GEZAGSRAPPORT CONCILIE SPREEKT NIET HET VERLOSSENDE WOORD 3,48% rente-rekening bij de postgiro* IR] P0D „Radicaal beleid kan KVP Krediet van 2 min dollar aan Indonesië Nieuwe tekst Onze V ader Desnoods financiële offers KVP-VERNIEUWING VAN BRUG AF GEZIEN S Ko van Dijk keek wel vreemd op Prijspeil in akkerbouw stelde teleur ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Ondanks lof voor grondige aanpak Het rapport „gezagsopvattingen en gezagsbeleving", dat onderwerp van bespreking zal uitmaken op de eerste plenaire vergadering van het pastoraal concilie begin januari a.s., presenteert zichzelf met een grote bescheidenheid. „Dit rapport", aldus de inleiding, „beoogt niet meer te zijn dan een poging om in de actuele problematiek enige lijnen te ontwaren en hier en daar een handreiking te bieden aan wie het aanbelangt". De kritische lezer vraagt zich af, wat hij uit een der gelijke presentatie moet opmaken. Komt zij voort uit echte bescheidenheid? Of heeft zij de onuitgesproken bedoeling eventuele critici de pas af te snijden? i dus zonder remmingen zetten aan Deze moet beginnen met een woord van oprechte waardering. De commis sie heeft zioh niet tevreden gesteld met het plaatsen van kanttekeningen en het doen van detailsuggesties, zij heeft getracht de huidige gezagspro blematiek in haar geheel te omvatten en middelen aan de hand te doen, die de huidige gezagscrisis in de wortel zouden kunnen genezen. Daarbij kwam zij tot conclusies, die volop de moeite van het overwegen waard zijn. Kortom de commissie heeft het concilie voor zien van een goede basis voor een ge sprek ever een uiterst gecompliceerde materie. En dat is geen geringe ver dienste. Kerk en wereld De opzet van het rapport is duidelijk. Het wil vanuit de totale situatie, waar in de mens van vandaag leeft en waar in zich overal moeilijkheden met de ge zagsuitoefening voordoen, proberen de gezagscrisis in de Kerk te begrijpen. Het wil vanuit de wereld een aantal vragen stellen aan de Kerk, met nairle over de uitoefening van het kerkelijk gezag. Hieraan wordt meer dan de helft der beschouwingen gewijd. Volgt een korte confrontatie van het kerkelijke gezag, zoals dat momenteel functio neert, met de grondinspiratie van het christendom; geconstateerd wordt, dat het evar.gelisch-apostolisoh ideaal in de huidige 'werkelijkheid maar moeilijk te rug te kennen is. Tenslotte worden dan enkele suggesties gedaan voor een betere gezagsuitoefening in onze Ne derlandse kerkgemeenschap. Wij zullen de verschillende paragrafen van het rapport op de voet volgen en hier en daar onze kanttekeningen plaatsen. Met de eerste paragraaf, die de ge zagscrisis in onze huidige samenleving beschrijft, kunnen wij ons in grote lijnen verenigen. De uiteenzetting heeft geen wetenschappelijke pretenties en zij kan dat ook niet hebben. Hier en daar wor den de zaken nogal vereenvoudigd, bij voorbeeld waar de veelheid van groeps- vormen tot twee typen worden terug gebracht, de organisatorische gemeen schap (bijv. 'een fabriek) en de per soonsgemeenschap (bijv. een gezin), die ieder hun eigen gezagstype hebben. De commissie heeft zioh hier kennelijk laten inspireren door Tönnies' studie „Gernieinsdhaft und Gesellschaft", die ondanks zijn blijvende waarde toch wel verouderd moet worden genoemd. In de tweede paragraaf probeert het rapport de gezagscrisis, die zich binnen de Kerk voordoet, te verstaan als een weerspiegeling binnen deze speciale ge meenschap van de algemene gezags crisis die zich in heel de samenleving voordoet. Factoren die in de algemene gezagsgcrisis een rol spelen zijn o.a. de democratische levenshouding, het verlangen van de hedendaagse mens zichzelf te zijn, het gebrek aan de no dige maar helaas zeldzame deskundig heid en vindingrijkheid bij de gezags dragers, de schaalvergroting tengevol ge van het gebruik der moderne publi citeitsmedia. Deze factoren krijgen vol gens het rapport binnen de kerkge meenschap een bijzonder reliëf. En al dus is de bijzondere gezagscrisis in de katholieke Kerk voor een igroot deel te verklaren. Te algemeen Met alle waardering voor de ter zake doende opmerkingen, die in deze para graaf worden gemaakt, moet het ons toch van het hart, dat hier zo goed als volledig wordt voorbygegaan aan de geheel eigen aard van de kerkgemeen schap als sociale groep. Natuurlijk is ieder sociaal verband, daï in een totale samenleving staal, onderhevig aan de processen, die deze samenleving beroe ren. Maar het heeft ook zijn geheel eigen leven en dat zou toch in de eerste plaats moeten worden onderzocht. Als iemand by de dokter komt met klach ten, gaat deze eerst de klager zelf on derzoeken. Pas daarna tracht hij te achterhalen, ln hoeverre eventuele af wijkingen door lid milieu zijn gecon ditioneerd. In ieder religieuze groep doen zich ge zagsproblemen voor. spanningen tussen ambt en charisma, tussen priesterschap en profetisme, tussen hoeders van een heilige traditie en tijdgevoelige zielzor gers. Deze moeten op zich bekeken wor den, hoewel ze natuurlijk ook de in vloed ondergaan van de gezagsmoel- lljkheden, die zioh in de totale samen leving voordoen. Waarom hebben de aamenstellers van het rapport zich niet laten voorlichten door een man als Joa chim Wach, die in zijn boek Sociology of religion een uitvoerige studie heeft gewfld aan de geheel eigen problemen van het godsdienstig gezag? Hij be schrijft de verschillende typen van godsdienstig gezag (de stichter van een godsdienst, de hervormer, de pro feet, de ziener, de tovenaar, de waar zegger, de heilige, de priester, de reli gieus) en laat zien hoe ze binnen hun groep functioneren. Hij geeft een be schrijving van de spanning die er heerst tussen charismatisch en institutioneel leiderschap; hy laat zien hoe de gelovi gen op de verschillende vormen van religieus gezag reageren. Als de samen stellers van het rapport Wachs studie in hun werkstuk hadden betrokken, zouden ze waarschijnlijk meer zicht hebben gekregen op de geheel eigen aard van de gezagscrisis, die zich voor doet ln de boezem van een religieuze groep. En minder snel hebben gecon cludeerd, dat deze in eerste instantie •en sreenptogelm* Vs van de algsaneoe Te weinig oog voor eigene van religieuze groep gezagscrisis, die zich in heel de samen leving voordoet, zij het ook, dat zij zich in de religieuze groep heviger doet ge voelen. Theologisch zwak Een uitgesproken zwak punt in het rapport vormt de theologisch-exegeti- sche paragraaf, die het kerkelijk gezag, zoals wij dat kennen, confronteert met het gezag, zoals dat in de apostolische tijd. Het rapport volstaat hier met het trekken van enkele hoofdlijnen en het citeren van wat bijbelteksten, die deze hoofdlijnen moeten ondersteunen Een van die hoofdlijnen is, aldus het rap port, dat de eenheid van het volk Gods en zijn gehoorzaamheid aan Christus voorafgaat aan het onderscheid tussen gezagsdragers en onderdanen. Het ver wijst daarvoor naar bijbelteksten, die nu eens een door Christus aan de apos telen gegeven volmacht betuigen, dan weer deze volmacht „als het ware" nivelleren ten gunste van de gehele ge meente. Afgezien van het feit, dat de rapporteurs hun stellingname op hin derlijke wijze vervagen door de woor den „als het wjire" in te voegen, lijkt het te betreuren, dat zij zich hier niet hebben laten inspireren door wat Hans Kling in zijn jongste boek „De Kerk" over de verschillende modaliteiten van het kerkelijke gezag in de apostolische tijd heeft gezegd. Kling laat duidelijk zien, daf er toen twee typen van ge meente waren, gemeenten met een paulinische (meer democratische) en gemeenten met een palestijnse (meer hiërarchischekerknnrichting. Het aan brengen van dit onderscheid zou de uit eenzetting o.i. ten goede zijn gekomen. Een tweede door de rapporteurs aan gegeven hoofdlijn, nl. dat de volmacht der bisschoppen in de jonge Kerk nooit los wordt gedacht van hun feitelijke „morele" waardigheid en positie tegen over Christus en de gemeenschap, wordt alleen gebaseerd op uit de brief van Clemens. Dit is wel heel smalle basis, o.i. te smal om de verstrekkende suggestie, nl. dat een niet goed functionerende bisschop door de gemeenschap zou kunnen worden af gezet, hoe dan ook waar te maken. Bovendien hebben we ons afgevraagd, waarom het woord „morele" tussen aanhalingstekens moest worden ge plaatst. Het lijkt absolute noodzaak in een rapport als het onderhavige termen te gebruiken, die het zonder aanhalings tekens kunnen stellen. Een derde hoofdlijn die in het rapport getrokken wordt is o.i. nog vager dan de beide vorige. Na gesteld te hebben, dat het leidersambt moet worden opge vat als een dienst binnen de gemeente, als een broederlijke autoriteit, zegt het rapport: „Broederlijke autoriteit be staat tussen twee wezenlijke gelijken, die tezamen een hoge autoriteit ge hoorzamen en zich (slechts)? terwille van orde en eenheid in een (niet louter momentane) rangorde begeven". Wat betekent dat vraagteken achter „slechts"? Wat is een (niet louter mo mentane) rangorde? Wat moeten we met al die hakjes, vraagtekens en tus senzinnen in een concilierapport? Zij werken, althans op ons, uitermate ver warrend. Ons inziens is (lc commissie er niet in geslaagd, het moeilijke probleem van de gezagsverhoudingen in do jonge Kerk op heldere wijze uit de doeken -te doen. In ieder geval is de para graaf, waarin een poging daartoe wordt ondernomen, veel zwakker dan de an dere, meer sociologisch georiënteerde, paragraten. Daardoor komt het rap port noodzakelijk naar één kant scheef te hangen, nl. naar de sociologische Suggesties Geen wonder, dat dit in de gedane suggesties voor een oplossing tot uiting komt. Ze zijn te zeer vanuit een socio logische en te weinig vanuit een theolo gische gezichtshoek ontworpen. De theologisch geïnspireerde suggesties lijken meermalen voor discussie vat baar, bijv. dat de hele gezagsuitoefe ning kan worden teruggebracht tot de verkondiging („in alles is hij verkon diger, vertolker van de blijde bood schap, ook wanneer hij geroepen is. een beleid te bepalen in praktische zaken") en dat de Kerk zou kunnen worden op gevat als een „open systeem" waarin ook voor „ketters" plaats zou zijn. Wij laten de discussie over deze punten graag aan de vaktheologen over. Als socioloog willen wij vooral bena drukken. dat de suggesties, die op so ciologische overwegingen gebaseerd worden, te veel ontleend zijn aan de al gemene sociologie en te weinig aan de specifieke godsdienstsociologie. Is het wel zo zeker, dat wy de gezagscrisis in een reliegieuze groep kunnen bewaren met decentralisatie, delegatie van be stuur, communicatie, .participatie, be roep op deskundigheid, toepassing van goed democratische gebruiken? Zou er niet meer gezocht moeten worden naar een herstel van het evenwicht tussen ambt en oharisma, tussen profetie en priesterschap, naar wegen om het ty pisch religieuze gezag in de religieuze groep op zijn geheel eigen wijze zo goed mogelijk te doen functioneren Misschien kunnen we onze bedoelingen liet beste verduidelijken door te verwy- zen naar twee figuren, die in de Katho lieke Kerk van de laatste tijd een uit zonderlijk goed functioneerde? Omdat op Internationaal vlak Paus Joannes, op nationaal vlak bisschop Bekkers. Waaraan ontleenden zy dat gezag? Hoe kwam het da'i liet bü hen zo uit zonderlijk goed funcitloneerde Omdat zjj wisten te delegeren, te decentralise ren, te doen participeren? Of omdat zij beschikten over religieuze gaven van een heel bijzondere kwaliteit en deze op aangepaste wijze in de Kerk wisten in te zetten? Dat is een vraag, die wy in tijden van een kerkelijke gezagscrisis niet onbeantwoord mogen laten. VAN DE WEIJER (ADVERTENTIE) grootste gironet met 1.500.000 rekeningen alle overschrijvingen zonder kosten overal gepast betalen zonder geld-op- zak met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle particuliere rekeninghouders ontvangen hierover bericht. in samenwerking mei de Rijkspostspaarbank POSTCHEQUE- EIM GIRODIENST bel grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd DJAKARTA. (A.P.). Nederland heeft een overeenkomst ondertekend met Indonesië die voorziet lil een krediet op op lange termijn van twee miljoen dol lar mot een rente van drie pet. In de overeenkomst wordt gezegd dat het krediet argelost zal worden in 25 jaar waarin een periode van respijt van /.even jaar is opgenomen. De twee mil joen dollar maken deel uit van de 325 miljoen dollar die erediieiirenlandcn kort geleden in Amsterdam besloten heb ben aan Indonesië. HERVORMDE KERK DEN HAAG (K.N.P.). - Als een van de eerste reformatorische Kerken zal de Hervormde Kerk op de synode van februari 1968 beslissen over in voering van de nieuwe tekst van het Onze Vader, die la opgesteld door het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting. Van katholieke zljdr bestaat geen be zwaar tegen invoering ervan, maar de reformatorische Kerken moeten daar over afzonderlijk beslissen, daar het N.B.G. niet namens hen optreedt. Alleen de slotzinnen van het nieuwe Onze Vader w(jken af van dc gebruike lijke. Deze luiden „Zoals ook wjj onze schuldenaars vergeven cn leid ons niet in verzoeking, maar verlos ons van de boze". Tot slot volgt de doxologie „Want U is het koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid In eeuwigheid. Berli jnmuur blijft dicht met kerstmis (Van onze correspondent Jan Bouwer) BERLIJN. Ook dit jaar zullen de burgers van West-Berlyn dal staat nu wel vast niet de gelegenheid krygen om hun familieleden in Oost-Berlyn met Kerstmis en nieuwjaar te bezoeken. Zelfs wanneer het communistische re giem in Oost-Berlijn ook maar de ge ringste neiging zou hebben de Berlijnse muur voor kerst- en nieuwjaarsbezoeken te openen, zou het nu te laat zijn om de noodzakelijke voorbereidende maatrege len te-treffen. Op zulke dagen was voor Westberlij- ners het betreden van het communis tische deel van de stad alleen mogelijk met bezoekpasjes. De laatste pasjes wer den met Pinksteren 1966 aan dc West- berlijners uitgegeven. Sedertdien zijn familiebezoeken in Oost-Berlijn niet meer mogelijk geweest. Spionnagegroep in Athene veroordeeld ATHENE (AP) Een bijzonder mili tair tribunaal in Athene heeft vier var de tien personen die beschuldigd wer den van spionage voor Syrië veroor deeld. Zij kregen straffen van 4 maan den tot negentien jaar. Zes beklaagden werden vrijgesproken. Drs. P. Bogaers op congres (Van o i radl- ADVERTENTIE) ARNHEM KVP-radicale oud-minister Bogaers alleen tc redden door eaal vooruitstrevend beleid tc den. Een beleid zoals dc KVP-radicalen dit voorstaan volgens hun manifest van enige maanden geleden. Dit houdt, tevens in. dfct deze KVp-radlcale p&rtjf moet streven naar een bindende samenwerking 6e KVP zeker met de Party van dc Arbeid en D '66. Hy deed gisteravond een hartstochtelijk beroep in Arnhem op dc KVP-partyraad om zjjn beginselen, vast gelegd in een eigen resolutie, te steunen. „Het is misschien voor dc honderdste maal dat ik dit zeg", aldus drs. Bogaers, „maar de KVP is niet te redden met alleen de uitspraak dat een partijvorming op christelijke grondslag gewenst is. Daar moet een radicaal vooruitstrevend beleid by komen". (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM De toneelspeler Ko van Dijk keek vrijdagavond wel even vreemd op, toen hij het restaurant van Musis Sacrum ir» Arnhem binnen stapte. Je zag liem gewoon denken: „Hier is Iets politie- kcrigs aan de gang". Met zijn lange to- neelstappcn stevende hij langs grote en kleine K.V.P.'ers, zoals Aalberse, Bogaers, Selimelzer, Harry Gielen, Antoine Jacobs, premier l)e Jong en de oud-Arnhemse excellentie me.j. dr. M. M. A. Klompé. Midden in het restaurant zakte hy. Paul Steenbergen en de andere leden van de Haagse Comedie, tussen de politici- neer. „Nou ja vooruit dan maar" dacht Ko van Dijk bijna hnrdop. „Of wij toneel spelen of de politici, wat zou dat eigenlijk. Mis schien doen zij het wel beter". Even later stond de Haagse Comedie in de Arnhemse stadsschouwburg op het to neel voor het spelen van Arthur Millers „Van de brug af gezien". Qp een steen worp afstand, op het toneel van Musls Sacrum zetelde toen al het dagelijks be stuur van de K.V.P., op weg naar een nieuwe politiek, een radicaal vooruitstre vende of een consequent vooruitstreven- „Van de brug af gezien", zou deze door braak naar pen nieuwe tijd niet direct een breuk met de reuzenkracht worden. Een aantal jongeren probeerde het wel, maar na twee kreten tussen de toespra ken door zwegen ze verlegen van zichzelf, omdat ze blijkbaar zo maar in het open baar iets hardop hadden durven zeggen. Partij vooraitter mr. P. J. Aalberse, om ringd door microfoons, glazen water en dagelijkse bestuursleden, greep nn en dan naar zijn hoofd. „Alles schijnt hier onder stroom M staan. Het lijkt wel stroming zes te worden binnen de K.V.P." riep hij wanhopig uit. Intussen beklemtoonde de vice-voorzit ter van de jongeren-K.V.P. Antoine Jacobs, dat voor de zoon van Vondeling nou bepaald geen studiefaciliteiten nodig zijn, maar wel voor de jongens, die geen geld hebben om naar de universiteit te gaan. „Ik pleit niet", zei hij, „voor een roekeloze maar wel voor een radicale poli tiek". Voorzitter Harry Gielen (geschorst en niet geschorst door het K.V.P.-jonge- renhoofdbestuur) zat uiterst rechts van de bestuurstafel rustig aan zijn pijp te trekken bij deze uitroepen van zijn vice- voorzitter en fluisterde af en toe met het Tweede-Kamerlid dr. Albering. Het lag allemaal gisteravond nogal vredig. Een enkel applausje, een enkel hard woord, een gezellig glas bier, „de typische vrede van Aarden", riep men hier en daar. Maar wel praktisch dezelfde bloemen op het Arnhemse toneel voor de K.V.P. als 14 dagen eerder bij de Partij van de Arbeid ln het Amsterdamse R.A.I - gebouw, dezelfde spreektijdbeperking. Voor de rest toch allemaal anders, een wat gelaten, een wat afwachtende sfeer. Want vandaag moesten de zeer harde noten nog gekraakt worden. Noten, die misschien voor een breekijzer van de K.V.I'.-radicale drs. Bogaers zelfs r te hard zouden kunnen z(jn. En buiten op de tafeltjes wachtten sta- pels bladen van Vrij Nederland, extra- rood, extra-provocerend, wachtend op de K.V.P.-lezers. Een steuntje voor de j K.V.P.-radtcalen misschien op de weg I naar hun vernieuwing. Goed, prof. Van der Grinten zei dan wel dat als het kabinet-De Jong de vier jaren zal uitzitten dé K.V.P. zijn 50 zetels zeker weer terug zou hebben. Maar zijn tegenspeler drs. Bogaers had kort daar voor al gezegd, dat. voor de goede oude K.V.P. nog maar één middel over was: zijn radicale reddingsgordel, vol gestopt met vooruitstrevende programma's. Maar prof. Van der Grinten wist dan ook al dat hij, aoalfl hij wd voor een ver loren zaak pleitte. ZtJn behoud van de self stand (ge K.V.P. won het wel niet halen. Dc basis van een christelijke volks party zag de KVP-vice-voorzittcr ge legen in de begrippen naastenliefde, verdraagzaamheid, gerechtigheid, per soonlijke verantwoordelijkheid en saam horigheid. Een dergelijke party zal dc politieke beleidslijn van het KVP-verkie- zingsprogram consequent doortrekken. Een scheiding tussen katholieke cn chris telijke partijen wees drs. Horbach af. Voor een gescheiden optrekken der christelijke partijen is volgens hem geen rechtvaardigingsgrond meer tc vinden. HU noemde de partijraad „de eerste grote stap" naar die uiteindelijke een wording van KVP, AR cn CHU in een grote volkspartij. Drs. Horbach herin nerde eraan, dat de overgrote meerder heid van de leden in het kader van de KVP zich de afgelopen maanden voor deze koers heeft uitgesproken. Hot recht partijvorming vanuit ceil socialis- of liberale visie cis ik ook op de christelijke visie, aldus drs. Horbach. Om maar niets te zeggen van dr. Couwen- Kamerlid, nu Tweede-Kamerlid kreeg het I berg, de man van het Democratisch Cen- grootste deel van de partijraad, namelijk I Drs. Couvvenborg, de voorman van het tegen elf uur, op zijn hand, toen hij een Democratisch Centrum Ned. rl.ind, ver- bewogen woord voerde voor dc vele dedigde zijn resolutie, waarin de partij die a| vele jaren lang juist raad werd voorgesteld de KVP om te uor de sociale gerechtigheid gevochten vormen tot een nieuwe vooruitstrevende adden. j volkspartij. Hij beriep zich daarbij op een uitspraak van het concilie, waarin gestefld zou zijn, dat hot christelijk geloof geen politieke boodschap bevat. Daarom infessionali' Oud-minister Bogaers trad gisteravond in de partijraad op als woordvoerder en verdediger van het KVP-radicale stre ven. Hij zei daarbij nadrukkelijk dat het uitspreken van een voorkeur voor samen werking niet afdoende is. Dit is volgens hem wel een stembusakkoord. Over deze kwestie wordt vandaag in Arnhem uit voerig gediscussieerd. De oud-minister wees erop, dat het KVP-program veel verder moet gaan dan het nu is. Dat voor het verwezen- lijke van veel vooruitstrevende plannen op nationaal en internationaal terrein desnoods meer financiële offers gevraagd moet worden. „De behartiging van de belangen die ons allen aangaan, moet bij dit alles voorop staan. Daarbij dragen wij tevens de verantwoordelijkheid voor de landen die het minder goed hebben dan wij", aldus drs. Bogaers. KVP-vice-voorzitter drs. I-Iorbach leid de de eerste resolutie van het partij bestuur in, waarin gepleit wordt voor de totstandkoming van een algemene chris telijke volkspartij met een consequent vooruitstrevend karakter. Zolang dit niet realiseerbaar is moet naar een verder gaande samenwerking of federatie tussen KVP, AR, CHU gestreefd worden. Drs. Horbach drong aan op een duidelijke, wel pverwogenr,beslissing vim- de partijraad, want het is de hoogste tijd dat men weet aftiFMiteto mét ^de IWP gen links, rechts of in het centr Horbach van de hand. „De positie van de KVP is en zal nooit bepaald worden door andere politieke groeperingen, die zich links of rechts van de KVP op stellen. Het karakter van de KVP wordt uitsluitend bepaald door haar eigen programma". trum Nederland. „Ik ben al op het einde", riep hij partijvoorzitter Aal berse toe, toen hij iets te lang sprak. En K.V.I voor het eerste lachte toen eindelijk deze K.V.P.-partij raad. En 's avonds laat dronk de jonge An- toine Jacobs met zijn jonge aanhang een Hing dan toch al een zekere overeen- fris glas bier op het succes van zijn radi- komst in de lucht? Zoals op een steen- ciale verdediging. Of het vandaag nog zo worp afstand ook de Haagse Comedie met fris zal zijn? zyn „Van de brug af gezien" alle toe- De Limburger Mnenen, grijs geworden i hoorders en toeschouwefa op zijn hand in de vroegere K.A.B., later Eerste- I had kunnen krijgen? gemeen menselijke lading", aldus drs. Couwenberg. Politieke machtsvorming in naam van Christus is een hoogst du bieuze zaak, zo zei hij. Zijn resolutie pleit ervoor om met andere politieke stromingen en groeperingen, die even eens tot een nieuwe partijstructuur wil len komen, te gaan praten en samen werkingsmogelijkheden te onderzoeken. Prof. Van der Grinten verdedigde zijn resolutie om niet te streven naar fede ratieve samenwerking of fusie met an dere christelijke partijen, maar te stre ven naar een min of meer duurzame politieke samenwerking met de P.v.d.A. Hij bleek niet te zwaar te tillen aan het zetelverlies voor de KVP. Evenals dank zij de vertrouwenwekkende figuur van prof. De Quay de KVP in 1963 50 zetels wist te behalen, zo zou de KVP dat in 1971 onder aanvoering van premier De Jong weer kunnen, meende prof. Van der Grinten. (ADVERTENTIE) 'n.v. verzekerings maatschappij ...om zéker te zijnT west blaak 22-r'dam lei. 010-110004' L.T.B.-VAKGROEP: sering van de politiek. „De christelijke vlag moet echter bij velen nog over eind blijven, ook al dekt zij een al- Paiu PauliiM ia HAARLEM Tijden* de jaarvergade ring van vakgroep akkerbouwer! van de L.T.B., gisteren in Haarlem gehouden, heeft de algemeen voorzitter, mr. 1'. Brouwer, de gouden erettpeld vra de J boiid o ver ha 1 llgd aan de heer A. C. J Remmeren uit Middcnmcer. De gedecoreerde trad als adviserend bestuurslid vun de vakgroep af wegens zijn leeftijd (68). De heer Kcmmeren be- dunkte om die reden ook voor andere bestuursfuncties, die hij tal van Jaren met grote bekwaamheid heeft vervuld. Onder meer was hij bestuurslid van het landbouwschap en van de K.N.B.T.B. De onderscheiding noemde mr. Brouwer een gulden erkenning van zijn verdiensten. Uit Iv.-t bestuur van de vakgroep tra den de heren W. Bus (Hoofddorp), G. S. Vollebrecht (Zoetermeer) en J. J. Rem meren (Slootdorph In hun plaats werden I respectievelijk gekozen dc lieren G. A. van Mil (Nieuw Vennep), L. J. van der Burg (Pjjnacker) en N A. Knook (Mid- I denmeer). Deze laatste werd teven» I hoofd bestuurslid van de L.T.B. Voorzitter Th. J. van de BUl had In zRn openingsrede aangestipt, dat het af gelopen jaar dank zR gunstige omstan digheden een goede opbrengst te zien had gegeven, maar dat het prijspeil van de akkerbouwprodukten over het algemeen teleurstellend moest worden genoemd. Verbeteringen hiervan moeten onder meer worden verkregen door ren garantie regeling voor de graszandtcell cn gelijke belastingheffing in E.E.G.-verhand. Tenslotte hield de heer W. H. Kwaker- naak, 'secretaris van de afdeling akker bouw van het landbouwschap, een inlei ding over de ontwikkeling op het gebied van de akkerbouw binnen het E.E.G. - Universitair nieuws l-UJMEGEN Aan de Katholieke Unlverat- |t«u geslaagd voor aeml-arUcxamen: mcj. j. 8. M. v. d. Helm (Den Haag). paramaribo Dr. I. van der Xuyp, directeur van het bureau voor openbare gr aondheldazorg ln Paramaribo, la benoemd tot hoogleraar aan de rljkaunlveraltett In Lelden. HU cal daar ongeveer negen maanden college ••ven hi tnlMeuhygleiv*

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7