Ontdane koning GEBRACHT NAAR GRIEKSE AMBASSADE ER KON NAUWELIJKS EEN LACH p£d met .dweil' en zand olie van zee halen D N.A.V.O.-MINISTERS AANVAARDDEN HARMELSTUDIE da^lnksfagoede portie vlees is. Minister optimistisch over de woningbouw 3,48% rente-rekening bij de postgiro* Espresso en koekjes Poging van koning niet onverwacht Gewonde op de vlucht na autobotsing Beglazer van kassen wegens lang haar met ontslag Twee nieuwe methoden van reiniging DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 DE LEEDSE COURANT PAGINA 5 'ADVBRTXKTIEt ROME (AP] Koning Konstantijn van Griekenland ia vanmorgen vroeg met de koninklijke familie uit zijn in moeilijkheden ver kerend land per vliegtuig te Rome aangekomen. Zonder vooraf gaande kennisgeving landde een koninklijk turbopropvliegtuig uit Athene op het militaire vliegveld Ciampino van Rome. De koning, die bleek zag en onvast op de benen stond, verliet het vliegtuig het eerst. Daarop volgden zijn dochtertje, zijn vrouw Anne Marie en de andere leden van het koninklijke gezin alsmede zijn moeder, koningin Frederika. Hij weigerde iets te zeggen terwijl hij naar de ontvangstkamer op het vliegveld liep. Op de vraag of hij enige opmerking had te maken over de toestand in Griekenland, ant woordde hij: „Op het ogenblik niet". Alle leden van de koninklijke familie zagen er ontdaan uit. Bij de koninklijke familie bevond zich ook premier Constantine Kollias. Het gehele gezelschap bewaarde een ijzig stilzwijgen en verliet na enig oponthoud in twee auto's, een van de Italiaanse luchtmacht en van de Griekse ambassa de het vliegveld. De koning droeg bij zijn aankomst een zware militaire jas en een legerpet met rode band. Hij had zijn dochtertje Alexia aan de hand. Na hem kwamen zijn vrouw koningin Anne Marie, zijn moeder koningin Frederika, zijn zuster Irene en een verpleegster met de kleine prins Paul in een blauw trai ningspak op de arm. Daarna kwamen Kollias, die na de staatsgreep van de koning door het mili taire bewind was afgezet, en een bejaar de generaal van het Griekse leger, die deel uitmaakt van de koninklijke staf. De koning en zijn vrouw probeerden te lachen toen zij de honderd meter naar de ontvangstkamer op het vliegveld te voet aflegden. Zij slaagden daar echter nauwelijks in. In de ontvangstkamer dronk het ko ninklijke gezelschap warme espresso- koffie, waarbij wat koekjes werden gege ten. Vijfentwintig minuten na de landing van het vliegtuig reed een zwarte limou sine het vliegveld op. Twee mannen ver lieten de wagen en betraden de ont vangstkamer. Volgens de politie was een van de mannen van de Griekse ambas sade. In de kamer spraken de koning en zijn moeder met de beide mannen en met Kollias alsmede de Griekse gene raal, terwijl de vrouwen zich met de kin deren bezighielden. Iets later leidde de koning het gezelschap uit het gebouw op het vliegveld. Hij sprak geen woord. De vrouwen en de kinderen stapten in de li mousine. Hijzelf ging naast de chauffeur Voorlopig is het gezelschap op de Griekse ambassade onderge bracht. De Griekse ambassadeur in Rome heeft de zijde van koning Konstantijn gekozen. poging van koning Kon stantijn het land t« ontdoen militaire junta die bet land sinds april beheerst, is niet geheel onverwacht gekomen- In onze editie van zaterdag schreven we hoe het verzet tegen de junta sinds de crisis om Cyprus Is gegroeid. Het akkoord dat het Griekse bewind met Turkije had bereikt, werd als een diplomatieke nederlaag voor de junta beschouwd, terwijl de van het eiland naar Griekenland teruggekeer de militairen diep teleurgesteld waren over het Griekse standpunt. Waarom waren 12.000 militairen naar Cyprus gestuurd als deze enorme troepenmeer derheid op het eiland direct zou wor den teruggenomen? Vorige week heeft zich ook een ander feit voorgedaan waaruit bleek dat de junta, ondanks een terreur van ge vangenisstraffen en een straffe cen suur op de pers, de openlijke kritiek niet had kunnen smoren. Vanuit Parijs richtte oud-premier Karamanlis, die acht jaar lang de Griekse regering had geleid tot hij in 1963 aftrad na een geschil met de koning, tweemaal felle kritiek op het huidige bewind. De jun ta leek te gaan bulgen, want Kara manlis heeft nog grote Invloed in het land. Maar de oud-premier, die aan vankelijk de sympathie scheen te heb ben van verscheidene leden van de junta, moet hen door zijn felle kritiek toch hebben gekwetst. Van steun van binnenuit de junta, bij de poging van de koning, is gisteren dan ook geen sprake geweest. De poging van de koning zich te ont doen van de militaire machthebbers wordt toch door sommigen gezien als Het vermoeden wordt in Athene geuit dat Karamanlis zich tot zijn kritiek heeft laten brengen op aanraden van de koning, die profijt heeft willen trekken van de verwarring in rege ringskringen sinds 't terugtrekken van de Cyprische troepen. De junta- leiders leken de laatste weken meer en meer gesteld tegenover 'n verenigd het resultaat van een overeenkomst van de vorst met de voormalige rege ringsleiders Kanellopoelos, Karaman lis en Papandreoe. Kanellopoelos was leider van de waarnemende regering die nieuwe nationale verkiezingen moest voorbereiden, maar door de hui dige junta ten val werd gebracht. Papandreoe is leider van het linkse centrum, en heeft laatstelijk van no vember 1963 tot juli 1965 aan het hoofd van de regering gestaan. Kara manlis daarentegen heeft zich altijd duidelijk rechts opgesteld- front van links en rechts onder lei ding van de nu uitgeweken koning. Het leek erop dat de juntalelders zich zouden gaan buigen, omdat een burgeroorlog het enige alter natief zou zijn. En voor een bur geroorlog hebben alle Grieken nog een heilige vrees. Deze burgeroorlog is nu in eerste aan zet voorkomen. Maar deze, nog niet geheel zekere, wetenschap is gekocht voor een hoge prijs: een versteviging van de macht van de junta. Het zwak ke koningshuis betaalt de tol. Universitair nieuws LEIDEN Aan de heer P. van Gl bij het rijksmusea! ie Leidse universiteit is van geologie en minera- doctor in de wiskunde ind spores with special 1 Do Atheenge bevolking schijnt weinig aandacht te schenken aan de pantserwagen, die waarschuwend door de Griekse hoofdstad rijdt. AMSTERDAM (ANP) De hoofdste delijke politie speurt naar een ongeveer 2S-Jarlge automobilist, die gisteravond na een ernstige aanrijding met een ge broken pols en andere verwondingen de benen nam en om twaalf uur nog spoorloos was. De jongeman schampte op de linker weghelft langs twee tegenliggers en bots te tenslotte frontaal tegen een derde auto, waarvan twee inzittenden ernstig werden gewond. Hij had, voordat hij ter plaatse voorlopig door een arts was behandeld, aan een agent gezegd, dat zijn naam J. W. Rees was. Toen de po litie hem verder wilde horen bleek hij verdwenen. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de wagen, waarin hij reed, in de hoofdstad was gestolen. Voor versteviging der alliantie (Von onze correspondent) BRUSSEL De NAVO-ministerraad heeft de Harmelstudle over toekomst en taken van alliantie unaniem aan- aanvaard en besloten deze studies te publiceren. Ondanks het feit, dat minis ter Luns en hij niet alleen ge hoopt had „dat er meer uit deze stu dies zou zijn gekomen", vindt hij toch, dat er „een voldoende waardevol resul taat" is geboekt. De Harmeletudie, zo genoemd naar de Belgische minister van Buitenland se Zaken, diie het initiatief nam, hebben ten doel de wegen aan te geven, waar langs de NAVO versterkt kan worden en de alliantie aan te passen aan de be hoeften van de naaste en verdere toe- ADVERTENTIE) komst. Overigens is de uiteindelijk aan vaarde lezdng voor een ingewijde nog maar een afschaduwing van de studie, die door mensen als de Belg Spaak, de Nederlander prof. Patijn, de onlangs af getreden Amerikaanse onderminister Kohier en de huidige burgemeester van Berlijn Schutz, gemaakt zijn. Heel duidelijk staat in de nu aanvaar de tekst, dat het voor de aanpassing van de alliantie en het eventueel ai vatten van nieuwe taken, niet nodig hert NAVO-verdrag te wijzigen. De ai vaarding van de tekst is, niet in het minst tot verwondering van veel minis ters, vrij moeiteloos verlopen. Zelfs de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, heeft geen gro te moeilijkheden gemaakt, maar om te voorkomen, dat Frankrijk de studies nog verder zou verwateren en ook pu- bliikaties zou tegenwerken, hebben de andere NAVO-landen wel wait x moeten laten. In de definitieve tekst staat bijvoorbeeld niet, dat ook binnen het NAVO-kader ook consultaties plaats kunnen vinden over gebeurtenissen bui ten het NAVO-gebied. Dit was een de belangrijkste aanbevelingen in de studie van prof. Patijn, over de relaties met niet NAVO-landen. Van Nederland se zijde is sterke druk op Couve de Murville uitgeoefend om dit punt te vaarden. Toen dit niet lukte, heeft niet verder aangedrongen om zo minste de rest van de studies zo or dund mogelijk uit de strijd te krijgen. UTRECHT (ANP) „De situatie op de Nederlandse varkenamarkt is niet gunstig. De export heeft een redelijk i loop, terwijl de binnenlandse consumptie zich op een behoorlijk niveau beweegt. De Engelse maatregel om de grenzen te sluiten voor vlees uit vrijwel alle landen, oefent op de Nederlandse vleeaeconomie nauwelijks invloed uit". Dit deelde' de voorzitter van het produktechap voor vee en vlees, tmr. F. G. van Dijk, gisteren e op een^verjfaöerlng v (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de Tweede Ka- toonde minister Schut zich gisteren optimistisch over het verloop van de wo ningbouw. Hij deelde mee, dat in de laatste twaalf maanden tot en met ok tober niet minder dan 128.000 woningen in aanbouw zijn genomen wat 'n record aantal is. Bijzonder gunstig verloopt de groei van de particuliere woningbouw. In de eerste negen maanden van dit ajar wer den bijna 32.000 gesubsidieerde particu liere woningen in aanbouw genomen, wat 13.000 meer is dan in de overeen komstige periode van 1966. Over het ge hele jaar genomen bedroeg het cijfer in 1964 27.875, in 1965 24.950 en in 1966 24.511. Nu het kwantitatieve woningtekort ge leidelijk vermindert, komt de nadruk steeds meer op de kwaliteit te liggen. Over de stand van de woningbouw mo- we beslist niet ontevreden zijn en mogen ons niet van de wijs laten brengen als het aantal in aanbouw ge- ;n woningen In een bepaalde mate Iets vermindert, zei de minister. Ver trouwen had hij in de particuliere bouw ers, die door de nieuwe aanpak geprik keld worden. De particuliere bouw moet kansen hebben, zei minister Schut. Het is te hopen, dat de ingezette gunsti ge reacties van de particuliere bouwers uit hun daden zullen blijken. Wij hopen op deze wijze te komen tot een gelijk ni veau van de woningbouw met minder overheidsgelden, aldus de minister. Hij zei per 1 juni van volgend jaar me dedelingen te zullen doen over de stand der woningbouw op dat tijdstip, v, bij al of niet zal worden besloten of moet worden overgegaan tot bouw van een extra contingent van 10.000 woning wetwoningen in 1968. Wat betreft de huurliberalisatie zei hU dat dit beleid moet voortgaan. Niet per 1 januari maar in dc loop van het jaar hoopt hij het aantal gemeenten waarin de huren zullen worden vrijge maakt, uit te breiden. De minister denkt hierbij vooral aan meer gemeenten met vrije huren in Noord-Brabant cn Llm- De begrotingsbehandeling bleef overi gens een geslaagde kopie van de open bare commissievergadering van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. De socialist Van den Doel was het scherpst in zijn kritiek op het beleid van de mi nister, dat hij zeer mistig noemde. Naar zijn mening moest er voor 1 mei van volgend jaar een beslissing worden ge nomen over een extra-contingent var 10.000 woningwetwoningen en met eer verdere vrijmaking van de huren zot moeten worden gewacht. Liever dan eer huurbelasting voor bepaalde bewoners van woningwetwoningen zag hij indivi duele huursubsidies aan laagstbetaalden. De heer Andrlessen (KVP) had moei te met de gelijkstelling van de wonlng- wetbouw en de gesubsidieerde particu liere bouw. Hij vroeg om een studie van de plaats van de woningwetbouw binnen het totale woningbouwbeleid. Hij steun- Dr. Van der Wal in Amerika onderscheiden NEW-YORK De Wallace Clark-on- derseheiding voor bijzondere verdien sten voor wetenschappelijke bedrijfs voering Is voor 1968 toegekend un dr. G. van der Wal, president-directeur van de KLM. Dom <nd«zvoh«iding. die lader jaar wordt uitgereikt door de Council for In ternational Progreee In Management na mens vier belangrijke Amerikaanse verenigingen op het gebied van be drijfsvoering, is gisteren aan dr. Van der Wal overhandigd tijdens een diner in het Plaza hotel te New-York ter ge legenheid van dm Jaarvergadering van AKUJUfc de de minister in diens beleid tot vrij making van de huren en vroeg de bij zondere zorg van de regering voor het woningprobleem van de laagstbetaal den. De heer Aantjes (A.R). was met de heren Wiegel (WD) en Tolman (CHU) van mening, dat het beleid van minister Schut 't vertrouwen waard was. Als hoofdprobleem zag hij: hoe komen ian betaalbare goede woningen voor de laagstbetaalden. Van de woningwet- bouw moet geen dogma worden ge maakt. Hoe meer er in de particuliere sector kan worden gebouwd, des te min der woningwetwoningen zijn er nodig. 1.500.000 rekeningen... alle overschrijvingen zonder kosten... overal gepast betalen met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de Weer een voordeel voor rekeninghouders bfl de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. Dc eenvoudige manier om geld van de giro rentedragend te maken. AUe particuliere rekeninghouders ontvangen bericht In samenwerking met de Rykspostspaarbank POSTCHEQUE- EN GIRODIENST het grootste gironet van Nederlandvolledig geautomatiseerd Jan Blokker weg bij Alg. Handelsblad (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De filmcriticus Jan Blokker heeft ontslag genomen als re dacteur van het Algemeen Handelsblad. Hij is de derde Journalist, die na de fusie van om. dit dagblad met het Telegraaf concern, de krant verlaat. Voor hem boden reeds hun ontslag aan drs. H. Gruytera en na deze mr. C. A. Steketee, de hoofdredaoteur van het Algemeen Handelsblad. Naar verluidt zouden nog meer redacteuren overwegen hun ont slag te nemen. Jan Blokker heeft des tijds bekendheid gekregen als een van de tekstschrijvers en presentatoren van het satirisch VARA-programma: „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Mihajlov wordt beter behandeld BELGRADO (Reuter) De 33-jarige Joego-Slavlsche schrijver Mihajlo Miha jlov, die drie en een half jaar gevange nisstraf ondergaat wegens vijandige propaganda, heeft na een hongerstaking een betere behandeling gekregen. Hij bevindt zich nu in de ziekenzaal van de gevangenis om te herstellen van zto hon gerstaking. Mihajlov was zijn actie be gonnen omdat hij alleen in een cel der verwarming was opgesloten en geen boeken kreeg en niet mocht roken, na dat hij geweigerd had een bepaald werk (Van onze correspondent) ABBEKERK De 18-J»rlge Jacob Duin, als kassenbeglazer werkzaam bij het bedrUf van de heer P. Th. Broek hulzen te Midwoud, la ontslagen op grond van zijn te weelderige haardos. De Jon gen, die vanaf 27 Juli In dienst was van het bedrijf, verklaart dat ln de afgelopen maanden zijn patroon nimmer opmerkin gen heeft gemaakt over zijn lange baren. Een dezer dagen ontving hij plotseling, nadat hij enkele weken ziek was geweest, het bricht, dat hij kon uitkijken naar een andere werkkring. Hij was op staande voet ontslagen! Hij geeft wel toe, dat zijn chef enkele malen had meegedeeld, dat klanten kritiek hadden op zijn kapsel, maar zelf zou hij nooit hebben gezegd, dat Jacob naar de kapper moest gaan. De heer Broekhuizen beweert het te gendeel: „Ik heb hem er vijf of zes keer op geattendeerd. Er waren opdrachtge vers, die de jongen niet meer wensten te ontmoeten. Dat heeft mij in de loop van de tijd zelfs geld gekost. Hij was alleen in staat een gesprek te voeren over auto's en beatbands. Ook dat begon velen te vervelen". Jacob Duin zegt altijd netjes te hebben gewerkt Omdat hij sinds twee maanden lid is van de beatgroep „Muskret Ram ble" was hij geenszins van plan naar de kapper te gaan. Jacob Duin laat het er niet bij zitten. (Van ertlaggzvert) DEN HAAG Het Koninklijke Shell exploratie- en produktielaboratorlum te Rijswijk heeft twee nieuwe methoden ontwikkeld over 't verwijderen van gro te olievlekken op water. Namelijk de dweilmethode en de beztnkmethode. Aanleiding was de ramp met de Torrey Canyon. De dweilmethode verdient voorkeur, omdat hiermee de olie geheel verwijderd wordt. Ofschoon deze nog ln een vroeg stadium van ontwikkeling verkeert, is biervoor octrooi aange- i olie door deze met zand Het zand wordt door sleepzuigers van de bodem gezogen én moet dan een spe ciale behandeling ondergaan, voordat er chemicaliën en water aan toegevoegd worden. Het mengsel wordt over de olievlek ultgesproeid en verbindt zich met de olie. Vervolgens zinkt de ontsta ne verbinding. Berekend is dat een grote hopperzandzuiger een olievlek van onge veer 10.000 ion in een of twee dagen zou kunnen bestrijden. Bij de dweilmethode wordt gebruik ge maakt van een eindloze slang van absor berend materiaal, die vanaf een schip op het water wordt neergelaten, blijft drij ven en zich met de daarop aanwezige olie verzadigd. De verzadigde slang wordt aan boord terug gehaald en door een wals of wringer gevoerd, waardoor de olie er uit wordt geperst. De uitge knepen slang rolt vervolgens weer het woim ln, Bart te noodzakelijk dat da Toepassing dweilmethode (n btn- nenxoaterde olieopnemehde slang draait tussen een schip en de wal. Aan de walkant wordt de opge zogen olie uit de slang geperst en in een tanker verzameld. slang alleen maar olie absorbeet. Daar om heeft men de kunststof poplyprpeen- wol gekozen, 'n materiaal dat blijft drij ven op 't water met een duurzame veer kracht en dat veel olie kan opnemen. Op zee zullen voor het continucproces twee schepen nodig zijn. De slang kan ook door andere bedrijven dan Shell ge maakt worden. De prijs komt waar schijnlijk op 10 gulden per meter. De Shell .hoopt overigens in het voorjaar met belde methoden in havenmonden en rivieren te gaan experimenteren. KAAPSTAD (AFP) -- Begin volgens Jaar zal ln Zuld-Afrika de eerste lever- transplantatie op een mens worden ver richt ln het ziekenhuis Oroote Schuur, waar ook de eerate harttransplantatie, elf dagen geleden, ls verricht. Een levertransplantatie op een varken is reeds met succes in de Groom Schuur verricht, aldus heeft een woordvoerder vao h«t stakenhuis meegedeeld.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5