Er is veel tact eti geduld vereist Dan hebt u nog déze maand uw kleurentelevisie of ski-uitrusting of bontmantel of auto... of? persoonlijke lening NIEUWE SPORTHALLEN VOORZIEN SLECHTS IN HUIDIGE BEHOEFTE DINSDAG 12 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT MR. G. C. VAN DER WILLIGEN OVER INTERGEMEENTELIJKE BESPREKINGEN: NIET ZEKER VAN ALLE DEELNEMENDE GEMEENTEN Burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft gistermiddag tijdens zijn beantwoording van opmerkingen in de algemene beschouwingen der verschillende fractievoorzitters in de begrotingsbehandeling 1968 door de Leidse raad (hij sprak ruim 1 uur) zich gematigd optimistisch getoond over de wordende samenwerking met de buurgemeenten. Tot de heer J. Lij ten (KVP) zei hij te hopen, dat de agglomeratie een sneller groei zal tonen dan de Grote Polder tot nu toe te zien heeft gegeven, maar de door de heer Duyverman (VVD) geslaakte uitroep: O gemeenten, let op uw gezamenlijke zaak, deed de burgemeester verzuchten: „ik wil hierover maar het zwijgen toedoen". Met name de gemeenten Oegstgeest en Leiderdorp zouden een voorspoedig inter gemeentelijk orgaan bejegenen met een houding als „niet dan over mijn lijk" Binnenkort cijfers over samenstelling Leidse bevolking Een klacht van de heer M. van Aken (PvdA) was, dat er by de „achterban" een gebrek aan kennis en begrip be stond over gemeentelijke zaken. „Dit Is een der problemen der democratie", zei de burgemeester. In de huidige politieke constellatie is dit een moeilijke kwestie, we z(jn nu eenmaal gekozen vertegen woordigers uit dat volk dat de achter ban uitmaakt". De twee verslagen in de pers van de toespraak die de burgemeester op 29 nov. voor werkgevers had gehouden over de Leidse centrum-functie hadden een verschillend beeld gegeven; „overi gens twee aardige verslagen". „Ik weet dat ik heb gezegd, dat de samenstelling van de Leidse bevolking niet zo gunstig is voor de kracht van de stad. „Dit kan met cijfers worden aangetoond". De struktuur van Leiden noemde de burgemeester niet gunstig b.v. voor het zich hier metterwoon vestigen van lei ders van Leidse bedrijven. Er is sprake van een woningnood onder deze cate gorie van mensen. Dit is mede een ge volg van het regeringsbeleid van na de oorlog. „Gaan we helemaal de goede weg wel op?" aldus mr. Van der Willi gen. STATISTISCHE CIJFERS De' burgemèéé'Éër, die overigens ont kende, dat hij gezegd zou hebben, dat er te Leiden teveel arbeiderswoningen waren gebouwd, stelde in januari a.s. statistische cijfers over de samenstelling van de Leidse bevolking in het vooruit zicht. Nogmaals wees spr. erop, dat de in dustriële nota een duidelijke vieie van een sociaal geograaf verried. „Dit is niet een econoom". Verder wees ae bur gemeester erop, dat de centrumfunctie van Leiden wordt bediend door het to tale apparaat: onderwijs, markten, het economische apparaat, het soclsal-me- Home-training bij Wielervereniging Swift Het zal vele wielersportliefhebbers bekend zijn dat de Amsterdamse Wie lerclub „Olympia" sinds korte tijd les geeft in het wielrennen op de weg aan jeugdige Amsterdammertjes. Een en ander blijkt een groot succes te zijn. Voor de Leidse „Swift-Combina- tie", clubkampioen van Nederland 1966 en 1967, is dit helaas niet mogelijk. Zij heeft namelijk niet de beschikking over een, voor alle verkeer, afgeslo ten parcours, iets dat de Amsterdamse vereniging wél heeft. Bij de afwezig heid van zulk een parcours is het in de eerste plaats door de politie ver boden lessen in 't wielrennen te geven, terwijl het in de tweede plaats bo vendien veel te gevaarlijk zou zijn. Indien men nu denkt dat het wielren nen voor de Leidse jeugd taboe zou zijn, dan komt men bedrogen uit. Een leuk en interessant initiatief van het Swift-bestuur heeft er toe geleid dat sinks enkele weken iedere donderdag avond, aanvang 7 uur, demonstraties en lessen worden gegeven, waarbij reeds vele jeugdige wielerliefhebbers belangstelling hebben getoond. Zij kun nen daar bekende home-train-specia- listen als Peter en Paul Akerboom en en vele andere prominenten aan het werk zien, terwijl zij ook zelf op de „rollen" hun kunnen mogen tonen, waarbij deskundig advies wordt ge geven. Op deze interessante avonden, welke worden gehouden in Café-Rest. „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19 te Leiden zijn jeugdige belangstellen den vanaf 10 jaar van harte welkom. Deze wekelijkse bijeenkomsten zullen voorlopig gehouden worden tot eind februari 1968. Aan de ouders, die uiter aard gerust mee mogen komen, kan nog worden medegedeeld dat de jon gens om ca. 20.30 uur weer naar huis worden gestuurd. Marokkaan te Noordwijk vier vingers afgekneld Bij de aanleg van de aardgasleiding in de duinen tussen Noordwijk en Zandvoort, is een ongeval gebeurd, waarbij een 29-jarige Marokkaanse arbeider, woonachtig te Amsterdam, ernstig letsel bekwam. De man, die in dienst is van een Wassenaarse firma, was op weg naar een ander karwei en liep daarbij over de reeds gelegde buizen. Bij het passeren van de hijs stelling, waarmee de buizen van de leiding op hun plaats worden geta keld, pakte de Marokkaan de kabel beet met het gevolg, dat zijn rechter hand in de katrol bekneld raakte. Vier vingers van deze hand werden ver brijzeld. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. dische, het culturele apparaat enz. De burgemeester was (ook) niet ge heel tevreden met de avondzittingen, hoewel enkele raadsleden gistermiddag positief reageerden op de vraag van de voorzitter of er lieden waren die er „dood gelukkig" mee zijn. „Ais het niet anders kan, dan liever avondzittingen, geleid1 door w(jze zelfbeperking", aldus de burgemeester. Over de politiesurveillance zei de voorzitter, dat de politie in de huidige omvang niet op alle plaatsen tegelijk kan zijn. De mensen van het bureau Voorlichting werken, aldus spr., hard. Hij zei te hopen, dat zij het werk zullen kunnen byhouden. „IK ZOU VEEL SNELLER WILLEN" Over het stadsgewest hebben zoals bekend besprekingen plaats gehad. „Ik hoop binnen niet te lange termyn met een voorstel daaromtrent te ko men". Maar, zo zei de heer Van der Willigen, het kan niet alleen van de kant van Leiden komen. Er is veel tact en geduld vereist. De burgemeester was niet van alle mee overleggende gemeen ten zeker. „Ik zou veel sneUer willen werken dan andere leden van de burge meesterscommissie kunnen". Spr. wees Mr. G. C. VAN DER WILLIGEN: ketting zo sterk als ztyn zwakste schakel De heer J. C. Lambermont (KVP) had de uitdrukking „Lelds tempo" aange haald. De commissaris van de koningin had dit gezegd bij de opening van de Zyibrug. Inderdaad, zei de burgemees ter, dat tempo is niet altyd even over tuigend voor iedereen. Het „tempo" als hier bedoeld lag op administratief en juridisch gebied, „maar toch zullen wij niet altyd Jantje van Lelden mogen volgen". In het voorlichtende „Allerleids" had den volgens de heer Lambermont „kin derachtigheden over raadsleden" ge staan. „Ik vond ze vreseiyk leuk1', zei ADVERTENTIE Waarom zou u het niet lenen? Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bi) de Algemene Bank Nederland de burgemeester, „het is een kwestie van waardering". Mevrouw I. Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.) kwam de voorzitter een eind- weegs tegemoet door te beloven t.a.v. het Stationsplein een „fonteindeskun- dige" in de arm te nemen. COMFORT-MOTIE By de replieken diende de heer Van Aken een motie in die de publieke tri bune als uiterst belangrijke plaats tot onderwerp had. Daarin werd gevraagd om iets meer comfort voor de belang stellenden. De gewenste voorzieningen waren: kussentjes, een kapstok en (in dien mogelijk) een toilet. De voorzitter, in z(jn dupliek, voelde niet veel voor de motie. In het geval van de kussens zouden b.v. de banken veranderd moeten worden. Vervolgens werden twee PSP-moties, onlangs Ingediend, in stemming ge bracht. Ze ontmoetten weinig steun. De motie om vermindering van algemene bestuurskosten te bevorderen en een dergeiyk geschrift beogende het weren van „dure dranken" op gemeenschaps- kosten werden beide verworpen met 32 tegen 2 stemmen. DRIE VERKEERSSLACHTOFFERS AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 18-jarige Jos Stikkelman is van nacht in het Academisch Ziekenhuis aan zyn verwondingen overleden. De jeug dige Leldenaar werd vrydagavond op de Haagweg, waar hy voorgesorteerd stond om af te slaan naar de Potgieter laan, aangereden door een personen auto. In bewusteloze toestand werd hij toen overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis en reeds toen werd de kans op levensbehoud klein geacht. Na onder zoek werd hij naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, maar pogingen om het leven te redden mochten niet baten. Vannacht is aan haar verwondingen overleden de 22-jarige Johanna van Ommering, die op 6 december onder het viaduct van Rijksweg 4A onder Leiderdorp met haar bromfiets in bot sing was gekomen met een 12-jarig wielrijdstertje, waarbij zij een schedel- basisfractuur opliep. Motie voor oprichting onafhankelijk soc.-liberaal dagblad „AFVALLIGE" BESTUURSLEDEN D'66 AFD. LEIDEN TONEN WEER INTERESSE Na een uitvoerige bespreking met het Zee, voorzitter; H. Niepoth, penning hoofdbestuur hebben drie van de vier bestuursleden, die aanvankelijk na het partycongres in Helmond als lid van D '66 bedankten, toegezegd hun medewer king aan de party weer te verlenen. Deze verrassende mededeling deed gisteravond voor het begin van de leden vergadering van de Leidse D '66 prof. dr. G. Zoutendijk, lid van de afdeling. Hy is als bemiddelaar tussen de afval ligen en het hoofdbestuur opgetreden. De drie bestuursleden, die zyn bygedraaid zyn mevrouw Zoutendyk en de heren ChoruB en Lukaart. Het vierde voorma lige bestuurslid, mej. Oostvogel, was gisteren niet bereikbaar. Wel werd een brief voorgelezen, waarin zy bedankte voor het lidmaatschap. Het is (nog) niet zo, dat de vroegere bestuursleden weer lid zullen worden van de afdeling en daarmee van de partij. Wel willen zij weer deelnemen aan de discussies in de werkgroepen, die na het congres in Helmond, ook voor niet-leden openstaan. Vier nieuwe leden werden in het be stuur gekozen en het bestuur ziet er als volgt uit: D. J. Jasper uit Katwijk aan meester; S. R. J. Timmermans, tarls; A. Loose, mr. J. Weasel uit Oegst geest, drs. C. M. Westermann, drs. L. Dalhuisen uit Warmond; E. H. Vosse- poel uit Koudekerk aan den Ryn; G. B. J. Dobbeling. Bij de rondvraag werd gediscussieerd over het sinds kort bestaande blad „De mocraat", waarop In Lelden nogal wat kritiek biykt te bestaan. Er kwam een motie, waarin werd gevraagd van het blad „Democraat" via tussenfasen een onafhankeiyk dagblad te maken, nu er, aldus de motie, door de oprichting van Unltel geen onafhankeiyk liberaal blad meer bestaat. Met één stem werd de motie verworpen. Een betere ontvangst kreeg een daar na ingediende motie van prof. dr. Zou tendijk, waarin, eveneens in verband met Unitel, werd gepleit voor uitgave van een onafhankelijk, werkeiyk liberaal dagblad. Nadat de woorden „werkeiyk liberaal" waren vervangen door „sociaal liberaal", werd de motie in stemming gebracht en met zestien stemmen voor en vijf tegen aangenomen. De motie zal ter kennis worden gebracht van het hoofdbestuur. misch Ziekenhuis te Leiden overleden. Op 14 november j.l. was hij betrokken bij een verkeersongeval op de Veurse- weg te Voorschoten, waarbij hij een gedeelte van de bestelauto die hij be stuurde, op zich kreeg. Met zware kneuzingen en hersenletsel werd hij toen naar het ziekenhuis overgebracht. Burgemeester antwoordde over De Lakenhal In antwoord op vragen van o.a. mevr. Geelkerken-Brosse heeft burgemeester Van der Willigen gisteravond te kennen gegeven dat met betrekking tot het eventueel onderbrengen van eigentijdse kunst In de Lakenhal misschien ook ge dacht kan worden aan het vragen van huur aan kunstenaars, die in 't museum niet-verkooptentoonstellingen houden. Dit zal met de commissie voor de La kenhal worden besproken. De burgemeester dacht dat het ver der niet voldoende zou zyn, deze ten toonstellingen te beperken tot het werk van kunstenaars uit Lelden en omgeving. Ook buiten-eigentydse kunst uit deze contreien moet hier zijn weg kunnen vinden. De kosteloze toegang heeft Inderdaad niet de verwachte toeloop ten gevolge gehad. „Biykbaar zyn er niet zoveel uitermate kunstlievenden". Aangaande de suggestie, minder ont vangsten in De Lakenhal toe te laten zei de burgemeester, dat b. en w. een voorzichtiger gebruik van dit museum betrachten. Bepaalde „clubs" biyven de Lakenhal gebruiken, 't Gebruik van ver warmingselementen (verhoogd brandge vaar) is buiten de museumtijden om alleen voorgevallen by het konlnkiyk diner by het huwelijk van prinses Mar griet. Subsidie voor studie over Koreaans dichter De Nederlandse Organisatie voor Zui ver- Wetenschappeiyk Onderzoek (ZWO) heeft enige tyd geleden een subsidie ver leend aan drs. J. C. Bletyerveld, weten schappeiyk medewerker voor het Kore aans aan de Ryksunlversitelt in Leiden, om een reis naar Zuld-Korea en Japan te maken ten einde de achtergronden te bestuderen van de moderne Koreaanse dichter Kim Soweol en diens contacten met de Japanse en Chinese literatuur. Kim Soweol, wordt algemeen als de grootste moderne dichter van Korea be schouwd', hy overleed in 1934. Nog steesd worden allerlei boeken door con temporaine Koreaanse dichters en letter kundigen gepubliceerd. Van Neder landse zijde zal binnenkort een beschou wing over Kim Soweol, met een gedicht je als illustratie verachynen, geschreven door prof. dr. F. Vos, hoogleraar in de Japanse- en Koreaanse taal- en letter kunde aan de Rijksuniversiteit In Lei den. Het bewuste artikel is geheten „Letteratura Coreana" en wordt opge nomen in het Italiaanse boekwerk „La Lettteratura dell' Oriente." V erpleeg-examens „Endegeest" In het Psychiatrisch Ziekenhuis „En degeest" c.a. te Oegstgeest slaagden de volgende verplegenden voor het eerste overgangsexamen: Zr. D. G. M. Buvens, Zr. M. E. C. Endel, Zr. C. Th. de Heer, Zr. L. Kalkhoven, Br. J. R. Geerslng, Br J. v. Kampenhout, Br. F. Poppen, Br. (A. A. Witzler. Voor het tweede overgangsexamen t Zr. P. M. Alkemade, Zr. M. Bruyns, Zi\. L. H. Lohman, Cr. M. L. E. Rflsouw. Voor het Staatadiploma Ziekenverple ging Bi Zr. M. C. J. Audoor, Zr. C. Lems, Zr. J. Scheffers, r. S. M. Wlllema, Br. A. G. Vandenbussche. OPEN BEOORDELINGSSYSTEEM VOOR AMBTENAREN GEVRAAGD Geen krachten meer huren Gistermiddag nog kwam de raad van Leiden toe aan hoofdstuk 3 van de be- grotingsbehandeUngpersoneelszaken. De heer Van Boaren (PvdA) zei os,, MET Z'N DRIEEN DE RIJN IN Omstreeks half 12 gisteravond reed een drietal jeug dige bewoners van het woonwagenkamp aan de Steek- terweg te Alphen aan den Rijn met grote snelheid met een personenauto over de Kortsteekterweg in de richting Gouwsluis. In de bocht juist voor de huizen van de Kortsteekterbuurt raakte de 21-jarige bestuur der de macht over het stuur kwijt. Met grote vaart ramde hij met zijn wagen een knotwilg, die volkomen ontworteld werd, waarna de auto met de inzittenden in het ijskoude water van de Damse Rijn verdween. Alle drie wisten de wagen met een nat pak te ver laten. De bestuurder bleek ernstig gewond en moest met rugklachten en pijn in de borst naar het zieken huis Rijnoord worden gebracht. De beide andere in zittenden werden Ucht gewond. De auto is met de kraanwagen van de firma Boot weer op het droge gehaald. De auto bleek totaal vernield. Geen nadelige gevolgen voor personeel WERVEN IN ALPHEN AAN DEN RIJN BEKORTEN HUN WERKTIJD De Alphense scheepsbouwwerven I tijd verkorten tot 22 uur per week. „De Industrie" en „De Vooruitgang" gaan met ingang van 1 januari 1968 het technisch personeel de werk- RAPPORT LEIDSE SPORTSTICHTING: Het is een illusie te menen, dat na het opleveren van de sporthal aan de Boshuizerlaan en de veemarkt-sporthal in Leiden-Noord de toekomstige be hoefte aan ruimte voor de binnen sporten in Leiden is gedekt. Dat valt op te maken uit het rapport, dat dezer dagen door de Sportstichting is uit gebracht aan het gemeentebestuur. In 't rapport van de Sportstichting wordt weliswaar gesteld, dat door het be schikbaar komen van de twee genoem de grote accommodaties voor de bin nensport voorzien wordt in de huidige behoefte, maar de verwachting wordt uitgesproken, dat de aanwezigheid van nieuwe accommodatie sterk stimule rend zal werken op de ontwikkeling van dc takken van sport, welke nage noeg alleen in afgesloten ruimten kun nen worden beoefend. Bij de behoeftepeiling van vijf tak ken van sport badminton, basket ball, microkorfbal, volleybal en zaal handbal is de sportstichting er van uitgegaan, dat een belangrijk deel van de training nog in minder geschikte zalen zal voortgaan. „Naarmate men meer gewend raakt aan het spelen in goede zalen, zal echter de drang groter worden om ook de training naar aan alle eisen beantwoordende zalen te verplaatsen," zo wordt in het rapport gesteld. Opgemerkt wordt bovendien, dat bij het onderzoek van de vijf sporten in het geheel geen rekening is gehouden met de speeltijd voor toer nooien, bijzondere wedstrijden en an dere evenementen. Groei van andere binnensporten zal bevorderd worden Naast de reeds hierboven vermelde sterkere groei in de belangstelling zal er, aldus de opstellers van 't rapport, drs. J. P. v. d. Reyden en dr. J. M. Roosenschoon, rekening mee moeten worden gehouden, dat sporten ais achermen, krachtsport, turnen en judo, wellicht ook zaalhockey, indoortennis en zaalvoetbal in de toekomst rich zul len melden voor zaalruimte. Toene mende belangstelling mag bijvoorbeeld verwacht worden voor zaalhockey nu ook de hockeybond is begonnen met een kort gesloten seizoen voor de veldsport. De tennissport zal ongetwij feld ook behoefte hebben aan een groot aantal uren, terwijl het niet onmoge lijk is, dat de thans nog geringe be langstelling voor zaalvoetbal zal toe nemen met het beschikbaar komen van goede accommodaties. De aanwezigheid van een grote ge legenheid voor de binnensporten, zoals de veemarkt-sporthal met de bouw waarvan men binnenkort hoopt te be ginnen, zal stellig ook stimulerend werken op de ontwikkeling van de indoor-atletiek. In het rapport wordt zelf al gesteld, dat het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Atletiek Unie de Sportstichting al reeds op dit punt benaderd heeft. Bij een ruimte als de veemarkt-sporthal kan men ook nog denken aan de wielersport. Het rapport besluit samenvattend: Bepaald voorbarig zou het zijn te stel len, dat in de behoeften van de ver schillende takken van sport, die nu nog in een onhoudbare positie verke ren, en van alle takken sport volledig «al zijn voorzien na het gereedkomen van de Sporthal Boshuizerlaan en de Veemarkt-Sporthal. De oorzaak hiervan is het gebrek orders uit de sectoren van de kust vaart en de visserij. Het besluit treft de honderd leden van het technisch personeel. De directies hebben de afgelopen jaren het personeelsbestand al terug gebracht via normale afvloeiingsrege lingen van 250 tot 150 man. Het ad ministratieve personeel, dat 50 man omvat, blijft voorlopig normaal door werken. Bij het aanvragen is overleg gepleegd met de vakbonden en de ar beidsinspectie, terwijl,ook het gewes telijke arbeidsbureau in Alphen aan den Rijn van de ontwikkelingen op de hoogte is gesteld. De betrokken werk nemers zullen over de niet te werken uren 80% van hun loon via de werk loosheidsuitkering ontvangen, terwijl het bedrijf met 20% van het genoten salaris het uit te keren bedrag aan vult, zodat er in de toekomst niet hoeft te worden gevreesd, dat zij ach ter worden gesteld. De directie van beide wei-ven verwachten niet, dat in de toekomst de opdrachten zodanig zullen teruglopen, dat een deel van het personeel zal moeten worden ont slagen. LEIDSE AGENDA AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. DINSDAG 12 DECEMBER Museum voor Volkenkunde - 14.30 uur Opening tentoonstelling Japanse volkskunst. Leidsché Schouwburg 20.00 uur Het Nieuw Rotterdams Toneel met „De eerste mevrouw Fraser". De Burcht 20.00 uur Filmclub 16 met „Het tweede gezicht". Hotel „De Harmonie" 20.00 uur Vergadering Leidato-comite^ Lelds Volkshuis 19.30 uur Volks huis-festival. WOENSDAG 13 DECEMBER Leidsche Schouwburg 20.00 uur Het Nieuw Rotterdams Toneel met „De eerste mevrouw Fraser". Stadsgehoorzaal 20.00 uur Con cert door pianist Julius Katchen. DONDERDAG 14 DECEMBER Stadhuis 14.00 en 19.30 uur Be grotingsvergadering. dat de vacatures by de verschillende diensten niet bevorderiyk zyn voor het goed functioneren van de diensten of bedryven. Hy drong aan by het college, te komen tot een periodieke heoordeüng van allo personeelsleden (een z.g. be oordelingssysteem), dit is z.l. een van de pyiers van een juist promotiebeleid. Verder moet de personeelschef worden opgedragen, zo min mogeiyk werkkrach ten te huren of te lenen. Het Is voor gekomen, dat eigen personeel zonder werk zat terwyi gehuurde krachten wa ren aangetrokken. De heer E. R. Frans (PSP) onder schreef het betoog van de heer Van Baaren. De heer j. G. Lament (Prot. Chr.) deed dit voor een deel eveneens. Hy wenste verder, dat topfunctionaris sen werden gesommeerd in Leiden of directe omgeving te gaan wonen. Een beleidsnota op het gebied van perso neelszaken komt hem wenseiyk voor. Taak-analyse De heer M. G. J. Hum (KVP) ziet het nieuwe ambtenarenreglement met be langstelling tegemoet. HIJ had daarbij enkele suggesties voor b. en w.: laat het nieuwe reglement niet geiyk maken aan het alg. rijksambtenarenreglement, het zal In elk geval verbeterde bepalin gen moeten bevatten vooral t.a.v. het promotiebeleid. Het beoordelingssysteem zal een taak-analyse moeten bevatten: open beoordeling van de ambtenaren. „Een open systeem kent onze ge meente nog niet. De mensen moeten niet achter hun rug worden gekraakt". Iedere ambtenaar, zo zei do heer Ham, heeft het recht om met de hoog ste chef te praten. Dit bevordert de ar beidsvreugde. Er zyn, volgens spr. nog hoofden van dienst met een regenten mentaliteit; „ze denken soms, dat zij de beste ambtenaren *yn". Niets meer aan de orde zynde besloot wethouder-loco-burgemeester S. Menken die de voorzittersfunctie had overgeno men, dit hoofdstuk voor zover het de beschouwingen betreft. EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Voor het doet. ex. Fiscaal recht is de heer C. J. Gebuis (Gouda) geslaagd Voor het kand. ex. N.w. Sociologie zyn de heren C. L. M. Oude Engerink (Lei den) en voor 't doet. ex. biologie W. Heybroek (Leiden) geslaagd. OEGSTGEEST Adventszang Op zondag 17 dec. om 20.15 uur ls er in de garage van Kamsteeg, Geversstraat 30 te Oegst geest, een voorbereiding op Kerstmis door lezingen en gezangen. Iedereen is daarby van harte welkom. VOORSCHOTEN Kerstspel Op zondagavond 17 de cember a.s. zal om 7 uur ln de Ned. Herv. kerk te Voorschoten, ln een by- zondere oecumenische samenkomst, een opvoering plaatsvinden van het beken de Kerstspel van Nyhoff: „De ster van Bethlehem", door de Chr. Toneelgroep „Imperium" uit Lelden. Deze samenkomst vindt plaats onder verantwoordeiykheld van de Culturele Commissie van de Herv. Gemeente en Is voor ledereen vry toegankelyk. Aan de uitgang zal echter een collecte wor den gehouden voor de dekking van de onkosten. Warmond neemt afscheid van gemeentesecretaris Morgenavond en wel van 7.30-8.30 biedt het gemeentebestuur van War mond de gemeentesecretaris de heer M. M. B. Pieterse een receptie aan op het gemeentehuis t.g.v. diens vertrek naar het buitenland. Tydena deze receptie, waarop alle Warmonders afscheid van de heer Pieterse kunnen nemen, zal het geschenk van de burgerij van Warmond aangeboden worden. ENGELSE COMPUTER WEES VROUW IN LEIDEN NIER TOE Woensdag heeft een vrouw ln het Aca demisch Ziekenhuis te Lelden een nieuwe nier gekregen, afkomstig van een ver keersslachtoffer uit Deventer, aldus Het Vrye Volk. De nlertoewyzing zou volgens het Brit se zondagsblad Sunday Times hebben plaatsgevonden volgens het door dr. Van Rood voorgestane „Eurotransplant- schema", niet ongelyk aan dat van de huweiykBmakcluardy per computer, dat weldra over heel Europa kan worden toe gepast. Iedereen in Europa, die een transplan tatie behoeft zou volgens het systeem- Van Rood „geweefseltypeerd" moeten gevallen hebben worden. De verkregen gegevens gaan dan ln een comppter, tezamen met de weefseltyperingen van de vrywilllge do nors. Als het weefsel, na een ongeluk of een ziekte, beschikbaar komt, zoekt de computer binnen de korst mogeiyke tyd de ontvanger en de donor by elkaar. Ai- dus de Sunday Times. Prof. dr. M. Vink, chirurg ln het Aca demisch Ziekenhuis te Lolden, zegt hier over: „Dit systeem wordt al geruime tyd toegepast. Een wensdroom van ons ls om tot een soort „bank" te komen, maar hot „goed houden" van de nier is een factor waarin we nog niet erg ver zyn. Meestal lukt het ons vier tot zes uur, In bepaalde r gehaald. Manr' kunnen nog geen kastje vol hangen".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3