Toelatingsprocedure tot voortgezet onderwijs vormt moeilijk probleem AKTIEVE BEZORGER PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1967 Wethouder Sannes over ondertvijsperikelen INTELLIGENTIETEST VHMO-SCHOLEN IN LEIDEN EN OEGSTGEEST De toelatingsprocedure tot het voortgezet onderwijs vormt in de Leidse onderwijskringen een moeilijk probleem. Wethouder S. San- nes heeft hier gisteravond uitvoerig bij stilgestaan. Vooraf stelde de wethouder, dat speciaal voor het voortgezet onderwijs de samen werking in agglomeratieverband belangrijk zal zijn. Enkele buurge meenten hebben reeds belangstelling getoond voor de schooladvies dienst en ook op het gebied van het toelatingsbeleid voor het Mavo is samenwerking tot stand gekomen. Speciaal aldus de heer Sannes, toen hij tot zijn voornaamste punt kwam de hoofden van alle VHMO-scholen van Leiden en Oegstgeest zien de bezwaren en de betrekkelijkheden van een toelatingsexamen terdege in. Dit biykt duidelijk uit het feit dut 7,y matlca-vragen en eventueel een opstel- In 1064 en 1965 die kandidaten over wie letje. het hoofd ven de lagere school een gun stig advies gaf en die als gemiddeld rap- hun scholen hebben toegelatei Dit gaven worden aangevuld met vraagstuk- perlment kon niet worden voortgezet ken en vragén op toekomstig V.W.O. omdat het K.B. van 22 Juli 1965 een onderzoek naar de geschiktheid van de kandidaat voor de ontvangende school verplicht stelde. Uit de vier In dit K.B. ter keuze van het bevoegd gezag ge noemde mogelijkheden van onderzoek hebben de V.H.M.O.-hoofden alleen uit voorzichtigheidsoverwegingen In 1966 en 1967 het toelatingsexamen (in Neder lands en rekenen) gekozen. Het grote aantal kandidaten vooral by de bijzondere lycea maakte het vormen van een proefklas onmogelijk en met de twee andere genoemde mogelijkheden: „een onderzoek naar kennis en Inzicht van de kandidaat gedurende tenminste zjjn laatste leerjaar aan de lagere school" en „een psychotechnisch onder zoek", was, naar hun mening nog niet voldoende ervaring opgedaan. Dat hun voorzichtigheid gegrond waa bleek uit het schrijven van de staatsse cretaris van onderwijs en wetenschap pen van 15 september 1966, waarin deze wees op het experimenteel karakter van deze toetsmiddelen en op behoedzaam heid bij het toepassen daarvan aandrong. Naast het toelatingsexamen In Ne derlands en rekenen werd ln 1966 en 1967 onder leiding van dr. Van den Broek b(j de kandidaten van alle V.H.M.O.-scholen een intelligentie-test afgenomen. De hoofden van deze scholen achten het zeer belangrijk dat door mid del van een followup na verloop van twee of drie Jaar zal kunnen worden nage gaan of de resultaten van een dergelijke test een betere correlatie met de school prestaties vertonen aan de by het toe latingsexamen verkregen resultaten. Intussen werden de resultaten van de test alleen als zij positief waren ln twij felgevallen ten gunste van de kandidaat meegerekend. .Intelligentietest De hoofden van de V.H.M.O.-scholen hebben alle aan hun bevoegd gezag toe stemming gevraagd in 1968 dezelfde toe latingsprocedure te volgen als in de twee voorgaande Jaren. Vanwege de continuï teit in het onderzoek zouden z|j daarbij wederom een Intelligentie-test willen af nemen. Voor wat betreft de toelating ln 1969, geregeld in het Besluit V.W.O. H.A.V.O.. M.A.V.O. van 2-ll-'67, zjjn zij voornemens na te gaan of aan eet andere procedure de voorkeur zou kun nen worden gegeven. Zij denken b.v. aar een schoolvorderingstest. De huidige U.L.O.-scholen zullen per l-8-"68 als M.A.V.O.-scholen deels in scholengemeenschappen worden opge nomen, deels ln een associatie met V.W.O. en H.A.V.O.-scholen gaan menwerken. Tussen de hoofden van alle Prot. Christelijke, Rooms Katholleke- Openbare U.L.O.-scholen van Lelden omgeving bleek dat zjj alle wensten voor him scholen In 1968 een toelatings examen af te nemen en gaarne ook het Intelligentie-onderzoek van dr. ad. Broek zouden deelnemen. ZIJ achten het nl. noodzakelijk naast het advies van het lagere schoolhoofd over meer gegevens te beschikken om voor zover mogelijk tot hun scholen al leen die kinderen toe te laten van wit mag worden verwacht dat zij voor het volgen van M.A.V.Q.-onderwij8 geschikt n nauwe samenwerking tussen de V.H.M.O.- en U.L.O.-scholen zal het mo- geljlk maken een kandidaat die voor het toekomstige V.W.O. of H.A.V.O. moet worden afgewezen, te verwijzen naar een MjV.V.O.-school, ter keuze win de Aan het hoofd van de betreffende U.L.O.-school zal het toelatingswerk van de kandidaat worden toegezonden en op grond van dit werk dat dus gedeeltelijk het M.A.V.O.-werk zal zijn, zal het hoofd kunnen uitmaken of hij de bewuste leer ling tot zijn school kan toelaten. Ver wacht kan worden dat het „nieuwe" H.A.V.O. een grote aantrekkingskracht zal hebben en dat vele ouders zelfs te gen het advies van het lagere school hoofd ln hun kinderen voor dit school type zullen opgeven. Door deze toelatingsprocedure zal voorkomen kunnen worden, dat kinde die voor het H.A.V.O. worden af- ■zen, nogmaals een toelatlngsexa- voor een M.A.V.O.-schooI moeten afleggen. zijn. l'.L.O.-toelatlngsexamen De hoofden van de V.H.M.O.-scholen en vertegenwoordigers van de U.L.O. scholen van Leiden en omgeving hebben bepaald dat leerlingen, die zich vo' eerste klas van een UJL.O.-school melden een toelatingsexamen zullen moeten afleggen dat op dezelfde dagen als het V.H.M.O.-toelatingsexamen zal worden afgenomen. Dit vatten: voor rekenen: hoofdrekenen en cijferen (geen redactiesommen); Nederlands! een stileerstuk met ee dige vragen, en dlctée, eenvoudige gram-1 vaar kan voor-sorteren. Doorstroming Wethouder Sannes noemde verder een grotere differentiatie in het klassikale basisonderwijs noodzakelijk om bij het lager onderwijs de doorstroming reeds te bevorderen. Dit mag naar zijn mening niet betekenen, dat in de vierde klas van de lagere school al wordt bepaald welke tak van voortgezet onderwijs de leerlin gen zullen gaan volgen. Gewaakt dient te worden tegen een selectie op te jeug dige leeftijd. Over do noodsituatie by de U.T.S. - waarbjj zelfs leerlingen niet worden toe gelaten - zei de wethouder, dat hy over de specifiek Leidse situatie niet wilde spreken. Er zijn reeds enkele bespre kingen, ook met betrokken besturen, gevoerd en er hebben nog onderzoekin gen plaats. Het onderwerp heeft zjjn volle aandacht. Het nieuwe blo-besluit 1967 heeft t.a.v. de hulsvesting van de scholen voor im beciele leerlingen tot vertraging geleid. De nieuwe bepalingen eisen zowel voor zoveel meer ruimte, dat het voor deze de openbare als voor de rJt.-leerlingen beschikbare terrein te klein ls. Door ver schuiving van andere geprojecteerde leerlingen aan de Willen de Zwygerlaan scholen, waarover de wethouder nog deze maand overeenstemming met alle betrokken besturen hoopt te verkrijgen, kan ln Zuid-West een groter terrein be schikbaar komen. Intussen wordt reeds - uitgaande van dit nieuwe terrein - overleg gepleegd over een nieuw programma van eisen, gebaseerd op het besluit. In dit over leg wordt nu ook het prot. chr.-b'estuur betrokken. De vraag wordt onderzocht, of voor de definitieve huisvesting van het medlsch-pedagogisch kleuterdag verblijf de bouw op hetzelfde terrein als dat van de scholen voor imbeciele kinde ren mogelijk is. Systeem bouwscholen Met de heer Lyten (KVP) was de wet houder van mening, dat de eenvormig heid van de systeembouwscholen niet aantrekkelijk is. Hij had evenwel de in druk, dat in de randstad Holland het arbeidsbesparende effect van de sys teembouw voorlopig nog wel in de rich ting van deze bouw zal blijven dwingen. Wellicht kan - om eentonigheid te be perken - het systeem HB 80 worden ver vangen door een ander systeem. De heer Sannes deelde voorts mede. dat G.S. goedkeuring hebben verleend aan de raadsbesluiten voor de brandveiligheids voorzieningen op de scholen. Het is niet voor 100 pet zeker, dat de Rembrandt-scholengemeenschap een Havo zal krijgen met ingang van de nieuwe cursus, maar bij alle voorberei dingen gaat het college daar toch wel vanuit, yoor het gemeentelijk onderwijs bestaat duidelijk behoefte aan twee Havo-scholen. De wethouder verwacht te, dat de aanmeldingscijfers vooi Louise de Coligny- en de Rembrandt- scholengemeenschap het volgend jaar al dichter bij elkaar zullen komen. Kleuteronderwijs Wat betreft het kleuteronderwijs in Zuid-West zei de wethouder, dat urgen ties zijn aangevraagd voor enkele nieuwe kleuterscholen en voor uitbreiding van de houten kleuterscholen aan de Cesar Franckstraat en de Valeriusstraat. Ver wacht wordt, dat elders enkele kleuter scholen, die beneden het vereiste aantal leerlingen (90) zullen komen, opgeheven moeten worden. Met betrekking tot de logopedische hulp op lagere scholen zei de heer Sannes, dat één van de twee logopedistes weer ontslag heeft geno men. Met ingang van 1 januari zullen er weer twee logopedistes werk zaam zQn. In zijn antwoord over cultu rele zaken zei wethouder Sannes nog, dat er nog geen goedkeuring is va restauratieplannen voor het Boerhaave- complex. Lokhorststraat Dat de panden Lokhorststraat 18 t/m 22 niet mogen worden afgebroken is een streep door de rekening voor de plan nen voor een cultureel centrum en het nieuwe gebouw voor Reuvens. Over wat nu te gebeuren staat zullen de raad be gin 1968 nadeer voorstellen bereiken. OVERSTEEKPLAATSEN KNELLEND PROBLEEM VOOR LEIDSE RAAD VOLGENDE WEEK PUBLICATIE VAN VERKEERSN0TA De laatste beschouwingen van gisteravond tijdens de begrotings behandeling door de Leidse raad waren gewijd aan groep 4 ofwel zaken aangaande de openbare vei ligheid. Het verkeer nam daarbij een voorname plaats in, maar om dat de volgende week publikaties zullen verschijnen over het zojuist verschenen verkeersrapport (enke le raadsleden zagen daarom nu ook geen heil ln uitvoerige debat ten, omdat deze in januari worden verwacht) zullen wij deze zaken in een notedop trachten te vangen. De heer G. vjd. Vliet (Prot. Chr.) vroeg bijzondere aandacht voor ver keerslichteninstallaties in de nieuwe wij ken. Op korte termijn zyn volgens hem voorzieningen nodig op de Hoge Ryn- dyk ter hoogte van rijksweg 4a. Voor de kinderen vooral is het hier levens gevaarlijk om over te steken. Dit geldt ook voor het Zoeterwoudse gedeelte van de Rjjndljk. De heer v .d. Vliet zag echter geen heil in een brug over de weg. Dit is te duur en te ontsierend. Hier moeten volgens hem verkeersllcb- Een knellend punt noemde spreker ook de oversteekplaats voor fietsers op de Haagweg. Voorts vroeg hij aan dacht voor een parkeerverbod op het Rapenburg-westzijde Zyn fractiegenote mevrouw I. Geel- kerken-Brusse stelde voor de opge slagen, gevonden en in beslaggenomen fietsen en bromfietsen in het open baar te verkopen. De heer S. J. Roorda (P. v.d. A.) achtte het onjuist, dat het verkeer op de Haagweg, komend uit de richting centrum, nog steeds linksaf mag slaan. Hij wilde de daarachter liggende wij ken pas bereikbaar maken bij de Ter Haarkade, waar men pas zonder ge- WINTERTENTOONSTELLING IN MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Expositie Japanse Volkskunst door ambassadeur geopend deelnemers bij oversteekplaatsen en voor het brug Plantage-Hoge Rijndijk, waar het verkeer by na geen kans krijgt (te kort groen licht) om naar de Zijlsingel of het Levendaal te ko- mDe heer E. R. FRANS (PSP) tenslot te vroeg op te treden in educatieve zin, opdat de weggebruikers hun mo toren uitschakelen bij stoplichten. Oversteekplaatsen, aldus de hr. Frans, zijn vaak levensgevaarlijk, vandaar zijn motie over de bouw van verkeers- tunnels in Ohurchilllaan en Willem de Zwijgerlaan. De voorzitter schorste de vergadering tot donderdagmiddag twee uur; ook om half acht des avonds zal de raad dan bijeenkomen. Wensen Het laatste deel van de Haarlemmer straat wilde hij (uitsluitend voor openbaar vervoer) openstellen voor tweerichtingverkeer om een betere verbinding met het Kooikwartier mo gelijk te maken. Andere wensen van de heer Roorda: de rechterzijde van de route Stationsplein-Steenstraat- Breestraat-Korevaarstraat een parkeer verbod en alleen laden en lossen in de morgenuren; betere doorstroming by het Gangetje door eerst het open baar vervoer op de linker rijbaan naar de Botermarkt te laten voorgaan en daarna pas het overige verkeer; de toegang voor voertuigen tot het Aca demisch Ziekenhuis te verplaatsen van Boerhaavelaan naar de Wassenaarse- weg; parkeermeters (als kastjes tegen de bomen en desnoods in „schutkleu ren") langs het Rapenburg-west en tenslotte: liet zware vrachtvervoer om de stad heenleiden vanaf Wilhelmina- brug via de Kanaalweg. Ter bevordering van maatregelen tot beveiliging van het verkeer wilde de heer Roorda het beschikbare be drag van 232.000 gulden verhoogd zien tot 350.000 („hoe het geld er komt, moet u zelf maar zien"). De heer F. Porthelne (VVD) wilde het verkeer in de binnenstad niet on der de loep nemen totdat de verkeers- debatten over een maand gehouden worden. Over het bromfletslawaai, het laten „spelen" van motoren van sport wagens en het toenemend getoeter in de avonduren zei hij, dat de laatste tijd verbetering is opgetreden, waar schijnlijk door meer toezicht. De frequenties van het openbaar vervoer noemde hij onvoldoende voor redelijk functioneren van dit voer in Leiden en omgeving. Proeven van notabele expressie Wij tekenden gisteren tijdens de Leidse begrotingsbehandeling enkele geluiden op, komend uit de monden van burgemeester en raadsleden. Het waren soms treffende geluiden. We signaleerden ze niet bij wijze van expositie van stijlbloempjes, maar als in de aandacht vallende uitspraken en voorbeelden van notabele ex pressie. Burgemeester: „ieder belangrijk mens weet zyn beperking te vinden". Nieuwe titel van mevrouw Geelkerken voor wethouder me vrouw Den Haan: wethouder van Endegeest". Burgemeester: „Een eigen belastinggebied betekent een drup pel op een gloeiende plaat". Burgemeester: „Ik heb altijd gepleit voor veel vrouwen in de politiek. Als je de dames in de Leidse raad meemaakt, kun je er niet anders over denken; dan word ik gesterkt in deze over tuiging (Tot de heer Koopmans (PSP), die iets tactisch beoogde): „Ik dacht, dat u zo weinig militair was, dat u niet aan tactiek deed". Bij een motie om „dure dranken" te weren bij vergaderingen en besprekingen: „Ook (goede) vruchtensap is niet goedkoop. En rommel schenken we hier niet, willen we ook niet. We gunnen iedereen zijn glaasje sherry of „jus" Met de KVP-fractievoorzitter Lambermont verschilde de bur gemeester gistermiddag even over „efficiency in de gang van zaken". Beiden konden er eigenlijk niet goed uitkomen, maar de twee heren hoopten, dat dit in elk geval op de begrotingsbehandeling zou slaan. In de bestuurlijke en staf kring en in Leiden is te weinig door stroming. Het is blykbaar in Leiden goed toeven, zei de burge meester. En dat is wel begrijpelijk: men gaat hier nog met in de massa op. Maar aldus de heer Van der Willigen dit kan in de toekomst wel eens veranderen. „Het is toch in elk geval beter te proberen voor sommigen, te zien hoger op te komen PAUZE Burgerlijke Stand Geboren: Jacqueline d.v. C. Heems kerk en J. C. G. Kralt; Willem z.v. J. Kleyn en C. J. A. v.d. Kruijk; Jacque line Henriëtte d.v. F. Broekhof en T.P. Banke; Cecilia Catharina d.v. J. J. P. Geertsma en M. M. T. Tegelaar; Alexan dra Margaretha Geertruida d.v. C. Lens J. A. Weijers; Andreas Francliscus Casimirus z.v. F. A. Lassooij en T. "B. Tulen; Juliette Anna Francisca d.v. A. W. Marks en J.T. Zandvliet; Stéphan Jean Raymond z.v. K. T. Ong en C. T. Potier; Edward Theunis Abraham z.v. F. Fokkema en S. v. d. Velden; Jacobus Maarten Pieter z.v. P. Westbroek en E. M. E. Bisschoff; Francisca Jacoba Wou- trlna Lena d.v. P. F. G. Schippers en Oudshoorn; Angelique d.v. A. C. Nleuwenburg en T. Vosselman; Wynand Leendert z.v. J. J. Knetsch en J. v. Dijk; Pieter z.v. J. J. C. Uljee en W.C Ben- ning; Maria Ingrid dv. A. Kastelijn en A. E. Jansen; Agatha d.v. K. Boxma en D. de Vreugd; Irene Hélène d.v. C. A. Viele en J. Noppe. Gehuwd: W. G. Kamer en A. E. van Egmond; P. J. M. v.d. Ploeg en J. J. M. Montanus; M. P. A Turk en J de Meij; F. A .C. Mulder en J. A. Schoonhoven; M. D.N. Kagchelland en L. T. Schou ten; J.J. Witkam en M. A. M. Ie Feber; G. J. Looys en J. M. Vonk; G. H. J. Saas en F.R.M. de Vries; H. Flippo en A. M. de Vries; P. H. v. d. Brandhof en W. J.T de RootJ; H. N. J. Servaas en E. D. Bouwman. Overleden: B. den Ouden 49 j., m.: A. A. Sandstra 31 j., e.v. M. J. v. Nieu- wenhuijzen; A. Kershof 55 j., m.; G. J. Borst 80 j., m.; H. C. de Groot 53 j., m.; J. Neuteboom 59 j., m.; W. A. Kroes 70j., w.v. M. Tensen; J. v.d. Berg 50j-, m.; W. v. Borssum Waalkes 28 j., m.; J. Hartevelt 48 j., vr. IJsclub „Zoeterwoude" zag bestuurs- vacatures nog niet aangevuld De „sluiting met verrassingen", vroe- de voorzitter v. Leeuwen, maar als dit stelling zal worden gedraaid. allingsmogelijkheden voor Nederlands commentaar voorzien Ze fielsen rond hel station zou hy graag roept de sfeer pp van het Japanse ver(jer geïnformeerd worden. De heer TH. H. NIJSSEN (Noodraad Hedenmiddag is door de heer Tarao Ushiroku, ambassadeur van Japan in Den Haag, in hel Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden een tentoon stelling geopend van Japanse volks kunst in al haar facetten. Deze ten toonstelling. waarvan ae voorwerpen geput zijn uit de eigen verzamelingen van het museum, bruiklenen van par ticuliere verzamelaars in Nederland en enkele inzendingen van Japanse musea, is ingericht door de conservator van de Japanse afdeling van het mu seum, de heer C. Ouwehand. Het is de grootste overzichtexpositie van Japanse volkskunst, welke tot he den in Europa is gehouden. Gelijk met de opening was er een andere Europese première, n-1. de vertoning van een Japanse documentaire in kleur over de landelijke bouwkunst in dat land. Deze film, die een half uur duurt „^nA •n op geregelde tijden op da tentoon- vang 20.00 uua boerenland, de boerenhuizen en hun interieur, de omgeving waarin de Japanse volkskunst eeuwenlang haar zinvolste plaats had. De tentoonstelling, waarop we nog nader gedetailleerd zullen terugkomen, duurt tot 12 maart a.s. en Ls te be zichtigen op werkdagen van 10-5 uur en op de zondagen van 1 tot 5 uur. Op veler verzoek herhaald zal, even als vorig jaar, onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum, in de Op- standingskerk aan het Steenschuur te Leiden op vrijdag 15 december een kestconcert worden gegeven door de organist Feike Asma. Het programma vermeldt achtereen volgens: Fantasia en Fuga in c, J. S. Bach; Andante, Ch. Avison; Suite „Kerstfeest" no. 1, Jan Zwart; Choral I, César Franck; Tema con variazone, Mar. Monnikendam; Finale over „Daar uit 's werelds duistre wolken", Feike .onbegaanbaarheid" van de stad door het gebrek aan politietoezicht. Ook sprak hij over demping van de Rijn bij de Aalmarkt. De heer M. L. KUYT (PvdA) wees met nadruk op het gevaar, waaraan de verkeersbrigadiertjes vaak bloot staan. Voor agenten moeten als dit nodig is huizen gevonden kunnen wor den. Ook moet het volgens hem mo gelijk zijn, dat de organieke sterkte van het politiekorps („al vijf jaar lang 161 man") uitgebreid wordt na de gebieds- vergroting van Leiden. Baldadlgheidsvrljwilligers Een dergelijke vraag stelde de heer TH. H. DE WILDE (KVP), die boven dien vroeg of de rangen van het perso neel daarmee in overeenstemming ge bracht kunnen worden. Hij vroeg het college te onderzoeken of de baldadig heid bestreden zou kunnen worden door vrijwilligers te laten patrouille ren in b.v. parken en bij openbare byzondere trekpleister op de vergaderingen van de Zoeterwoudse ys- club, was na een onderbreking van en kele jaren gisteravond weer ln ere her steld. Het beoogde doel, een beter be zoek aan de vergadering, werd echter nauweiyks bereikt. Slechts achttien aan wezigen namen aan de besprekingen deel. Voorzitter C. v. Leeuwen betreurde In zyn openingswoord de matige opkomst. Medegedeeld werd dat de contributie onveranderd op 2.is vastgesteld. Het goedverzorgde jaarverslag van secretaris A. Beerends vermeldde on danks de ijsloze winter toch nog een kampioen. Dit betrof echter het klaver jassen, waarby de heer Th. v. d. Salm de erepalm verwierf. Er z(jn besprekingen geweest met be sturen van ijsclubs uit de omliggende plaatsen om te komen tot meer samen werking, in het bijzonder op het tech nische vlak. Veel positieve resultaten heeft dit echter niet opgeleverd. Het ledental gaf een stijging te zien tot 214. Verbeterde verlichting De voorzitter sprak zijn waardering uit over de technische commissie heel in het bijzonder over de heer A. Berg. die de verlichting belangryk heeft verbeterd en uitgebreid, waardoor het mogelijk zal zijn ook in de avond wed strijden te verrijden. Ondanks de uit gaven die hiervoor gedaan moesten den, gaf. zoals gebruikelijk na 'n wed strijdloos seizoen, het batig saldo penningmeester P. v. d. Poel toch stijging te zien van 276,21 naar 448,35. Aan contributies werd een bedrag var 416,ontvangen. Voor de verbete ring van de verlichting werd 191,31 uitgegeven. De overige uitgaven bedroe gen 64.62. De kascommissle. bestaan de uit de heren W. Oolsthoorn Overdevest. had de bescheiden in orde bevonden. Verkiezing De verkiezing van twee nieuwe be stuursleden en een tweetal nieuwe func tionarissen voor de technische commis sie was een moeilijk punt. Het bestuur had geen kandidaten aan kunnen trek ken en ook vanuit de vergadering werd hier niet in voorzien. Voorzitter C. van Leeuwen kwam op zijn besluit om af te treden terug, waarmede in deze functie was voorzien. Door de leden wérden de namen van enkele mogeiyke kandida ten, die niet aanwezig waren, genoemd. Het bestuur verkreeg volwacht deze te polsen en mogelijk de open plaatsen door hen te laten bezetten. Rondvraag By de rondvraag vestigde een van de leden de aandacht op de plannen voor de te stichten Elektriciteitscentrale In de Barrepolder. Ook de IJsclub kan hier zijdelings mee te maken krijgen. Hoe- we! nog niets vaststaat, zelfs niet de wijze van koeling, is in een van de pu blikaties het water van de Noord Aa genoemd als mogelijk onderdeel van 'n koelcircuit. Zal schaatsen dan op het domein van de tjsclub onmogeRjk 1 moeten zijn, kunnen wij dit als ijsclub toch niet verhinderen. ,Bij de aanleg van het sportcomplex i de Nieuweweg zal ook een parkeer gelegenheid worden geschapen; biedt dit geen, zij het bescheiden mogelijkheid, voor een Ijsbaan?" was een der vragen. Het bestuur zal dit nauwlettend oog houden. Nadat aan de scheldende secretaris A. Beerends dank was gebracht z'n accuratesse en goede verslagen werd de vergadering gesloten met het v< loten van een aantal versnaperingen. ZOETERWOUDE OEFENAVOND E. H. B. O. Ter voorkoming van misverstanden worden de leden van de R.K. E.H.B.O. erop gewezen dat de oefenavond in het Wit-Gele Kruisgebouw hedenavond 8 uur zal worden gehouden. KAARTAVOND S. J. Z. Morgenavond zal er in het clubhuis van de v.v. S.J.Z. wederom een kaart avond worden georganiseerd. Aanvang CLUBKAMPIOENSCHAPPEN P. I. T. *54 A.s. zondag 17 december worden P.I.T. weer de klubkampioenschappen verspeeld. Dat het 'n stryd is die voorna melijk zal gaan tussen leden van het le team daaraan twijfelt niemand. Mis schien zorgt iemand voor 'n verrassing. In ieder geval zal de huidige kampioen P. v.d. Raadt het zeer zwaar krijgen. Na de finales die in het Don-Boscohuis zul len worden verspeeld zal Bert v.d. Helm 'n demonstratie geven met de nieuwe clubkampioen. Aanvang half acht. Programma a.s. week: 11 dec. RTC 3- PIT 3; PIT 1-Docos 3 Don Boscohuis; Steeds' Vooruit 5-PIT 6; 12 dec. Sala manders 7-PIT 2: PIT 4-Steeds Vooruit 4; PIT 5-Baronie 4. Dr. F. J. M. Feldbrugge tot hoogleraar benoemd Bij K B. is dr. F. J. M. Feldbrugge benoemd tot gewoon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap aan de Leidse Universiteit. Dr. F. J. M. Feldbrugge, die in 1933 in Den Haag werd geboren, deed in 1955 zijn doctoraal examen Nederlands recht aan de Rijksuniversiteit Utrecht en promoveerde aldaar i jaar later cum laude op een proef schrift, getiteld „Schuld in het Sovjet strafrecht". Na van 1955 tot 1957 zijn militaire dienstplicht te hebben ver vuld en vervolgens twee jaar assistent strafrecht te zijn geweest, werd hij aangesteld als medewerker op het Documentatiebureau voor Oosteuro pees Recht van de Leidse Universiteit. Een stipendium van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek (Z.W.O.) stelde hem in staat in de jaren 1964 en 1965 een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen, waar hij verbonden was aan de Columbia University en de Harvard University. Dr. Feldbrugge. die in 1966 werd benoemd tot rechter-plaatsvervanger by de Arrondissementsrechtbank te Haarlem, heeft in toevoeging aan zijn dissertatie twee boeken, een reeks ar tikelen en enkele boekbesprekingen gepubliceerd. EEN BLADZIJDE TE VEEL Het is ons weer in de hand gedrukt, dat kleine boekje in blauw kunstleer gebonden, - verguld op snee, de zak agenda voor het jaar dat komen gaat. We wikken en wegen het boekje even in de palm van de hand en bergen het dan op in een la. Het heeft nog tijd alle adressen en verjaardagen over te schrijven. Het heeft nog tijd Het geheimzinnige van dit boekje is dat er niets in staat en toch een bladzijde te veel telt: 366 zijdjes, want het is een schrikkeljaar. We krijgen één dag exra waar we niets mee opschieten. Het zal niet echt een dag extra zijn. We zullen er niet langer om leven. Het heeft praktisch nut het leven op te delen in dagen en jaren, maar in feite is het boerenbedrog. We leven in het tijdeloze; de eeuwigheid is al begonnen. Een schrikkeldag méér maakt daar niets op uit. Het is een blanco bladzijde in een blanco boekje. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: De duivelsdans (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu». Lido: Geheim agent in Casablanca (14 jr.) Dageiyks 2.30, 7.16 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Vrouwen in het donker (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00. en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Het tiende slachtoffer (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9J.5 uur. Trianon: Het gaat over vrouwen Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Agent X 77 - opdracht moord (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.16, en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. KORRELTJE U kunt van alles in de winkel kopenj tevergeefs zult ge echter zoeken naar het menselijk geluk. PUNT Tuinder te Noordwijk bij aanrijding gewond Een 46-jarige tuinder uit Noordwijk lette bij het oversteken van 't kruis punt Lijsterbesstraat - Nieuwe Offem- weg niet voldoende op het verkeer op de voorrangsweg en werd aangereden door een personenauto uit Katwijk. De man liep verwondingen aan de benen op. Na door een der plaatselijke doktoren te zyn verbonden, werd hij voor verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Zijn driewielige landbouwwagen werd beschadigd. Weer ongeluk op kruispunt Beeklaan te Noordwijk Op het kruispunt van het rijwielpad langs de Herenweg met de Beeklaan te Noordwijk vond een verkeersonge val plaats, waarbij een 51-jarige grond werker uit Huigsloterdyk met zijn bromfiets door een personenauto, be stuurd door een 26-jarige autoverko per uit Noordwijk, werd aangereden. De bromfietser brak een been en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Bedoeld kruispunt is bijzonder ge vaarlijk, doordat automobilisten bij 't naderen van de Herenweg en ook als zij van de Herenweg de Beeklaan op rijden, te weinig aandacht schenken aan het verkeer op het rijwielpad, dat voorrang heeft op het autoverkeer over de Beeklaan. Buiten de aanrij dingen met letsel of materiële schade, komt het volgens flatbewoners in de omgeving van het kruispunt, heel vaak voor, dat een botsing maar net kan worden voorkomen. Valse melodietjes op Noordwijks klokkenspel RIJNSBURG. 10 dec. - Bloemen - Am. Anjers: Carrij Sim 15-22, Rode Sim 20-29, Witte Sim 22-25, Dusty Sim 20-26, Crowlij Sim 18-24, Farah Diba 16-23, Espérance 22-25, Arthur 18-23, Keefer 18-25, Orange Triumph 18-25. Rozen: Zorina 18-23. Carol 17- 25, Garnet '8-24, Baccara 36-64. Tulpen: Levant 13-18, Paul Richter 18- 21, Tommy 18-23, Overdale 34-41. Gro te Chrysanten: Diplomaat 38-44, Clin- gendaal Elite 44-52, Euphorbia 35-98 alles per stuk. huis aanvain' half 7even p s Rii «ia Tros Chrysanten: Long Island 125-150, huw aanvang half zeven. P. S. By de Na overleg met de fa. Eysbouts is Tokio 125-175. Rose Chrysant 125-160. Van het trommelspeelwerk in de toren van de Ned. Hervormde kerk te Noordwijk-Binnen zijn subtiele onder delen beschadigd. Hierdoor worden de melodietjes van het klokkenspel dik wijls onjuist weergegeven. Het is tot dusver niet gelukt de beschadigingen Training a.s. woensdag in Don Bosco- volledig te herstellen. '(O Marktberichten BODEGRAVEN, 12 dec. - Kaas Aanvoer 12 partyen. lste Boort 3,88- 3,97; 2e soort niet aanwezig, extra tot 4,04. Handel goed. ROTTERDAM, 12 dec. - vee - Aan voer totaal 2638, weekaanvoer 4637, 160 slachtrunderen, 531 gebruiksvee, 78 vette kalveren, 221 graskalveren, 1290 nuchtere kalveren, 5 varkens, 19 big- 6 paarden, 6 veulens, 301 schapen of lammeren, 21 bokken of geiten, sL runderen: 430-460, 380-415, 340-365, 320 330; vette kalveren: g.n., 380-400, 355- 375, 330-350; stieren 400-455; worst- koeien 295-315, kalf- en melkkoeien j' 1025-1500, vare koeien 725-1075, vaar- zen 675-875, pinken 475-625, graskalve- ren 260-460; nuchtere kalveren 150-160, i mestkalveren 70-190, schapen 90-135, lammeren 95-150. Slachtrunderen: iets j kleiner, redelijk, als gisteren; kalf- en melkkoeien; kleiner, rustig, onveran- i derd; vare koeien: matig, willig, iets hoger; vaarzen en pinken: als vorige week, lui, prijshoudend; graskalveren: als vorige week, stroef, stabiel; vette kalveren: klein, vlot, hoger; nuchtere kalveren: groter, redelyk, onveranderd j schapen, lammeren: ruimer, rustig, iets j gedrukt. ROELOFARENDSVEEN, 11 dec. Bloemen Am. Anjers: Sim rose 12- 32, Sim rood 12-26, Sim white 24-25. Sim Arthur en Keefer 21-24, Espèrence ji 18-21, Rozen: Garnette en Carol 17-30, Baccara 35-56, Zorina 24-27, Nordia 34- 51, Nerine 78-80, Hyacinhen: l'Inno- cence 46-50, geplozen chrysanthen 12- 31 p.st., troschrij8anthen: Long Island 75-95, Red Rolinda 75-95, Kaufmann 60- 75, Paris 74-80, tros gemengd 1.05-1.15. Freesia: Golden Yellow 85-1.30, Narcis- finales van de klubkampioenschappen in thans kelijk. Graag op tyd, omdat er onder de Don Bosco is het voor iedereen toegan- wedstryden niet wordt gestoord. Kaartavond ten bate van Invaliden De Ned. Kath. Invalidenbond organi seert op 15 december in de zaal van café Sandzicht, Verlaatweg 5 te Zoeter woude. weer zo'n echte gezellige kaart avond; er wordt zowel gekruis- als ge klaverjast. De opbrengst komt ten goe de aan het Reis- en Lourdesfonds. Er zijn weer mooie en nuttige prijzen. Maakt U er een succes van voor de in validen. Aanvang 8 uur. Asma gevolgd doo* «amenxAnfr Aan- gebouwen. Verder vroeg spreker aan- domein van de «sclub onmogeiyk wor- v^MoTuua dacht voor het gedrag van verkeers- den? Alle. 1. nog zeer vaag. antwoord- KERSTVIERING VAN DE ZONNEBLOEM Voor de zieken van de St-Jozef- zowel als die van de St.-Martinuspa- rochie te Hillegom organiseert „De Zonnebloem' in het Jeugdhuis 'n Kerst viering op dinsdagmiddag 19 dec. a.s. Donderdag 21 dec. a.s. belegt het be stuur voor de leden van de plaatse lijke afdeling der R.K. Bejaarden Bond een Kerstfeest in het Jeugdhuis. afdoende oplossing gevon- Rolinda 110-140. Hvacinten: L'inno- IBf" raming i cence 38-58. Anne Marie 20-32. Nar- cissen: Early Glory 110-125, Helios 75-95 Freesia's: White Swan 205-240, Golden Yellow 85-150 per bos. den. De kosten zullen 2300 gulden bedragen. B. en W. stel len voor tot herstel van genoemd rol- trommelspeelwerk te besluiten. COURANTENBEZORGERS GEVRAAGD DE LEIDSE COURANT vraagt voor een wijk ln LEIDEN i Byzonder geschikt voor scholieren. Hoge honorering. Sollicitaties afdeling abonnementen, Papengracht 32, telef. 20935.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4