Wetten en nu radicale regelingen maken charitas mogelijk Oude instellingen bezonnen zich op taak in deze tijd G.S. keuren kredieten bouw openbare school en reconstructie Kempenaerstraat niet goed PAGINA 4 VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 ZONDAG „GROTE SLAGIN LEIDSE KERKEN Men kan de redcl(jl<e vraag stellen: hebben aie nog zin de particuliere levens beschouwelijke instellingen en organisaties zoals Vlncen turnverenigingen, confes sionele ziekenhuizen en bejaardenhuizen, de bijzondere gezinszorg en de vakantie- uitzendingen om er enkele te noemen? Het idealisme, dat vroeger nodig was om In financiële leemten te voorzien l|]kt immers niet meer nodig nu sociaal en cha ritatief werk vakwerk en hetaald werk is geworden en de wetgever heeft vele bomen geplant, waaraan de mens-in-nood kan schudden. Het Is goed die vraag te stellen en dan liefst gewetensvol en nauwkeurig, omdat uit het antwoord liet perspectief gepuurd zal moeten worden voor de charitatieve instellingen en organisaties. Nu ongeveer anderhalf jaar geleden werd door deken W. 1'. M. Haring een commissie onder voorzitterschap van pastoor Commandeur van de Antonlus-parochie geïnstalleerd welke zich ten doel stelde te onderzoe ken welke taak er nog kan bestaan voor de charitatieve instellingen In Leiden nu de directe materiële nood gelenigd kan w orden door het bestaan van wetten en regelingen en de „charltas-via-iiet-aanslagblijet". BESTRIJDING VAN PROBLEMEN ACHTER DE NOOD trekken, i i garantie Deze commissi* prof. mr. VV. L. tot de slotsom gekomen, dat ook in deze tjjd nog wel degelijk plaats voor de cha ritas, bedreven vanuit een duidelijke christelijke levensvisie. Een aan de tijd aangepaste vorm van weldoen, doch wel licht nog wezenlijker van inhoud dan vroeger. Richtten de charitatieve orga nisaties en instellingen zlcli vroeger bijna uitsluitend op het gebrek aan middeien van dë persoon-ln-nood, die kw kloppen, doordat nu van overheidswege de financiën voor de leniging van de nood-ad-hoc beschikbaar gesteld worden, hebben de bestaande organisaties thans de handen vrij gekregen om de nood het probleem in de wortel, radicaal a te vatten. In liet kort gezegd: voorheen: charitas voornamelijk gericht op de ge volgen; nu: aanpak van het probleem zelf. Prof. Lemaire: om een paar voorbeel den te noemen: de bejaarden zijn in het genot gesteld van een inkomen, door de overheid wordt het stichten van goed- geoutilleerde huizen mogelijk gemaakt, maar ls daarmee het bejaardenprobleem de eenzaamheid en het zich niet opge nomen voelen in de maatschappij uit de weg geruimd? De weduwen hebben pensioen, maar zijn daarmee schrijnende problemen van de eenzaamheid opgelost Ziekenhuizen kunnen tegen een behoor lijk salaris verplegend personeel zieken tegen de duidelijke achtergrond van de christelijke levensvisie? Heroriëntering Volgens prof. Lemaire heeft het rap port duidelijk en gelukkig de noodzaak aangetoond van een heroriëntering en vernamen wij van bezinning van het totale Leidse charita- emalre, is unaniem tieve apparaat of, zoals hij het noemt, ,,een geestelijke sanering". Van harte hebben alle katholieke in Lelden werk zame Instanties het nut van de „geeste lijke sanering" erkend en daarbij ook durven besluiten tot een financiële sane ring, Wat dit laatste, de financiële sane ring betreft, merkt prof. Lemaire op: „Coördinatie en efficiency. De charita tieve instellingen moeten bij hun werk ook deze principes in het oog houden. Historisch vergroeide overlappingen van eikaars werk moeten vermeden worden en een ieder dient zich te richten op een speciale problematiek". Teneinde de gewenste coordinate en efficiency te bevorderen ls onlangs ook de Interparochiële Charltas-Instel- ling in het leven geroepen het naar de eisen van deze tijd omgebouwde Arm bestuur dat als stimulerend interme diair werkzaam zal zijn temidden van de gevestigde eu zich aanpassende instel lingen en de Leidse bevolking, welke zich ook zal moeten aanpassen aan de charitas-nieiiwe-stijl. Een van de vruch ten hopeniyk een duurzame, want het zal moeten slagen van de coördinatie is, dat er zondag ln alle Leidse kerken gepreekt en gecollecteerd zal worden over en voor het totale Leidse charita tieve apparaat. Burgerlijke Stand Geboren: Kitty, d.v. H. Dreef en T. H. Vroomen; Cornelis, z.v. C. Sip en P. C. van Tongeren; Heidi, d.v. C. Baas en J. Molenaar; Erik Johannes, z.v. J. J. van den Bosch en J. C. van Calmthout; Cor nelis, z.v. C. Beekhuis en C. W. Binnen dijk; Frederik Willem, z.v. W. F. van der Kaay en E. J. van Rijn; Ingeborg Leontien. d.v. H. W. Dornseiffer en A. G. C. Dijkhuis; Cornelis Dirk, z.v. D. Hus en M. S. M. Vedweijmeren; Margaretha, d.v. P. J. Schipperus en J. J. M. Rutgers van der Loeff; Franciscus Johannes Gra- dina Harry, z.v. J. C. A. Duivenvoorde en F. van Lieshout; Karin Maria, d.' J. P. M. Zonneveld en E. C. van Dijk. Ondertrouwd: N. J. M. van der Meer en A. J. F. Perizonlus; H. Koedam en A. J. Miggels; D. C. Stljger en E. van den Berg; H. N. A. Schreuder en H. Fakkel; J. G. Werkhoven en S. Siera; R. P. J. Hendriks en E. E. Schilstra; J. J. de Boer en S. I. Offenberg; D. de, Graaf en E. Neuteboom; K. van Weeren en J. Koetze; A. Groeneweg en N. van der Leek; W. T. M. A. van Kampen en B. M. van der Steen; C. P. Singerling en M. Pet; J. P. van der Geest en M. A. G. v. Diemen; R. W. C. Brom en E. L. E. van Acker; G. Jansen en C. Ouwerkerk; E. J. Krct en T. C. F. van Kamp; D. Faas en W. M, Wagemans; R. P. Kempff en S. Weeda; R. Keiman en A. Plug; G. W. M. Bleijs en J. E. C. Bergers; G. K, Troost en R. van Meijgaarden; J. W. L. la Lau en M. van Schoonderwoerd den Bezemer. Gehuwd: P. J. van Rijn en C. P. M. Verhage; T. A. Bodenstaff en T. Die- penbach; A. J. L. Schröder en A. C. P. M. Langezaal; C. Mulder en M. A. Kop pens; R. F. de Groot en S. C. M. van der Stel; J. NJJssen en M. Rijsdam; J. H. M. Boting en H. W. van Duuren; J. van Sintemaartensdijk en E. Wagemaker; A. M. Mennes en J. J. Visser; J. J. B. Anlba en J. M. van Weerdenburg; J. H. M. Wallaart en J. D. van der Star; F. C. den Hollander en M. M. la Rivière; E. Kerkvliet en P. A. J. M. van der Zee; J. M. Bat enen E. M. A. Brunt... J. W. J. M. Verheijen en D. J van Nieuwen- derman; W. Caspers en M. Gordijn; A. huljzen; C. H. Schipper en W. J. M. Kol- A. Heruer en C. J. Moenen; S. Y. Arlk- dogan en M. J. van der Linden; R. C. T. Noordermeer en A. Ahrena. Overleden: A. H. V. Swart, 3 dagen, zoon; E. van Heuzen, 79 jaar, e.v. F. v. d. Zeeuw; M. J. KletJn, 79 jaar, man; S. J. R. Ong, 5 dagen, zoon; L. de Boer, 74 jaar, wed. van A. Klein. Medische diensten Lelden Voor alle artsen die de weekenddiensten waarnemen telefoon 22222 bellen. Tot zaterdagmorgen 10.00 uur dient men de eigen huisarts te raad- Apotheken Zaterdag van 8.00-12.00 uur Doeza-apotheek, Doezastr, 31, tel. 21313. Leiderdorp Dkt. H A. Blauwen- draad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714-208. Voor wijkverpleging: zie Kou dekerk a. d. Rijn. Oegstgeest Dkt. H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 50394. Wijkverple ging: Zr. de Groot, tel. 54500, b.g.g. 22222. Voorschoten Dkt, A. M. Korstende, Voorstraat 23, tel. 2493. Tandarts: B. v. Wijk, Kon. Jullanalaan 32 (spoedgev. voor 8.30 uur). Apotheek: zaterdag: Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, teL 2525. Zondag: Centr. Apotheek, Breestraat 74, Lelden, tel. 20552. Wijkverpleging: zr. Parmentler, Curie- Jaan 27, tel. 4646. „Grote Slag' Als de proef van zondag slaagt, als de twaalf in één verband optredende ka tholieke organisaties slagen met hun „Grote Slag" zal voortaan leder jaar een zondag, bij voorkeur in de tijd voor Kerstmis in het teken staan van „De Grote Slag", waarin de gehele katholie ke Leidse bevolking dankbaar en royaal haar erkenning van de noodzaak van eigentijdse charitas tot uitdrukking brengt. Geen bedelpreken en kerkdeur- acties dus meer gedurende het hele jaar, maar één grote actie, die het nodige moet opleveren om de Interparochiële Charitas-Instelling in staat te stellen gelden te verspreiden naar die onderde len van het charitatieve apparaat, waar op dit ogenblik de grootste behoefte is. Grote tekorten Dat er nog steeds financiën nodig zijn heeft het onlangs uitgebrachte rapport ook duidelijk aan het licht gebracht. De verschillende verenigingen worden welis waar gesubsidieerd, voor uitkeringen aan personen kan men weliswaar aanklop pen bij de overheid, maar het geld voor de aanpak van de problemen achter de direct zichtbare nood moet nog steeds ln hoofdzaak uit particuliere bron komen. Het rapport, aldus prof. Lemaire, heeft aangetoond, dat er voor de chnritas- beoefenning-nleuwe-styi jaarlijks een tekort van rond 100.000,zal zyn. In aanmerking genomen wat nu nagelaten wordt, maar de ontwikkelingen van de toekomst niet meegerekend. zinswerk, het Medisch Opvoedkundig Bureau, de Meisjesbelangen en de Kin dervakantie-uitzendingen. „Taken, die aangepakt moeten worden dreigen on aangeroerd te blijven liggen als de mid delen niet beschikbaar komen", zo zegt prof. Lemaire. „Men hoort bijvoorbeeld wel eens beweren, dat het met de Va kantie-uitzendingen wel een aflopende zaak zal zijn. Het is een volkomen ver keerd idee. want voor ons staat het vast, dat 't in de toekomst nog voor veel meer kinderen noodzakelijk zal zijn. Het toe nemend aantal flatwoningen met voor veel kinderen te geringe ontspannings mogelijkheden doet vrezen, dat het pro bleem zich nog zal uitbreiden. Er zal iets aan gedaan moeten worden en het werk zal daarbij niet alleen beperkt mo gen blijven tot het uitzenden van een aantal kinderen gedurende enige weken per jaar. De achtergronden van het pro bleem moeten onderzocht en aangepakt worden". Een geraamd tekort, van 100.000, om aan een eigentijdse, efficiënte chari tatieve taakstelling te kunnen voldoen. Katholiek Leiden weet waar het voor Leidse Universiteit Commissie ter voorbereiding van 79ste lustrum Tijdens een zitting van het Dagelijks Bestuur van de Leidse Stichting Pro Civitale heeft de voorzitter van het I Consilium van de stichting, prof. mr. A. R. Bloembergen, gisteren, donder dag 14 december, de commissie geïn stalleerd. die is belast met de voor bereiding van liet in 1970 te vieren negenenzeventigste lustrum van de Leidse Universiteit. Voorzitter van de commissie is prof. dr. G. H. M. Posthu mus Meyjes, die tevens de Senaat ver tegenwoordigt. In de commissie heb ben voort zitting dr. J. F. van Royen namens hel College van - Curatoren, mejufrouw drs. A. Roos namens de wetenschappelijke staf, H. Reinhardt namens de technische en administra tive staf. mejuffrouw M. E. van Rap- pard namens de Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden, H. R. Bax namens het Leidsch Studenten-Corps, R. Hijmans namens Catena, H. Mul der namens het Praesidium Facuitatum en L. J. de Jong en H. M. C. Eykelhof namens de confessionele verenigingen. In zijn installatietoespraak deelde prof. Bloembergen mede, dat het Da gelijks Bestuur van de Stichting Pro Civitate gaarne voor 1 juni de voor stellen van de commissie zal ontvan gen. Hij wenste haar wijsheid, een dracht en vooral plezier in het werk bij de vervulling van haar niet een voudige taak toe. ADVERTENTIE TROTTEUR Raad van Oegstgeest had te weinig tijd vooralle agendapunten ONTHULLING BEELD „MEISJE MET TAS" NOG DIT JAAR Amusant spel van Oegstgeeslse toneelgroep DE GRUNERIE VERRAST MET „ACHTER DE WOLKEN SCHI De heer Johannes Jans, voorzitter en regiseur van de Oegstgeestse to neelvereniging „De Grünerie" verwel komde woensdagavond een zaal vol vrolijke mensen en daarvan in het bijzonder pastoor Koovman, wethou der J. J. Thorn en zijn vrouw, di secretaris van de LTB, de heer A. de Groot, eveneens vergezeld van zijn vrouw en het raadslid, mevrouw Gou verneur. nij onthulde dat door het opeens uitvallen van twee heren-leden het stuk, dat op 25 oktober vertoond had moeten worden daardoor niet kon doorgaan. IJlings heeft men een ander stuk in studie genomen n.l. „Achter de wolken schijnt toch de zon." In dit stuk treft men zo'n opeen hoping aan van familieleden dat mer er diep van onder de indruk zou moe ten komen. Gelukkig hebben de sehrij. vers R. Feenstra en Kees Spierings af en toe de humor ofn de hoek laten kijken. De rol van Karei, de niet- oppassende jongste zoon werd ge speeld door Gijs Noordover. Vooral geweldig is zijn spel als hij heimelijk bij moeder komt en even tersluiks zich na lange aarzeling meester maakt van de envelop waarin het laatste geld, nodig om Van Vliet te betalen zit. Pa komt juist binnen en dat geeft Wil van Bemmelen, die eigenlijk dit stug draagt gelegenheid tot een groot: stuk toneel, waarin hij van boosheid overgaat op een andere toon, waarin hij Karei smeekt toch zijn levens wandel te veranderen. Gijs Noordovei geeft hierin prachtig tegenspel zonder woord te zeggen. i een wat stroef begin kwamen de andere rollen er steeds beter in- Lief, maar haast verpletterd door al die tegenslag was Kareis vrouw, Bea de Mooij. Annie de Mooij deed het LEIDSE AGENDA AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisend^ gevallen: Centraal Apotheek, Breeatiaa": 74. tel. 20552. Op zaterdag 16 december is in Lelden, voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur bovendien ge opend: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek Is op zondag 17 december gesloten van 8 uur tot 24 uur. Apotheek Voorschoten is op zondag 17 december gesloten vsn T r tot 22 uur. ZATERDAG 16 DECEMBER St.-Elisabethsiekenhuis: 10.30 uur Reünie van verplegend personeel. Stadsgehoorzaal! 20.00 u. Gymnas tiek uitvoering door „Excelsior", .Als aardigstei mededeling in het begin van de raadsvergadering van Oegstgeest gold het bericht van "de loco-burgemeester M. v. d. Voet, dat secretaris Jac. de Visser op deze dag voor de derde maal grootvader geworden was. Een kleinzoon. Een klein applausje volgde op dit familiebericht. Daarna bleef er voor de heer De Visser niet zo veel te glunderen over. Allereerst deed de voorzitter medede ling, dat G.S. het raadsbesluit, genomen in juni waarbij kredieten waren gevo- terd voor een bergruimte voor Openbare Werken, voor een Openbare school en voor de reconstructie van het tweede gedeelte van de Kempenaerstraat door ver loop van de gestelde tijdsduur hadden vervallen verklaard. wat viel te schuiven met andere be stedingen. De voorzitter antwoordde, dat iedere penning, voor welk doel ook binnengekomen, onmiddellijk be steed zou worden juist voor dit ur gente drietal werken, Hij zal zowel vóór als erna in Den Haag krachtig aan de bel trekken. De heer Van der Voort (KVP) twijfelde er niet over, dat de vervulling van de Leerplicht wet voor vele kinderen tot een on mogelijkheid wordt als er niet snel kan worden begonnen aan de bouw van de derde Openbare Lagere School. Deze school werd de gehele avond door steeds weer door leden van an dere fracties „in de mond genomen". BEELD Pieter d'Hont heeft bericht, dat het hem opgedragen beeld nu voltooid is. Het zal komen in het brede gedeelte van de Marelaan. Dit kunstwerk zal niet onopgemerkt zijn plaats krijgen. Als onthullingsdatum werd 28 decem ber genoemd en dan vlak voor zons ondergang, zo tegen vier uur in de middag. Mr. J. Boesjes wilde alles weten over het eigendomsaspect en het kos^ tenaspect, alsmede over de opzegmo gelijkheid van de ontpoldering van de Kikkerpolder. De heer De Visser ant woordde, dat het bezit van de polder overgaat in handen van de betrokken gemeenten Leiden en Oegstgeest. G.S. staan de ontpoldering alleen toe als de waterhuishouding op dezelfde wijze blijft functioneren als bij de poldertoestand, De enige kosten zijn die voor de bemaling die hoofdzake lijk voor rekening van de grootste eigenaar (Leiden) komen. Oegstgeest heeft alleen het stuk waar de ijsbaan is en moet voor dit stuk iets meer lasten betalen, omdat de bedijking en schuifjes bij zo'n baan wat extra on derhoud vergen. BRANDVEILIGHEIDSNOTA Het vraagstuk van de brandweer werd met uiterste grondigheid door de raad aan een kritiek onderwerpen. De brandveiligheidsnota is opge hoofdzakelijk door de directeur gemeentewerken, de heer M. J. Gorkom, brandcommandant. Voor dit VERZOEK OM VROUWELIJKE BRANDWEER De heer Van der Voet had dit be richt dezelfde dag ontvangen en hac nu de originele gedachte nu onmid dellijk de raad voor te stellen de ver vallen raadsbesluiten weer leven ir te blazen zonder dat er paperassen aan te pas kamen. De raad begreep dat door deze werkwijze geen tijd ver loren hoefde te gaan, zodat Oegstgeest onmiddellijk weer „in de rij" kan plaatsnemen bij de toonbank van de betaalmeester om ooit eens het ge noemde drietal urgentiepunten in ver vulling te zien gaan. Drs. J. W. de Graaf (PvdA) er. ook ir. D. R. A. Sta pel (WD) waardeerden dit hogelijk. Eerstgenoemde vroeg of er niet nog NT TOCH DE ZON" als de meelevende dochter ook goed. Lenie Arnoldus, die zich uitsluitend in deftige harteloze afgemeten zin netjes uitdrukte. Jasper de Bont werd door Gerard Koeleman in al zijn nobelheid goed getypeerd, waarbij hij sterk afstak tegen genoemde Jan en Marie. Rina de Mooy was een lispe lend winkelmeisje en kwam als ko mische noot een paar maal uit de winkel de huiskamer in om iets te vragen. Iedereen heeft zich zeer ver maakt met dit stuk omdat er een flinke dosis spanning in zat. Om de kosten enigszins te dekken had de heer Jans een tafel vol prijzen Voor de loterij neergezet. Hij kon verlicht adem halen. Alle loten wer den verkocht. Na het stuk leidde de heer Jans het bal waarop „The Rythme Stars" de jeugd zonder moeite in be weging brachten. Dertig vrijwilligers rouleren in een dienst, die zo is geregeld dat er con tinu tien binnen twee minuten op ieder terrein van brand present zijn met hun materiaal. Ir Dorgelo (VVD) twijfelde niet aan paraatheid of materiaal maar betwij felde of de bezetting en „bewapening" nog wel even doelmatig zouden zijn van de hoge flatbouw, die in de af gelopen twaalf jaar de „skyline" van Oegstgeest heeft veranderd. De heer Van der Voet sprak woorden van ge ruststelling. De heer Dorgelo had graag de eigen brandweer, in het bezit ge zien van een ladderwagen. Nü moet er altijd een worden geleend van Was senaar of Leiden. Zo'n apparaat kost zeventig-duizend gulden en dat is te veel voor onze kleine gemeente, al dus de voorzitter. De heer J. P. Brou wer (PC) verwachtte veel heil van een kleine beroepskern in samenwer king met andere kleine gemeenten, vargterkt met vrijwilligers. Boven dien zou hij wel eens het advies wil len hebben van het Nationaal Brand preventie Instituut. (Wordt vervolgd). Breestraat 165 Leiden PAUZE IN FATIMA In het boek „Beeldenstrijd" (uit- LSR tegen tuchtrecht Studenten zijn gewone burgers Gisteravond heeft de Leidse Studen ten Raad (LSR) zich unaniem uitgespro ken tegen het Academisch Tuchtrecht. Studenten zijn gewone staatsburgers en moeten niet onder een eigen jurisdictie vallen, zo meent men. De LSR keert zich hiermee tegen het „Ontwerp Regle ment Tuchtrecht", dat een commissie van de Leidse senaat onlangs heeft op- Uit dit ontwerp was het volgens de LSR niet duidelijk op welke gedragingen van studenten het tuchtrecht van toe passing zou moeten zijn. De Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs gaat uit van een verouderde visie op de plaats van de student in de samenleving, zo meent de LSR. Met de nu aangenomen motie heeft men een duidelijke beperking van de toepasbaarheid van het tuchtrecht willen aangeven. Eigenlijk wilde de Raad nog veel verder gaan, als men daarmee niet in strijd zou zijn gekomen met het tuchtrechtsartikel (53) in de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs. De LSR heeft nu dus het voorbeeld gevolgd van de Studenten Vakbeweging afd. Leiden. Woensdagavond sprak de SVB zich uit tegen het Academisch Tuchtrecht., gave Paul Brand 1967) heeft Gerard Kornelis van het Reve een bijdrage geschreven met als aanhangsel „Brief uit Fatima". Hij was naar Fatima ge gaan „met diepe angst in het hart, want mijn geloof is maar klein en zwak, doch het geheel viel me mee". Hij vindt het jammer te leven in een tijd waarin men, in alle ernst, denkt zonder symbolen te kunnen leven. „Ik zou graag, eens in mijn leven, nog een nachtelijke fakkelprocessie, gewijd aan de Maagd, over het Rokin zien trekken, maar ik zal het niet mee maken en, veeleer, tegen het einde van mijn leven nog meer voor een reactionaire gek worden versleten dan nu al het geval is. Mijn grote doop- zegende Maagd, die alles weet en al kaars, die in de „Glorievolle ge- les begrijpt, in een kerk wil aanbie den. heb ik niet in Fatima ontstoken, omdat Zij daar bepaald niet tekort komt. Het moet wel een aan Haar gewijde kerk zijn, maar liefst 'n sim pele, die romantisch, vervallen en schemerig is." LEIDSE BIOSCOPEN i 14—20 dec. Camera: Het oudste beroep van de we reld (18 jaar). Dagelijks2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Lido: Ik, een killer (18 jaar). Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Vernietiging op Saipan (14 jr.). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Teveel voor één ma Dagelijks: 2.30, 7.00, ei Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 Trianon: Slachting In Chicago (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Re*: Moeras der zonde (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. i (18 jaar). 9.15 uur. 9.15 uur. PUNT De heer G. J. Huët herdenkt morgen de dag, dat het zestig jaar geleden is, dat hij promoveerde tot. doctor in de faculteit der geneeskunde. De promo tor was prof. dr. Korteweg. De heer M. A. Schwartz herdenkt .vandaag -de dag, dat- het «vijftig ja geleden is, dat hij promoveerde tot doctor in de faculteit der klassieke letteren.' De promotor was prof. dr. Vuelheim. Duizendste zwemdiploma in Instructiebad te Voorschoten uitgereikt Een goede traditie zal ook dit jaar in stand gehouden worden, zo verna men wij, want op de vooravond van Kerstmis zullen er op het Stadhuis plein weer kerstliederen gezongen worden. De volkskerstzang onder het motto beurt kunn „Komt ailen tezamen" wordt zondag- derdag 28 met een hersenschudding en enkele schaafwonden door een taxi naar ziekenhuis brengen. Omdat het trottoir gistermorgen vroeg nogal glad was, dacht een 40- jarige inwoner van de Corantijn- straat, dat hij in de Paramaribostraat op de rijbaan veiliger kon lopen. Hij werd echter aangereden door 'n per sonenauto en door de ruit geworpen. Hij kwam er met enkele schaafwon den nog goed af. Wijziging in reinigingsdienst na Kerstdagen avond 24 déeember gehouden van 19.45 tot 20.15 uur. Veertig jaar geleden trad de heer W. van Egmond in dienst als slagers- bediende in de zaak van de heer G. P. Bergers aan de Doezastraat. Maandag 18 december is de feitelijke dag. Tei gelegenheid van dit jubileum zal de heer Van Egmond maandagmiddag tot 4 uur in zijn huis, Bloem- straat. 8. recipiëren. Op de Witte Singel, ter hoogte van de Gerard Doustraat, kwam gister- vond om half zeven een bromfietster in botsing met een personenwagen. De bromfietster verleende geen voor rang aan de uit de Gerard Doustraat komende personenwagen. Zij liet zich In verband uiet de Kerstdag! dit jaar op maandag en dinsdag vallen, zal de reinigingsdienst in de week na Kerstmis slechts één hulsvullopliaal- uitvoeren, en wel op don- rijdug 29 december a.s. Omdat het lange Kerstweekeinde het uitvallen van de eerate wekelijkse ophaalbeurt uiteraard een flinke hoe veelheid extra huisvuil opleveren zal het op die belde dagen bij uitzondering zijn toegestaan huisvuil naast de emmers aan te bieden. Vanzelfsprekend moet het dan goed verpakt zijn in stevige kar tonnen dozen, plastic zakken, dozen of kistjes. Ook in de eerste week na nieuw jaar is een wijziging ln het ophaalsche- ma noodzakelijk, ln plaats van op maan dag en donderdag of dinsdag en vrijdag vallen de belde wekelijkse ophaalbeur- ten in die week op dinsdag 2 en donder dag 4 januari of woensdag S en vrijdag B januari. In die week schuiven dus al leen de eerste ophaaldagen «én dag op._ De tienjarige Tonny Teske kreeg gistermiddag uit handen van burgemees ter L. de Kool van Voorschoten zijn diploma uitgereikt, nadat hij in het Voorschotense Instructiebad de eenvoudige zwemproef (diploma-Ahad afgelegd. Burgemeester De Kool stelde er prijs op dit diploma zelf uit te reiken daar Tonny Teske de duizendste Voorschotense scholier is, die in het vorig jaar geopende bad tijdens hel schoolzwemmen de geofendheid had verkregen. „Het is een bijzonder Vreugdevolle dag. Ruim een jaar na de opening van het Instructiebad hebben al duizend kinderen behaald wat onze wens is. Geen enkel kind zal de lagere school verlaten zonder minstens de eenvoudige zwemproef afgelegd te hebben. Voorschoten was voorheen alleen aangewezen op De Vliet, water dat thans gevaarlijk is geworden door de vervuiling. Daarnaast bestond gelegenheid zich te Vermaken aan de Was- senaarse Slag en voor enkelen het Sportfondsenbad te Wassenaar. Zwem men kunnen is geen luxe, maar ln dit waterrijke gebied een noodzaak. Per week worden in het Instructiebad 1700 zwemlessen gegeven. Aan het einde van deze week zal het aantal geslaagden veel hoger zijn. Nog 350 kinderen zullen deze week gelegenheid krijgen diploma-A te bemachtigen", sprak burgmeester De Kool. Onder de aanwezigen was de inspecteur lichamelijke opvoeding, de heer De Koning, vele ouders van kinderen en de trotse vader J. Teske, bestuurslid van de Voorschotense Sportraad. KORRELTJE Wie zijn eigen prestige gehandhaafd il zien, zal dit eerst van anderen moeten eerbiedigen. Marktberichten UTRECHT, 14 dec. Vee. Totale invoer 4257, runderen 1182, vette kal den 132, graskalveren 102, nuchtere kalveren 514, schapen 940, varkens bo- 1*00 kg 378, varkens beneden 100 kg 125, biggen 866, bokken, geiten 18. Melk- kalfkoeien 1100-1525, kalfvaarzen 950-1015, vare koeien 850-1000, pinken. 650-775, stieren 800-1100, graskalveren 310-520, nuchtere kalveren 40-80, fak- kalveren 110-235, schapen 85-125, lam- :n 110-160, drachtige zeugen 325- 450, lopers 85-110, biggen 60-68, bokken geiten 12-52. Vette koeien le kwal. 3.95-4.30. idem 2 kwal. 3.75-3.95, idem 3e kwal. 3.45-3.75, vette kalveren le kwal. 4.00-4.10, idem 2e kwal. 3.70-3.90, idem 3e kwal. 3.20-3.60, nuchtere kalve- 1.40-1.80, zware vette varkens 2.15- i, zouters 2.25-2.30, slachtzeugen 1-1.68, jonge slachtzeugen 1.70-1.76. Melk- en kalfkoeien matig, hoger, vette koeien vlotter, hoger, vare koeien kalm, prijshoudend, vette kalveren redelijk, hoger, graskalveren rustig, ruim prijs houdend, nuchtere kalveren willig, prijs houdend, fokkalveren willig, hoger, schapen stug, prijshoudend, lammeren stug, prijshoudend, varkens redelijk, prijshoudend, biggen redelijk, prijsh. LEIDEN, 15 dec. - Vee - Stieren 5, melkkoeien 40, vette koeien 290, vare koeien 31, graskalveren 2, vette kalve- 41, nuchtere kalveren 13, vette schapen 90, vette lammeren 1673, var kens 33, schrammen 28, biggen 492, gei ten 13. Totaal 2751. Stieren 4.00-4.20- 4.45; melkkoeien 900, 1225, 1600, vette koeien 3.30, 3.95, 4.40, vare koeien 550, 1250; vette kalveren 3.30, 3.70, 4.00. vette schapen 110, 130, 145, vette lam- n 120, 165,. 180. Zeugen 325, 375, 450, schrammen 85, 90, 110, biggen 57, 62, 67. Geiten 30, 40, 60. Handel: slacht - stieren, rustig; melkkoeien: rustig; vet te koeien: lui; vare koeien: stug; vette kalveren: traag, vette schapen en vette lammeren: stug; zeugen: schrammen en biggen: goed; geiten: vlug. VOORSCHOTEN Geboren: Sandra Johanna Maria, d.v. J. A. H. van Deursen en M. A. C. van Steen; Ronald, z.v. F. Hogervorst en J. C. Hogervorst; Leon Jean Pierre, z.v. P. Dierckx en W. C. van den Berg; Suzan- na Maria. d.v. B. A. J. M. de Brutfn en r. Kakebeeke; Anneke, d.v. A. Pont en H. van Klaveren; Johannes Nicolaas, z.v. Th. C. Loose en A. Kortenoeven; Ilse, d.v. R. Abbink en A. Holswilder; Karina Harmina, d.v. A. J. G. Huigens en H. M. Harms; Glenn Cornelis Johannes, z.v. C. van Waard en E. A. F. Vermond. Ondertrouwd: G. J. Vollering en C. J. M. Laue; P. Th. M. Stikvoort en M. H. H. Schlatmann; A. F, L. Voss en M. J. van Agtmaal; J. L. van Delft en W. A. G. Focke; R. N. J. Onderwater en M. J. A. van Leeuwen; E. A. G.Rooswinkel en Th. M. H. Dieben, G. J. H. Hebbink en A. C. Ketel; J. M. Bosman en L. M. ter Haar. Gehuwd: W. Kramers en J. Rotman, ^jaar; W. J. H. A. Boot, 69 jaar.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4