Rechtspositie betaalde voetballer vereist dringend correctie Secretaris V.V.C Karei Jansen: Prestaties Schenk beloven weer veel KNAPPE TIJDEN VAN1 TE WINKEL EN ERIKS Fusie voetbalbonden in Amerika een feif IDEALE SITUATIE IN ENGELAND EN DUITSLAND ADO-Dynamo Kiev gaat door onder alle omstandigheden INZELL Peter Nottet, dit seizoen al vroeg in vorm, heeft zaterdag tijdens schaatswedstrijden in het Westduitse plaatsje Inzeil voor een prachtige ver richting gezorgd door de 3000 te winnen tn de uitstekende tijd van 4 minuten en 26.4 seconde. Hij bleef de wereldrecord houder op deze afstand, Ard Schenk en de Noorse lange-afstandspecialist Fred Anton Mayer, die beiden op een gedeel de tweede plaats eindigden, 0.8 sec. voor. i Jorrit Jorritsma was de beste Nederlander I op de sprint. Hij legde de 500 meter af in 41.9 en werd daarmee vierde. Ard Schenk legde met 42.2 beslag op de zevende plaats. De Noor Roar Groenvold, sprinter van origine was op de tweede dag onge twijfeld de grote revelatie. Nadat hij al verrassend de 1500 meter in de goede tijd van 2.07.0 had gewonnen, kwam hij Jorrit Jorritsma (rechts) leverde in Inzeil op de 5.000 meter een- knappe prestatie door in zijn rit tegen de Noor Roar Groenvold winnaar te worden, al was liet verschil slechts 0,1 seconde. Dat was echter niet van doorslaggevende betekenis voor Groenvold, die algemeen winnaar werd, nadat de resultaten van de vier afstanden waren opgeteld. 1 Schenk en Maler Peter Nottet (Ned.) 7.38.9 Karei te Winkel (Ned.) 7.45.9; 7. mann (W.-Dld.) 7.47.4; 8. Arle Eri 7.49.5; 9. Günther Traub (W.-Dld.) Jürgen Traub (W.-Dld.) 7.56.9; 1 (Noorw.) 7.58.5. Eindklassement op de 5000 meter stekende prestatie. De tijdwaarnemers drukten 7.43.4 voor hem af en dat lever de de Noor een voor zijn doen bijna on geloofwaardige vijfde plaats op. Ook Peter Nottet liet wederom een voortref felijke indruk na. Voor hem werd 7.38.9 „geklokt" en dat was maar weinig slech ter dan de 7.37 die Fred Anton Maier op de eerste plaats van het 5000 meter klassement deed belanden. Ard Schenk die op de schaatsmijl ln 2.07.8 knap tweede werd, ging ook op de 5000 meter snel over de zich in goede staat bevin dende ijsvloer. De lange Noordhollander liet een tijd van 7.39.2 voor zich afdruk ken en dat doet voor het komende seizoen veel beloven. Steeds meer Jorrit Jorritsma ontpopt zich steeds meer als een speoifleke klassements rijder. De Rotterdammer plaatste zich op de 1500 meter uitstekend als derde (2.08.5) en eindigde op de 5000 meter vlak achter Ard Schenk op de vierde plaats (7.43.4). Karei te Winkel en Arie Eriks hebben ln Inzeil de gelegenheid aangegrepen het gat dat tussen hun topprestaties en dat van de „oudere" kernploeg gaapt, ge deeltelijk te dichten. Te Winkel ver beterde zijn persoonlijke records op de 1500 en 5000 meter, terwijl Arie Eriks zijn toptijdens op drie afstanden (500, 1500 en 5000 meter) scherper stelde. De in Inzeil wonende Duitse super- sprinter Erhard Keiler verbeterde tij dens een voor hem speciaal ingelaste 500 meter het Duitse record op deze afstand. Nadat Keller over het ijs was geflitst bleven de klokken stilstaan op 40 secon den en dat was precies 0.1 seconde snel ler dan het oude record, dat sinds 4 maart van dit jaar al op zijn naam :eller (W.-Dld.) 40.1; Roai jorw.) 41.5; 3. BJoern Tvetei 4. Jorrit Jorritsma (Ned.) ei (W.-Dld.) belden 41.: *2.5; 9. Peter Nottet (Ned.) 42. Hovskl (W.-Dld.) 43.0; 11. Otmar Braunecker (Ooetenr.) 43.314. Arle Eriks (NedO 43.5; Verkerk won in Oslo Daags na het in ontvangst nemen van de Oscar Mathisenprijs hem toegekend als 's werelds beste rijder van het sei zoen '66-'67 heeft Cees Verkerk in het Frognerstadion van Oslo laten zien, dat ook dit seizoen ernstig rekening met hem moet worden gehouden. Bij een tempera tuur van 10 graden onder nul won de wereldkampioen de 5000 meter voor Stiansen en Guttormsen. Aangezien hij op de 500 meter weinig had moeten prijsgeven, zegevierde hij in het klasse ment over de twee afstanden. De uitslagen zijn: Per Wllly Gut Verkerk 7.42.9; 2. Stiansen Lier (Noorw. (Noorw.) beiden 8.13.8; 9. Lasse (Van onze sportredactie) DEN HAAG Er zijn in het Nederlandse voetbal in totaal 1225 semiprofs en van hen zijn 1010 aangsloten bij de Vereniging van Con tractspelers (VVCS). De vereniging kwam on langs in het nieuws door haar aanmelding tot lid van het NW, Dit lidmaatschap zal op 1 januari moeten ingaan. De VVCS bestaat op die datum precies zeven jaar. Door de aansluiting bij bet NVV heeft de VVCS beoogd zich te verzekeren van deskundige steun. Men heeft deze dringend nodig, omdat dooi een met ver ouderde reglementen regerende en paternalis tisch denkende KNVB heel wat zaken ln de sectie van het betaalde voetbal behoorlijk zijn scheefgetrokken. De secretaris van de WCS, de heer Karei Jansen, haalt slechts een klein maar pokkend voorbeeld aan. Toen de KNVB vijftien jaar geleden toestemming gaf voor het betaalde voetbal, werd het beginsalaris van een semiprof vastgesteld op 1500 bruto gulden per jaar; schoon hield hij daarvan een 1200 gulden over. „In die tijd was dat nog wat, maar thans kun je met zo'n paar gulden nog moeilijk spreken over betaald voetbal", is Karei Jansen van mening. „Een vast punt op ons verlanglijstje is dan ook dat het beginsalaris sterk omhoog zal moeten worden- getrokken. Herhaaldelijk heb ben wij op een verbetering bij de KNVB aan gedrongen. Tot nu toe is bet op de bondsver gadering bij plakken en lijmen gebleven. Vnn een werkelijke planning hebben we nog niets gezien. Het gevolg is geweest, dat we gewoon zijn blijven doormodderen met verouderde reglementen en dat heeft weer lot consequentie gehad dat de conflicten zich blijven opstapelen en dat de halfslachtige houding van de KNVB steeds maar weer wrijving oproept bij de VVCS." SAINT LOUIS De fusie tussen de legale (USA) en de illegale (NPSL) Amerikaanse voetbalbond is zaterdag avond ln Saint Louis officieel een feit geworden. Vertegenwoordigers van beide elkaar in het afgelopen seizoen fel beconcur rerende voetbalbonden kwamen snel tot overeenstemming. Een speciale afvaar diging is benoemd om op 16 december in Zürich met de voorzitter van de FIFA, de Engelsman Sir Stanley Rous, te pra ten om de nieuwe bond, die de Ameri kaanse voetbalfederatie (USFA) gaat he ten te laten legaliseren. Russen speelden weer gelijk LORIENT. Het Russische voetbal elftal, dat met 31 van Nederland ver loor en met 22 tegen Engeland gelijkspeelde, heeft gisteren in een oefenwedstrijd tegen de Franse tweede- divisieclub F.C. Lorient niet kunnen imponeren. De Russen kwamen niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. ANTWERPEN. Het in België met veel spanning tegemoet geziene achter volgingsduel tussen werelduurrecord houder Ferdi Bracke en de Nederlandse wereldkampioen Tiemen Groen op de winterbaan van Antwerpen, heeft een overwinning opgeleverd voor de Belg, die de vijf kilometer aflegde in de voortreffelijke tijd van 6 minuten en 4,7 sec. In een dernywedstrijd over drie manches was de Belg Leo Proost de sterkste. Jaap Oudkerk werd tweede. Een ander punt, dat bulten de WCS nogal wat wrijvingen en kritiek heeft op geroepen, is de wens om spelers voor een overtreding niet meer te schorsen maar te beboeten. Karei Jansen meent dat het bij de K.N.V.B een Ingeroest idee is om via schorsingen een speler te verbeteren. „Mij hebben ze nog nooit kunnen tonen, dat door het toepassen van schor singen de spelverruwlng is teruggelopen en het aantal strafzaken Is verminderd Trouwens, de moderne juristen hebben lang ingezien dat men juist met zwï straffen de situatie niet verbetert, ln tegendeel vaak verergert. De K.N.V.B. heeft echter nog nimmer een ander systeem geprobeerd om een speler te cor rigeren". De VVCS wil dus geen schorsingen meer. Er valt in te komen, ook al door de ouderwetse constellatie van de Voet balbond. Een voetballer in Nederland móét lid zijn van de K.N.V.B. om te mo gen spelen. Hij moet ook lid zijn van de club, die hij heeft gekozen. Het gekke is dat én de club én de K.N.V.B. eigen glementen hebben. Een speler kan i een overtreding dus eerst door zijn club en later door de K.N.V.B. worden bestraft of omgekeerd. Het is dubbel en volkomen tegen elke rechtspraak in. Die rechtspraak in onze Voetbalbond is trouwens al jaren een doorn in het oog van de VVCS, een onbillijke, prehisto rische bedoening, uitgeoefend door per sonen, die op hun eigen manier in voet balzaken menen recht te kunnen spreken. De WCS wil ln belangrijke conflicten lie ver een behandeling door deskundigen, door de rechtbank. Het betaalde voetbal is voor de beoefenaar niet alleen mi pret om sport te bedrijven maar ook mogelijkheid om te verdienen. „We zijn gewoon werknemers geworden, maar dan hebben we ook onze eigen rechten als iedere andere werknemer', zegt de se taris van de WCS. Twee landen Er la de dreiging geweest van een mas saal uittreden van de beroepsvoetballers uit de K.N.V.B. Het ls alleen bij een drei ging gebleven. Er is hier en daar scham per om gelachen. Dat weer Karei Jansen best: „We zijn niet gek en we weten best dat we lid moeten zijn van de K.N.V.B. Maar het is toch geen wet van Meden en Perzen dat we dat volgend Jaar nóg moe ten zijn. Dat gedwongen lidmaatschap van de K.N.V.B. ls trouwens een belache lijke zaak. In welke branche in de maat schappij is zo iets gebruikelijk? In de hele wereld zijn er maar twee landen waar dat lidmaatschap gedwongen ls, Nederland (W.-Dld.) 2.Ó9.V iMM Peter Dichters kunnen dan wel romantisch praten over de witte wade, die over moeder Aarde wordt gelegd als duizenden witwollen vlokken uit de hemel met langzame danspassen naar beneden zweven, maar daarvoor kopen de sportbeoefenaars niqts. Zij worden door diezelfde witwollen vlokken gedwongen achter de warme kachel te blijven. Of niet, zoals deze voetballers van het Haagse Arohipél, die de trek naar het veld niet konden weerstaan en met hun trainer de spieren soepel hielden. Toen daalden de vlokken niet meer naar moeder Aarde, maar hadden zij zich kleverig en hardnekkig naast elkaar gevlijd. Ziezo, moeten ze gedacht hebben, dat veld is onbespeelbaar» Dat was zo, maar niet om te trainen. Bn er waren volijverige lieden her en der, die de mouwen extra opstroopten en de grasmat ontdeden van de toittn wade. Dan kon er tooh gespeeld worden. Maar voor het overgrote deel van de sportbeoefenaars was het sneeuwpop maken geblazen met de kinderen. Zelfs de koersen kt Hilversum toerden afgelast. Bn dan moet het wel bar zijn Het lijkt erop, dat de heer Kloos, voorzitter van het N.V.V. (rechts), zich afzijdig wil houden. Het is slechts schijn tijdens de bijeenkomst met Karei Jansen (links)', secretaris van de V.V.C.8., en Roel Wiersma (midden), voorzitter van die organisatie. Zij meldden hun organisatie van contractspelers aan als lid van het Verbond van Vakverenigingen. België. Waarom zou het bij ons dus niet andere kunnen? Het is ruimschoots vol doende als een speler lid is van een club en zich aan de reglementen van zijn ver eniging onderwerpt. Maar niet één aan de reglementen van de een gehoorzamen dan nog eens naar de reglementen van de overkoepelende organisatie". Hoe staat het met de belangen van de voetbalprofs ln andere landen. Engeland, bakermat van het voetbal, heeft al lang een zelfstandige liga voor de profs, die weer contact onderhoudt met de Engelse Voetbalbond. De Engelse spelersorganisa tie heet PFA (Prof. Football Ass.). Ook de Schotten hebben een dergelijke or ganisatie, eveneens los van do officiële voetbalbond, die echter wel deel uitmaakt van de vakorganisatie. In Duitsland kwam de vereniging van beroepsvoetballers twee Jaar na de VVCS ter wereld. Mnar de Duitsers zijn ai veel verder dan hun col lega's in Nederland. Na twee Jaren deden zij al de stap naar de vakbond. De spe lersorganisatie heet D.A.G. en is onder gebracht in de yakorganisatle voor hoger personeel. Het aantal leden bedraagt 500.000. Het bestuur van de spelersorganl satie pleegt nauw overleg met de vakbond en het bestuur van de bond ls gerechtigd om namens de spelers onderhandelingen te voeren met clubs en voetbalbond. Er li bovendien een sectie in het leven ge roepen, bestaande uit mensen, die zich speciaal hebben toegelegd op voetbal zaken. De toestand in Engeland, Schot land en Duitsland is Ideaal. De Franse voetbalprofs willen zich niet koppelen aan een vakbond omdat zij zich dan direct met een politieke richting associëren. Italië kent een soort spelers- vakbond, geleld door één man. Deze treedt op naargelang de situatie dat nodig maakt. Door de Italiaanse pers wordt deze bond geaccepteerd als zijnde een spreekbuis van de spelers. De heer Jansen heeft, gezien de resultaten in Engeland, Schotland en Dutslland, de stellige over tuiging dat door de aansluiting van de VVCS bij het NVV de spelers beter zijn geborgen en ook veel meer steun krijgen. Daarbij laat hij ook gelden dat de voet- balleldlng zich veel meer zal moeten gaan verdiepen ln de sociale begeleiding van de spelers. Scheidsrechters De VVCS staat ook een professionele honorering van de scheid&rectbers voor. „Het ls toch te dwaas dat een scheids rechter, die bijvoorbeeld PeljenoordAJax moet lelden wordt afgescheept met een vergoeding van tachtig gulden. Er loopt een enorm kapitaal ln het veld, spelers, die stuk voor stuk meer vangen dan de man. die het kennelijk ala een eer moet beschouwen zo'n hoog gekwalificeerde Job te krijgen. Het gevolg ls dat de animo voor het scheidsrechteren sterk is ge daald, Na moet er te veel preset© worden uitgeoefend om mensen voor dat vak te krijgen. Daardoor wordt ook de kwaliteit schade berokkend, met hinderlijke gevol- 7oor het voetbal. Je moet het voor spelers, die boven de dertig zijn, aantrek kelijk maken óf om trainer te worden óf scheidsrechter. Maar dan niet met dub beltjes en kwartjes blijven werken...—.". Eerste studie De raadsman van de VVCS, mr. J. L. Janssen van Raay, heeft in opdracht van de F.I.F.P.R.O. (Fédératlon Internationale de Footballeure Professlonels) een studie- rapport geschreven over de wettelijk© positie van de voetbalprof ln België, En geland en Wales, Frankrijk, Duiteland, Italië, Nederland, Schotland en Uruguay. Ofschoon het voetbalprofesslonallsme al bijna een eeuw oud ln, is dit rapport de eerste studie over do plaat© en do positie van de voetbalprof in de maatschappij. Bij het samenstellen van het rapport kreeg mr. Janssen van Raay de hulp van prof. Roger Blanpaln (België), Cliff L/>yd (Engeland), Jacques Bertrand (Frank rijk), Nüss (Duitsland), Carlo Masera (Italië), John Hughes (Schotland) en van een vertegenwoordiger van het Uruguese voetbal. Dat het besluit om lid te worden van het NVV niet zo maar plotseling in het hoofd van het bestuur is ge komen zoals hier en daar werd gesuggereerd blijkt uit een zin snede in het rapport, handelend over Nederland. Daarin wordt duidelijk gezegd, dat de WCS zeer waar schijnlijk het voornemen zal hebben zich binnen niet al te lange tijd aan te sluiten bij het Nationaal Vak verbond. Het is nu zover gekomen. Karei Jansen zegt: „We mogen geloof ik blij zijn die stap te hebben gedaan". op bet DKN HAAG. Vo dagavond staat d. .4.1)0.—Dynamo vriendwhappelijke) Hen weet hij A.D.o. momenteel IlOg ili.-t goed ln»- liet terrein In bespeelbare -l.'.l met worjen r;i< tit, ,„:t:.r onder «11- omstM dikheden rol de wedstrijd gedeeld w orden. De Kussen spelen sleets «n wedstrijd in Nederland, onherroepelijk doorgang vinden vanwege „het Itynarao Kiev, dat In Belet* (Luik) «peelt, l donderdagmiddag por trein in 1 SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9