Leidse raad had veel kritiek op industriële nota van Ben W Ontluistering mythe over het verzet tegen nazidom mimi mum eiiiim Rsiimi mum immil mimi Wethouder Harmsen: beleid in agglomeratie-verband HET LEUKSTE CADEAU VAN SINTERKLAAS Beeld van Grote Polder kenmerkend voor industrialisatiebeleid van Leiden Geld voor belangrijke winteraankopen: Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT legenheid in Leiden en omstreken, heeft de Leidse raad niet kunnen bekoren. „Een praatstuk", vond de heer Lij ten van de KVP- fractie, die liever een „daadstuk" had gezien. Het was wethouder Harmsen na de uitvoerige uiteenzettingen en visies van de raadsleden wel duidelijk, dat men de problemen van verschillende kanten kan benaderen, zoals hij zei. Het college zag de nota als een inventarisatie van de situatie na de oorlog over het gehele aspect van de industrie. Tegelijk was het een positiebepaling van het gemeentebestuur t.o.v. iet industriële probleem. De raad zag in de nota meer een basis voor een verder industrieel beleid. Hoofdzaak bleef wethouder Harmsen legde hier meermalen de nadruk op dat het niet bij deze nota zal )lijven. B en W blijven diligent inzake de bevordering van de indus- riële werkgelegenheid. „Het woord diligent heeft een ruime maar ook positieve betekenis: het betekent, dat men wakker moet blijven. Deze zin in ons voorstel drukt voldoende uit, dat B en W alles zullen loen wat nodig en mogelijk is om industriële werkgelegenheid te jevorderen", aldus de heer Harmsen. spreker zich bij de kritische opmer» kingen van de heer Lijten aan. „Op dit moment is het mijn fractie niet duidelijk wat onze stadsbestuur- lijke verantwoordelijkheden zijn t.o.v. de industriële mogelijkheden", aldus de heer Van Aken, die in de afgelo pen jaren geen actieve industriepoli tiek had kunnen vinden. De nu tien jaar slepende kwestie Grote Polder begint zo langzamerhand ondragelijk te worden ,,Dit kan een test case worden voor verdere agglomeratieve samenwerking", waarschuwde hij. COLLEGE BLIJFT PERMANENT WAKKER De kritische beschouwingen werden :eopend door de heer Lijten (zie el- Iers). Het betoog van de heer Kret !Prot. Chr.) sloot daarbij aan. De leer Kret liet nogal sombere geluiden lit de 19e eeuw horen van een (Duit- el stem, die destijds al verkondigde, lat Leiden „een doodse stad" was. In 849 stonden er 1300 huizen leeg; jeiden vertoonde een gezapige rust en achteruitgang. „De laatste jaren chijnen we echter de malaise te bo- ■en te zijn". De heer Kret vroeg o.m. waarom >or de tekst van de nota bijna uit- luitend gebruik was gemaakt van imbtelijke rapporten. Waarom was Ie voorbereiding van de nota niet aan bureau opgedragen? Spr. wilde iok graag weten, of het college het idustrialisatie-probleem alleen in igen gemeente oplosbaar achtte, of illeen in agglomeratieverband. De heer Portheine (WD) stelde, lat aangaande werkgelegenheid de ndustrie voor Leiden driemaal meer ielangrijk is als de universiteit, of- choon dit laatste instituut Leiden et meest bekend heeft gemaakt. Spr. /as het met de heer Lij ten eens, dat ndustrialisatie niet „periodieke aan- acht" van B en W krijgt (zoals in nota te lezen was), maar dat dit ermanente aandacht moet zijn, een jecifiek gericht beleid. Coördinatie De coördinatie met andere gemeen- n is in de nota volgens de heer 'ortheine gebrekkig belicht. Ook de tatische benadering van het indus- j-ieschap De Grote Polder had hem erbaasd door een te beperkte visie, lij achtte een functionaris nodig, dïe ich zo nodig de gehele dag met in- ustriële en economische kwesties m bezig houden. Ook de heer Van Aken (PvdA) be- wijfelde of de directeur van het rondbedrijf genoeg armslag heeft om ich terdege met de industriële ont wikkeling bezig te houden. Hij achtte aparte functionaris Overleg met partners De heer Van Aken vond het concept besluit van B en W (de nota voor ken nisgeving aan te nemen en B en W te verzoeken terzake diligent te blij ven) een onvoldoende geformuleerd besluit. „Het is noodzakelijk, dat het college erkent, dat industrie-aspecten zoals vestiging, aantrekken van indus trie, werkgelegenheid enz. een aan pak nodig heeft binnen de hele regio Leiden, d.w.z. met wijde omgeving. Het overleg met de partners moet ge opend worden. Welvaart en welstand van Leiden zijn in het gedrang", zei de heer Van Aken. De heer Pompe (Noodraad), die achter veel kritiek stond, zei, dat het opvallend was, dat het rapport-Beau- chez aanzienlijk minder te spreken was over de industrialisatie dan de Ondanks de vele aanmerkingen uit de raad was wethouder Harmsen blij met de discussie: „er wordt nu ten minste wat losgelagen". Het woord „periodiek" bij de aandacht van B en W wilde hij graag schrappen. De aandacht zal blijven. De wethouder gaf de heer Lijten te kennen, dat de gang van zaken rond het industrieschap De Grote Polder geen beleid van de gemeenten Leiden en Zoeterwoude alleen is gebleven, anderen doorkruisen dit beleid. Tij dens de begrotingsbehandeling zal hierover nog wel het een en ander gesproken worden, verwachtte de wethouder. Indicatie Wat betreft de agglomeratieve sa menwerking zei de heer Harmsen, dat de titel van de nota „voor Leiden en omstreken" al een indicatie is t.a.v. het beleid dat zal moeten wor den gevoerd -x.Ook het college heeft zich afge- loodzakelijk. Voorts sloot ook deze vraagd, of geen centrale, coördineren- ADVERTENT1E Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie getrokken. B en W zijn in principe bereid naar een vorm te zoeken. De raad zal hierover tezijnertijd een voorstel bereiken. De heer Harmsen zei in antwoord op vragen van de heer Kret, dat Lei den thans voor een belangrijk deel werkstad is. Dit kan zich in de loop der tijd belangrijk wijzigen. Maar Leiden is ook een woonstad. De cen trumfunctie van Leiden wordt be paald door tal van factoren op ver schillende terreinen. De heer Van Aken kreeg ten ant woord, dat niet alleen naar de Grote Polder gekeken moet worden. „Ook binnen de eigen grenzen, in de sane- ringsgebieden. hebben we mogelijk heden voor de industrie". Aangaande eventuele herscholing zei de wethou- de figuur voor het industriële beleid in gemeentedienst moet worden aan- der, dat behoorlijke scholing in de toekomst tot de grote noodzakelijk heden behoort. „We zullen doen wat we kunnen", aldus de heer Harmsen, „maar het leeuwendeel van de ontwikkeling ligt by de industrieën zelf". De heer Van Aken vroeg nog of het college bereid was met de Kamer van Koophandel, die met haar be moeiingen de gehele regio beslaat, contact op te nemen over de gerezen vragen en aan de hand van de be vindingen een rapport op te stellen ten behoeve van de raad. De wethou der wees erop, dat regelmatig contact met de Kamer bestaat en dat dit zal worden voortgezet. De raad nam tenslotte de nota voor kennisgeving aan. ADVERTENTIE ontvangt U wanneer U uw MTDZA-spaarkaarten inlevert. Dat had U nooit gedacht dat U zoveel b(J elkaar kon sparen. En het kostte U niets. Kistje met geld en trouwboekje ontvreemd in Hazerswoude In de late zondagavond Is hier bjj twee middenstanders In de Dorpsstraat ingebroken. In helde gevallen werd som gelds ontvreemd. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. De manufacturier P. J. van der Spek ontdekte zondagnacht by zijn thuis komst. dat de achterdeur was open gebroken. Desgevraagd deelde de heer v.d. Spek mee, dat er geen goederen uit zijn winkel werden ontvreemd, m een niet te noemen geldbedrag. Rijwielhandelaar G. van Leeeuwen, die afgelopen zondagavond evenmin thuis bemerkte bij thuiskomst, dat men zich toegang tot zijn woning had schaft door een raam open te schuiven. Men blijkt eerst een kast te hebben doorzocht, alvorens naar de slaapkamer aan, op de eerste verdieping. Uit het nachtkastje naast het bed werd een kistje ontvreemd, waarin een be 275,- en het trouwboekje va familie Van Leeuwen. Het kistje mét het trouwboekje is inmiddels terugge vonden in de tuin van de familie De Frankrijker in de Ds. D. A. van de Bosschstraat EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Lelden jn geslaagd voor: kand.ex. psycho logie, mej. P. Wenink (Voorschoten) mej. 1.1. Oostwald ('s-Gravenhage) doct.ex. pedagogiek: mej. A. I. v. d. Boon (Bodegraven); doct.ex. psycho logie, de heer P. H. M. Colla ('s-Gra venhage); kand.ex. N.W. sociologie, de heer M. J. Hupkes ('s-Gravenhage); doct.ex. Franse taal- en letterkunde, de heer J. G. J. Hosman (Vlaardin- gen). J. LIJTEN: „DYNAMISCHE AANPAK NOODZAKELIJK „Ik vrees, meneer de voorzitter, dat ik met Multatuli zal moeten zeggen: „Ik ben bang, lezer, dat ik eentonig word," als ik thans weer, zoals her haalde malen reeds is geschied, in dit verband ga spreken over het industrie schap De Grote Polder. Ik ben er mij ten volle van bewust, dat industriële werkgelegenheid meer betekent dan het probleem van het industrieschap, dat er slechts een onderdeel van is." Aldus de heer Lijten (KVP), die het spits afbeet bij de vaak felle kritieken die de Leidse raad gisteravond uitte op de industriële nota van B. en W. De heer Lijten voerde o.m. aan, dat in de nota staat te lezen, dat de reali satie van het industrieschap ten achter is gebleven bij het verwachte en geL wenste tempo. „Zou er werkelijk in Leiden iemand zijn, die gelet op de 10- jarige geschiedenis van De Grote Pol der nog durft spreken van een ver wacht tempo van dit industrieschap? Dit tempo is immers het tempo van de slak die zijn eigen gewicht plus dat van zijn huis met moeite torst. Eigen lijk is dit beeld van het industrieschap kenmerkend voor het industrialisatie beleid van Leiden." De nota komt wel aandragen met een aantal factoren, welke van gunstige invloed zijn t.a.v. arbedsintensiviteit, gunstige selectieprocessen, opgaande welvaartslijnen, cijfers omtrent ter reinbehoefte, maar voor zover deze gunstige situatie zou kunnen worden onderschreven, heeft zij betreking op de wijdere omgeving van Leiden. „Op zichzelf is daarin voor Leiden geen enkele reden gelegen om optimis tisch te zijn t.a.v. de industrie-aspecten van onze stad-zelf. Vandaar kennelijk de mededeling van 't College, dat sinds 1960 zich het verdrijvingsproces in nog versterkte mate heeft doorgezet. Wat ons dus in bijzondere mate interes seert is, in hoeverre dit verdrijvings proces tot stilstand is gekomen, komen inkrimpingen van Leidse bedrijven niet meer voor en zijn er bedrijven die tot grotere expansie zijn gekomen en vinden er thans wederom nieuwe vestigingen plaats? Ik zou hierover graag cijfers zien," aldus de heer Lij- De nota geeft geen enkel aankno pingspunt om met recht en reden te veronderstellen dat in de industrie in Leiden een verdere verhoging van de welvaart in de lijn der verwachting ligt. De nota begint met te stellen, dat industriële werkgelegenheid in en OROF. MR. H. DRION BIJ 26 NOVEMBER-HERDENKING: ijdens de traditionele plechtige herdenking van 26 november 1940 heeft Isteren de Leidse hoogleraar prof. mr. H. Drion in de Pieterskerk te Leiden en toespraak gehouden over „Intellectuelen en democratie". Ter inleiding an zijn betoog viel prof. Drion Van Amerongens 'ontluistering' van een mythe van het Nederlandse volk dat zich zo heldhaftig heeft verzet tegen e usurpatie van het nazidom" aan. Niet vanwege de 'ontluistering', maar ndat hij meende, dat deze mythe nooit geleefd heeft onder degenen, die dc orlog bewust hebben meegemaakt. Zijns inziens voelden Van Amerongen allen, die hem zijn bijgevallen, behoefte aan die mythe, omdat zij voorzag datgene, waarin de democratische welvaartstaat tekort schiet. I vend te houden en op de gevaren van de alternatieven te wijzen. In de periode voor 1930 heeft vooral de litteraire intelligentsia van het Wes ten op dit punt ernstig gefaald. In hoeverre zijn er nu, net als in de periode voor 1930, tendenties en gewoonten te vinden in de intellec tuele wereld, die een gevaar zouden kunnen vormen voor het voortbestaan van onze democratische samenleving? Prof. Drion wees op het gebruik van woorden alleen om hun emotionele lading, op onverantwoorde generalisa tie en op een in diskrediet raken van de objectiviteit ook bij intellectuelen. Hij verweet hun, dat zij hun verant woordelijkheid van intellectueleen Intellectuelen zijn verantwoordelijk voor democratie et feitelijke thema van prof. Drions sde vormde de stelling, dat de eigen :rantwoordelijkheid van intelectue- n voor het behoud van de demo- atle niet ligt in de fase, waarin eze reeds aan de Hitlers of Musso- ïis ten ofer is gevallen, maar in de ■riode daarvoor: als het erom gaat et vertrouwen in de democratie la- miskennen, als zij him politieke enga gement een voldoende rechtvaardiging vinden voor dergelijke onzindelijke discussievormen. KRITISCH DENKEN „De intellectueel verraadt zijn in tellectuele waarden, als hij zijn keuze niet aan het licht van kritisch denken durft bloot te stellen". Wat zijn po sitie ten aanzien van de democratie betreft, houdt dat in, dat hij de moed moet hebben om de bezwaren van een democratische samenleving onder ogen te zien. Het grootste gevaar, dat de democratie momenteel bedreigt, is dat men de offers niet wil zien, die de keuze van de democratie mee brengt; dat men de democratie ideali- Aan het einde van zijn voordracht citeerde prof. Drion Theodoor Geiger, waar deze schrijft, dat „het lot van de democratie onverbrekelijk verbon den is aan de intellectualisering van de voortschrijdende opvoeding in re delijkheid van haar burgers". Hier, aldus prof. Drion, ligt de eigen ver antwoordelijkheid van intellectuelen. rond Leiden de periodieke aandacht vraagt van het gemeentebestuur. Oude cijfers Een beleid vraagt, zo ging de heer Lijten verder, veel meer dan alleen een periodieke aandacht. Het vraagt een voortdurende aandacht, die echter ver gezeld moet gaan van een dynamische aanpak van het probleem. Komt deze nota hieraan tegemoet? Neen, want zij bevat cijfers in hoofdzaak gebaseerd op een 10 jaar oud E.T.I-rapport. De nota had moeten uitgaan van recente cijfers en gegevens. Een actief industrialisatiebeleid vraagt aandacht voor velerlei aspecten en de inzet van de inspraak van veler lei deskundigen. Zo zal het van belang zijn te weten welke soort van in- industrieën niet alleen moeten wor den verwacht, want dat is pas sief maar dienen te wor den aangetrokken want dat is een actief beleid. Industrieën zijn kwestbaar zeker bij een aarzelende conjunctuur die wij thans beleven. Indien er geen voldoende differen tiatie bij de industrievestiging plaats vindt kan dit een grote plaatselijke werkloosheid ten gevolge hebben. De nadelige gevolgen van een te sterke concentratie van gelijksoortige in dustrieën elders in den lande kunnen voor wat dit betreft een waarschuwend baken in zee zijn. Geen visie De nota wordt volgens de heer Lij- ten gekenmerkt door een optimisme gebaseerd op de verwachtingen. „Dit is alleen toegestaan als er een visie bestaat hoe op deze verwachtingen moet worden gereageerd en deze visie mis ik in deze nota. Industriebeleid van een stad moet verkocht worden, verkocht worden met keiharde argu menten aan belanghebbenden, maar ook door het aangeven van een visie die bij de industrieën en vele betrok kenen vertrouwen wekt." Commissies plegen dikwijls kapstok ken te zijn voor plannen die nooit worden uitgevoerd. Desondanks wilde de heer Lijten, naar aanleiding van deze nota, pleiten tot het weer ten leven wekken van de vroegere in dustriecommissie uit de naoorlogse pe riode, zij het in een andere vorm en andere samenstelling. De commissie zal zo breed mogelijk moeten zijn samengesteld; hierin zullen zitting moeten hebben vertegenwoordigers van de industrie, vakcentrales, Kamer van Koophandel en leden van het College ADVERTENTIE Waarom zou u het niet lenen? Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland BURGELIJKE STAND Geboren: Ingrld Yvonne, dv. C. Trou- ïe en A. van Leeuwen, Julia Esmé, dv. R. H. Terwiel en M. V. de Meljere, Leo- nardus Johannes Cornells, zv. L. J. C. Kortekaas en W. A. M. Dobbe, Domini que Maria, dv. R. M. Heruer en G. J. M. Kompier, Ferdinand Jan, zv. J. Reitsma en M. Schuuring, Sandra, dv. H. J. van Meeteren en M. Broekhulzen, Dirk, zv. J. Bouwmeester en D. Honders, Cora, dv. H. P. Eling en C. Jansen, Johanna, dv. T. H. van den Nieuwendfjk en J. M. E. Distelvelt, Jeroen Peter Cornelia, zv. P. J. C. Nagtegaal en L. Tchou, Relnler, zv. C. v. d. Louw en A. Noorman, Pa- méla Patricia, dv. H. Tegelaar en A. Au- Getrouwd: H. J. Mink en M. H. Hens broek, F. J. Greve en M. J. J. de Jong, P. J. Weljermans en A. Aarbouw, P. P. van Leeuwen en T. Steeneveld, D. J. Falentijn en H. B. Stouten, W. M. J. Noo(j en J. M. van der Hoeven, H. Ei kerbout en A. D. Timmermans, B. N. Bachra en N. Coppens, J. H. Aszmann en I. M. van der Zeeuw, P. Peters en A. Nekeman. Overleden: K. Olde, 53 jr. m., J. Krult, 75 Jr. e.v. F. X. van Bemmel, M. Teske, 72 jr. w.v. C. H. Plug, H. J. van Gorsol, 75 jr. m., H. C. Elchler, 74 jr., vr., C. H. M. A. van der Schoof, 55 jr., m„ C. F. Rietveld, 57 Jr., m., P. Wassenaar, 71 Jr. vr., A. van den Hurk, 83 Jr. w.v. T. Post- ma, A. de Groot, 35 jr. e.v. P. de Visser. MOBIELE EXPOSITIE OVER OORLOG VOOR LEIDSE JEUGD Eind februari 1968 wordt In Lelden een mobiele tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog verwacht die spe ciaal voor de schoolgaande Jeugd is sa mengesteld. Het Ned. Instituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam on der leiding van prof. dr. L. de Jong en de Raad van het (voormalig) Verzet verlenen medewerking. Vorig jaar is deze expositie in Ede van start gegaan en is speciaal opgezet om de geestelijke weerbaarheid onder het Nederlandse volk te vergroten. Dit is gisteravond tijdens de vergadering van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd district Lelden in een van de zalen van hotel-restaurant „Nieuw Minerva" door de voorzitter, de heer J. Th. Witte, meegedeeld. Deze tentoonstelling be handelt beknopt alle aspecten van de Tweede Wereldoorlog en haar voorge schiedenis op eenvoudige, maar heldere wjjze, zoals de strijd, de Invasie en het verzet in de door de Duitsers bezette gebieden. Om de Leidse schoolgaande jeugd in de gelegenheid te stellen van deze expositie kennis te nemen zal zij in verschillende schoolgebouwen worden geplaatst. De leden van de Nederlandse Vereni ging- van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd district Leiden waren gisteravond met enkele Haagse gasten bijeengekomen om te luisteren naar mr. dr. P. G. Knibbe, die aan de hand van kleurendia's over zijn reis door Nieuw Guinea en enkele eilanden ln de Stille Zuidzee verhaalde. Vol belangstelling luisterden de talrijke aanwezigen naar zijn boeiende lezing. Tot slot van de avond werden nog enkele mededelingen gedaan over het Congres in 1968, dat te Groningen zal worden gehouden. ST.-NICOLAASMARKT IN WAAGGEBOUW GEEFT CENTRUM VROLIJKE NOOT „Het marktprobleem? Dat zal het ge meentebestuur een zorg zjjn. Dit is een vaak gehoord verwijt van de kant van de marktkooplieden", aldus wethouder P. S. Harmsen gistermiddag bjj de fees telijke opening van de jaarlijkse St.-Ni- colaasmarkt in het Waaggebouw. „Het is echter een verwijt, dat geen grond heeft, want het probleem waarmee de markthandelaren kampen gaat het ge meentebestuur wel degelijk ter harte. Het beschikbaar stellen van het Waag gebouw getuigt van de goede gezindheid van de bestuurders ten opzichte van de kooplieden, die 's winters in weer en wind handel drijven". De wethouder beklemtoonde aan het slot van zijn openingstoespraak, dat de warenmarkt de middenstand aanvult en stimuleert en in ieder gveal niet becon curreert". De officiële opening bestond uit het doorknippen van een rood lint voor de toegangsdeuren, waarbij de wet houder werd bijgestaan door een lief tallige Miss Sleutelhanger, die op de St.- Nicolaasmarkt gratis sleutelhangers uit deelt. Uit zuinigheidsoverwegingen, zo als de wethouder opmerkte, knipte hi) het lint niet middendoor, maar aan een van de uiteinden. De voorzitter van de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel, afde ling Lelden, de heer J. Stikkelorum (Ja pie) overhandigde de wethouder namen de standhouders in de Waag een reuze- teddybeer en sprak zijn dank uit voo de medewerking van de gemeente bij d organisatie van de markt. Hij betrok i zijn dankwoord eveneens de heer H. 1 Zonderop, de secretaris van de veren ging, die z(jn schouders onder de realist ring ervan heeft gezet en ook de heer Weima, directeur van de Markt en d< Havendienst, Tevens memoreerde dc voorzitter het overlijden van collega R Hogenboom, die het vorig Jaar nog een stand hield ln de Waag. Wethouder P. S. Harmsen (rechts) I bijna levensgrote teddybeer bij de ontvangt uit handen van „Japle" eenopening van de St.-Nicoloaanarkt,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3