5 x/ „De scheidsrechter kan de wedstrijd maken of breken" i. EFFICIENCY-EXPERT KRIJGT ALLE AANDACHT VAN HET LEIDS COLLEGE V— Een machinestikker greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vorig jaar aan de grond gelopen en gezonken KOTTER K.W. 164 „HELENE" LIEP VLOT VAN STAPEL Nadat de dochter van de heer L. van der Plas (Helena) l de doopplechtigheid had verricht van de verlengde K.W. 164 „Helene" liep deze even later met goed ge- I volg van de helling van de scheepsbouwwerf „De In dustrie" van de firma D. en Joh. Boot te Alphen aan den Rijn. Precies acht jaar geleden liep het schip als nieuw voor de eerste maal te water. De Helene heeft geschiedenis gemaakt, doordat het dit jaar bij Petten aan de grond liep en zonk. Daarna is het zwaar be- schadigde schip naar Alphen aan den Rijn gebracht, waar het op de scheepsbouwwerf is gerepareerd en j bovendien is vergroot met drie meter. Er is namelijk een stuk tussen gezet, waardoor het schip thans een I lengte heeft van ruim 30 meter. Bovendien is het uit gerust met een zwaardere motor, die een vermogen heeft van 525 PK. Tevens wordt een hypermoderne koelinstallatie ingebouwd. Men hoopt het schip nog dit jaar geheel afgebouwd te hebben, waardoor het i nog voor januari in de vaart gebracht kan worden, j Het zal hoofdzakelijk worden klaar gemaakt voor de I Boomkorvisserij. Met de reparatie en de vergroting I is totaal ongeveer 10 weken gemoeid geweest. De gemeenteraad van Leiden zet vaart achter de behandeling van de begroting voor '68. Er zijn opvallend weinig knelpunten, of het zouden de figuur van een efficiency-expert, een economisch adviseur of de dreiging van nieuwe gemeentelijke heffingen moeten zijn. Wat dit laatste betreft kon wethouder P. S. Harmsen de dreiging niet weg nemen, maar de raad gaf hem bij monde van o.a. de heren Portheine en Den Dubbelden wel te kennen, dat de wethouder hen op zijn weg zouden vinden. Overigens ligt het tempo van de raad zo hoog, dat reeds twee hoofdstukken bijna geheel zijn afgehandeld. De wethouder had amper tijd met gedegen antwoorden te komen. RAAD IN HOOG TEMPO DOOR BEGROTINGSBEHANDELING De financiële beschouwingen werden gistermiddag geopend door de heer W. G. den Dubbelden (PvdA), die het niet onmogelijk achtte, dat evenals vorig Jaar het begrotingstekort nog beïnvloed zal worden door een achter de hand gehou den tekort by de sociale dienst. Verder zei hy niet aan belastingverhogingen te willen denken Indien er geld uit andere fondsen kan komen. ging van de tarieven zal dit 73,7 pet. zijn. Hoe kan dat?, vroeg spr., die het dekkingspercentage van de warenmarkt (49 pet.) veel te laag vond. Export De heer Den Dubbelden legde voorts de nadruk op meer efficiency en ver zocht de wethouder van financiën waak zaamheid dienaangaande. Het is volgens hem principieel onjuist, dat de accoun tantsdienst belast is met het efficiency- vraagstuk. Het aantrekken van een ex- ADVERTENTIE Wilt u eenzelfde kans krijgen als die machinestikker? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die machinestikkci zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen, die echt willen, veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Personeelsvoorziening „Buitenhof", Hoogovens IJmuiden. Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam: Voornaam:Geb. datum: Adres: Woonplaats: i Huidig beroep: lj iui Handtekening: Gehuwd/Ongehuwd HOOGOVENS IJMUIDEN Bouw uw toekomst op staal pert zou voordelige resultaten hebben, o.a. kunnèn dan wllicht verdere belas tingverhogingen voorkomen worden. De heer -J. C. Elstgeest (Prot. Chr.) zei o.m. dat het college de uitgaven binnen de perken had gehouden zonder dat het voorzieningenpell was aangetast. Tot zijn leedwezen zal de verfyning voor het heb ben van een veemarkt weinig kans ma ken. AVat gebeurt er na een eventuele opheffing van de vermakelykheidsbelas- ting?, wilde hy weten. De financiële commissie wordt hiervan tijdig op de hoogte gebracht, zei wethouder Harm- Spr.'wildé de efficlency-ambtenaar la- tpn resorteren onder de accountants dienst: ëjireRréhd ÓVër Endègeest Vertel de hij, dat de totale uitgaven t.o.v. 1967 met 30 pet. zijn verhoogd. Naar zijn me ning behoort de verzorging van gees teszieken niet tot de gemeentelijke ta ken. Er is een achterstand, de inrich ting heeft zich niet kunnen aanpassen aan de eisen des tijds door het ontbre ken van de middelen. Meer samenwer king met b.v. de universitaire neurolo gie is gewenst. Rem op uitgavenpatroon Volgens de heer M. G. J. Ham (KVP) Is het in het kader van efficiency soms noodzakelijk een rem te zetten op het door hoofden van dienst gewenste uit gavenpatroon, omdat deze misschien on voldoende oog hebben voor de moeilijke financiële positie. De heer Ham zou ge gevens willen hebben om de belasting druk van Leiden te kunnen vergelijken met die van de nabuurgemeenten. Over een zo efficient mogelijk beheer zei hij niet gerust te zijn. Een efficiency-nota (een jaar geleden beloofd) ziet hy met spanning tegemoet. Spr. wees op het langs elkaar heenwerken van overheids diensten, waarop ook mevr. v. d. Blom donderdag doelde. Het was voor hem niet zeker, dat een efficiency-expert bij de accountantsdienst thuishoort. Spr. was erg benieuwd pand Koningsveld nog steeds leeg staat (reeds ruim twee jaar). Warenmarkt lijkt waar goudmijntje Het moest de heer Den Dubbel den yan de socialistische raads fractie bij de financiële beschou wingen gistermiddag van 't hart, dat hij niet begreep, dat gemeen telijke gelden beschikbaar moeten worden gesteld om de warenmarkt in stand te houden. Want wat is volgens hem het geval? Er zyn kooplieden op deze markt die soms tweedagen per week werken en dan net zoveel verdienen als een middenstander in twee weken. De onthullingen van de heer Den Dub belden stuitten op verbijsterd on geloof by de meeste raadsleden. Toch is het zo, hield de heer Den Dubbelden vol. „een gebed zonder end". Hy pleitte voor het aantrekken van een functionaris van bedryfseconomiNche huize die belast wordt met de behandeling van alle In dustriële problemen. Voor het initiatief van de burgemees ter - zoals bleek uit een bericht in De Leidse Courant - over het overleg met burgemeesters van dertien omliggende gemeenten had hij grote waardering. „Stad en buren zien", aldus de heer J. P. Duyverman (WD), „naar het ont werp stadsgewest uit, maar met een iet wat verschillende gezindheid". Hoe ver zyn wij op weg naar een gemeenschap pelijke regeling en hoe gaat Leiden ver der Misschien zelfs naar één regio gemeente Dubbel probleem De heer A. J. Kret (Prot. Chr.) zei, dat woon- en werkgelegenheid in Lei den nauw verbonden zijn met interge- meenteiyke samenwerking. Industriali satieprobleem is ook woningbouwpro- bleem. De heer W. H. Koopmans (PSP) sprak over een moeiiyke straatnaam, waar hij niet op kon komen. Het was een beetje verwarrend, maar spr. wilde maar zeggen, dat het nuttig zou zijn, de PTT in de straatnamencommissie op te nemen. De heer L. Zitman (VVD) zou eventueel een geheime zitting wensen over de plannen rond de nieuwe elec- triciteitscentrale in de Barrepolder, vooral met betrekking tot de koelwater- kwestie. De heer W. J. J. Pompe (nog Noodraad) was bezorgd over de lasten van de sociale dienöt. Aanvragen om bij stand dienen goed te worden bezien al vorens tot steun wordt overgegaan. Gisteravond reeds antwoordde wet houder P. S. Harmsen op de verschillen de vragen. De opmerkingen dat het ein de van de heffingen bereikt is, is vol gens hem prematuur. Niemand kan zeg gen hoe de kaarten geschud zullen wor den. „We wachten hier zelf met span ning op". Het college houdt wel degeiyk rekening met de mening van de raad voor zover dat mogelijk is, maar alle regels bevatten uitzonderingen. De „waslijst" van urgente kapitaals- werken is kleiner dan vorig jaar. In ge- urgentie. „Alleen b. en w. bepalen dit, meenschappeiyk overleg probeert het niet G.S. of iemand anders", aldus de wethouder. De ómschakelmg van de net spanning staat thans als no. 4 op een lijst vin 11 ptmten die aan G.S. is aan geboden. Straatverlichting De straatverlichting krijgt steeds gro ter aandacht naarmate de nieuwe wyken en de saneringsgebieden gereedkomen. By de SLF is men bezig met vier plan nen voor 1968; de kredieten hiervoor bhjven beneden de 25.000,Betref fende het aardgas is men bezig met de na-controle. De eerste helft van het volgend jaar komt het college met een uitgebreid voorstel aangaande de bouw van de cen trale in de Barrepolder. Er vindt in tensief overleg plaats met verschillende instanties o.a. TNO. De wethouder was een beetje teleur gesteld over wat de heer Lijten, die al vyf jaar in de raad van bestuur zit, al- tyd zegt over de Grote Polder. Vóór 1 februari '68 krijgen de raden van Lei-' den en Zoeterwoude een uitvoerige nota voorgelegd. „In principe gaan we er van uit, dat er een economisch adviseur moet komen. Het college komt er op terug", aldus de wethouder, die ook binnen af zienbare tyd de efficiency-nota in het vooruitzicht stelde. Al het mogeiyke wordt gedaan om het tekort op de vee markt zo gering mogeUjk te doen zyn. De warenmarkt behoeft niet voor 100 pet. kostendekkend te zyn, deze markt behoort typisch tot de centrumfunctie. Na replieken en dupliek werd de ver gadering geschorst tot maandagmiddag. ANDERE SELECTIEMIDDELEN MOETEN TOELATINGSEXAMEN VERVANGEN „Galerie Lakenhal" Gistermiddag nog kwam de Leidse raad toe aan de bespreking van het hoofdstuk Onderwys en culturele zaken. De heer F. Gransch (P.v.d.A.) sprak over het aantal belangryke ontwikke lingen op onderwijsgebied. Wat vindt het college van verschillende aspecten van het. toelatingsexamen? Hier moe ten andere wettelpke toegestane selectie methoden worden toegepast. De huidige methode ls niet bevredigend. De heer Gransch wees voorts op het ruimte gebrek bjj de UTS. In verband hiermee wordt een groot aantal leerlingen afge wezen. Hy wenste met spoed een rap port over een tweede l'TS. De heer J. Lijten (KVP) had begrip voor het standpunt van b. en w. dat in verband met het verkrijgen van ur gentie de bezwaren van eenvormigheid, verbonden aan systeembouw (systeem HB 80) voor scholen op de koop toe worden genomen. „Maar wy moeten de bezwaren niet als normaal gaan be schouwen. Traditionele bouw zal toch de voorkeur moeten hebben," aldus spr. Volwaardige Rembrandt-school De heer Lyten constateerde, dat aan de brandbeveiliging op de scholen aandacht is besteed. Gezien het tekort aan logo pedisten voor het spreekonderwijs op de lagere scholen zullen b. en w. alles in het werk moeten stellen om deze hulp aan de scholen uit te breiden en een redelyk peil te handhaven. Aangaande toelating tot het Mavo biyft periodiek overleg tussen hoofden van lagere scho len en rectoren en directies van scholen voor voortgezet onderwys een dringend* ADVERTENTIE Vijftien jaar lang was Roel Wenning machinestikker in de schoenenindustrie. Ruim 12 jaar bij dezelfde baas in Haarlem. De zaak werd verplaatst naar Klazienaveen en daar ging mevrouw Wenning liever niet naar toe. Wenning ging toen in Amsterdam werken, ook als machinestikker. Dat beviel niet zo best. Het werd toen uitkijken naar iets anders. In een advertentie las ik dat er bij Hoogovens werk voor me was. Op een voorlichtingsavond kwam ik wat meer aan de weet en toen solliciteerde ik. Niet als machinestikker, dat was er niet bij. Ik begon als algemeen bedrijfsman. Dat viel niet mee. De eerste tijd had ik het moeilijk. Maar m'n werk deed ik goed en dat zien ze dan bij Hoogovens. Na algemeen bedrijfsman, aflosser, stapelaar, inzetter - de laatste drie functies bij de elektrolytische vertinningsbaan - ben ik nu schaarman bij diezelfde af deling. Een snelle promotie, ik heb me wel lekker kunnen redden. Ik zit in een fijne ploeg, geschikte jongens. En als er wat is dan kun je daar over met je baas gaan praten. Dat kan bij Hoogovens. Bouw uw toekomst op staal V- KOOS VAN DER LEEK (20): eis. Spreker hoopt, dat volgend jaar ge sproken zal kunnen worden van een Rembrandt-scholengemeenschap met een havo en dat deze scholengemeenschap een gelijkwaardige positie zal kunnen innemen als die van de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap. Tenslotte sprak de heer Lyten zyn teleurstelling uit over het mislukken van de door VW met de NZH georga niseerde rondritten door Leiden. Moge Ujk was de reclame hiervoor verkeerd gericht geweest. Mevrouw I. Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.) zei, dat er in Zuid-West te weinig gelegenheid was voor kleuteronderwys. Samenwerking tussen Mavoscholen achtte zij gewenst. Mevrouw Geelkerken had niet veel gemerkt van aankoop van eigentydse I kunst door de Lakenhal. Zy voelt daar veel voor. Ze suggereerde een eigen af deling moderne kunst, een soort „Ga lerie Lakenhal" zonder aankoop van werken maar met een bruikleensysteem, waarbij verschillende kunstenaars be trokken zijn. De heer M. L. Kuyt (PvdA) sloot j de rij in deze rubriek en prees de uien- we directeur van de Lakenhal, die In I korte tyd gezorgd had voor een goed rapport met belangrijke suggesties voor de toekomst van het museum. Het aankoopbedrag van 35.000 gulden i per jaar ls hetzelfde gebleven. Elk jaar I zou dit verhoogd moeten worden, dan j is het mogeiyk op de markt mee te kunnen bieden. Loco-burgemeester wethouder S. Men ken, die gisteravond voorzat, zei dat de burgemeester maandagmiddag zal ant woorden op zaken die onder zyn beheer Koos van der Leek is met zijn 20 jaren de jongste scheidsrechter in de eerste klasse van de Leidse Voetbalbond. Een opmerkelijke prestatie, te meer als u bedenkt dat deze jonge Leidenaar 3^ jaar nodig heeft gehad om dit te bereiken. Aangespoord hierdoor heeft Koos plannen voor de toekomst, die op het eerste gezicht misschien wat hooggegrepen mogen lijken, maar ons inziens bezit Koos van der Leek genoeg ambities en talent om zijn idealen te verwezen lijken. Geïnspireerd door het succes van zijn stadgenoot Wim Schalks wil hij nog dit seizoen een verzoek indienen om te mogen fluiten in de Amateurregionen, waarna hij zo snel mogelijk wil doorstoten naar de Betaalde sector. Dat wil hij dan doen binnen tien jaar, want het record van de Noordhollander Jan Keyzer, die met zijn 30 jaar de jongste fluitist is in de semi-profafdeling, wil hij gaarne breken. Jongste arbiter eerste klasse LVB Zenuwachtig en 17 jaar jong be gon Koos v. d. Leek dan enkele ja ren geleden aan zyn eerste wed strijd. In de vierde klasse, de be ginnersafdeling, waarin hij twee seizoenen zou vertoeven. Daarna volgde de derde klasse en zyn lei ding in de wedstrijd VTL2-ASC3 maakte zo'n goede indruk, dat hy een week daarna werd aangewezen om een tweede klasse-duel te lei den. Op 15 oktober van dit jaar kreeg Koos van der Leek dan de voorlopige kroon op zijn werk ge zet. UDO-Rouwkoop zou onder zijn toezicht in Oegstgeest worden ge speeld. Een zware opgave, waarbij hy van zijn vader, zelf eertijds uit komend in het Leidse elftal, op grote steun mocht rekenen: „Hij was voor de wedstrijd verschrik kelijk zenuwachtig. Ik heb toen tegen hem gezegd: „Koos, er is maar een man in het veld, die het voor het zeggen heeft en dat ben jij." Wel, het ging goed. Even leek het nog uit de hand te zullen lopen, maar dat was niet zozeer zijn schuld als wel van de spelers. Maar hij heeft dat keurig opgelost. En dan moet u zich eens voorstellen. Een jongen van 20 jaar, die een aan voerder van 35 jaar met zyn vinger gebaart om bij hem te komen." Nog altijd is Koos niet helemaa' vrij van zenuwen, aan het begin van een wedstrijd. Hij is wel vastbera dener geworden en heeft zijn eigen richtlijnen opgesteld. „De eerste 10 minuten zijn altijd voor mij. Je houdt het geheel strak in handen, zonder het natuurlijk dood te flui ten. Langzamerhand laat je dan wat meer toe, maar de spelers moe ten blijven weten dat je er bent en zo gauw het mis dreigt te gaan moet je strenger optreden." Koos van der Leek houdt er niet van om als een dictator in het veld te lopen. „Ik wil geen boeman zijn. Dan stop ik er veel liever mee. ïk meen dat een goede scheidsrechter juist zo min mogelijk moet opval len. Zo af en toe een geintje tegen de spelers kan er best van af. Als je het maar goed in handen houdt en voor ogen houdt dat je met 22 spelers bent begonnen en met even zoveel mensen weer moet eindigen DOMME MENSEN Niet altijd is dat laatste het geval. Keer op keer ontaarden voetbal ontmoetingen in massale bokswed strijden, waarbij spelers en scheids rechters niet altijd ongeschonden blyven. In plaats van in de kantine wordt dan in 't ziekenhuis, voor zover dat mogelijk is, nagepraat over de wed strijd die zo vriendschappelijk be gon Koos van der Leek vindt dat er wel sprake is van spelver- ruwing, maar niet zozeer in de la gere afdelingen als wel in het be taalde voetbal: „Er staan vrij grote bed ragen op het spel en de spelers' willen daarvoor veel riskeren. Het is echter de taak aan de scheids rechter om nare dingen te voor komen. Hij kan de wedstrijd ma ken en breken." Maar ook de toe schouwers spelen een niet te on derschatten rol. „Om mensen, die allerlei opmerkingen naar je hoofd slingeren moet ik lachen. Ze zijn gewoon' dom. Zulke mensen moeten thuisblijven. Die komen alleen voor sensatie en die zouden bij de in gang eigenlijk geweigerd .moeten KOOS v.d. LEEK maken of breken worden. Ik vind het niet erg wan neer er veel mensen aanwezig zyn. Ik heb liever dat er 1000 zijn dn dat er 10 komen." Vrouwelijke scheidsrechters doen meer en meer hun intrede in de voetbalsport. Leiden staat er nog wat huiverig tegenover, maar met name In Noord-Holland is men met de fluitistes allang vertrouwd geraakt. „Ik ben cr geen tegen stander van. Er is bewezen dat de jeugd even goed naar vrouwen luis tert als naar ons. Ze hebben trou wens ook dezelfde spelkcnnLs. Al leen moeten ze geen seniorenwed strijden gaan fluiten. Dat zou niet goed gaan. Dan worden ze hele maal gek gemaakt", zegt Koos v. d. Leek, die door zijn collega's met enige afgunst wordt bekeken. Zij vinden het misschien wat „ver dacht", dat hij zo snel carrière ge maakt heeft. Aan Koos das de taak om te bewijzen dat het wel dege lijk zuivere koffie is!

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3