B. en W. Leiderdorp bereid tot studie en onderzoek AKTIEVE BEZORGER PAGINA 4 DE LEED6E COURANT DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 INSTELLING „COMMISSIE STADSGEWEST" „Om aan de samenwerking in agglomeratieverband (het z.g. Stadsgewest Leiden) de juiste vorm te kunnen geven is het noodzakelijk, dat wordt onderzocht welke gemeenten de agglomeratie omvat en in welke richting(en) ze verder zal uitgroeien. Voorts in welke mate en met welke intensiteit dit gebied reeds tot een structurele eenheid is geworden, welke taken er voor de agglomeratie als geheel liggen, welke voor de afzonderlijke gemeenten en in welke fasen de ontwikkeling zal verlopen", aldns schrijven burgemeester en wethouders van de gemeente Leiderdorp in hun toelichting op het voorstel een commissie voor agglomeratievraagstukken in te stellen. king in agglomeratieverband, c.q. de basis kunnen vormen voor een ver dere bestuurlijke integratie. Door de commissie dient ook de vraag beantwoord te worden op welke wijze en in welk tempo een bestuur lijke coördinatie tot stand gebracht kan of moet worden op de ontwikke ling van de agglomeratie als totaliteit en de optimale inbreng van elke ge meente afzonderlijk en welke samen werkingsvorm de meest geëigende is om de ontwikkeling te leiden en te richten. De hierboven weergegeven opdracht Optimale inbreng van elke gemeente in agglomeratie Deze commissie voor zover ons bekend is Leiderdorp de eerste ge meente in de agglomeratie, die over gaat tot het instellen van een gemeen telijke commissie zal volgens de gedachten van b. en w. verder tot taak hebben te onderzoeken in welke mate en op welke terreinen reeds een „vervlechting" van intergemeentelijke belangen tot uiting is gekomen. Onderzocht moet tevens worden in hoeverre het mogelijk is de reeds be staande samenwerkingsvormen in te brengen bij een nauwere samenwer van het college aan de te benoemen vijf commissieleden raadsleden is o.m. ontleend aan studies en rap porten, welke over deze zaak werden uitgebracht door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de bur gemeesters van de gemeenten in de Leidse agglomeratie Door de Vereni ging van Nederlandse Gemeente werd ook een concept-regeling voor het Stadsgewest Leiden ontworpen. Deze conceptregeling, welke inmid dels door de burgemeesters werd be handeld, beoogt het aangaan van een overgangsregeling met een beperkte geldigheidsduur op basis van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen. Hoofdoel in dit stadium van de over gangsregeling is het doen verrichten van onderzoek en studie naar de maat schappelijke en bestuurlijke ontwik keling van het Stadsgewest. B. en w. van Leiderdorp hebben zich onlangs bereid verklaard aan dit onderzoek en deze studie mee te werken. Gemeenteraad van Leiderdorp De raad van Leiderdorp vergadert maandag a.s. des namiddags om 7.30 uur over de volgende onderwerpen: voorstel tot verhuur van grond aan de Algemene Leidse Studentenroeivereni ging Asopos, voorstel tot aankoop van de panden Hoofdstraat 222 en Jaagpad 44; voorstel tot verpachting van wel land aan de heren W. C. en A. Balken ende en T. J. en D. van der Wolk; voorstel tot verbetering van de open bare straatverlichting langs de Zyidljk; voorstel tot algehele restauratie van de Kalkpoldermolen en tot beschikbaarstel ling van een krediet daarvoor; voorstel tot verkoop van grond en het verlenen van optie op grond aan de Zuid-Holland- sche Beleggingsmaatschappij te Leiden; voorstel tot benoeming van een lid van de commissie van advies voor het toe kennen van bedragen uit het gemeen telijk studiefonds: voorstel tot het ver lenen van ontheffing van bepaalde ver keersmaatregelen aan een Invalide In woner der gemeente; voorstel tot het Verkopen van een strookje grond, ge legen langs de Hoogmadeseweg aan A. J. M, van Well N.V. te 's-Gravenhage voorstel tot verhuur van 't pand Hoofd straat 9voorstel tot verhuur van enkele percelen grond ten behoeve van de ves tiging van twee noodbankgebouwtjes; voorstel tot benoeming van een com- misBle van advies en bijstand Inzake de bestuurlijke samenwerking in de Leidse agglomeratie en de totstandkoming van een gemeenschappelijke regeling „Stads gewest Lelden"; voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en Invordering van rechten voor het ge bruik van de algemene begraafplaats; behandeling van de gemeente- en be- drljfsbegrotingen voor het jaar 1968. Grondverkoop voor Onderwijsinstelling In de Leiderdorpse gemeenteraads vergadering van maandag a.s. komt ook de verkoop van grond aan de orde ten behoeve van de overplaatsing van de Leidsche Onderwijsinstellingen en het Nederlands Drukkerij Bedrijf naar Lei derdorp. Voorgesteld wordt 12.000 m2 van het in totaal 30.660 m2 grote Industrieterrein btJ de nieuwe brug over de Zijl te ver kopen tegen contante betaling van 70 gulden per m2. De overdracht van dit perceel grond zal plaats vinden uiterlijk twee maanden na het raadsbesluit en dé goedkeuring doör G. S. De prijs voor 11.993 m2, eveneens 70.per m2, zal betaald worden uiter lijk 31 december 1970. Om niet wordt overgedragen 739 m2 water, terwyi de kopende instantie optie houdt op het resterende gedeelte van het Industrie terrein ter grootte van 5645 m2, ook voor een prfls van 70.per m2, ver meerderd eventueel met de samenge stelde interest. De grond voor de LOI zal gekocht worden door de N.V. Zuid-Hollandsche Beleggingsmaatschappij te Lelden, Beleggingsmij te Leiden, waarvan de heer L Sloos directeur is. De heer 1. Sloos is ook directeur van de LOI. Burgemeestersechtpaar van Leiden bij eerste lustrum dorphuis Burgerveen De buurtschapabewoners van Burger veen hebben woensdagavond op zeer feestelijke wijze het feit herdacht dat hun dorpshuis tJüartjke" vijf jaar ge leden officieel werd geopend door mevr. J. Af. Af. van der Wllligen-Reddingius, thans burgemeesteravrouwe van Leiden. De voorzittei' van de dorpsraadde heer D. v. d. Blom, sprak zijn vreugde uif over de komst van het burgemees ters-echtpaar. Ook de wethouder van Haarlemmermeer, de heer v. d. Zwaard en echtgenote en de echtgenote van de huidige burgemeester van de Haarlem mermeer, mevrouw Dijckmeester, wa ren aanwezig. Burgemeester Dijckmees ter was verhinderd. Het moeilijke begin, aldus de voor zitter, is in de loop der Jaren wel be loond. Burgerveen breidt zich thans uit, want er worden 41 nieuwe woningen bij gebouwd. Alle plaatselijke verenigingen werken mee om dit dorpshuis in stand te houden en dit gebouw heeft thans een onmisbare functie ln deze gemeenschap gekregen. Burgemeester v. d. WiUigen sprak zijn gelukwensen uit en zei dat hij veel met andere mensen te maken heeft. „Waren ze allemaal maar zo als de Burgeveners" was zijn hartewens. Want de Burgeveners zijn een slag apart. Weth. v. d. Zwaard getuigde van enige jaren jaloezien toen hfl sprak over de hechte gemeenschap van Burgerveen en hun voorzitter. Dit volk bruist van aktiviteiten. Het gemeentebestuur kan hieraan niet veel doen. De wethouder was verbaasd en verwonderd over deze resultaten. Voorzitter D. v. d. Blom is als een burgemeester voor de Burgeve ners. De heer v. d. Zwaard was verheugd dat deze buurtschap wordt uitgebreid. Dit is zeer noodzakelijk, want er z(Jn nog vele krotwoningen, aldus spr. De heer Vogelaar, stichter van het dorpshuiswerk Haarlemmermeer Zuid, zei dat hy de afgelopen vijf jaar heeft mogen meewerken met veel bewonde ring voor Burgerveeu. De heer Baks (Belnsdorp) zei: „Een goede buur is beter dan een verre vriend, wy kyken de kat nog uit de boom". De presidente van de Vrouwenvereni ging, mevr. v. d. Blom, besloot de ry en sprak een dankwoord en bood een bydrage aan voor het interieur. Na deze officiële herdenking genoten de vele belangstellenden van een geva rieerd non-stop-programraa. Na afloop was er gezellig samenzijn. In de middaguren was er een aan trekkelijk programma voor de kinderen tot 15 Jaar: 75 schoolkinderen vierden uitbundig feest met het toneelstuk „De kwajongsstreken van Tyi Uilenspiegel", gevolgd door clownerie. AANPASSING MEDISCH ONDERWIJS BOERHAAVE-CURSUS MOET LEIDEN TOT VOORSTELLEN In bet Leidse Academisch Zieken huis wordt van vandaag tot en met zaterdag een internationale conferentie gebonden over de „Medische opleiding en -methoden". Aan de Leidse Uni versiteit is prof. dr. P. J. Thung in 't bijzonder met onderwijszaken belast. HIJ zal deze Boerhaave-conferentie, tezamen met prof., dr. G. M. H. Vee- neklaas leiden. De verscheidene facetten -van de problematiek worden besproken in 't licht van de ontwikkeling onzer samen leving, de vorderingen der technologie en wat, voor het medisch onderwijs in 't bijzonder daarmee samenhangt. De uit die ontwikkeling volgende ver anderingen noodzaken tot heroriën tering ten aanzien van de verant woordelijkheid en functie van de me dische faculteit in de toekomstige sa menleving. Behandeld worden vragen als: Aan welke eisen zullen de artsen, specialisten zowel als huisartsen, in de toekomst moeten voldoen? Welke consequenties heeft dit voor de me dische faculteit? Welke taak heeft deze faculteit voorts met betrekking tot de opleiding van verplegend per- LEIDERDORP Geboren: Marcus Robertus z.v. M. R. H. v.d. Vlugt 21 jaar, filiaalhouder snack bar wonende te Leiderdorp, Hoofdstraat bar wonende te Leiderodrp Hoofdtstraat 47; Jeannettte Margaretha dr. van T. H. J. v.d. Berg 40 Jaar broodbakker en van W. C. M. v. Cassel. Splinterlaan 48, Leiderdorp. Overleden: Arle Roest. 85 jaar. wonende te Leiderdorp, gehuwd geweest met: Eli sabeth Wingelaar. Alida Spaans, 62 juar wonende te Leiderdorp, achtereenvol gens gehuwd geweest met Henricus de Bakker en Hendrik Smit. FABELACHTIG PIANOSPEL VAN JLLILS KATCHEN VOOR KUNSTKRING Een van de hoogtepunten van de reeks concert die de Leidse Kunst kring geeft was wel het optreden van de wereldberoemde pianist Julius Kat- chen. Wij hebben zyn grootheid, zyn fabelachtige pianistiek, zyn alle stij len beheersende weergave mogen be wonderen, soms in adembenemende momenten. Katchen begon gisteravond in de Stadsgehoorzaal zijn concert met vier Impromptus uit Op. 90, die ons direct al aanspraken door zijn pianistische gave, maar ons niet in contact brach ten met Schubert. De speelaard deed ons denken aan latere grote roman tici. De innigheid van Schubert, die deze Impromptus in het jaar voor zjjn dood schreef, misten wy. In Joh. Brahms' 5e Sonate in f. kl. t. die hij schreef toen Brahms weinig pianomuziek meer schreef, brak toch nog het gigantische van Brahms los. Door de enorme zware aanslag van de pianist werd alles nog verhevigd. Echter o.a. in het Intermezzo (Riick- blick) meer dan in het Andante, kon Katchen zijn hart laten spreken. De finale werd een grootse apotheose ven dit monumentale werk. matiek en klankuitbeelding betreft, zo prachtig horen spelen. Tenslotte Mousorgsky's „Tableaux d'une Expo sition". Hü schreef dit werk naar aan leiding van een tentoonstelling van werken van zijng estorven vriend, de kunstschilder Hartman. Op zijn gang langs tien schilderijen werd hij zo ge troffen door de uitbeeldingen daar van, dat deze pianocompositie ont stond. Zijn gaan van het ene doek naar het volgende wordt in een Pro- mendae viermaal vertolkt. Deze promenade vertolkt steeds het geziene waardoor het thema steeds in harmonisatie en vorm verandert. De schilderijen zelf worden suggestief en zeer beeldend verklankt. Het noten beeld geeft daardoor aanleiding tot velerlei interpretaties. Die welke Ju lius Katchen ons gaf was zo groots en knap dat het enorm applaus en de geweldige ovatie hem noopte tot zelfs drie toegiften, nl. uit een Mozart so nate Rondo capriccioso van Mendels sohn en uit een der suites van Bach. Deze toegiften bewezen, wat wij in het begin beweerden hoe Katoben alle stijlen volkomen beheerst. soneel en andere medische hulpkrach ten, en tot de, niet minder noodza kelijk geachte, voortgezette „scholing" der reeds praktisch werkzame en al druk bezette artsen? Het ligt in de bedoeling de confe rentie te besluiten met de formule ring van een aantal voorstellen aan de medische faculteiten in ons land Inzake op te zetten experimenten met betrekking tot de organisatie en uit voering van het medisch onderwys. De conferentie hoopt, dat een aantal duidelyke conclusies getrokken kan worden en daarom wordt ook veel belang gehecht aan de paneldiscussies, die na elke zitting worden gehouden. In deze panels zal een klein aantal gezaghebbende leden gevraagd wor den hun mening te geven over enkele vragen, die geformuleerd worden met betrekking tot het voorafgaande refe- Na lichte „tik" toch maar doorgereden Hoewel een 39-Jarige opperman uit Leiden toegaf, dat hij een lichte tik had gehoord toen hij van de Mare- singel met de door hem bestuurde auto de Marestraat inreed, had hem dit niet gemaand om te stoppen. Hij keek even uit het raampje, zag geen beschadiging aan zijn auto en reed door. Doch zijn vrouw had gewaar schuwd: ,Jt maakt een aanrijding, je kunt beter stoppen." Had de opperman maar geluisterd naar de raad van zijn vrouw, dan had hij nu niet voor de Haagse politie rechter behoeven te verschijnen, niet alleen vanwege de aanrijding, maar ook voor het doorrijden en dat is altijd een kwaad feit. „Ik dacht niet dat het zo'n vaart zou lopen." zei verdachte waarbij het niet duidelijk was, of hij de aanrijding dan wel de strafvervolging bedoelde. Daar liet de officier van justitie geen twijfel over bestaan en hij eiste 50.- boete voor de aanrijding en 60.- voor het doorrijden. „Nou. daar komt u goed af," moest de rechter zelfs constateren en die veroordeelde: tot 30.- en 50.- boete. Samenwerking van kerken op de markt Het kerstnummer van de Open Deur- Onderweg is samengesteld door gerefor meerden, rooms-katholieken en her vormden. Dit was voor Byzonder of Ex perimenteel kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente aanleiding een ge zamenlijke aktle te houden ln de vorm van marktverkoop. Onder leiding van dr. P. L. 8choonhelm startten gister morgen omstreeks 10 uur medewerk sters van gereformeerde, hervormde en rooms katholieke kerk. Zij hadden een goede standplaats op de Nieuwe Rijn. verkocht. De hoogeerw. heer W. Haring, deken van Lelden, gaf omstreeks het middag uur bUJk van belangstelling. Dr. J. van der Zwaan, geref. predikant en pater Peters van de Antonlus van Padua-pa- rochie kwamen eveneens een kykje ne men en toonden zich enthousiast. In de rubriek Echo van de KRO werd even eens ln het middaguur een korte repor tage van deze marktverkoop uitgezon den. Deze samenwerking zal mogeiyk aanleiding zyn, dat kerken regelmatiger op de markt verschynen met lectuur. Wellicht zal ook een nauwer contact ten aanzien van de bybelkiosk die woensdag op het vyf Melpleln staat en zaterdags aan de Hoogstraat, mogeiyk worden. Jongerenmis met beatmuziek in Haagse Schouw Pastoor Fr. Knibbeler verzocht opna me van het volgende: Zondagavond 17 december om half ze ven wordt er voor het eerst ln de paro chie van ,,'t Haagse Schouw" een Eu charistieviering voor jongeren gehouden. De leiding hiervan berust by pater H. Keunen, en medewerking hieraan zal worden verleend door de beatgroep „The Butts". Waarom deze jongerenmis De kern van elke eucharistieviering is en biyft uiteraard dezelfde. Maar we weten toch ook, dat men op allerlei terreinen van het leven druk doende is om die leefvor men te zoeken die een mens hi zyn con crete situatie aanspreken. We mogen en moeten toch geloven in de eeriykheld van de uitspraken van de jongeren, wan neer zy ons. ouderen, vertellen: „De ou deren menen dat wy niet meer geloven. Voor ons is God niet dood- dat is een Idee van de ouderen. Hoewe\ onze gods dienstbeleving geheel afwykt van de uwe, zyn we ons wel degelijk bewust van een aanwezige God. Waardeer onze manier van godsdienstbeleving!". Een ingaan op deze eeriyke bedoeling heeft ons doen besluiten tot een beat mis voor de Jongeren. Kampioenschappen judo rijkspolitie De Ryk8polltie-sportverenlging Luctor heeft de resaortkampioenschappen Judo gehouden in sportschool Luiten te Lei- De winnaars waren: Lichtgewicht t.m. 76 kg. Poule I: J. L. Buise; B. B. Olden burg; C. Horneman en L. J. Noorder- graaf. Poule II: J. W. Hogenblrk; P. L. Ellas, J. v. d. Schee, H. v. d. Spoel. 1. P. L. Ellas; 2. J. v. d. Schee; 1. P. L. Ellas; 2. J. L. Bulse; 3. J. v. d. Schee; 4. B. B. Oldenburg. Middengewicht t.m. 80 kg. Poule III: W. Vermeulen; Th. Spelt; W. P. van Zyi. 1. W. Vermeulen; 2. W. P. van Zyi. 1. W. Vermeulen; 2. J. B. Diender; 3. M. J. Stijslger; 4. W. P. van zyi Poule IV: M. J. Stysiger; J. B. Diender; W. A. D. Trumple; J. Glerbert. 1. J. B. Diender; 2. M. J. Stysiger. Zwaargewicht 83 kg en zwaarder. Pou le V: F. Engelage; G. Hoogerwerf; A. W. van Aanholt; P. J. H. van Alphen. 1. F. Engelage; 2. A. W. van Aanholt; 1. P. J. Beelen; 2. F. Engelage; 3. A. W. van Aanholt; 4. G. Klomp. Poule VI: H. J. Theunlssen; G. Klomp; J. Kissen, P. J. Beelen. 1. P. J. Beelen; 2. G. Klomp. Roeivereniging Leidse studenten naar Leiderdorp Teneinde over een definitieve vestiging te kunnen beschikken heeft de Algemene Leidse Studentenroeivereniging „Aso pos" zich tot het gemeentebestuur van Leiderdorp gewend. B. en W. zyn bereid een terrein weiland, begrensd door de Zijldyk, de Dwaraweterlng en de pro vinciale weg 5 te verhuren voor een prys van 1000,- per jaar. Omdat „Aso pos" belangrijke Investeringen voor een botenhuis etc. zal moeten doen, stellen en w. voor de grond te verhuren voor ii periode van 15 jaar. De grond heeft in het streekplan RiJn- atreek-West een recreatieve bestemming gekregen. KATWUK AAN ZEE Zwembad trok al 10.000 bezoekers >at er grote belangstelling voor het pas geopende zwembad bestond was al spoedig duidelijk gebleken. Maar gis teren, tien dagen na de opening, passeer de de tienduizendste betalende bezoeker de lokettten. Ver boven verwachting. GESLAAGDE UITVOERING VAN GYMVERENIGING „MEERBURG" Voor een groot aantal ouders en andere belangstellenden gaf Meerburg afd. gymnastiek een geslaagde uitvoering en hield zij in een sportieve sfeer haar onderlinge wedstrijden. Helaas bleek de geplande tijd te kort te zijn om tijdig de zaken af te werken; een punt ter overweging voor de organi satoren, die overigens op een geslaagd festijn mogen terug zien. De jury bestaande uit de dames Tisseur en Kok en de heren Bos en Post hadden geen gemakkelijke taak de oefeningen te beoordelen. De jury had vooral veel bewondering voor de vrije oefeningen welke met muziek werden uit gevoerd- Meisjes 8 en 9 jaar: 1 Alies van der Heyden 31.5 pnt; 2 Leny Ver voorn 30.1 pnt; 3 Ella Rietveld 30.0 pnt. Meisjes 10 en 11 jaar: 1 Irene de Vrind 31.2 pnt; 2 Truus Vervoorn 28.9 pnt; 3 Elly van Galen 28.8 pnt; 3 Ria Koek 28.8 pnt. Meisjes 12 jaar 3e graad: Greet van Noort 28.6 pnt. Meisjes 12 jaar 2e graad: Mariëtte Bol 29.6 pnt. Meisjes 13 .en 14 jaar iste graad: 1 Rineke van Luyk 31.6 pnt; 2 Greet Vermeulen 31.4 pnt. Meisjes 13 en 14 jaar 3e graad: Wil- leke van der Werf 25.4 pnt. Meisjez 14 en 15 jaar 1ste graad: Joke van der Hulzt 30.0 pnt. Meisjes 14 en 15 jaar 3e graad: 1 Ivonne van Hofwe gen 27.8 pnt; 2 Ria Spierenburg 27.7 pnt. in anderhalf uur ran Deventer naar Leiden SNELLE HULP VAN POLITIE DEED NIERTRANSPLANTATIE SLAGEN De Leidse. Iiooglenutr in de heelkunde, dr. M. Vink, verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis, heeft de rijkspolitie bedankt voor het snelle optreden op de avond van woensdag 6 december. Hier door kon met sukse* een niertransplan tatie worden voltooid. Een witte sportwagen van de survetl- lanscedienst autosnelwegen van de rijks politie, met aan het stuur wachtmeeater- eerste-klasse B. D. Willems, bracht die avond over spiegelgladde wegen met slecht zicht in anderhalf uur een nier van het ziekenhuis in Deventer naar het Academisch Ziekenhuis ln Lelden. „Met zekerheid mag wel gesteld wor den, dat deze transplantatie, die tot nu toe geslaagd lijkt, onmogeiyk was ge weest zonder de hulp van uw korps", schrijft prof. dr. Vink in *yn dankbrief aan de rijkspolitie. SUCCES Een assistente van prof. Vink riep vorige week woensdagavond de hulp in van de rijkspolitie. In Deventer was iemand overleden, die rijn nier aan een zieke ter beschikking had gesteld. Toen wachtmeester Willems om 10 over half één 's nachts met de nier bt) het ziekenhuis in Leiden aankwam, stond daar een volledig transplantatie tam klaar om zyn werkzaamheden te begin nen. Vroeg in de morgen werd deze nier- LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit promo veerde gisteren de heer P. van Gyzel, wetenschappeiyk ambtenaar by 't Rijks museum van Geologie en Mineralogie te Leiden, tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Autoflubrescence of fossil pol len and spores with special reference to age determination coalificatlon". Pro- motor was prof. dr. F. P. Jonker te Utrecht. De heer Van Gyzel werd ge boren te Alphen a. d. Rijn en woont thans te Leiden. De heer A. Adriaanse promoveerde gisteren eveneens tot doctor ln de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Conformatie en fysische eigenschappen van enige vici- nale ditertlalre dihalogiden". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer Adriaanse werd geboren te Winschoten en woont thans te Wage- Voor het onderzoek werd subsidie ver leend door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek, afd. Scheikundig Onderzoek Ne derland (ZWO-SON). LEIDSE AGENDA Geopend voor spoedeisende gevallen Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. DONDERDAG 14 DECEMBER Stadhuis 14.00 en 19.30 uur Be grotingsvergadering. VRIJDAG 15 DECEMBER Stadhuis: 14.30 en 19.30 u. Begro tingsvergadering. Kleuterschool Maresingel: 14.30 uur Afscheid hoofd van de school. Stadsgehoorzaal: 20.30 u. Bal t.g.v. het 75-jarig bestaan van het St-EIisa- bethziekenhuis. Galerie Van der VMst, Botermarkt, 21.00 u. Opening tentoonstelling. ZATERDAG 16 DECEMBER St.-Elisabethziekenhuls: 10.30 uur: Reünie van verplegend personeel. Stadsgehoorzaal: 20.00 u. Gymnas- tiekuitvoering door „Excelsior". Burgerlijke Stand Geboren: Emiel S., z.v. S. Zeilstra en A. H- Benschop; Marco A., z.v. J. Wijntjes en C. P. van der Hulle; Astrid, d.v. J. I. de Kooker en M. J. de Vreugd; Ronnie, z.v. D. P. H. H. de Kooker en A. H. van Nieuwpoort; Jacoba S., d.v. P. Korsuize en A. M. Mink; Frederica A., d.v. A. van Ale- wijk en L. van der Beek; Erwin. z.v. A. Nieuwenhirfzen en E. Arnoldus; Jan-Anne, z.v. J. Qirist en J. A. van Duijvenbode. Gehuwd: A. Stolp en B. Trooet- Overleden: J. van Ommering, 22 jaar, vrouw; S. de Vos, 68 jaar, echt genote van P. J. Rozier; G. van der Hoorn, 74 jaar. man; P. Lardee, 65 jaar, man; W. H. A. van Schaik, 78 jaar, man; A. W. van der Burg, 55 jaar, man; J. W. M. Stikkelman, 18 jaar, zoon. OEGSTGEEST HAGENAAR TE WATER Een 59-jarige Hagenaar raakte gis teravond omstreeks 19.45 uur met zijn personenauto op de hoek Kwaaklaan- Haarlemmertrekvaart te water, nadat hij, volgens zijn zeggen, verblind was geworden door een tegemoetkomende personenauto. Daarbij kwam de wagen op zijn kop te liggen, doch passerende automobilisten konden deze weer recht trekken, waarna de Hagenaar met zijn vrouw, die aan het avontuur slechts een nat pak overhield, bevrijd werden. Er deugde niet veel van Aan een 47-jarige chauffeur uit Lei den was de rijbevoegdheid ontzegd, doch dat verhinderde hem niet toch achter het stuur van zijn auto te gaan zitten en op weg naar zijn werk te gaan. „Het was zo gemakkelijk," aldus zyn verweer. Doch er haperde, mede als gevolg van niet in het bezit zijn van een rijbewijs, nog meer. De man reed onverzekerd. Verder was hij niet in bezit van een wegenbelastingkaart en de stuurinrichting deugde niet De officier van justitie bij de Haagse politierechter vond in dit alles aan leiding tot een eis van drie weken gevangenisstraf en een totaal van 290.- boete. De rechter deed 't anders en legde een week gevangenisstraf op, opnieuw ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende een jaar en to taal 290.- boete. Filmvoorstellingen voor de jeugd Evenals het vorige jaar zullen ook dit jaar in de Kerstvakantie filmvoor stellingen voor de jeugd (van 6-12 jaar) worden georganiseerd door de Sectie Jeügdrecreatie van de Stich ting Leidse Jeugd Actie, waarin zit ting hebben de Oommissie Jeugd va kantiebezigheden (voor de speeltui nen), het R.K. Sted. Comité voor Va kantiebezigheden en het Leidse Volks huis. Vertoond zal worden: „Rin-tin- tin de wonderhond", de avonturen van een héél bijzondere herdershond. De voorstellingen worden gehouden op donderdag 28. vrijdag 29 en zaterdag 30 december a.s. in het Luxor-theater aan de Stationsweg te Leiden, des ochtends om 10 uur. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft zich bereid verklaard het ere-voorzitterschap van de Leidse Padvind(st)ers Raad te aanvaarden. Fabrikanten en in- en exporteurs met belangstelling voor de Nederlands- Britse handel houden op woensdag 10 januari a.s. ten kantore van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden een bijeen komst. Op deze dag zal de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koop handel in Het Verenigd Koninkrijk, de heer H. van de Worp, geïnteresseer den te woord staan. Groot alarm vanmorgen by de achter zijde van het stadhuis, waar een heer van de Stadhuistrap kukelde. Bijkans voor hy beneden was waren de EHD de politie al met gillende sirene en zwaai lichten onderweg. Het zekere voor onzekere nemend heeft de EHD dé fortutniyke misstapper, die zich licht misseiyk voelde, naar huls gebracht. Plak ook wat kinderzegels op de Kerst- en Nleuwjaarspost. Men steunt daarmee niet alleen het werk voor het gehandicapte en het minder kansen toe bedeelde kind, maar men doet er waar- schyniyk ook de geadresseerden voor al ln het buitenland Is men wild op de kleurige zegels een groot plezier mee. Het Comité Kinderpostzegels Lei den vestigt daar nog eens de aandacht op. In de Petrusparochie is wederom de Kerstactie begonnen. Een sympathieke actie, die ten doel heeft enigermate de zorgen de verlichten van van, die het materieel moeiiyk hebben. Het comité van de Parochieraad van de St.-Petrus- parochie vraagt aller medewerking. Zon dagmiddag tussen 1 en 2 uur worden thuis de envelopjes opgehaald. Is op die tyd niet thuis dan kan me gelden ook deponeren in de bus van de Petruskerk. Ontheffing op de Winkelsluitingswet Van woensdag tot en met zaterdag in de week voor Kerstmis mogen alle Leidse zaken tot 9 uur 's avonds ge opend zijn. Van de gelegenheid tot ontheffing zal gebruik gemaakt wor den door alle kledingzaken van het grootwinkelbedrijf en wel van woens dag tot en met vrijdag. Of ook andere grootwinkelbedrijven en midden standszaken van de ontheffing gebruik zullen maken is ons nog niet bekend. Morgen installatie pastoor J. Buys te Voorhout Morgen, vrijdag, zal de Installatie plaats vinden van de zeereerw. heer J. Buys tot pastoor van de H. Bartholo- meus te Voorhout, als opvolger van pas toor Bresser die met emeritaat is ge gaan. Om 18.50 uur zal de burgemeester de nieuwe pastoor ln het parochiehuls ver welkomen, waarna om half acht ln de kerk de installatieplechtigheid begint door deken P. A. v. d. Bosch van Noord- wijk. Na deze plechtigheid zal in het paro chiehuis gelegenheid worden gegeven de besturen van verenigingen en corpora ties aan pastoor Buys voor te stellen. PAUZE DE HALVE WAARHEID Henri de Greeve pr. is al tyd een hef tig. menselijk bewogen man geweest, die moedig opkwam voor de verdrukten toornde tegen onrecht. Hy is het nóg, zoals biykt uit de bijdrage „Ontmytho logisering: geen gegarandeerd wasmid del met heliofoor". Deze bydrage is opgenomen in het boek „Beeldenstrijd tussen Fatlma en New Babyion", dat dezer dagen is verschenen by Paul Brand, Hilversum. Een aanhaling: „Michel van der Plas zou een prachtig waardevol boek hebben geschreven als hy de héle waarheid van het rijke roomse leven had verteld. Nu hy dit niet gedaan heeft en de rykdom van het rijke roomse leven heeft verzwegen een nieuwe mythe ontstaan van de halve waarheid, die zo gauw moge- ïyk opgeruimd moet worden. Het is byv. niet waar, dat de tyd toen niet in be weging was. De tyd staat nooit stil. Het optreden van de belachelijk gemaakte Graal was een hevige start naar nieuwe vormen. De nagedachtenis van voortref felijke, heldhaftige, geloofsgetrouwe mensen wordt tekort gedaan Dt heb zelf de tijd van het rijke roomse leven meegemaakt. Ik heb er goede en slechte herinneringen aan, zo als elke tyd een slechte kant heeft. Maai de goede herinneringen zyn onvergete lijk. En de slechte kan ik verklaren. Het Is Immers een grote vraag, of, ge zien de ontwikkelingen der geschiedenis tydperk wel gemakkeiyk anders had kunnen zyn, zoals ook wy, evenals het nageslacht, verplicht zullen zyn, de waanzinnige excessen van deze tijd - die ln ieder geval veel ergelijker zyn dan die van het rijke roomse leven - te verklaren." LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Het oudste beroep van de we reld (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Iido: Ik, een killer (18 jaar). DageUjks 2.30, 7.15 en 9J.Ö uur. Zondag: 2.80, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Vernietiging op 8alpan (14 Jr.), Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Teveel voor één man (18 Jaar). Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Slachting in Chicago (18 jaar). Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Moeras der zonde (18 jaar). DageUjks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT VOORSCHOTEN BEZORGER SURSUM CORDA GEVRAAGD Voor het bezorgen van Sursum Corda in een wyk te Voorschoten vragen wij een tjverdienste voor gepensioneerde of handige i het Bureau De Leidse Courant. Papengracht KORRELTJE Wie leed en pijn de mensheid spaart Die leeft gelukkig op deez' aard. Marktberichten DEN BOSCH, 13 dec Vee Aan voer 6123; runderen 2204, graskalve ren 514, vette kalveren 345, nuchtere kalveren 1695, schapen 336, fokzeu- gen 20, slachtvarkens 479, biggen 530, slachtrunderen 828. Prijzen; melk- en kalfkoeien 950-1640, guste koeien 775- 1190, graskalveren 350-550, kalfvaar- zen 1025-1625, klamvaarzen 950-1200, guste vaarzen 810-1125, pinken 590- 800, nuchtere kalveren 105-240, weide- schapen 105-140, drachtige zeugen 340- 460, biggen 52-66, slachtrunderen ex tra kw. 4.40-4.70. id. Ie kw. 3.90-4.40, id. 2e kw. 3.50-3.85, id 3e kw. 3.20- 3.45, vette stieren 3.90-4.50. worst koeien 2.90-3.20, vette kalveren le kw. 3.90-4.30, id. 2e kw. 3.55-3.85, id. 3e kw. 3.25-3.45, nuchtere slachtkalveren 1.35- 1.75 (p. st. 40-80), slachtzeugen le kw. 1.72-1.77, id. 2e kw. 1.65-1.70, slacht varkens 1.95-2.10, vette schapen 115- 146, vette lammeren 120-165. Aanvoer, prijzen en handel: melk- en kalfkoeien minder, onveranderd, vast; guste koei en, minder redelijk, gehandhaafd; jongvee, normaal, slepend, moeizaam of niet prijsh.; vette kalveren, ruimer, willig, hoger; nuchtere slachtkalveren, normaal, levendiger, vrijwel onver anderd; schapen en lammeren, min der, flauwer, niet duurder; fokzeugen, normaal, traag, nauw of niet prijsh.; lopers en biggen, als vorige week, stil, weinig veranderd; slachtvee, behoor lijk, williger, prijsh.; slachtzeugen, normaal, vlot, sty ver. BARNEVELD, 13 dec. Pluimvee Aanvoer ca. 18.000 stuks: Handel re delijk. Pryzen (in per kg): slacht- kippen wit 1-051.25; zwart 1.01 1.20; rood 1.401.50; slachtkuikens 1.401.50; tamme konijnen 2.903.20; kalkoenen 3.003.25. RIJNSBURG 13 dec. Bloemen Am. Anjers: Carry Sim 22-36, Rode Sim 28- 39, Witte Sim 30-36, Dusty Sim 28-32. Crowly Sim 26-30. Farah Diba 28-32, Es- pérance 26-34, Keefer 24-29. Orange Triumph 18-25. RozenBaccara 30-76, Garnet 23-26, Carol 22-25, Zorina 22-32. Tulpen: Levant 16-18, Paul Richter 22- 26, Tommy 20-22, Ralph 20-23. Grote Chrysanten: Diplomaat 36-44, Cllngen- daal Elite 36-45, Euphorbia 35-95. Hy acinten: Anne Marie 18-31, Hyacint wit 52-76, Anthurium 160-240, Gerbera 26- 54 per stuk. Tros Chrysanten: Long Is land 150-165. Rolinda 125-150, Irissen: 125-185, Narcissen: Helios 85-110, Early Glory 110-125, Freesia's: White Swan 215-240, Golden Yellow 85-140 per bos.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4