S>e. £cidse(Sou/fca/rit Spannende nacht Cyprus TURKSE INVASIE VERWACHT ATHENE WIJST EISEN AF Melkman hielp met dozijnen eieren ongewild valsmunter Hl j in Wally's j Speciale belasting op autowrakken Jongen van 10 kwam ongeschonden onder rijdende wals uit Heuvel 875 bij Dak To veroverd Schaar f haar Grafschenner in Waalwijk TOCH ONTSLAG GRIVAS? m. TWENTSE TEXTIEL VOOR DISPENSATIE IN LOONSVERHOGING Journalisten bij inbraak in arrest Braziliaanse vrouw krijgt 32ste kind LSD-baby met afwijkingen Kwestie om oliegeul in Hoek van Holland Burgemeester Thomassen in conflict PAPENGRACHT 32- LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 AD VERTE NTIEAFD. 2.08.26 - GIRO 10.30.03 Dir. J. F. J. M. Koene - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98 p. mnd 4.20; p. kwart. f 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00-19.00 u.) DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZUIDELIJKE WIND De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Vanavond en vannacht rustig weer met in het zuiden en midden van het land lichte vorst en op vele plaatsen mist, elders zwaarbewolkt Mor gen overdag enkele zonnige perioden en een zwakke tot matige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde mtddagtemperaturen als vandaag. 59e jaargang, no. 17.303 DRASSIGE BODEM WAS ZIJN GELUK (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De 10-jarige Leo Steenvoorden uit Noordwitfkerhout is gistermiddag op een sportterrein achter de St.-Bavostichting door een 1500 kg zware wals overreden en slechts met lichte verwondingen naar zijn ouderlijke woning overgebracht na onderzoek in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het ongeluk gebeurde, toen de jongen, die op de verbindingsstang tussen de tractor en de met water gevulde wals stond, op een onbewaakt ogenblik eraf is gevallen. De tractorbestuurder, een inwoner van Noordwijkerhout, was niet meer in staat de machine tijdig te laten stoppen. Aanvankelijk vreesde men het ergste en werd de jongen met grote spoed naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De dokters zijn enkele uren met het onderzoek bezig geweest, maar konden slechts constateren, dat het slachtoffertje een hoofdwond had. 's Avonds kon de scholier weer naar huis worden teruggebracht. De jongen heeft zijn leven te danken aan het enigszins drassige sportterrein. Dit heeft meegegeven onder de druk van de wals, zodat het lichaam van de jongen in de grond werd weggedrukt en bij het passeren van de wals vrijwel ongeschonden bleef. 5 december, ja dat is de grote dagJ PLEIKOE (A.F.P.). De strategische heuvel 875 op de centrale hoogvlakte van Zuid-Vietnam bij de Cambodjaanse grens is sedert vanmorgen in handen van de Amerikaanse parachutisten. Naar officieel in Pleikoe is meegedeeld, be- reikte een compagnie omstreeks elf uur de top waarna met de afvoer van ge wonden kon worden begonnen. Andere eenheden zuiverden toen de hellingen, i vanwaar nog geschoten werd vanuit bunkers. De luchtmacht bracht de laatste mortieren en automatische wapens van de tegenstander tot zwUgen. De strijd om de strategische heuvel die de infiltratie- en vluchtweg naar Cambodja bestrijkt, heeft sedert zondag in volle hevigheid gewoed en de le- kost terwijl er 860 werden gewond. Het zijn de zwaarste verliezen voor de Amerikanen sedert het begin van de oorlog. Van de tegenstanders sneuvelde zeker 1290 man. Deze cyfers lopen echter tot gisteren. Daarna zouden geen offi ciële mededelingen meer worden ge daan totdat men over exacte cijfers beschikt. Het was de 173ste Amerikaanse pa rachutistenbrigade die de slag leverde. De strijd om het gebied woedt se dert 1 november en begon met een aanval op Dak To dat gedurende drie dagen in handen was van de tegen standers. De Amerikanen en Zuldviet- namesen begonnen toen vanuit de vallei in het centrale hoogland de omliggende heuvels aan te vallen. J (Van onze omroepcorrespondent AMSTERDAM. In het televisie- pror gamma „Twien", dat op 5 dec- J als Sinterklaassurprise de NCRV- ether in zal gaan, laat tieneridool Wally Tax de voorzanger van de Amsterdamse Outsiders een jroot gedeelte van zyn indrukwek- WAALWIJK (ANP) De grafschen- <onde haardos afknippen. .Het wordt nu tijd in verband met ',ijn plannen om een plaatsje in de 3ritse showbusiness te gaan ver- J weren", zegt manager John B. van ietten desgevraagd Omdat er zon- Ier enige twijfel aan de kant van Ie Wally's fans grote belangstel- J ing zal bestaan voor de plukjes J ïaar, wordt er nog naarstig ge- Duitsland reeds vele maanden lang op een uitdagende manier bezig is met het schennen en bekladden van graven en kerken, heeft gistermiddag in twee ker ken van Waalwijk geopereerd. De leuzen 'eder aan zijn (langharige) trek- ten te laten komen. en schuttingwoorden werden aangebracht met een donkerblauwe viltstift. In een zonder brutale wijze te werk zijn ge gaan terwijl de koster in de kerk bezig was. Hij heeft echter van het voorval niets gemerkt, totdat hij op een gegeven moment achter in de kerk de kladderij ontdekte. Uit 't onderzoek staat onom stotelijk vast dat in Waalwijk dezelfde persoon aan het werk is geweest als in de plaatsen die hij tot dusver bezocht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 6 00-7.0.0 uur. nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zUn gevestigd wende men zich NICOSIA (A.P. - A.F.P.). Cyprus heeft vannacht de span nendste nacht, doorgemaakt in het nieuwe conflict om het eiland tussen Turkije en Griekenland. Sinds de aankondiging van Turkije van afgelopen vrijdag dat het een invasie op Cyprus zou voorbe reiden, waren alle wederzijdse voorstellen afgewezen. Als laatste heeft Griekenland de Turkse els afgewezen van ontslag van gene raal Grivas als bevelhebber van de Griekse strijdkrachten op het eiland en terugtrekking van alle Griekse troepen. Wel deden gister avond berichten de ronde dat Grivas zou zijn vervangen, maar het Griekse antwoord werd in Ankara toch onvoldoende genoemd. Overigens waren de Turkse kranten gisteravond toch reeds gereed voor extra- edities, waarin een Turkse landing op Cyprus zou worden bekendgemaakt. De afgelopen dagen hadden bovendien voortdurend Turkse vliegtuigen boven Cyprus gevlogen, zoals trouwens ook vanmorgen nog gebeurde. Toch schijnt de crisis voorlopig te zijn afgewend door diplomatieke tussenkomst. Zowel president Johnson als secretaris generaal OeThant hebben speciale afge zanten naar Athene en Ankara ge stuurd. Zij moeten vandaag proberen de oartljen tot gematigdheid te bewegen. De leden van de Veiligheidsraad houden Studie min, van financiën DEN' IIAAG (ANP) Op het ministerie van Financiën zal het vraagstuk van bet heffen van een speciale belasting op „al dan niet in een staat van ontbinding verkerende autowrakken" opnieuw in studie worden genomen. Do resultaten van deze studie zullen aan de Tweede Kamer worden meegedeeld. Staatssecretaris Trapperhaus (Financiën) heeft dit meegedeeld aan de vaste commissie voor Finan ciën uit de Tweede Kamer. Deze toezegging werd gedaan, nadat het Kamerlid Berg (PvdA) had aangedrongen op de invoering van een dergelijke belasting, om op deze wijze een einde te kunnen maken aan het laten staan op de openbare weg van karkassen en kneusjes. De staatssecretaris hield de Kamer voor, dat aan de invoering van een dergelijke belasting moeilijkheden zijn verbonden, maar zegde toe dit vraagstuk opnieuw te zullen bestuderen. Ook zegde hij toe binnenkort aan de Tweede Kamer verslag te zullen overleggen over de controle op de naleving van de Motorrijtuigen belasting. (ADVERTENTIE) y fffl (l TG "ij SPAARKAART KNIP UIT vlaggetjes opstur» zich gereed voor een spoedzitting. Ook de Sovjet-Unie heeft op gematigdheid aangedrongen. De Turken houden evenwel vast aan waarborgen voor de veiligheid van de Turkse Cyprioten. Zolang Griekenland hiervoor geen bevredigende voorstellen kan doen, heeft Turkije niets om over te onderhandelen, zo wordt in Ankara Vakbond niet blij met vrije lonen (Van onze correspondent) ENSCHEDE Dc Twentse werkge vers in de textielindustrie willen als groep gebruikmaken van de C.A.O.-dis- pensatiemogelijkheid om de per 1 ja nuari a.s. in het vooruitzicht gestelde loonsverhoging van ruim 7 procent (tex tiel) en 7li ik 7®4 procent (confectie) niet of niet geheel te behoeven te beta len. Hierover vond gisteren overleg plaats met vertegenwoordigers van de textiel- organisaties. Van vakbondszijde werd ge steld, dat men per bedrijf over gege vens wil beschikken om tc kunnen be oordelen, welk bedrijf wel of niet van de dispensatiemogelijkheid gebruik zal mogen maken. Bovendien beschouwt men de thans eventueel minder uit te betalen loonsverhoging als geleend geld aan het bedrijf, welk achterstallig loon tezijnertijd nog zal moeten worden be taald. En bovendien wil men ook in gevallen waarin dispensatie wordt ver leend een zodanige loonsverhoging, dat het reële inkomen van de werkne mers door prijsstijgingen, die reeds plaatsvonden of te verwachten zijn, niet lager wordt. Over al deze punten werd nog geen akkoord bereikt en zal het overleg nog worden voortgezet. De voorzitter van de bij het C.N.V. aangesloten christelijke bond van siga renmakers en tabakswerkers in Neder land (C.B.S.T.), de heer J. Anbeek. be twijfelt of de vakbeweging er wel goed aan doet juist nu de vrijheid in de loon vorming in te voeren. Rekening houdend met een stijging van de kosten van le vensonderhoud met 3,7 procent zal er ongeveer zes h zeven procent verhoging uit de bus moeten komen, wil men reëel wat voor de werknemers doen. De heer Anbeek is enigszins wantrouwend ge worden, nadat de werkgevers zo grif in vrije loonvorming hebben aangedragen nu zuinigheid meer dan ooit geboden is in verband met de zorgen voor de werk gelegenheid. Hij maakte deze opmerkingen bij de opening van de algemene vergadering van zijn organisatie in Zwolle. De heer Anbeek vroeg zich af, of de werkgevers juist thans voor vrijheid zijn gepor teerd, omdat zij willen terugdraaien wat ze eerst zelf hebben gegeven. Ove rigens is de C.B.S.T. niet bevreesd voor de vrijheid. ZWOLLE. (ANP i. De 91-jarige heer W F. Nibourg te Zwolle ls door ver branding om het leven gekomen. De kle ding van de man. die in een bejaarden centrum woonde, moet door een sigaar die hij rookte in brand zijn geraakt. Het drama werd opgemerkt toen de vlammen buiten zichtbaar werden Het slachtoffer overleed na aankomst in het ziekenhuis. (Va verslaggevers) KKRKRADË Zonder het te weten heeft de Kerkraadse nielkhandelaar De Faber een belangrijke rol gespeeld by de valsinunG rsaffaire, waarvan de bedry- vers maandag werden gearresteerd. De gearresteerde C.llet de bezorger 40 tot 50 eieren per keer bezorgen, daarbij de melkboer achter latende de vraag, wat twee mensen met al die eieren moesten beginnen. De eieren werden door C. volgen klas siek recept gebruikt om zijn bankpapier de juiste kleur en de goede stijfheid te geven. Het daartoe by een Kerkraadse boekhandel/drukkery gekochte offset papier werd met eiwit bestreken. Bij deze zaak kocht C. veel papier, terwyi hij zich liet Inlichten over het gebruik ervan. C. stond toen al onder sterke verden king. Zo sterk, dat 's nachts zijn vuilnis bakken werden nagekeken. Met succes, want uit de bakken werden snippers papier gehaald, die wel iets met valse munterij te maken konden hebben. Die vondst gal steeds meer verdenking tegen C. De recherche zoekt nu sporen na, die in de richting van nieuwe verdachten lopen. Het echtpaar ls nog steeds inge sloten In Kerkrade. Waarschijnlijk wor den we morgen aan de officier van Justi tie. nar. J. H. Fransen voorgeleid. C. is een oude bekende van de politie en de Justitie. De rechtbank van Middel burg heeft hem in 1957 tot 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens poging tot moord. Op 12 januari 1957 heeft C. met een revolver een moordaanslag gepleegd op wethouder C. J. Doens van IJzendyke in Zeeland. C. woonde toen ook daar. Hoewel hy al- tijd is blijven ontkennen, dat hy op wet houder Doens had geschoten werd hy ook in hoger beroep veroordeeld. Van zijn straf hoefde hij wegens goed ge drag slechts zeven jaar uit te zitten. Als hy nu wegens valsmuntery wordt ver oordeeld, zal hij ook alsnog de drie hem geschonken jaren uit moeten zitten. De politie van Kerkrade heeft gister middag verslaggever W. van G., foto graaf P. Z. en hun begeleidster, mej. M. S-, allen uit Amsterdam, in de kraag gepakt en afgeleverd op het politie bureau. De twee mannen waren de flat van valsmunter C. binnengedrongen. Vanaf een naastliggend balkon wist foto graaf P. Z. op het batkon van de door C. gehuurde flat te klimmen. Met behulp van verslaggever W. van G. opende hy het boven raampje van de balkondeur, BRASILIA, (AP.) Een 46-Jarige vrouw, die in een krottenwyk aan de rand van Brazilië» moderne hoofdstad Brasilia woont, heeft het leven geschonken aan haar 32ste kind. Maria Cnrnauba de Souna trad toen zy 14 jaar oud wils, in het huwelijk met de thans 52-Jnrigc Raimun- do de Sousa, een zwaargewicht van 125 kg. VS-ambassade wil praten met matrozen MOSKOU (AP) De Amerikaans* ambassade in Moskou heeft de Russische regering toestemming gevraagd in con tact te mogen treden met de vier Ame rikaanse matrozen die uit protest tegen I de oorlog in Vietnam in Japan zijn ge deserteerd en in Moskou zijn opgedoken. Op het verzoek ls nog niet gereageerd. Maandagavond verscheen het viertal op de Russische televisie. Zij veroordeelden j in een vraaggesprek de Amerikaanse j deelname aan dv oorlog ln Vietnam. De uitzending werd dinsdagavond herhaald. Terwijl in de Veiligheidsraad wordt beraadslaagd over de toekomst van Israël en zijn naburen, komen dagelijks veel joden naar de klaagmuur in Jeruzalem om te bidden voor de vrede. waarna de fotograaf zich naar binnen liet vallen. Vervolge na opende hy de deur om zyn collega binnen te laten. Binnen werden foto's gemaakt. Boven dien werd een lngeiyste foto van C.'s echtgenote Inge T. meegenomen. De buurtberworaiers, die geen bewondering hadden voor deze Telegraafmannen, waarschuwden de politie. Alle fotoappa ratuur werd ln bealag genomen. Ook een uiterst klein mlnlc&meraatje, dat nog byna kon worden weggemoffeld. De twee mannen kunnen veroordeeld worden we gens Inbraak, de vrouw wegens heling, omdat zy ln het bezit van do gestolen foto was. B06T0N. (A P - Medici aan de universiteit van Iowa hebben verklaard voor het eerst een geval te hebben mee gemaakt van een gehorte van een baby met geboorte-afwijkingen, nadat de moe der tijdens de zwangerschap LSD had gebruikt Het meisje, dat vorig Juar zomer in Iowa werd geboren, heeft ren ernstig verminkt reehterbeentje Haar 19 Jaar oude moeder heeft gedu rende de zwangerschap vier maal zoveel LSD gebruikt, dat ze hallucinaties kreeg en „high" werd aldus kinderartsen. De artsen zeggen ervan overtuigd te zUn dat LSD oorzaak Is geweest van de geboorte afwijking by de bubv, omdat zowel aan vaders- als moederzijde geen gevallen bekend zyn van geboorteafwijkingen. Mochten er liefhebbers zijn voor een Jules Vemeavontuur, dan biedt de haven van Kiel een kans. Daar ligt een Duitsland* befaamde U-boten, de U-995, te wachten op een bestemming, die overigens toch niet meer zoveel duizend ROTTERDAM (ANP) Burgermes- de vertrouwen: (er W. Thomassen van Rotterdam en i dan leg ik 11* v het socialistische raadslid R. Laan zijn neer", tijdens een openbare commissievergade ring in de Maasstad over het gemeente- De lieer Laan reageerde op de op- lijk havenbedrijf nogal hevig met el- I inerkingen van burgemeester Thomas kaar in conflict gekomen. Hoewel de sen eveneens zeer geëmotioneerd: „Op moeilijkheden tijdens een schorsing van deze manier is niet meer te praten. Ik een half uur. in ieder geval voor wat de al vandaag niet meer aan de discussies openbaarheid betreft, bijgelegd konden over het havenbedrijf deelnemen' worden, leek het aanvankelijk een bij- Na de woorden van de heer Laan zonder ernstige aangelegenheid, die mo- schorste wethouder G. Z. de Vos, die gelijk zelfs gevolgen zou kunnen heb-1 de commissievergadering presideerde ben. In de emotionele discussie liet (burgemeester Thomassen trad in deze j vergadering op als wethouder van de haven) onmiddellijk de beraadslagingen. Dal gebeurde op verzoek van enige raadsleden. Tijdens deze schorsing werd ln de wandelgangen van het stadhuis van verschillende zijden geprobeerd het hoog opgelopen conflict bij te leggen. De problemen tussen de heren Thomas sen en Laan leken van de baan toen beide heren na de schorsing verklaar den spijt te hebben van „hun emotione le uitlatingen", zoals gij het zelf uit drukten. Inzet van het conflict was een ver wijt van het raadslid aan het adres van de burgemeester dat noch de gemeen telijke commissie havenbeheer, noch de gemeenteraad gekend was in de beslis sing, dat de werkzaamheden aan de „ollegeui" voor Hoek van Holland per 1 september voor rekening van de ge meente Rotterdam door zouden gaan. Deze beslissing had burgemeester Tho massen namelijk ln een gesprek met de minister van Economische Zaken eind augustus van dit jaar genomen. De burgemeester verklaarde over deze af faire: „Toen de minister verklaarde, dat er na 1 september 1967 geen geld meer zou zijn voor de geul en mij de keus liet te stoppen met het werk of ar mee door te gaan heb Ik gezegd: Door gaan".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1