ALLES LOOPT HARD IN NEW YORK REIZEN VOOR HET WERK ZATERDAG 9 DECEMBER 1901 VAN ONZE CORRESPONDENT HANS CITROEN Tussen 8 en 10 uur 's ochtends braken de honderden treinen, die op twee verdiepingen aankomen op Grand Central Station midden in Manhattan, honderdduizenden „commuters" (forenzen) uit. Honderdduizenden Ame rikanen met kleine koffertjes bij zich, volstrekt niet geïnteresseerd in de granieten pracht van de enorme gebouwen en de davering van de grootste stad ter wereld, die aan het werk gaan. Uit de „Statistical Guide for New York City", uitgave 1965 (de laatste) i Grootste lengte van New Tork City: 57,6 kilometer. Grootste breedte: 26 kilometer. Totale lengte van de straten: bijna 10.000 (tienduizend) kilometer. Aantal bomen: 2.555.000. Aantal inwoners in 1963: 8.086.000. „Bent u Hollander?", vraagt een taxi chauffeur, die zich langzamer dan voet staps door het verkeer tracht te be wegen. „Kunt u dan niet aan uw rege ring zeggen, dat zij Manhattan voor de helft van het geld, dat zij ervoor kreeg, wat mij betreft kan terugkrijgen". Zuchtend zet hij zijn bij voorbaat ver loren strijd voort, verloren, want lopen gaat sneller. Iedereen loopt, de mannen zijn 's avonds moe van hun werk, moe van het lopen, nog vermoeider van het rijden en vele dollars armer door de waanzinnig hoge parkeergelden, die zij moeten betalen: 5 dollar per dag, 2 dol- Aantal ondergrondse treinen: 6619. Aantal bussen: 4136. Aantal passagiers in 1964 per onder grondse: 1,3 miljard. Aantal passagiers in 1964 boven de grond: bijna 2 miljard. Gemiddelde reistijd: uit de Bronx 58 minuten uit Queens 79 minuten uit Nassau: 82 minuten uit Suffolk 106 minuten Niet opgenomen in deze gegevens zijn de niet zeldzame gevallen van mensen, die 5 uur per dag reizen om in Man hattan te werken. Een afstand van 100 kilometer van woonhuis naar kan toor is niet abnormaal de attractie van de woning is de afstand en de bereikbaarheid van Manhattan. In de advertenties van de flats (apartments heten ze hier) staat 30 min. of 45 min. van Manhattan, als aanbeveling. Aantal mensen, dat op een normale werkdag Manhattan binnenkomt: 8.349.000 (gegevens uit 1960 en thans in 1967 aanzienlijk meer). Aantal motorvoertuigen, dat op een normale werkdag Manhattan binnen komt: 588.000 (ook gegevens uit 1960 en thans dus veel meer). Aantal rijbewijzen in New York City: 887.708 (gegevens 1964). MISVERSTANDEN Er ztjn voor diegenen, die nooit in New York zijn geweest, enige misverstanden op te helderen. New York heeft parken, heeft dierentuinen en New York heeft ruimte. De avenues en straten zijn wijd gebouwd en geven bepaald niet het verstikkende gevoel, dat men zich zou kunnen indenken. Een avenue als Park Avenue geeft een wijde blik, die bij zonder prachtig is en een romantische, beschrijving zou behoeven, die in dit stuk van feiten en cijfers wat over dreven zou aandoen. De nieuwe wol kenkrabbers, die rondom Rockefeller Centre zijn gebouwd, zijn zeer fraai van architectuur en rechtvaardigen de naam van wereldwonder, die de Ame rikaan graag aan dit reusachtige cen trum wil geven. New York is ook geen onvriendelijke stad en ook geen „harde" stad. De voorbijganger is snel op weg naar zijn werk of zijn bespreking en verliest weinig tijd aan niet noodzakelijke dingen. Maar hij is onmiddellijk bereid om de weg te wijzen, inlichtingen te geven en dan ook een snel praatje te Een van de indrukwekkendste nederzettingen van het kapitaal is Rocke feller Centre, een groep van 15 wolkenkrabbers. De afmetingen loorden duidelijk bij vergelijking met de St.-Patrickkathedraal, op de voorgrond ïn het midden. maken. En hoe wonderlijk is het om in een stad van voortsnellende mannen en vrouwen plotseling een Mexicaan te zien lopen met een grote mand op zijn hodfd of om de romantische wagentjes met gepofte kastanjes, die men het bezit van Parijs dacht, ook hier te zien. Wij laten de cijfers weer aan 't woord. Aantal openbare scholen in 1963: 47.564. Aantal „private schools" in 1963: 898. Aantal openbare bibliotheken in New York: 87. Aantal bezoekers van deze bibliotheken (1963-'64): 3.074.204. Aantal kranten in een vreemde taal: 69 in 24 talen (11 in het Jiddisch). Geregistreerde televisieapparaten in 1960: 2.340.087. Musea: 36. Er gaan jaarlijks meer mensen naar de musea dan naar baseballwedstrijden. En dan moeten wij bepaald ook het aantal passagiers noemen, dat in 1964 door de vliegvelden van New York werd verwerkt: 22.864.295. Bij alle liften in de grote gebouwen zijn dat er soms 20 of meer, verdeeld in snelle en lokale liften (aan de ene zijde van 1 naar 30 of 40, aan de andere zijde de „boemel") staat een soort portier of een meisje, de officiële „starter". Hij of zij is degene, die bij stagnatie het bijzonder ingewikkelde automatische systeem weer op gang moet brengen. ALTIJD WEER ANDERS Het nieuwe postkantoor is een enorme massieve koker zonder ramen. De dui zenden employés werken er bij kunst licht. Van zijn 18e verdieping op de Third Avenue neemt Jeff van der Bo- gaert, directeur van de Netherlands Information Service, regelmatig foto's van zonsondergang boven New York. „Het is altijd weer anders en het is altijd even prachtig", zegt hij. De conducteur van de trein zegt: „Hi, Bill", tegen een reiziger, die zich later bij mij bekend maakt als de president van een omvangrijke industrie. „Hi, Jack", roept hij terug, „how are you, today?" In Madison Sq. Garden rolt een aantal van de meest fantastische ijshockeyers, die men zich in Europa niet kan dro men, knokkend over de vloer, hand schoenen uit, sticks als slagwapen ge bruikend. Twee worden er ernstig ge straft: 5 minuten op het straf bank je. En de profstrijd tussen de New York Rangers en Minneapolis gaat verder: Canadezen tegen Canadezen. De duurstbetaalde basketballster aller tijden, Will „the Stilt" Chamberlain (inkomen jaarlijks 280.000 dollar) heeft zijn vloer laten bedekken met een tapijt van Eskimohondeneuzen. Scoren doet hij echter zeer veel minder. Willis Reed, idool van de New York Knicke- bockers, speelt verder met een gebroken neus. De „Knicks" winnen van Cinci- natti met 111110. VOORSTELLINGEN Karajan leidt voorstellingen in de Me tropolitan Opera van „Die Walküre" en geeft drie Bachconcerten met de Berliners in Philharmonic Hall. Horo witz treedt weer op en is op gram mofoonplaten dan door Columbia van R.C.A. Victor overgenomen. „The biggest swoop in grammophone busi ness". De New Yorkers dansen aan de lopende band: The New York City Tegenstellingen zijn er volop in New York. Naast de meest imposante gebouwen bestaan armoe en verval, waar van hier een beeld. Het is de oude Stuyvesant Town in East River, een grauw complex waar de son vrijwel niet doordringt. Ballet en The American Ballet Theatre. Leonard Bernstein gaat zeker weg bij zijn New York Philharmonic en men prijst hem vanwege zijn moed om op het hoogtepunt van zijn carrière als musicus en als social lion -erzijde te treden. Het aantal Broadway- en Off-Broad- wayprodukties is ontelbaar. „Hello Dolly" is de nieuwste hit in neger bezetting. „Iphlgenia in Aulis" met filmster Irene Papas als Clytemnestra is een groot en ontroerend succes in Manhattan Circle. Op de televisie blijft Carson (4-miljoen-dollarcontract) met zijn „Tonight show" het winnen, even als Perry Mason, die iedere avond weer zijn verdachten aan die arme stakker van een prosecutor ontfutselt. En dat zijn maar voorbeelden, want binnen en buiten snelt het leven verder in niet aflatende vaart naar nieuwe voorstellingen, nieuwe wedstrijden, nieuwe verkiezingen, nieuw geluk, nieuwe zorgen. In de trein zegt een „commuter" tegen deze reporter: „Weet u, ik kom oorspronkelijk van Sicilië en als ik rijk ben, ga ik weer terug". Even later zegt hij: „Forget it, I can't live somewhere else". Er waren in 1967 in totaal 1.600.407 preventieve inspecties van de brand weer in New York. Het personeel van de brandweer omvat 13.719 man, die 282 posten bemannen. De brandweer giert en gilt bij het meest minimale alarm onmiddellijk de stad door, geen enkel risico nemend. De brandweer is het machtigste instituut van de stad. De brandweer bijvoorbeeld bepaalt hoeveel mensen er in een kamer aan wezig mogen zijn. Men moet zich ook niet voorstellen welke rampen er in die torenhoge gebouwen zouden kunnen komen als de maatregelen niet zo streng en duidelijk zouden zijn. Het departement van Gezondheid heeft in 1964 in totaal 35 vergunningen uit gegeven om geiten te bezitten en 5474 vergunningen om een kapperswinkel te lelden. Verder warert «r 55 vergunnin gen om als straatmuzikant op te treden On was et è^n ver^Sftrting orrWfif ojïéh- baar vervoermiddel met paardentractie te exploiteren. Dat is dan toch niet het enige vervoermiddel met een paard er voor, want de politie gaf een licentie voor 75 door paarden getrokken voer tuigen. En de politie gaf in 1964 ook 12.556 taxivergunningen uit. Het sneeuwruimen kostte in 1963-'64 7.352.000 dollar. Het is gaan sneeuwen en als men de verhalen moet geloven dan wordt het een ijzige winter in New-York. De 61 postkantoren van Manhattan alleen verwerkten in 1963-'64 per dag gemiddeld bijna 30 miljoen poststuk ken. Jaarlijkse ontvangst van het dis trict Manhattan: ruim 290 miljoen De televisiegids van deze week ver strekt voor de donderdag een uiterst normale dag in het jaar In totaal 245 programma's, beginnend om 6.10 cn eindigend de volgende morgen orq 5.25. De New York Times had in 1964 in de zondageditie, die enige honderden pagi- STAD !N RECORDCIJFERS na's omvat en bijna niet te tillen la, per keer'meer dan 100.000 regels adver- NOOIT OPGEWONDEN „Holland", tegt de directeur van radio W.R.V.R., „wat een land, wat een rust". „Wat doen Jullie In Holland als er geen wind la en de molens niet meer wer ken?", vraagt de man In de winkel. „Holland", zegt een andere taxtchanf- feur, „Ik kende een beeld van een meisje uit Stockholm". „Uw ambassadeur bij de Verenigde Naties ziet er inderdaad uit als ean ambassadeur", zegt de radiomijnheer van W.A.B.C. „Hollanders worden nooit opgewonden", zegt een medereiziger. „Dan moet u eens naar AjaxFeijenoord gaan kijken", raden wij hem aan. „Wat is dat?", vraagt hij. „Dat is een soort baseball", antwoorden wij. „Ik ga nooit naar baseball kijken', zegt hij, „ik wist niet dat er in Holland gebaseballd Het misverstand ls groot. Achter ons zegt een vermoeide man: „De president ls het beu om steeds weer hetzelfde te moeten zeggen (dit naar aanleiding van McNamara's heen gaan). De president zou eens een uurtje bij mij thuis moeten komen en met mijn kinderen kennis maken". Dure parkeermeters kosten de automobilisten handen vol geld. Maar een vermindering van het verkeer is er nog geen gevolg van. Midden tussen het stadsgeweld van New York bevindt zich de rust van het Central Park, rechts op de foto afgelijnd door de imposante skyline van Fifth Avenue. Schaatsers geven het park in de winter een bijna Hollands aanzicht

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9