j TRAINER EBING KAN ZELF NIET SKIËN Op heuveltjes van Sportcentrum wordt geschaafd aan skitechniek PHILIP VAN DE ZEEUW BAKT SPORTMEDAILLES ZATERDAG 9 DECEMBER 1997 (Van ones sportredactie) ZEIST De skisport is de laatste jaren in Nederland duidelijk in beweging. Voorheen werd weinig aandacht besteed aan het wedstrijd- skiën, maar sinds de vereniging „Ultimi" de Nederlandse Ski vereniging een vingerwijzing heeft gegeven, is er wel het een en ander gebeurd. Bij de skivereniging, die momenteel zo'n 4700 leden telt, was vroeger niet zoveel belangstelling voor de wedstrijdsport. De aandacht concentreerde zich voor het grootste deel op de dames en heren, jongens en meisjes die zuiver voor ontspanning ieder jaar enige weken in de gebieden met sneeuw doorbrachten. En dat was niet naar de zin van hen die in het buitenland wilden laten zien, dat de skisport in een land waar maar weinig sneeuw valt, voldoende jongens en meisjes trekt die zich wekelijks veel moeite willen ge troosten om zich op deze sensationele, aantrekkelijke en niet geheel gevaarloze sport voor te bereiden. De gevolgen van dat alles zijn wekelijks op het Sportcentrum in Zeist, op de borstelbaan in Leidschendam en in een gymnastieklokaal in Amsterdam te zien. Tientallen jonge Nederlandse sportbeoefenaars(sters) bereiden zich daar onder leiding van bondstrainer W. Ebing voor op het skiseizoen. Een jaar of drie geleden werd de eerste stoot tot de „nieuwe vorm" in de Nederlandse skiwereld gegeven. De Nederlandse Skivereniging zag zich tegenover een soort pressiegroep geplaatst, die on der de naam „Ultimi" aan de weg ging timmeren en de aandacht vestigde op de trainingsmogelijk heden voor skiërs, die in wedstrijden wilden uit komen. „Ultimi" (Uiterste) werd de zogenaamde „rennersgroep" in de Nederlandse Skivereniging. Zij vonden elkaar snel en reeds in 1964 werd het bestuur van de Nederlandse Skivereniging aan gevuld met de heer B. Davidzon, die als wedstrijd secretaris en bestuurslid van „Ultimi" een plaats in het bestuur kreeg toegewezen. „Vanaf dat mo ment is er gestaag gewerkt om de wedstrijdsport dichter bij de Nederlanders te brengen. Het accent in de Skivereniging is daarna ook vrij snel ver anderd en binnen anderhalf jaar kwamen de eerste trainingsbijeenkomsten die door de Skivereniging en „Ultimi" in nauwe samenwerking werden ge organiseerd. En nu is het zover dat „Ultimi" als belangrijkste programmapunt heeft het wedstrijd skiën te bevorderen, terwijl", aldus de heer Da vidzon, „bij de Skivereniging het wedstrijdskiën als een der vele, maar toch wel vast punt in het pi-ogramma is te vinden. Dat is natuurlijk, in ver gelijking met enige jaren geleden, een belangrijk winstpunt". OP GEMAK Het werk van bondstrainer W. Ebing krijgt hier door ook meer gestalte, want hoewel hij al tien jaar de skitraining in ons land verzorgt, is alles pas de laatste jaren tot in de perfectie uitgewerkt en wordt er hard aan gewerkt dat iedere wed strijdskiër na het volgen van de bondstrainingen in Zeist', Leidschendam of Amsterdam zich binnen enige uren op de sneeuw in Oostenrijk, Frankrijk of Zwitserland thuis voelt. „Vroeger was het zo dat men dikwijls twee tot drie. dagen nodig had om te acclimatiseren. Thans durf ik te stellen", aldus de heer Davidzon, „dat mensen die de trai ning van de heer Ebing intensief hebben gevolgd, zich binnen enkele uren ook in de sneeuw hele maal op hun gemak voelen". Wat wordt er zoal in Nederland aan de conditie en de techniek gedaan? Trainer Ebing vertelt: „Van begin september tot half december heb ik wekelijks zo'n man of twintig op de trainingsbij eenkomsten. Iedere zaterdag komt de groep naar Zeist, waar de conditie wordt opgevoerd en de bewegingsleer voor de skitechniek wordt voor bereid. Dit gebeurt allemaal op de heuveltjes en in de dalen van het Sportcentrum. Regen en wind deert de jongens en meisjes niet, want zij beseffen dat er ook zonder de lange latten onder de schoe nen veel geleerd kan worden. Alleen is het jam mer dat we pas in september met de centrale training beginnen. Die moet feitelijk het gehele jaar duren". IMITEREN Iedereen, die zich voelt aangetrokken tot het wed strijdskiën, kan zich in eerste instantie opgeven voor de centrale training. Tijdens deze bijeenkom sten zal beslist worden of de technische kwaliteiten en de conditie zo goed zijn dat men het stevige tempo tijdens deze training kan blijven volgen zonder de groep in haar totaliteit tot last te wor den. Behalve de trainingsmogelijkheden in Zeist is er ook de borstelbaan in Leidschendam, een van de kunstskibanen in Nederland. Daar worden na tuurlijk de ski's ondergebonden. Voorts is er de trampolinetraining in Amsterdam. Men gaat er met de ski's de trampoline op. Men kan vooral de reacties die men tijdens een lange afdaling in de sneeuw moet verwerken, goed nabootsen. Ver der beschikt men ook nog over een wedelapparaat dat tijdens de krachttraining in Amsterdam wordt gebruikt. Op het wedelapparaat kunnen zeer nauwkeurig de skibewegingen worden geïmiteerd. THEORIE Al deze trainingen dienen als voorbereiding op de wedstrijden die ieder jaar op het programma staan, zoals de jeugdkampioenschappen in Gerlos, de nationale kampioenschappen in Val d'Isère, de nationale studentenkampioenschappen in Ischl cn het kampioenschap der Lage Landen, een team wedstrijd tussen België, Denemarken, Frankrijk en Nederland. Tijdens deze wedstrijden zal bonds trainer Ebing niet present zijn, want hoe vreemd het ook mag klinken, trainer Ebing kan niet skiën. De heer Ebing zegt daarover: „Ik zie het niet als zo'n groot bezwaar dat ik niet kan skiën. De theo rie heb ik uit Duitse, Amerikaanse en Russische boeken overgenomen en natuurlijk aangepast aan de Nederlandse mogelijkheden. Naast krachtoefe ningen voor de benen en armen, souplesse-oefe- ningen voor de heup, bewegingen om het trekken Val d' lsère, het skidomein waar de Nederlandse ploeg gaat deelnemen aan de kampioenschappen der lage landen. en duwen te verbeteren en evenwichtscoördinatie- oefeningen". Tijdens de trainingen in de sneeuw zijn altijd oefenmeésters uit dichtbij gelegen plaatsen pre sent om de Nederlanders verder de sklpraktljk bij te brengen. In Val d'Isère is dat zelfs Philippe Mattis, de oud-olympisch skiër van Cortina d'Ampezzo en trainer van het jeugdteam van Val d'Isère, dat diverse nationale kampioenen in de gelederen heeft. „De Fransen hebben veel waar dering voor ons werk en zij zijn ervan overtuigd •dat onze topskiërs tot betere internationale presta ties kunnen komen als zij bijvoorbeeld de vol ledige training van de Franse b-ploeg zouden kunnen volgen. „Eveliné de Weger uit Rotterdam, Willem Calkoen uit Utrecht en Hans de Jong uit Bloemendaal", aldus de heer Davidzon, die tijdens de Lage-Lan- denwedstrijd in Val d'Isère als chef d'equipe zal fungeren, „hebben voor de skisport een goede aanleg, maar door de beperkte mogelijkheden kan het talent niet voldoende worden ontwikkeld. Daarom zullen er ook geen skiërs voor de Olym pische Winterspelen van Grenoble worden inge schreven. Willem Calkoen en Hans de Jong zijn vorig jaar naar de voor-olympische wedstrijden geweest, maar hun verrichtingen waren nog niet voldoende voor uitzending. Zij eindigden niet bij de eerste twintig, terwijl het N.O.C. als grens heeft gesteld: bij de tien beste, dan naar Grenoble". Van Eveline de Weger mag men overigens in de toekomst nog wel iets verwachten. Zeker als deze zeventienjarige studente definitief zal kiezen voor de skisport, want momenteel is zij niet alleen onze sterkste skister, ook als hockeyspeelster in het eerste team van Victoria en als lid van de centrale trainingsploeg van de tennisbond, staat zij in de belangstelling. Voor haar geldt dus met recht: „Wie van de drie". Kil en berekend UTRECHT Pottenbakker Philip van de Zeeuw heeft zich met al zijn ambachtelijke vaardigheid in de'sportwereld gestort. Hij heeft zijn potten naar een lager plan geschoven om een concurrentiestrijd aan te gaan met de bedrijven, die aan de lopende band de bekende bronzen, zilveren en gouden plakken slaan. Philip v. d. Zeeuw bakt ze uit aarde werk. In zijn werkplaats de schuur achter de ouderlijke woning in Utrecht laat hij een hele serie ontwerpjes zien: zwemmers in start houding, discuswerpers, polsstokspringers, hardlopers, worstelaars. „Ik beu, voor ik ermee begon, naar het politiebureau geweest om te vra gen of ik geen plagiaat pleegde. Ga je gang maar met aardewerk, zeiden ze, dat mag best, als je de ontwerp jes maar niet precies namaakt. Ja, namaken, moet jc horen, een Zwem ster in starthouding is een zwemster in starthouding, daar kan je geen zweefduik van maken. Hij heeft met zijn gebakken sporlme- dailles vergaande plannen en heeft octrooi op zijn vinding aangevraagd. „Ach ja, waarom niet, ze hebben het zestien-, zeventienhonderd jaar lang niet meer gedaan. Ik ben nu weer de Zijn eerste ontwerpen, hard gebak ken worstelaars, stoeiend in een veld van wit geglazuurde klei, sloegen di rect in. Worstelaars van de Utrecht se vereniging De Halter namen er en kele tientallen mee om zo links en rechts aan Deense sportvrienden uit te delen toen zij daar een wedstrijd maakten. Goedkoper Of het bakken van medailles veel eenvoudiger zal zijn dan het slaan van het eremetaal is nog de vraag. Het materiaal is in ieder geval wel veel goedkoper Pottenbakker Van de Zeeuw stopt eerst klei in vormen, daarna gaan de klompjes voor de „eerste bak" de oven in en vervol gens \yorden ze wit geglazuurd. Het glazuur wordt van dc motieven ge veegd, waardoor ze de roodachtige kleikleur terugkrijgen. Naar keuze kunnen de figuren met goud of zilver worden opgelegd of de naturel kleur behouden, voor goud, zilver en brons De medailles kunnen ook op een vaas worden geplakt, waardoor een erebe- ker ontstaat. Tenslotte wordt alles voor de tweede keer extra-hard ge bakken om minder breekbaar te zijn. „Kijk", zegt Philip van de Zeeuw en laat demonstrerend een exemplaar van geringe hoogte op een kleedje vallen. Liever niet „Het is eigenlijk heel eenvoudig: sleutelring doorknippen, rood-wit- blauw lintje erdoor en klaar is Kees. Eigenlijk doe ik dit werk liever niet. Ik' heb iets heel anders gemaakt, waar ik veel trotser op ben". Hij laat een Kleimedaillon zien met Vrede, Vrijheid, Vietnam gegraveerd rond drie V's. „Ik hoop dat het een rage gaat worden", zegt hij, „hier leef ik in. Dit is mijn vaste overtui ging. Neen, ik ga geen kleibultons maken met hippe teksten. Driemaal V, dat is het wel. Daarmee doe ik tenminste iets voor de goede zaak". GEOFF HURST, de man die het En gelse nationale elftal met drie doel punten tegen West-Dultsland naar het wereldkampioenschap schoot, heeft in zijn boek „The world game" de Argen tijnen ervan beschuldigd, dat zij vo rig jaar in Engeland met kille en be rekende vijandigheid hebben gespeeld. Het boek geeft commentaar op de kwartfinale van Engeland tegen Ar gentinië, waarin de Argentijnse aan voerder Rattin door de Duitse scheids rechter Kreltlein van het veld werd ge stuurd. „Ik had nog nooit zoiets gezien als de Argentijnse ploeg", zegt Hurst „De sfeer had ik ook nog nooit beleefd en die wil ik ook niet meer beleven. Je wist nooit wanneer je een trap zou krijgen. Ik werd een keer geschopt toen de bal voor een ingooi buiten het speelveld Was. Het boek is geschreven vóór de wilde wedstrijd om de wereld- clubbeker tussen Racing (Argentinië) en Celtic. Twee spelers van Racing en vier van Celtic werden van het veld gestuurd. Hurst zei hierover: „Ik kan de dingen die Celtic heeft gedaan na tuurlijk niet goedkeuren, maar ik heb in zekere mate sympathie vo'or Celtic en ik ben er zeker van dat alle Engel sen, die tegen Argentinië gespeeld heb ben, hetzelfde gevoel hebben. Strafmarken HANS RAMPF, de succesvolle trainer van de Westduitse ijshockeykam- pioen DÜsseldorfer EG, heeft een mid del gevonden om de straffen van zijn spelers te verminderen. Voor iedere strafminuul moeten dc spelers van de DÜsseldorfer EG tien Mark In de kas van de vereniging storten. Gastarbeiders FLORIAN ALBERT de beste van Hongarije. Beste voetballer T\E 26 jaar oude middenvoor van Fe- L* rencvaros, Florian Albert, ia uitge roepen tot de beste Hongaarse voetbal ler van het jaar. Het beste Hongaarse elftal ziel er als volgt uit: Tamas; Kaposzta, Mes- zöly, Szuecs, Parcsics; Garöcs, Rako- si, Bene, Varga, Albert, Farkas. Voor-Olympische Spelen T\E algemeen secretaris van het orga- u nlsatlecomité voor de Olympische Spelen van MUnchen '72, de heer Kun- ze heeft verklaard dat men mag aan nemen dat er tussen Muxlco cn Mt'n- clicn geen voor-Olympische Spelen in de Beierse hoofdstad zullen worden ge houden. Sluds 1963 (Tokio) zijn tot en met 1967 elk jaar voor-Olympische Spelen gehouden, hetzij om organisa torische redenen (generale repetitie) hetzij om gelegenheid te geven onder zoekingen te houden In bijzondere om standigheden (middelgrote hoogte). T\OOR de uittocht van „gastarbeiders" (onder wie con groot aantal voet ballers) uit Turkije, is het land slecht in zijn spelersmateriaal komen tc zit ten. Men zit alleen mot de moeilijkheid, dat er heel weinig buitenlandse voet ballers zijn die naar Turkije willen, want in Turkije kent men nog geen be- Winterbaan aid v etbal. Ook semi-profs UET bestuur van de Surinaamse •voetbalbond heeft "n commissie in gesteld, die de mogelijkheid cn dc wen selijkheid moet bestuderen om naast het amateurisme het scmi-bcrocpsvoct- bal te introduceren. Deze commissie moet tevens onderzoeken of er een competitie In inter-Guyances verband gehouden kan worden tussen een (ge ring) aantal semi-berocpsclubs. T|E Duitse bouwer van wlnterbanen u Herbert Schumann heeft de op dracht gekregen een wintel-wielerbaan voor Grenoble te ontwerpen. De piste zal onmiddellijk na de sluiting van de Olympische Winterspelen In de nieu we hal van hel ijsstadion worden ge bouwd. Frankrijk heeft dan eindelijk weer een winterbaan. De laatste over dekte baan in Frankrijk was met het afbreken van het palais des sports in Parijs verdwenen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13