Renz-Deloof zwichtten voor bankbiljetten DE ZESDAAGSE WERD GEWONNEN IN HET ZIEKENHUIS VAN AMSTELVEEN Kleinste koppel verdiende toch nog 425 gulden per dag JAAR LANG ELKE AVOND MUSICAL De Roo stribbelde nog even tegen Scheidsrechter met sneeuwballen bekogeld in Europa Cupduel mm i\ Herkent u ons...? DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 DH LETDSB COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Twee uur voor de grote finale van de Am sterdamse Zesdaagse een ploeg- koers over anderhalf uur besloot Jo de Roo zich niet in te zetten voor een overwinning, die hem en zijn gelegenheidspartner Fritz Pfenninger (nog meer) roem en geld zou opleveren, Hij was mach teloos gemaakt door een bevel van Peter Post, die de uitslag van deze zesdaagse dicteerde vanaf zijn ziekbed in het Amstelveense V.U.- ziekenhuis. Post gunde de man, met wie hij in grote onmin leeft, Fritz Pfenninger, niet het applaus in Amsterdam, dat hij zichzelf had toebedacht. Daarom regelde Peter Post de zesdaagse. Hij bedeelde de eerste plaats toe aan het Deense koppel Lykke-Eugen. Aldus ge schiedde, terwijl het volk zich ver gaapte aan de jagende coureurs en oprecht meende dat de strijd open was, toen Peter Post uit de koers g»ng- Er werd gisteravond druk vergaderd door degenen die het nauwst betrokken waren bij Posts grootste wens, die als een bevel de R.A.I. was binnengekomen. Kurt Vyth bemoeide er zich persoonlijk mee en stond aan Posts kant. Niet alleen omdat hij een groot bewonderaar is van de Amstelvener (voorbeeldje: Post krijgt, in tegenstelling tot Altig, wèl het hono rarium van vijf dagen), maar vooral, vanwege de publiciteit rondom zijn zes daagse. Een uitslag met Lykke en Eugen op de eerste plaats zou immers heel wat representatiever aandoen dan de namen van Pfenninger en De Roo, hoe goed de Zeeuw ook fietste. Bovendien, en dat is in de huidige wielrennerij een uitermate belangrijke zaak, is de firma die Lykke en Eugen in dienst heeft, goed voor enige tienduizenden guldens reclame in de Voorts was er nog Peter Posts ploeg leider Ton Vissers, die ook Jo de Roo onder zijn hoede heeft. Hogerhand Vissers kreeg de taak Jo de Roo op de hoogte te brengen van Peter Posts beslissing. Even heeft De Roo getwijfeld. Hij wilde wel winnen. Toen echter Fritz Pfenninger duidelijk maakte dat hij zijn verlangen naar een zege moest afschrij ven omdat een ongeschreven rennerswet voorschrijft dat niet getornd mag worden aan een beslissing „van hogerhand", gaf ook Jo de Roo toe. Fritz Pfenningers Ajax royale zege in Israël TEL AVIV Ajax heeft gisteravond in Tel Aviv de wedstrijd tegen het nati onale elftal van Israël met 61 gewon nen. Bij de rust leidden de Ajacieden met 30. De ontmoeting werd bijge woond door 10.000 toeschouwers. De doelpunten van Ajax werden gescoord door Henk Groot (strafschop), Sjaak Swart, Johan Cruyff (2x) en Piet Kei zer (2x). De Zweed Inge Daniëlsson werd in de tweede helft vervangen door Klaas Nuninga. Volgens de heer Van Praag zou Ajax nog moeten besluiten Daniëlsson al dan niet een contract aan te bieden. sportredactie) Door Arie van Vliet, de wed- weken geleden, kwam ik voor neel toeschouwersaantal toen ongeveer 60.000 opleverde, want die gaat naar een baar terug wil halen. Hij Amsterdam bij de profs te charitatieve instelling, zei Kuit regelde het zo dat je bleef rijden. Dan zie je evenveel af Vyth. „Maar dat AMSTERDAM Nauwe lijks 1 uur na het lawaaie rige afscheid voor een jaar, was het onwezenlijk stil in ^e^tegen het reusachtige R.A.I.- een g. gebouw waar Kurt Vyth genoeg zes dagen lang baas speel- Bapfc Zoet Door Arie van Vliet, de wed- weken geleden, kwam ik i strijdleider. Hij is er een die het eerst op de baan e: vroeger blijk- haalde Peter Post mij i je verdient beter, zei Post. wonder. Per slot van rekening op Ik heb er geen spijt van, maar betaalde ik goed. Het kleinste gegeven moment toch ik vind wel dat het zo genoeg koppel had een contract van is. Vooral de laatste dagen 425 gulden per dag". Henk Nijdam had ik het soms moeilijk. Controle via het t.v.- scherm Op de tafel naast n/n bed in liet VU- ziekenhuis bi Am sterdam stond het t.n.-toestel. t caaro^t Peter Post, mot echtgenot e Look controleerde of mjn wens i oei teer uitdrukkelijk gesteld - icerd uitgevoerd. Het gebeurde moaU de heerser tw* «te zesdaagsen H wQdn. de. De coureurs slenterden IT j!" een voor een weg. bed, hier waarvoor hij op de vergade- de eerste drie weken in actie nieuwe seizoen. Op de weg het wegseizoen begin. Daar ga sers Altig en Renz. die de ver te komen. „Ik blijf lekker zullen thuis met de feestdagen. Rust voor onze nederlaag in deze rijd ik de zesdaagse op toeleggen. Daarom zekering hebben gekregen als eenmaal nodig, twee zesdaagsen. Ik Rini Wagtmans, de debutant gevraagd". koppen te mogen starten, de werpen niet, al is me dat wel Denen Lykke en Eugen, de Nederlanders Peter Post. Jo de •ben niet benauwd van hard van wie Arie van Vliet zegt Kurt Vyth was tevreden. Hij Roo, Leo Duyndam werken, maar hier is toch wel dat hij een goede baanrenner gaat met vakantie naar Sankt Wagtmans, de Zwitser Pfen- erg veel van de coureurs ge- zal worden, zei: „Ik vind het Moritz. Niet van de winst die ninger en de Belg Romaln vraagd. Weet je hoe dat komt? welletjes zo. In Zürich, enige de zesdaagse met een sensatio- Deloof. humeur daalde vanzelfsprekend beneden het nulpunt, maar hij was machteloos tegen deze combine. Bleef nog over het koppel Renz-Deloof, dat meespeelde in het klassement en een reële kans had. Maar die mogelijkheid wilde het duo graag opgeven voor een dik pak bankbiljetten waarmee de ver tegenwoordiger van Lykke en Eugens firma* onopvallend zwaaide. Daarom .wonnen Pfenninger en De Roo niet, daar om kwamen Renz en Deloof niet aan de bloemen. Wel Palle Lykke en Freddy Eugen, twee geroutineerde zesdaagserijders, die het grote spel geweldig meespeelden en de zevenduizend bezoekers opgwonden maakten. Ze liepen uit op hun rivalen en lieten zich terugpakken. Omgekeerd had dat beeld even groot succes. Valpartij In dat patroon paste toevallig, hoe tragisch het ook was voor de betrok kene, een valpartij van Jo de Roo, die over Jan Janssen tuimelde. Vanzelfspre kend geen vooropgezet doel, maar het gebeurde en de klap die De Roo trof (hij kwam overigens terug in de baan) stei'kte het volk na afloop in de over tuiging, dat hij en Pfenninger zouden hebben gewonnen al„ dit niet was voor gevallen. Om elf uur schetterde het Tiroler orkest voor de winnaars Lykke en Eugen. (ADVERTENTIE) m Levensverzekering Spaarkas Sparen in effecten p| Hypotbeekaflossing Spaarbewijzen Ooi-verdovend applaus daalde neer op de kleine Denen, die het spektakel dank baar op zich lieten afkomen. Er werd gehuldigd, gesproken, getoeterd en ge trommeld door de muzikanten in vet leren korte broeken. Zo wilde het volk het. Zesdaagsemakers komen graag aan die wensen tegemoet. uitslag Is: Lykke-Eugen (Den) af- UDe Roo-Pfenninger (Nedcrl- op 2 ronden: 3. Renz-Deloof Alker won hoofdnummer ZUIDLAREN. De derde avond van het internationaal indoorconcours hip- piue van Zuidlaren werd geopend met een internationaal concours voor lande lijke ruiters over een parcours met twaalf hindernissen van maximaal 1.20 meter hoog. De uitslag was: 1. Heinz Karsten (W.- Dld.) met Astra, na barrage 0 ft., 27,7 sec.; 2. Albert Mellema (Beerta) met Majoor, 0 ft., 28,5 sec.; 3. J. Duursema (Bierum) met Adonis* 0 ft., 30,6 sec. Het hoofdnummer van gisteravond, een nationaal springconcours MA, werd na barrage gewonnen door H. Alker uit Buurse met Matador. Alker ging foutloos rond en maakte de snelste tijd van de zeven ruiters, die tot de barrage werden toegelaten. Uitslag: 1. H. Alker (Buurse) met Ma tador, 0 strafp., 26,5 sec.; 2. J. den Haan (Wateringen) met Gracia Mauro, 0 strafp. 27,3 sec.; 3. E. Schoemaker (Lage Vuur- sche) met Merry Twinkle, 0 strafp., 31,3 sec.; 4. Josje Ernst (Blaricum) met Nan cy, 3 strafp., 35,9 sec.; 5. Pia Arts (Am sterdam) met Weinbrand, 3 strafp., 37,6 sec.; 6. T. Velstra (Brummen) met Bac carat, 4 strafp., 33,9 sec.; 7. E. Schoe maker met Trevira-O-2, 8 strafp., 39,2 s. A.G.O.V.V. kocht en verkocht APELDOORN De Apeldoornse 2e divisieclub AGOVV heeft van Sparta de twintigjarige voorhoedespeler A. J. v. d. Voort overgenomen. AGOVV ver kocht Van der Gaag, die voor hij in het vorige seizoen door een beenbreuk werd uitgeschakeld ook in de voorhoede speelde, aan PEC uit Zwolle. ichuurlng-Vinnen (Ned) 3 Munster De Zesdaagse Milnster is gisteravond voor 3000 toeschouwers gewonnen door het Duits/Belgische paar Klaus Bugdahl/ Patrick Sercu. Tien minuten voor het einde verrasten zij de Duitse koppels Kemper/Oldenburg en Junkermann/ Schulze, die in dezelfde ronde „lagen", maar aanzienlijk meer punten hadden veroverd, door een ronde uit te lopen. e uitslag Is: 1. Bugdahl-Se r u nkcrrn an n - Sc h"ui ze(D"dM ïsslmllngh.'ius (Did) 218 p.; Rudolf-Roggondorf (Did) i (Dld-Belg), (Belg) 283 p.; is-Louis Pfen- C.H.I.O. Rotterdam 28 aug. tot 2 september BRUSSEL Het jaarlijkse CHIO in Rotterdam zal ln 1968 van 28 augustus tot 1 september worden gehouden. Het Rotterdamse concours hippique is een van de negentien grote concoursen waarvoor de internationale Hippische Federatie tijdens het gisteren in Brus sel gehouden congres de data heeft vastgesteld. Johnny Hallyday beboet PARIJS (Reuter) De Franse pop zanger Johnny Hallyday Is door een Pa- rijse rechter veroordeeld tot een boe te van in totaal 960 fr. (ongeveer 700 gulden) wegens te hard rijden en ande re verkeersovertredingen. De rechter noemde hem „een gevaar voor anderen Hallyday heeft zich schuldig gemaakt aan het rijden met een snelheid van meer dan honderd kilometer op een gro te Parijse verkeersweg in juni j.l., het omverrijden van verkeersleidingen op 26 oktober en het rijden met te grote snelheid nog op dezelfde dag, waardoor zijn wagen over de kop sloeg en temid den van geparkeerde auto's tot stilstand De zanger zal op 21 februari a.s. op- de rechter moeten verschij- Dan wegens ruzie maken op straat. JUVENTUS ALS LAATSTE IN KWARTEINALE BOEKAREST Juventus uit Turijn, de Italiaanse landskampioen, beeft zich als achtste ploeg geplaatst voor de kwartfinales van de Europa cup voor landskampioenen. Juventus. d.at twee weken geleden op eigen veld met 10 van Rapid Boekarest won, speelde gis teren de tweede wedstrijd in de Roe meense hoofdstad doelpuntloos gelijk. In een te hard duel, gespeeld in een voortdurende sneeuwstorm, zagen de bij na 35000 toeschouwers Rapid Boekarest herhaaldelijk aanvallen, maar steeds weer vastlopen op de versterkte verde diging van Juventus waarin linksachter Bercellino en doelman Anzol een hoofd rol speelden. In de tweede helft dreigde het duel de Westduitse scheidsrechter Riegg uit de handen te lopen. Na een F I E" T S 1 Freddy Eugen (links) en Palle Lykke, de Denen, die triomfeerden in de tweede naoorlogse zesdaagse van Amsterdam. Van An net Nieuwenliuyzen en Eric Schneider: „Ja ik wil" al op de plaat Wij doen mee aan het Premie Spaarplan. Wij krijgen straks elk jaar 100 gulden. Belastingvrijl Geïnteresseerd? Als u snel bent kunt u dit jaar ook nog gaan deelnemen. Des te eerder hebt u recht op uw belastingvrije premie. (Maximaal f 50,- per persoon of f 100,- per echtpaar per jaar). Alle inlichtingen: Postbus 51, Den Haag PREMIE SPAARPLAN* Basis voor persoonlijk bezit HEEMSTEDE Annet Nieuwenhuy- zen en Eric Schneider, die op 1 januari a.s. de twee rollen in de musical „Ja, Ik Wil" gaan spelen, zijn gisteren in Heemstede begonnen aan de plaatopna men, die men tegelijk met de première j in de winkels wil hebben. In het Gram- mophone House, waar beiden onder lei ding van Cor Lemaire aan het werk waren, was een ontmoeting met de pers georganiseerd. Daar sprak Paul Kijzcr, die deze musical samen met het Nieu we Rotterdams Toneel produceert, over zijn plannen met „Ja, Ik Wil". Die plannen zijn niet mis. De eerste veertien dagen van janua ri zal het stuk in de Rotterdamse Schouwburg te zien zijn. Daarna wordt het afwisselend met „De Leeuwerik" (waarin Annet Nieuwenhuyzen de hoofd rol speelt) in verschillende grotere schouwburgen in den lande gebracht (onder andere in Utrecht, Nijmegen, Arnhem, Groningen en Tilburg). Op 29 februari begint de voorstelling in serie te lopen in Theater Carré in Amster dam, naar de verwachtingen van de heer Kijzer tot het Holland Festival, dat op 15 juni begint. Eric Schneider en Annet Nieuwenhuyzen zullen vanaf maart avond aan avond hun echtpaar in „Ja, Ik Wil" spelen, waarschijnlijk tot 't eind van 1968. „Ik weet niet hoe ik het aal vinden", ragt Annet Nieuweo- huyzen, „maar ik ben er helemaal niet bang voor. Het lijkt me heel fijn om eens iets te ervaren, wat in het buiten land aan het toneel heel gewoon is. Ac teurs spelen daar soms jaren dezelfde rollen". Eric Schneider voegt er aan loe: „Het voordeel is. dat we elke avond spelen, maar overdag vrij zijn. Nu repeteren we overdag en spelen 's avonds. Het toneelbestel pleegt in wezen roofbouw op de acteurs, Die zouden tot veel en veel betere presta ties komen, wanneer zij bijvoorbeeld maar twee rollen per jaar zouden spe len". Eric Schneider juicht de verande ringen, die op til zijn in de toneelsitu atie dan ook van harte toe. Paul Kijzer, die alvast veel lof toe zwaaide aan alle medewerkenden, ver klaarde onder meer dat het werk van een producent slechts bestaat in het om zich heen scharen van een juiste groep van medewerkers. Over zijn sa menwerking met het Nieuw Rotter dams Toneel, onder auspiciën waarvan de voorstelling tot 29 februari gespeeld wordt (daarna komen de acteurs .in dienst van Paul Kijzer) wil hij alleen maar zeggen, dat op die datum dc voorstelling financieel „selfsupporting" moet worden, in hoeverre eventuele ver liezen voor die tijd door dc subsidie op gevangen worden, weet hij liever niet. „Het Rotterdams Toneel vraagt niet wat mijn fondsen zijn, ik vraag niet naar de hunne". De opname van één van de vele aar dige liedjes uit de musical, die men kon beluisteren, was een bijzondere ver rassing. De prachtige zangstem van Annet Nieuwenhuyzen, die haar musi- calcapaciteiten al eerder bewees in „Kiss me Katc", heeft nog meer karak ter gekregen. Eric Schneider blijft daar slechts een haarbreedte bij achter, al thans in dit liedje. Het uitgebreide or kest (20 musici), dat straks in de or kestbak zal zitten, werd geleid door Cor Lemaire. Hij heeft de twee acteurs reeds vier maanden onder zijn hoede. Sinds augustus repeteren zij dagelijks aan dc liedjes. Met grote zorg en toegewijdheid heeft Lemaire de songs bij het stembereik van de .acteurs aangepast; hij ging uit van dc muziek zoals die in New York voor Marv Martin en Robert Preston was ontworpen. Vol lof spreekt Lemaire over de zangstemmen en het muzikaal gevoel van Eric Schneider en Annet Nieuwenhuyzen. De liedjes zijn niet van dien aard, dat ze te hoge eisen stellen: ze zijn voor acteurs geschreven. „Je kunt terugvallen op een natuurlijke, ele mentaire muzikaliteit, die bij vrijwel iedereen te vinden is". Overigens heb ben beide al jarenlang zanglessen. Voor de dansnummers, die deel uit maken van de musical, krijgen de twee optredenden al vele maanden een trai ning van Billy Wilson, die de choreogra fie zal verzorgen. Hij is overigens de enige Amerikaan in het team; geen van de medewerkenden heeft de Broadway- voorstelling gezien, ook niet regisseur Johan Greter. Naar de foto's te oorde len, die al in ruime mate voorhanden Honderd jaar Uilenspiegel BRUSSEL (ANP) Het is dezer da gen een eeuw geleden, dat de eerste druk verscheenvan de „Légende d'Uilenspie- gel" van de Belgische schrijver Charles de Coster. De filosofische en letterkundige fa culteit van de Vrije Universiteit van Brussel heeft dit feit herdacht met een academische zitting, waarop enkele hoogleraren de figuur van De Coster en zijn tijd belichtten. zijn (Paul Kijzer pakt zijn zaken goed aan), zal de Nederlandse voorstelling iets meer in een burgerlijke sfeer ge plaatst worden dan de Amerikaanse, waar het ietwat sjieke leven van een zogenaamd „beter milieu" het uitgangs punt is geweest. Een ombuiging, die voor Nederland heel juist is. De musi cal zal zo ook meer herinneringen op roepen aan het stuk dat er de grond slag van is, „Het Hemelbed" van Jan de Hartog. Over een paar weken (repeteren en een try-outvoorstelling) begint het Jaar van „Ja, Ik Wil" voor Annet Nieuwen huyzen en Eric Schneider. Ze zitten er nog wel wat tegenaan te kijken, met een lichte huiver, maar van de andere kant zien ze er verlangend naar uit. „Het lijkt me heerlijk", zegt Annet Nieuwenhuyzen. Dambreuk in Polen13 doden WARSCHAU (AP) In de Poolse provincie SilcziP is een aarden dam doorgebroken waardoor vijf dorpen wer den overstroomd. Tenminste dertien mensen zijn hierbij om het leven ««'ko men. aldus het Poojse persbureau PAP. Voorts liepen vijftien mensen ernstige verwondingen op. PAP achtte het niet uitgesloten dal er nog meer doden onder de modder zullen worden gevonden Verscheidene huizen werden door het snelstromende water volkomen ver- Poolse legereenheden, brandweerlieden en vele vrijwilligers van de gezond heidsdiensten hebben zich naar hot ge troffen gebied gespoed om daar het ber gingswerk ter hand te nemen. De dam omringde een reservoir van een kopermijn dat een Inhoud had van 15 miljoen kubieke meter water, ver mengd met modder en koperbestandde len. De oorzaak van de dambreuk is nog kwartier in de tweede helft stuurde Riegg Nasturescu (rechtsbuiten van Ra pid) en Salvadore (rechtsachter van Jw- ventus) wegen6 handtastelijkheden «tt het veld. In de tweede helft werd de scheidsrechter door de toeschouwers meê sneeuwballen bekogeld, nadat hij, we gens buiteospel, een doelpunt van Raptd had afgekeurd. De acht clubs, die in de kwartfinale» uitkomen, zijn: Real Madrid (Spanje), Gornik Zabzre (Polen), Benfica Lissa bon (Portugal), Manchester United (En geland), Vasas Boedapest (Hongarije), Spartak Praag (Tsjecho-Slowakije), Ju ventus Turijn Italië) en Eintracht Braunschweig (West-Duitsland). Europa Cup II De Franse bekerhouder Olympique Lyon ia gisteravond doorgedrongen to* de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Da Fransen verloren voor 42000 toeschou wers in Londen met 43 van Tottenham Hotspur. Zij hadden echter de eorate wedstrijd met 10 gewonnen, zodat de totaalscore 44 werd. Aangezien ln een dergelijk geval de doelpunten in de uit wedstrijd dubbel tellen, kwalificeerde Olympique zich. Bij de rust had Totten- ham een voorsprong van 20 door doel punten van Greaves. Na de rust scoor den Jones en Gilzean. De doelpunten van Olympique werden gemaakt door De Nallo, Rambert en Boussa. Jaarbeursst<Mlenbeker Sporting Lissabon (Portugal) hoeft zich geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbe- ker. Het speelde gisteren ln Florence gelijk met 11 tegen Fiorentina. In de eerste wedstrijd hadden de Portugezen op eigen veld met 21 gewonnen. Ruim 7000 bezoekers zagen Maraschl ln de eerste helft Fiorentina een voorsprong geven, in de tweede helft maakte Per- res voor Sporting gelijk. In de derde ronde speelt Sporting Lissabon tegen FC Zürich (Zwitserland). Nieuw ballet bij Ned. Dans Theater DEN HAAG Het Nederlands Dat* Theater geeft zaterdag 16 december ee*> voorstelling In het Circustheater te Schevenfngen met medewerking van h«4 Nederlands Balletorkest. Op het pro gramma staat onder meer de première van het ballet ,,9 bewegingen" op ma- ziek van Brahms (Haydnvariatles). Drt werk Is het tweede ballet dat de als vo- liste aan het Nederlands Dans Theater verbonden danseres Küthy Gosschalk maakte. 9 bewegingen is gecreëerd In de mo derne stijl. Het beeldt geen thema orf verhaal uit, muar Is veeleer een reeks van bewegingen in de vorm van een traditioneel klassiek divertissement. Het zal worden uitgevoerd door Alexandra Radius, Marian Sarst&dt. Hans Knill, Lia Haeken, Sablne Vaessen, Ytelce Wa terbolk, Lenny Westerdijk, Sören Back- lund, Jorge Fatauros, Frank Polak en Frans Vervenne. Decora en kostuums warden ontworpen door Joop Stokvis, die eveneens als danser aan het N.D.T. verbonden is. De overige balletten die zullen worden opgevoerd zijn: Metaforen van Hans v. Manen op muziek van Daniel Lesur, Screenplay van Job Sanders op muziek van Charly Mingus en Opus 12, even- van Bela Bartók dat In oen nieuwe be- vun Bela Bnrtok dat ln een nieuwe be zetting zal worden uitgevoerd. „Boudewijn nu ook officieel in België BRUSSEL (ANP) —'Sedert het begin an deze week wordt onder de officiële teksten in de Belgische staatscourant met links de Franse tekst en rechts de Nederlandse niet meer uitsluitend de Franse naam van de Belgische koning, „.Baudouin" afgedrukt Onder de Neder landse kolom staat nu zijn Nederlandse naam „Boudewijn" Begin van dit Jaar nog had een Vlaam se senator de minister van Justitie uitleg gevraagd over de eentalige Fran se handtekeningen van de koning. Het antwoord luidde toen, dut de vorst moest tekenen met de naam die op zijn ge- boorteacte staat en dat was „Baudouin". Volleyba Kompetitie AMSTERDAM Voor de competitie van de NeVoBo is gisteravond ln Am sterdam de eredivisiewedstrijd heren ge speeld tussen US en Blokkeer. De Hage naars wonnen met 3—1 (12—15. 15—6, 15—5, 15—10).

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11