S)eÊcidócSou^cmt Bittere verwijten aan adres van Indonesië, Nederland, Ver. Naties Onderwijzer haalde in tv-quiz de eindstreep De film van vanavond SCHOENEN Haagse Riatsna zeven platen nog steeds geen topformatie TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND DE T.Eirogffi COURANT MAANDAG 4 DECEMBER 1967 Kardinaal Spellman in het harnas gestorven T\E dood van kardnaal Spellman heeft in heel de wereld reacties uitge- lokt. Zulks is niet te danken aan het feit, dat hij kardinaal was de meeste van zijn collega's gaan heen zonder daarmee enige deining te verwekken maar aan zijn persoonlijke betekenis. Hij was de onbetwiste leider van de katholieke kerk in Amerika en daardoor een man van internationale allure. Sommigen zulen de neiging hebben, de overleden kardinaal meteen in de con- servatievehoek te plaatsen. Daarmee doen zij de waarheid slechte gedeeltelijk recht Spellman was op het concilie een groot voorvechter van de godsdienstvrij heid en toonde zich daardoor eerder pro gressief dan conservatief. Op zeer veel andere punten echter nam hij een duide lijk conservatief standpunt in. Misschien kan men hem het beste bsetempelen als een exponent van het doorsnee-Ameri kaanse katholicisme: eerder praktisch en rationeel dan diep en bewogen. Een rea list, die eerder kijkt naar de harde resul taten, die hij met een bepaalde actie kan bereiken, dan een idealist, die er behoef te aan heeft om middels thoeloglsche, ex- getische en liturgische verdieping door te stoten naar het hart van het christendom. Zijn voornaamste fout is waarschijnlijk geweest, diat hij zich de indruk wekte zich geheel achter de regering Johnson te plaatsen op het suk van de oorlogsvoe ring in Vietnam, dat hij in deze richting verklaringen heeft afgelegd, die hem door een groot deel der wereldkerk zeer kwa lijk werden genomen. Daarvoor zijn ze ker verzachtende omstandigheden aan te voeren en aan him subjectieve goedbe doeldheid hoeft geenszins getwijfeld te worden. Maar zij hebben hem wel het image bezorgd van een kerkvorst oude stijl, die in de post-conciliaire tijd niet meer paste. Spellman schijnt dat zelf te hebben aangevoeld, toen hij dat siert hem enige tijd geleden zijn ontslag aan de paus heeft aangeboden. Hij wilde zich te rug trekken en buiten de schijnwerpers van de publiciteit nog rustig wat van zijn levensavond gaan genieten. Het is jam mer dat men hem deze kans niet gege ven heeft. Geen Papoea 's bij demonstratie voor West-Irian Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bittere verwijten wer den aan het adres van Indonesië, Ne derland en de Ver. Naties gedaan met betrekking tot 't destijds aan West-Irian beloofde plebisciet tijdens een protest actie zaterdagavond voor de Indonesi sche ambassade aan de Tobias Asser laan te Den Haag. De actie werd geor ganiseerd door het comité „West-Irian geen kolonie" van de stichting Door de Eeuwen Trouw. Toen een deputatie van de demon stranten een petitie wilde aanbieden, ont stonden er moeilijkheden. Nederlands personeel, dat zich op Indonesisch grond gebied bevond (de tuin), maakte duide lijk, dat de groep niet zou worden toege laten. Ook mochten zij de petitie niet in ontvangst nemen. Een Zuidmolukker met de Indonesische nationaliteit maak te op nogal emotionele wijze kenbaar, dat de petitie maar in de bus moest ge stopt worden. Dit was onmogelijk, omdat de opening daarvan te klein was. Toen een meege voerde Westirlaanse vlag ov.er het hek boven de Indonesische tuin hing, verloor de Zuidmolukse Indonesiër alle zelfbe heersing. Uitlatingen als: „Wie van jullie is Papoea", „Verdwijn zo snel mogelijk" en „Weg met die vlag", kenmerkten de gemoedstoestand van de man. Hij bood zelfs de petitie aan te bieden. Be heerst trachtte een der deputatieleden de tierende man tot andere gedachte te brengen. Het mocht niet baten. Op zachte aandrang van een politie functionaris werd de petitie toch in ont vangst genomen. Met de razernij van de Zuidmolukker was het nog niet af gelopen. Hij kreeg bijval van een zijn landgenoten, die de teruglopende de putatie nog „Dood aan jullie honden" nariep. Deze verwensing sprak hij uit in het Maleis. Tussen Indonesiërs en monstranten ontstond tot slot nog enig hoongelach over en weer. In de petitie staat, dat de aan de Pa poea's toegezegde vrijheden een farce blijken te zijn indien de bevolking West-Irian niet in de gelegenheid wordt gesteld om in alle vrijheid eigen politie ke partijen te vormen; zich in woord Eregeld voor Mari Andriessen HAARLEM. (A.N.P.). De Haarlemse beeldhouwer Marl Andriessen is van daag 70 jaar geworden. Ter gelegenheid daarvan heeft de minister van C.R.M. besloten hem met Ingang van 1968 het eregeld toe te kennen van f. 5.000 Jaar. Het hoofd van de hoofdafdeling Kunsten van het ministerie, mr. J. F. M. J. Jansen, deelde dit zaterdagmiddag mee tijdens een door het gemeentebe stuur van Haarlem aan de beeldhouwer aangeboden receptie in de Vleeshal. De heer Jansen zei dat het eregeld enkele jaren geleden is ingesteld als blijk van waardering voor belangrijke kunstenaars uit het land. De onderschei ding mag wel de hoogste voor kunste naars worden beschouwd. Ter ere van Mari Andriessen heeft het gemeentebestuur van Haarlem een ten toonstelling in de Vleeshal ingericht die 93 weken omvat en samengesteld is door het Fran Halsmuseum. Op de receptie heeft burgemeester veren kandelaars aangeboden. Verder werden toespraken gehouden door de vroegere leermeester van Mari Andries sen, prof. J. Bronner, A. Roland Holst, die een door hem gemaakt gedicht voor las en de wethouder van onderwijs en kunsten van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk die namens het Comité van Vrien den van Mari Andriessen een geschenk tn envelop aanbood. geschrift vrij te uiten; een vrij con- t met de zich in Nederland bevinden de Papoea's te onderhouden. En verder dat Indonesië alle pogingen tot verwe zenlijking van deze punten tot nu toe met geweld heeft verijdeld. Bij de demonstratie werden spandoe kent?", „Indonesië maak van West-Irian derland, Indonesië en Ver. Naties, leef na het akkoord inzake West-Irian"; „Executies, standrecht en honger in West-Irian weet u nog wat dat bete kent?", Indonesië maak van West-Irian geen kolonie; Nederland vervul uw be lofte". In de groep demonstranten be vonden zich geen Papoea's. Dit tot ver- bazing van de Indonesiërs in de tuin van de ambassade. In het afgelopen t.v.-weekeinde werden wü het meest geboeid door... twee „praatprogramma's". Het eerste was in Achter het Nieuws van zaterdag: CBS- interview met de Amerikaanse senator Robert Kennedy, die, zoals bekend, over de Vletnampolitlek van zijn land anders denkt dan de president van de V.S. en die In deze uitzending o.m. een luciede verwoording van zün mening over dit vraagstuk gaf. We waren erg blij met deze uitzending en ook met de mededeling dat Achter het Nieuws weldra met een Nederlands vervolg komt. Onlangs stelden we hier dat de t.v.-voorlichting over Vietnam niet deugt, omdat we wél d« mening horen van mensen die om politieke redenen vóór (Johnson, laten we maar zeggen) zijn of om gevoelsargumenten a la Hein Donner ertegen. Maar tot een scherpe afweging van nuchtere argu menten van voor- en tegenstanders is het nog niet gekomen. We hopen dat dit ten nutte van een goede menings vorming thans op gang komt. Het tweede praatprogramma dat boeide was de eerste aflevering gisteren van een nieuwe discussiereeks van CVK/IKOR onder de titel „Dat staat te bezien. Er wordt vooral over t.v.- ultzendingen nogal eens ongenuanceerd en met miskenning van de mening anderen geoordeeld, waarbij het is ons gebleken zaken die zich tegen de goede smaak richten bijvoorbeeld geacht worden zich tegen goede zeden of moraal te keren. Soms roept zelfs boe als een taboe niet ten rechte overschreden wordt. „Dat staat te bezien" wil dat nuchter bezien. De eerste aflevering slaagde daarin w< derwei. Voor het overige: weinig nieuws. Dat „Ja zuster, nee zuster" een fijne strip is, mogen we als bekend veronderstel len. Dat ze meer op volwassenen dan op kinderen mikt bleek zaterdag duidelijk door de sinterklaasaflevering, die allerongelukkigst op het tijdstip viel, dat aUe kleine „gelovigen" vrolijk voor het toestel zaten. Onze vijf was lichtelijk verbijsterd; het kostte ons veel moeite om hem niet „afvalligaa te maken. Op dat ogenblik had Annie Schmidt voeten moeten lopen De Rudi Carrell Show had behalve kleine ideetjes en een leuk decor, weinig attractiefs. De quiz „Per seconde wijzer" wèl: de eerste kandidaat de heer v. d. Veer die met 4990,- de eindstreep haalde. De Forsyte Sage zagen wij voor de tweede keer. De kijkers z(jn er gek op en wie zijn wij Bijna 5 mille wijzer. HILVERSUM. - „Het was zaterdag avond in studlo-A een zenuwentoe stand bij dat bloedspannende „per seconde wijzer" aldus de charmante t.v.-regisseuze Ellen Blazer. Reeds eer der had men besloten dit soort uitzen dingen op de beeldband vast te leggen, om bij eventuele fouten tijdens de wedstrijd achteraf een onpartijdige uit spraak te kunnen doen. Aan dit ver standige besluit had de Naardense on derwijzer de heer W. van der Veer het te danken dat hij de laatste vraag uit de vierde ronde van de vorige keer mocht overdoen. Quizleider Berend Boudewijn had toen namelijk gezegd dat alle taaibordjes boven de landen verkeerd waren geplaatst, terwijl er juist een goed hing. En daardoor ver speelde de heer Van der Veer het ene punt dat hij nog nodig had. Ditmaal kon de onderwijzer niet alleen goed door de vierde ronde komen, maar wist bovendien ook bij de vier opdrachten in de vijfde ronde het ver- Parijs Gala op 2e kerstdag (Van onze omroepeórrespondent) HILVERSUM De N.T.S. gaat op de avond van de tweede kersdag tw 22.00 en 23.00 uur op Nederland 2 uitzending verzorgen van het Grand in Parijs zal uitzenden, in Parijs zau uitzenden. Aan deze avond, ten bate van het kin derfonds der Verenigde Naties, werken onder anderen mee, David Burton en Elisabeth Taylor, Marlon Brando, Fer- nandel, Victor Borge en een 22 sterke groep van de Sambadansers uit Rio de Janeiro, die hiermee haar Euro pese tournee zal starten en een Turks ballet eiste aantal punten te behalen. Dit resultaat leverde hem 4990 gulden op, waarvan hij direct 200 gulden voor de speelgoedactie van de VARA beschik baar stelde. De heer Van der Veer was zelf erg verbluft over deze presta tie, maar had weinig tijd voor een vraaggesprekje want- hij wilde zichzelf thuis op het beeldscherm zien. Een half uur vóór de eigenlijke uitzending voor de kijkers, was men in de Hilver- sumse studio pas gereed gekomen met de beeldbandopnamen. Quizleider Berend Boudewijn had minstens net zo in spanning gezeten als de heer Van der Veer en hij doodop toen de opnameleider het ein de van de bandopname aankondigde. Ook hij had steeds in angst gezeten dat de onderwijzer zich niet zou handha ven en vond het dood jammer dat de heer Lijnse uit Rotterdam, hoewel hij over genoeg jokers beschikte, net een punt te kort kwam om de volgen de ronde te halen. Bij zijn overhaast vertrek vertelde de heer Van der Veer nog dat hij het geld zou besteden samen met zijn vrouw een reis r de West te maken waar hij zijn echt genote had leren kennen. Hoewel de kandidaten voor de quiz, allereerst in de VARA-studio schrifte lijk examen hebben moeten afleggen, wordt het na vijf t.v.-uitzendingen wel duidelijk dat slechte weinigen vai uitverkorenen ook voor de cam de eindstreep in deze harde wedstrijd behalen. Over de uit 1950 daterende politiethril ler met menselijke achtergrond Panii in de straten het accent ligt niet zozeer op de misdaad zelf, dan wel op de gevolgen zwaaide niemand min der dan Elia Kazan de regiescepter. Kazan, die zich later met films als „East of Eden", „On the watergront' en „Baby doll" onder de allergrootsten in zijn vak zou scharen, had op moment al een geweldige toneelcarriè re achter de rug. Eerst als acteur, la ter als regisseur. In 1947 veroverde hij reeds een Oscar voor zijn „Gentle man's agreement*, meer om senti mentele redenen rassendiscriminatie dan om de artistieke kwaliteiten. Zijn thriller „Boomerang" werd or langs ook al op de beeldbuis vertoond. „Panic in the streets" handelt over d jacht op een moordenaar. Het slacht offer een zwerver blijkt met longpest té zijn besmet. De moorde naar, die ook besmet kan zijn, levert een wandelend gevaar voor de volks gezondheid op. Richard Widmark, Bar bara Del Giddes en wijlen Paul Dou glas vervullen de belangrijkste, rollen in deze film, die tevens het debuut- betekende van Jack PalaMg^dje in de rol van de gangster Blackie een óp- vallende creatie geeft. Vol spanning, knap van sfeer zal „Paniek in de stra ten" het ook na 17 jaar nog best doen op het t.v.-scherm. Ned. n, 21.00 uur. De vierde Nederlandse Himalaya-expeditie fa tn Nederland teruggekeerd. Linksachter expeditieleider dr. P. Noordijk en daarnaast bankier O. B. H. baron Bentinck dis nestor en F. O. Dufour. Zittend mr. M. C. van Mourik-Broekman (Unks) en J. R. Wouters. (ADVERTENTIE) BREÊSTRAAT165-167- LEIOEN Vanavond op Jimmie Rodgers overvallen GRANAD HILLS, (AP) D« Ameri kaanse folksinger Jimmie Rodgers is vrijdagmorgen gewond langs een weg gevonden. Hij is kennelijk het slachtof fer geworden van een poging tot roof. Bij onderzoek werd een tien cm lange wond aan het achterhoofd van d zanger gevonden, waarschijnlijk door een slag met een bandenlichter. Rodgers zal ze ker vier weken in het ziekenhuis moe ten blijven. Op 11 december zou Rodgers ln Ham burg beginnen met filmopnamen. Toen de 33-jarige zanger-acteui werd gevonden, lag hij naast lijn auto, Gisteren gaf de NCRV de eerste kleuren aan een t.v.-spelproduktie, die wij in zwart-wit zagen. Het was het kostuum genre waar deze omroep-zo verzot op is en dat zij met zo'n grote zorgvuldig heid pleegt aan te kleden. Ditmaal „Een dame uit de provincie" van de beroem de Rus Ivan Toergenjev, wiens groot ste kracht niet in het dramatische vlak lag. Max Douwes, de regisseur, had het leuke idee gehad om helemaal in de stijl van Toergenjevs tijd te laten acte ren. Heel overdreven-gedragen dus. Het werd er niet humoristischer door, maar was als „geschiedenislesje" bepaald ge slaagd. Op „I" sagen we het laatste stukje van Die Caterina Valente Schau, die de vorige Schans ziemlich gem&ss was. De AVRO schUnt er ook Iets mee te maken te hebben; ze vervaardigde, geloven wij, de tweetalige afkondiging helemaal zelf onder toezicht van het Zweites Dentsches Fernsehen. Een foutloze prostatie! In Kunstgrepen deed Pierre Janaaon op plesierlge manier sentimen teel ever 19e-eenwse kunst en kinder speelgoed. de buis bij Ria Valk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds de beatmachine op toeren kwam, heeft de salonrock, zoals die gepresenteerd werd door or kestjes als „The Jumping Jewels", „The Lords" en „René and his Alliga tors", veel van zijn toenmalige glans verloren. Muzikale vaardigheid werd ondergeschikt gemaakt aan de commer cie en diegenen, die toen nog streden voor een verantwoord stukje muziek, lieten veelal hun principes varen om ook een graantje uit de rijke beatoogst te kunnen meepikken. In januari '65 werd er desondanks toch nog een for matie opgericht, die de vergane „sa lonrock" omwerkte tot een eigen, mu zikaal verantwoord geluid. Luisterend naar de naam „The Riats" verover den de vier Haagse knapen langza merhand de harten van de trouwe be zoekers van nachtclubs en debuteer den met „The Riatsshake" verdien stelijk op de plaat, maar zijn er nu zes platen later nog steeds niet in geslaagd uit te groeien tot die top formatie, die zij zelf gedacht hadden. Omdat hun eerste plaat „The Riats shake" gekoppeld aan „Forget her" nauwelijks vermeldenswaardige verkoopcijfers haalden, was voor ex- Down Town Jazz Bandbanjoïst Ko van der Hoeven, jazzslagwerker Louis Debij, Hawaiïsteelgitarist Frans Doo laard en zanger Steve Biesot, een moeilijke tijd aangebroken. Hun Ide aal was een beroepsband en de win ter '65-'66 staat dan ook in de annalen geboekt als „hongerwinter". Na eni ge maanden kregen zij een lucratief aanbod om te gaan spelen voor land en luchtmacht in Nederland, Frank rijk en Duitsland. Desondanks werd ook hun tweede plaat „De sabeldans" een ui derlijk goede bewerking van het kende nummer van Khatchaturian een commercieel fiasco. Ofschoon ie dereen overtuigd was van de kwalitei ten liepen slechts duizend mensen naar de platenwinkel om het werkje aan te schaffen. Achteraf bleek die „Sabeldans" echter wel de noodzake lijke springplank geweest te zijn voor het vele televisiewerk. Tony Schiffer- stein plaatste „The Riats" in een na tionaal programma, vanwaaruit zij weer belandden in „Studio Stalles", „Jeugdland" en natuurlijk „Fenklup", waarin zij nu al enkele seizoenen lang de begeleiding van de gast-artiesten verzorgen. Op 1 september j.l. verliet slagwerker Louis Debij de groep voor een Duitse tournee met Erthe* en Abraham Qfa- ADVERTENTIE) MAAK HET 5 DECEMBER GEZELLIG, GEEF IETS MOOIS van PRONONCE NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen .om 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS: 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.07 uur: Kenmerk, actualiteiten KRO: 19.32 uur: De Flintstones, tv-serie (kleurentelevisie) NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: De Ria Valk Show 21.50 uur: Groot-inquisiteur, tv-spel TELEAC: 22.15 uur: Studievoorlichting NTS: 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen o 20.16 en 22.30 uur) NTS: 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.03 uur: Coronation Street, t---serie NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De vissers van Co-sirch, documentaire 21.00 uur: Paniek in de straten, film NTS: 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS: 16.00 uur: Reportage St.-Nicolaas- feest Medemblik HILVERSUM I NRU: 21.30—22.00 uur: Amusementsprogr. HILVERSUM II NCRV: 20.40—22.15 uur: Het grot? podium, klassieke muziek ,23.30—23.55 uur: Eigen keus, poëzie Radioprogramma ANTENNE Fragment uit Gebr. Karamazov vanavond op tv I Nederland 1 een toneelbewerking uit van het hoofdstuk „De groot-inquisi teur" uit de roman „De gebroeders Karamazov" van Dostojevski. Dit fragment is een- aanklacht van Dostojevski, zelf overtuigd christen in de Russisch-Orthodoxe Kerk, tegen de Katholieke Kerk als machtsinsti tuut. In een van zijn brieven schreef Dostojevski, dat het Westeuropese christendom Christus zelf heeft ver gooid. Heeft deze tragische aanklacht ook nog betekenis voor de Kerk van Rome na het tweede Vaticaanse conci lie, bijna honderd jaar nadat Dosto jevski dit boek schreef? Het t.v.-frag- ment wordt gespeeld door Paul Storm Jan van Royen en Marius Crans. Ned. 1, 20.45 uur. zang, 18.20 Uitzending van D *66, 1 18.45 Actual., 19.00 Geestelijke liede St.-Nlcolaasprogramma, 20.40 Klass liederen, 23.30 ronica's jukebox, actual., 8.20 Gram., (8.30 De groenteman), 8.50 Morgenwijding, NRU^9J)0 ^Uitgebreide repor ters. 10.20 Arbeidsvitaminen, 11.00^ Nieuws, muze belicht, 14.25 Hedendaagse muziek, AVRO: 15.00 Mijn naam is Coxi, detecT i hoorspel, 15.40 Muzikale lezing, 16.00" Nle 16.02 Gitaarrecital, 16.25 Voor de jeugd. ir: 12.02 Programma platen; 15.02 Er-Jee- schippers; 12.46 Gramm.; 12.30 iziek; 14.03 Showtime; 15.03 Lichte muziek; 16.09 Prog* yoor Jazzmuziek,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2