H GR£mo BLE een probleem apart INA BAUER Hongaarse topscorer „vergeten" op ranglijst van Europese kanonnen Leidraad bij schaatswedstrijden ZATERDAG 16 DECEMBER 196T LES Schaatsbond - ton voor trainingskosten complete begeleiding van kernploegen verzorgt Ettelijke telefoontjes over ..een nieuwe catalogus van de discotheek" de heer Van Dalfsen ls de chef van deze afdeling noch binnenvallende vra genstellers over „gesloten circuits van stereoplaat jes" kunnen de draad van het betoog, of het optimisme van de heer Van Dalfsen wegnemen. Want niet alleen aan de opleiding van de jeugd wordt dit jaar Intensie ver aandacht besteed, ook de begeleiding van de kernploegen zal door de KNSB compleet verzorgd worden. Dit seizoen dus geen schermutselingen over het al of miet meezenden van een arts. een masseur of conditietrainer Ben Hol- leboom. Dokter De Waard en dokter Lap nemen beurtelings „geen ideale situatie zo'n wisseling maar beide artsen hebben hun praktijk ook nog", zegt de heer Van Dalf sen de medische ver zorging voor hun reke ning. Masseur Cor Neder- veen. die vorig jaar dank zij wat Rotterdamse schaatsvrienden toch nog bij de wereldkampioen schappen aanwezig kon zijn, zal het gehele sei zoen met de kernploeg optrékken. Holleboom gaat alleen mee naar Grenoble. Hoe groot de kernploeg wordt? De heer Jac. van Dalfsen distantieert zich van het getal zeven dat trainer Wim de Graaff noemde na de wedstrijden om de IJsselcup, enige weken geleden. „Voorlo pig gaan wij uit van zes man", aldus de voorzitter van de t.c. die tevens deel uitmaakt van het dage lijks bestuur van de KNSB. Wie dat zullen zijn wordt uiteraard pas na de Nederlandse kam pioenschappen beslist. Ook de bewering dat Lle- brechts ten minste als derde moet eindigen om in de kernploeg te ko men laat Van Dalfsen (Van onze sportredactie} HILVERSUM „Gelukkig kunnen we ook dit jaar voor de jongens die net buiten dc kernploeg vallen en voor de jeugd wat internationale wedstrijden organiseren". Met 'n zijn ene hand een begroting van een ton, zijnde de totale trainingskosten van de Neder landse schaatsploeg, en in de andere hand de deelnemerslijst voor de Nederlandse schaatskampioenschappeQ, zit de heer Jac. Dalfsen in zUn werkkamer tegenover de grote discotheekruimte van de Nederlandse Radio Unie. Er klinken louter optimistische gelui den over de schaatssport uit de mond van de 52-jarige voorzitter van de technische missie van de KNSB. Te veel kandidaten De keuze zal moeilijk worden, Van Dalfsen twijfelt er niet aan. De trainingsgroep heeft naar een latere topvorm ge werkt. terwijl de overigen zich misschien al in vorm gereden hebben. „Maar geen enkele keus is een voudig", zegt de heer Vah Dalfsen, en hij wijst op de deelnemerslijst van de Nederlandse kampioen schappen. De t.c. heeft het aantal deelnemers bij de heren tot zesentwintig moeten uitbreiden omdat voor „de laatste plaatsen" te veel kandidaten wa ren. Bovendien had de t.c. rekening te houden met Grenoble. Zo ls Ben Holieboom zonder strubbelingen zeker erbjj.. Hoekstra opgenomen om hem te laten bewijzen hoe sterk hij op de 500 meter is. De jonge Fries dwong Ard Schenk tot een uiter ste krachtsinspanning op deze afstand. „Maar hij moet bewijzen ook inter nationaal mee te kunnen komen", aldus de heer Van Dalfsen. Grenoble ls een probleem apart voor de t.c. want op de stayerafstanden mag Nederland met slechts drie rijders uit komen. De consequentie is dat er rijders thuis moeten blijven die ruim schoots voldoen aan de selectie-eisen voor de Olympische Spelen. Zij hebben de handicap Ne derlander te zijn, want de Nederlandse top is de we reldtop". zegt de heer Van Dalfsen met een vleugje trots. Rigoureuze controle Met het dopingonderzoek bij de Nederlandse kam pioenschappen is de oud- Elfstedentochtrijder Jac. van Dalfsen bijzonder gelukkig. „De rijders zijn er dan enigszins mee ver trouwd als ze zich in Grenoble aan een volgens de Franse wet vereiste controle dienen te onder werpen Bovendien be vordert het de zuivere krachtmeting en zal het onderzoek alle be schuldigingen over do- 'pinggebruik aan. het adres van de schaatssport weer leggen". De dopingcontrole zal ri goureus worden uitge voerd. De eerste tien In het totaalklassement die nen zich aan de door dokter Baart uit te ren controle te onderwer pen. Voorts behoudt de KNSB wlch het recht een onderzoek te laten Instellen bij rijders die eventuee, een verrassend goede prestatie leveren of bij wie bepaalde symp tomen waarneembaar zijn. De mogelijkheid van Jac. v. Dalfsen; Doping onderzoek zal beschuldigingen weerleggen Sancties bij het con stateren van het ge bruik van stimuleren de middelen zijn door de K.N.S.B. nog niet bekendgemaakt. „Maar het is duidelijk dat de hëer Van Dalfsen; sinds rijders, die in over- twee jaar voorzitter treding zijn, niet meer van de technische com- in aanmerking komen missie. Voor moet spaarpot gemis van contract vergoeden (Van onze correspondent) KREFELD. Ina Baucr. de Westduitse kunstrUdster. die lange tyd hoopte eens de opvolg ster te worden van de beroemde Sonja Henlc. heeft haar schaat sen voorgoed opgeborgen en 1* uit Amerika teruggekeerd naar haar geboortestad Krefeld. Ina Bauers contract met dc „lee Follies" is niet vernieuwd. De Amerikaanse ijsrevue heeft een andere Westduitse rijdster ge ëngageerd, Uschl Kessler. van wie het „Deutsche Eislauf Ver band" had gedacht dat zij zou kunnen doordringen tot de internationale kunstrijtop. Uschi Kessler heeft zich als kind echter te zeer voor haar toekomstige schaatscarrière ingespannen en moest dit betalen met een long aandoening. Zij verbleef langa tijd in Davos. Toen zij was her steld, had het D.E.V. geen be langstelling meer voor haar. Zij besloot het kunstrijden enige jaren als beroep te kiezen en ondertekende een contract met de „Ice Follies", die een opvolg ster zochten voor Ina Baucr, die met haar 27 jaren langzamer hand te oud werd om als star in de show te stralen. Ina Bauer heeft zes jaar bij de „Ice Follies" gewerkt en in die tijd zoveel geld verdiend dat zij er nu gemakkelijk van kan leven. Zij zal binnenkort in het huwe lijk treden met een Hongaarse kunstrijder, die ook bij de „Ice Follies" werkte, maar evenmin een nieuw contract kreeg. Ina Bauer, lange tijd Westduits- lands „ijsprinses", had als ama- trice het grote nadeel, dat zij zeer slecht verplichte figuren reed. Zij begon daardoor steeds met een grote puntenachterstand aan de „Ktlr". Ook met een grandioze „Kür" kon zij die ach terstand nooit meer inhalen. voor een wedstrijd in zegt de Llebrcchts, balancerend tussen d mening van trainer De Graaff „h moet ten minste derde worden" e van t.e.-voorzitter Van Dalfsen, die kennelijk anders over denkt. (Van onze sportredactie) BOEDAPEST Hoewel Hongarije in de laatste wedstrijd van groep 5 voor het Europese kampioenschap van landeteanv met 10 verloor van Oost-Duitsland, kwamen de Magyaren toch bij de laatste acht, het resultaat van een onverwachte serie goede wedstrüden. Het hoogtepunt van het Hongaarse optreden was de ontmoeting met Oost-Duitsland in Boedapest, die een overwinning van 31 opleverde. Mcszoly was nog maar net hersteld van een blessure en coach Illovszky had dc voorkeur gegeven aan Göröcs boven de hardwerkende Mathesz Bene (links op de bovenste foto) en Farkas (rechts op de onderste foto), twee van Hongaarse team steunt de virtuozen waarop bet nationale Nationale ploeg werd omgebouwd Er waren 72.000 toeschouwers in het NEP-stadion toen Bakhramov, de Rus sische scheidsrechter die de finale vap de wereldbeker leidde, liet aftrappen. Farkas maakte alle drie de doelpunten en opnieuw werd onderstreept dat deze speler zijn beste vorm blijkbaar demon streert in werkelijk belangrijke wed strijden. Tien dagen later waren de Roemenen te gast. In principe was het een officiële interland, maar de Roe meense voetbalbond vond het waanzin om op dat moment de zo in vorm zijn de Hongaren tegemoet te treden. Het werd dan ook meer een stedenont- moeting Boedapest-Boekarest, die door de Hongaren met 60 werd gewonnen. Ditmaal was Albert het grote kanon, terwijl Farkas en Mathesz ieder één treffer voor hun rekening namen. De veranderingen bekeken in het licht van de in 1967 bereikte resultaten, wij zen erop dat men met het „ombouwen van het Hongaarse topvoetbal reeds ee eind op weg, zo niet klaar is. Geen vervangers De kracht van het Hongaarse elftal steunt hoofdzakelijk op de smalle schouders van Florian Albert, de altijd improviserende Zoltan Varga en de vir tuozen Bene en Farkas. Van deze spe lers wordt verwacht dat ze Hongarije In de finale van de landenbeker bren- Wat er gebeuren moet als een van deze spelers een blessure oploopt of uit vorm raakt, weet niemand. De prestaties van de reservespelers zijn matig en er zijn dus in feite geen bekwame vervangers. Op het ogenblik maakt het Hongaarse elftal een tournee door Zuld-Amerika, een uitstapje dat niet direct door iedereen nodig werd geacht. Men vindt de Hongaarse spelers voor dit soort avonturen veel te kwetsbaar. Boven dien beweert het thuisfront dat ze on- aodlg worden belast en dat hun inte resse voor het spel wel eens zou kunnen verminderen. Ruime voorsprong De trip neer Zuid-Amerika heeft ove rigens niets van het landelijke voet balprogramma in de war gestuurd, want de competitie behoort al tot 't ver leden. De titel ging naar Ferencvaros. dat een ruime voorsprong (52 punten) had op zijn grote concurrent Dosza Ujpest (44 punten) en niet minder dan 26 wedstrijden ongeslagen bleef. Antal Dunai, die in de laatste ontmoc ting nog een hattrick scoorde is top scorer geworden. Deze aanvaller van Dosza Ujpest scoorde 36 maal en laai daarmee Albert met 8 treffers (28) ach ter zich. Bene kwam tot 22 doelpunten Voor wat het Europese klassement be treft zal Dunai moellUk verdrongen kunnen worden. De Westduitser Peter Meier (Bor. Mönchen Gladbach) en Ovc Klndvall (Fcijenoord) voeren de lUsl aan, waarop overigens Dunai niet voor komt omdat de competities niet parallel lopen. Of omdat hU domweg is ver- DE schaatswedstrijden staan voor de deur en al weer te dringen om o het scherm te komen. Journalist Jan Kleine heeft bij Drukkerij Die in Amsterdam al enige jaren een leidraad laten verschijnen, die he' volgen van de wedstrijden vergemakkelijkt. Behalve hoogtepunten sind oktober 1966 bevat het eenvoudige maar met zorg samengestelde boekje de records, de beste prestaties van het vorige seizoen in en buiten Neder land, de puntentelling (en hoe die wordtberekend is voor velen ii schaatsland Nederland nog een volkomen raadsel), wereldranglijsten titel wedstrijden, Olympische Spelen en beste prestaties aller tijden. Wi dit boekje bij de hand houdt, is derhalve volledig geïnformeerd. Di schema's stellen straks de kijker voor het scherm in staat de Europese olympische en wereldstrijd op de voet te volgen. Dat geknoei met eigen gemaakte schema's hoeft ook niet meer voor wie met dit boekje alles weet en alles kan volgen. Ina Baucr (links) In haar ama- tcurtUd, In gezelschap van skiër Toni Sailer en Joan Ilaanappel. Teleurstelling volgde op teleur stelling en midden in de wereld kampioenschappen in Berlijn, toen zij opnieuw een punten achterstand had, besloot zij onder iranen haar „Kür" niet meer te rijden. Van dat ogenblik dateert ook haar besluit professional te worden. Zij had geen moeite om bij de „lee Follies" onder dak to komen, waar zij in Amerika en op i had. Geen grote rol West-Dultsland heeft sindsdien geen solorijdster van het kaliber van Ina Bauer meer naar voren kunnen brengen. De kunstrij- roem werd hoog gehouden door het paar Marika Kilius en Hans- Jürgen Biiumler, die na een tweejarige beroepscarrière bij do ijsrevue uit elkaar gingen. De Westduitse kunstrijders on -rijdsters zullen dan ook in Gro- noble geen grote rol spelen. De ex-wereldkampioen Manfred Schnelldorfer heeft als „Bundes- trainer" weinig materiaal. Mis schien is een derde of vierde plaats bij het schoonrljden moge lijk. Bij de Kolorijders en -rijd sters heeft West-Dultsland nieta in do melk to brokken,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13