Met open oog op de toekomst begon in 1964 nieuu/e fase TIENER-IDOOL THEO 75 JAAR ELISABETH-ZIEKENHUIS IN LEIDEN (3) NADRUK OP MENSELIJKE VERHOUDINGEN LEVENSBESCHOUWELIJKE RICHTING TE WEINIG TIJD OM ZIJN GELD OP TE MAKEN ZATERDAG 25 NOVEMBER 19«2 Instellingen, die het R.K. in hun blazoen voeren, zijn In deze tyd voorbestemd n onderworpen te worden aan kritiek; een toets op zinnigheid, functionering en oaatschappeiyke behoefte. Ook het St. Elisabeth ziekenhuis, dat op 9 december haar 75-jarig bestaan gaat vieren, kan daar niet aan ontkomen. Maatschap pelijke veranderingen en de ontwikkelingen binnen de medische wetenschap heb- het bestaansrecht en het aanzien van de katholieke ziekenhuizen dusdanig veranderd, dat men ze nauwelijks meer kan bezien in het licht van de godslamp i voor de eeuwwisseling. Tegenover het duidelijk katholiek stempel van toen de caritas, die de boventoon voerden in de ziekenhulsverpleging, staan thans le eisen van een optimale gezondheidszorg en een goede wetenschappelijke be go dding, die niet alleen de confessie verdringen naar een ander plan, maar ooh aantal organisatorische consequenties hebben. Hoewel met name in het St. Elisabeth Ziekenhuis het accent ligt op de menselijke verhoudingen, vraagt een iekenhuis als zodanig op het ogenblik steeds meer om een straffe organisatie, de „managing" die maakt dat een ziekenhuisbedrijf in al z(Jn facetten verant woord wordt beheerd en zakelijk rendeert. Dat dit juist voor een R.K. ziekenhuis noodzakelijke voorwaarde is moge blijken uit het feit, dat na de tweede we- eldoorlog reeds 50 kleinere katholieke ziekenhuizen zijn geëlimineerd, omdat zij an de veranderende eisen, die een optimale gezondheidszorg moeten waar- orgen, konden voldoen. Met een open oog voor de toekomst legon het St. Elisabeth-ziekenhuis in *nOA nieuwe fase. De bestuurlijke 'orm van het ziekenhuis werd ingrij- iend gewijzigd door de instelling van en „directorium". Omdat de congre- jatie het bestuur en beheer van het iekenhuis in handen wilde leggen een aparte stichting werd in 1965 nieuwe stichting in het leven ge- oepen met een stichtingsbestuur, waarin de congregatie met een meer- ierheid is vertegenwoordigd. Op 1 ok- lober 1965 aanvaardde mr. J. G. Berg- neijer zijn benoeming tot algemeen iirecteur van het ziekenhuis. Dit iracht een wijziging tot stand in de amenstelling van de directie. Zr. M. L van der Wulp, directrice verpleeg- iundige dienst, en mr. Maria Media- rix, directrice opleiding, vormen hans, tezamen met de heer Berg- neijer het directorium. Nieuwe func- waren ook de benoeming van de J. N. Bouter tot directie-secreta- en die van de heer F. J. G. Wij- arts, tot algemeen medisch co- inator op directie-niveau. Voor Ne- rland is deze bestuurlijke vorm vrij gebruikelijk, maar hij getuigt van irogressiviteit en toekomstvisie. Een soort bedrijf Op de vraag of het niet meer voor delen heeft een geneesheer-directeur lan het hoofd van een ziekenhuis te lebben, kan geantwoord worden met sen citaal uit Medisch Contact no. 43, irg. 1967: „dat de samenwerking ge- nakkelijker verloopt in de ziekenhui- :en, welke worden geleid door een jeschoolde bestuurder. In die zieken- ïuizen worden medische opvattingen ils vanzelfsprekend gezien in 't licht van het belang der patiënten". „U moet mijn taak zien als een ma nager; het ziekenhuis als een soort jedrijf dat zakelijk gerund moet wor- len met elkaar, dus de staf-medici, mijn mededirectie-leden en de hoof den van dienst. Een algemeen-direc teur is er primair voor de organisatie. Hoewel hij de verschillende sectoren zelfstandig mogelijk zal laten wer- ten coördineert en organiseert hij. In Frankrijk is zo'n functie niets bij zonders. Het grote voordeel vind ik zelf van een niet-gespecialiseerd deskundige, dat hij niet gebonden is en dus kan kijken vanuit een objectieve hoek. Hij moet een beleid voeren van verde lende rechtvaardigheid. Medische ken- is is niet noodzakelijk. Dokter Wij- ks is dirigerend medisch coördina- op directie-niveau. Hij onderzoekt medsche problemen, die hier lig- en adviseert het bestuur o.a. ter ke de aanschaf van nieuwe appara tuur. In overleg met de directie wordt dan bekeken of het inderdaad een urgentie is, die in het kader van de begroting aangeschaft kan worden", aldus de heer Bergmeijer. Door de nieuwe bestuursvorm kon den bepaalde taken worden gedele geerd. Daardoor kwam een coördina tie van inkoop en personeelsbeleid tot stand. Zeer belangrijk met het oog op de toekomstige ontwikkeling van de bouwplannen was de instelling van een directie-secretariaat met aan het hoofd de heer J. N. Bouter. Hij vormt echter ook een schakel tussen direc tie en andere geledingen in het zie kenhuis. Een functie, die in Neder land nog maar nauwelijks van de grond is gekomen, maar waarover H. M. L. Kerckhoffs in het oktobernum- De levensbeschouwelijke richtin gen in de ziekenhuiswereld zijn op het ogenblik volop het onderwerp van discussie in Nederland. Uitspra ken als: „Ik kan niet formuleren waarom een ziekenhuis katholiek kan zijn." Ik geloof er geen lor van. (prof. dr. J. B. Stolte, hoogleraar in de ziekenhuiswetenschappen aan de kath. universiteit te Nijmegen) en „Ik stel uitdrukkelijk dat we onze katholieke instellingen moeten -■houden. Ik zou zelf niet graag in humanistisch ziekenhuis dood In katholieke levenssfeer ge- dt de confrontatie met doöti iden via een andere benade- dan bij humanisten (prof. dr. 'li. L. M. Mertens, hoogleraar de sociale geneeskunde te Nij megen) staan lijnrecht tegenover elkaar. Confessieminder een principe, dan wel een kwestie van Zuster M. Mediatrix mer van het tijdschrift „Het Zieken huiswezen" schrijft: „Herhaalde ma len heb ik de uitdrukking „vanwege de directie" laten vallen en mijn ge dachten gingen daarbij uit naar een nieuwe figuur in het ziekenhuis, een soort verbindingsman. De man zou 'n super-vertrouwenspositie moeten gaan bekleden en duidelijk dienen te fun geren als intermediair tussen allen in de ziekenhuisgemeenschap. Het hoofd van hel directie-secretariaat of welke naam men hem ook wil geven is voor alsnog een omstreden figuur; ik meen er goed aan te doen hem ten tonele te voeren, omdat ik er van overtuigd ben, dat wij binnen een tijdsverloop van tien a vijftien jaar een functiona ris van deze allure onmisbaar zullen achten in het ziekenhuisbedrijf'. De verhouding tot de andere ziekenhuizen Op de vraag aan het directorium hoe men zelf de plaats van het Sint Elisabeth-ziekenhuis in Leiden, naast het Diaconessenhuis en het Acade misch Ziekenhuis zou karakteriseren, antwoordt de heer Bergmeijer: „Het Academisch Ziekenhuis is primair 'n wetenschappelijk opleidingsinstituut, waar de research steeds groter vormen zal aannemen. Bijzondere behandelin gen waar de particuliere ziekenhuizen niet aan toe kunnen komen bijv. van wege gebrek aan geldmiddelen, zul len in een academisch ziekenhuis plaatsvinden. Daarnaast zou ik een verdergaande vorm van samenwerking affiliatie wel zeer toejuichen. Het Diaconessenhuis is een particulier ziekenhuis met een prot.-chr. signa tuur. Wij hebben heel vriendschappe lijke contacten. Het St.-Elisabeth-zie kenhuis is katholiek, heeft een kapel en twee rectoren. De menSën, die hier liggen weten dat ze la minute gees telijke bijstand kunnen krijgen". Sfeer is wel anders Maar de sfeer, vaak in één adem genoemd met het Elisabeth-ziekenhuis, hoe ziet hij die? „De sfeer is hier wel anders dan in andere ziekenhuizen. Maar waar dat nu precies in zit? Moeilijk te omschrij ven. We hebben 360 bedden; 400 per soneelsleden. Net niet zoveel dat we echt de vormen van een bedrijf gaan aannemen. Het accent ligt op de men selijke verhoudingen. Op 19 novem ber, St.-Elisabethsdag, krijgen alle pa tiënten en personeelsleden een kleine attentie. St.-Nicolaas komt de perso neelsleden cadeaus aanbieden op 4 en 5 dec." De patiëntenbezetting van het Eli sabeth-ziekenhuis is zodanig, dat de helft katholiek is. Het uitgangspunt, waarom toentertijd een r.-k. zieken huis in Leiden is gesticht, nl. de nood zaak van een specifieke geestelijke be* geleiding van r.-k. zieken, is thans niet actueel meer. In elk ziekenhuis krijgen zieken tegenwoordig de door hun gewenste pastorale zorg. „Het is wel een probleem, die katholiciteit in een ziekenhuis" zegt de heer Berg meijer. „De mensen komen in de eer ste plaats om beter te worden en dat houdt niet in, zoals vroeger vaak het geval was, beter Christen. Als ik in een niet-katholiek ziekenhuis beter behandeld word, dan geef ik uiteraard de voorkeur aan dat ziekenhuis. Ik geloof persoonlijk, dat de confessie wel een rol blijft spelen, maar niet uitermate dominerend". we waarden naar voren" (prof. dr. A.Th.L.M. Mertens uit Nijmegen). In het Elisabteh-ziekenhuis is de situatie op het ogenblik zo, dat er 90 religieuzen in het ziekenhuis werkzaam sijn, waarvan 27 in de verpleging. „Gesloten'" ziekenhuis Bij de keuze van het ziekenhuis zijn in het algemeen vier factoren in het geding: de afstand tot het ziekenhuis, de naam van de specia list, het inzicht van de huisarts en de confessie en sfeer van het zie kenhuis. Het wetenschappelijk aan zien van een ziekenhuis wordt voor een groot deel bepaald door de aan het ziekenhuis verbonden specialis ten, hun afdeling een opleidings bevoegdheid heeft voor assistent specialisten, enz. De heer Berg meijer zegt daarover: „In het al gemeen is het het gunstigst een eigen medische staf te hebben. Dat heeft bijv. het Diaconessenhuis. Op 30 nov. a.s. zal de vereniging Medische Staf van het St. Elisa beth-ziekenhuis worden opgericht waarbij de staf een feit is gewor den, zodat het St. Elisabeth-zieken huis een „gesloten" ziekenhuis wordt, met eigen specialisten, die uitsluitend de patiënten van en in het Elisabeth-ziekenhuis behande len". Het Elisabeth-ziekenhuis heeft een streekfunctie. Het Stichtings bestuur is van mening dat gezien de moderne ontwikkelingen binnen de geneeskunde en het ziekenhuis wezen behoefte bestaat aan een nieuw katholiek ziekenhuis voor Leiden, een middelgroot ziekenhuis met ca. 500 bedden. „Optimale me- Mej. A. van der Wulp praktisch pastorale aard. Of een organisatie-criterium, zoals mr. J. Th. de Vreeze, voorzitter van de Vereniging van katholieke Zieken huizen, in een artikel in „Het zie kenhuiswezen" laat weten. „Ik ben er helemaal nog niet aan toe om afstand te doen van de levensbe schouwelijke richtingen in de zie kenhuiswereld. In een samenleving als de onze vind ik bijv. dat een r.-k. ziekenhuis nog steeds zin heeft. Maar het is geen absolute eis meer. Bovendien vind ik confessie nog altijd een redelijk organisatie- criterium. De verdeling van zieken huizen in katholieke, christelijke en algemene vind ik veel beter dan bijv. een verdeling van ziekenhui zen voor werknemers of werkge vers of voor welgestelden en men sen die het wat minder ruim heb ben", aldus prof. De Vreeze. dische behandeling vraagt tegen woordig veel appratuur. We zitten zoals de situatie nu is klem in de binnenstad. Aankopen en slopen van panden biedt geen oplossing meer. Hoewel we binnenskamers er erg intensief mee bezig zijn er is ook al een maquette van een ont werp zijn de plannen nog in een dusdanig voorbereidend stadium, dat we er nog niets over kunnen zeggen. Er zijn een aantal moeilijk heden, o.m. de grond voor 'n nieuw ziekenhuis en de vraag wat er moet gebeuren met de huidige gebou wen, die eigendom van de congre- Het eeuwfeest van het St. Elisa beth-ziekenhuis over 25 jaar ligt niet ver van het magische jaar 2000, waarop iedereen zijn toe komstverwachtingen en -visies pro jecteert. De ziekenhuizen zullen in alle opzichten gewijzigd zijn. In t moderne en functionele katholieke ziekenhuis van Leiden zullen feest gangers met de verbazing, die men sen eigen is, wanneer zij geconfron teerd worden met situaties uit het verleden, die niet in hun leefwe reld passen en voorkomen, het ju bileumboekje doorbladeren. Misschien is dat wel de grootste charme van het 75-jarig bestaan van het ziekenhuis dat 9 december gevierd gaat worden. Temidden van de veranderingen, die hun tastbare schaduwen al vooruit hebben ge worpen, hebben de „weet-je-nog- wels" een speclefleke plaats. Ze herinneren aa een brok r.-k. naas tenliefde, dat zich door de inspan ningen van velen heeft kunnen ont wikkelen tot een bolwerk: het St. Elisabeth-ziekenhuis zoals het NU is. HELEEN CRUL-v. BRUSSEL Mr. J. G. Bergmeijer Lofprijzing op religieuzen Voor wie de katholiciteit van een ziekenhuis staat of valt met de aan wezigheid van religieuzen is er nog maar weinig hoop. In negentien katholieke ziekenhuizen in Neder land (waarvan er vijftig met meer dan 200 bedden) werken religieu zen. Ongeveer 10 pet. van het aan tal bedden wordt door haar ver zorgd. De gemiddelde leeftijd van de in de verpleging werkzame re ligieuzen is nu 45 jaar. Over 20 jaar hebben zij de 65-jarige leef tijd bereikt. De mogelijke aanwas zal in de verste verte niet even redig zijn met het aantal religieu zen dat dan wegvalt. De conse quentie hiervan: leken-verpleeg sters is vérstrekkender dan zo op het eerste oog lijkt. Niet op grond van het definitief kappen van ban den die onverbrekelijk leken te zijn, die van de congregatie-zusters met de door haar gestichte zieken huizen, maar omdat religieuzen dui delijke voordelen hebben. „Ze in- dentificeren zich sterk met hun werk en waarborgen een zekere continuïteit", (prof. dr. J. B. Stolte uit Tilburg). „Religieuzen hebben hun ereplaats in onze ziekenhuizen ten volle ver diend. Ze zijn een teken aan dc wand door de grotere onthechting en het grote altruïsme. Ik betreur het achteruitlopen van het religieu- zenbestand in hoge mate. De leken zullen een gat moeten gaan opvul len. Misschien komen er dan nieu- ,.Kijk eens, wat een viezerik", zeggen de mensen soms als ze Theo van Es, solo-zanger van „The Shoes" op straat zien lo pen. 21-Jarige Leidse Theo voegt dit soort lieden met een haal van zijn middelmatige schouders onder het „klootjes volk", dat Nederland volgens zijn mening tot zo'n bekrompen land maakt. Wat Breugheliaans van uiterlijk, dank zij een vaal bleek gezicht, platte krullen ge drapeerd op voorhoofd, oren en nek en een mond, die altijd een beetje open staat, heupwiegt hij al of niet in het satijn avond aan avond voor uitver kochte zalen, zijn eigen „sound" te voorschijn, die het midden houdt tussen de stem van een bejaard heer, die toonladders oefent en een kwakende kikker, die aan de ooievaar ontsnapt is. Na „The Shoes misschien een schoenenzaakje ■"Pheo's carrière moet men dan ook meer zien in het licht van de acht, die hij voor vlijt op de lagere school kreeg, dan van de povere zes, die de zang les hem opleverde. Met oranje accescoires, die de boventoon voeren in het bruin van zijn kle ding, vertelt hij, op de vooravond van zijn vertrek naar het buiten land, er wat over. Zonder bra nie, in zijn genre opvallend be schaafd, merkwaardig gedistan tieerd van zijn eigen succes. Een jaar of zes geleden is het alle maal begonnen. Theo, die in Lei den geboren is en er altijd heeft gewoond, kon op school zijn draai niet vinden. ULO en LTS. 't werd beiden een fiasco: „Ik had altijd met Iedereen ruzie". Op 'n feestje kwam hij zes jaar geleden een paar vrienden tegen, wier enige inte resse eigenlijk ook muziek was: „en toen zijn we zo'n beetje gaan spelen. We waren zestien, toen we naar Duitsland gingen. Een kennis van ons beloofde, dat we daar de eerste maanden wel werk zouden hebben. Nee, ik mocht niet van thuis, maar heb het toch gedaan. Het was vreselijk hard werken. Achteraf snap ik niet hoe we het daar hebben uitgehouden. We kre gen geen geld, onze instrumenten werden gestolen en we werden Duitsland uitgetrapt, omdat we te jong waren." Een Jaar later probeerden ze het weer in Duitsland. Het lukte. „We waren nog wel geen achttien, maar hadden geen last. We speelden in nachtclubs, had den goed werk en verdienden veel geld." Tijdens een kort ver blijf in Holland werden ze ont dekt in het patronaatsgebouw te Oegstgeest door een producer van de grainmofoonplatcnmaat- sehappij Polydor. „The white Shoes" heetten ze eerst, maar „The Shoes" vonden ze toch leu ker. De schoenen hebben aan vankelijk inderdaad bij hun op treden wel een rol gespeeld; nu echter niet meer. „Standing and starring" was onze eerste plaat. We schrijven zelf de teksten en de muziek. In het begin speelden we wel beat; we waren niet bekend en moesten doen wat de mensen wilden. Wat we nu bren gen is eigenlijk een soort rhythme - and blues. Ik vind dat geweldig fijne muziek. Ray Charles b.v. zingt het fantastisch. Dean Martin ook. „The Stancats" zijn ook geweldig. Ik luister veel naar ze. Hoef nooit een plaat te kopen. Ik ga naar Po lydor en zoek ze uit. De plaat „Na, na, na" bracht de „Shoes" een overweldigend suc ces. Geïntrigeerd door het hys terisch gebrul van iemand die in 'n dwangbuis demonen scheen te verjagen of gefrappeerd door de decibels, die hun muziek zo veel dimensie gaf, dat het leek of andere bands op triangeLs stonden te tingelen, kocht het publiek een recordoplaag van deze plaat en wat de sceptische gevoelens ook aanvankelijk wa ren, slechts weinigen kunnen, zonder blauwe streep op 't voor hoofd, ontkennen dat de „sound" van The Shoes hen niets doet. „Er is niets met mijn stemban den" zegt Theo van Es. „Ik treed zes keer per week op. Als ik mijn stem zou forceren, zou ik na een avond schor zijn." J"\e samenstelling van de band is U nog precies dezelfde als zes jaar geleden. Het honorarium niet. „We vragen ruim f 1000.per avond. Dat staat er gewoon voor. Onze manager is Jan van Veen, discjockey bij radio Veronica. Ge weldig aardige vent. Heeft 'n enorm fascinerende stem, vind je ook niet? (Ik knik, en vertel hoe ik, wanneer hij het programma „Mu ziek bij de lunch" presenteert, al tijd weer met een brok in mijn keel zit. Dat is mijn lunch, die blijft steken „Hij krijgt 10 pet. van onze verdiensten. Als we in het buitenland optreden deelt hij mee als vijfde persoon. De mees te managers doen dat altijd, maar dat vonden we te veel. Hij heeft veel relaties in het buitenland. Nee, Jan draait onze platen echt niet extra veel voor radio Veronica. Dat zou opvallen. Maar hij heeft ons altijd al erg goed gevonden en dus veel gedraaid. Het loopt alle maal erg aardig op het ogenblik. Ik verdien veel geld. O nee, ik zou het niet eens allemaal op kunnen maken, daar heb ik te weinig vrije tijd voor." In zijn vrije tijd volgt Theo een cursus Frans. Een cursus En gels heeft hij daarvoor gedaan. Twee keer in de week wordt er gerepeteerd. Uren gaan er heen met het poseren voor foto's voor muziekbladen enz. en het zitten in studio's. Als je vraagt waar hij van houdt, dan somt hij een imponerende reeks wereldse ver maken op, die eindigt met paardrijden en autoraces. Na de argwanende stilte zegt hij lakoniek: „Ik vertel elke keer maar wat anders. Ik lees veel. Spannen de boeken. En encyclopedies. Ver schrikkelijk interessant zijn die. Ik heb er zelf vijf, ƒ54.per deel;; er zijn er veertien van. Rood met gouden randjes. Geschiedenis lees ik ook graag. Die middeleeuwen, wat een tijd was dat. Ja, alleen als je koning was, of graaf. Die lui hadden een leven. Heb je de film „Angelique" gezien? Moet je be slist doen. Schitterend. Ik hou van alleen wat oud is. Niet van dat strakke, moderne. Kristallen lam pen zijn mooi. Oudhollandse stoe len. Ik heb niet anders thuis. Gis teren heb ik nog twee mooie schil derijen gekocht. Tweedehands. Prachtig, met van die grote gou den randen. Maar 17,50 per stuk." ^ijn „gewone" Opel zou Theo wel willen ruilen voor een Rolls Royce of een Bentlcy. „Machtige auto's, zo'n klassiek model hebben ze." Meisjes? Hij zwijgt. Favoriete zangeressen: „Francoise Hardy". Verder niets. Niets langlokkigs, hips en keks uit de overstelpende fanmail ge plukt? Dan komt de vrouw uit de mouw: „Ik ben getrouwd." Stilte. „Bijna vier jaar lL Ik heb een dochtertje van twee. Jean- nette heet ze. Ik vind kinderen erg leukIk was wel jong toen ik trouwde, maar ik dAcht het zql best gaan. Ik vond haar erg lief. Nog wel. Alleen, ik zou nu toch nooit meer trouwen. Het is zo moeilijk met je werk. Je bent weinig thuis; je wilt vrij zijn. Soms begrijpt ze het, maar dat valt niet altijd mee. Nee, ik neem haar niet mee als ik op treed. Dat staat zo stom. Je moet met je fans praten, handteke ningen uitdelen. Ik hou daar he- lemaal niet zo van, maar 't moet. Dat is ons leven. Hard werken. En als Je succes hebt, is er een boel nijd en kritiek", zegt Theo en hij gaat steeds ongelukkiger kijken. De schijn Ls weer scho ner, dan de werkelijkheid is. Een dezer dagen vertrekken „The Shoes" naar Duitsland voor deel name aan tee-vee-shows en moge lijk een daaropvolgend optreden. „We zijn in Nederland erg bekend. In België door Tee-vee-optreden ook. Verder niet zo, maar daar zal wel verandering in komen. In ja nuari en februari gaan we op tour nee door Italië." „Farewell in the rain" met Surinaams ritme, hun laatste plaat, zal binnenkort ge volgd worden door „No money for roses", een plaat die de „Shoes" van hun L.P. lichten en die opnieuw als single zal worden opgenomen in Engeland. „Daar hebben ze meer verstand van opnames. Weten ze meer te werken met effecten en geluid. Hollandse opnamen klinken altijd wat amateuristisch Er is hier tussen de bandjes onderling ook zoveel haat en nijd. Als iemand 'n plaat maakt en in de top-40 komt, dan lopen ze al met hun neus in de wind. Vreselijk stom. „The Gol den Earrings" zijn wel goed, maar hebben veel verbeelding". „Nee, ik niet" zegt Theo met op rechte verbazing. „Waarom zou ik? Ik ben gewoon als ieder ander mens. Alleen mijn zingen slaat nu toevallig aan." Is hij tevreden met zijn leven? „Och, wat zou ik anders moeten doen. Je moet leven, hè. Dit ls niet saai. Ik bon dol op muziek. Ik zou wel willen leren. Overal over mee kunnen praten. Lijkt me fijn. Studenten hebben wel een prettig leven. Veel vrijheid. Ze werken ergens voor. Hebben een toekomst. Zijn dan ook echt iets. Nee, ik drink niet veel. Ik hou er niet van je a-sociaal te zitten bezuipen. Verdovende middelen? Ik moet niets hebben van die rotzooi. Zou het mis schien één keer gebruiken om te kijken hoe het werkt. Zeggen ze dat het hier in Leiden ook ge bruikt wordt? Poch, dat is al leen maar grootspraak. Leiden Ls een groot dorp. Ja, ik heb over al mijn mening over. Politiek? Weet ik niets van. Geen idee waar ik straks op moet stern- Wat ik gedaan zou hebben als ik dit niet kon doen? Ik zou misschien naar Amerika gegaan zijn. Daar iets begonnen zijn. De toekomst? Ik weet het alle maal niet", zegt hij onzeker. Ik denk er ook niet aan. Het zal wel allemaal terecht komen. Eerst veel geld verdienen. In Duitsland betalen ze wel 5000 gulden per avond. Flink sparen en dan misschien als dit afloopt met een goede vriend 'n schoe nenzaak beginnen". Theo van Es zal het echter verstandig en aardig als hij is voorlopig nog wel uit kun nen zingen HELEEN CRUL-v. BRUSSEL

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11