PROT. CHR. FRACTIE GEKANT TEGEN EEN VERSTEDELIJKT OEGSTGEEST pagina 4 de leidse COURANT Katerdag 2 december 1967 Raad van Oegstgeest besloot begrotingsbehandeling GEEN NIEUWE STEDEBOUWKUNDICE VOOR PLANNEN MORSEBELPOLDER De behandeling van de begroting heeft het woonwagenkamp daar in de toe- giüteravond de gemeenteraad van Oegst-komst bléven. De voorzitter repliceerde graag wilde samenwerken geest nog byna 4 uur byeengehoudcn vele punten terdege af te kunnen tes ten. Eendrachtig heeft men het eind resultaat bereikt zodat het grapje var loco-burgemeester wethouder M. v. d Voet zonodig op 5 december 's avonds door te gaan «-en geestige opmerking blééf. St.-Nlcolaas zal er de oorzaak geweest z(Jn dat de belangstelling op de publieke tribune zeer gering was. Het deed ir. Stapel (VVD) de verzuch ting slaken dat er sommige gemeenten waren die de inwoners Jaarlijks een be grotingsfolder toezonden met daarin ver vat de belangrijkste punten. Hieraan werd dan een uitnodiging gekoppeld de ziting van de raad bQ te komen wonen. Hij vond het voor Oegstgeest wel aan bevelingswaardig deze gewoonte over te Er werden vragen gesteld over het uitblijven van de beloofde „gemeente- gids". De voorzitter zag dit boekje vol gend Jaar wel verschenen „het is nog een kwestie van lay-out". Ir. Dorgelo (WD) toonde zich erken telijk voor de verstrekte cijfers omtrent het regionale woonwagenkamp. Het ge bied rond de Haarlemmertrekvaart is bestemd voor recreatie en de heer Kam steeg (P.C.) vroeg of de woonschepen en OPSTELLINGEN Roodenburg doel; M. Keereweer, ach ter: B. de Jonge. A. ÓoyendlJk, I. v. Weer- lee en G. Dubbeldeman; midden: H. de Klerk en J. v. Weerlee; voor: I. Klink hamer, S. den Os, A. Heymans en K. v. Leeuwen. V. S. doel: W. Sloos; achter: Balk- hoven, A. Koren, B. Lardé en v.d. Kaay; midden: J. Leget en M. Kantebeen: voor: S. Teske. L. Holl, G. Désar en J. Verver. UITSLAGEN BIJ „WATERVRIENDEN" Gadegeslagen door de Sint en zijn knecht zwommen 24 jongens en meisjes van de Watervrienden voor het diploma „Bewijs Zwemproeef' in het Zweiland- bad. AJle kandidaten zijn geslaagd. De geslaagden zijn: Diploma A meisjes: Marian van der Woerd, Hetty Nieuwenburg, Bianca E. de Jong, Janny Bijl, Coby Redel, Aunska van Huizen, Joke van Riet, Mary Veef- kind, Emma I. Stikvoort, Karin Polane, Ankie Overvliet. Diploma A jongens: Sido Abspoel, Robby Keereweer, Jocobus de Vink, An- dré Tegelaar, Peter Tegelaar, Eddy J. van Dijk, Peter Abspoel, Pleter v. Hou ten, Tonny van Es, Ronald de Graaf, Henk Heetvelt. Diploma B jongens: Fred Arnoldus. ZWEMDIPLOMA'S Lijst van geslaagden ter verkrijging van het bewijs zwemproef, zgn. A- diploma van de L.Z. en P.V. „De Sleu telstad", gehouden op donderdag 30 november in het Zweilandbad te Lei- C.M. Bekooy, M. F. Bobbert, J. C. Boom, C. A. P. Bouwens, A. H. Chau- dron, C. J. Choufoer, D. Ciere, S. ter Harmsel, A. M. v. d. Holst, J. J. C. v. d. Holst, H. J. Klever, R. H. Koenen, S. S. Lens, M. v. Loef, M. v. d. Meij, M. R. Meijering, S. M. Meijvogel, C. J. Ouwerkerk, I. J. C. v. d. Pompe, I. T. M. Rempt, B. P. Schoonderbeek, J. Sie- ra, P. J. v. d. Vliet, A. A. Vogelaar, J. L. Vollaard, J. M. C. Vorst, E. de Vos, E. Zwart, J. v. d. Blom, W. v. d. Haak, S. J. Redmeijer, J. J. Thomas Lijst van geslaagden ter verkrij ging van het bewijs geoefend zwem mer, zgn. B-diploma, van de L.Z. er P.V. „De Sleutelstad", gehouden op donderdag 30 november 1967 in het Zweilandbad te Leiden. M. v. Egmond, S. Erades, A. H. de Goede, J. B. Haverkamp, J. M. L. Heet velt, B. de Jong, E. B. Klever, K. Metscher, B. Meijering, H. Mierme- met, C. M.A. Schrijvers, J. J. Verlint, M.S. v.d. Vliet, M. H. Wegman, B de Wit, Adr Hogewoning, M. W. v. Kla veren, M. J. v. d. Kooy, T. J. M. Leune, J. H. v.d. Meij, E. Redmeijer-Kleijn, E. Y. Smith, J. Zwaan. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT Voorzien van de Genademiddelen van de H. Kerk overleed, onze dierbare broer, behuwdbroer en Cornells Hendricus den Hollander weduwnaar van Wtlheimina van der Krolt op de leeftijd van 83 jaar. Wassenaar: van der Kroft-den Hollander Wassenaar: L. C. J, Ruljgrok J. C. M. Ruygrok-van der Kroft en kinderen P. J. van der Kroft J. J. van der Kroft C. van der Kroft-Wensveen M. van der Kroft-Kortekaas Wassenaar. 2 december 1967 Oostdorperweg 201 Rozenkransgebed: zondag- inaan- - en dinsdagavond te 8.00 uur In het sterfhuis. De plechtige H. Mis van Requiem voor hem worden opgedragen op woensdag 6 december te 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Jozef. Parklaan 28. waarna te circa 11.30 uur de begrafenis op r.-k. kerkhof St.-Willlbrordus. Kerkstraat 77. aldaar. dit recreatiegebied te realiseren maar eerst dón als alles ter plaatse verdwe nen was. „De plannen die wij ingediend hebben worden door Leiden bekeken". Verstedelijking Het onderwerp bestemmingsplannen, speciaal voor wat betreft het toekom stige bouwplan aan de overzijde van het Oegstgeesterkanaal in de Morsebelpol der, ontlokte aan de heer Aldershoff (P.C.) een zeer uitvoerig betoog. „Wat my beroert is, dat dit het laatste stuk grond is waar Oegstgeest móg bouwen". HIJ keerde zich fel tegen de verstedelij king van de woongemeente Oegstgeest en vond dat de nieuwe kern eerder thuis hoorde in een wijk als Leiden Zuid-West of Amsterdam. Spreker verweet de ste- debouwkundlge, de heer De Ranitz, dat deze bij het uitwerken van de uitbrei dingsplannen onvoldoende rekening had gehouden met de sfeer van het oude Oegstgeest. De heer Aldershoff was ook niet ingenomen met de torenflat en de lange rij huizen „recht toe, recht aan" langs de Kennedylaan. „Men mag toch aannemen dat een stedebouwkundige met Iets eigens komt, aangepast aan de plaats zelf". Om een lange geschiedenis kort te 'maken, spre ker kwam met het voorstel de heer De Ranitz te ontlasten van het plan Morse belpolder en hiervoor een ander aan te trekken. Het werd gesteund door de gehele PC- fraktie in de raad. De heer Stapel (VVD) vond, nu het nieuwe centrum uit de verf kwam, alles nog zo leiyk niet. „Een cen trum met een top die uitwaaiert naar lagere bebouwing". Overigens kwam het liberale raadslid weer terecht bij zyn stokpaardje nl. het particuliere initiatief. Drs. De Graaf (PvdA) zag de oplossing niet bij 'n andere stedebouwkundige. Het is de raad die 8 jaar geleden beslist heeft. „Een zware beslissing", aldus spr. ,wy moeten zo uitgebreid mogelijk over de materie voorgelicht worden, wellicht kan dit aan de hand van bouwnotitles. Een vorm van research die gerust wat mag kosten zodat wy straks, ter zake kundig, onze beslissing kunnen nemen de Morsebelpolder". Petje af. De heer v. d. Voort (KVP) nam zijn petje af voor het nieuwe winkelcentrum en vond: „Dat je een stedebouwkundige maar niet zo naar huis kon sturen. De fout ligt by de raad als men er niet ge lukkig mee is". Mevr. Gouverneur-van Deene voegde hier aan toe „welk stede bouwkundig bureau men ook neemt, het hangt af van de opdracht welke ge geven Is". In z||n antwoord nam dc heer v. d. Voet het op voor de lieer De Ranitz. „Er zyn méér mensen die spreken als de heer Aldershoff. Ik verzeker U, dat als het hele gebied klaar is wy er trots op kun nen zyn. De Kennedylaan zal met de banken en het wandelpad langs het wa ter de mooiste laan van onze gemeente worden. De heer De Ranitz heeft het goed voor ons gedaan, het Is een zeer kundig architect. Hij legt de fundamenten voor de Morsebelpolder waar 800 woningen komen voor 3000 inwoners, waar het restant aan scholen zal komen, winkels, 'n bejaardencentrum enz. In het voor lopige plan zijn onze wensen kenbaar gemaakt, de uitvoering komt nü. Wij moeten het in zijn geheel zien, finan cieel, economisch en rationeel verant woord. Vier of vijf architecten en aan nemers moeten aan de realisering mee werken. Wij willen u het gerede plan zo snel mogelijk voorleggen. De Morse belpolder zal ons laatste restje mooie Oegstgeest worden, het woord is aan ons." De voorzitter wees het aantrek ken van een andere stedebouwkundige scherp van de hand. De heer Aldershoff bleek de sfeer van het oude over te brengen op het Ir. Stapel (WD) vond het centrum plan van Oegstgeest mooi. compleet met de hoogbouw. Hij stelde de uit breiding van Katwijk in de polder Hoornes als alternatief- Het voorstel van de heer Aldershoff, de heer De Ranitz te ontlasten van de Morsebel polder werd in stemming gebracht en verworpen. Voor stemden de gehele PC-fractie en één lid van de VVD- De heer Temminck vroeg hoe b. en w. dachten over het terein tegenover de winkels aan de Irislaan en gren zende aan de plaats waar zich de wa terwipmolen bevind. „Wij zullen nooit toelaten dat dit een parkeerterrein wordt," antwoordde de voorzitter. Via een gedachtenwisseling over de a.s. vergadering van het stadsgewest Leiden, waarover de afgelopen week al het een en ander is gepubliceerd, achtte de heer De Graaf het „onuit staanbaar" dat de raadsleden hierover tot nu toe summier zijn voorgelicht. Plastic instructiebad Voor de Rijkspolitie te Oegstgeest zaet de toekomst er rooskeu rig uit, want na vele jaren van uitstel is men dezer dagen begonnen met de bouw van het nieuwe politiebureau aan de Assendelftstraat. De heer Lagas (PvdA) stelde voor het oude bureau t.z.t. te bestemmen voor jeugdhuis, maar wethouder v. d- Voet wil hierin een instructiebad voor de jeugd reali seren, de zgn. plastic-uitvoering. Vervolgens werd vrij vlot langs een groot aantal onderwerpen „gewandeld" om even halt te houden bij de vijver aan het Van Griethuyzenplein waar de gemeente blijkt te beschikken over een tweetal zwanen die, zo zegt de memorie, mannetjes zijn hetgeen ver klaart dat er de laatste jaren niet ge broed is. Drs. De Graaf wilde wel een vrouwtje aanschaffen, maar verklaarde de voorzitter „dit gaat niet, want dit geeft in de zwanenwereld vechtpar tijen, óók als je één zwaan weghaalt." De jaarlijkse sportdag voor lagere scholen deed de heer Brouwer vragen of het niet mogelijk was alle onder delen in strakkere banen te leiden er de heer De Graaf wilde bij de organi satie de sportraad inschakelen. Wet houder J. Thorn wilde echter de on derwijskrachten niet onder de sport raad stellen en voelde naar aanleiding van de opmerking van de heer Brou wer er niets voor om er een soort olympiade van te maken. „Het is een sportdag voor de kinderen." Per kind stelt de gemeente een bedrag var gulden beschikbaar voor een traktatie tijdens de festiviteiten. Mevrouw De Munting (WD) vond dit, omdat het snoep bet-rof, nogal veel en stelde vooi het totale bedrag als subsidie te ver lenen aan de Oranjevereniging. De heer Van Weizen (PC) en voorzitter van de Oranjevereniging voelde hier voor, terwijl ook de rest van de raads leden meeging. Het Algemeen Mijnwerkersfonds zal waarschijnlijk een speelplaats aanleg gen op het terrein achter de flats aan de Aert van Neslaan. Mevr. Gouver neur-van Deene (KVP) kreeg van de voorzitter de toezegging dat het col lege er bij het AMF op zal aandringen dat het werkelijk gebeurt. Uitvoerig ging de heer Brouwer in op de situatie dat het ASC-terrein midden in dorp ligt. Hij vroeg medewerking het college er aan te werken dat ASC in de toekomst de beschikking krijgt over een sportveldencomplex en de gemeente het huidige terrein zal verwerven. „Het zittende ASC-bestuur zal hier nog niet veel voor voelen, maar in de toekomst een ander bestuur waarschijnlijk wel." Wethouder v. d. Voet antwoord.de dat de heer Brouwer in „zijn straatje" had gesproken. Hij deed uit de doeken hoe het bestemmingsplan daar ter plaatse lag en hoe men zich een plein had voorgesteld dat ruime parkeerge legenheid bood en waar men een weekmarkt had kunnen houden er eventueel een muziektent kon plaat sen. „Wij hadden ASC gaarne aan eer sportveldencomplex van drie terreinen willen helpen, maar dit bleek, ook toen de tribune was afgebrand een onmogelijkheid. Wellicht komt deze gelegenheid over 8 a 10 jaar." Hiermede was men aan het einde van de lange, lange begro tings veld tocht gekomen en werden de cijfers vast gesteld. Loco-burgemeester Van der Voet sprak een woord van erkente lijkheid en voldoening voor de pret tige behandeling. „Wij hebben het een drachtig tot een goed eind gebracht" Vogeltentoonstelling te Leiden De tentoonstelling van vogels door de Leidse vereniging „Avibus" zal geopend worden op donderdag 7 december a.s. om 20 uur en word gehouden donderdag 7 dec. van 2022 uur, vrijdag 8 dec. van 1022 uur, zaterdag 9 dec. van 1022 uur en zondag 10 dec. van 1019 uur ln huize St, Leonardos, Haagweg 14 te Leiden. Daar aan deze vogelshow een onder linge wedstrijd is verbonden, hebben de leden een groot aantal vogels in zeer gevarieerde soorten ingezonden. Een vijftal keurmeesters heeft de moeilijke taak van iedere groep de beste vogels aan te wyzen. Voor deze wedstryd zijn vele ereprij zen beschikbaar gesteld, terwijl de win naars ook met fraaie verenigingspryzen worden beloond. Aan prof. mr. J. M. van Bemmelen te Leiden is op zyn verzoek m.i.v. van 1 november 1.1. eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van raadsheer-plaats vervanger ln het gerechtshof te Den Haag. Problemen van de brug-klasse VOORLICHTINGSDAG TE LEIDEN in de eerste plaats onze aandacht, reden waarom deze voorlichtingsdag geheel in het teken van de brugklasse was ge plaatst. Leren leren Na deze inleidende woorden sprak de heer Boermeester over het onderwerp: „Leren leren in de brugklassen en het probleem van de studielessen". De in leider signaleerde het verschynsel, dat vele leerlingen, na de overgang van la ger naar voortgezet onderwys, niet we ten hoe zij zich de leerstof eigen moeten maken. Uit genomen proeven is geble ken, dat leerlingen onafhankeiyk van elkaar tot ongeveer 15 verschillende leermethoden komen: de meeste daar van getuigen van een bijzonder ineffici ënte aanpak. Nu in de brugklassen 4 stu dielessen per week kunnen worden gege ven een mogeiykheid die volgens spr. optimaal benut dient te worden is op ruime schaal de mogeiykheid gegeven de leerlingen betere leermethoden bij te brengen. Na de lunchpauze hield de heer Rig- harts een inleiding over „Observatie en determinatie in de brugklassen". Deze twee onderwerpen vormen één geheel; zonder observatie immers is het niet mogelijk tot een verantwoorde determi natie ten aanzien van het te adviseren schooltype te komen. Iedere goede leraar observeert steeds zijn leerlingen maar vooral ook dankzij de studielessen zal een systematischer en minder incidentele observatie moge- ïyk zijn. Inleider zette, gezien vanuit de praktijk van enige experlmenteerscho- len, uiteen aan welke punten hierbij de studie resultaten mogelijk van de persoonlijke gegevens kunnen een vrij objectief beeld van de leerling geven dat voor de determinatie onmisbaar zal zyn. Deze determinatie zal gericht moeten zyn op het zo effectief mogelijk bevor deren van horizontale en verticale door stroming naar het voor iedere leerling geschikte schooltype, waarbij geen sprake meer van negatieve selectie zal zijn. Spr. wees op de waardevolle gegevens die intelligentie- en beroepentest, en ge coördineerde proefwerken hierbij kun nen verstrekken. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van cura, toren der Leidse Universiteit zijn be noemd Mr. E. A. Alkema, voor het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot we tenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst by de faculteit der Rechtsgeleerd heid recht der Internationale organi saties J. Th. Amorison, wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der Letteren, met ingang 1 januari 1967 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A; Dr. F. A. Berends, wetenschappelijk medewerker in tydelijke dienst bij de Theoretische Natuurkunde, met ingang van 1 juni 1967 in vaste dienst; Mevr. mr. A. M. Biegman-Hartogh, voor het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot wetenschappeiyk mede werker in tydelijke dienst bij de facul teit der Rechtsgeleerdheid (burgerlijk recht); Mr. D. van Dyk, voor het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit des Rechtsgeleerd heid (notarieel recht); Dr. R. Enthoven, wetenschappelijk medewerker le klasse in tijdelijke dienst bij de Cardiologie, voor het tijdvak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1968 tot weten schappeiyk hoofdmedewerker; A. E. D. van Gils, arts. voor het tijd vak van 6 september 1967 tot 1 jan. 1969 tot wetenschappelijk hoofdmede werker in tijdeiyke dienst bij de Inwen dige Geneeskunde II; MeJ. mr. F. M. de Groot, voor het tijdvak van 1 augustus 1967 tot 1 aug. 1968 tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (oudvaderl. recht); Mr. II. R. van Gunsteren, voor het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot wetenschappeiyk medewerker in tij delijke dienst bij de faculteit der Rechts geleerdheid (inleiding tot de rechtswe tenschap) Drs. E. L. E. van Hemert, weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der Letteren, met ingang van 1 januari 1967 tot weten schappeiyk hoofdambtenaar A; Mr. R. Herrmann, voor het tydvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot weten schappelijk medewerker in tijdeiyke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerd heid (burgeriyk recht); P. Holle, arts, voor het tijdvak van 1 oktober 1967 tot 1 oktober 1968 tot wetenschappeiyk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst by de Longziekten; Mr. E. H. Hondlus, voor het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot we tenschappeiyk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerd heid (burgerlijk recht); Mevr. mr. I. S. Joppe, voor het tijd vak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot wetenschappeiyk medewerker in tyde lijke dienst bij de faculteit der Rechts- geloerdhed internation. privaatrecht); Drs. J. Kaiisvaart, wetenschappelijk LEIDSE AGENDA Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid-West. Brahms laan 20, tel. 21522. ZATERDAG 2 DECEMBER Stadshuis 14.00 u. Ontvangst deelne mers kampioenschappen r.k. Federa tie van Muziekbonden in Nederland. Stadsgehoorzaal 15.00 u. Kampioen schappen r.k. Federatie Muziekbonden in Nederland. Roomburgkantine 20-00 u. Jazzcon cert. ZONDAG 3 DECEMBER Stadsgehoorzaal 13.30 en 19.00 Kampioenschappen r.k. Federatie Mu ziekbonden in Nederland. SISE0-N1EUWS Voor de teams van Siseo staan dag a.s. de navolgende wedstrijden op het inhaalprogramma: Dames 1-Myra 1 (13.30), Kieviten 7- Dames 3 (14.00), Heren 1-Qui Vive 1 (12.00), Groen Geel 9-Heren 2 (13.00), Heren 3-Leiden 7 (15.00), Groen Geel A-Meisjes A (13.00), Kieviten B-Jon gens A (12.30). In de beide eerste teams zijn opge steld: Dames 1: Ria Stuifzand, Jopie Beekman, Ank v. Putten, Joke Aal- ders. José Kriek, Marianne v. Brussel, Ingrid Versteeg, Els de Vrind, N.N., Joke de Vrind, Emy v, BrusseL Heren 1: Frans v. Adrichem, Carel Köllmann, Peter Gerris, Hans Smiet, Gijs Groenewegen, Ben v. Adrichem, Ben Ramakers, Bert v. Brussel, Lex v. Hoof, N.N., Jacques Gerris, ADVERTENTIE MAAK HET 5 DECEMBER GEZELLIG, GEEF IETS MOOIS van PRONONCE medewerker in tydelijke dienst by de Sociologie, met ingang van 1 december 1967 in vaste dienst; Mr. F. Kalshoven, met ingang v september 1967 tot wetenschappeiyk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (volken recht) Mr. R. n. Lauwaars, voor het tydvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot weten schappelijk medewerker in tijdeiyke dienst bij de faculteit der Rechtsge leerdheid (recht der internationale ganisaties) Mevr. L. S. Lnys-Pizzolante, voor tijdvak van 1 november 1967 tot 1 vember 1968 tot wetenschappeiyk amb tenaar in tydelijke dienst bij de faculteit der Letteren (Italiaanse taal- en letter kunde); A. H. Moolhuysen arts, wetenschap pelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst by de Radiologie, met ingang 1 augustus 1964 in vaste dienst; Mevr. mr. M. E. W. Neleman-Dob- schütz, voor het tydvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot wetenschappeiyk dewerker in tijdelijke dienst bij de fa culteit der Rechtsgeleerdheid (inleiding tot de rechtswetenschap); Mr. O. P. Chr. M. Oomen, voor het tydvak van 1 juli 1967 tot 1 juli tot wetenschappeiyk medewerker in ty delijke dienst bij de faculteit der Rechts geleerdheid (straf- en strafprocesrecht); Mr. A. J. H. Pleysier voor het tydvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot we tenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsge leerdheid (Romeins recht en zijn ge schiedenis) Mr. E. A. de la Porto, voor het tydvak in 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot weten schappelijk medewerker in tydeiyke dienst b(j de faculteit der Rechtsgeleerd heid (straf- en strafprocesrecht); Mr. A. G. Pos, voor het tijdvak van 1 Juli 1967 tot 1 jul 1968 tot wetenschap pelijk medewerker in tydelijke dienst by de faculteit der Rechtsgeleerdheid (oud- vaderlands recht); Mr! B. C. Punt, voor het tydvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot weten schappelijk medewerker in tydeiyke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerd heid (handelsrecht en sociaal-econo misch privaatrecht); Mevr. mr. O. Scheltema-de Nie, voor het tijdvak van 1 juni 1967 tot 1 Juli 1968 tot wetenschappeiyk medewerker ln tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (staats- en admini stratief recht); svr. mr. L. J. van Soest-Zuurdeeg, het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 Juli 1968 tot wetenschappelijk medewer ker in tljdeiyke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (Romeins recht i zyn geschiedenis); Mr. F. H. A. M. Thunissen, voor het tijdvak van 11 oktober 1967 tot 11 ok tober 1968 tot wetenschappelijk mede werker in tijdelijke dienst by de facul teit der Rechtsgeleerdheid (handels recht en sociaal-economisch privaat recht Drs. C. de Visser, wetenschappeiyk hoofdambtenaar ln vaste dienst by de faculteit der Letteren, met ingang van 1 januari 1967 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A; Mr. J. A. Walkate, voor het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 jul 1968 tot weten schappelijk medewerker in tydelijke dienst by de faculteit der Rechtsgeleerd heid (straf- en strafprocesrecht); Mevr. mr. A. Th. Wolterbeek-Mat- lung, voor het tydvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot wetenschappelijk mede werker in tijdelijke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid (staats- en ad ministratief recht); Mr. S. B. Ybema, voor het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 tot weten schappeiyk medewerker ln tydeiyke dienst bij de faculteit der Rechtsgeleerd heid (staats- en administratief recht). Op de voorlichtingsdag voor leraren van openbare scholen voor ulo in de ge meenten Lelden en Voorschoten in de aula van de Prof. Van der Leeuwschool zijn de problemen van de brugklasse be sproken. De adviseur voor het openbaar voort gezet onderwys, mej. dr. A. M. M. Smit, organisatrice van deze voorlichtingsdag, opende de byeenkomst en heette namens het gemeentebestuur de aanwezigen welkom, byzonder de sprekers drs. Chr. Boermeester en drs. A. Rlgharts, onder- derscheldeiyk gemeentelijk inspecteur voor het ulo te 's-Gravenhage eu mede werker van het Pedagogisch Centrum an de gemeente 's-Gravenhage. In haar Inleiding wUdde mej. Smit o.m. aandacht aan de ongerustheid en de kri tiek die van diverse zijden te beluisteren valt, ten aanzien van de plannen verband houdend niet de aanstaande invoering van de Mammoetwet. Te veel spreekt Iedere groepering hlerby over de eigen problemen. Hier mede Is men op de verkeerde weg. Het is van belang, dal het inzicht groeit, dat ledqre poepering b(| het voortgezet on- j vooral aandacht geschonken zal moeten Voor een 23-jarige verkoopster en een even oude vertegenwoordiger, beiden derw|Jx beseft deel nlt te maken van één worden, welke de moeiiykheden en de uit Leiden, werd gisteren bij vonnis van de kantonrechter, mr. W. de Koning, groot geheel. De basis waarop het ge- mogeiykheden (ook buiten de lessen) de celdeur min of meer op een kier gezet. Hoewel beiden verstek lieten gaan: hele voortgezet onderwijs zal steunen z|jn. kreeg de tegen lien aanhangig gemaakte zaak een openbare behandeling, i Coördinatie van de van iedere leraa, b""V d" f* verkoopster en verterenwoordi»er niet de auto van nde en m gezelschap van een vriend en vriendin een avondje aren geweest, waarbij het nuttigen van alcoholhoudende drankjes de stemming extra verhoogde. Hoewel de verkoopster geen rijbewijs bezat mocht zij van de vertegenwoordiger op weg naar huis de auto „besturen". Op de Beeklaan te Noordwijk stuurde zij de auto zonder enige „verkeers- noodzaak" de wegberm en vervolgens een voortuin in. De politie, die spoedig ter plaatse was. ontdekte tevens, dat de vertegenwoordiger zijn auto niet W.A. verzekerd had. „Een nare zaak", zei de officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, in zijn requisitoir, te meer omdat hier het gebruik van alcohol een voor name rol speelde en als een zeer strafbezwarende omstandigheid moest wor den gezien. Gezien het gevaar, dat de verkoopster met haar stunt had ver oorzaakt, eiste hij tegen haar één week voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar alsmede twee geldboeten vaji 100 subs 40 dagen. Tegen dc 3nderc verdachte luidde zijn eis eveneens één week voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 150 subs 30 dagen. De kantonrechter vonniste de vrouwelijke verdachte geheel con form. Aan de geëiste correcties tegen de vertegenwoordiger voegde hij boven dien nog de voorwaardelijke intrekking van diens rijbevoegdheid voor de tijd i van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar toe. Voor de Leidse kantonrechter ZONDER RIJBEWIJS EN „ONDER INVLOED" MET AUTO IN VOORTUIN Sublieme Hohe Messe onder Van Otterloo DE HOHE MESSE is niet als één ge heel ineens geschreven. Zij is begonnen met het Kyrië en Gloria. Over het ont staan van de overige delen tast mi het duister. Zelfs valt te - betwyfelen of het ooit Bachs bedoeling is geweest een Mis te schrijven. Maar in ieder ge val is dit werk een getuigenis van zijn diep geloof. Aan de andere kant moeten wy diep respect hebben voor het grot» genie dat Bach heet. De koren in dit werk, 15 koren, zijn byna alle fuga's, sommige zelfs met twee of meer the ma's. Byna kan men zeggen: dit mach tige werk is één onafgebroken stroom van contrapuntiek, maar ook een onaf gebroken stroom van ontroering. Op het abonnementsconcert van hel Residentie Orkest hebben wij een meer dan alleen maar onvergetelijke uitvoe ring gehoord van deze Hohe Messe. Hel is geworden een geesteiyke verfrissing maar ook een ondergaan van luisteren onder hoogspanning. Willem v. Otterloo heeft het genie Bach byna ln volmaakte zin gedemonstreerd, maar of de geeste lijke inhoud tot ons is overgekomen kan betwyfeld worden. Dat deze uitvoering technisch op zo'n hoog peil stond ei hy het tempo hoog kon opvoeren was mogeiyk door het materiaal waarmede hij kon werken. Daar was in de eerste plaats zijn eigen en beroemde Residentie Orkest en daarnaast het even beroemde Neder lands Kamerkoor, dat alleen uit beroeps zangers bestaat. Verder had hy voor de solo's een select kwartet aangetrokken (waarom alleen buitenlanders?) Ursula Koszut, sopraan; Norma Procter alt; Helmut Kretschmar tenor; en Jakob Stampfli, bas. Met dit materiaal het mogeiyk de spanning zo hoog gelijk op te voeren. VAN DE SOLISTEN mogen wy in de eerste plaats noemen de alt, de En gelse Norma Procter. Zelden hebben wy een alt gehoord met zo'n prachtige die pe stem. Volmaakte zang hoorden we in „Laudamus te", „Qui Sedes" en in het „Agnus Dei". Maar zelfs in het „Ag nus Dei" kon zy ons niet ontroeren. De sopraan die wij alleen in duetten hoor den had veel succes met de alt in, Et in unum". De tenor solist wist met zyn prachtig timbre het Benedictus klank inhoud te geven Van Otterloo liet hier de obligaatparty door een fluit spelen. De bassoli8t gaf een fraaie vertolking van „Et in spiritum". Jan van der Meer, de organist, heeft vanzelfsprekend zyn aandeel betrouw baar en bescheiden gegeven, wy vragen ons af waarom een éénklaviers positief het aanwezige orgel moest vervangen. Het orgel heeft in deze mis een niet on belangrijk aandeel, dat niet tot zijn recht kwam. Hoewel Van Otterloo door zijn op vatting van de Hohe Messe ons 'n blieme en ónvergeteiyke avond heeft geschonken heben wy toch iets gemist van wat Albert Schweitzer heeft gezegd: „RStselhaft und unergründlich Tief". LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB Donderdagavond werd onder grote belangstelling de jaarlijkse St.-Nico- laas-drive gehouden. Voorzitter E. J. Veldhuyzen was zeer verheugd in z'n openingswoord weer acht nieuwe le den te kunnen verwelkomen, waar door het ledental op 80 is gekomen. Verder bracht hy dank aan de dames die er voor gezorgd hadden dat een flink gevulde prijzentafel was, zodat elk lid met een prijs huiswaarts kon keren. De uitslag in de verschil lende groepen luidt als volgt: Groep rood: 1 Blom-Schippers 115 p., 2-3 echtp. Danz en echtp. Vos 86 p.. 4 Loof-Witkamp 83 p.. 5 echtp. Rompes 80 p„ 6 Tyssen-De Winter 78 p., 7 Gerlich-Van Leeuwen 77 p.. 8 echtp. Van Klaveren 72 p.. 9 dames Jans-Van Zonneveld 42 p., 10 was niet aanwezig. Groep zwart: 1 echtp. Kiel 00 p., 23 echtp. Lenaers en Danz jr.-De Vries 87 p., 4 Duiker-Van Berge He negouwen 81 p., 5 De Koning-Van Zonneveld 74 p., 6 echtp. Wessels 71 p., 7 echtp. Zandbergen 62 p., 89 echtp. Frinten en v. d. Byi-v. d. Koog 61 p., 10 v. d. Ben-Kiel jr. 46 p. Groep groen: 1 Sypestein-Karstens 100 p., 2 echtp. Verduin 85 p., 3 gebr. Karstens 79 p., 4 Schutte-Vogelen- zang 77 p., 5 echtp. Zwanenburg 75 p., 6 dames Schutte-Zwarts 66 p., 7 Beek-Bosse 63 p., 8 echtp. Groesbeek 59 p., 910 dames Van Gelder-De Jong en Jans-Pouw 58 p. Groep geel: 1 dames Van Berge Henegouwen-Upwich 97 p., 2 echtp. Van der Pool 88 p., 3 mevr. Van der Kommer-v. d. Kommer jr. 79 p., 4 Hoogervor8t-v. d. Vliet 74 p., 5 echtp. Wenink 73 p., 67 dames Bosse-Za- noll en echtp. Stokhuyzen 70 p., 8 da mes-De Graaff-Onrust 60 p., 9 dames v. d. Brink-Van Schendcl 58 p.. 10 Veldhuyzen-Van Vliet 51 p. Voor de competitie van de Nederl. Bridgebond boekten de Leiderdorpers opmerkelijke resultaten. Het eerste team, bestaande uit het echtp. Van Klaveren en het echtpaar Rompes won met 51 terwijl het derde team, bestaande uit de dames Van Gelder- De Jong met de heren Blom-Schip- pers na een schynbaar hopeloze ach terstand in de eerste helft, de strijd toch in hun voordeel wisten te be slissen en met 42 won. INBRAAKIN BIOSCOOP ln de afgelopen nacht is ingebroken in het Luxor-theater aan de Stations weg. Men verschafte zich toegang via een raam aan de achterzijde van het ge bouw. De woning boven de bioscoop wer dgeheel doorzocht. Een brandkast werd geheel doorzicht. Een brandkast geldbedrag van ongeveer 300 verdwe- INBREKERS IN ARREST De politie van Leiden heeft donderdag een 18-jarige stratenmaker en een 19- jarige magazijnbediende, beiden uit de Sleutelstad afkomstig, aangehouden. Zij worden ervan beschuldigd in de nacht van 12 op 13 november uit een winkel aan de Haarlemmerstraat twee tran sistorradio's te hebben gestolen, zy heb ben al een bekenls afgelegd. Overschot van „pakjes-avond" Ook dit jaar biedt de reinigingsdienst de Inwoners van Lelden weer de gele genheid, overgeschoten verpakkings materiaal van de St. Nicolaasviering geiyktydlg met de h ais vuilemmers aan te bieden, en wel op donderdag 7 en vrij dag 8 december a.s. De aandacht wordt er op gevestigd dat de pakjes goed ge bundeld dienen te zyn. MIV A-collecte groot succes Dankzy de grote publiciteit by ge legenheid van de jaarlqkse MTVA- zondag in september jX is de collecte een groot succes geworden. In Leiden steeg de opbrengst van 8.998,88 in 1966 naar 13.558,99. In de Bollen streek werd er vorig jaar 8.112,75 opgehaald; dit jaar bedroeg de opbrengst de collecte 11.008,35. PAUZE DE GEZONDE SCHOK Het ls onverwacht een „Rohrbach- week" geworden! Niet uit gemakzucht werden aanhalingen geplaatst uit zijn Weense toespraak. Niets belangrijker leek ons voor de christengelovigen van deze tijd dan geschokt te worden door de nieuwste natuurwetenschap. Dat kan een gezonde schok zyn, een schok in de goede richting, na al dat geschok met geloofs-ónzekerheden, die zich beroepen en wereldbeeld dat intussen hope loos verouderd is. Uit de aanhalingen zeil het duidelijk geworden zijn, dat er géén tegenstrijdig heid bes' at tussen het christehjk den- en de nieuwste natuurwetenschap, in 't bijzonder met de gegevens van de ,micro-physica", de natuurkunde van iet wezen van de materie. De werkelijk heid, zoals we die dageiyks zintuigeRjk beleven, is een heel andere dan de we- tenschappeiyke werkelijkheid. Het is 'n triomf, dat de menselijke geest daarin doordringt, tegeiykertqd erkennend, dat de geloofsgenade inzicht en licht ver schaft in de ongehoorde mogehjkheden de schepping, mogelijkheden buiten het terrein van de natuurwetenschap. Zoals prof. Rohrbacht zei: „wy hebben echter ook een orgaan voor de werke lijkheid Gods, nameiyk het geloof'. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Slaven (18 Jaar). Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lldo: The war wagon (14 jaar). Dageiyks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Scandali nudl olw.) Dageiyka: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Zo heeriyk rustig (14 jaar). (14 jaar). Dageiyks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Een esxbom aan een para chute (14 jaar). Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De piraat van de 7 zeeën (14 jaar) Dageiyks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. KORRELTJE Marktberichten LEEUWARDEN, 1 dec. Zuivel Commissienotering: Goudse kaas 3.20, Edammer kaas 2.89, Broodkaas 2.89. Handel: redelük. PUNT

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4