issa Sé®. S)e£cidóeSouYci/nt Bonny St.-Claire: wie wat Amerikaans eredoctoraat Schillebeeckx waarom „Een half jaar terug zong ik nog belegen zeemansliedjes PAGINA 2 VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 Eerste Kamer op politieke praatstoel XTANUIT onze krant is nooit adhesie- betuigd aan de oproep om binnen de kortst mogelijke tijd de Eerste Kamer af te schaffen. Ons standpunt is steeds geweest: laat de Senaat bestaan, maar geef haar een taak die reëel en nuttig Nuttig noch reëel zijn de algemene po litieke beschouwingen die onze Eerste Kamer een paar maanden na de Kamer van-honderd vijftig pleegt te houden. Vrijwel steeds wordt dat 'n gelegenheid, waarbij de heren senatoren op hun poli tieke praatstoel gaan zitten en dan met beschouwingen die soms amusant en soms ook wel boeiend zijn, maar die vrijwel nooit enige praktische betekenis hebben. Zo ook is het deze week gegaan. De Eerste Kamer heeft het licht van zijn schijnwerpers vooral gericht op de stille revolutie die in ons politiek bestel gaan de is en die soms haar stille karakter verwisseld heeft voor nogal rumoerig ge- stampij. De heren senatoren hebben dit op hun bekende manier gedaan: de een gevat en een ander wal gemelijk, maar steeds in de vriendelijke trant van een politie ke discussie in een gezellige sociëteit Niemand is er kwaad geworden en nie mand heeft zich genomen gevoeld. IÏET kan ook moeilijk anders. Meestal staan de Eerste-Kamerleden op enige afstanden van de werkelijke haard van het politieke vuur. Figuren als de heren Berghuis en Van Riel zijn een uitzonde ring; de meeste senatoren, zelfs de frac tievoorzitters, behoren niet tot de kongsi die in de partijen op posten staat, waar men aan de touwtjes kan trekken. Zelfs wanneer een strijdbaar man als mr. Van Riel even het scherpe zwaard te voorschijn haalt en betoogt dat de christen-radicalen maar snel naar de Partij van de Arbeid moeten lopen, windt niemand zich op. Al was het alleen maar omdat iedereen weet dat naarma te dergelijke adviezen uil de mond van politici als de heer Van Riel klinken, de animo bij de christen-radicalen, wanneer ('ADVERTENTIE zijn de 10 beaten In PANORAMA'S oreate-ln? die überhaupt aanwezig is, alleen maar minder worden zal. Er zitten trouwens meer van dit soort enfants-terribles op jaren in de Senaat. Vriend en vijand plegen hun opmerkingen te appreciëren, maar of er nu verstandige dan wel on verstandige taal gesproken wordt, het deert niet en het baat niet. Want bij dit soort van debatten is de politieke invloed van de Senaat nihil. TYEZE week bleek dit duidelijker dan ooit. Het kabinet-De Jong, om welks beleid feitelijk toch alles begonnen was, zat er geïnteresseerd maar op zijn grootst mogelijke gemak bij. Bij wets ontwerpen en een enkele maal ook bij de behandeling van een begrotingshoofd stuk moet de regering in de Senaat op haar qui-vive zijn, maar algemene poli tieke beschouwingen zijn in de Eerste Kamer een aangename overbodigheid. Want over een regeringsbeleid in grote lijnen beslist de Tweede Kamer, moet de Tweede Kamer ook beslissen. En al mo ge waar zijn dat de heren senatoren soms bij het debat over dit soort zaken met veel peper en zout, soms ook met azijn werken, het komt allemaal net als de spreekwoordelijke mosterd na de maaltijd. Daarom zal, wanneer bij de reorgani satie van ons staatkundig bestel de Eer ste Kamer aan de orde komt, zeker aan dit onderdeel van het Senaatsbedrijf aandacht moeten worden besteed. Het behoud van onze Eerste Kamer kan een staatkundig en ook zelfs een po litiek goed betekenen, mits men haar 'n reële taak geeft. Als zodanig komen de algemene politieke beschouwingen niet in aanmerking. Zelfs niet door spitsvon dige en boeiende opmerkingen ais er bij herhaling gemaakt worden door de sena toren die nog het dichtst bij het eigen lijke politieke bedrijf staan. ST. LOUIS, V.S. (KNP) Gisteren heeft de universiteit van St. Louis in Missouri (V.S.) het eredoctoraat in de theologie verleend aan prof. E. Schille beeckx op grond van zijn „uitnemende verdiensten op verschillende vakgebie den van de theologie". In zijn rede ter aanvaarding van dit eredoctoraat besprak prof. Schillebeeckx het vraagstuk van hermeneutiek (tekst interpretatie) en het katholieke gebruik ervan in de geloofsverkondiging. Het probleem van de interpretatie der open- baringsgegevens is zeer oud: het komt in de theologie vooral naar voren als het probleem van de dogma-ontwikkeling. De traditionele oplossing bestaat hierin, dat men onderscheid maakt tussen de kern en de inkleding van het dogma. In onze tijd zoeken wij naar een eigentijds verstaan van de hele geloofswaarheid, die God ons heeft toevertrouwd. Prof. Schillebeeckx gaf de beginselen aan, waaraan de theoloog zich bij de in terpretatie van 't openbaringsgegevens heeft te houden. Hij moet elke kerkelij ke uitspraak zien tegen de culturele ach tergrond van de tijd, waarin zij werd gedaan. Hij moet de waarheid, die in een vreemde spraak op ons afkomt, in nu aansprekende termen proberen te verwoorden. Hij moet met het oog op de toekomst de geloofsinhoud, hoe concreet ook uitgedrukt, zo min mogelijk tijdge bonden trachten weer te geven. Spreker noemde de hermeneutische werkzaam heid van theologen en godsvolk zeer de licaat, Hij distantieerde zich op sommi ge punten van Bultmann. Personeelschef bisdom R'dam (Van t redacteuren ia 't ziektebeeld van da wallen? Wil ar zitten de guerilla's Von de Vietoong? wil Kees van Dongen* penseel niet meer? PANORAMA geeft antwoord op de vragen van de week 10SSS NUMMERS 60 CENT - RUIM 5000 VERKOOPPUNTEN BOTTERDAM Het tHWtuur van de j diocesane pastorale raad in het. bisdom I Rotterdam wil de bisschop advieeren, een personeelschef aan te trekken, die permanent professionele aandacht kan besteden aan het moellyke probleem van de benoemingen in pastorale func ties, Het heeft daartoe een ontwerp advies opgesteld, dat binnenkort in de pastorale raad zal worden besproken. Dl advies acht het wenselijk, dat de nieu we functionaris volledig de verantwoor delijkheid voor de benoemingen zal dra gen. Hy ozu het best door de priesters kunnen worden gekozen. Als argument voor een volledige dele gatie van het benoemingsbeleid aar bedoelde functionaris voert het advies de volgende overwegingen aan: het voor komen van conflictsituaties, de nood zaak van een werkelijke ontlasitng var van de bisschoppelijke taak en de moge lijkheid om tot een echte pastorale be geleiding van de priester door de bis schop te komen. Of by een minder goed uitvallende benoeming appèl op een i missie van beroep mogelijk moet den gemaakt, dient nog te worden be- De personeelsfunctionaris dient, aldus het advies, door een „stuurgroep" te worden begeleid: hij beslist pas na deze commissie te hebben gehoord. Over de aanstelling van de nieuwe functionaris zegt het advies: „Het ge zag, waarmee hij kan optreden, zal be halve van zijn professionele kwaliteiten afhangen van het ln hem gestelde ver trouwen. Het komt de raad voor, dat hieraan het meest tegeomet wordt ge komen. wanneer de berokken functio naris via een verkelzing wordt aange- Quahtan Asjaabi president van Zuid-Jemen ADEN (AP) Qabtan Asjaabi. de 47 Jaar oude grondlegger van het nationale bevrijdingsfront, is vanmorgen presi dent geworden van de jonge volksrepu bliek Zuid-Jemen. In een communique van het algemene commando van het nationale bevrij dingsfront wordt gezegd, dat hij tevens premier en opperbevelhebber van de strijdkrachten is. Het regeringsgebouw te Aden, waar eens de Britse hoge com missaris resideerde, zal zijn ambtswo ning zijn. Tot minister van Buitenlandse Zaken la benoemd Salf Dhali (Van een o •rslaggevers) AMSTERDAM. „Ongeveer een half jaar terug stond ik nog belegen zeemansliedjes te zin gen. Een repertoire, waar vader en moeder tranen van in de ogen kregen. Myn rokken hin gen ongeveer tien centimeter boven mijn enkels en als je een strik in myn haar had gedaan zou ik een goede kans hebben gemaakt de verkiezing van de meest degelijke kostschooljuf frouw te winnen". Aan *t woord is Bonny St. Claire, een blonde zeventienjarige Amsterdamse, die sinds Peter Koclewyn haar als veelbelovende muzikale vrucht uit de overvolle boom gaard der amateurs plukte weer in minirok door haar ge boortestad zwerft. Onlangs de buteerde zy op de platcnmarkt met het -rassend goede „Tamc me tiger", een song, die Peter speciaal voor haar componeerde. „Het is eigenlijk een beetje gek gegaan. Vorig jaar las ik in de krant een advertentie, waarin om een zangeres werd gevraagd. Ik was in de wolken, omdat ik altijd al bij een band had ge wild. Bij nadere informatie bleek het echter een zeemans trio te zijn. Vooral voor de lek kere bijverdiensten ben ik ge bleven. Tot natuurlijk Peter in Utrecht na een optreden naar Nieuwkomertje maakt t.v.-debuut in Pick-Up" me toe kwam, me een tijdje al leen maar aankeek en tenslotte zei: ,,'t Is niks". ZEER SEXY „Het was ook werkelijk niks", zegt producer/componist Peter Koelewijn. „Je kunt het je nau welijks voorstellen. Een mooi meisje van zeventien jaar, die zeemansliedjes staat te kwelen op personeelsavondjes. Maar goed, ook toen al kon je horen, dat er wat meer in zat, dan bij de meeste zangeressen. Ik troon de haar mee naar de studio en nam een eigen bewerking van het Amerikaanse succes „It takes two baby" op. Werkelijk ongeloofelijk. Ze bezit van na ture een bijzondere sexystem, die gegarandeerd aansluit op de markt. Om kort te gaan, we hebben de gok gewaagd en „Tame me tiger" op de plaat gezet, gekoppeld aan „It's still a secret". Het mooie is, dat de opname gemaakt is voor een Belgische maatschappij, omdat vrijwel niemand hier in Neder land geïnteresseerd was. Na m'n vroegere „Rockets" als begelei ders en een aantal blazers als versterking, hebben we in Brus sel die nummers vastgelegd. Hier in Nederland raakte men na afloop wild enthousiast en nu is de plaat nog vóór België in de handel gebracht. ENGELSE PLANNEN „Natuurlijk staren we ons niet dood op deze eersteling", zegt Peter Koelewijn. „Hij is zelfs voor Nederlandse begrippen als produktie niet al te best. Had veel beter gekund. Maar wat wil je, in België zijn ze nog niet zo ver. Momenteel wordt er al weer hard gewerkt aan de twee de single van Bonny. Als werk titels hebben we „Come on love" en „Second love". Evenals de b-kant van haar eerste schijf is „Second love" geschreven door Bonny zelf. Meestal staan we nogal afwijzend tegenover eigen composities van beginnende ar tiesten. Bonny heeft echter dat bepaalde, dat commercieel suc ces garandeert. Als „Tame me Tiger" een hit wordt, gaan we razendsnel werken aan 'n eerste elpee en gaan we ook plannen maken om de Engelse markt te veroveren. Altijd een moeilijke zaak, want je moet met goede verkoopcijfers komen om een entree te kunnen maken. Wel licht moet er voor Engeland een hele nieuwe opname komen. T. v. -programma rond zanger Marcel Amont Vanavond brengt de V.P.R.O. „Amont tour", een programma van Jean Christophe Averty rond de bekende Franse zanger Marcel Amont (foto), dat buiten mededinging werd vertoond tijdens het t.v.-festival in Montreux. In deze kleurenproduktie zingt Amont onder meer„Bleu, blanc, blond"; „Moi le clown"; „Valencia"; „Un Mexicain" en „Pigalle". (20.20 uur Nederland II). Maja Bouma te gaste bij zuster Klivia Monica, d« eenakter die KRO-tv. gis teren op het scherm bracht, was een variatie op het aloude driehoeksthema. De variatie van de Britse schrijfster Pauline Macaniay was dat ze het geval met een pseudo-zelfmoordpoging laat be ginnen en met een geraffineerde moord iaat eindigen. Wat er tussenin zat kon het kennelijk beoogde thrillereffect nauwelijks waarmaken. Daarvoor was de dialoog niet indringend genoeg. Onder regie van Paul Pauwels werd er goed geaoteerd door Gerard Hartkamp. Lex Schoorel en ln een bijrol door Rob Milton. Maar meer dan een praat- geval tussen een „frappe" aan begin en einde konden ook zij er niet van maken. Overigens moesten we opnieuw vaststellen dat de tijd dat vrijwel steeds de donderdagse tv.-spelavond een hoogtepunt in de t-.v.-week was nog maar met betreurenswaardige zeldzaam heid in de herinnering wordt gebracht. Gisteren was het grootste zendtijddeel Ingeruimd voor een concert van het momenteel hier op tournee zijnde Sym fonisch Staatsorkest van de U8SR. Géén evenement, vinden wij. Voor de camera's was er in het Concertgebouw kenne lijk moeilijker werken voor regisseur Jurriaan Andrlessen dan dat bij de Kunstmaandorkestconcerten het geval Is. De geluidsregie liet te wensen over en dit repertoire, uitgerekend dat sinds mensenheugenis kapot gespeelde Tsjal- kovskiplanoconcert, was óók al geen openbaring. Alles niet zo bevredigend dus. Maar de KRO had zijn tradltioneel-beste troef voor het laatst bewaard: Brandpunt dat om. een voortreffelijke bijdrage van Willibrord Nieuwenhulzen over Mac Namara. een onthullend bericht over een Westduits politiek schandaal en een tweetal binnenlandse onderwerpen vatte. Vg. De VARA-televisie brengt morgen middag weer een aflevering van „Ja zuster nee zuster" op het scherm. Dit maal, hoe kan 't anders, in sinter- klaassfecr. Bijzondere gaste in „Ja zuster nee zuster" is Maja Bouma, die de rol speelt van mevrouw Maar- Ter gelegenheid van Sinterklaas wil Gerrits opa aan zuster Klivia een pre sentje geven, een prachtig kistje dat hij eens heeft gevonden. Het blijkt echter dat opa dit kistje twaalf jaar geleden eens heeft „gevonden" bij freule Maarseveen, die aanspraken op het kistje maakt. Uiteraard komt al les wel weer goed, maar niet nadat pension Klivia geheel op zijn kop heefl gestaan. (zaterdag 2 december, 1717.35 uur Nederland I). Raadsverkiezing Helmond op t.v.-scherm De NTS besteed vanavond van 22.55 tot 23.35 uur op Nederland I aandacht aan de tussentijdse gemeenteraadsver kiezing in Helmond. In Nieuwspoort in Den Haag geeft de socioloog drs. Marcel van Dam een analyse van de uitslag op grond van een door hem zelf geleld verkiezingsonderzoek in Hel mond. Bovendien zullen voor deze uit zending enkele politici worden uitgeno digd. Het programma wordt gepresen teerd door Kooe Poetema. ,,'t Is jaren geledendat ik piano gespeeld heb". ,J)at hindert niet, 't is ook jaren geleden, dat ik gezongen heb". Korte dialoog tussen K.V.P.-fractievoorzitter drs. Schmélzer en Brandpuntredacteur Frits van der Poel, vóór een opname voor 't K.R.O.-programma „Radio Klaas '67", dat dinsdagavond 5 december de lucht ingaat. Met de K.V.P.-voorman als begeleider zingt Frits van der Poel het aloude lied „Zie de maan schijnt door de bomen". Aanvankelijk wat on wennig, maar later daartoe aangezet door het swingende ritme, dat drs. Schmelzer in zijn pianospel legde zelfs parafraserend, gaf de K.R.O.-presentator een puntgave vertolking ten beste. Foto pianist Norbert Schmelzer en zanger Frits van der Poel in de Haagse studio, waar vanmorgen de opname plaatsvond. plaats van Nederland", zegt Bonny tussen de niet te stuiten woordenvloed van Peter door. TELEVISIEWERK „Volgende week staat-ie waar schijnlijk op de echte top-40. „Tame me Tiger" staat nu bin- Heerlijk. Vanavond maak ik nen twee weken al op de tiende mijn tv-debuut in „PIck-up". NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 19.03, 19.56 en 20.16 NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.07 uur: Pick-up, tienerprogr. NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Stoelendans, t.v.-serie 21.30 uur: Dé stormridder, t.v.-serie (kleuren televisie) 21.55 uur: Farce majeure, cabaretprogramma 22.15 uur: De zeventigers, reportage NTS 22.50 uur: Tweede journaal 22.55 uur: Gemeenteraadsver kiezingen in Helmond Radioprogramma 20.45 Gesprekken; VARA: 21.00 Opera-, ballet- Plat HILVERSUM II (298) ntnv io.w ivein.- orgelconcert, 18.30 Nieuws, actual., 19.00 Vooi de tieners, 19.40 Wereldpanorama, 19.50 Uit. Gevar. muziek. 21.00 Van mens tot mens hoorspel: TROS: 22.00 Kans op kunst. 22.3C Nieuws, 22.40 Gevar. progr., 23.55 Nieuws. VERONICA (192) 18.00 Veronica's Jukebox 19.00 Gevar. progr., 19.15 Hits van morger overmorgen. 20.00 Cowboymuzlek, 21.01 BRUSSEL Nederl. (324) - 20.00 Lichte muziek. 20.30 Amuserr 22.15 Dansmuziek, 23.40 Nieuws. ZATERDAG HILVERSUM I (402) VARA: 7. jrkije; VARA: 16.30 Najat f.15 Operamuziek, 7.30 Nieuws, actual. nuzlek, 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsv I.15 Gevar. muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 L II.15 Muzikaal vraaggesprek: KRO: Nieuws, 12.03 Gevar. platenprogr.; NCRV: 13.00 Nieuws, 13.02 Ramblers Radio Reprises, 13.30 Zuldzee-serenade, 14.00 Nieuws. 14.02 Voor tieners en twens. 15.00 Nieuws, 15.02 Hallo: progr. voor twintigers. 15.30 Country BRUSSEL Nederl. (324) 12.00 Nleuv Lichte muziek, 12.45 Lichte muzlel Gevar. progr, 11.37 Negrospirituals. De NCRV-televisie heeft alvast de volgende plaat geclaimed voor haar tienerprogramma „Twien". Het gaat allemaal best met Amsterdamse Bonny. Er bestaan plannen voor een ge combineerde tournee door plaat sen als Trinidad in de zomer van het volgend jaar. Televisie morgen NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.16 en 22,21 uur) NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Die van hiernaast, 19.33 uur: Open oog, sLgnalerings- programma 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Amont tour, muziek programma (kleuren televisie) 21.00 uur: Danzi-kwintet, muziekprogramma 21.35 uur: Ja nee,' geen mening, reportage NTS 22.25 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting HILVERSUM I VARA 21.00—22.00 uur: Concert door het Omroeporkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma HILVERSUM II NCRV 21.00—22.00 uur: Van mens tot mens, luisterspel e TROS 22.40—23.55 uur: All-4n, amusements programma NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 15.31 en 15.57 uilr) TELEAC 13.30 uur: Doorbouwen in de winter 14.00 uur: Polemologie 14.30 uur: Russische les 15.00 uur: Sluiting NTS 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.34 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden VARA 16.00 uur: Samen op het dak - ja gezellig, t.v.-serie kleurentelevisie) 16.25 uur: Haarhem 17.00 uur: Ja zuster - nee zuster, t.v.-musical 17.35 uur: Sluiting RADIONIEUWS DIENST HILVERSUM I: 7.00, 800, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM ni: Elk heel uur vanaf 9.00 ADVERTENTIE Het gaat om de smaak! 20 lange sigaretten 1.50

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2