SeCclcldeSoii^cmt Moeder en 5 kinderen gedood Vloot van Turkije verliet vanmorgen haven Mersin GEZIN VAN 19 PERSONEN IN SLAAP DOOR BRAND VERRAST Schepen rond Cyprus Ankara: toestand uiterst kritiek Bij Delana 20 ontslagen Caransa koopt papierfabriek Omgekomen bij poging kinderen nog te redden oist: Bejaarde molenaar vermoord Horst: Verdachte dood kleermaker Liefde brengt ideeën Mao m gevaar Juwelendieven wisselden van auto en met buit over grens Politie zocht een dag ver geefs Mr. Beerman overleden Bijna 2 miljoen voor melaatsen Duizend balen meel aangespoeld PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20035 - REDACTIE 20015 en 25594 'ADVERTENTIEAFD. 20820 - GIRO 10.30.03 Dir. J. F. J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p. mnd. 4.20; p. kwart 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ENKELE BUIEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond t Aanvankelijk zwaarbewolkt met tijdelijk regen, later verspreide opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 59e jaargang, no. 17.307 NICOSIA (Reuter-ANP) De regering van Cyprus heeft gemeld, dat rond het middaguur plaatselijke tijd op een afstand van 24 kilometer van de noord kust van het eiland, zes niet-geïdentlfieeerde torpedobootjagers zijn waargenomen. De verklaring werd afgelegd nadat berichten uit Istanboel waren ontvangen dat een Turks smaldeel de marinehaven Mersin had verlaten. Ook een VN-waarnemer heeft de schepen gesignaleerd. Eerder op de dag hadden Turkse straaljagers boven Nicosia gevlogen. Turkse kabinet afgseloten met de ver klaring dat de toestand thans „zeer kri tiek" is. De regering in Ankara had het Griekse standpunt bestudeerd, zoals dit was overgebracht door de speciale Ame rikaanse bemiddelaar Cyrus Vance. Dit houdt volgens politieke kringen in An kara in dat Griekenland instemt met geleidelijke terugtrekking van de Griek se en Turkse troepen, maar ook de eis dat Turkije afziet van gebruik van ge weld ter oplossing van het conflict, waarbij de Verenigde Naties en de Navo garant staan. Volgens betrouwbare kringen in Nico sia stemt president Makarios in met eventuele terugtrekking van de Griekse troepen van het eiland. De Turkse ge meenschap op het eiland heeft op on middellijke interventie aangedrongen. Vanmorgen vroeg hebben de Turkse oorlogsschepen, die sinds een week een mogelijke landing op Cyprus in Mer sin lagen te wachten, de haven met bekende bestemming verlaten. Het ging om zes torpedobootjagers en twee duik boten. Transportschepen met tanks, ge vechtswagens en artillerie aan boord ei landingsvaartuigen zijn eveneens uitge- DEDEMSVAART, (A.N.P.). Bij de N.V. Delanafabriek van gebreide kinder kleding is aan 20 personeelsleden ont slag aangezegd. De afvloeiing zal geleide lijk plaatsvinden. De ontslagen vallen hoofdzakelijk onder het kantoorpersoneel en uitsluitend in de hoofdvestiging te Dedemsvaart, waar 450 personeelsleden werken. De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft aan de N.V. Kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen definitief surseance van betaling verleend voor anderhalf jaar. Direote liquidatie werd door de bewind voerders sterk ontraden aangezien de opbrengst dan minimaal zou zijn, terwijl zeer hoge afwikkelingskosten zijn te ver wachten zijn. Men wil het bedrijf voort zetten met een minimale personeelsbezet ting en verbeterde technische apparatuur. PROTESTEN Balmain zwom met Sirikit BANGKOK. (A.P De onthulling van de Franse modeontwerper Pierre Bal main, die heeft gezegd onlangs te heb ben gezwommen met koningin Sirlklt van Thailand en volledig verslag van zijn bevindingen deed, heeft woedende protes ten In Thailand teweeggebracht. Zelfs premier Thanom Kittlkachorn heeft zich in het geschil gemengd en wacht nu op een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken over de aangelegenheid. Balmain, die onlangs een bezoek bracht aan Thailand en te gast was ln het koninklijke paleis, heeft in een inter view met het Franse dagblad France Soir gezegd een zwemtochtje te hebben gemaakt met de koningin. De couturier, die al zeven jaar lang de kleren van koningin Sirikit ontwerpt en het dus kan weten, zei dat haar figuur „geen centime ter" was veranderd. ADVERTENTIE chocolade letters luxe 155 groot 75 klein 2 stuks 85 AMSTERDAM (ANP) De beer M. Caransa heeft de N.V. Papierindustrie Nestelroij-Trompenburg in Amsterdam, die ruim 100 werknemers heeft, overge nomen van de eigenaresse, E. Nestelroij-Bruinsma. Het bedrijf zal in elk geval worden voortgezet, zij het waarschijnlijk op een andere plaats in Amsterdam. Bij ver plaatsing komt een terrein van 10.000 vierkante meter aan Amsteldijk wpj voor kantoorbouw. (Van o i correspondent) AARTSWOUD Een afschuwelijk drama heeft zich vannacht afgespeeld ln het Noordhollandse Aartswoude, waar bi) een felle brand bet 17 kinderen tellende gezin van de 57-jarige havenarbeider P. Schaafsma ini één slag zijn moeder en vjjf broertjes en zusjes verloor. De moe der behoorde aanvankelijk tot de gered den, maar kwam in de vlammenzee om toen zij ln een vertwijfelde poging om haar vijf achtergebleven kinderen nog te redden ln het brandende huls terugkeer de. De woning brandde geheel uit. De oor zaak van de brand Is vermoedelijk het ontploffen van een oliekachel. De brand werd ontdekt door de oudste zoon Piet (24), die wakker werd door ge blaf van zijn hondje, dat later ln de vlammen zou omkomen. Toen hij het luik dat het trapgat afsloot opende, sloe gen de vlammen hem reeds tegemoet en bleak tevens dat de smalle trap naar be neden al niet meer begaanbaar was. Op dat moment moet op de bovenver dieping waar zich niet minder dan negen tien personen bevonden, een geweldige paniek zijn uitgebroken. De oudste zoon moet zijn positieven goed bij elkaar heb ben gehouden, want dank zij zijn optre den konden nog veertien gezinsleden wor den gered. Hij duwde zijn vader, moeder, broertjes en zusjes van een hoogte van ongeveer drie meter uit het raam van de eerste verdieping. Niemand liep daarbij letsel op, omdat het huis gelegcfn is lang* een dijk en alle geredden in het drassige talud van de dijk terecht kwamen. In de paniek ls vermoedelijk over het hoofd gezien dat nog vijf kinderen in de brandende woning waren. Toen de moe der, eenmaal buitengekomen, dit merkte, rende zij terug naar de vuurzee. Zij kwam om met. vijf van haar kinderen. De slachtoffers zijn: de 47-jarige me- ouw J. Schaafsma-de Haas, de 24-jarige Auke, de 17-jarige Rink, de 13-jarige Simon, de 4-jarige Juliana en de 3-jarige Gerda. De vader en zijn geredde kinderen zijn voorlopig ondergebracht ln een leegstaand motel in Aartswoude. Burgemeester Bree- baart kondigde aan, dat vandaag nog een actie zou worden gevoerd om het zo r getroffen gezin, dat bij de brand alles heeft verloren, te helpen. VAN DADER GEEN SPOOR (Van een onzer verslaggevers) OLST - HORST De politie is op nieuw geconfronteerd met een moord en een vermoedelijke moord. In 01st werd de 71-jarige molenaar Allerd Boks dood ln zijn woning aangetroffen. De man had verwondingen aan hot achterhoofd, die door een hard voorwerp moeten zijn toe gebracht, alsmede een gekneusde lever. De politie denkt aan roofmoord, In het Limburgse Horst werd de 55-jarige kleermaker J„ Cobbus onder verdachte omstandigheden dood in zijn woning aan getroffen. dagen. Vorige week donderdag werd in Dedemsvaart de 15-jarige Neitje de Haan vermoord. De deskundigen, die zich met deze zaak bezighouden,hebben ook het onderzoek ln de nieuwe moord zaak ter hand genomen. De molenaar woonde sinds kort alleen. Zijn huishoud ster was namelijk vorige week overleden en zaterdag j.l. begraven. Het stoffelijk overschot werd ontdekt door de knecht van de molenaar. Wat de moord ln Dedemsvaart betreft, bestaan er volgens de politie geen spe ciale aanwijzingen die gaan in de rich ting van verpleegden van het rijksasiel voor psychopaten dat in deze gemeen te is gevestigd. In het Limburgse Horst werd de 55- jarige alleenwonende kleermaker Cobbus gevonden door zijn neefje, die verstel- goed kwam brengen. De man had ver wondingen aan het hoofd. Sectie zal moe ten uitmaken of hier sprake ls van een ongeval of van moord. Een buurvrouw heeft verklaard, twee mannen de wo ning van de kleermaker te hebben zien verlaten. MOSKOU (Rtr.) Liefde is een mon sterlijk gevaar voor de ideeën van par tijvoorzitter Mao Tse-toeng. De „gede genereerde en afvallige bourgeois", die zich hieraan overgeven, moet worden gestraft. „Liefde voor de roodste zon en voor voorzitter Mao in ieders hart is de enige normale situatie". Deze waarschu wing geeft een in Sjanghai verschijnend dagblad, dat gisteren werd aangehaald door het Russische regeringsblad „Tzvestia". De liefde van deze „bourgeois" is het gevolg van de invloed van revisionisti sche ideologieën en van de opportunis tische bewering van het in ongenade ge vallen staatshoofd Lloe Sjao-tsji, dat liefde op zich zelf mogelijk is, aldus het Chinese blad. Het kritiseert de „abnor male toestand" in een plaatselijke fa briek, waar „van de 250 arbeiders er 40 ofwel verliefd zijn of vriendschappelijk met iemand omgaan". Slechts de muren staan nog over eind van de woning, waarin vannacht negentien personen door brand werden verrast. De moeder en vijf kinderen kwamen om het leven. Op de foto wordt het stoffelijk over schot van een van de slachtoffers weggedragen. Levenslang voor onderdak geven aan communisten ATHENE (AFP) Een militaire rechtbank ln Athene heeft twee leden van het „patrlottesch front", Panayatls Karantinos en Dlmitri Exintavelonis, tot levenslang veroordeeld. Drie anderen, onder wie een meisje van 25 Jaar, kre gen drieëneenhalf jaar gevangenisstraf. Het hoofdpunt van de aanklacht tegen was, dat ze communisten onderdak hadden gegeven die door de politie wer den gezocht. (Van verslag gevers) ROTTERDAM. Het ziet ernaar uit dat de drie Italianen, die zaterdagnacht in Rotterdam voor een halve ton aan kostbaarheden uit een juwelierszaak roofden, toch het land hebben kunnen verlaten door gebruik te maken van een tweede Alfa Romeo. Zij zouden zondag avond reeds in Vaals (Limburg) de grens zijn gepasseerd. Een communicatie stoornis tussen douane en politie la er oorzaak van geweest dat dit bericht eerst gisteravond bekend werd, zodat het gehele Nederlandse politieapparaat giste ren de gehele dag voor niets heeft uitgekeken naar de daders. Toen gistermorgen vroeg in Delft de ln Amsterdam gestolen Alfa Romeo, waarmee de overval werd gepleegd, werd aangetroffen, dacht de politie dat de arrestatie van de daders slechts een kwestie van uren zou zijn. In de auto werd een katoentje aangetroffen, waarop een briljant moet hebben vastgezeten. Alle hoop op arrestatie werd de bodem ingeslagen, toen gisteravond uit Vaals het bericht kwam, dat zondagavond een met geblindeerde kentekens rijdende Alfa Romeo de grens was gepasseerd, de bestuurder de stoptekens van de douane had genegeerd. Een reconstructie van de vlucht levert dus de volgende theorie op: de over vallers hebben in de nacht van zaterdag op zondag enige malen vergeefs gepro beerd met de eerste Alfa Romeo de grens te passeren. Zij zijn vla allerlei omwegen in Den Haag terecht gekomen, waar zij enige uren na de overval op het Spui werden gesignaleerd door een surveil lancewagen van de Haagse politie, die de achtervolging inzette, maar de wagen in Delft kwijt raakte. De dieven hebben daar de Alfa Romeo op het Oude Delft geparkeerd, waar hij eerst gistermorgen werd ontdekt en waar hij dus ven delljk de gehele zondag heeft gestaan zonder dat Iemand hem heeft opgemerkt. De dieven hadden intussen een andere Alfa Romeo gestolen, waarmee zij dagavond nog het land uitkwamen. ROTTERDAM (ANP) Mr. A. C. W. Beerman, minister van Justitie in het kabinet-De Quay 1959-1963, Is na een langdurige ziekte, 66 Jaar oud overle den. Mr. Beerman is tevens lid geweest van dc gemeenteraad van Rotterdam voor de CHU en voorzitter van de Rot terdamse Stichting Havcnbelangcn. Hij trad op als preadviseur voor de Nederlandse Juristenvereniging en do Nederlandse vereniging voor internatio naal recht. Hij is tevens raadsheer- plaatsvervanger ln het gerechtshof te Den Haag geweest. Mr. Beerman was een groot sportlief hebber. In 1929 maakte hij onder andere bij roeiwed9triJden deel uit van de ou de acht van De Maas, die kampioen an Nederland werden. Mr. Beerman was onder andere rid der ln de orde van de Nederlandse Leeuw, grootkruis in de Kroonorde van België en grootkruis in de orde van St.- Gregorlus de Grote van de Heilige Stool. DEN HAAG (KNP) De grote lande lijke Memisa-melaatsenactle zal naar ver wachting dezer dagen de 2 miljoen gul den passeren. Daarnaast ls dit Jaar reeds 2.253.2(34,— voor de gebruikelijke activi teiten binnengekomen. Geen krant ontvangen? Bel tuszen 6 00—7.00 uur, nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen z(jn gevestigd wende men zich tot de agent. Toen toe one vanmorgen op het stalen ros hesen, al dan niet voorzien van pruttélmotor, of ons opstelden bij een winderige bushalte, hebben we waarschijnlijk geen van allen aan dit soort tafereeltjes gedacht. Geen wonder, we hadden genoeg aan onszelf, de drenzende bui, de overvolle bussen. Maar toch schijnt ergens op dit ondermaanse de zon, in Nice bijvoorbeeld, waar een stel geluksvogels jolig in zee rond dartelde. Het lijkt ongelijk ver deeld, maar we hebben é&ix troost: volgens oosterse weerdeskundigen krijgen we in de komende zomer dat ls nog zo'n slordige 200 nachtjes slapen) een portie zon waar ze zelfs in Nice van op zullen kijken STRAND TER (Van o espondent) TER HEYDE Op 't strand van Ter lleyde zijn ongeveer 1000 balen tarwe bloem aangespoeld, afkomstig van het Oostdultse vrachtschip „Stubbcnkum- mcr", dat zaterdagochtend enkele kilo meters voor de monding van de Nieuwe Waterweg ls gezonken. Het zijn balen van 50 en 20 kg. Van bijna alle balen is de inhoud droog gebleven. Personeel van dc gemeente Monster, waartoe Ter Heyde behoort, was gisteren druk in de weer om de balen te vergaren en op te Burgemeester Berends van Monster, die tevens strandvonder ls, zou vandaag enkele deskundigen ontvangen die de kwaliteit van het meel zullen beoordelen. Mogelijk is het nog voor consumptie geschikt. Het Westdultse bergingsbedrijf Ulrlch Harms heeft opdracht gekregen de Stub- benkammer te bergen. Hetzelfde bedrijf probeert ook het op 27 oktober bij Vlaar- dlngen gezonken Duitse schip Hornland te bergen. Tot op heden nog tevergeefs. Fataal kruisje in Lotto SITTARD „Zo'n kans krijg ik nooit meer". Dat is een verzuchting, die de 24-jarige uitvoerder Jacques Schumans uit de St.-Josefstraat in Sittard gisteren vele malen heeft geslaakt. Zondagavond kwam hij tot de ontdekking, dat hij op het formulier van de Nord West Lotto vijf kruisjes goed had staan, plus nog het goede „Zusatt-Zahl". Een dergelijk resultaat levert normaal een bedrag op dat schommelt tussen de 75 en 250.000 gulden. Jac Schumans heeft er zondag avond nog eens goed op gefeest. Helaas. Maandagmorgen werd hij door zijn zus gewekt met de mededeling dat hij niet, zoals voorgeschreven, zes kruis jes had ingevuld maar zeven. De klap kwam zwaar aan. Jac Schumans kan nu nog rekenen op een bedrag, dat schommelt tussen de 2 en 8000 gulden. Hij had Ingevuld de cijfers 3, 9, 10, 24. 31, 4S en 49. Daarvan waren goed de cij fers 3, 9, 10, 24 en 31 plus het Zusatz- Zahl 49. Dat waren er dus vijf goed plus het Zusatz-Zahl. De reglementen schrijven echter voor, dat indien iemand zeven kruisjes invult, het kruisje op het hoogste getal niet meetelt. Bij Schumans was dat hoogste getal 49 en dat kruisje komt dus te ver vallen. Officieel heeft hij er dus vijf goed.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1