PePijxi PePijn zoekt met spoed vijf gave grappen als uitsmijter Gratis auto FRANSE BANK WIL op vakantie GEEN GOUD KOPEN Crematie en begraven voor wet gelijk DONDERDAG 23 NOVEMBER 1S6T DE LEIDSE COURANT Hier volgt een oproep aan de lezers van dit dagblad. De heer P. van Vliet, rechtsgeleerde en cabaretier te Den Haag wenst op korte termijn in kennis te komen met vaderlanders, die hem aan vijf ijzersterke grappen kunnen helpen. Bedoelde grappen, die de chaos van onze huidige samenleving als thema dienen te hebben, kunnen worden afgegeven aan het theater PePijn in de Haagse Nieuwe Schoolstraat, waar de heer P. van Vliet ademloos doende is zijn brandnieuwe programma „Dag en Nacht" van de toneelvloer te tillen. Nog één dag repeteren en één nacht slapen en dan weet hij, hoe de kritische krantenbaasjes denken over zijn nieuwe droom. Tegen het uur, dat zij tussen de witgepleisterde wanden van zijn theater hun ballpoints als rapieren uit de binnenzak trekken, moet hij ze hebben: vijf puntgave witzen, die een snelle lach kunnen forceren in het zaaltje. Wie o wie? Zelf heeft hij er ook een handvol gecreëerd, maar tijdens de vóórpremières vielen er vier als bakstenen door de rieten zittingen. Op papier leek het heel wat, maar toen ze in hun vrije val door het schijnwerperlicht zweefden, bleken het niet de daverende dijenkletsers te zijn, die hun geestelijke vader er in had gezien. PAÜLVAN VLIET LISELORE GERRITSEN FERD. HUGAS S08VANKREEVELD „Vroeger klom een cabarettier rustig omhoog nu is het „boem" en hup, daar ga je al" „Het is ook verrekte moeilijk", geeft meester Paul toe, „ik heb aan het einde van „Dag en Nacht" een conferènce van zo'n 35 minu ten, waarin ik vertel, dat alles verandert, niks meer klopt, de hele samenleving in puin valt. De Kerk, het gezin, de jeugdbeweging, de muziek, het theater. Het staat allemaal op wankelen. Daar vertel ik over en uiteindelijk mondt die monoloog uit in een finalelied. Dat lied is het, geloof ik, wel. Dat swingt genoeg om ze opgewekt de zaal uit te sturen. Maar daarvoor ontbreekt iets. Een stel korte, flit sende moppen. Een paar zinnen, hap, een lach, weer een paar zinnen, weer een lach en zo een keer of vijf, zes. Tegen het einde moet het snel gaan, je moet ze verrassen, keer op keer. De adem benemen". LANG LEVENSLIED „Dag en Nacht", zijn derde proeve van ca bareteske bekwaamheid, heeft hij geïntrodu ceerd als een wat lang uitgevallen levens liedje. Compleet met de gestolde traan, de besmuikte lach, een handpalm vol roman tiek. Daarnaast heeft hij er een bus herfst, mist in leeggeschud. „Het is allemaal niet meer zo duidelijk als vroeger. Er zit minder tekst in, ik doe vaak alleen maar een beroep op het gevoel. De mensen moeten met me mee fantaseren, dezelfde kronkels kunnen maken als ik. Neem dat nummer van die oeverloos zwet sende intellectuelen in Opus Twee. Dat wa ren herkenbare figuren, een stelletje bekakte kerels, die je overal tegen kunt komen. -Wat ze zeiden, deed er eigenlijk niet zoveel toe. Ze waren er en dat was het belangrijkste. In dit programma is alles wat vager. Je kunt je voortdurend af vragen „Wüar gaat dat heen f" of „gaat het eigenlijk wel ergens heen. Gaat het misschien naar niks f' Je hebt soms verrekte weinig houvast, je gaat dan ook onherroepelijk de mist in, als je niet dezelfde golflengte zit als ik, gis de schrijver. Je moet met me meedenken en als dat gebeurt, dan komt de clou inderdaad als 5n spetter de zaal in. Als ze niet meegaan, an is het net, alsof ze naar een recital i Diligentia luisteren. Ik gok erop, dat er in de denkwijze van mijn publiek ook het één en ander is gebeurd. Als je zoals ik schoksgewijs je gedachten en ideeën op papier zet, dan merk je dat er een enorme evolutie in zit. Je hebt een jaar lang niks geschreven, alleen maar gespeeld, geld verdiend, succes gehad. En je'hebt nauwelijks in de gaten gehad, dat er om je heen ep in jezelf een hoop veranderde. Dat zie je pas, als je weer bewust gaat registreren, als je de i afstand door te wartaal uitsloegen. Ik vind dat vrij logisch: je kunt nauwelijks zinnige dingen zeggen over belangrijke zaken, die net zijn gebeurd. En daar gaat het bij een cabaretier toch om. Het essentiële van zijn vak is, dat hij ironi seert, niet kritiekloos maar alles pikt, wat op een gegeven moment ,.in" is. Je moet kunnen zien, wat er werkelijk gaande is. Je moet voor de lol eens nalezen, wat er rondom het hu welijk van Beatrix is geschreven en gezegd. Journalisten, vakbondsmensen, ministers en burgemeesters werden gedwongen om heet van de naald hun visie te geven. Het kwam er in 9 van de 10 gevallen op neer, dat ze HUP, DAAR GA JE Met opzet heb ik vanaf 1 mei niet meer ge speeld. Dat was niet, omdat ik geen zaal meer vol kon krijgen, maar omdat ik op adem moest komen. Dit is een tijd, waarin je carrière of razendsnel gaat of volkomen ver pietert. Vroeger klom een cabaretier rustig omhoog, jaar na jaar zag je hem vooruitgaan. Nu is het een „boem, hup, daar ga jc'. Een succesje voor de televisie, een stuk in de krant en je zit al in de lift. Je wordt mee gezogen door dat krankzinnige tempo, wild vreemde mensen leggen beslag op je, gaan zich bemoeien met je privéleven. En voordat je het weet zit je mijlen ver van je oorspron kelijk uitgangspunt en hebben ze een vent van je gemaakt, die je niet bent en niet wilt A/s je niet oppast, gun je jezelf de tijd niet meer om op te laaien. Dan dender je maar door, zaaltje hier, zaaltje daar. De populaire komiek voor uw bruiloften en partijen. Tijd om de zaak te objectiveren heb je niet meer. Met spoed gevraagd vijf gave grappen vot MET ééN NATTE VINGER Vanaf begin mei ben ik gaan lopen denken. Wat wel, wat niet. Ik begreep, dat heel wat dingen van vroeger opeens niet meer konden. Zo'n ouwe ouverture bijvoorbeeld uit Opus Twee. Een mooi nummer, maar ik vind het niet fijn genoeg meer om het te brengen. Er zit te veel tekst in, te veel fraaie binnen rijmen. Toch is er een tijd geweest, dat ik het een beeldschoon nummer vond. Het duurde een kwartier Ik prik er nou met één natte vinger doorheen. Het was gewoon van alles te veel- Ik voel me er niet meer bij betrokken. Uit programma is grilliger, chaotischer, min der duidelijk. Er wordt niet meer zoveel met de paplepel gevoerd. Jc merkt dat overigens aan alles. De film. de litteratuur, de sick jokes, de cartoons. Er wordt magie bedreven, alles neigt naar het absurde. Het toneel van Pinter, bewegingen als Zero en Fluxus. Er worden concerten gegeven, waarop alleen een plank wordt doorgezaagd. Natuurlijk kun je achteraf zeggen, dat jc bedonderd bent, maar het is gebeurd. En bewust of onbewust be ïnvloedt zo'n affaire 'het denken van een generatie. HETE HANGIJZERS Ik heb gemerkt, dat ik deze keer minder moeite heb gehad met hpt schrijven. De ideeën kwamen minder vlot, daar moest aan gesleu teld en getrokken worden. Maar als zo'n uit gangspunt er eenmaal was, ging het verder vanzelf. Ik had een huisje gehuurd in de duinen bij Wassenaar. Ik kan niet werken in de chaos van een grote stad. Ik heb het nog even ge probeerd in het Kurhaus in Scheveningen. Ik dacht: die sfeer van een badplaats, het contact met mensen als Hermans en Sonne- veld is misschien inspirerend, maar het maak te me alleen maar nerveus. Je hebt geen diee, hoe rommelig zo'n badplaats is. In die duinen heb ik het anderhlave maand volgehouden, 's Morgens pakte lk mijn weitas en daar stopte ik alles in: eten, papier, pen. nen, een banaan, wat kauwgum. En dan maar lopen. Naar de boerderij in Meyendel was net drie kwartier, vaak ging ik ook naar het strand, 's Middags en 's avonds schreef ik. Zo zijn de meeste nummers van „Dag en Nacht" ontstaan. Er zitten geen hete hangijzers in. Geen LSD, geen flower-power, niks aver de ontwaarding van het Engelse pond of de radicalen in de K.V.P. Over zulke Klaar voor de derde start van links naar rechts pianist-componist Rob van Kreefeld. leading lady (en enige lady) Liselore Gerritsen. Paul van Vliet en Ferd Hugas. In dit programma is alles wat vager, je kunt je voortdurend afvragen: ,,waar gaat dat heen, je hebt weinig houvast". zaken heb ik het wel in mijn conférr.n maar niet in de rest van het programn Daar gaat het om de sfeer van de tijd. vu BOS EN HAARDVUUR Tien dagen geleden zaten vier niet rond. Dat is een fijn gevoel, zo vlak vóór de première. Ik heb gelijk de boel de boel gelaten en ben naar Soertt gegaan. Ik heb daar twee jaar terug ook een kamer gehuurd bij een postbode, die nog steeds niet weet, wat ik nou precies uitvoer. Hij zag me 's morgens voor dag en dauw het bos ingaan en als ik 's avonds tegen vijven met de oogst van de dag terugkwam, ging ik in de goeie kamer bij het open haardvuur zitten. Je merkt hot al. Het bos, het haardvuur, ik ben een man van het sfeertje. Als het link gaat worden, ben ik ook maar het liefst alleen. Geen bekenden om me heen, die me willen helpen, geen vrienden om een borrel mee te drinken. Alleen die postbode en zijn vrouw, die nog steeds niet begrijpen, waarom ik alsmaar proppen papier in het vuur gooide. Ik Icwam zondagavond in Soeren aan. woensdagmiddag tegen hul/ zes zei de vrouw van de postbode „Uw soep is klaar". „Nog even", zei ik, „nog twee regels". Het was GAVE GRAPPEN Nou moet er alleen nog geschaafd worden, lk geloof, dat het er deze keer wel in zit. Ik merk het ook aan de anderen, aan Liselore, aan 'Ferd Hugas. Ze geloven er meer In dan in de teksten van de vorige programma's. De finale zit ook goed. Hot ls een enorme smakker. Alleen die vijf witzen. Daar zit ik nog mee In mijn maag. Het moeten vijf hele gave grappen zijn Zwijgend kijkt hij naar het lege zanltje De lach wordt duur betaald. algei AMSTERDAM (ANP) D> ie Nederlandse aulomobilistenclub ,,ANAC", die veertig vestigingen heeft er geheel Nederland, biedt in samen- ■rking met het Eindhovense reisbu- au „Fit" de automobilist een voor Nederland unieke mogelijkheid om tij dens zijn ukantie auto te rijden zonder de vermoeiende tocht naar zijn verre vakantiebestemming te maken. Voor een prijs, die ver beneden het normale vliegretour per lijndienst ligt, kunnen volgend jaar automobilisten ge bruik maken van wekelijkse vliegdien- sten naar diverse Zuideuropese bestem mingen. Bij aankomst staat voor hen een auto gereed waarvoor zij niets hoe ven te betalen. Dit betekent een rechtstreekse concur rentie voor de bij de lata aangesloten luchtvaartmaatschappijen, de autoslaap- treinen en de autoverhuurbedrijven. Voor de Nederlande automobilist be tekent het een aanmerkelijke besparing op zijn vakantiebudget en bespaart het hem een vermoeiende reis en een tijd verlies van twee drie dagen. Een normaal retour per lijndienst van Amsterdam naar Barcelona kost bij voorbeeld 437 gulden. Het reisbureau Pit laait de vakantieganger voor honderd gulden goedkoper dezelfde reis maken en geeft hem bovendien veertien dagen lang de volledige vrije beschikking over een auto met een maximum van 100 kilometer. Daarboven betaalt hij afhan kelijk van het type auto een klein be drag per kilometer. Voorlopig worden deze gecombineerde vakantiereizen ge-maakt naar Barcelona, Dubrovnik, Athene en Genua. Het ligt in de bedoeling in de toekomst nog meer steden in het zuiden ln het programma eg» te nemen. Grote omzet op goudmarkt PARIJS (AFP) De bank van Frank rijk koopt geen goud en denkt dit ook in de komende dagen niet te doen. zo deelde het Franse persbureau AFP gis teravond mee uit bevoegde kringen in Parijs te hebben vernomen. De Franse deskundigen willen kalmte bewaren, ter wijl er in Londen sprake is van 'n gro te toeloop op het goud en ook de beurs in Parijs niet gespaard blijft. Dezelfde kringen wijzen de bewering van de hand dat Frankrijk de huidige crisis zou veroorzaken. De internationale goudpool in Londen heeft vanaf maandag zeker miljoenen dollar verloren. Onder de kopers van goud bevinden zich niet alleen particulie re instellingen en particulieren, maar naar het schijnt, ook centrale banken. In Parijs worden in dit verband veel ge noemd de centrale banken van Spanje, Portugal, van landen in het Midden- Oosten en van Aziatische landen. Gisteren zijn dc prijzen op de goud- Revolutie en devaluatie HONGKONG, (A.P.). De regering van de kolonie Hongkong heeft aangekon digd dat de waarde van de Hongkong dollar met 10 procent verhoogd Is. Port of Spain, Trinidad en Tobago hebben even wel hun geldeenheld met 14,3 pet gedeva lueerd. I markt van Parijs opnieuw gestegen, ter wijl de omzet steeg tot 17 franc, tegen dinsdag 15,4 miljoen franc. De kiloprijs steeg van 5.580 tot 5.595 franc. Vooral Zwitserland kocht veel goud. RUIM EEN MILJOEN Nederlandse hul]) bij gezinsplanning in Pakistan (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG)Nederland zal 1.100.000 gulden bijdragen voor een sociologisch onderzoek over de gezinsplanning in Pa kistan. Een desbetreffende overeen komst werd te Islamabad getekend. De voorbereiding geschiedde in nau we samenwerking met Zweden, dat reeds sedert 1961 in Pakistan op het ge bied van de gezinsplanning werkzaam is. en met dc landbouwhogeschool te Wageningen, de rijks universiteit te Leiden en het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Getracht zal worden een beter inzicht te krijgen in de juiste methoden van voorlichting, die de bevolking vertrouwd kunnen maken met de gedachte van ge zinsplanning. De Nederlandse bijdrage zal bestaan uit de uitzending van vier sociologen, velduitrusting, inclusief transportmidde len, en voorzover nodig aanvullende be zoeken van Nederlandse deskundigen. Daarnaast voorziet de overeenkomst in de uitzending naar Nederland van enke le Pakistaanse „fellows". Het project zal een maximale looptijd hebben ven vier jaa* Ralph Srhoenmann, de .12-jarige secretaris van filosoof Bertrand Russell, die hier door een wachtmeester naar het douanekantoor wordt geleid, is gistermiddag weer op Schiphol aangekomen, nadat hij tevergeefs heeft getracht via Hamburg Duitsland binnen te komen. Schoenmann kwain maandag uit Monteral om via Schiphol naar Denemarken te reizen, waar hij de tioeede zitting van het internationale Russelltribunaal over Vietnam wil bijwonen. In Kopenhagen werd hem de toegang geweigerd, omdat hij niet over een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer ln grote meerderheid ln met het Amerikaans paspoort beschikt. Dat werd hem door Amerikaanse autoriteiten ontnomen na een bezoek ai. Noord-V iet nam. De Deense grensbewaking z'-ttr hem daaro -.•aider pardon op een vliegtuig terug naar Schiphol. Da> bracht hij dc nacht door en poogde dinsdagochtend nai Stockhalm te vertrekken. Dit mislukte door de mis Helsinki wilde hem ook niet. Van parlementariërs u Stockholm kreeg hij gisteravond bericht, dat men he Zweden zou binnenhelpeh. Hij is toen weer naar Zwrdt vertrokken met een toestel van de 8.A.S. regcrini lijk gelijk te stellen met begraven. Dat blijkt uit het voorlopig verslag op hat wetsontwerp tot wijziging van de wet op de lijkbezorging. Hierin wordt de re gering gevraagd spoed te maken met een algehele herziening van deze wet. omdat nog een groot aantal vraag stukken (zoals oude grafrechten, be- grafenlsrcchten e.d. om een spoedige plosslng vraagt. Volgens hel voorstel zal voor crema- le geen schriftelijke wilsbeschikking neer nodig zijn. Een aantal leden uit kringen van AR n CHU zegt nog enige moeite te heb- icn met de slrekkLng' van het wetsont werp, omdat het voor hen een vraag- punt is of de mens het recht heeft da ontbinding van het stoffelijk overschot te versnellen. Men wil daarop bij de openbare behandeling van het wetsont werp nog nader Ingaan. Van de zljda van de SGP wordt het wetsontwerp zon der meer afgewezen omdat de Heiliga Schrift lijkverbranding anders dan In noodgevallen afwijst cn het begraven als Juiste regel stelt. j Schipholbaan Schiphols oost-wcsl- j baan 09-27, waarvan het verlengde over Amstelveen-noord en Bultcnveldert loopt, is gistermiddag voor het eerst door het luchtverkeer gebruikt. Fokkeri nieuwe straalvliegtuig, de F-28 Fellow ship, had tijdens een proefvlucht avan voor twea uur de primeur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7