Callaghan treedt af als minister Pleidooi in proefschrift dr. Seelen: Beperkt stakingsrecht ambtenaren Tegenstander van devaluatie McNamara aanvaardt aanbod van Wereldbank In 1970 in één dag naar Midd. Zee Laatste Britse troepen uit Aden Laatste Britten vertrokken Adert heeft onzekere toekomst DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 DE LETDSE COURANT Aanzeggings termijn 2 mnd (Van e (Van onze correspondent) LONDEN De 55-jarige Jim Callaghan nag gisteren officieel ontslag als minister van Financien. HU wordt opgevolgd door de 7-jarige Roy Jenkins, die tot op lieden minister van Binnenlandse Zaken en Justitie was. Callaghan neemt dit departe ment over van Jenkins, die thans meteen door son mogelük toekomstig Labourpremier wordt beschouwd. Oorspronkelijk dacht men dat minis- ir George Brown op Buitenlandse Za- sn de plaats zou moeten ruimen voor Jim Callaghan, die al een tijd genoeg an Financiën en zich door de de- 'aluatie van het pond sterling gedwongen acht ontslag te nemen. Brown blijft echter baas op het ministerie van Bui tenlandse Zaken en wordt dus voorlopig niet gestraft voor zijn soms nogal merk waardige bokkesprongen. De komst van Jenkins in het departe ment van de schatkist zal geen wijziging de financiële politiek inluiden. In •egeringskringen werd erop gedrukt, dat hij het volledig eens is met de de- aluatiepolitiek, die hij trouwens als lid de regering mede goedgekeurd heeft. Schriftelijk Buiten de veranderingen van vandaag ihijnen er geen onmiddellijke wijzigin- ?n van de regering-Wilson meer in het ■erschiet te liggen. James Callaghan had zijn ontslag als minister van Fi- aciën reeds schriftelijk ingediend op november. Hij overhandigde zijn ont slagbrief aan premier Wilson kort voor de afkondiging van de devaluatie van Als minister van Financiën heeft .Cal laghan zich ongeveer twintig maal open lijk uitgesproken tegen devaluatie. Toen hij uiteindelijk tot devaluatie gedwon gen werd, oordeelde hij ook het ogen blik gekomen om het ministerie van Fi nanciën vaarwel te zeggen. „Ik geloof dat er betere dagen op komst zijn", schreef hij aan Harold Wilson, „maar ik zou nu toch liever ander werk doen, dat minder uitspraken met zich brengt, die internationale weerslag kunnen heb- KLEUTERSCHOLEN Onderwijzers tegen verhoging schoolgeld UTRECHT (ANP) De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF), het overkoepelend orgaan van de drie grote onderwijzersorganisaties (80.000 leden), heeft in een adres aan de Tweede Kamer kritiek geuit op de voorgestelde verhoging van het school- teld voor het kleuteronderwijs met 300 procent. De ANOF meent, dat dit on derwijs voor de gehele Nederlandse jeugd kosteloos behoort te zijn. Ge vraagd wordt de verhoging te voorko- Voor kosten van de invoer van de wet op het voortgezet onderwijs is vol gend jaar een bedrag van 23 miljoen gulden geraamd, waarvan anderhalf mil joen gulden voor landbouwonderwijs en een miljoen gulden voor de uitbreiding personeel op het departement. De -ANOF vindt dat bedrag veel te laag. Zij verzoekt de Kamerleden dingend dit be drag aanzienlijk te verhogen. De ANOF vindt het voorts „ontstel lend", dat de regering wel plannen aan kondigt om de opleiding tot kleuterleid ster af te remmen, maar niet het voor nemen heeft een einde te maken aan de veel te hoge klassebezetting (40 kleu ters per leidster) bij het kleuteronder wijs. Voorkomen moet ook worden dat kleu terleidsters geen werk i n de kleuter school kunnen vinden. Daarom verzoekt de ANOF de Tweede-Kamerleden met klem de regering uit te nodigen op kor te termijn met voorstellen tot verlaging van de leerlingenschaal bij het kleuter onderwijs te komen. Tenslotte meent de ANOF, dat de ar gumentatie betreffende de democratise- van het onderwijs ook geldt voor het basisonderwijs, in het bijzonder voor de lagere klassen. Zij acht het daarom noodzakelijk, dat de invoering van de derde faze van de leerlingen- schaalverlaging zo spoedig mogelijk Plaatsvindt. In afwachting daarvan dient, naar het oordeel van de ANOF, de toewijzing van boventallige onderwij zers volgens de lager-onderwijswet op ruime schaal plaats te vinden. hi de Bols Taverne, Rozengracht 106 Amsterdam, opent de Braziliaanse am bassadeur, Z. Exc. Carlos da Ponte Ribeiro Firas, een tentoonstelling van werk van hedendaagse kunstenaars uit Brazilië. De expositie blijft er tot 2 januari. vertrouwen beschaamd. ben. Aangezien ik op mijn woorden te ruggekomen ben, vind ik het niet gepast nog langer als minister van Financiën aan te blijven". Overgehaald Tijdens een vriendschappelijk gesprek wist Wilson er Callaghan evenwel toe fè overhalen het nog een tijdje vol te houden op Financiën tot de grootste moeilijkheden uit de weg geruimd wa ren. Callaghan stemde daar met tegen zin mee in. Hij vond dat hij het vertrou wen van andere ministers van Finan ciën en de internationale bankiers niet meer waardig was. Wilson en Calla ghan kwamen tenslotte overeen een ge schikt moment af te wachten. Gisteren brak dit ogenblik aan, als ge volg van nieuwe speculaties over Cal- laghans toekomst in de Londense pers. Wilson besloot de knoop door te hakken. Hij was bovendien ook tot het besef ge komen dat Groot-Brittannië in de nieu we toestand, geschapen door de deva- ulatie, een nieuwe minister van Finan ciën nodig had. Het internationale Monetaire Fonds heeft intussen een lening van 1,4 mil jard dollar aan Engeland goedgekeurd om bij te dragen tot het herstel van ver trouwen in het pond. Een lening van het fonds werd verwacht sinds Engeland het pond op 19 november devalueerde van 2,80 tot 2,40 dollar. De lening die een krediet vormt dat Engeland in de loop van de komende twaalf maanden kan opnemen, maakt deel uit van een reserve van drie mil jard dollar die Engeland hoopt te ver werven om het pond en de binnenlandse economie te versterken. WASHINGTON (AFP/Reuter) De Amerikaarce minister van De fensie, Robert McNamara, heeft In een verklaring: voor de pers offi cieel laten weten dat bt) het aan bod van de raad van commissaris sen van de Wereldbank heeft aan vaard om president van deze bank te worden. Het aanbod was hem enkele ogen blikken eerder gedaan. McNamara verklaarde dat er nog geen datum was vastgesteld voor zijn aftreden als minister van Defensie. Presi dent Johnson had hem verzocht ook in 1968 tenminste nog zo lang aan te blijven tot het werk voor het militaire program en het bud get voor het fiscale jaar 1968—1969 voltooid was. Dit betekent dat Mc Namara waarschijnlijk niet voor januari zal heengaan. Verwacht wordt namelijk dat het militaire program en het budget voor het fiscale jaar 1968—1969 niet voor midden of eind januari 1968 aan het congres zullen worden voorge legd. President Johnson heeft gister avond in een verklaring gezegd dat het heengaan van minister McNamara geen merkbare veran dering ln de Amerikaanse politiek tegenover Vietnam ten gevolge zal hebben. I NIJMEGEN De heer A. J. D. See len uit Leiden is vanmiddag aan de katholieke universiteit in Nijmegen ge- I promoveerd op een proefschrift over dc werkstaking van ambtenaren. Hierin komt hij onder meer tot de conclusie dat aan ambtenaren een beperkt sta kingsrecht moet worden gegeven. Zo'n beperkt recht kan een verzoening be werkstelligen tussen enerzijds de verde diging van de beroepsbelangen van de I ambtenaren en anderzijds de veiligstel ling van de wezenlijke belangen van de samenleving, welke belangen door een staking van ambtenaren in ernsti ge mate kunnen worden geschaad. De lieer D. Seelen is in 1934 in Rijen gebo ren en is sinds 1 juli 1966 werkzaam bU de Raad van State. In 1959 is hij enkele maanden werkzaam geweest bij de Al gemene R.-K. Ambtenarenverenlglng (ARKA) ln Den Haag. De beperking in het stakingsrecht voor ambtenaren zal naar de mening van dr. Seelen tweeledig moeten zijn: I bepaalde ambtenaren zullen een sta kingsverbod moeten krijgen. Voor de overigen moet het stakingsrecht worden gereglementeerd. Hogere ambtenaren, die zo dicht bij het gezag staan dat ze als het ware met de overheid worden vereenzelvigd, zullen niet mogen staken. Een stakingsverbod zal volgens dr. See len tevens dienen te gelden voor alle of voor bepaalde ambtenaren bij overheids diensten van vitaal belang. Hierbij denkt i in ons land. Gestreerd wordt voor hen dr. Seelen aan diensten van politie, jus- naar een wettelijke regeling van het sta- titie, brandweer, gezondheidszorg, leve- kingsrecht. Hiertoe werd In maart 1966 ring gas, water en elektriciteit en in be- j een voorontwerp van wet aan de sociaal- paalde gevallen aan het openbaar ver-1 economische raad ter advisering toege- voer. zonden. In andere landen van de Euro- Dr. Seelen wijst erop dat het sinds Pesc Economische Gemeenschap is het 1903 het jaar van de grote spoorweg- 1 stakingen in ons land aan ambtena ren en spoorwegpersoneel strafrechte lijk verboden is om collectief het werk neer te leggen. Te verwachten is dat de regering binnen niet al te lange tijd bij de Tweede Kamer een voorstel tot wets wijziging zal indienen om het stakings verbod uit het wetboek van strafrecht te schrappen. Dit is nodig in verband met de op handen zijnde goedkeuring door de Staten-Generaal van het Euro pees sociaal handvest, waarin het recht van werkgevers en werknemers op col lectief optreden in gevallen van belan- gengeschillen met inbegrip van het stakingsrecht wordt erkend. Dit schrappen van het strafrechterlijk stakingsverbod houdt echter niet in dat ambtenaren dan ook in staking kunnen gaan. De regering stelt zich namelijk op op het standpunt dat het deelnemen van ambtenaren aan een staking ongeoor loofd is en aanleiding kan geven tot dis ciplinaire maatregelen. De Nederland se regering zou zelfs overwegen een verbodsbepaling ln het algemeen rijks ambtenarenreglement op te nemen. Kennelijk acht de Nederlandse rege ring, aldus dr. Seelen, zo'n bepaling niet in strijd met het Europees sociaal hand- In een geheel andere richting gaat de ontwikkeling ten aanzien van het sta kingsrecht voor particuliere werknemers stakingsrecht van werknemers in par ticuliere ondernemingen al erkend, het zij door de grondwet (Frankrijk, Italië. Luxemburg), hetzij door de wet (België), hetzij door de rechtspraak (Duitsland), de rechtspraak (Duitsland). Dr. Seelen vindt het niet Juist om aan werknemers ln particuliere bedrijven wel een recht tot werkstaking te verle nen en dit aan alle ambtenaren geheel te onthouden. Hij meent dat de eenzijdige vaststel ling van de arbeidsvoorwaarden door de overheid niet behoeft te worden los gelaten om een stakingsrecht voor amb tenaren te kunnen aanvaarden. Het een zijdig en eigenmachtig optreden van de overheid heeft plaatsgemaakt voor een zekere medezeggenschap van de ambte naren. In feite vormt de eenzijdige vast stelling door de overheid slechts een formele bezegeling van de uitkomsten van het overleg, aldus dr. Seelen. Dit overleg zal aan waarde en inhoud win nen, als de ambtenaren een stakings recht krijgen. Dan pas zal er een machtsevenwicth ontstaan tussen de overheid en de amb- tenarenorganisatles, dan pas zal er wer kelijk onderhandeld kunnen worden. Naar de mening van dr. Seelen kan niet meer worden volgehouden dat amb tenaren niet zouden kunnen staken, om dat zij organen van de overheid zijn en die overheid vertegenwoordigen. Zij zou den dan tegen zichzelf staken. Dat was misschien wel zo in de negentiende eeuw. toen de ambtenaren behoorden tot een kleine elite. Thans zijn de ambtenaren echter niet meer als organen van da overheid te beschouwen. Dr. Seelen meent voorts dat de ge- zags- en ondergeschiktheidsverhouding tussen overheid en ambtenaren niet we zenlijk verschilt van die in de particu liere arbeidsverhouding, terwijl de ei sen van ambtsethiek voor de lagere en middelbare ambtenaren ln het algemeen minimaal zijn. Een ambtenarenstaking heeft een po litiek karakter en moet wordrn ge zien als een allerlaatste middel. De overheid moet volgens dr. Seelen kun nen vorderen dat de stakenden het werk hervatten. Een van de voorwaarden In de reglementering van het beperkte sta kingsrecht zou moeten zijn dat een be- paulde regeling vun arbeidsvoorwaar den voor een bepaald tijdvak geldt en dat in dit tijdvak geen staking mag worden uitgeroepen ter verbetering van de ar beidsvoorwaarden. "Bij een voorgenomen staking zal ver der een ruime aanzeggingstermijn in acht moeten worden genomen van mini maal twee weken. In deze periode kan dc overheid maatregelen nemen om de door dc staking veroorzaakte schade voor de samenleving zo veel mogelijk te beperken. De overheid zou ook de bevoegdheid kunnen krijgen om in het algemeen be lang een aangekondigde staking voor muximaal een maand op te schorten. In dut tijdvak kunnen dan nieuwe pogin gen worden ondernomen om de partij en dichter bij elkaar te brengen. Vliegtuigen van Transavia naar Aden SCHIPHOL (ANP) De luchtvaart maatschappij Brothers Air Service Co (BASCO) te Aden heeft een langdurige overeenkomst met Transavia Holland aangegaan voor het nieuw te ontwikke len luchtnet vanuit Aden. BASCO. die zelf over 5 DC-3 vlieg tuigen beschikt, heeft als gevolg van het opheffen van Aden Airways (een doch ter van BOAC) alle rechten van deze maatschappk overgenomen. Transavia zal voorlopig gedurende een jaar, één of meerdere DC-6 vliegtuigen met Trans- avia-bemanning aan BASCO verhuren. Deze overeenkomst betekent voor de Nederlandse chartermaatschappij een forse extra-produktie naast de reeds af gesloten vakantievluchten voor 1968, waarvoor al ongeveer 60.000 retourzit plaatsen werden geboekt. Het contract vereist dan ook een verdere uitbreiding van de Transavia-vloot. die thans uit 3 DC-6 vliegtuigen bestaat. (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS De Franse minister van Uitrusting Xavier Ortoli heeft woensdag in gezelschap van een groot aantal ge nodigden en journalisten het laatste stuk van de autoroute ParUs-RUssel of ficieel geopend en wel het deel van 26 kilometer tussen Bapaume en Fresnes- lès-Montauban. De gehele autoroute telt 215 kilometer, zodat de twee grote industrieën in de centra Parijs en Rijssel voor een snelle auto nog maar 2 uur rijden van elkaar verwijderd liggen. In 1972 zal de auto route bij Bapaume worden afgetakt door een directe verbinding naar Kame- rijk-Valenciennes en de Belgische grens waar de Belgen bezig zijn met een autoroute naar Bergen en Brussel. Binnen enkele jaren zal men dus regel- I recht van Antwerpen en Amsterdam- j Rotterdam naar Parijs kunnen rijden. I En gezien de verbinding Parijs-Marseil- le in 1970 gereed moet komen, zal men er maar één dag over hoeven te doen om van Nederland uit de Middellandse zee te bereiken. Over 155 kilometer van de autoroute Parijs-Rijssel zal tolgeld moeten worden betaald. ADEN (AP) pen hebben gfc Brits bestuur Wijnboeren in Zuid-Frankrijk zijn opnieuw dwars gaan hg gen. Zij protesteren tegen de „wijnpolitiek" van de regering in Parijs, die toestaat, dat Algerije grote hoeveelheden goedkope wijn in Frankrijk invoert. Als teken van hun verzet hebben zij de dwarsliggers van een spoorbaan uitgegraven en deze over de rails gelegd. De laatste Britse troe- en Aden na 129 jaar (rlaten. Dc bevolking j was al uren voor de officiële onafban- I kelijkheidsverklaring aan het feesten. Arabieren die net als hun vaders en grootvaders onder het kolonialisme hebben geleefd, zagen de laatste heli kopters bijna zonder het te kunnen ge loven verdwijnen, steeds meer mensen sloten zich aan bij de dansende me nigte op straat tot het tenslotte een mas sale nationale overwinningstocht werd. In de weinige bars van Aden kregen Europeanen drankjes aangeboden met de woorden: „Jullie zijn nu onze vrien den; we zijn vrij net als jullie. HAVEN LIGT STIL SINDS BLOKKADE SUEZKANAAL (Van onze parlementaire redactie) De Arabische Federatie, die van nacht, na het wegtrekken van de laatste Britse troepen, officieel de „Volksrepubliek Zuid-Jemen" j gaan heten, gaat een onrustige toekomst tegemoet. De beide nationalistische bewegingen, NLF en FLOSY, hebben de dodelijke haat waarmee ze elkaar bejegenen, even vergeten om de Britten de gelegenheid te geven vervroegd het land te verlaten. Maar over hun gezindheid behoeft men zich geen illusies te maken. De beslissing van 1962, de kroon kolonie Aden en de omliggende vorsten dommen in een federatie onder te bren gen en zelfstandigheid te geven, Is een misrekening geweest. Vijf jaar geleden dacht Engeland aan handhaving van Britse medezeggenschap in de stadstaat Aden en een defensieverdrag met de 23 vorstendommen die samen de fede ratie gingen vormen. Het bleek een on- mogelijkheid: in de traditioneel gcre- i geerde sjeikdommen ontstonden met be- I hulp van Nasser „bevrijdingsbewegin- j gen", die een Arabisch socialisme voor stonden zoals in Egypte gevestigd is. Bovendien ging het door strijd ver scheurde Jemen zijn deel van de fede ratie opeisen, terwijl tenslotte de van onderlinge naijver vervulde Arabieren en de vele tegenstanders van een fede ratie ln Aden zelf de Britse plannen met alle kracht tegenwerkten. FLOSY—N.L.F. FLOSY, het „Front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen", ontstond vorig jaar uit het NLF. Het was een groep, die ijverde voor een krachtiger anti-Britse politiek en kregen hierbij de steun van president Nasser. Ook de NLF, het „Na tionale Bevrijdingsfront", beschouwde B D. I.EKFSMA f onderhandelingen te bewegen, die ten slotte onder leiding van het federale leger tot stand kwamen. De strijd ging evenwel door: bij nieuwe gewelddadig heden in de eerste dagen van november vielen honderden slachtoffers. Toen hakte het leger de knoop door: het stelde zich geheel aan de kant van de NLF, dat van toen af erkend werd als enige vertegenwoordiger van het volk. Binnen als de „leider van de Arabische enkele weken konden toen de onderhan- bietenveld b(J Oosthuizen werd gevondei N.L.F. OFFICIEEL Tussen allerlei pogingen van de Brit ten en van de V.N. door om de partijen bij elkaar aan tafel te brengen, kwam tot hevige gevechten. DaarbU vielen Aden ln september verscheidene I doden Nasser werd onder druk gezet de nationalistische bewegingen tot De toekomst thans somber i itil bU revolutie", maar verzette zich tegen de delingen inmenging van „Egyptische agenten" in worden gebracht Arabische aangelegenheden. FLOSY, onder leiding van Abdel Kawie Mac- kawee, en NLF, onder leiding van Kah- tun el-Sjaaby, hebben elkaar sindsdien voortdurend naar het leven gestaan. Beide bewegingen werden bovendien bestreden door het leger van de federatie. Vorig Jaar had de NLF bekend gemaakt dut het in twaalf van de zeventien toen tertijd bij de federatie aangesloten staat jes het heft in handen had. De waar nemend premier van de federatie had de federatie al onbestuurbaar genoemd, terwijl de premier, sjeik El Kaladi van de deelstaat Yafai, zich in handen van de NLF bevond. Britten tot een eind a de .federatie ziet er De haven van Aden linds het Suczkanaal wordt geblokkeerd, liet terugtrekken van de Britse troepen heeft heel wat bewo ners van de stad werkloos gemaakt. Veel buitenlandse handelaars hebben de stad Uldens de periode van terreur verlaten. B|| dit alles hangt de economie van hel land vrUwel volledig af van de gedeva lueerde Britse hulp. Andere landen wachten liever op een stabiel bewind. En daarop valt. gezien de huidige toe stand In de Arabische wereld, voorlopig nauwelijks te hopen. Hans llenkemans Is woensdag 6 decem ber solist op het concert dut het Re sidentie-Orkest In de Kurzaal geeft. Hij vertolkt Mozarts Pianoconcert K.V. 456. Op dit concert, dat onder leiding staat van Willem van Ottcrloo. zullen verder worden uitgevoerd Ma mére l'oye van Ravel en de Eerste symfonie van Mahler.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7