Veel arbeidsschuwen onder de jongeren Gezondheidscentrum in Zuid-West wordt werkelijkheid EERSTE WONING VAN LAAGBOUW- PRODUCTIESTROOM OPGELEVERD IN LEIDERDORPSE VOGELBUURT MOETSCYLLA ZAAL AAN MORSWEG VERLATEN? GRATIECOMITE VOOR „ZITTEND" KANDIDAAT-RAADSLID AMPTMEIJER LEIDSE BEGROTING GOEDGEKEURD Orgelconcert door Feike Asma Oude populieren verhuisden naar Zuid-West Kruispunt bij Spanjaardsbrug wordt verbeterd KERSTZANG EN STILLE TOCHT IN ZOETERWOUDE - HOGE RIJNDIJK Medische diensten RAAD VAN VOORSCHOTEN AANVAARDDE BEGROTING Gewijzigde motie Berbice aangenomen B. EN W. VAN OEGSTGEEST WILLEN BLUSVIJVER LATEN UITDIEPEN ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT Niet alle werklozen krijgen een uitkering van gemeentewege. Al dus wethouder S. Menken giste- avond in zijn repliek over maat schappelijke zorg en sociale zaken. Met name in de jongerengroepen heeft de gemeentelijke sociale dienst wel veel bemoeiingen hier mee. Het vorig jaar stonden er 152 personen van 25 jaar en jon ger ingeschreven. Van deze kregen 24 vlot uitkering, 128 waren moei lijk tot zeer moeilijke gevallen, waarvan 22 alsnog een uitkering kregen. In aanmerking voor be perkte uitkering kwamen 85 jon geren. Zodra het jaarverslag van de sociaal raadsvrouw uit is, is het mogeiyk; dat het college een ander standpunt over liet aantal spreekuren inneemt dan tot nu toe. Mogelijk dat dan tot proeven met spreekuren elders kan worden over gegaan. Van de ruim 400 mensen die het spreekuur ten stadhuize bezochten, kwamen ruim 200 uit het centrum, uit liet „verre" noord ruim 100, uit andere delen van de stad kleine hoeveelheden en uit Zuid-West 50. De wethouder was verheugd over de F. A. W. Bovendeert jubileerde als arbeidsbemiddelaar De heer F. A. W. Bovendeert mocht donderdag en vrijdag zijn zilveren ambtsjubileum herdenken als bemid delaar bij het Arbeidsbureau. Reeds hebben wij een weergave gegeven van zijn loopbaan, waarvan een groot ge deelte zich in Katwijk heeft afgespeeld, waar hij vele jaren werkzaam is ge weest als bemiddelaar voor de Visserij en Scheepvaart. Donderdag bereikten hem in Kat wijk al vele felicitaties en vrijdag middag viel hem een hartelijke hul diging ten deel op het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden, waar hij de laatste jaren werkzaam is en tevens de zittingsdagen in Katwijk voor zijn rekening heeft. De hoofdinspecteur-directeur van 't Districtsbureau voor de Arbeidsvoor ziening in Zuid-Holland, de heer J. l Boon, gaf een korte schets van de I ambtelijke loopbaan van de heer Bo vendeert, die hij al kende vanaf de /jjd dat hij in Rotterdam werkzaam was. Hij schetste zijn activiteit op het gebied van de bemiddeling voor de Visserij en Scheepvaart, waarover hij veel lof had te vertellen. Namens de directeur-generaal overhandigde hij hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud, daarbij tevens mevr. Boven deert van harte gelukwensend met het jubileum van haar echtgenoot. De heer mr. M. G. v. Rijswijk, de directeur van het G.A.B. Leiden, bracht onder woorden de waardering welke de heer Bovendeert in de kring van zijn collega's genieten mag. Als tast baar blijk hiervan bood hij hem een rookstandaard aan. Daarna voerde kort het woord de heer Steenwinkel, die met hem nauw samenwerkt. Deze bood hem tevens een geschenk aan in de vorm van een langspeelplaat van Fons Jansen, „De lachende kerk". De heer Bovendeert sprak een kort dankwoord en kondig de tevens het einde aan van het offi cieel gedeelte, omdat hij niet zo erg van speechen houdt en wel trek had in iets anders, waarmede zijn collega's van harte instemden. De jubileumviering werd besloten met een gezellig samenzijn. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 16 DECEMBER St.-Elisabethziekenhuis: 10.30 uur: Reünie van verplegend personeel. Stadsgehoorzaal: 20.00 u. Gymnas- tiekuitvoering door „Excelsior". MAANDAG 18 DECEMBER Stadhuis 19.30 uur Raadsvergade ring. Loidse Schouwburg 20.00 uur De Haagse Comedie met „Helder zien in het donker". DINSDAG 19 DECEMBER Stadsgehoorzaal 12.00 uur Bijeen komst Ned. Mlï voor Nijverheid en Han del, departement Leiden. Leidse Schouwburg 20.00 uur De Haagse Comedie met „Helder zien in het donker". Stadsgehoorzaal 20,00 uur Concert Residentie-orkest. Restaurant Van der Heyden 20.00 uur Kerstavond Kath. Vrouwengilde. Museum „De Lakenhal" 20.15 uur Opening fototentoonstelling. WOENSDAG 20 DECEMBER Ryksherbarium, Schelpenkade 19.30 uur Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden. door de raad getoonde instemming met een opnamecentrum voor bejaarden. „Dit doet by ons de gedachte uitgaan naar een uiteindelijke beslissing die door de gemeentelijke geneeskundige dienst wordt genomen op grond van medisch- sociale indicaties". Het dienstcentrum heeft hoge urgentie naast de bestaande bejaardencentra en inrichting voor chronisch zieke be jaarden. Voor bejaardenoorden bestaat o.a. aan kath. zijde tot 1980 zeker nog een behoefte aan rond 200 bedden. Crèche moet verantwoord zyn De vurig bepleite crèche heeft de aandacht van het college. Zeker als er serieus om gevraagd wordt zal deze kwestie worden bezien. Het moet vooral medisch verantwoord zijn (besmettings gevaar), de brandveiligheid is van be lang en tenslotte moet er een algemeen opnamebeleid van het bestuur zyn. In Leiden bestaan twee kleine crèches, een aan de Garenmarkt en een in de Ryn- landflat, vry goed verzorgd met medisch toezicht. De Huishoudelijke en Gezinsvoorllch- ting zal uiteindelijk toch in het pand Hooigracht moeten komen, gezien de centrale ligging. Het meeste cursus werk is niet gebaat bij splitsing in de huisvestingalleen eenvoudig cursus werk kan her en der gegeven worden, wat ook gebeurt. Wat betreft het gezondheidscentrum in Zuid-West kan de raad in de loop van 1968 positieve voorstellen verwach ten, ais het huren van lokaliteiten in een groot gebouw niet te duur is. Er wordt nog onderhandeld over grond. „Vol is vol", zei de wethouder t.a.v. het woonwagenkamp rond de kwestie van 68 standplaatsen. Tegen clandestien „parkeren" kan in de toekomst politio neel worden opgetreden. Over verplaat sing van het kamp hoeft men in de regio Leiden niet te hoge verwachtingen te hebben. „Er zullen niet veel gemeenten zijn die zeggen: kunnen wij dit kamp De heer Koopmans (PSP) trok zyn motie over verhoging van de bystands- normen in na verduideiykende uiteen zetting van de wethouder. EERSTE VAN 306 WONINGEN Met het uitspreken van een welge meende gelukwens tot het echtpaar F. P. van Atten-Revet, dat zich enkele jaren met twee kinderen heeft moeten behelpen op een zolderkamertje, heeft burgemees ter mr. R. M. Gallas gisteravond de huls sleutel overhandigd van de eerste gereed gekmen woning van de laagbouwproduc- tiestroom van 806 woningen in de nieuwe Leiderdorpse Vogelbuurt in het pitbrel- dingsplan Zyihof. Behalve zijn felicitaties tot het ver heugde echtpaar, dat vanaf gisteren een riant home beschikt, complimenteer de Leiderdorps eerste burger ook de NV Aannemingscombinatie „Leiderdorp" haar firmanten, die nog in geen maanden na het slaan van de eerste paal de eerste woning kant en klaar op leverde. In zyn waardering betrok mr. Gallas ook de architect de heer L. Rog geveen uit Waddinxveen en de Stichting Rotatiebouw te Rotterdam, die het effi ciënte en tijdsbesparend systeem ont wierpen waardoor de aannemers tot hun voorspoedige en bijzonder snelle opleve ring konden komen. De eerste woning aan de Wielewaal laan maakt deel uit van een complex van 66 woningwetwoningen. In hetzelfde plan zyn verder reeds In aanbouw 48 premie- woningen (24 werden verkocht aan par ticulieren, aangewezen door b. en w. var Leiderdorp) en 192 B-premiewoningen, welke verkocht worden aan verschillen- beleggers. Ook Leiderdorp De burgemeester deelde mede, dat met dit grote project niet alleen de woning zoekenden van de eigen gemeente gehol pen worden. „Leiderdorp komt met deze woningen ook in belangrijke mate tege moet aan woningzoekenden uit Leiden, want met de 66 woningwetwoningen, die foor rekening van de gemeente den gebouwd, worden ook 25 Leidse ge zinnen geholpen. 12 woningen zyn be- vendlen bestemd voor personeel van de Leidse Universiteit, 8 voor personeel in algemene ryksdienst, 8 voor personeels leden van de NZH en 11 voor werkne mers van plaatseiyke bedreven". De 24 A-premiewoningen, die niet ver kocht werden aan particuliere woning zoekenden, werden voor rekening ge bouwd van de Stichting Bedrijfspensioen fonds voor de Metaalindustrie, dezelfde instantie, die ook de bouw van de 70 A- premieflats aan de Laan van Ouderzorg financiert voor de Aannemingscombina tie. Naar het zich laat aanzien zal het hele complex van de 306 woningen (met 107 garages) medio '69 opgeleverd zijn. Deze recordtijd o.m. ook mogelijk door pre- fabricage van vloerelementen houdt in, dat er gerekend over de gehele bouw tijd dagelijks één woning wordt opgele- Met het bouwen van de Vogelbuurt door de Aannemingscombinatie, die zich in Leiderdorp vooral op de bouw eengezinshuizen heeft gespecialiseerd de wijk Berendrecht werd eveneens door de combinatie in recordtijd „uit de grond gestampt" en het gereedkomen van de onlangs begonnen productiestroom en door Panagro-Warmond en Boele Van Eesteren zal de Zijlhof geheel zijn volgebouwd. De Leiderdorpse bouwacti viteiten concentreren zich daarna voor namelijk op de bestemmingsplannen aan de overzijde van de Engelendael en het geplande grote winkelcentrum „Winkel hof". Grote belangstelling De feesteiyke gebeurtenis, die door de beide wethouders, de heren J. Nievaart en C. Meerburg, gemeentesecretaris C. Hobo, de hoofden van Gemeentelijke diensten en vele belangstellenden werd bijgewoond, werd gesloten met een be zichtiging van de eerste woning. Als blijvend aandenken ontvingen de heer en mevrouw Van Atten uit handen van burgemeester Gallas een opgemaakte plantenbak en van de Aannemingscom binatie, waarvoor de heer P. de Jong als woordvoerder optrad, een gangbel. Schoolbestuur gegriefd over uitlating G. Bakker De kans bestaat dat de Leidse tafel tennisvereniging Scylla, op dit ogen blik clubkampioen van Nederland, met ingang van volgende week geen ge bruik meer mag maken van het gym nastieklokaal van de Christelijke lagere school aan de Morsweg voor training en het spelen van wedstrijden. Dit naar aanleiding van het woord „kip penhok", waarmee oud-internationaal G. Bakker enkele dagen geleden in der Leidse dagbladen het lokaal aan de Morsweg betitelde. Het schoolbestuur voelde zich door deze aanduiding van het weliswaar kleine, maar toch altijd bijzonder goed verzorgde gymnastieklokaal dermate gegriefd dat men er toe neigt de zaal niet meer de Leidse tafeltennisver eniging ter beschikking te stellen. Scylla-voorzitter Van Zoelen heeft gisteren uitgebreid contact gehad met het schoolbestuur om te verklaren dat het woord .kippenhok" niet slaat op de gymzaal of de entourage daarvan er is zelfs een douchegelegenheid r in het licht van het hele ver haal moet worden gezien en betrek king heeft op het feit dat het eigenlijk beschamend is dat een Nederlands kampioen in zo'n kleine zaal moet trainen en spelen. Dit als gevolg van de huidige zalennood in Leiden. De heer Van Zoelen had er goede hoop op dat het conflict zal worden opgelost en dat Scylla van de zaal gebruik zal mogen blijven maken. In de vacature-G. J. de Bmyn (PSP) In de Leidse gemeenteraad wil de paclfis- tlsch-soclalistische fractie laten voorzien door de benoeming van de student Her man Amptmeyer. De student Amptmeyer is de laatste tyd nog al een» in het nieuws geweest wegens het verspreiden van provo-pamfletten in de mensa in het Leidse Prytaneum. Als gevolg daarvan zit hy op het ogenblik sinds giste ren zelfs een gevangenisstraf uit, nadat hy enige maanden geleden door de Haagse Rechtbank tot vier Aveken hechtenis werd veroordeeld. De Rechtbank was van oordeel, dat bepaalde pamfletten beledigend geacht moesten worden voor het Koninkiyk Huls. Het toekomstige raadslid, dat geschiedenis studeert, werd aanvankelijk ver oordeeld tot zes weken, waarvan drie voorwaardeiyk, doch om van de dreiging van het voorwaardeiyk af te komen vroeg hy straf verzwaring aan. Waarop de Rechtbank „gunstig" beschikte: vier weken „zitten" en geen proeftyd. Inmiddels heeft zich in de Leidse studenten gemeenschap een comité gevormd, dat een gratieverzoek heeft ingediend. Het comité ls van mening, dat de zwaarte van de straf In geen enkele verhouding staat tot het gepleegde feit het uit delen van het provopamflet in de mensa in september 1066. Het comité zeg* ln deze de opinie te vertolken van een meerderheid van Leidse studenten. Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Op zaterdag 16 december is in Leiden, voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur bovendien ge opend: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 17 december gesloten van 8 tot 24 uur. Apotheek Voorschoten is op zondag 17 december gesloten van 8 tot 22 uur. Marathon van negen zittingen Om tien minuten over half twaalf gisteravond klonk vo< laatste maal dé hamerslag vt voorzitter. Na een reeks va begrotingen was de Leidse be groting voor 1968 in haar geheel goedgekeurd. Behalve, dan op de onderdelen B.B., waaraan tradi tiegetrouw de drie PSP'ers mevr. v. d. Blom (CPN) hun stem onthielden. De laatste dag hervond de raad het tempo van de eerste twee da gen. In totaal werden negen ver gaderingen aan de behandeling besteed. De publieke tribune heeft zich ovei' het algemeen kranig ge weerd. Vele tientallen belangstel lenden hebben de debatten ge- De burgemeester sprak een dankwoord, gevolgd door de heer De Kier, die als nestor namens de raad een wederwoord had. Voor de laatste keer, want maandag avond neemt hij afscheid, evenals de heren De Bruyn en Kuyt. Onder auspiciën van de afd. concerten, Stichting Orgelcentrum gaf de Maas- sliuse organist Felke Asma in de kerk aan de Steenschuur te Leiden een eert dat gedeeltelijk reeds de kerstsfeer trachtte te benaderen Of hij artistiek daarin is geslaagd menen wij te moeten betwijfelen. Asma begon zyn concert met Fantasia en Fuga in c-moll. Waarschijn lijk hebben wij hier te doen met eer jeugdwerk, goed van constructie, maar waarin de grootheid van Bach werd ge mist. En als dan de Fantasia te lang zaam wordt gespeeld en de fuga zeer slordig verloopt, vooral in het pedaal- spel dan is alle spanning er uit. Van de Engelsman Charles Avlson volgde „Andante" dat zo simpel was dat het op een concert niet thuis hoorde. Ook de Suite „Kerstfeest" van Jan Zwart past niet op een concertprogramma. Dit is volksmuziek van de slechtste soort; goedkope variaties op verouderde kerst liederen. Hoe men dit durft te spelen naast „Choral I" van César Franck i3 voor ons een raadsel. Hier worden con- sessies gedaan die niet te tolereren zijn. Het werk van César Franck wordt eerst muziek in een grote Franse kathedraal. Deze kerk mist de ruimte en het orgel de voorgeschreven registers. Toch heeft Asma kans gezien er een drageiyke accepteerbare uitvoering van te geven. Het „tema con variazone per la notte di natale" van Marius Monnikendam was een fijnzinnige compositie op oud kerstlied. De variaties waren allen puntig, verfijnd en met innerlijke blijd schap geschreven en door Asma üitste- kend weergegeven. Jammer dat door de Finale van Felke Asma met aamenzang de goede indrukken werden weggevaagd. THEO TEN HOOVEN. GEVEILDE PERCELEN In het Venduhuls der Notarissen wer den de navolgende percelen geveild. T.o.v. Not. N. W. Holtkamp te Lelden: Koningstraat 1/la en 3/3a voor 8.566,- door dehr. De Jong. T.o.v. Not. W. S. Jongsma te Leiden: woonhuis Lellestr. 68 voor 11.000,- door B. v. Leeuwen q.q. T.o.v. Not. W. F. Karstens te Lei den: woonhuizen Kamerlingh Onnesplein 1, 2 en 3 voor 48.610,- door dhr. v. Nood; woonhuis Wilemstraat 29 voor 13.100,- door dhr. Guyt. T.o.v. Not. M. P. Kaptein te Leiden: woonhuis Zaanstraat 59 voor 34.800 door dhr. v.d. Mooren; woonhuis Garenmarkt 18 voor 10.700,- door dhr. v.d. Weele. 1-Iet nieuwe jeugdbuitencentrum „Kor te Vliet" wordt donderdag 28 december officiëel geopend. Het nieuwe centrum gaat de boerderij „Korte Vliet", die se dert 1961 als jeugdbuitencentrum vervan gen. De boerdery zal moeten verdwyneu wegens de omlegging van de nieuwe vaar route om Leiden. Het nieuwe jeugdbui tencentrum, dat werd gebouwd door de fa. Noorlander uit Leiderdorp, bestaat uit twee verdiepingen. De recreatieza len beneden hebben een capaciteit 200 en 75 plaatsen en op de bovenverdie pingen zijn zes slaapzaaltjes ingericht met een totale capaciteit van 76 bedden. Door de ideale ligging aan Vliet, de wezigheid van een kampeer- en sportveld en allerlei leuke voorzieningen ln het gebouw zal het centrum de al geves tigde goede naam van de oude boerderij stellig verder kunnen uitbouwen. Belangstellenden kunnen het centrum vrijdag en zaterdag gaan bekijken. Het echtpaar De Vries, dat het beheer gaat voeren, zal op belde kykdagen van 10- 12 en van 14-16 uur gaarne gastvrijheid verlenen en inlichtingen verschaffen belangstellenden. Een leuk zakelijk nieuwtje komt uit de patisserie Gussenhoven aan de Oude Rijn. De Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda verstrekte aan dit Leid se bedrijf de opdracht tot levering var 60 kg. bonbons. De bonbons, die ver pakt zullen worden in zg. cornets eer luxe verpakking zullen uitgereikt worden aan de passagiers, die met Kerstmis in Garuda-vllegtulgen door het luchtruim zullen zweven. De Garuda heeft met dit Kerstpresentje overigens geen primeur, want de heer Gussenhoven voert reeds enkele jaren soortgelijke op drachten uit voor onze eigen K.L.M. Aan de Technische Hogeschool tq Delft is geslaagd voor het kand. ex. civiel ingenieur de heer H. Altink nende te Leiden. De gemeentelijke plansoenendienst ls donderdag begonnen met het uitgraven van 25 populieren aan do Ir. Drlessen- straat, die moesten verdwynen in ver band met de toekomstige aanleg van eer parkeerterrein. De circa 15 meter hoge, ongeveer 15 jaar oude zuilpopels (Popu- lus ltaJica), zyn allerminst verloren. De plantsoenendienst heeft ze gisteren „ge transplanteerd" ln Zuid-West, waar het openbaar groen nogal laag ls. Drie poulieren zyn overgepoot in het Jacques Urlusplantsoen. Twee-en-twintig heeft men in de taluds van de Fortuin- vyver tussen Korte Vliet en Bachatraat opgéricht. Een groepje van drie staat ln het gras achter de flats aan de Correlli- straat, drie op de hoek van Beethoven- laan en Toscaninilaan, drie by de Liszt- brug langs het Berliozpad, drie in het talud aan de overzyde van de Tsjaikow- skikade en tweemaal vyf stuks op de kop van de vijverstukken aan weerszyden van de Schubertlaan. FILMPREMIÈRES In verband met het veertigjarig be staan van de Leidsche Studenten Film liga zal er van 29 januari tot 2 februari 1968 in het Luxor-theater te Lelden een Lustrum-Filmfestival worden georgani seerd, genaamd „Filmerltis". Dit festi val zal de opzet krijgen van een Neder landse premièreweek. Behalve maandagavond vergadert de gemeenteraad van Leiderdorp ook woensdagavond. In deze tweede verga dering zal de behandeling van de ge meentelijke begrotingen, waarmee maan dagavond een begin wordt gemaakt, wor den voortgezet. Op de agenda van de vergadering van woensdagavond staat ook een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van ƒ73.000,— ten behoeve van de verbetering en re constructie van het kruispunt by de Spanjaardsbrug. De reconstructie van dit kruispunt - in het verleden Is daar door vele raadsleden herhaaldeiyk op aangedrongen - is mogeiyk geworden doordat de gemeente het pand Zljldijk 1 in «eigendom kon verwerven. Het pand is inmiddels afgebroken en daarmee ls de benodigde ruimte voor een reconstructie van het kruispunt verkregen. Het plan voorziet in een verbreding van de toe voerwegen naar het kruispunt en het maken van afzonderiyke opatelstroken voor voertuigen in het geval de brug geopend is. In de toelichting op het voor stel delen b. en w. mede, dat het re constructieplan primair van de provin cie afkomstig ls. Met de realisering zyn grote provinciale belangen gemoeid men denke daarby aan de afvoer van het verkeer van de provinciale wegen zodat de hoop niet ongegrond ls. dat een ingediend verzoek voor een provin ciale bydrage gehonoreerd zal worden door het provinciaal bestuur. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat voor de duur van drie maanden op de secretarie, kamer 125, ter lezing voor een leder is nedergelegd de door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 23 oktober 1967 vastgestelde ver ordening tot wijziging van de verorde ning op de Markten. De verordening verbiedt op door hun College aan te wyzen markten of gedeel ten van markten, geduronde door hen te bepalen tyden, fietsen en bromfietsen aan de hand mee te voeren. De verordening treedt op 21 decem ber 1967 in werking. Leiden, 18 december 1967. VASTSTELLING VERORDENING OP HET VELLEN VAN HOUT OPSTANDEN Burgemeester en Wethouder van Leiden brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 111, ter lezing is neergelegd de door de Raad dezer gemeente in zyn ver gadering van 25 september 1967 vast gestelde Verordening op 't vellen van houtopstanden („Kapverordening".) Deze verordening, welke van toepas sing is op door Burgemeester en Wet houders nader aan te wijzen houtop standen in de gemeente, treedt met ingang van de derde dag na heden in werking. Leiden, 18 december 1967. Op donderdag 21 december a.s. zal door de Meerburg-parochie te Zoeter- woude H. R., ln samenwerking met de Hervormde- en Gereformeerde gemeen ten te Leiderdorp de jaarUjkse Volks- kerstzangavond worden gehouden. Deze byeenkomst vindt, evenals vorig jaar, plaats ln de verwarmde garage van de fa. Kamsteeg aan de v. d. Valk Bouman- weg te Leiderdorp. Gezien ,de zeer grote opkomst van vorig Jaar is er door de organisatoren meer ruimte gereserveerd waardoor er meer stoelen geplaatst kun nen worden. Medewerking wordt verleend door het Hervormd Jeugdkoor en het koor van de R.K. Meyegaerdschool. Burge meester R. M. Gallas zal het Kerstevan gelie voorlezen. Na afloop zal er aan de uitgang een collecte worden gehouden om op Twee de Kerstdag aan de zieken, thuiszitten- den en bejaarden een kerstgroet te zen den in Leiderdorp, Zoeterwoude H. R. en de Leidse rivierenbuurt. De toegang is gratis. Na de byeenkomst wordt er door de geesteiyken van Zoeterwoude H. R. en Leiderdorp een z.g. stille tocht van on geveer een half uur gehouden om uiting te geven aan onze solidariteit met do wereld in nood. De route van deze tocht zal zijn: ga rage Kamsteeg, Acacialaan, Ericalaan, Maurltssingel, Hoofdstraat, Hoogmade- seweg, Acacialaan tot aan garage Kam steeg, waar de stoet zonder meer uiteen gaat. De organisatoren vertrouwen er op, dat ook aan deze tocht velen zullen deel nemen. Lelden Voor alle artsen die do weekenddiensten waarnemen telefoon 22222 bellen. Tot zaterdagmorgen 10.00 uur dient men de eigen huisarts te raad plegen. Leiderdorp Dkt. H. A. Blauwen- draad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714-208. Voor wykverpleglng: zie Kou dekerk a. d. Ryn. Oegstgeest Dkt. H. A. Rcterlnk, Terweeweg 152, tel. 50394. wykverple glng: Zr. de Groot, tel. 54500, b.g.g. 22222. Voorschoten Dkt. A. M. Korstende, Voorstraat 23, tel. 2493. Tandarts: B. v. Wyk, Kon. Julianalaan 32 (spoedgev. voor 8.30 uur). Apotheek: zaterdag: Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. Zondag: Centr. Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 20552. Wijkverpleging: zr. Parmentier, Curie- laan 27, tel. 4646. Mevrouw Gouverneur (KVP) wilde weten hoe vaak er geoefend wordt. Ze verneemt: 28 maal in '67 en dan in drie ploegen. De heer Van der Voort voelt, bij alle waardering voor de vrij willige brandweer, ook veel voor een INTERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING HEEFT AANDACHT Gisteravond kwam de raad van Voor schoten bijeen voor de slotvergadering ter behandeling van de begroting 1968. Zoals te verwachten was, aldus bur gemeester L. de Kool, was de eind- toon anders dan de begintoon. Na het hoor en wederhoor van raad en col lege werd de begroting voor de alge mene dienst en de begroting van de bedrijven goedgekeurd. De enige frac ties die nog enkele aanmerkingen maakten bij de verschillende hoofd stukken waren de P.v.d.A. en de B.P. Na de algemene beschouwingen, het antwoord van b. en w., de replieken en de duplieken waren raad en college tot elkaar gekomen. Het bestuur van de gemeente Voorschoten zal rust be trachten op het terrein der heffingen in de gemeente, daarnaast zal 1968 een jaar zijn van grote activiteit. De wensen van de fractievoorzitlers werden door het college in meerder heid overgenomen. Zo zal het college grote aandacht besteden aan voorlich ting en verkeersveiligheid ter plaatse. Voorlichting aan de burgerij zal op zo breed mogelijke basis worden ver strekt. Samenwerking in intei-gemecn- telijlc overleg, waar Voorschotens eerste burger een grote voorstander van is, zal geschieden met een zo groot mogelijke inspraak van de raad. Ef- ficiëncy wordt ten gemeentehuize al zoveel mogelijk betracht De raad kan zelf ook meewerken de efficiëncy zo veel mogelijk tot gelding te brengen. Beleid Wethouder Kamminga verklaarde in genomen te zijn met de pluim, die hij van mr. Esselaar had gekregen bij het tot stand brengen van een slujtende begroting. Dat het college geen visie zou hebben, zoals de heer Pels van de P.v.d.A. had gezegd, ontkende de wethouder. „Binnen een maand krijgt u de plannen van het college op tafel". De marktinkomsten bedragen ƒ4900.-. Deze gelden worden opgebracht door ongeveer 50 marktkooplieden, d.i. dus ongeveer 100.- per man. Een zeker verlies op de markt achtte de wet houder acceptabel. Toch wil hij een verhoging van de marktgelden in stu die nemen. De wethouder had wel bezwaar tegen een langere openstel ling van de markt, doch hij was be reid deze kwestie te bespreken in de middenstandsadviescommissië. Wethouder Van der Laan van Open bare Werken wilde toekomstplannen van Voorschoten wel onderwerpen aan een sooiaal wetenschappelijk onder zoek. Dat houdt met in een opinie peiling van de gemeentenaren. Na het onderzoek volgt de structuurschets en het uiteindelijke bestemmingsplan. In 't streekplan moet de gemeente Voor schoten een volwaardige plaats inne men. Voor de industrie is plaats ge reserveerd in het gebied tussen de Bijdorpstraat en de Papelaan en voorts in het industriegebied over de spoor lijn. Deze gebieden zijn daartoe be stemd. De raad zelve heeft aan deze gronden hiervoor de bestemming ge geven. Wel zijn er enige beperkende bepalingen. Bij de totstandkoming van de wet op de ruimtelijke ordening heeft de gemeente weer de mogelijk heid gekregen de bestemmingsvoor- schriften nog eens aan een nader on derzoek te onderwerpen, zodat mo gelijke uitwassen kunnen worden voor komen. Aan het industriegebied Donklaan zal geen uitbreiding worden gegeven, doch wel een zekere afronding. Het college van b. en w. ontraadde de motie van de heer Kloosterman in zake de boilers. Hierin schuilt een ze kere discriminatie. Het college is wel bereid de boilers tegen boakwaarde in te nemen. Toen naderhand de motie van de heer Kloosterman in behande ling zou worden genomen, deed de heer Pels van de P.v.d.A. het voorstel de motie terug te nemen en deze hele kwestie nog eens te brengen in de Commissie Openbare Werken en Be drijven. Dat zal geschieden, want ook de overige sprekers vonden de motie te zwaar en waren beducht voor de financiële consequenties. Berbice De P.v.d.A. had een motie ingediend inzake het behoud van Berbice. Het college vond deze motie wat te een zijdig, omdat de eigenlijke oorzaak, de vaststelling van Rijksweg 11, daarin niet betrokken was. Het college dien de daarop een verbeterde motie in. De heer Pels noemde dit een novum. Het college gaat nl. een motie, die door vijf fracties goed was bevonden wijzigen. De voorzitter schorste daarop de vergadering en gaf gelegenheid tot onderling beraad. Na heropening werd de motie van het College aangenomen, zij het met een kleine wijziging. De raad wilde niet, dat werd gesteld, dat rijksweg 11 aan de zuidzijde van de gemeente zal moeten worden getraceerd. Dit laten zij over aan de instanties, die het tracee vast moeten stellen. De tekst van de aangenomen motie luidt nu als volgt: De Gemeenteraad van Voorschoten, ln toenemende mate verontrust over de mogelijkheid, dat het tracee van rijksweg 11 de integriteit van de woongebieden Noord - Hofland en Adegeest zal gaan aantasten, waarbij Inbegrepen een aantasting van het in de gemeente Voorschoten gelegen unieke cultuur-historische landgoed „Berbice", van oordcel dat een zo danige aantasting op grond van land schappelijke, stedebouwkundige, ver keerstechnische en allerlei andere overwegingen niet acceptabel ls, ter wijl op grond van nationale, regio nale en locale overwegingen van cultuur, historie, planologie en even tueel toekomstige recreatie een aan tasting van het landgoed Berbice ln hoge male betreurd dient te worden, dringt er bij de ministers van Ver keer en Waterstaat, van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, alsmede bij Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland ten sterkste op aan, om al die maat regelen te treffen, waardoor een tweedeling van het woongebied van deze gemeente voorkomen wordt en het landgoed „Berbice" ongeschon den behouden kan blijven, en waar door bovendien de mogelijkheid blijft bestaan, dat. ingeval de eige naren te eniger tijd besluiten het „Brand weer kleding flatteert vrouw niet In de raadsvergadering van Oegstgeest donderdagavond j.l. kwam na het behandelen van de brandveiUgheidsnota onvermijdelijk de vijver bij „Duin zicht" als bluswaterreservolr ter sprake. Hij zit constant verstopt met afge vallen blaren. Via een buitensloot staat de vijver in verbinding met open water. B. en w. willen de kosten om hem schoon te maken geheel voor eigen rekening nemen. Mevrouw Munting (WD) vroeg vervolgens het raads- college waarom er nog steeds geen vrouwelijke brandweerlieden in Oegstgeest zijn. De raadsvoorzitter vond het echter een hard en onvrouwelijk beroep. Volgens hem zou ook de brandweorkleding niet flatteren. ladderwagen. De voorzitter zei ten slotte toe, dat er nog een nota komt over de aangeroerde onderwerpen, dus over adviezen uit te brengen door de Rijksbrandweer-inspectie of door ge noemd brandpreventie-instituut. Ook zal worden geïnformeerd naar een ladderwagen en de beroepskernbezet- ting. De brandweerverordening werd ver volgens na enkele vragen door de raad aangenomen. SLIJTERS Utt de heffingen geheven van sHJters en tappers wordt per jaar 4.000, voor de gemeenten gewonnen. De 3 slijters in Oegstgeest moeten bijvoorbeeld ƒ4,— per 50 liter omgezettte sterke drank be lasting betalen. De heer Dorgelo, die siy- ters en tappers, evenals de heer De Graaf, een goed hart toedraagt wilde dit bedrag verlaagd hebben tot 3, Het voorstel van b. en w. om het bedrag van 4,aan te houden werd verwor pen. Omdat de meeste leden willen wach ten met een nieuwe politieverordening (de vigerende ls nog van 1939) tot de opvolger van de heer Du Boeuff zyn intrede heeft gedaan wordt het voorstel tot Instelling van een commissie ad hoe door b. en w. teruggenomen. De Ntlehtlng van een r.k. kleuterschool en van een l'.C.-lagere school zal door gang vinden omdat aan wettelijke voor naarden geheel In voldaan. Verheugend Is dat juist uit confessionele kringen de roep klinkt dat liet openbaar onderwy» niet mag worden achtergesteld. Zowel de heer Van der Voort (KVP) als de heer Aldershoff (PC) drongen krachtig aan bij b. en w. in Den Haag het onmogeiyke te proberen de open bare school, die al zo lang op de urgen- tlelijat staat los te krygen. Bekend is misschien niet dat de heer Verhoeven niet eens voldoende ruimte heeft om zyn laagste klassen onderdak te bieden. onderhavige park open te stellen voor het publiek, dit buiten voor de recreatie behouden blijft. Onderwijs Wethouder Iestra beantwoordde de vragen inzake onderwijs en recreatie, cultuur enz. Ter zake van middelbaar onderwijs of vakonderwijs moet de ge meente minder gemeentelijk, doch meer regionaal denken. De gemeente dient zich ter zake realistisch op te stellen, omdat wij geklemd zitten tus sen twee gemeenten, die middelbaar en vakonderwijs hebben. Associatie met de Rembrandtschool te Leiden dient aanbeveling. Aandacht voor vrije expressievakken zal meer kans bieden buiten gemeentelijk schoolverband, dus in de particuliere sector. Voor het ambachtshuis is directe restauratie niet te verwachten, doch enkele nood zakelijke voorzieningen zullen we\ worden getroffen. De motie van de heer Schept (B.P.) inzake de subsidiëring van de Leidse muziekschool kon geen goedkeuring van de overige raadsleden verwerven. De heer Schept wilde de subsidie be perken tot subsidie van Voorschotense ingezetenen in de leerplichtige leef tijd. De motie hield in, dat het ge dragspatroon van de wethouder voor 1969 al zou worden vastgelegd. Intergemeentelijke samenwerking Burgemeester De Kool staat stellig in het voorste gelid van hen die voor intergemeentelijke samenwerking zijn. In de vergadering van burgemeesters is getracht tot een aanvaardbaar uit gangspunt te komen. De standpunten van het burgemeesterscollege zijn ver zameld en zullen tot een raadsstuk worden gemaakt, zodat ook de raad volledig erbij betrokken zal worden. Voorlichting zal de gemeentenaren in de ruimst mogelijke zin worden ver- i strekt. Aan de gedane suggesties door de raadsleden zal de nodige aandacht worden besteed- Na de beschouwingen werden de verschillende begrotingen vastgesteld en goedgekeurd. De P.v.d.A. wenste enkele aantekeningen van te hebben tegengestemd o.a. bij de afschaffing van de subsidie voor de Europese Be weging, de bescherming van dieren, de kampeerraad en de militaire te huizen. Het college handhaafde het eenmaal ingenomen standpunt nl. het directe gemeentelijke belang. Geslaagd - Aan de Technische Hoge school te Delft is geslaagd voor het kand. ex. civiel Ingenieur de heer B. N. W. Stofkoper. RONDVRAAG ln de rondvraag komt „Buitenkist" aan de orde. Mevrouw Munting (VVD) was van mening dat zo'n gewichtig on derwerp een volwaardige behandeling waard is Ln pluals van een aantal ter loopse opmerkingen danrover te moeten aanhoren. De heer De Graaf merkt op dat de wonlngwetbouvv er ln onze ge meente steeds weer naast grijpt. Üok zyn fractiegenoot, de heer Legas, laat niet na de povere cyfera op dit gebied onder ogen te brengen. De heer Van der Voet deed de positieve toezegging, dat hy geen grond meer zal uitgeven, voor dat met „Buitenluik" alles Is besproken. De heer N. van Weizen (PC) toonde zich nieuwsgierig naar nieuwe groeps commandant van de Rykupolltle. Tot een volgende vergadering blijven onder an deren overutaan de agendapunten be treffende de verbetering van de akoes tiek en de verlichting van de raadszaal, de sanering van de straatverlichting, de nadere vaststelling van de subsidie voor K. en O. en vooral het bouwplan XIV

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5