mensen Hartdonors: jonge ernstig ongeluk na een Eerste Concorde uit hangar Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Open strijd om eerste plaats in straaltijdvak Wasjkansky was ideale hartpatiënt Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières... Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Kamer ongerust over samengaan dagbladen DINSDAG 12 DECEMBER 1967 DE LEID SE COURANT ADVERTENTIE De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. (Van onze luchtvaartredacteur) TOULOUSE Op een vliegveld b(j Toulouse is gisteren de eerste super- sone Frans-Britse Con corde uit de produktie- hangar gerold. Hiermee is de spaYinirift, dfó dë in ternationale luchtvaart wereld thrns gevangen houdt, omtrent de vraag wie heft eerste supersone verkeersvliegtuig in de lucht zal brengen, nog een paar graden gestegen. Sinds de Rus sische vice-minister voor Luchtvaart Stefan Hadysjev op 25 mei tijdens persconferentie op de Parijse luchthaven Le Bourget voorzichtig zei: „De eerste vlucht van de Tupolev-144 is voorlopig niet te verwachten, maar wel zal het eerste exemplaar binnen enkele den de produktieband verlaten", is het ene gerucht na het andere opgedoken over een naderende proefvlucht van deze Tu-My, die volgens het in 1965 op- Le Bourget voor het eerst op schaal ver toonde model, opvallend veel op de Con corde lijkt. De Fransen en Britten toonden in de afgelopen zomer op Le Bourget een mo del op ware grootte van de Concorde. Vorige v/eek werd bekend dat het eerste prototype (een tweede kordt in Engeland gebouwd) snel zijn voltooiing naderde. Toch was de zo in luchtvaartkringen geheten roll-out" gisteren voor velen nog een verrassing. Het Concordeproject heeft alle denkbare en ook een flink aan tal haast ondenkbare moeilijkheden ge had. Niettemin is men ruimschoots bin nen de gestelde tijdslimieten gebleven. De eerste proefvlucht is gepland voor 28 februari van het volgend jaar. Pas in 1971 echter zullen de eerste Concorde- exemplaren gezamenlijk zoveel vlieguren hebben gemaakt, dat een certificaat van luchtwaardigheid kan worden afgegeven waarmee het toestel vrij komt voor de burgerluchtvaart. De Amerikaanse supermaatschappij Pan American zal het eerste exemplaar ontvangen. Deze maatschappij is de eer ste van de 16 die tot nu toe gezamen lijk 74 Concordes, elk 76 miljoen guldén kostend, hebben besteld. Bij deze 16 be vindt zich niet onze K.L.M. De Neder landse maatschappij ziet voor de Con corde in haar structuur geen rendabele Brosio bezorgd over Sovjetvloot in Middell. Zee (Van o t correspondent) BRUSSEL Aan de vooravond van de NAVO-ministerraad verklaarde secre taris-generaal Manlo Brosio „uiterst be zorgd te zijn over het toenemende ver schijnen van Russische vlooteenheden in het Middellandse-Zeegebied". Zowel op de ministerraad als in de vergaderingen Van het Defence Plan ning Comittee de bijeenkomst van de ministers van Defensie zal aan dit verontrustend verschijnsel grote aan dacht geschonken worden. Secretaris-ge neraal Brosio zei, verwijzend naar een vandaag gepubliceerde lijst van oost- westcontacten in het afgelopen jaar, dat al deze contacten op economisch, cultureel en politiek gebied geen sub stantiële verandering gebracht hebben in de militaire .spanning tussen oost en west. De NAVO-landen, vooral ook de leden-landen, die aan de Middellandse Zee liggen, zien met grote zorg de Rus- siche activiteiten aan. positie. De K.L.M. neemt kennelijk het mogelijke „prestigeverlies" om te wach ten op de drie jaar latere, maar veel grotere, snellere en meer geavanceerde Boeing SST. Het ook op het gebied van internationale technologische samenwer king ongelooflijk gecompliceerde Concor deproject (aan het vliegtuig werken 350 Franse firma's, 250 Britse en ruim 30 Amerikaanse mee) is ironische spe ling van het lot in het laatste jaar tweemaal in het nieuws gekomen, pal na generaal De Gaulle's veto's tegen Enge land. Nog geen twee weken na het be faamde „fluwelen veto" van de afgelopen meimaand, was het Concordemodel het klapstuk van de luchtvaartsalon op Le Bourget. Nu, nog geen twee weken na De Gaulle's televisieveto, rolt de machine vrijwel kant- en klaar uit de produktie- hal, onder getuige van een legertje Fran se en Britse genodigden. De Fransen en Britten hebben elkaar destijds gevonden op grond van verschil lende motleven. De Concorde, In aanzet een Frans ontwerp, was voor Frankrijk vooral een prestigeobject geworden, waarbij als extra-voordeel nog kwam dat de Franse vliegtuigindustrie in de gelegenheid kwam geheel nieuwe erva ringen op te doen. Het project was voor Frankrijk echter te dunr, de belangrijk ste reden waarom men een partner zocht. Dat de Franse keuze al by voorbaat op de Britten viel, lag voor de hand. Enge land Immers is nog altijd op technolo gisch gebied de rest van Europa voor uit. De Engelsen evenwel hadden be hoefte aan een dergelijk project, ener zijds om het technologische vernuft op peil te houden, anderzijds om een dam op te werpen tegen de beruchte en In die jaren naar een climax neigende „braindraln", de export van hersens naar de Verenigde Staten. Engeland be zat echter evenmin het geld voor een dergelijk project. Vandaar dat de samen werking er kwam. Zoals men zich herinneren zal, heeft de samenwerking verschillende keren aan een zijden draad gehangen, vooral door financiële problemen in Engeland. Toen Labour kort na de machtsovername drastisch ging besnoeien op de vlieg tuigontwikkeling, kwam ook al direct de Conrode in gevaar. Dat is zo gebleven temeer nog, omdat de Concorde steeds duurder en duurder werd. De achter eenvolgende ministers van Luchtvaart echter hebben telkens weer het project weten te redden. Gisteren zei de Britse minister van Technjek Anthony Wedge- wood Benn: Er mag aan Franse zijde het een en ander ontbreken aan de goede wil om met Engeland in de E.E.G. sa men te werken, de Britten van hun kant hebben vandaag opieuw hun goede wil getoond Dit was overigens een grap, want het sloeg op het feit dat de Britten uiteindelijk erin hebben toegestemd om de naam van de Concorde ook voor eigen Brits gebruik op de Franse manier te spellen. Dus met een „e" op het eind. Tot nu toe heette de Concorde in Enge land Concord. Capaciteit Tot slot nog enkele gegevens over de Concorde: Het toestel zal de afstand ParijsNew York in goed 3,5 uur vlie gen. Hest toestel vliegt tweemaal zo snel als het geluid (plusminus 2300 km per uur) en het kan 141 passagiers vervos- ren (Tupolev 144 waarschijnlijk maar 120 en de Boeing SST 3 maal de geluids snelheid met 320 passagiers). Ieder van de vier Olympus-Snecma- motoren zuigt evenveel lucht aan als de gezamenlijke ademcapaciteit van 1 mil- loen mensen. Deze motoren verbruiken daarbij 450 liter brandstof per minuut, maar ontwikkelen gezamenlijk dan ook een stuwkracht die gelijk staat aan die van de „Queen Mary" ofwel 5500 forse sportauto's. KAAPSTAD (AP) Begin november 1967, nadat enige weken eerder met succes een nier transplantatie (in het Groote Schuurziekenhuis) was uitgevoerd, werd besloten een menselijke harttransplantatie te proberen. Tien jaar er varing in open hartchirurgie en vier jaar on derzoekingen met de transplantatie van mense lijke organen hadden ons vertrouwen gegeven in deze taak te slagen. Het duurde niet lang Daar gewoonlijk zo weinig tijd be schikbaar is tussen het tijdstip van een ongeluk en het tijdstip waarop de dood bij een ernstig gewonde patiënt intreedt, werden van te voren alle mogelijke voorbereidingen getroffen voor de voor gestelde operatie. Het gehele team dat óbij de transplantatie-operatie zou zijn betrokken verkeerde voortdurend in staat van paraatheid. Twaalf eenheden vers bloed werden getrokken van 12 nieuwe vrijwilligers en werden dagelijks gecontroleerd voor het geval dat zij nodig zouden zijn voor de voorgestèlde operatie. Denise Darvall Zaterdag 2 december werd een jonge vrouw, mej. Denise Ann Darvall, in het Groote Schuurziekenhuis opgenomen, die kort daarvoor ernstige verwondin gen bij een (auto)ongeluk had opgelo pen. Onmiddellijk werd met alle kracht geprobeerd de levensprocessen weer op gang te brengen, maar toen zij kort daarna door een neuroloog werd onder zocht, verklaarde deze dat zij een dode lijke beschadiging aan de hersenen had. Men bleef proberen de levensgeesten op te wekken en intussen werd toestem ming van de vader van het meisje ver kregen om haar hart en nieren na de dood te verwijderen voor transplantatie operaties. Het team werd gealarmeerd en het gewonde meisje en mr. Wasjkansky werden naar twee operatiezalen naast elkaar overgebracht, waar de voorbe reidingen voor twee gelijktijdige open hartoperaties werden voortgezet. Bij 't bloedonderzoek van het gewonde meisje bleek dat de rode en de witte cellen vrijwel volmaakt verenigbaar waren met die van mr. Wasjkansky, hetgeen een grote aanmoediging voor ons was. om een patiënt te vinden die in aanmerking kwam voor een harttransplantatie. Mr. Louis Wasjkansky werd beschouwd een ongeneeslijke hartkwaal te hebben. Hij f had ook de juiste mentale instelling en morele moed om zich aan deze nieuwe operatie te onderwerpen. Zijn bloed werd onderzocht om de antigenen vast te stellen welke op zijn rode en witte cellen zouden ageren, daar dit ons zou helpen een geschikte donor uit te zoeken in een volgend stadium door een vergelijking van een soortgelijke antl- genische analyse van de mogelijke donor. Een geschikte donor zou een jong persoon moeten zijn met natuurlijk een dodelijke kwaal of ver wonding, maar met een onbeschadigd hart. Geschikte jonge mensen in deze categorie zijn vrijwel uitsluitend pntiënten die ernstige on gelukken hebben gehad. Operatie Het werd duidelijk dat onze behande ling van het gewonde meisje snel te kort schoot om een fatale afloop te voorkomen en om 01.30 uur zondags werd mr. Wasjkansky onder narcose gebracht. De operatie begon binnen een half uur na het begin van de open hartope ratie. Nadat het lichaam van mr. Wasjkansky bevroren was om zijn vita le organen te beschermen, overleed het gewonde meisje en het elektrocardio gram stelde een volledige hartverlam ming vast. Het hart van het meisje werd openge legd en verbonden met een hartlongma- chine en begonnen werd het hart in de hartlongmachine te koelen. Toen haar hart voldoende afgekoeld was werd het verwijderd door de voornaamste aderen en slagaderen los te maken en werd het losgekoppeld van de hartlongmachine in de eerste operatiezaal. Haar hart werd naar de tweede operatiezaal overge bracht waar het binnen een paar minu ten opnieuw verbonden werd aan tweede hartlongmachine en met koud bloed werd gevoed. Dit duurde voort tij dens het binnenbrengen van het hart. Er werd een klem op de aorta mr. Wasjkansky gezet om zijn hart te isoleren van de bloedcirculatie in het lichaam en zijn ernstig beschadigde hart werd uitgesneden, waarbij delen van beide hartkamers achtergelaten waren om te dienen als de stam w; op het nieuwe hart zou worden geënt. Verbinding Terwijl de rest van het lichaam mr. Wasjkansky verder door de hart longmachine werd gevoed, werd het do norhart op zijn plaats gebracht, waarbij fijne zijden hechtingen werden gebruikt om de aders en de voornaamste slag aders van het nieuwe hart te verbinden met die van mr. Wasjkansky. Eerst werden de linkeraderen van de patiënt en het nieuwe hart aan elkaar verbonden en daarna werd dit op gelij- ADVERTENTIE) NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.M. de Vries 9 1 2 5 5 6 7 0000 - No. Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker vèn de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt ke wijze met de rechteraderen gedaan. Vervolgens werden de gescheiden ein den van de longslagaders aan elkaar gehecht en tenslotte werden de twee aorta's verbonden. De klem op de aor ta van mr. Wasjkansky werd verwij derd en het nieuwe hart werd gevoed met bloed dat uit de hartlongmachine in de aorta werd gepompt. De lucht werd verwijderd uit alle hartkamers en met het opnieuw ver warmen van het bloed in de hartlong machine werd een begin gemaakt. Toen de juiste temperatuur was bereikt werd het nieuwe hart een elektrische schok gegeven door middel van elektroden die aan iedere kant van het hart waren ge plaatst en ongeveer twee uur en een kwartier nadat het tot stilstand was ge komen begon het opnieuw te slaan. Verivarming het lichaam van mr. Wasjkansky duurde voort en een 20 minuten later werd de stroom uit de hartlongmachine verminderd en nam 't hart beetje voor beetje de bloedsomloop over. Tien minuten later werd tenslotte de hartlongmachine uitgeschakeld en het nieuwe, hart sloeg krachtig ter on dersteuning van het bruisende leven in het nieuwe lichaam. De slangen waarmee de patiënt aan de hartlongmachine lag werden verwij derd en zijn borst werd gesloten. Een röntgenopname van zijn borst toonde dat alles goed functioneerde en het elek trocardiogram was bevredigend. Mr. Wasjkansky werd de kans gege ven weer bfj bewustzijn te komen en vervolgens ongeveer uur nadat de operatie begonnen was, werd hij terug gebracht naar de steriele nabehande- llngskamer. De kunstmatige ademhaling duurde voort hoofdzakelijk als preven tieve maatregel, en gedurende de rest van de zondag ging zijn toestand bevre digend vooruit. De kunstmatige ademhaling werd de volgende morgen stopgezet en sinds die tijd heeft hij bevredigend adem gehaald, zijn hart heeft goed gefunctioneerd en zijn vooruitgang na de operatie is in Ie der opzicht uitstekend geweest. Vliegveld nabij Tilburg gewenst (Van onze correspondent) TILBURG „In het noordoosten van Loon op Zand dient een luchthaven te komen, waarvan kleine vliegtuigen ge bruik kunnen maken. De enorme groei van het wegverkeer maakt het scheppen van een luchtverbindlng vanuit het stadsgewest Tilburg nodig. Mogelijk kan een van de militaire vliegvelden In de omgeving, b.v. Gilze-Rijen, hiervoor beschikbaar komen". Deze suggestie wordt gedaan door de werkgroep ver keer voor het stadsgewest Tilburg. Welgemoed ligt de heer Louie Waejkaneky in zijn bed in het Oroote Schuurziekenhule in Kaap stad. Zijn toestand blij/t vooruit gaan. HU heeft gisteren een krant gelezen en bezoek gehad van een minister, die hem de gelukwensen van de regering overbracht. Begin januari, zo is bekendgemaakt hopen de chirurgen een nieuwe harttransplantatie te verrichten. Maar de enorme kosten en het onvoldoende beschikbaar zijn van specialistische teams verhindert, dat deze operaties in de toekomst op grote schaal zullen worden uitgevoerd. VOORSCHOT VOOR DAGBLADEN IN NAUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mi nis lor Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk overweegt over te gaan tot een voorsohotregellnv uit tv-reclanie voor de dagbladen. Overleg over do compensatie voor eventuele schade door de tv-recln- me ls gaande met de Nederlandse Dagbladpers, de NOTU en de „Nieuwsbladen". Een en ander deelde de minister gisteravond mee ln de Tweede Ka mer naar aanleiding van verschil lende opmerkingen van Kamerle den, waarbij de verontrusting uit gesproken werd over de concen traties ln de dagbladwereld. Me vrouw G. Brautlgam (P.v.d.A.) vroeg de minister ln dit verband een staatscommissie ln te stellen, die deze kwestie moet onderzoe ken. Voor deze commissie voelde de minister niet zoveel. De pers- raad, zei ae, werkt uitstekend. De raad kan wellicht uitgebreid wor den met enkele lieden. Men is er slagvaardig genoeg om snel te kunnen reageren. De minister zei de ongerustheid van de Kamer over de sterke concentraties ln de dagbladwereld te delen. ZIJ was er ook mee eens, dat alles gedaan moet worden om de gevarieerd heid van de pers te handhaven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De concentraties in de krantenwereld hebben verontrusting teweeggebracht in de Tweede-Kamer- gelcderen. Vooral de P.v.d.A.-afgevaar digde mevrouw G. Brautlgam drong er krachtig bU minister Klompé op aan. dat alles wordt gedaan om het mogelijk te maken een zo groot mogelijke diversiteit van berichtgeving te handhaven. „De recente samenwerking tussen de Nederlandse Dagblad Unie en het Tele graafconcern heeft de publieke opinie een schok gegeven. Temeer omdat de redacties verschillend denken over de journalistieke ethiek". Mevrouw Brautl gam vroeg zich af, waartoe dit zou gaan leiden en wat de volgende concentraties zullen zijn. Zij vroeg de minister met klem een staatscommissie in te stellen onder leiding van de voorzitter van de persraad. De P.v.d.A.-afgevaardigde vroeg zich af of de diverse kranten ge zamenlijk gebruik kunnen maken van technische apparatuur, zonder dat zulks leidt tot redactionele samenwerking zo als ook bij radio en televisie het geval Is. Haar betoog werd ondersteund door o.a. drs. E. C. Visser (D '66), die de mi nister vroeg een zodanig financieel kli maat te scheppen, dat de situatie van de gehele pers wordt verbeterd. Hij dacht met name aan verlaging van de omzet belasting, de telex- en telefoonkosten en de posttarieven alsmede een spoedige verdeling van de televisiereclamegelden. Voorts stelde hij stimulerende maatre gelen voor ten behoeve van de kranten- papierindustrie. Ook de heer G. A. Kleft (A.R.P.) sprak zijn verontrusting uit over de toestand in de krantenwereld. Met betrekking tot de Nederlandse Televisiestichting zei de heer Kieft, dat te veel zendtijd negatieve Invloed heeft op een gezonde ontwikke ling. Hij vroeg zich af, of het wel ver antwoord is om 40 procent van de totale zendtijd ter beschikking te stellen van de N.T.S.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5