeggen de diplo maten, „die hele staatsgreep was een bekeken zaak. Beide partijen de ko ning aan de ene en de kolonels aan de andere kant waren van tevoren over eengekomen, dat er geen doden zouden vallen. Om die reden is er niet gescho ten." Bekijken Diplomaten zijn gekke mensen. Nor male stervelingen maken zich over allerlei verwikkelingen verschrikkelijk druk, maar zij niet. Zij bekijken, om met Vondel te spreken, de dingen daar beneden met een lodderoog. In ieder geval over een welgevuld cocktailglas heen. Het zal hun tijd allemaal wel duren. Zij zijn niet betrokken bij de ene of de andere zaak. Zij registreren slechts. En zij horen op hun cocktail- parties, juist vanwege hun discretie, dingen, die voor de normale stervelingen verborgen blijven. Athene is daar geen uitzondering op. „Wij wisten al in augustus", zeggen deze diplomaten glimlachend, „dat de coup zou komen, en wij wisten ook, dat hij bloedeloos zou zijn, ongeacht de afloop. Dat is nu eenmaal de techniek van de moderne staatsgreep. Alsjeblieft geen bloed. U hebt dat verschillende keren in Turkije kunnen zien." Dan komt het verhaal maar o zo koel van de voorgeschiedenis. Hoe koning Kon stantijn de revolutie van 21 april slechts kon accepteren, als de kolonels zijn ver trouweling Kollias als premier zouden aanvaarden. Hoe deze coalitie wankelde en schudde van de openbare tegen spraken, die de ministers deden, als het ging om de tekst van de nieuwe grondwet en om het tijdstip, waarop hij zou wor den uitgevaardigd. Want hoe de hele crisis rond Cyprus, die de diplomatieke kwetsbaarheid van de kolonels bloot legde, hoe de koning tegen zijn zin ge dwongen werd besluiten uit te vaar digen; al deze zaken zijn bekend. ,,Het was een schaakspel", zeggen de diplo maten in Athene vandaag. „Alle inge wijden wisten, dat er een ontknoping moest komen en vroegen zich slechts af: „Wie zal beginnen? Wie zal het eerst iets doen?" Toen het eenmaal zover was, is, alweer volgens de diplomaten, een nieuw schaakspel gespeeld alleen veel sneller. De koning deed de ope ningszet en de kolonels registreerden de reacties bij het volk. Daarna deden zij hun tegenzet en de koning ging na hoe de reacties daarop waren. Kortom: er werden aan beide zijden neuzen geteld en toen de kolonels de meeste neuzen bleken te hebben, ging de koning, zoals bij ieder sportief gespeeld schaakspel, keurig en beleefd om. „Onbegrijpelijk, dat hij het zo heeft gedaan", zeggen de diplomaten geringschattend. „Hij had toch minstens de luchtmacht pamfletten kunnen laten uitwerpen boven Athene. In plaats daarvan draaide hij een bandje af, via een lokale zender ergens hoog in het noorden van Griekenland, die al maanden bulten gebruik was en die bij toeval door Larissa werd opgepikt. Op die manier krijg je geen massa's op de Door Piet Snoeren, Athene been. Hij heeft zich op aanraden van oude rechtse politici in een avontuur gestort. Onvoorbereid. Het is een men selijke misrekening geweest, die op een falikante mislukking is uitgelopen." Misrekening Waar ligt de misrekening? Ook daarop weten de diplomaten in- Athene het ant woord. „Konstantijn heeft zich vergist in het leger", zeggen zij. Het korrtt zeer verkort, want cocktailparties duren erg lang op het volgende neer. Het leger in Griekenland bestaat uit jongens van het platteland, die lezen noch schrij ven kunnen en die niet gehoorzamen aan hun generaals, maar aan hun meer directe superieuren, want dan zijn ze van alle onbegrijpelijke gezanik af. Dat heeft Konstantijn over het hoofd gezien. Hij heeft gedacht, dat hij alleen met de kolonels te maken had, maar hij heeft vergeten, dat er onder de kolonels een korps jonge officieren zit, dat zeer am bitieus is en dat in de kolonels een middel ziet om snel promotie te maken. Toen het op het tellen der neuzen aan kwam, bleek dit brede kader inderdaad achter de kolonels te staan en daarmee hadden de kolonels het hele leger in (ADVERTENTIE) NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.Mde Vries 9 1 2 5 4 5 67 5 0000 - No. A 0000 fat/toe - ;7So Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt Geheime politie De toekomst? Daarover heeft het corps diplomatique in Athene een somber, maar vastberaden visie. „De kolonels zitten voor twintig jaar vast in het zadel", aldus ongeveer hun analyse. „Papadopoelos heeft alles op touw ge zet, omdat hij een eerzuchtig man is, en inderdaad wil hij nu ongestoord als glorieuze redder van Griekenland gaan regeren. Hij is de Franco van de toe komst." Dit is eigenlijk een merkwaar dige vergelijking, want als men de di plomaten goed beluistert, verwachten zij eerder, dat Papadopoelos de koers van NSsfièr zal gaan varen in de richting van radicaal-links dus dan dat hij zijn totalitaire evenknie in Spanje zou volgen. Die prognose is zeer sterk mo menteel in Athene. De kolonels hoeven zich niet meer te bekommeren om de chaos van vroeger, of die nu door links of rechts veroorzaakt werd, redeneert men. Ze kunnen hun eigen weg gaan en Juist daardoor heel linkse dingen doen. Om weer de diplomaten te citeren: „Het nieuwe bewind, dat nu rotsvast gevestigd is", zeggen ze over bun cock tailglazen heen, „kun je niet eens fas cistisch noemen, want er zit geen enkele ideologie achter. Het ls een pragmatisch bewind een oefening in het gebruiken van de macht. De kolonels willen een (ADVERTENTIE) B.M ■HHMMHEBHHI 912545675 De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van de_e gemakkelijke manier van betalen? Afs u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor In uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. land, dat functioneert, zoals een regi ment functioneert. Op zichzelf hebben ze niet eens ongelijk. Op het platteland heersen verschrikkelijke toestanden van armoede, ongelijkheid en wreedheid. Dat weten ze, want daar komen ze vandaan. Ze horen het van hun ouders, van hun broers, van hun familieleden. Z(J ver wachten dan ook, dat er zeker onder het nieuwe bewind op het platteland verbeteringen zullen komen. We vrezen alleen, dat de kolonels economisch en diplomatiek niet competent zullen zjjn op het internationale vlak, maar dat zal de toekomst uitwijzen." - Over de functie van de geheim» politie in Griekenland kön men met de in Athene geaccrediteerde diplomaten open hartig praten. „Die is er", zeggen zij onomwonden, „maar het is geen uit vinding van de kolonels. De geheime politie ls er altijd geweest. Zij werd ln het verleden betaald door enkele rijke families, die de dienst in dit land uit maken en zij wordt door die families nog steeds betaald. In dit opzicht ls er niets veranderd." Dan volgt dit letter lijke citaat, dat ik geef, omdat het hele maal aanknoopt bij mijn verslag van gisteren over de toestand in Griekenland: „De Grieken zijn een primitief volk zij zijn mateloos en bandeloos exravert. Zij zijn in wezen hun eigen vijand. Mis schien dat daarom de geheime politie in het verleden, toen de democratie functioneerde, noodzakelijk was en dat zij op dit moment noodzakelijk blijft." Voor het overige moet ik iets corri geren, wat ik gisteren heb gezegd: het is niet. «neer. mogelijk .voor lournalintw» om naar het eiland Leros te gaan. Het is alleen nog mapr geopend voor leden van het Rode Kruis. tMnrtegenovcr'llSHjr Ik volhouden, dat ik ongecensureerd uit Griekenland kan spreken. Iedereen die dit verslag leest zal daarvan overtuigd moeten zijn. Huwelijksplan struikelblok Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH In verband met diens voornemen om over enige tijd ln het huwelijk te treden, heeft de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, zich genoodzaakt gezien aan zijn officiaal mr. drs. L. C. M. Meyera te verzoeken zijn functie ter beschikking te stellen. De officiaal heeft op het verzoek van de bisschop positief gereageerd. De bis schop betreurt bet. dat In de gegeven omstandigheden dit besluit moest wor den genomen. Aldus een mededeling van het secretariaat van het bisdom Den Bosch. Mr. drs. Meyers (38) werd in 1954 tot priester gewijd. In 1964 werd hij be noemd tot officiaal van het bisdom Den Bosch. Dat is voorzitter van de dioce sane kerkelijke rechtbank. In die func tie kreeg hij onder andere een groot aantal huwelijkszaken te behandelen. Hij ontpopte zich daar tot iemand, die een grote pastorale bezorgdheid aan de dag legde voor de mensen, met wie hij als officiaal ln contact kwam. Als hij ie mand strikt juridisch niet kon helpen, probeerde hij altijd een pastorale op lossing te vinden. Mr. Meyers heeft vooral bekendheid ROME (KNP) Paus Paulus VI beeft gisteren kardinaal Alfrink ontvan gen, die in Rome vertoeft voor het laat ste overleg over de Nieuwe Katechismus. De kardinalen Lefèbre en Frings heb ben uitdrukkelijk geweigerd van hun recht op een audiëntie gebruik te ma ken om de voorrang aan kardinaal Al frink te geven, nu de paus vanwege zijn gezondheidstoestand slechts één enkele bezoeker kan ontvangen. Niet bekend is of deze geste der kar dinalen een eerbewijs is Jegens kardi naal Alfrink en het Nederlands episco paat, dat veel tegenstand heeft onder vonden tegen de Nieuwe Katechismus, die de oude geloofsleer in na-conciliare vertolking onder woorden gebracht heeft. Zoals bekend achtte kardinaal Alfrink voor zijn vertrek naar Rome redelijke kans op overeenstemming niet uitgesloten. Er waren veertien tekstwij zigingen in de 000 pagina's tellend# ka techismus voorgesteld. gekregen om zijn opvattingen over de plaats van het kerkelijke rechtsysteem in deze tijd, met name daar waar het eigen normenaanleg betreft, om de gel digheid van 't huwelijk te bepalen. Dat systeem heeft volgens mr. Meyers zich zelf overleeft. Gedateerd uit een tijd, waarin de Kerk het maatschappelijk le ven beheerste en zich verantwoordelijk voelde voor de openbare orde. Naar zijn oordeel is het burgerlijk huwelijk van twee gelovigen tevens het sacramente le huwelijk. De Kerk kan daarover al leen maar haar zegening uitspreken. Ook op het terrein van de echtschei ding huldigt mr. Meyers nonconformis- tlsche opvattingen. Hij meent, dat de Kerk de onontbindbaarheid van het hu welijk als ideaal aan de mensen moet voorhouden. Wanneer echter in een con creet geval dit ideaal niet haalbaar is, wanneer een huwelijk een uitzichtloze mislukking is geworden, moet de Kerk zich bereid tonen, een tweede huwelijk in te zegenen. Examens IMNGEN - jerman (W), uit Voorburg, ls gepromoveerd geleerdh dlkant I LEIDEN De heer den ls gepromoveerd t telt der wlsk. en nstuurw. op proefschrift getiteld: Autofluoreecence of fowtl pollen and spores with special reference to age determination and coallflcatlon; de heer A Adrlaanse uit Den Haag Is gerpomoveerd tot doctor In de faculteit der wlsk. en nstuurw. op proefschrift getiteld: Conform slsehe eigenschappen van enlge 1 S.J. ult Amsterdam tot doctor in de godge leerdheid op het proefschrift getiteld: Hae- galsschsrla 1-8-f. een onderzoek near de overleveringsgeschiedenis van do profeUe uit de tijd onmiddellijk na de ballingschap. Scheepvaartberichten AMSTERDAM - Geslaagd aan de vrije universiteit voor wiskunde mo-b: H. Drenth, Katwijk aan Zee. DELFT Aan de th te Delft geslaagd voor kand. clv. Ingenieur: H. Altlnk, Lelden; B. W. Bentlnck, Den Haag; G. Blom, Naald wijk; J. A .de Boer, Delft; T. j. Bood, Den Haag; F. M. Brouwer en a. J. van Elg, Den Haag; H. H. A. M. van GckrcI, Delft; A. A. L. J. Hansscn, Delft; C. H. Kuggeicljn, Den Hoorn; N. T. LambrechUen, Rijswijk; J. a. de Lint, Den Hasg; P. van Lulpcn, Voorburg; H. Mast. Leidschendam; R J. Pleke, Delft: B. N. W. Stofkoper, Voorschoten; Tsn Olofc Llong, Delft; T. M. f. TesU en L G. ZlJIma. nik, Voorschoten; a. Constandse, Alphen aan den lUJn; W. Chr. M. de Lang, Den Haag; A. J. M. Sterrenburg. Leidschendam; R. M. Den Haag; artsexamen: A. J. vsn - Stevens uit Lelden; T - AMSTERDAM Aan de universiteit van doet. opvoedkun-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7